آشنایی با خصوصیات بتن باکیفیت

بتن کاربردی‌ترین مصالح ترکیبی است که با شکل پذیری عالی از قابلیت‌های مناسب برای خلق هر نوع سازه برخوردار است. این متریال ترکیبی که از مصالح ساده مانند شن و ماسه، سیمان و آب تهیه می‌شود و از مقاومت فیزیکی بالا و ماندگاری عالی برخوردار است، تا جاییکه می‌توانیم با استفاده از بتن بزرگترین سازه‌ها را بیافرینیم. اما زمانی به کارایی ویژه و قدرتمند این ترکیب دسترسی داریم که از بتن باکیفیت در ساخت و ساز‌های خود استفاده کنیم.

ویژگی های بتن باکیفیت بسته به نوع فرموله شدن بتن و نگاه کاربردی متفاوت است. این متریال قرار است با ترکیب معینی از مصالح پایه ساخته شود. اما گاها در مسیر ساخت بتن با چالش‌هایی مواجه هستیم. کیفیت پایین مصالح پایه، عدم اختلاط مناسب، عدم پیمانه زنی دقیق، عدم بهره‌مندی از تجهیزات استاندارد و کم آگاهی افراد از جمله دلایلی هستند که ممکن است در کیفیت نهایی بتن تاثیرگذار باشند. این موضوع در هنگام خرید بتن آماده بحث برانگیز است. اما خصوصیات بتن باکیفیت چیست؟ و چگونه می‌توانیم این متریال ترکیبی را ارزیابی کنیم؟ در این مطلب از گروه متسل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان به کلیاتی از ویژگی های بتن مرغوب می‌پردازیم. اگر قصد خرید قطعه بتنی دارید با ما تماس بگیرید.

بتن باکیفیت

مولفه‌ها برای تشخیص بتن باکیفیت

برای ارزیابی کیفیت بتن باید ویژگی‌ها و مشخصه‌های آن را بررسی کنید. این ویژگی‌ها شامل شکل ظاهری، ساختار فیزیکی، نوع دانه بندی و... می‌شود. با استناد به این معیارها به خوبی می‌توانیم هر ترکیب ملات گونه سیمانی را ارزیابی کنیم و با استناد به استانداردهای ملی بتن در خصوص کیفیت نهایی آن تصمیم گیری نماییم. مولفه‌های تشخیص خصوصیات بتن مرغوب به قرار زیر هستند.

مقدار آب در ترکیب بتن باکیفیت

برای تهیه انواع بتن، مناسب انواع عضوهای سازه از نسبت‌های متفاوت آب استفاده می‌کنند. اعضای مختلف سازه نیاز به بتن با ویژگی‌های متفاوت دارند که در چگونگی ساخت بتن برای آنها تاثیرگذار است. به عنوان مثال بتن سقف با بتن فونداسیون متفاوت است. زیرا در فونداسیون نیاز به بتن سنگین داریم و این در حالی است که باید از بتن کاملا روان با قابلیت پمپاژ شدن برای تخلیه در سقف و تیر‌ها استفاده کنیم. با رعایت تناسب آب می‌توانیم مقدار روان بودن بتن را تعیین کنیم.

اگر چه حضور آب باعث روان شدن بتن می‌شود؛ اما در اضافه شدن آن دست به عصا هستیم. برای تکمیل پروسه هیدراتاسیون به مقدار معین آب در حدود ۲۲ الی ۲۵ درصد از کل مخلوط بتن نیاز داریم. به این ترتیب نسبت آب به سیمان در هر نوع بتن نباید کمتر از ۲۵ درصد وزن کل بتن باشد.

رعایت نسبت آب به وزن بتن اهمیت بالایی دارد. اگر این نسبت کمتر از ۴۰ درصد باشد، از مقدار روان بودن بتن کاسته می‌شود و شرایط پمپاژ آن دشوار است. این در حالی است که بتن با نسبت آب بالای ۶۰ درصد بسیار روان شده که دیگر قابلیت شکل پذیری و یا استحکام لازم را ندارد.

