هرآنچه باید از اتصال قطعات پیش ساخته بتنی بدانید

ساختمان‌های مدرن را می‌توانیم به مانند پازل‌ها با اتصال قطعات بزرگ بتنی به یکدیگر برقرار سازیم. هر قطعه در ابعادی بزرگ در کنار دیگر قطعات قرار می‌گیرد تا قدم به قدم ساختمان مدرن و کاملی شکل بگیرد؛ اما روش‌های اتصال قطعات بتنی چگونه است؟
اتصال قطعات پیش ساخته بتنی بزرگترین چالش برای استفاده‌ی کلی از آنها است. این قطعات به ‌راحتی در محل کارخانه و با بتن‌ریزی در قالب‌های فلزی پر از آرماتور شکل می‌گیرند. پروسه ساخت این قطعات کاملاً کارخانه‌ای است و هر کدام از آنها با اندازه دقیق و حتی پیش‌ بینی روش چفت شدن در دیگر قطعات طراحی می‌شوند. اما چگونگی اتصال قطعات بتنی به یکدیگر بحث مفصلی در مهندسی نوین است. از نگاه آماری مشکلات سازه‌ها به ‌علت ضعف قطعات بتنی نیست؛ بلکه عموم مشکلات از نحوه اتصال غیراصولی و یا غیراستاندارد این قطعات به یکدیگر است. اهمیت اتصال قطعات بتنی مستقیماً باعث افزایش مقاومت و پایداری سازه خواهد شد. در این مقاله از گروه مت سل موتور جستجوی تخصصی مصالح ساختمانی به بررسی انواع روش اتصال قطعات بتنی می‌پردازیم. همچنین برای خرید بتن آماده می‌توانید از طریق مت سل اقدام کنید.

اتصال قطعات پیش ساخته بتنی

قطعات پیش ساخته بتنی چه هستند؟


قطعات پیش ساخته بتنی محصولات کارخانه‌ای هستند که در ابعاد بزرگ و در سایزهای دقیق شبیه به یکدیگر تولید می‌شوند. هر کدام از این قطعات در اصل عضو کاملی از بتن‌ آرمه است که با قالب‌گیری در اطراف ساختار آرماتوربندی و تزریق بتن و در نهایت مراحل ویبره زنی تا خشک شدن دوره کیورینگ تهیه می‌شوند.
قطعات پیش ساخته بتنی در اندازه‌های مختلف، اشکال متفاوت و با اهداف متنوع ساخته می‌شوند که از بهترین تکنیک‌ها برای ساخت سریع سازه‌های بزرگ عمرانی هستند. این تکنیک برای اولین ‌بار در خلال جنگ جهانی دوم با هدف ساخت‌وساز سریع ابداع شده ‌است و حالا در نهایت توسعه مورد استفاده عموم فضاهای عمرانی قرار می‌گیرد.
قطعات پیش ساخته بتنی به شکل بلوک‌های جدا از هم ساخته می‌شوند تا با حمل در محل پروژه به یکدیگر متصل شوند. از آنجا که شبیه یکدیگر هستند، تولید آنها به تعداد زیاد در فرآیند کارخانه‌ای به‌ سرعت انجام‌ شده و هزینه تولید کاهش پیدا می‌کند. از طرفی نصب ساده‌ای دارند؛ به شرط آنکه اصول حرفه‌ای روش اتصال قطعات پیش ساخته بتنی را رعایت کنید.

روش‌های اتصال قطعات پیش ساخته بتنی


اهمیت اتصال، در جای‌گذاری دقیق قطعات در کنار یکدیگر است تا از توزیع و انتقال کامل بارها میان قطعات سازه اطمینان داشته باشیم. اتصال حرفه‌ای و استاندارد این امکان را فراهم می‌کند تا بارهای سنگین سازه به ‌خوبی توزیع شده و از طریق پی به زمین منتقل شوند. اما برای اتصال قطعات پیش ساخته بتنی روش‌های متعددی ابداع شده ‌است که به ‌قرار زیر هستند:
•    اتصال بر پایه گروت ریزی
•    اتصال بر پایه بتن‌ریزی درجا
•    اتصال با استفاده از میلگردهای پیش تنیده
•    اتصالات مکانیکی
•    و...
اگر چه این اتصالات با استفاده از تکنیک‌های متفاوت اجرا می‌شوند؛ اما در اصول اجرایی همگی آنها، توجه جدی به ناحیه اتصال خواهد شد. ناحیه اتصال محل قرارگیری قطعات بتنی در کنار یکدیگر است که باید به ‌طور کامل قابلیت تحمل فشارهای جانبی و ثقلی را داشته باشد. از نگاه آماری در هنگام رخدادهای بحرانی مانند وقوع زلزله این ناحیه‌ی اتصال قطعات بتنی است که کاملاً در معرض تهدید و تخریب بارهای جانبی قرار دارد.
اهمیت توجه به روش اتصال قطعات پیش ساخته بتنی منجر به خلق سازه‌هایی مقاوم‌تر و پایدارتر خواهد شد. از نگاه کلی اگر چه روش‌های اتصال متفاوت هستند؛ اما همگی آنها را می‌توانیم در دو گروه اتصالات خشک و یا اتصالات تر قرار دهیم.

