انواع ملات ساختمانی و کاربرد آنها در ساختمان سازی

از دیوارچینی تا سنگ‌زنی و کاشی‌کاری و حتی پروژه‌های شاتکریت و سفیدکاری دیوارها به انواع ملات ساختمانی نیاز داریم. حتی بتن به‌ عنوان سرسخت‌ترین مصالح ساختمانی در دسته‌بندی ملات‌های ساختمانی قرار می‌گیرد. اصولاً به هر نوع ترکیب خمیری شکل با قابلیت چسبندگی که از مخلوط مصالح ساختمانی پایه با آب تولید می‌شود، اصطلاحاً ملات ساختمانی گفته می‌شود. اما انواع این ملات‌ها چه هستند؟ و چه کاربردی دارند؟
شناخت انواع ملات ساختمانی برای تمامی افراد فعال در پروژه‌های عمرانی الزامی است. زیرا در هر مرحله از فعالیت‌های بی‌پایان ساختمانی به استفاده ملات مناسب با ترکیب دقیق از مصالح ساختمانی پایه نیاز داریم. ملات های سیمانی شناخته ‌شده‌ترین انواع ملات ساختمانی هستند که در بخش‌های مختلف از فعالیت‌های عمرانی استفاده می‌شوند. اما در این ‌میان فهرست بلند بالایی از دیگر ملات‌ها مانند ملات‌های آهکی، گرانولیتی و... نیز تولید می‌شوند. در این مقاله از مت سل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان به بررسی انواع ملات ساختمانی پرداخته و از کاربرد آنها می‌گوییم. اگر قصد خرید بتن آماده دارید می‌توانید از طریق مت سل اقدام کنید.

انواع ملات ساختمانی


ملات ساختمانی چیست؟


ملات در واقع چسب ساختمانی است که برای اتصال قطعات سنگی، بلوکی، بتنی و کاشی و سرامیک استفاده می‌شود. حتی برخی از انواع ملات به ‌تنهایی قابلیت پوشاندن یکسره سطوح ساختمانی را دارند. از طرفی حتی می‌توانند به ‌عنوان متریال پرکننده در فضاهای خالی، درز‌ها، سوراخ‌ها و شکاف‌ها استفاده شوند.
اگر چه انواع ملات ساختمانی متفاوت هستند و با استفاده از متریال‌های متفاوت و به روش‌های متفاوت تولید می‌شوند؛ اما در کل همگی آنها ساختار شکل‌گیری کم و بیش یکسانی دارند. همه‌ی ملات‌ها دارای دو جزء کلی هستند. یک جزء، بخش چسبنده ملات است و جزء دیگر بخش حجم دهنده و یا پرکننده آن است. 
به ‌عنوان مثال، در انواع ملات های سیمانی، خود سیمان همان بخش چسبنده است که در واکنش با آب حالت خمیری پیدا می‌کند. شن و ماسه نیز جزء پرکننده و یا حجم دهنده هستند که در استحکام نهایی ملات تأثیر می‌گذارند. تکنیک‌های تولید انواع ملات ساختمانی با توجه به نوع مصالح پرکننده، نوع ترکیب چسبنده و درصد مخلوط آنها تهیه می‌شود. البته برای هر مرحله از فعالیت‌های اجرایی ساختمان به ملات تخصصی نیاز داریم که در ادامه به تشریح کاملی از آنها خواهیم پرداخت.


انواع ملات ساختمانی


با در نظر گرفتن این نکته که هر نوع ترکیب چند جزئی با خاصیت چسبندگی مصالح ساختمانی در دسته‌بندی ملات های ساختمانی قرار می‌گیرند، انواع این ملات‌های کاربردی در صنعت ساختمان به قرار زیر هستند:
•    ملات های سیمانی
•    ملات‌های رنگی
•    ملات‌های آهکی
•    ملات‌های گرانولیتی
•    ملات‌های بندکشی
•    ملات‌های سیمان سفید و پودر سنگ
•    ملات بندکشی پهن
•    ملات کاه‌گلی
•    ملات گچ
•    ملات گچ و پرلیت
•    ملات گچ و خاک
•    ملات گچ و ماسه
•    ملات‌های پوزولانی
•    ملات باتارد
•    ملات گل و آهک
هر کدام از این ملات های ساختمانی ممکن است در چندین دسته‌بندی دیگر تفکیک شوند. در عین ‌حال نوع پیمانه زنی ترکیب مصالح ساختمانی برای ایجاد این ملات‌ها در شرایط مختلف پروژه متفاوت است. اما به هر صورت لازم است تا با اجزا و روش ساخت آنها آشنا شوید و از کاربرد آنها اطلاع داشته باشید.


ملات های سیمانی


بدون تردید ملات های سیمانی از کاربردی‌ترین ملات های ساختمانی هستند که در تمامی مراحل ساختمان سازی از آجرچینی، اندودکاری بیرونی و داخلی، کاشی‌کاری، سنگ‌زنی و سرامیک کشی و... استفاده می‌شوند. حتی از این نوع ملات بر پایه ترکیبات سیمانی برای کف‌سازی و یا اتصال سرامیک کف و فضاهای ساختمانی استفاده می‌کنند. ملات سیمانی به‌ سادگی و با مخلوط شدن سیمان به ‌همراه شن، ماسه و آب تهیه می‌شود. اما با چگونگی ترکیب شن و ماسه و یا تغییر نسبت آب به سیمان می‌توانیم انواع این ملات‌ها را برای انواع فضاهای ساختمانی تهیه کنیم.

ملات های ساختمانی


ملات‌های معمولی سیمانی


ساده‌ترین نوع ملات ساختمانی است که بر پایه استفاده از انواع سیمان معمولی تهیه شده و مناسب کارهای عادی در فعالیت‌های ساختمانی از قبیل آجرچینی، کف‌سازی، سنگ‌کاری و... است. این نوع ملات ساختمانی خود دسته‌بندی بزرگی شامل ۷ تیپ مختلف دارد. ملات سیمانی معمولی تیپ ۱ قوی‌ترین آنها و ملات سیمانی معمولی تیپ ۷ ضعیف‌ترین آنها است. کاربرد ملات ساختمانی از نوع سیمانی معمولی معمولاً در انواع دیوارچینی های بزرگ و یا کوچک فضاهای ساختمانی و یا محوطه‌های بیرونی است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این ملات های ساختمانی می‌توانید اساس‌نامه نشریه ۱۰۱ و ۵۵ صنعت ساختمان را مطالعه فرمایید.