نوع دانه بندی بتن

دانه بندی یکی دیگر از مولفه‌های کلیدی بررسی ویژگی های بتن باکیفیت است و با توجه به نوع کاربری بتن بررسی می‌شود. منظور از دانه بندی انتخاب قطر و یا نوع سنگدانه‌های بتن است و به نوعی به بررسی نوع ترکیب شن و ماسه در مخلوط نهایی اشاره می‌کند.

برای بررسی نوع دانه بندی باید شرایط کاربردی بتن را بررسی کنید. به عنوان مثال در ساخت فونداسیون به بتن‌های سنگین با ترکیب دانه‌های درشت نیاز داریم تا علاوه بر استحکام فیزیکی بتن باعث جذب کمتر آب شده و در نهایت احتمال ترک برداشتن آن ناچیز باشد. این در حالی است که برای ساخت بتن‌ها مناسب پمپاژ شدن و یا عملیات شاتکریت از دانه بندی بسیار سبک‌تری استفاده می‌کنند. در هر صورت دانه بندی بتن مسلح حداکثر ۲۰ میلیمتر است. البته در مواردی نادر و برای تشکیل بتن‌های فوق سنگین ممکن است از شن با دانه بندی حداکثر 38 میلیمتر نیز در تشکیل بتن استفاده کنند. اما در هر صورت برای بررسی مشخصات بتن مرغوب لازم است تا نوع دانه بندی را ارز یابی کرده و از تطبیق آن با قابلیت‌های کاربردی بتن اطمینان داشته باشید.

بررسی مقدار اختلاط بتن

اختلاط بتن از موضوعات بحث برانگیز در تشخیص ویژگی های بتن مرغوب است. قاعدتاً می‌دانید که بتن با ترکیب ساده مصالح پایه ساخته می‌شود. اما ایجاد همین ترکیب ساده گاها به شکل ناقص انجام می‌شود. برای مخلوط کردن مصالح در یکدیگر انواع ماشین آلات میکسر بتن طراحی شده است. در هنگام بررسی ویژگی های بتن مرغوب برای ارزیابی نوع و کیفیت اختلاط نکات زیر را در نظر داشته باشید.

 • مخلوط بتن کاملا همگن باشد و در آن جدا شدگی میان سنگدانه‌ها با ملات سیمان وجود نداشته باشد.
 • بتن حالت خمیری کامل داشته باشد و از مقدار روانی مناسب کارکرد پروژه برخوردار باشد.
 • بتن از حالت کشسانی برخوردار باشد. این ویژگی کشسانی در پمپاژ بتن تاثیرگذار است.
 • بتن قابلیت کار پذیری مناسب برای شکل‌گیری قالب‌ها و یا تسطیح شدن بر روی سطوح را داشته باشد.

عیار بتن (حداقل درصد سیمان)

سیمان مهمترین مصالح پایه است که در ساخت انواع بتن استفاده می‌شود. بررسی نسبت درصد سیمان به وزن بتن یا همان عیار بتن از دیگر مولفه‌ها برای ارزیابی ویژگی های بتن باکیفیت است.

عیار بتن یک مولفه کلی از درصد وزن سیمان در بتن است و آن را با واحد کیلوگرم بر متر مکعب معرفی می‌کنند. به عنوان مثال برای تهیه یک متر مکعب بتن با عیار ۳۵۰ لازم است تا از ۳۵۰ کیلوگرم سیمان پرتلند استفاده شود. قاعدتاً با کاهش حجم بتن از مقدار وزن سیمان نیز کاسته خواهد شد.

اضافه شدن نسبت سیمان به حجم بتن لزوماً انتخاب مناسبی نیست. هر اندازه کاهش شدید سیمان در بتن باعث ضعیف شدن و ناپایداری بتن می‌شود، افزایش بیش از حد مصرف سیمان نیز غیرقابل توجیه است و به تخریب بافت بتن پس از سخت شدن آن می‌انجامد.

بتن‌ها را در عیار‌های استاندارد تولید می‌کنند و لازم است تا در مرحله نهایی و برای بررسی مشخصات بتن باکیفیت درصد عیار آن را محاسبه کرده و از تطبیق آن با نوع پروژه اطمینان داشته باشید.