خرید قطعات بتنی

روش اتصالات تر قطعات بتنی


در این تکنیک اتصال قطعات بتنی از ملات‌ریزی برای قرار دادن و محکم کردن ناحیه اتصال استفاده می‌کنند. دوغاب ریزی مانند گروت‌ها و یا تزریق بتن درجا از جمله چنین اتصالات است. در این روش از میلگردهای پیوند برای اتصال قطعات بتنی استفاده خواهد شد. این میلگردها نیز توسط ملات‌های اتصال و از طریق بست‌های مکانیکی، کوپلرها و یا روش هم‌پوشانی به قطعات بتنی کنار هم متصل می‌شوند. اتصالات تر از جمله روش‌های متداول با قابلیت اجرای سریع است که مناسب اتصال قطعات بتنی غیر باربر سازه‌ای است.

روش اتصالات خشک قطعات بتنی


اتصالات خشک از متداول‌ترین روش‌ها برای کنار هم قرار دادن قطعات پیش ساخته بتنی است. در این روش از تکنیک‌هایی همچون جوش دادن و یا پیچ کردن صفحات و حتی پروفیل‌ها برای اتصال قطعات بتنی استفاده می‌کنند. در محل کارخانه از قبل و حین بتن‌ریزی پیش ‌بینی‌های لازم برای قرارگیری محل اتصال از قبیل جای عبور پیچ و مهره و یا بولت‌های جوشکاری تعبیه خواهد شد.
اگر چه روش اتصالات خشک کاملاً مناسب اجرای سازه‌های بلند مرتبه است و می‌تواند در اتصال قطعات بتنی باربر نقش داشته باشد؛ اما کیفیت آن کاملاً وابسته به کیفیت پیچ و مهره و یا نوع جوشکاری صورت‌ گرفته است. لذا در اجرای این تکنیک اتصال قطعات بتنی حساسیت بالایی اعمال شده تا از قرارگیری دقیق، ایمن و محکم قطعات در کنار یکدیگر اطمینان داشته باشیم.

اتصالات خشک یا تر کدامیک بهتر است؟


اتصالات خشک روش‌های ایده‌آل و کارآمد برای قرار دادن قطعات بتنی در کنار یکدیگر است؛ اما با محدودیت‌هایی همراه هستند و عملاً نمی‌توانیم تا از آنها در هر نوع پروژه‌ای استفاده کنیم. اصولاً اگر قطعات بتنی لازم است تا در برابر فشارهای محیطی مقاوم باشند و رفتار دینامیکی آنها مشابه سازه‌های درجای بتنی شود، توصیه شده تا از اتصالات تر برای قرار گرفتن قطعات بتنی در کنار هم استفاده کنید.
برای چگونگی استفاده از تکنیک‌های تر در اتصال قطعات پیش ساخته بتنی آیین‌نامه جامع از ضوابط سازه‌های درجا تنظیم شده ‌است. طبق این آیین‌نامه می‌توانیم از هر نوع اتصال تر در اتصال قطعات بتنی تحت تنش محیط یا بارهای دینامیکی استفاده کنیم. در مقابل اتصالات خشک هستند که برای اجرای آنها آیین‌نامه و یا ضوابط قانونی معتبری پیش ‌بینی نشده است. نبود چنین شرایطی باعث شده تا معمولاً از روش اتصالات خشک خصوصاً در مناطق زلزله خیز کمتر استفاده شود.

نگاهی به انواع روش اتصال قطعات پیش ساخته بتنی


تکنیک اتصال قطعات بتنی متنوع است و تحت شرایط مختلف برای اجرای سازه‌های متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرند. گاهی می‌توانیم برای یک پروژه از چندین روش اتصال قطعات بتنی استفاده کنیم. اما در هر صورت و در اجرای هر نوع روش لازم است تا کیفیت نوع اتصال به‌ دقت بررسی شده تا از دوام و پایداری سازه اطمینان داشته باشیم. در ادامه این مطلب به انواع تکنیک اتصال قطعات بتنی می‌پردازیم:
•    اتصال ستون به ستون: از جمله حساس‌ترین تکنیک‌های اتصال قطعات بتنی است که در آن قرار است تا قابلیت انتقال بار دینامیکی و یا استاتیکی ستون به ستون دیگر منتقل شود. برای اتصال ستون به ستون از روش خشک با نصب صفحات فولادین استفاده می‌کنند. در این روش صفحات فولادین را در دو طرف ستون‌های بتنی نصب کرده و این قطعات را به روش کام و زبانه به یکدیگر متصل می‌کنند.
•    اتصال تیر به ستون: از جمله کاربردی‌ترین انواع روش‌های اتصال قطعات بتنی است که در سطح هر نوع اسکلت بتنی فضاهای ساختمانی کارایی دارد. در این تکنیک قرار است تا قطعات افقی تیرها را به قطعات عمودی ستون‌ها متصل کنیم. برای این منظور از اتصالات خشک به روش نصب صفحات فولادین به همراه نبشی استفاده می‌کنند. این صفحات فولادین به ‌همراه نبشی از قبل و به شکل پیش ساخته بر روی تیرها و یا ستون‌ها تعبیه شده‌اند.