آشنایی با ملات ماسه و سیمان


برای فعالیت‌های بنایی از ترکیب سیمان پرتلند معمولی به ‌همراه ماسه و آب نوعی ملات کاملاً روان اما مستحکم و چسبنده تولید می‌شود که اصطلاحاً با عنوان ملات بنایی معرفی ‌شده است. این نوع ملات در عموم دیوارچینی های ساختمانی کارایی دارد. اما به فراخور نوع پروژه دیوارچینی یا عملیات بنایی دارای فرمول‌بندی متفاوتی هستند. بر این اساس جدول زیر را مطالعه فرمایید:نوع ملات ماسه و

نوع ملات ماسه و سیمان

І

Π

Ш

ΙѴ

نسبت اختلاط سیمان به ماسه

۳ به ۱

۴ به ۱

۵ به ۱

۶ به ۱

وزن سیمان به کیلوگرم

۳۶۰

۳۸۵

۲۲۵

۲۰۰

حجم ماسه متر مکعب

۹۴

۹۹

۱۰۰

۱۳۳

حجم آب به لیتر

۲۵۸

۲۶۰

۲۶۲

۲۶۵

حداکثر مقاومت فشاری ۲۸ روزه

۲۲۰

۱۳۵

۷۵

۴۰

 

نسبت‌های مطرح ‌شده برای چگونگی مخلوط ماسه در سیمان است. توجه کنید که ماسه باید از نوع گرد گوشه و شسته باشد. در عین ‌حال مجاز به استفاده از درصد کمی شن هستید؛ اما لازم است تا نسبت آب به سیمان مصرفی را دقیقاً رعایت نمایید.


نگاهی فنی به ترکیب مصالح در ملات سیمانی


اولین نکته، روش ساخت انواع ملات سیمانی است. اگر چه به روش‌های سنتی این نوع ملات را به شکل دستی تهیه می‌کنند، اما تکنیک اصولی ساخت ملات های سیمانی با استفاده از انواع میکسر بتن انجام می‌شود. زیرا تنها در صورت استفاده از میکسر بتن می‌توانیم ترکیب یکدست از مخلوط مصالح را ایجاد کنیم.
بهترین نسبت اختلاط سیمان در ماسه برای تولید این ملات‌ها رعایت ۱ واحد سیمان پرتلند معمولی و ۴ واحد ماسه نرم گرد گوشه است. اصولاً هر اندازه نیاز به‌ ملات مستحکم‌تری باشد، لازم است تا نسبت سیمان به ماسه را افزایش دهیم. اما در این ‌صورت هزینه تولید ملات ساختمانی افزایش پیدا می‌کند. بنابراین برای روسازی ها و یا دیوارچینی ها و هر فعالیت سبک ساختمانی که باری روی اعضای سازه‌ای نیست، از نسبت ۴ واحد ماسه در کنار ۱ واحد سیمان استفاده می‌شود. این در حالی است که برای تولید ملات در قسمت‌هایی که زیر بار ترافیکی هستند، از نسبت ۳ واحد ماسه در کنار ۱ واحد سیمان استفاده می‌کنند. در نظر داشته باشید که برای افزایش استحکام ملات سیمانی نیز می‌توانید از نسبت کمی شن در ماسه نیز بهره‌مند شوید.

کاربرد ملات ساختمانی


نکته‌هایی برای تولید انواع ملات های سیمانی


کیفیت ملات های سیمانی تحت تأثیر فاکتورهای گوناگون از قبیل کیفیت مصالح ساختمانی اعم از ماسه و یا سیمان، کیفیت آب مصرفی، رعایت بهترین نسبت اختلاط مصالح و مخلوط شدن خوب مصالح در یکدیگر بستگی دارد.
از هر نوع آب نمی‌توانید برای تولید ملات های سیمانی استفاده کنید. آب‌های کثیف، لجن‌دار، گل‌آلود، فاضلاب و حتی آب رودخانه در کیفیت نهایی ملات تأثیر منفی می گذارند. آب مصرفی باید کاملاً خالص با درصد املاح کم و البته پاکیزه باشد. هر چند توصیه ‌شده که از آب شرب شهری برای تولید ملات سیمانی استفاده نشود.
از اضافه شدن ترکیبات متفرقه و یا هر نوع ناخالصی مانند مواد آلی مثل برگ، گرد و خاک، نوشابه و یا شکر و... به ترکیب ملات جداً خودداری کنید. از طرفی توصیه ‌شده است که در ابتدا قبل ‌از اضافه شدن آب، مصالح خشک اعم از ماسه و سیمان را در یکدیگر مخلوط کنید. سپس به ترکیب همگن از مخلوط ماسه و سیمان در داخل دیگ میکسر آب اضافه شود.
کاربرد ملات ساختمانی بر پایه ترکیبات سیمانی
•    کاربرد ملات سیمانی در دیوارچینی: از انواع ملات های سیمانی می‌توانیم برای اتصال قطعات آجری و یا بلوکی از نوع سفالی و حتی بلوک‌های سیمانی و بتنی به یکدیگر استفاده کنیم. این نوع ملات از قدرت چسبندگی قطعات سنگین مصالح دیوارچینی برخوردار هستند.
•    کاربرد ملات سیمانی در بندکشی: بندکشی از جمله مهمترین کاربرد ملات ساختمانی است که به هر نوع پر کردن درزها، حفره‌ها و یا شکاف‌ها بر سطوح ساختمانی گفته می‌شود. از ملات های سیمانی برای پر کردن فضاهای خالی بینابینی پس ‌از مراحل دیوار چینی، سرامیک کاری، سنگ ‌فرش و... استفاده می‌کنند. به این نوع ملات اصطلاحاً ملات ساختمانی بندکشی گفته می‌شود.
•    کاربرد ملات سیمانی در بندکشی پهن: از ملات های سیمانی حتی می‌توانید برای پوشاندن درزهای پهن میان قطعات سرامیکی و یا آجری نیز استفاده کنید. اما نوع ترکیب مصالح ساختمانی برای تولید ملات بندکشی پهن متفاوت از ملات بندکشی ساده است. در تهیه ملات بندکشی پهن به ترکیب اضافی برای حجم دهندگی بیشتر نیاز داریم که در این مورد از ماسه سنگ‌ریزه استفاده می‌شود. با ترکیب ۲ واحد ماسه ساختمانی، ۲ واحد ماسه سنگ‌ریزه و ۱ واحد سیمان پرتلند معمولی می‌توانیم ملات سیمانی مناسب بندکشی پهن را تولید کنیم.