ویژگی های بتن باکیفیت

استفاده مناسب از افزودنی‌های بتن

افزودنی‌های بتن متنوع هستند و کاربردهای متفاوتی نیز دارند. انواع الیاف‌های بتنی، روان کننده‌ها، کندگیر کننده‌ها، هوازا‌ها و... همگی در فهرست بلند بالای انواع افزودنی‌های بتن قرار دارند. این افزودنی‌ها ترکیبات شیمیایی و یا اجسام سخت و کوچک فیزیکی هستند که با اضافه شدن به بتن برخی خصوصیات تازه ایجاد می‌کنند و یا برخی از خصوصیات بتن مانند مقاومت فشاری و کششی آن را ارتقا می‌بخشند.

از ویژگی های بتن باکیفیت استفاده مناسب افزودنی‌های بتن است. این موضوع شامل چندین نکته جزئی‌تر می‌شود. اول آنکه باید نسبت به کارایی انواع افزودنی‌های بتن اطلاع داشته باشید. در ادامه لازم است تا مقدار مناسب این افزودنی‌ها در حجم نهایی بتن را محاسبه کنید. در مرحله نهایی نیز باید از افزودنی‌های مرغوب و با نسبت معین در بتن مخلوط کنید. حضور افزودنی‌ها کیفیت ساخت بتن را ارتقا می‌بخشد و بهره‌مندی مناسب از آنها بدون تردید از بهترین مولفه‌ها در ویژگی های بتن باکیفیت است.

مقدار حباب هوا باقیمانده در بتن

وجود حباب‌های هوا همواره یکی از چالش‌های تهیه و استفاده از بتن باکیفیت است. بتن متریال ترکیبی بسیار چگالی است که در حین ساخت و جابجایی مقدار قابل توجه حباب‌های هوا را در خود نگه می‌دارد که این حباب‌ها بعدها دردسرساز هستند. هنگام بررسی ویژگی های بتن باکیفیت مقدار حباب‌های باقیمانده در حجم بتن را بررسی کنید. در صورت لزوم و برای افزایش کیفیت بتن می‌توانید از تجهیزات ارتعاش بتن مانند شیلنگ ویبراتور‌ها برای تخلیه حباب‌ها استفاده کنید و در نهایت به بتنی کاملا همگن شده که کیفیت ساخت بالایی دارد، دسترسی داشته باشید.

بهره‌مندی از ترکیبات حباب زا

شرایط بتن ریزی در هوای خیلی سرد که در آنجا امکان یخ زدگی وجود دارد، کاملاً با شرایط تهیه، انتقال و توزیع بتن در شرایط عادی متفاوت است. یخ زدگی بتن از مشکلات جدی است که کاملاً می‌تواند بافت متراکم بتن را تهدید کند. برای جلوگیری از یخ زدگی بتن روش‌های متنوعی مانند اضافه شدن برخی از نمک‌ها ابداع شده است. با این وجود ترکیبات حباب ساز یکی از بهترین روش‌ها هستند. این ترکیبات در داخل بتن حباب‌هایی غیر هوایی ایجاد می‌کنند که مقاومت بتن در مقابل یخ زدگی را افزایش داده و به نوعی مانع از انجماد بتن در هواهای خیلی سرد می‌شوند. بهره‌مندی از ترکیبات حباب زا نیاز به بررسی دقیق شرایط پروژه دارد و باید با دقت کافی مقدار و نوع اضافه شده آنها برای تولید مقدار حباب کافی و پرهیز از یخ ‌زدگی را بررسی کرد. این تکنیک برای مراحل ساخت بتن و انتقال بتن در هوای سرد موثر است و در محل پروژه با استفاده از انواع ویبراتور این حجم حباب‌های ایجاد شده را تخلیه می‌کنند.

خصوصیات بتن باکیفیت

کیفیت سیمان در ترکیب بتن

نوع سیمان یکی دیگر از مولفه‌های تاثیرگذار در بررسی ویژگی های بتن باکیفیت است. همه سیمان‌های بازار کیفیت ساخت یکسانی ندارند و برخی از آنها محصول کارخانه‌های معتبر از کیفیت و کارایی عالی‌تری برخوردار هستند. در عین حال سیمان‌ها در انواع متفاوتی ساخته می‌شوند که گاها به درستی در ترکیب بتن‌ها با کاربردهای خاص استفاده نمی‌شوند. لذا علاوه بر بررسی مولفه‌ها مانند عیار بتن لازم است تا کیفیت سیمان نیز مورد ارزیابی قرار بگیرد. هنگام تحلیل خصوصیات بتن مرغوب و برای اطلاع از کیفیت سیمان معیار‌های زیر را بررسی کنید.