روش اتصال قطعات بتنی


•    اتصال سقف به سقف: از جمله اتصال قطعات بتنی است که در ابعاد بزرگ برای قرار گرفتن قطعات پهن بتنی در کنار هم کارایی دارد. برای اتصال قطعات بتنی در نوع سقف به سقف از میلگردها استفاده می‌کنیم. حضور این میلگردها بین قطعات بتنی باعث می‌شود تا اتصال سنگین سقف به سقف کاملاً محکم و منسجم باشد و در نهایت استحکام کلی سازه تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا کند.
•    اتصال سقف به تیر: کاربردی‌ترین روش اتصال قطعات پیش ساخته بتنی است که برای اجرای طبقات ساختمانی به ‌جهت قرار دادن صفحات بتنی سقف بر روی تیرها کارایی دارد. در این روش از تکنیک اتصال تر و قرار دادن میلگردها استفاده می‌کنیم. از قبل و در مراحل تولید کارخانه‌ای این میلگردها در بتن، قطعات تیر و یا سقف تعبیه شده ‌است. در عین ‌حال برای تأمین استحکام کافی اتصال سقف به تیر از نصب میلگردهای طولی نیز استفاده می‌شود. در محل پروژه برای پر کردن فاصله بین قطعات و میلگردها نیز از تزریق بتن استفاده خواهد شد تا در نهایت ساختار کاملاً منسجم و یکپارچه سقف در اتصال با تیر شکل بگیرد.
•    اتصال ستون به پی: از مهمترین موارد برای اتصال قطعات بتنی است که کاملاً درگیر با ساختار یکپارچه سازه است و در استحکام کلی اسکلت بتنی آن نقش دارد. در این نوع اتصال قرار است تا قطعات سنگین ستون‌های بتنی را بر روی فونداسیون مستقر کنیم. این اتصال از نوع خشک است و با استفاده از صفحات فلزی در انتهای ستون بر روی قطعات نصب شده در فونداسیون اجرا می‌شود. از قبل و حین بتن‌ریزی فونداسیون این قطعات فولادین را نصب می‌کنند. ستون نیز در محل کارخانه همراه با صفحات فولادین تولید خواهد شد.

روش اتصال قطعات پیش ساخته بتنی


تکنیک‌های اتصال قطعات بتنی


از تیر یا ستون و حتی سقف تا قرار گرفتن سازه بر روی فونداسیون تماماً با انواع قطعات بتنی سروکار داریم که قرار است تا به ‌خوبی در کنار هم قرار بگیرند. اتصالات خشک و تر برای این منظور تدوین شده‌اند؛ اما همین اتصالات نیز خود به روش‌های مختلف اجرا می‌شوند. برای این منظور انواع تکنیک‌های اتصال قطعات بتنی به‌ قرار زیر هستند.


اتصالات چسبی


از جمله اتصالات نوین در پروژه‌های ساختمان‌سازی است که منحصراً برای نصب قطعات بتنی در کنار یکدیگر کارایی دارد. در این نوع اتصال از انواع ملات و یا چسب‌ها برای قرار دادن قطعات در کنار هم استفاده می‌کنند. در حال ‌حاضر تکنولوژی تولید این ملات‌ها توسعه پیدا کرده ‌است و حالا می‌توانیم از آنها برای اتصالات کاملاً سرسخت بتنی استفاده کنیم. اما در حالت کلی دوغاب ریزی و یا هر نوع اتصال چسب مانند در امتداد اتصالات خشک مانند پیچ و مهره قرار دارد و معمولاً نوعی اتصال تکمیلی است.
رزین‌های اپوکسی با ترکیبات دو جزئی از جمله متداول‌ترین ملات‌های تزریق چسب قطعات بتنی هستند. این ترکیب در دسته‌بندی انواع مصالح ساختمانی قرار می‌گیرد که علاوه بر اتصال محکم می‌تواند محل درز دو قطعه را کاملاً آب‌بندی کند. البته برای استفاده از ملات‌های چسبنده بتن باید سطح قطعات کاملاً تمیز، خشک و عاری از هر گونه آلودگی مانند خاک، زنگ‌زدگی و... باشد.


مزایای استفاده از چسب (ملات اپوکسی) در اتصال قطعات بتنی


•    در توزیع تنش عملکرد مطلوبی دارند. به ‌خوبی می‌توانند کل تنش بار سازه را به‌ طور یکنواخت توزیع نمایند.
•    اتصالات سبک ‌وزنی هستند و وزن آنها به مقدار قابل ‌توجه از دیگر اتصالات خصوصاً اتصالات فلزی کمتر است.
•    از تطبیق پذیری و سازگاری کامل با مواد خصوصاً انواع بتن برخوردار هستند. لذا استفاده از آنها باعث تخریب ساختار بتن نخواهد شد.
•    در برابر هر نوع عامل فرسایشی از قبیل خوردگی جریان رطوبت و یا محلول‌های اسیدی و بازی مقاوم هستند.