سیمان مناسب برای تولید انواع ملات سیمانی


از هر نوع سیمان نمی‌توانید برای تولید هر نوع ملات ساختمانی استفاده کنید. برخی از انواع سیمان مخصوص تولید بتن هستند و نمی‌توانند قابلیت‌های چسبندگی ملات های سیمانی را داشته باشند. در عین ‌حال نوع سیمان کار شده تکنیک شما در تولید نوع ملات را معین می‌کند. بر این اساس انواع سیمان مناسب برای تولید ملات های ساختمانی به قرار زیر هستند:
•    سیمان پرتلند معمولی (سیمان تیپ ۱ یا تیپ ۵)
•    سیمان سفید
•    سیمان تندگیر (زود سخت شونده)
•    سیمان‌های رنگی
•    سیمان‌های هیدرولیکی
•    سیمان ضد سولفات

ملات‌های رنگی


ملات‌های رنگی در دسته‌بندی ملات های سیمانی قرار می‌گیرند که با اضافه شدن انواع رنگدانه‌ها تهیه می‌شوند. البته تکنیک اضافه شدن پودرهای رنگی در این نوع ملات‌ها متفاوت است. اما معمولاً در ساخت همگی آنها از اضافه شدن پودرهای رنگی به ملات سیمانی قبل ‌از اضافه شدن آب استفاده می‌کنند. معمولاً این پودرهای رنگی همان خرده سنگ‌ها در دسته‌بندی ماسه‌های رنگی هستند. ملات‌های رنگی برای پوشاندن سطوح، نماسازی داخلی و یا بیرونی ساختمان، کف سازی، بندکشی و... کارایی دارند.


ملات‌های آهکی


ترکیبات بر پایه آهک از جمله قدیمی‌ترین ملات های ساختمانی هستند. آهک از جمله مصالح ساختمانی کلاسیک است که تاریخ استفاده از آن به هزاران سال پیش باز می‌گردد. اگر چه در دنیای امروز و با پیدا شدن دیگر انواع مصالح ساختمانی از قبیل سیمان، استفاده از ملات‌های آهکی در روسازی کاهش پیدا کرده ‌است؛ اما همچنان در دسته‌بندی کاربردی‌ترین ملات‌ها برای دیوار چینی و یا سنگ‌کاری های عمودی قرار دارند. معمولاً از ترکیب یکدست سیمان همراه آهک برای تولید این نوع ملات ساختمانی استفاده می‌کنند.
ملات‌های آهکی اگر چه ساختار محکم و کاملاً شکل‌پذیر و چسبنده دارند، اما نسبت ‌به شرایط محیطی خصوصاً هوای خیلی مرطوب و یا خیلی خشک بسیار ضعیف هستند. لذا عموماً برای اندودکاری بستر زیرین دیوارهای داخلی ساختمان استفاده می‌شوند.


ملات‌های گرانولیتی


یکی از انواع ملات ساختمانی است که با استفاده از ماسه‌های بسیار ریزدانه یا همان ماسه بادی تهیه می‌شود. در واقع ملات‌های گرانولیتی نوع خاصی از بتن‌های سبک دانه هستند که قدرت پرکنندگی زیادی دارند. کاربرد ملات ساختمانی گرانولیتی عموماً برای ساخت سطوح کوچک بتنی است.
انسجام و پیوستگی و همچنین شکل‌پذیری این نوع ملات بسیار عالی است. بنابراین مناسب اندودکاری لایه‌های نازک از سطوح ساختمانی استفاده می‌شوند. بیشترین کاربرد ملات ساختمانی گرانولیتی برای پوشاندن نازک با قابلیت الاستیکی سطوح سخت و صیقلی است. لذا از این نوع ملات برای پوشاندن سطوح بتنی استفاده می‌کنند.
نام این نوع ملات از واژه گرانو اقتباس شده ‌است. گرانو به خرده سنگ‌های بسیار ریز و کاملاً سخت تهیه ‌شده از سنگ‌های گرانیتی گفته می‌شود. برای تولید ملات گرانولیتی نیز از ترکیب خرده سنگ‌های بسیار ریز گرانو با ماسه، سیمان و آب استفاده می‌کنند. معمولاً از نسبت ۶ واحد گرانو در کنار ۲ واحد سیمان و همان اندازه ماسه در تهیه این نوع ملات ترکیب می‌شوند.


ملات کاه‌گل


یکی از قدیمی‌ترین ملات های ساختمانی است که با وجود هزینه تولید کم اما مقاومت فشاری پایین و مصالح ساده، همچنان در برخی شرایط مانند ساخت خانه‌های روستایی و یا ویلایی کارایی دارد. در تهیه این نوع ملات از ترکیب خاک رس با آب برای تهیه جزء چسباننده استفاده می‌کنند. جزء حجم دهنده و یا ساختار کننده این نوع ملات کاه است که در مناطق روستایی به‌ راحتی تهیه می‌شود.
کاه به این ملات ساختار یکپارچه داده و از جمع شدگی گل پس ‌از سخت شدن جلوگیری می‌کند. به ‌این ‌ترتیب سطح ملات در صورت خشک شدن ترک بر نمی‌دارد. ملات کاه‌گل سبک ‌وزن است و از خصوصیات عایق حرارتی عالی برخوردار است. از این ملات همچنان حتی برای پوشش سقف‌های زیرشیروانی برای جلوگیری از خروج گرمای ساختمان استفاده می‌کنند؛ اما استحکام لازم برای احداث خانه‌های چند طبقه و سنگین‌ وزن را ندارد.

خرید آنلاین مصالح ساختمانی


ملات‌های گچی


از جمله ملات های ساختمانی هستند که از ترکیب گچ با آب و دیگر افزودنی‌ها تهیه می‌شوند. گچ جزء چسباننده در این نوع ملات ساختمانی است که برای حجم دهندگی لزوما به هیچ مصالح ساختمانی اضافی نیاز ندارد. کاربرد ملات ساختمانی گچی عموماً برای پوشاندن دیوارهای داخلی ساختمان است. این ملات کاملاً شکل‌پذیر است و نسبت ‌به رطوبت بسیار حساس است. انواع ملات‌های گچی به قرار زیر هستند:
•    ملات گچ زنده (شگفته): ملاتی است که خیلی ساده با ترکیب آب و گچ ساختمانی تهیه می‌شود. این نوع ملات مقاومت فشاری کمی دارد. در عین‌ حال مقاومت آن در مقابل رطوبت ناچیز است. اما شکل‌پذیر و کاملاً سفید مناسب پوشش داخلی فضاهای ساختمانی است.
•    ملات گچ مرده (کشته): نوع دیگری از ملات‌های گچی است که به مانند ملات گچ زنده تهیه می‌شود. با این تفاوت که دارای گچ از نوع ریزدانه است. از این نوع گچ عموماً برای زیرسازی اندودکاری فضاهای داخلی ساختمان استفاده می‌کنند.
•    ملات گچ پرلیت: پرلیت نوعی مصالح ساختمانی بسیار مقاوم است که از محصولات آتش‌نشانی محسوب شده و در ترکیب با دیگر مصالح برای تقویت و استحکام انواع ملات ساختمانی کارایی دارد. کاربرد ملات ساختمانی گچ و پرلیت نیز برای پوشش سطوح مقاوم در برابر گرما، صدا و حتی آتش‌سوزی است. از این نوع ملات گچی عموماً به‌ عنوان عایق ارزان ‌قیمت حرارتی برای پوشاندن دیواره‌های داخلی و یا خارجی ساختمان استفاده می‌کنند.
•    ملات گچ و آهک: از جمله ملات‌های شکل‌پذیر مناسب پوشش دیواره‌های خارجی ساختمان است. در تهیه این نوع ملات از ترکیب یکدست گچ و آهک استفاده ‌شده است که مقاومت فیزیکی بسیار بالایی دارد و حتی می‌تواند شرایط نامناسب محیط‌های مرطوب را تحمل کند. لذا از این نوع ملات گچی عموماً برای پوشش نمای ساختمان در دیواره‌های خارجی بنا استفاده می‌کنند.
•    ملات گچ و سیمان: مقاوم‌ترین نوع در دسته‌بندی انواع ملات‌های گچی است که در ترکیبی ساده از مخلوط شدن گچ و سیمان تهیه می‌شود. از این نوع ملات ساختمانی عموماً برای اندودکاری مراحل زیرسازی ساختمان استفاده می‌کنند.
•    ملات گچ و خاک: یکی از کاربردی‌ترین انواع ملات های ساختمانی بر پایه استفاده از گچ است که شکل‌پذیری عالی دارد و زمان گیرش آن کوتاه است. در عین ‌حال قدرت چسبندگی خوب و مقاومت فیزیکی بالایی دارد و حتی می‌تواند در مقابل جریان رطوبت مقاومت کند. جزء چسبنده این ملات در ترکیب ساده از گچ و خاک، البته با نسبت‌های متفاوت تهیه می‌شود. از این نوع ملات ساختمانی عموماً در اندودکاری و ایجاد لایه آستر در زیرسازی فضاهای ساختمانی استفاده می‌کنند.