 • از کارخانه سازنده سیمان اطلاع داشته باشید و اعتبار آن در تولید سیمان را ارزیابی کنید.
 • مواد اولیه در تولید سیمان را بررسی کنید.
 • شرایط نگهداری و نحوه انبار کردن سیمان قبل از تولید بتن را ارزیابی کنید.
 • از مقدار سیمان اضافه شده به بتن اطلاع داشته باشید.
 • تاریخ انقضا سیمان کار شده در تولید بتن را بررسی کنید.

در بسیاری از پروژه‌ها قرار است تا از بتن آماده در محل پروژه استفاده کنید. در این صورت کاملاً تابع مهارت‌ها و ویژگی‌های کارخانه تولید بتن هستید و به سادگی نمی‌توانید معیارهای مطرح شده را بررسی کنید. در هنگام خرید بتن آماده بهتر است قابلیت‌های کارخانه را بررسی کرده و از محل کارخانه در مورد نوع سیمان، برند سیمان و حتی تاریخ تولید سیمان اطلاعات لازم را کسب کنید.

مقاومت در مقابل بارهای فرسایشی

عوامل فرسایشی از تهدید‌های دائمی تخریب بتن هستند و تقریباً هر نوع سازه بتنی را تهدید می‌کنند. این عوامل فرسایشی نوعی بار‌های محیطی هستند که می‌توانند اثرات آب و هوایی و یا به علت بارهای دینامیکی مانند ضربه، تردد، عبور وسایل نقلیه سنگین و... باشند. از ویژگی های بتن باکیفیت، مقاوم بودن آن در مواجهه با بارهای فرسایشی است. مولفه‌های زیر در هر چه مقاوم‌تر شدن بتن تاثیرگذار هستند.

 • روش دانه بندی مصالح
 • درصد مناسب آب به سیمان
 • استفاده از سیمان مرغوب با عیار مناسب
 • بتن با عدد اسلامپ کافی
 • چگونگی عمل آوری بتن
 • درصد مناسب حباب هوا داخل بتن

اسلامپ بتن

در انتها به یکی از معیارهای کلیدی در ارزیابی ویژگی های بتن باکیفیت اشاره می‌کنیم. این معیار را در نگاه کلی با عنوان اسلامپ بتن معرفی می‌کنند. اسلامپ بتن یک واحد اندازه گیری درجه روان پذیری بتن است. این معیار با استفاده از تجهیزات ساده اما استاندارد اندازه گیری می‌شود. کم و یا زیاد بودن عدد اسلامپ معیار کیفیت بتن نیست؛ بلکه معیار کارایی بتن است. قاعدتاً برای بتن ریزی توسط سیستم‌های پمپ بتن به ترکیبی کاملا روان نیاز داریم و لازم است تا بتن با عدد اسلامپ زیاد تهیه کنیم. این در حالی است که برای پروژه‌های حجیم فونداسیون ساختمانی باید بتن با اسلامپ کم که چگالی بالایی دارد، تهیه کنیم. خصوصیات بتن باکیفیت تطابق عدد اسلامپ آن با ویژگی‌های کلی پروژه است. به شکلی که بتن بتواند انتظارات فنی و اجرایی و محاسبه شده سازه را تأمین نماید.

بتن باکیفیت

ویژگی های بتن باکیفیت شامل موضوعات متنوعی است که از چگونگی اختلاط بتن، نوع پیمانه زنی مصالح، درصد وزن مصالح و یا نسبت آب به سیمان و... را شامل می‌شود. قاعدتاً در پروژه‌های مختلف به بتن با شرایط متنوع نیاز داریم. لذا یکی از بهترین معیار‌ها در ارزیابی خصوصیات بتن باکیفیت تطابق ویژگی‌های آن با معیارهای کلی از استاندارد ملی بتن است.