اتصالات جوشی


جوشکاری، تکنیک اتصال دو قطعه فلزی (فولادین) به یکدیگر است. قاعدتاً این نوع اتصال در سازه‌های فولادی کاربردی گسترده دارد؛ اما از این تکنیک نیز می‌توانیم برای اتصال قطعات بتنی استفاده کنیم. در محل کارخانه و حین طراحی قطعات بتنی برخی میلگردهای مخصوص اتصال را جانمایی می‌کنند. این میلگردها از بدنه اصلی بتنی بیرون هستند و قرار است تا با تکنیک جوشکاری برای اتصال قطعات پیش ساخته بتنی استفاده شوند. اتصالات جوش از محکم‌ترین و در عین ‌حال چالش برانگیزترین اتصالات قطعات بتنی هستند. اگر این اتصال به ‌خوبی اجرا شود، سازه بتنی کاملاً پایدار است. اما در صورت عدم کنترل کیفی کامل و عدم رعایت اصول درست جوشکاری ساختارهایی کاملاً شکننده هستند و نمی‌توانند بارهای سنگین جانبی را تحمل کنند.
مزایای استفاده از جوشکاری در اتصال قطعات بتنی
•    اتصالات جوشکاری قوی، محکم و با کیفیت هستند که دوام بالایی دارند و در صورت اجرای صحیح مناسب ساخت سازه‌های قوی و دائمی هستند.
•    جوشکاری بهترین روش اتصال میلگردهای فولادین است که در عمق قطعات بتنی دفن شده‌اند.
•    با استفاده از جوشکاری می‌توانید سازه یکپارچه از کنار هم قرار گرفتن قطعات بتنی بسازیم.
•    اتصالات جوشکاری برای اجرای قطعات بتنی سریع و کارآمد است.

اتصالات پیچ و مهره


از اتصالات پیچ و مهره هم برای اجرای سازه‌های فولادین و هم برای اتصال قطعات بتنی در ساختارهای بزرگ ساختمانی استفاده می‌کنند. برای این منظور در بدنه بتن‌ریزی قطعات، سوراخ‌هایی از قبل تعبیه شده ‌است که محل عبور پیچ و اجرای اتصال مهره هستند. اتصال پیچ و مهره‌ای از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است و به ‌راحتی اجرا می‌شود.
برای انجام این نوع روش اتصال قطعات بتنی از پیچ‌های استحکام بالای فولادین یا اصطلاحاً پیچ‌های سازه‌ای استفاده می‌کنند. این پیچ و مهره‌های فولادین می‌توانند در تحمل بارهای زیاد، اتصالات کاملاً ایمن و پایدار ایجاد کنند؛ اما در اجرای این نوع اتصال باید نکته‌هایی از قبیل نوع و اندازه پیچ‌ها، فاصله سوراخ‌ها در قطعات بتنی، تعداد سوراخ‌ها و مقاومت فیزیکی پیچ‌ها را در نظر بگیرید. همچنین این پیچ‌های سازه‌ای باید در مقابل هر نوع خوردگی محافظت شده باشند. لذا آنها را با استفاده از پوشش‌های مقاوم مانند پوشش‌های گالوانیزه گرم و یا پوشش اپوکسی تولید می‌کنند.
مزایای استفاده از پیچ و مهره در اتصال قطعات بتنی
•    روش نصب و اجرای این اتصالات ساده است و می‌توانیم با استفاده از ابزارهای ساده قطعات را به یکدیگر متصل کنیم.
•    برای اجرای این تکنیک اتصال قطعات بتنی به استفاده از نیروی کار ماهر نیازی نداریم.
•    این اتصالات قابل باز شدن هستند و می‌توانیم در صورت نیاز قطعات را جابجا کنیم. لذا به نسبت دیگر اتصالات از انعطاف ‌پذیری بالایی برخوردار هستند.
•    روش‌های بازرسی و کنترل کیفیت اتصالات پیچ و مهره به نسبت دیگر تکنیک‌ها ساده‌تر است.

تکنیک اتصال قطعات بتنی

اهمیت اتصال قطعات بتنی


روش استفاده از قطعات پیش ساخته بتنی سبک ساختمان‌سازی مدرن را متحول کرده ‌است. حالا به ‌راحتی قادر هستیم تا سازه‌هایی بسیار بزرگ را در مدت زمان کوتاه و کاملاً محکم و پایدار با استفاده از همین قطعات بتنی اجرا کنیم. اما بدون تردید برای پایداری سازه به اجرای اصولی اتصال قطعات بتنی نیاز داریم. لازم است تا از قبل و حین مراحل طراحی داکیومنت‌های فنی سازه در مورد نوع اتصال قطعات تصمیم‌گیری کنید. برای خرید قطعات بتنی نیز می‌توانید از خدمات تخصصی گروه مت سل موتور جستجوی مصالح ساختمانی در ایران استفاده کنید. مت سل با هدف ارتباط میان شما و بهترین تولیدکنندگان انواع مصالح ساختمانی فعالیت می‌کند. در پلتفرم مت سل می‌توانید با مقایسه قیمت قطعات بتنی و بررسی مشخصات فنی برای خرید آنلاین قطعات بتنی با بهترین قیمت از بهترین تولیدکننده اقدام کنید.
 