ملات‌های پوزولانی (سیمان پوزولانی و آهک پوزولانی)


ترکیبات پوزولانی از بهترین مصالح ساختمانی هستند که خصوصیات فیزیکی عالی از قبیل وزن سبک، استحکام بالا و ماندگاری زیاد دارند. اما به ‌تنهایی نمی‌توانیم از ترکیبات پوزولانی به‌ عنوان جزء چسباننده استفاده کنیم. برای استفاده از این مواد آنها را با نسبت مناسب در کنار سیمان و یا آهک مخلوط می‌کنند. ترکیب نهایی نوعی ملات کاملاً چسبنده و بسیار قدرتمند است که به ملات‌های پوزولانی شناخته می‌شود.
اگر از ترکیب پوزولانی با سیمان پرتلند استفاده کنید، به ملات تهیه شده اصطلاحاً ملات سیمان پوزولانی گفته می‌شود. در صورت مخلوط شدن با آهک ملات آهک پوزولانی تهیه خواهد شد. همگی انواع ملات‌های پوزولانی در مقابل تهاجم‌های سولفاتی و هر نوع حمله مواد شیمیایی از محیط‌های اسیدی و یا بازی مقاوم هستند. با این وجود مقدار مقاومت فشاری آنها کم و خصوصیات دیرگیری دارند. لذا معمولاً به‌ عنوان ملات‌های اصلی در دیوارچینی و دیگر فعالیت‌ها استفاده نمی‌شوند. کاربرد ملات ساختمانی پوزولانی برای ساخت سازه‌ها در معرض حمله سولفات‌ها هستند.


ملات باتارد


یک نوع ملات ساختمانی خاص است که از ترکیب سه مصالح ساختمانی ماسه، سیمان و آهک تهیه می‌شود. سیمان و آهک جزء چسباننده و ماسه جزء پرکننده این نوع ملات است. برای تهیه ملات باتارد از نسبت ۳ به ۱ جزء پرکننده در کنار جزء چسباننده استفاده می‌کنند. در پیمانه زنی ترکیب جزءها باید دقت عمل کامل صورت بگیرد. در غیر این ‌صورت ملات باتارد مستعد جمع شدگی زیاد و ایجاد ترک‌های عمیق است. بهترین فرمول تهیه ملات باتارد مخلوط کردن ۱ واحد سیمان، ۱ واحد آهک در کنار ۶ واحد ماسه است. به ‌این ‌ترتیب حجم جزء پرکننده (ماسه) ۳ برابر حجم جزء چسباننده (سیمان و آهک) خواهد شد.


ملات سیمان بنایی (ملات سیمان سفید و پودر سنگ)


از ملات‌ها برای نماسازی، پوشش دیوارهای بیرونی ساختمان و بند کشی سرامیک و سنگ‌های ساختمانی است. این نوع ملات را با ترکیب مناسبی از سیمان پرتلند معمولی در کنار یک ماده پرکننده مانند سنگ آهک تهیه می‌کنند. ماده پرکننده معمولاً یک متریال دافع آب از نوع حباب ساز است. به ‌این ‌ترتیب ملات سیمان بنایی علاوه ‌بر زیبایی یک پرکننده عالی درزها و شکاف‌های ساختمانی است و از نفوذ رطوبت به جداره‌های ساختمانی جلوگیری می‌کند.
ملات های سیمانی قابلیت شکل پذیری بالایی دارند. خاصیت خمیری این نوع ملات عالی است و درصد جمع شدگی آنها در مسیر خشک شدن بسیار کم است. در عین ‌حال احتمال ترک خوردن آنها ناچیز است. برای همین ویژگی‌های عالی است که استفاده از ملات بنایی در ترکیب سیمان و پودر سنگ بسیار متداول است.


توصیه‌هایی برای انتخاب و خرید انواع ملات ساختمانی


برای تهیه ملات های ساختمانی دو راهکار وجود دارد. در اولین حالت می‌توانید ملات آماده را از محل کارخانه‌های فعال تولید بتن تهیه کنید. در روش دوم باید دست ‌به ‌کار شوید و ملات‌ها را با مخلوط مناسب مصالح ساختمانی در محل پروژه تهیه کنید. در هر صورت باید برای بررسی انواع مصالح ساختمانی و ویژگی انواع ملات ساختمانی دست ‌به ‌کار شوید.
در هنگام خرید مصالح ساختمانی برای تهیه ملات هدفمند باشید و خصوصیات فیزیکی و قابلیت‌های اجرایی هر محصول را دقیق بررسی کنید. در عین ‌حال همواره از نسبت‌های استاندارد برای تولید انواع ملات های ساختمانی استفاده کنید. برای خرید مصالح ساختمانی مناسب ملات سازی می‌توانید از خدمات آنلاین سایت مت سل بهره‌مند شوید. مت سل موتور جستجوی مصالح ساختمانی در سطح کشور است که با هدف ارتباط مستقیم شما با بهترین تولیدکننده های مصالح در سراسر کشور فعالیت می‌کند. در مت سل می‌توانید با مقایسه قیمت مصالح ساختمانی برای انتخاب شایسته و خرید آنلاین مصالح ساختمانی از بهترین تولیدکننده ها در سراسر کشور استفاده کنید.
 