آشنایی با خصوصیات بتن باکیفیت

بتن کاربردی‌ترین مصالح ترکیبی است که با شکل پذیری عالی از قابلیت‌های مناسب برای خلق هر نوع سازه برخوردار است. این متریال ترکیبی که از مصالح ساده مانند شن و ماسه، سیمان و آب تهیه می‌شود و از مقاومت فیزیکی بالا و ماندگاری عالی برخوردار است، تا جاییکه می‌توانیم با استفاده از بتن بزرگترین سازه‌ها را بیافرینیم. اما زمانی به کارایی ویژه و قدرتمند این ترکیب دسترسی داریم که از بتن باکیفیت در ساخت و ساز‌های خود استفاده کنیم.

ویژگی های بتن باکیفیت بسته به نوع فرموله شدن بتن و نگاه کاربردی متفاوت است. این متریال قرار است با ترکیب معینی از مصالح پایه ساخته شود. اما گاها در مسیر ساخت بتن با چالش‌هایی مواجه هستیم. کیفیت پایین مصالح پایه، عدم اختلاط مناسب، عدم پیمانه زنی دقیق، عدم بهره‌مندی از تجهیزات استاندارد و کم آگاهی افراد از جمله دلایلی هستند که ممکن است در کیفیت نهایی بتن تاثیرگذار باشند. این موضوع در هنگام خرید بتن آماده بحث برانگیز است. اما خصوصیات بتن باکیفیت چیست؟ و چگونه می‌توانیم این متریال ترکیبی را ارزیابی کنیم؟ در این مطلب از گروه متسل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان به کلیاتی از ویژگی های بتن مرغوب می‌پردازیم. اگر قصد خرید قطعه بتنی دارید با ما تماس بگیرید.

بتن باکیفیت

مولفه‌ها برای تشخیص بتن باکیفیت

برای ارزیابی کیفیت بتن باید ویژگی‌ها و مشخصه‌های آن را بررسی کنید. این ویژگی‌ها شامل شکل ظاهری، ساختار فیزیکی، نوع دانه بندی و... می‌شود. با استناد به این معیارها به خوبی می‌توانیم هر ترکیب ملات گونه سیمانی را ارزیابی کنیم و با استناد به استانداردهای ملی بتن در خصوص کیفیت نهایی آن تصمیم گیری نماییم. مولفه‌های تشخیص خصوصیات بتن مرغوب به قرار زیر هستند.

مقدار آب در ترکیب بتن باکیفیت

برای تهیه انواع بتن، مناسب انواع عضوهای سازه از نسبت‌های متفاوت آب استفاده می‌کنند. اعضای مختلف سازه نیاز به بتن با ویژگی‌های متفاوت دارند که در چگونگی ساخت بتن برای آنها تاثیرگذار است. به عنوان مثال بتن سقف با بتن فونداسیون متفاوت است. زیرا در فونداسیون نیاز به بتن سنگین داریم و این در حالی است که باید از بتن کاملا روان با قابلیت پمپاژ شدن برای تخلیه در سقف و تیر‌ها استفاده کنیم. با رعایت تناسب آب می‌توانیم مقدار روان بودن بتن را تعیین کنیم.

اگر چه حضور آب باعث روان شدن بتن می‌شود؛ اما در اضافه شدن آن دست به عصا هستیم. برای تکمیل پروسه هیدراتاسیون به مقدار معین آب در حدود ۲۲ الی ۲۵ درصد از کل مخلوط بتن نیاز داریم. به این ترتیب نسبت آب به سیمان در هر نوع بتن نباید کمتر از ۲۵ درصد وزن کل بتن باشد.

رعایت نسبت آب به وزن بتن اهمیت بالایی دارد. اگر این نسبت کمتر از ۴۰ درصد باشد، از مقدار روان بودن بتن کاسته می‌شود و شرایط پمپاژ آن دشوار است. این در حالی است که بتن با نسبت آب بالای ۶۰ درصد بسیار روان شده که دیگر قابلیت شکل پذیری و یا استحکام لازم را ندارد.