هرآنچه باید از اتصال قطعات پیش ساخته بتنی بدانید

ساختمان‌های مدرن را می‌توانیم به مانند پازل‌ها با اتصال قطعات بزرگ بتنی به یکدیگر برقرار سازیم. هر قطعه در ابعادی بزرگ در کنار دیگر قطعات قرار می‌گیرد تا قدم به قدم ساختمان مدرن و کاملی شکل بگیرد؛ اما روش‌های اتصال قطعات بتنی چگونه است؟
اتصال قطعات پیش ساخته بتنی بزرگترین چالش برای استفاده‌ی کلی از آنها است. این قطعات به ‌راحتی در محل کارخانه و با بتن‌ریزی در قالب‌های فلزی پر از آرماتور شکل می‌گیرند. پروسه ساخت این قطعات کاملاً کارخانه‌ای است و هر کدام از آنها با اندازه دقیق و حتی پیش‌ بینی روش چفت شدن در دیگر قطعات طراحی می‌شوند. اما چگونگی اتصال قطعات بتنی به یکدیگر بحث مفصلی در مهندسی نوین است. از نگاه آماری مشکلات سازه‌ها به ‌علت ضعف قطعات بتنی نیست؛ بلکه عموم مشکلات از نحوه اتصال غیراصولی و یا غیراستاندارد این قطعات به یکدیگر است. اهمیت اتصال قطعات بتنی مستقیماً باعث افزایش مقاومت و پایداری سازه خواهد شد. در این مقاله از گروه مت سل موتور جستجوی تخصصی مصالح ساختمانی به بررسی انواع روش اتصال قطعات بتنی می‌پردازیم. همچنین برای خرید بتن آماده می‌توانید از طریق مت سل اقدام کنید.

اتصال قطعات پیش ساخته بتنی

قطعات پیش ساخته بتنی چه هستند؟


قطعات پیش ساخته بتنی محصولات کارخانه‌ای هستند که در ابعاد بزرگ و در سایزهای دقیق شبیه به یکدیگر تولید می‌شوند. هر کدام از این قطعات در اصل عضو کاملی از بتن‌ آرمه است که با قالب‌گیری در اطراف ساختار آرماتوربندی و تزریق بتن و در نهایت مراحل ویبره زنی تا خشک شدن دوره کیورینگ تهیه می‌شوند.
قطعات پیش ساخته بتنی در اندازه‌های مختلف، اشکال متفاوت و با اهداف متنوع ساخته می‌شوند که از بهترین تکنیک‌ها برای ساخت سریع سازه‌های بزرگ عمرانی هستند. این تکنیک برای اولین ‌بار در خلال جنگ جهانی دوم با هدف ساخت‌وساز سریع ابداع شده ‌است و حالا در نهایت توسعه مورد استفاده عموم فضاهای عمرانی قرار می‌گیرد.
قطعات پیش ساخته بتنی به شکل بلوک‌های جدا از هم ساخته می‌شوند تا با حمل در محل پروژه به یکدیگر متصل شوند. از آنجا که شبیه یکدیگر هستند، تولید آنها به تعداد زیاد در فرآیند کارخانه‌ای به‌ سرعت انجام‌ شده و هزینه تولید کاهش پیدا می‌کند. از طرفی نصب ساده‌ای دارند؛ به شرط آنکه اصول حرفه‌ای روش اتصال قطعات پیش ساخته بتنی را رعایت کنید.

روش‌های اتصال قطعات پیش ساخته بتنی


اهمیت اتصال، در جای‌گذاری دقیق قطعات در کنار یکدیگر است تا از توزیع و انتقال کامل بارها میان قطعات سازه اطمینان داشته باشیم. اتصال حرفه‌ای و استاندارد این امکان را فراهم می‌کند تا بارهای سنگین سازه به ‌خوبی توزیع شده و از طریق پی به زمین منتقل شوند. اما برای اتصال قطعات پیش ساخته بتنی روش‌های متعددی ابداع شده ‌است که به ‌قرار زیر هستند:
•    اتصال بر پایه گروت ریزی
•    اتصال بر پایه بتن‌ریزی درجا
•    اتصال با استفاده از میلگردهای پیش تنیده
•    اتصالات مکانیکی
•    و...
اگر چه این اتصالات با استفاده از تکنیک‌های متفاوت اجرا می‌شوند؛ اما در اصول اجرایی همگی آنها، توجه جدی به ناحیه اتصال خواهد شد. ناحیه اتصال محل قرارگیری قطعات بتنی در کنار یکدیگر است که باید به ‌طور کامل قابلیت تحمل فشارهای جانبی و ثقلی را داشته باشد. از نگاه آماری در هنگام رخدادهای بحرانی مانند وقوع زلزله این ناحیه‌ی اتصال قطعات بتنی است که کاملاً در معرض تهدید و تخریب بارهای جانبی قرار دارد.
اهمیت توجه به روش اتصال قطعات پیش ساخته بتنی منجر به خلق سازه‌هایی مقاوم‌تر و پایدارتر خواهد شد. از نگاه کلی اگر چه روش‌های اتصال متفاوت هستند؛ اما همگی آنها را می‌توانیم در دو گروه اتصالات خشک و یا اتصالات تر قرار دهیم.