انواع ملات ساختمانی و کاربرد آنها در ساختمان سازی

از دیوارچینی تا سنگ‌زنی و کاشی‌کاری و حتی پروژه‌های شاتکریت و سفیدکاری دیوارها به انواع ملات ساختمانی نیاز داریم. حتی بتن به‌ عنوان سرسخت‌ترین مصالح ساختمانی در دسته‌بندی ملات‌های ساختمانی قرار می‌گیرد. اصولاً به هر نوع ترکیب خمیری شکل با قابلیت چسبندگی که از مخلوط مصالح ساختمانی پایه با آب تولید می‌شود، اصطلاحاً ملات ساختمانی گفته می‌شود. اما انواع این ملات‌ها چه هستند؟ و چه کاربردی دارند؟
شناخت انواع ملات ساختمانی برای تمامی افراد فعال در پروژه‌های عمرانی الزامی است. زیرا در هر مرحله از فعالیت‌های بی‌پایان ساختمانی به استفاده ملات مناسب با ترکیب دقیق از مصالح ساختمانی پایه نیاز داریم. ملات های سیمانی شناخته ‌شده‌ترین انواع ملات ساختمانی هستند که در بخش‌های مختلف از فعالیت‌های عمرانی استفاده می‌شوند. اما در این ‌میان فهرست بلند بالایی از دیگر ملات‌ها مانند ملات‌های آهکی، گرانولیتی و... نیز تولید می‌شوند. در این مقاله از مت سل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان به بررسی انواع ملات ساختمانی پرداخته و از کاربرد آنها می‌گوییم. اگر قصد خرید بتن آماده دارید می‌توانید از طریق مت سل اقدام کنید.

انواع ملات ساختمانی


ملات ساختمانی چیست؟


ملات در واقع چسب ساختمانی است که برای اتصال قطعات سنگی، بلوکی، بتنی و کاشی و سرامیک استفاده می‌شود. حتی برخی از انواع ملات به ‌تنهایی قابلیت پوشاندن یکسره سطوح ساختمانی را دارند. از طرفی حتی می‌توانند به ‌عنوان متریال پرکننده در فضاهای خالی، درز‌ها، سوراخ‌ها و شکاف‌ها استفاده شوند.
اگر چه انواع ملات ساختمانی متفاوت هستند و با استفاده از متریال‌های متفاوت و به روش‌های متفاوت تولید می‌شوند؛ اما در کل همگی آنها ساختار شکل‌گیری کم و بیش یکسانی دارند. همه‌ی ملات‌ها دارای دو جزء کلی هستند. یک جزء، بخش چسبنده ملات است و جزء دیگر بخش حجم دهنده و یا پرکننده آن است. 
به ‌عنوان مثال، در انواع ملات های سیمانی، خود سیمان همان بخش چسبنده است که در واکنش با آب حالت خمیری پیدا می‌کند. شن و ماسه نیز جزء پرکننده و یا حجم دهنده هستند که در استحکام نهایی ملات تأثیر می‌گذارند. تکنیک‌های تولید انواع ملات ساختمانی با توجه به نوع مصالح پرکننده، نوع ترکیب چسبنده و درصد مخلوط آنها تهیه می‌شود. البته برای هر مرحله از فعالیت‌های اجرایی ساختمان به ملات تخصصی نیاز داریم که در ادامه به تشریح کاملی از آنها خواهیم پرداخت.


انواع ملات ساختمانی


با در نظر گرفتن این نکته که هر نوع ترکیب چند جزئی با خاصیت چسبندگی مصالح ساختمانی در دسته‌بندی ملات های ساختمانی قرار می‌گیرند، انواع این ملات‌های کاربردی در صنعت ساختمان به قرار زیر هستند:
•    ملات های سیمانی
•    ملات‌های رنگی
•    ملات‌های آهکی
•    ملات‌های گرانولیتی
•    ملات‌های بندکشی
•    ملات‌های سیمان سفید و پودر سنگ
•    ملات بندکشی پهن
•    ملات کاه‌گلی
•    ملات گچ
•    ملات گچ و پرلیت
•    ملات گچ و خاک
•    ملات گچ و ماسه
•    ملات‌های پوزولانی
•    ملات باتارد
•    ملات گل و آهک
هر کدام از این ملات های ساختمانی ممکن است در چندین دسته‌بندی دیگر تفکیک شوند. در عین ‌حال نوع پیمانه زنی ترکیب مصالح ساختمانی برای ایجاد این ملات‌ها در شرایط مختلف پروژه متفاوت است. اما به هر صورت لازم است تا با اجزا و روش ساخت آنها آشنا شوید و از کاربرد آنها اطلاع داشته باشید.


ملات های سیمانی


بدون تردید ملات های سیمانی از کاربردی‌ترین ملات های ساختمانی هستند که در تمامی مراحل ساختمان سازی از آجرچینی، اندودکاری بیرونی و داخلی، کاشی‌کاری، سنگ‌زنی و سرامیک کشی و... استفاده می‌شوند. حتی از این نوع ملات بر پایه ترکیبات سیمانی برای کف‌سازی و یا اتصال سرامیک کف و فضاهای ساختمانی استفاده می‌کنند. ملات سیمانی به‌ سادگی و با مخلوط شدن سیمان به ‌همراه شن، ماسه و آب تهیه می‌شود. اما با چگونگی ترکیب شن و ماسه و یا تغییر نسبت آب به سیمان می‌توانیم انواع این ملات‌ها را برای انواع فضاهای ساختمانی تهیه کنیم.

ملات های ساختمانی


ملات‌های معمولی سیمانی


ساده‌ترین نوع ملات ساختمانی است که بر پایه استفاده از انواع سیمان معمولی تهیه شده و مناسب کارهای عادی در فعالیت‌های ساختمانی از قبیل آجرچینی، کف‌سازی، سنگ‌کاری و... است. این نوع ملات ساختمانی خود دسته‌بندی بزرگی شامل ۷ تیپ مختلف دارد. ملات سیمانی معمولی تیپ ۱ قوی‌ترین آنها و ملات سیمانی معمولی تیپ ۷ ضعیف‌ترین آنها است. کاربرد ملات ساختمانی از نوع سیمانی معمولی معمولاً در انواع دیوارچینی های بزرگ و یا کوچک فضاهای ساختمانی و یا محوطه‌های بیرونی است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این ملات های ساختمانی می‌توانید اساس‌نامه نشریه ۱۰۱ و ۵۵ صنعت ساختمان را مطالعه فرمایید.