نوع دانه بندی بتن

دانه بندی یکی دیگر از مولفه‌های کلیدی بررسی ویژگی های بتن باکیفیت است و با توجه به نوع کاربری بتن بررسی می‌شود. منظور از دانه بندی انتخاب قطر و یا نوع سنگدانه‌های بتن است و به نوعی به بررسی نوع ترکیب شن و ماسه در مخلوط نهایی اشاره می‌کند.

برای بررسی نوع دانه بندی باید شرایط کاربردی بتن را بررسی کنید. به عنوان مثال در ساخت فونداسیون به بتن‌های سنگین با ترکیب دانه‌های درشت نیاز داریم تا علاوه بر استحکام فیزیکی بتن باعث جذب کمتر آب شده و در نهایت احتمال ترک برداشتن آن ناچیز باشد. این در حالی است که برای ساخت بتن‌ها مناسب پمپاژ شدن و یا عملیات شاتکریت از دانه بندی بسیار سبک‌تری استفاده می‌کنند. در هر صورت دانه بندی بتن مسلح حداکثر ۲۰ میلیمتر است. البته در مواردی نادر و برای تشکیل بتن‌های فوق سنگین ممکن است از شن با دانه بندی حداکثر 38 میلیمتر نیز در تشکیل بتن استفاده کنند. اما در هر صورت برای بررسی مشخصات بتن مرغوب لازم است تا نوع دانه بندی را ارز یابی کرده و از تطبیق آن با قابلیت‌های کاربردی بتن اطمینان داشته باشید.

بررسی مقدار اختلاط بتن

اختلاط بتن از موضوعات بحث برانگیز در تشخیص ویژگی های بتن مرغوب است. قاعدتاً می‌دانید که بتن با ترکیب ساده مصالح پایه ساخته می‌شود. اما ایجاد همین ترکیب ساده گاها به شکل ناقص انجام می‌شود. برای مخلوط کردن مصالح در یکدیگر انواع ماشین آلات میکسر بتن طراحی شده است. در هنگام بررسی ویژگی های بتن مرغوب برای ارزیابی نوع و کیفیت اختلاط نکات زیر را در نظر داشته باشید.

 • مخلوط بتن کاملا همگن باشد و در آن جدا شدگی میان سنگدانه‌ها با ملات سیمان وجود نداشته باشد.
 • بتن حالت خمیری کامل داشته باشد و از مقدار روانی مناسب کارکرد پروژه برخوردار باشد.
 • بتن از حالت کشسانی برخوردار باشد. این ویژگی کشسانی در پمپاژ بتن تاثیرگذار است.
 • بتن قابلیت کار پذیری مناسب برای شکل‌گیری قالب‌ها و یا تسطیح شدن بر روی سطوح را داشته باشد.

عیار بتن (حداقل درصد سیمان)

سیمان مهمترین مصالح پایه است که در ساخت انواع بتن استفاده می‌شود. بررسی نسبت درصد سیمان به وزن بتن یا همان عیار بتن از دیگر مولفه‌ها برای ارزیابی ویژگی های بتن باکیفیت است.

عیار بتن یک مولفه کلی از درصد وزن سیمان در بتن است و آن را با واحد کیلوگرم بر متر مکعب معرفی می‌کنند. به عنوان مثال برای تهیه یک متر مکعب بتن با عیار ۳۵۰ لازم است تا از ۳۵۰ کیلوگرم سیمان پرتلند استفاده شود. قاعدتاً با کاهش حجم بتن از مقدار وزن سیمان نیز کاسته خواهد شد.

اضافه شدن نسبت سیمان به حجم بتن لزوماً انتخاب مناسبی نیست. هر اندازه کاهش شدید سیمان در بتن باعث ضعیف شدن و ناپایداری بتن می‌شود، افزایش بیش از حد مصرف سیمان نیز غیرقابل توجیه است و به تخریب بافت بتن پس از سخت شدن آن می‌انجامد.

بتن‌ها را در عیار‌های استاندارد تولید می‌کنند و لازم است تا در مرحله نهایی و برای بررسی مشخصات بتن باکیفیت درصد عیار آن را محاسبه کرده و از تطبیق آن با نوع پروژه اطمینان داشته باشید.