خرید قطعات بتنی

روش اتصالات تر قطعات بتنی


در این تکنیک اتصال قطعات بتنی از ملات‌ریزی برای قرار دادن و محکم کردن ناحیه اتصال استفاده می‌کنند. دوغاب ریزی مانند گروت‌ها و یا تزریق بتن درجا از جمله چنین اتصالات است. در این روش از میلگردهای پیوند برای اتصال قطعات بتنی استفاده خواهد شد. این میلگردها نیز توسط ملات‌های اتصال و از طریق بست‌های مکانیکی، کوپلرها و یا روش هم‌پوشانی به قطعات بتنی کنار هم متصل می‌شوند. اتصالات تر از جمله روش‌های متداول با قابلیت اجرای سریع است که مناسب اتصال قطعات بتنی غیر باربر سازه‌ای است.

روش اتصالات خشک قطعات بتنی


اتصالات خشک از متداول‌ترین روش‌ها برای کنار هم قرار دادن قطعات پیش ساخته بتنی است. در این روش از تکنیک‌هایی همچون جوش دادن و یا پیچ کردن صفحات و حتی پروفیل‌ها برای اتصال قطعات بتنی استفاده می‌کنند. در محل کارخانه از قبل و حین بتن‌ریزی پیش ‌بینی‌های لازم برای قرارگیری محل اتصال از قبیل جای عبور پیچ و مهره و یا بولت‌های جوشکاری تعبیه خواهد شد.
اگر چه روش اتصالات خشک کاملاً مناسب اجرای سازه‌های بلند مرتبه است و می‌تواند در اتصال قطعات بتنی باربر نقش داشته باشد؛ اما کیفیت آن کاملاً وابسته به کیفیت پیچ و مهره و یا نوع جوشکاری صورت‌ گرفته است. لذا در اجرای این تکنیک اتصال قطعات بتنی حساسیت بالایی اعمال شده تا از قرارگیری دقیق، ایمن و محکم قطعات در کنار یکدیگر اطمینان داشته باشیم.

اتصالات خشک یا تر کدامیک بهتر است؟


اتصالات خشک روش‌های ایده‌آل و کارآمد برای قرار دادن قطعات بتنی در کنار یکدیگر است؛ اما با محدودیت‌هایی همراه هستند و عملاً نمی‌توانیم تا از آنها در هر نوع پروژه‌ای استفاده کنیم. اصولاً اگر قطعات بتنی لازم است تا در برابر فشارهای محیطی مقاوم باشند و رفتار دینامیکی آنها مشابه سازه‌های درجای بتنی شود، توصیه شده تا از اتصالات تر برای قرار گرفتن قطعات بتنی در کنار هم استفاده کنید.
برای چگونگی استفاده از تکنیک‌های تر در اتصال قطعات پیش ساخته بتنی آیین‌نامه جامع از ضوابط سازه‌های درجا تنظیم شده ‌است. طبق این آیین‌نامه می‌توانیم از هر نوع اتصال تر در اتصال قطعات بتنی تحت تنش محیط یا بارهای دینامیکی استفاده کنیم. در مقابل اتصالات خشک هستند که برای اجرای آنها آیین‌نامه و یا ضوابط قانونی معتبری پیش ‌بینی نشده است. نبود چنین شرایطی باعث شده تا معمولاً از روش اتصالات خشک خصوصاً در مناطق زلزله خیز کمتر استفاده شود.

نگاهی به انواع روش اتصال قطعات پیش ساخته بتنی


تکنیک اتصال قطعات بتنی متنوع است و تحت شرایط مختلف برای اجرای سازه‌های متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرند. گاهی می‌توانیم برای یک پروژه از چندین روش اتصال قطعات بتنی استفاده کنیم. اما در هر صورت و در اجرای هر نوع روش لازم است تا کیفیت نوع اتصال به‌ دقت بررسی شده تا از دوام و پایداری سازه اطمینان داشته باشیم. در ادامه این مطلب به انواع تکنیک اتصال قطعات بتنی می‌پردازیم:
•    اتصال ستون به ستون: از جمله حساس‌ترین تکنیک‌های اتصال قطعات بتنی است که در آن قرار است تا قابلیت انتقال بار دینامیکی و یا استاتیکی ستون به ستون دیگر منتقل شود. برای اتصال ستون به ستون از روش خشک با نصب صفحات فولادین استفاده می‌کنند. در این روش صفحات فولادین را در دو طرف ستون‌های بتنی نصب کرده و این قطعات را به روش کام و زبانه به یکدیگر متصل می‌کنند.
•    اتصال تیر به ستون: از جمله کاربردی‌ترین انواع روش‌های اتصال قطعات بتنی است که در سطح هر نوع اسکلت بتنی فضاهای ساختمانی کارایی دارد. در این تکنیک قرار است تا قطعات افقی تیرها را به قطعات عمودی ستون‌ها متصل کنیم. برای این منظور از اتصالات خشک به روش نصب صفحات فولادین به همراه نبشی استفاده می‌کنند. این صفحات فولادین به ‌همراه نبشی از قبل و به شکل پیش ساخته بر روی تیرها و یا ستون‌ها تعبیه شده‌اند.