آشنایی با ملات ماسه و سیمان


برای فعالیت‌های بنایی از ترکیب سیمان پرتلند معمولی به ‌همراه ماسه و آب نوعی ملات کاملاً روان اما مستحکم و چسبنده تولید می‌شود که اصطلاحاً با عنوان ملات بنایی معرفی ‌شده است. این نوع ملات در عموم دیوارچینی های ساختمانی کارایی دارد. اما به فراخور نوع پروژه دیوارچینی یا عملیات بنایی دارای فرمول‌بندی متفاوتی هستند. بر این اساس جدول زیر را مطالعه فرمایید:نوع ملات ماسه و

نوع ملات ماسه و سیمان

І

Π

Ш

ΙѴ

نسبت اختلاط سیمان به ماسه

۳ به ۱

۴ به ۱

۵ به ۱

۶ به ۱

وزن سیمان به کیلوگرم

۳۶۰

۳۸۵

۲۲۵

۲۰۰

حجم ماسه متر مکعب

۹۴

۹۹

۱۰۰

۱۳۳

حجم آب به لیتر

۲۵۸

۲۶۰

۲۶۲

۲۶۵

حداکثر مقاومت فشاری ۲۸ روزه

۲۲۰

۱۳۵

۷۵

۴۰

 

نسبت‌های مطرح ‌شده برای چگونگی مخلوط ماسه در سیمان است. توجه کنید که ماسه باید از نوع گرد گوشه و شسته باشد. در عین ‌حال مجاز به استفاده از درصد کمی شن هستید؛ اما لازم است تا نسبت آب به سیمان مصرفی را دقیقاً رعایت نمایید.


نگاهی فنی به ترکیب مصالح در ملات سیمانی


اولین نکته، روش ساخت انواع ملات سیمانی است. اگر چه به روش‌های سنتی این نوع ملات را به شکل دستی تهیه می‌کنند، اما تکنیک اصولی ساخت ملات های سیمانی با استفاده از انواع میکسر بتن انجام می‌شود. زیرا تنها در صورت استفاده از میکسر بتن می‌توانیم ترکیب یکدست از مخلوط مصالح را ایجاد کنیم.
بهترین نسبت اختلاط سیمان در ماسه برای تولید این ملات‌ها رعایت ۱ واحد سیمان پرتلند معمولی و ۴ واحد ماسه نرم گرد گوشه است. اصولاً هر اندازه نیاز به‌ ملات مستحکم‌تری باشد، لازم است تا نسبت سیمان به ماسه را افزایش دهیم. اما در این ‌صورت هزینه تولید ملات ساختمانی افزایش پیدا می‌کند. بنابراین برای روسازی ها و یا دیوارچینی ها و هر فعالیت سبک ساختمانی که باری روی اعضای سازه‌ای نیست، از نسبت ۴ واحد ماسه در کنار ۱ واحد سیمان استفاده می‌شود. این در حالی است که برای تولید ملات در قسمت‌هایی که زیر بار ترافیکی هستند، از نسبت ۳ واحد ماسه در کنار ۱ واحد سیمان استفاده می‌کنند. در نظر داشته باشید که برای افزایش استحکام ملات سیمانی نیز می‌توانید از نسبت کمی شن در ماسه نیز بهره‌مند شوید.

کاربرد ملات ساختمانی


نکته‌هایی برای تولید انواع ملات های سیمانی


کیفیت ملات های سیمانی تحت تأثیر فاکتورهای گوناگون از قبیل کیفیت مصالح ساختمانی اعم از ماسه و یا سیمان، کیفیت آب مصرفی، رعایت بهترین نسبت اختلاط مصالح و مخلوط شدن خوب مصالح در یکدیگر بستگی دارد.
از هر نوع آب نمی‌توانید برای تولید ملات های سیمانی استفاده کنید. آب‌های کثیف، لجن‌دار، گل‌آلود، فاضلاب و حتی آب رودخانه در کیفیت نهایی ملات تأثیر منفی می گذارند. آب مصرفی باید کاملاً خالص با درصد املاح کم و البته پاکیزه باشد. هر چند توصیه ‌شده که از آب شرب شهری برای تولید ملات سیمانی استفاده نشود.
از اضافه شدن ترکیبات متفرقه و یا هر نوع ناخالصی مانند مواد آلی مثل برگ، گرد و خاک، نوشابه و یا شکر و... به ترکیب ملات جداً خودداری کنید. از طرفی توصیه ‌شده است که در ابتدا قبل ‌از اضافه شدن آب، مصالح خشک اعم از ماسه و سیمان را در یکدیگر مخلوط کنید. سپس به ترکیب همگن از مخلوط ماسه و سیمان در داخل دیگ میکسر آب اضافه شود.
کاربرد ملات ساختمانی بر پایه ترکیبات سیمانی
•    کاربرد ملات سیمانی در دیوارچینی: از انواع ملات های سیمانی می‌توانیم برای اتصال قطعات آجری و یا بلوکی از نوع سفالی و حتی بلوک‌های سیمانی و بتنی به یکدیگر استفاده کنیم. این نوع ملات از قدرت چسبندگی قطعات سنگین مصالح دیوارچینی برخوردار هستند.
•    کاربرد ملات سیمانی در بندکشی: بندکشی از جمله مهمترین کاربرد ملات ساختمانی است که به هر نوع پر کردن درزها، حفره‌ها و یا شکاف‌ها بر سطوح ساختمانی گفته می‌شود. از ملات های سیمانی برای پر کردن فضاهای خالی بینابینی پس ‌از مراحل دیوار چینی، سرامیک کاری، سنگ ‌فرش و... استفاده می‌کنند. به این نوع ملات اصطلاحاً ملات ساختمانی بندکشی گفته می‌شود.
•    کاربرد ملات سیمانی در بندکشی پهن: از ملات های سیمانی حتی می‌توانید برای پوشاندن درزهای پهن میان قطعات سرامیکی و یا آجری نیز استفاده کنید. اما نوع ترکیب مصالح ساختمانی برای تولید ملات بندکشی پهن متفاوت از ملات بندکشی ساده است. در تهیه ملات بندکشی پهن به ترکیب اضافی برای حجم دهندگی بیشتر نیاز داریم که در این مورد از ماسه سنگ‌ریزه استفاده می‌شود. با ترکیب ۲ واحد ماسه ساختمانی، ۲ واحد ماسه سنگ‌ریزه و ۱ واحد سیمان پرتلند معمولی می‌توانیم ملات سیمانی مناسب بندکشی پهن را تولید کنیم.