ویژگی های بتن باکیفیت

استفاده مناسب از افزودنی‌های بتن

افزودنی‌های بتن متنوع هستند و کاربردهای متفاوتی نیز دارند. انواع الیاف‌های بتنی، روان کننده‌ها، کندگیر کننده‌ها، هوازا‌ها و... همگی در فهرست بلند بالای انواع افزودنی‌های بتن قرار دارند. این افزودنی‌ها ترکیبات شیمیایی و یا اجسام سخت و کوچک فیزیکی هستند که با اضافه شدن به بتن برخی خصوصیات تازه ایجاد می‌کنند و یا برخی از خصوصیات بتن مانند مقاومت فشاری و کششی آن را ارتقا می‌بخشند.

از ویژگی های بتن باکیفیت استفاده مناسب افزودنی‌های بتن است. این موضوع شامل چندین نکته جزئی‌تر می‌شود. اول آنکه باید نسبت به کارایی انواع افزودنی‌های بتن اطلاع داشته باشید. در ادامه لازم است تا مقدار مناسب این افزودنی‌ها در حجم نهایی بتن را محاسبه کنید. در مرحله نهایی نیز باید از افزودنی‌های مرغوب و با نسبت معین در بتن مخلوط کنید. حضور افزودنی‌ها کیفیت ساخت بتن را ارتقا می‌بخشد و بهره‌مندی مناسب از آنها بدون تردید از بهترین مولفه‌ها در ویژگی های بتن باکیفیت است.

مقدار حباب هوا باقیمانده در بتن

وجود حباب‌های هوا همواره یکی از چالش‌های تهیه و استفاده از بتن باکیفیت است. بتن متریال ترکیبی بسیار چگالی است که در حین ساخت و جابجایی مقدار قابل توجه حباب‌های هوا را در خود نگه می‌دارد که این حباب‌ها بعدها دردسرساز هستند. هنگام بررسی ویژگی های بتن باکیفیت مقدار حباب‌های باقیمانده در حجم بتن را بررسی کنید. در صورت لزوم و برای افزایش کیفیت بتن می‌توانید از تجهیزات ارتعاش بتن مانند شیلنگ ویبراتور‌ها برای تخلیه حباب‌ها استفاده کنید و در نهایت به بتنی کاملا همگن شده که کیفیت ساخت بالایی دارد، دسترسی داشته باشید.

بهره‌مندی از ترکیبات حباب زا

شرایط بتن ریزی در هوای خیلی سرد که در آنجا امکان یخ زدگی وجود دارد، کاملاً با شرایط تهیه، انتقال و توزیع بتن در شرایط عادی متفاوت است. یخ زدگی بتن از مشکلات جدی است که کاملاً می‌تواند بافت متراکم بتن را تهدید کند. برای جلوگیری از یخ زدگی بتن روش‌های متنوعی مانند اضافه شدن برخی از نمک‌ها ابداع شده است. با این وجود ترکیبات حباب ساز یکی از بهترین روش‌ها هستند. این ترکیبات در داخل بتن حباب‌هایی غیر هوایی ایجاد می‌کنند که مقاومت بتن در مقابل یخ زدگی را افزایش داده و به نوعی مانع از انجماد بتن در هواهای خیلی سرد می‌شوند. بهره‌مندی از ترکیبات حباب زا نیاز به بررسی دقیق شرایط پروژه دارد و باید با دقت کافی مقدار و نوع اضافه شده آنها برای تولید مقدار حباب کافی و پرهیز از یخ ‌زدگی را بررسی کرد. این تکنیک برای مراحل ساخت بتن و انتقال بتن در هوای سرد موثر است و در محل پروژه با استفاده از انواع ویبراتور این حجم حباب‌های ایجاد شده را تخلیه می‌کنند.

خصوصیات بتن باکیفیت

کیفیت سیمان در ترکیب بتن

نوع سیمان یکی دیگر از مولفه‌های تاثیرگذار در بررسی ویژگی های بتن باکیفیت است. همه سیمان‌های بازار کیفیت ساخت یکسانی ندارند و برخی از آنها محصول کارخانه‌های معتبر از کیفیت و کارایی عالی‌تری برخوردار هستند. در عین حال سیمان‌ها در انواع متفاوتی ساخته می‌شوند که گاها به درستی در ترکیب بتن‌ها با کاربردهای خاص استفاده نمی‌شوند. لذا علاوه بر بررسی مولفه‌ها مانند عیار بتن لازم است تا کیفیت سیمان نیز مورد ارزیابی قرار بگیرد. هنگام تحلیل خصوصیات بتن مرغوب و برای اطلاع از کیفیت سیمان معیار‌های زیر را بررسی کنید.