روش اتصال قطعات بتنی


•    اتصال سقف به سقف: از جمله اتصال قطعات بتنی است که در ابعاد بزرگ برای قرار گرفتن قطعات پهن بتنی در کنار هم کارایی دارد. برای اتصال قطعات بتنی در نوع سقف به سقف از میلگردها استفاده می‌کنیم. حضور این میلگردها بین قطعات بتنی باعث می‌شود تا اتصال سنگین سقف به سقف کاملاً محکم و منسجم باشد و در نهایت استحکام کلی سازه تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا کند.
•    اتصال سقف به تیر: کاربردی‌ترین روش اتصال قطعات پیش ساخته بتنی است که برای اجرای طبقات ساختمانی به ‌جهت قرار دادن صفحات بتنی سقف بر روی تیرها کارایی دارد. در این روش از تکنیک اتصال تر و قرار دادن میلگردها استفاده می‌کنیم. از قبل و در مراحل تولید کارخانه‌ای این میلگردها در بتن، قطعات تیر و یا سقف تعبیه شده ‌است. در عین ‌حال برای تأمین استحکام کافی اتصال سقف به تیر از نصب میلگردهای طولی نیز استفاده می‌شود. در محل پروژه برای پر کردن فاصله بین قطعات و میلگردها نیز از تزریق بتن استفاده خواهد شد تا در نهایت ساختار کاملاً منسجم و یکپارچه سقف در اتصال با تیر شکل بگیرد.
•    اتصال ستون به پی: از مهمترین موارد برای اتصال قطعات بتنی است که کاملاً درگیر با ساختار یکپارچه سازه است و در استحکام کلی اسکلت بتنی آن نقش دارد. در این نوع اتصال قرار است تا قطعات سنگین ستون‌های بتنی را بر روی فونداسیون مستقر کنیم. این اتصال از نوع خشک است و با استفاده از صفحات فلزی در انتهای ستون بر روی قطعات نصب شده در فونداسیون اجرا می‌شود. از قبل و حین بتن‌ریزی فونداسیون این قطعات فولادین را نصب می‌کنند. ستون نیز در محل کارخانه همراه با صفحات فولادین تولید خواهد شد.

روش اتصال قطعات پیش ساخته بتنی


تکنیک‌های اتصال قطعات بتنی


از تیر یا ستون و حتی سقف تا قرار گرفتن سازه بر روی فونداسیون تماماً با انواع قطعات بتنی سروکار داریم که قرار است تا به ‌خوبی در کنار هم قرار بگیرند. اتصالات خشک و تر برای این منظور تدوین شده‌اند؛ اما همین اتصالات نیز خود به روش‌های مختلف اجرا می‌شوند. برای این منظور انواع تکنیک‌های اتصال قطعات بتنی به‌ قرار زیر هستند.


اتصالات چسبی


از جمله اتصالات نوین در پروژه‌های ساختمان‌سازی است که منحصراً برای نصب قطعات بتنی در کنار یکدیگر کارایی دارد. در این نوع اتصال از انواع ملات و یا چسب‌ها برای قرار دادن قطعات در کنار هم استفاده می‌کنند. در حال ‌حاضر تکنولوژی تولید این ملات‌ها توسعه پیدا کرده ‌است و حالا می‌توانیم از آنها برای اتصالات کاملاً سرسخت بتنی استفاده کنیم. اما در حالت کلی دوغاب ریزی و یا هر نوع اتصال چسب مانند در امتداد اتصالات خشک مانند پیچ و مهره قرار دارد و معمولاً نوعی اتصال تکمیلی است.
رزین‌های اپوکسی با ترکیبات دو جزئی از جمله متداول‌ترین ملات‌های تزریق چسب قطعات بتنی هستند. این ترکیب در دسته‌بندی انواع مصالح ساختمانی قرار می‌گیرد که علاوه بر اتصال محکم می‌تواند محل درز دو قطعه را کاملاً آب‌بندی کند. البته برای استفاده از ملات‌های چسبنده بتن باید سطح قطعات کاملاً تمیز، خشک و عاری از هر گونه آلودگی مانند خاک، زنگ‌زدگی و... باشد.


مزایای استفاده از چسب (ملات اپوکسی) در اتصال قطعات بتنی


•    در توزیع تنش عملکرد مطلوبی دارند. به ‌خوبی می‌توانند کل تنش بار سازه را به‌ طور یکنواخت توزیع نمایند.
•    اتصالات سبک ‌وزنی هستند و وزن آنها به مقدار قابل ‌توجه از دیگر اتصالات خصوصاً اتصالات فلزی کمتر است.
•    از تطبیق پذیری و سازگاری کامل با مواد خصوصاً انواع بتن برخوردار هستند. لذا استفاده از آنها باعث تخریب ساختار بتن نخواهد شد.
•    در برابر هر نوع عامل فرسایشی از قبیل خوردگی جریان رطوبت و یا محلول‌های اسیدی و بازی مقاوم هستند.