سیمان مناسب برای تولید انواع ملات سیمانی


از هر نوع سیمان نمی‌توانید برای تولید هر نوع ملات ساختمانی استفاده کنید. برخی از انواع سیمان مخصوص تولید بتن هستند و نمی‌توانند قابلیت‌های چسبندگی ملات های سیمانی را داشته باشند. در عین ‌حال نوع سیمان کار شده تکنیک شما در تولید نوع ملات را معین می‌کند. بر این اساس انواع سیمان مناسب برای تولید ملات های ساختمانی به قرار زیر هستند:
•    سیمان پرتلند معمولی (سیمان تیپ ۱ یا تیپ ۵)
•    سیمان سفید
•    سیمان تندگیر (زود سخت شونده)
•    سیمان‌های رنگی
•    سیمان‌های هیدرولیکی
•    سیمان ضد سولفات

ملات‌های رنگی


ملات‌های رنگی در دسته‌بندی ملات های سیمانی قرار می‌گیرند که با اضافه شدن انواع رنگدانه‌ها تهیه می‌شوند. البته تکنیک اضافه شدن پودرهای رنگی در این نوع ملات‌ها متفاوت است. اما معمولاً در ساخت همگی آنها از اضافه شدن پودرهای رنگی به ملات سیمانی قبل ‌از اضافه شدن آب استفاده می‌کنند. معمولاً این پودرهای رنگی همان خرده سنگ‌ها در دسته‌بندی ماسه‌های رنگی هستند. ملات‌های رنگی برای پوشاندن سطوح، نماسازی داخلی و یا بیرونی ساختمان، کف سازی، بندکشی و... کارایی دارند.


ملات‌های آهکی


ترکیبات بر پایه آهک از جمله قدیمی‌ترین ملات های ساختمانی هستند. آهک از جمله مصالح ساختمانی کلاسیک است که تاریخ استفاده از آن به هزاران سال پیش باز می‌گردد. اگر چه در دنیای امروز و با پیدا شدن دیگر انواع مصالح ساختمانی از قبیل سیمان، استفاده از ملات‌های آهکی در روسازی کاهش پیدا کرده ‌است؛ اما همچنان در دسته‌بندی کاربردی‌ترین ملات‌ها برای دیوار چینی و یا سنگ‌کاری های عمودی قرار دارند. معمولاً از ترکیب یکدست سیمان همراه آهک برای تولید این نوع ملات ساختمانی استفاده می‌کنند.
ملات‌های آهکی اگر چه ساختار محکم و کاملاً شکل‌پذیر و چسبنده دارند، اما نسبت ‌به شرایط محیطی خصوصاً هوای خیلی مرطوب و یا خیلی خشک بسیار ضعیف هستند. لذا عموماً برای اندودکاری بستر زیرین دیوارهای داخلی ساختمان استفاده می‌شوند.


ملات‌های گرانولیتی


یکی از انواع ملات ساختمانی است که با استفاده از ماسه‌های بسیار ریزدانه یا همان ماسه بادی تهیه می‌شود. در واقع ملات‌های گرانولیتی نوع خاصی از بتن‌های سبک دانه هستند که قدرت پرکنندگی زیادی دارند. کاربرد ملات ساختمانی گرانولیتی عموماً برای ساخت سطوح کوچک بتنی است.
انسجام و پیوستگی و همچنین شکل‌پذیری این نوع ملات بسیار عالی است. بنابراین مناسب اندودکاری لایه‌های نازک از سطوح ساختمانی استفاده می‌شوند. بیشترین کاربرد ملات ساختمانی گرانولیتی برای پوشاندن نازک با قابلیت الاستیکی سطوح سخت و صیقلی است. لذا از این نوع ملات برای پوشاندن سطوح بتنی استفاده می‌کنند.
نام این نوع ملات از واژه گرانو اقتباس شده ‌است. گرانو به خرده سنگ‌های بسیار ریز و کاملاً سخت تهیه ‌شده از سنگ‌های گرانیتی گفته می‌شود. برای تولید ملات گرانولیتی نیز از ترکیب خرده سنگ‌های بسیار ریز گرانو با ماسه، سیمان و آب استفاده می‌کنند. معمولاً از نسبت ۶ واحد گرانو در کنار ۲ واحد سیمان و همان اندازه ماسه در تهیه این نوع ملات ترکیب می‌شوند.


ملات کاه‌گل


یکی از قدیمی‌ترین ملات های ساختمانی است که با وجود هزینه تولید کم اما مقاومت فشاری پایین و مصالح ساده، همچنان در برخی شرایط مانند ساخت خانه‌های روستایی و یا ویلایی کارایی دارد. در تهیه این نوع ملات از ترکیب خاک رس با آب برای تهیه جزء چسباننده استفاده می‌کنند. جزء حجم دهنده و یا ساختار کننده این نوع ملات کاه است که در مناطق روستایی به‌ راحتی تهیه می‌شود.
کاه به این ملات ساختار یکپارچه داده و از جمع شدگی گل پس ‌از سخت شدن جلوگیری می‌کند. به ‌این ‌ترتیب سطح ملات در صورت خشک شدن ترک بر نمی‌دارد. ملات کاه‌گل سبک ‌وزن است و از خصوصیات عایق حرارتی عالی برخوردار است. از این ملات همچنان حتی برای پوشش سقف‌های زیرشیروانی برای جلوگیری از خروج گرمای ساختمان استفاده می‌کنند؛ اما استحکام لازم برای احداث خانه‌های چند طبقه و سنگین‌ وزن را ندارد.

خرید آنلاین مصالح ساختمانی


ملات‌های گچی


از جمله ملات های ساختمانی هستند که از ترکیب گچ با آب و دیگر افزودنی‌ها تهیه می‌شوند. گچ جزء چسباننده در این نوع ملات ساختمانی است که برای حجم دهندگی لزوما به هیچ مصالح ساختمانی اضافی نیاز ندارد. کاربرد ملات ساختمانی گچی عموماً برای پوشاندن دیوارهای داخلی ساختمان است. این ملات کاملاً شکل‌پذیر است و نسبت ‌به رطوبت بسیار حساس است. انواع ملات‌های گچی به قرار زیر هستند:
•    ملات گچ زنده (شگفته): ملاتی است که خیلی ساده با ترکیب آب و گچ ساختمانی تهیه می‌شود. این نوع ملات مقاومت فشاری کمی دارد. در عین‌ حال مقاومت آن در مقابل رطوبت ناچیز است. اما شکل‌پذیر و کاملاً سفید مناسب پوشش داخلی فضاهای ساختمانی است.
•    ملات گچ مرده (کشته): نوع دیگری از ملات‌های گچی است که به مانند ملات گچ زنده تهیه می‌شود. با این تفاوت که دارای گچ از نوع ریزدانه است. از این نوع گچ عموماً برای زیرسازی اندودکاری فضاهای داخلی ساختمان استفاده می‌کنند.
•    ملات گچ پرلیت: پرلیت نوعی مصالح ساختمانی بسیار مقاوم است که از محصولات آتش‌نشانی محسوب شده و در ترکیب با دیگر مصالح برای تقویت و استحکام انواع ملات ساختمانی کارایی دارد. کاربرد ملات ساختمانی گچ و پرلیت نیز برای پوشش سطوح مقاوم در برابر گرما، صدا و حتی آتش‌سوزی است. از این نوع ملات گچی عموماً به‌ عنوان عایق ارزان ‌قیمت حرارتی برای پوشاندن دیواره‌های داخلی و یا خارجی ساختمان استفاده می‌کنند.
•    ملات گچ و آهک: از جمله ملات‌های شکل‌پذیر مناسب پوشش دیواره‌های خارجی ساختمان است. در تهیه این نوع ملات از ترکیب یکدست گچ و آهک استفاده ‌شده است که مقاومت فیزیکی بسیار بالایی دارد و حتی می‌تواند شرایط نامناسب محیط‌های مرطوب را تحمل کند. لذا از این نوع ملات گچی عموماً برای پوشش نمای ساختمان در دیواره‌های خارجی بنا استفاده می‌کنند.
•    ملات گچ و سیمان: مقاوم‌ترین نوع در دسته‌بندی انواع ملات‌های گچی است که در ترکیبی ساده از مخلوط شدن گچ و سیمان تهیه می‌شود. از این نوع ملات ساختمانی عموماً برای اندودکاری مراحل زیرسازی ساختمان استفاده می‌کنند.
•    ملات گچ و خاک: یکی از کاربردی‌ترین انواع ملات های ساختمانی بر پایه استفاده از گچ است که شکل‌پذیری عالی دارد و زمان گیرش آن کوتاه است. در عین ‌حال قدرت چسبندگی خوب و مقاومت فیزیکی بالایی دارد و حتی می‌تواند در مقابل جریان رطوبت مقاومت کند. جزء چسبنده این ملات در ترکیب ساده از گچ و خاک، البته با نسبت‌های متفاوت تهیه می‌شود. از این نوع ملات ساختمانی عموماً در اندودکاری و ایجاد لایه آستر در زیرسازی فضاهای ساختمانی استفاده می‌کنند.