 • از کارخانه سازنده سیمان اطلاع داشته باشید و اعتبار آن در تولید سیمان را ارزیابی کنید.
 • مواد اولیه در تولید سیمان را بررسی کنید.
 • شرایط نگهداری و نحوه انبار کردن سیمان قبل از تولید بتن را ارزیابی کنید.
 • از مقدار سیمان اضافه شده به بتن اطلاع داشته باشید.
 • تاریخ انقضا سیمان کار شده در تولید بتن را بررسی کنید.

در بسیاری از پروژه‌ها قرار است تا از بتن آماده در محل پروژه استفاده کنید. در این صورت کاملاً تابع مهارت‌ها و ویژگی‌های کارخانه تولید بتن هستید و به سادگی نمی‌توانید معیارهای مطرح شده را بررسی کنید. در هنگام خرید بتن آماده بهتر است قابلیت‌های کارخانه را بررسی کرده و از محل کارخانه در مورد نوع سیمان، برند سیمان و حتی تاریخ تولید سیمان اطلاعات لازم را کسب کنید.

مقاومت در مقابل بارهای فرسایشی

عوامل فرسایشی از تهدید‌های دائمی تخریب بتن هستند و تقریباً هر نوع سازه بتنی را تهدید می‌کنند. این عوامل فرسایشی نوعی بار‌های محیطی هستند که می‌توانند اثرات آب و هوایی و یا به علت بارهای دینامیکی مانند ضربه، تردد، عبور وسایل نقلیه سنگین و... باشند. از ویژگی های بتن باکیفیت، مقاوم بودن آن در مواجهه با بارهای فرسایشی است. مولفه‌های زیر در هر چه مقاوم‌تر شدن بتن تاثیرگذار هستند.

 • روش دانه بندی مصالح
 • درصد مناسب آب به سیمان
 • استفاده از سیمان مرغوب با عیار مناسب
 • بتن با عدد اسلامپ کافی
 • چگونگی عمل آوری بتن
 • درصد مناسب حباب هوا داخل بتن

اسلامپ بتن

در انتها به یکی از معیارهای کلیدی در ارزیابی ویژگی های بتن باکیفیت اشاره می‌کنیم. این معیار را در نگاه کلی با عنوان اسلامپ بتن معرفی می‌کنند. اسلامپ بتن یک واحد اندازه گیری درجه روان پذیری بتن است. این معیار با استفاده از تجهیزات ساده اما استاندارد اندازه گیری می‌شود. کم و یا زیاد بودن عدد اسلامپ معیار کیفیت بتن نیست؛ بلکه معیار کارایی بتن است. قاعدتاً برای بتن ریزی توسط سیستم‌های پمپ بتن به ترکیبی کاملا روان نیاز داریم و لازم است تا بتن با عدد اسلامپ زیاد تهیه کنیم. این در حالی است که برای پروژه‌های حجیم فونداسیون ساختمانی باید بتن با اسلامپ کم که چگالی بالایی دارد، تهیه کنیم. خصوصیات بتن باکیفیت تطابق عدد اسلامپ آن با ویژگی‌های کلی پروژه است. به شکلی که بتن بتواند انتظارات فنی و اجرایی و محاسبه شده سازه را تأمین نماید.

بتن باکیفیت

ویژگی های بتن باکیفیت شامل موضوعات متنوعی است که از چگونگی اختلاط بتن، نوع پیمانه زنی مصالح، درصد وزن مصالح و یا نسبت آب به سیمان و... را شامل می‌شود. قاعدتاً در پروژه‌های مختلف به بتن با شرایط متنوع نیاز داریم. لذا یکی از بهترین معیار‌ها در ارزیابی خصوصیات بتن باکیفیت تطابق ویژگی‌های آن با معیارهای کلی از استاندارد ملی بتن است.