اتصالات جوشی


جوشکاری، تکنیک اتصال دو قطعه فلزی (فولادین) به یکدیگر است. قاعدتاً این نوع اتصال در سازه‌های فولادی کاربردی گسترده دارد؛ اما از این تکنیک نیز می‌توانیم برای اتصال قطعات بتنی استفاده کنیم. در محل کارخانه و حین طراحی قطعات بتنی برخی میلگردهای مخصوص اتصال را جانمایی می‌کنند. این میلگردها از بدنه اصلی بتنی بیرون هستند و قرار است تا با تکنیک جوشکاری برای اتصال قطعات پیش ساخته بتنی استفاده شوند. اتصالات جوش از محکم‌ترین و در عین ‌حال چالش برانگیزترین اتصالات قطعات بتنی هستند. اگر این اتصال به ‌خوبی اجرا شود، سازه بتنی کاملاً پایدار است. اما در صورت عدم کنترل کیفی کامل و عدم رعایت اصول درست جوشکاری ساختارهایی کاملاً شکننده هستند و نمی‌توانند بارهای سنگین جانبی را تحمل کنند.
مزایای استفاده از جوشکاری در اتصال قطعات بتنی
•    اتصالات جوشکاری قوی، محکم و با کیفیت هستند که دوام بالایی دارند و در صورت اجرای صحیح مناسب ساخت سازه‌های قوی و دائمی هستند.
•    جوشکاری بهترین روش اتصال میلگردهای فولادین است که در عمق قطعات بتنی دفن شده‌اند.
•    با استفاده از جوشکاری می‌توانید سازه یکپارچه از کنار هم قرار گرفتن قطعات بتنی بسازیم.
•    اتصالات جوشکاری برای اجرای قطعات بتنی سریع و کارآمد است.

اتصالات پیچ و مهره


از اتصالات پیچ و مهره هم برای اجرای سازه‌های فولادین و هم برای اتصال قطعات بتنی در ساختارهای بزرگ ساختمانی استفاده می‌کنند. برای این منظور در بدنه بتن‌ریزی قطعات، سوراخ‌هایی از قبل تعبیه شده ‌است که محل عبور پیچ و اجرای اتصال مهره هستند. اتصال پیچ و مهره‌ای از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است و به ‌راحتی اجرا می‌شود.
برای انجام این نوع روش اتصال قطعات بتنی از پیچ‌های استحکام بالای فولادین یا اصطلاحاً پیچ‌های سازه‌ای استفاده می‌کنند. این پیچ و مهره‌های فولادین می‌توانند در تحمل بارهای زیاد، اتصالات کاملاً ایمن و پایدار ایجاد کنند؛ اما در اجرای این نوع اتصال باید نکته‌هایی از قبیل نوع و اندازه پیچ‌ها، فاصله سوراخ‌ها در قطعات بتنی، تعداد سوراخ‌ها و مقاومت فیزیکی پیچ‌ها را در نظر بگیرید. همچنین این پیچ‌های سازه‌ای باید در مقابل هر نوع خوردگی محافظت شده باشند. لذا آنها را با استفاده از پوشش‌های مقاوم مانند پوشش‌های گالوانیزه گرم و یا پوشش اپوکسی تولید می‌کنند.
مزایای استفاده از پیچ و مهره در اتصال قطعات بتنی
•    روش نصب و اجرای این اتصالات ساده است و می‌توانیم با استفاده از ابزارهای ساده قطعات را به یکدیگر متصل کنیم.
•    برای اجرای این تکنیک اتصال قطعات بتنی به استفاده از نیروی کار ماهر نیازی نداریم.
•    این اتصالات قابل باز شدن هستند و می‌توانیم در صورت نیاز قطعات را جابجا کنیم. لذا به نسبت دیگر اتصالات از انعطاف ‌پذیری بالایی برخوردار هستند.
•    روش‌های بازرسی و کنترل کیفیت اتصالات پیچ و مهره به نسبت دیگر تکنیک‌ها ساده‌تر است.

تکنیک اتصال قطعات بتنی

اهمیت اتصال قطعات بتنی


روش استفاده از قطعات پیش ساخته بتنی سبک ساختمان‌سازی مدرن را متحول کرده ‌است. حالا به ‌راحتی قادر هستیم تا سازه‌هایی بسیار بزرگ را در مدت زمان کوتاه و کاملاً محکم و پایدار با استفاده از همین قطعات بتنی اجرا کنیم. اما بدون تردید برای پایداری سازه به اجرای اصولی اتصال قطعات بتنی نیاز داریم. لازم است تا از قبل و حین مراحل طراحی داکیومنت‌های فنی سازه در مورد نوع اتصال قطعات تصمیم‌گیری کنید. برای خرید قطعات بتنی نیز می‌توانید از خدمات تخصصی گروه مت سل موتور جستجوی مصالح ساختمانی در ایران استفاده کنید. مت سل با هدف ارتباط میان شما و بهترین تولیدکنندگان انواع مصالح ساختمانی فعالیت می‌کند. در پلتفرم مت سل می‌توانید با مقایسه قیمت قطعات بتنی و بررسی مشخصات فنی برای خرید آنلاین قطعات بتنی با بهترین قیمت از بهترین تولیدکننده اقدام کنید.