ملات‌های پوزولانی (سیمان پوزولانی و آهک پوزولانی)


ترکیبات پوزولانی از بهترین مصالح ساختمانی هستند که خصوصیات فیزیکی عالی از قبیل وزن سبک، استحکام بالا و ماندگاری زیاد دارند. اما به ‌تنهایی نمی‌توانیم از ترکیبات پوزولانی به‌ عنوان جزء چسباننده استفاده کنیم. برای استفاده از این مواد آنها را با نسبت مناسب در کنار سیمان و یا آهک مخلوط می‌کنند. ترکیب نهایی نوعی ملات کاملاً چسبنده و بسیار قدرتمند است که به ملات‌های پوزولانی شناخته می‌شود.
اگر از ترکیب پوزولانی با سیمان پرتلند استفاده کنید، به ملات تهیه شده اصطلاحاً ملات سیمان پوزولانی گفته می‌شود. در صورت مخلوط شدن با آهک ملات آهک پوزولانی تهیه خواهد شد. همگی انواع ملات‌های پوزولانی در مقابل تهاجم‌های سولفاتی و هر نوع حمله مواد شیمیایی از محیط‌های اسیدی و یا بازی مقاوم هستند. با این وجود مقدار مقاومت فشاری آنها کم و خصوصیات دیرگیری دارند. لذا معمولاً به‌ عنوان ملات‌های اصلی در دیوارچینی و دیگر فعالیت‌ها استفاده نمی‌شوند. کاربرد ملات ساختمانی پوزولانی برای ساخت سازه‌ها در معرض حمله سولفات‌ها هستند.


ملات باتارد


یک نوع ملات ساختمانی خاص است که از ترکیب سه مصالح ساختمانی ماسه، سیمان و آهک تهیه می‌شود. سیمان و آهک جزء چسباننده و ماسه جزء پرکننده این نوع ملات است. برای تهیه ملات باتارد از نسبت ۳ به ۱ جزء پرکننده در کنار جزء چسباننده استفاده می‌کنند. در پیمانه زنی ترکیب جزءها باید دقت عمل کامل صورت بگیرد. در غیر این ‌صورت ملات باتارد مستعد جمع شدگی زیاد و ایجاد ترک‌های عمیق است. بهترین فرمول تهیه ملات باتارد مخلوط کردن ۱ واحد سیمان، ۱ واحد آهک در کنار ۶ واحد ماسه است. به ‌این ‌ترتیب حجم جزء پرکننده (ماسه) ۳ برابر حجم جزء چسباننده (سیمان و آهک) خواهد شد.


ملات سیمان بنایی (ملات سیمان سفید و پودر سنگ)


از ملات‌ها برای نماسازی، پوشش دیوارهای بیرونی ساختمان و بند کشی سرامیک و سنگ‌های ساختمانی است. این نوع ملات را با ترکیب مناسبی از سیمان پرتلند معمولی در کنار یک ماده پرکننده مانند سنگ آهک تهیه می‌کنند. ماده پرکننده معمولاً یک متریال دافع آب از نوع حباب ساز است. به ‌این ‌ترتیب ملات سیمان بنایی علاوه ‌بر زیبایی یک پرکننده عالی درزها و شکاف‌های ساختمانی است و از نفوذ رطوبت به جداره‌های ساختمانی جلوگیری می‌کند.
ملات های سیمانی قابلیت شکل پذیری بالایی دارند. خاصیت خمیری این نوع ملات عالی است و درصد جمع شدگی آنها در مسیر خشک شدن بسیار کم است. در عین ‌حال احتمال ترک خوردن آنها ناچیز است. برای همین ویژگی‌های عالی است که استفاده از ملات بنایی در ترکیب سیمان و پودر سنگ بسیار متداول است.


توصیه‌هایی برای انتخاب و خرید انواع ملات ساختمانی


برای تهیه ملات های ساختمانی دو راهکار وجود دارد. در اولین حالت می‌توانید ملات آماده را از محل کارخانه‌های فعال تولید بتن تهیه کنید. در روش دوم باید دست ‌به ‌کار شوید و ملات‌ها را با مخلوط مناسب مصالح ساختمانی در محل پروژه تهیه کنید. در هر صورت باید برای بررسی انواع مصالح ساختمانی و ویژگی انواع ملات ساختمانی دست ‌به ‌کار شوید.
در هنگام خرید مصالح ساختمانی برای تهیه ملات هدفمند باشید و خصوصیات فیزیکی و قابلیت‌های اجرایی هر محصول را دقیق بررسی کنید. در عین ‌حال همواره از نسبت‌های استاندارد برای تولید انواع ملات های ساختمانی استفاده کنید. برای خرید مصالح ساختمانی مناسب ملات سازی می‌توانید از خدمات آنلاین سایت مت سل بهره‌مند شوید. مت سل موتور جستجوی مصالح ساختمانی در سطح کشور است که با هدف ارتباط مستقیم شما با بهترین تولیدکننده های مصالح در سراسر کشور فعالیت می‌کند. در مت سل می‌توانید با مقایسه قیمت مصالح ساختمانی برای انتخاب شایسته و خرید آنلاین مصالح ساختمانی از بهترین تولیدکننده ها در سراسر کشور استفاده کنید.