هر آنچه در خصوص بازسازی خانه و ساختمان نیاز است بدانید

قطعاً از هزینه‌های بسیار زیاد و چالش‌های سنگین خانه‌سازی اطلاع دارید. از طرفی علاقه ندارید تا در خانه‌های قدیمی با امکانات ضعیف و فرسوده زندگی کنید. در این ‌صورت آیا به تخریب کلی ساختمان و اقدام برای نوسازی می‌پردازید و یا در نگاهی هوشمندانه برای بازسازی خانه اقدام می‌کنید؟

بازسازی ساختمان راه‌حلی جذاب، ساده و سریع برای بهره‌مندی از ساختمانی تازه به ‌همراه امکانات کاملاً مدرن است. خیلی‌ها به دلایل مختلف مانند محدود بودن بودجه و یا وابسته بودن به خانه قدیمی و حتی محدودیت زمان و مکان برای مراحل بازسازی خانه اقدام می‌کنند. به ‌این ‌ترتیب بدون آنکه درگیر ماجرای دشوار خانه‌سازی شوند، می‌توانند از دل خانه‌های قدیمی به ساختمان‌هایی نوساز، زیبا، کارآمد و مدرن برسند. در این مقاله از گروه متسل موتور جستجوی صنعت ساختمان به بررسی جامع از تمامی مراحل بازسازی ساختمان می‌پردازیم و این پروسه عمرانی را از آغاز تا پایان مرحله به مرحله بررسی می‌کنیم. اگر قصد خرید قطعه بتنی دارید می‌توانید از طریق مت سل اقدام کنید.

بازسازی ساختمان

بازسازی خانه چیست؟

بازسازی، راهکار به ‌صرفه و مناسب برای اعمال تغییرات و بهبود وضعیت ساختمان قدیمی است. از نگاه عملیاتی به هر نوع مراحل تعمیر و سرویس و نوسازی فضاهای ساختمانی و یا امکانات و تأسیسات ساختمان بدون تغییر در پلان اصلی بنا و یا بدون نیاز به تغییر در جابه‌جایی فضاها را اصطلاحاً بازسازی ساختمان می گویند.

به ‌این ‌ترتیب وقتی برای اصلاح تأسیسات ساختمانی مانند لوله‌های آب و فاضلاب و یا نوسازی کابل‌های برق و حتی نوسازی سطوح کاشی و سرامیک آشپزخانه تا حمام و سرویس‌ها و... اقدام می‌کنید، در واقع در حال انجام نمونه‌هایی از بازسازی هستید. البته در روش های بازسازی خانه برای نوسازی تمامی بخش‌ها هم‌زمان با هم توجه می‌شود. در عین ‌حال گاهاً ممکن است که بدون تغییر کلی در پلان ساختمان برای جابه‌جایی فضاها مثلاً جابه‌جایی آشپزخانه با اتاق‌ها و... اقدام کنید. در این ‌صورت نیز با مراحل کلی بازسازی خانه کلنگی مواجه هستیم.

بازسازی و نوسازی چه تفاوت‌هایی دارند؟

در معماری همراه اصطلاح بازسازی معمولاً با اصطلاح نوسازی هم مواجه می‌شویم. اما این نوسازی چیست و لزوماً چه تفاوت‌هایی با مراحل بازسازی ساختمان دارد؟

نوسازی سلسله فعالیت‌های ظاهری در تغییر کلی ساختمان است. مثلاً در نوسازی برای تعویض کف‌پوش، سقف، کاغذ دیواری، رنگ، کاشی و سرامیک و... اقدام می‌کنیم. در این ‌صورت چندان در بند جزئیات زیربنایی نیستیم. اصولاً در نوسازی برای تغییرات کلی اقدام نمی‌کنیم، این در حالی است که بازسازی ساختمان شامل مراحلی از تعمیرات و تغییرات کلی ساختمان است. تا جاییکه ممکن است برای تعویض کامل تأسیسات فاضلاب، لوله‌های آب و گاز و یا تأسیسات ساختمان و حتی تغییر فضاها اقدام کنیم.

از نگاه کلی نوسازی بخشی از مراحل کلی بازسازی خانه است. به ‌این ‌ترتیب بازسازی در جایگاه جامع‌تری قرار می‌گیرد که به هر نوع اقدام به جهت بهبود فضای ساختمان بدون تغییر زیربنایی در سازه می‌پردازد. لذا تا وقتی‌ که هیچ ستونی و یا دیوار حمالی را تخریب نکرده و یا جابه‌جا نکنیم و یا برای تخریب بخش بزرگی از سازه دست ‌به ‌کار نشویم، همچنان در محدوده عملیات‌های بازسازی قرار داریم.

مراحل بازسازی خانه

مزایای بازسازی خانه چیست؟

برای رهایی از ساختمان‌های قدیمی همراه امکانات فرسوده دو راهکار کلی دارید. یا باید این ساختمان را به ‌کلی از ریشه تخریب کنید و مجدداً بنایی تازه را احداث کنید و یا با حفظ چارچوب کلی ساختمان برای مراحل بازسازی خانه وارد شوید. مزایای پروژه‌های بازسازی به قرار زیر هستند:

 • هزینه بازسازی خانه به ‌مراتب کمتر از مراحل تخریب کلی و دوباره‌سازی ساختمان است.
 • در مدت زمان بسیار کوتاه‌تر از دوباره‌سازی ساختمان اجرا می‌شود.
 • می‌توانیم برای اختصاص کاربردهای بیشتر در بخش‌های مختلف ساختمان دست ‌به ‌کار شویم.
 • می‌توانیم الگوی معماری و نمای داخلی و حتی خارجی ساختمان را مطابق با سلایق خود دیزاین کنیم.
 • تمامی تأسیسات، امکانات و بخش‌های زیربنایی ساختمان به‌روز سازی و مدرن می‌شوند.
 • از تداوم فرسایش در ساختمان‌های قدیمی جلوگیری کرده و باعث افزایش طول عمر سازه قدیمی خواهیم شد.
 • در ساختمان‌های آپارتمانی که امکان تخریب کلی سازه غیرممکن است، بهترین روش برای بهره‌مندی از ساختمانی تازه و مدرن است.

دلایل ذکر شده کافی است تا هر کسی برای بازسازی خانه قدیمی اقدام کند. زیرا حالا نیازی نیست تا در تکاپوی پرهزینه و زمان‌بر ساخت بنایی جدید باشید؛ بلکه قرار است تا همان ساختمان قدیمی را حالا با چهره‌ای جذاب و مدرن شده استفاده کنیم.

چرا بازسازی در شهرها مورد توجه قرار می‌گیرد؟

عموم پروژه‌های بازسازی ساختمان مربوط به فضاهای شهری است. خصوصاً در شهرهای متراکم با بافت‌های قدیمی مانند برخی محله‌های تهران و... شاهد استقبال از انواع روش های بازسازی خانه کلنگی هستیم. دلیل این استقبال برای چالش هزینه و اجرای پروژه در بافت‌های متراکم شهری است.

تراکم بالای خانه‌ها در فضاهای شهری و وجود خانه‌های آپارتمانی هر نوع اقدام برای دوباره‌سازی ساختمان‌های قدیمی را با چالش‌های جدی روبرو می‌کند. از طرفی هزینه تعویض ساختمان در محیط‌های شهری همواره بسیار زیاد است. با در نظر گرفتن همین نکات است که هر نوع اقدام برای بازسازی خانه قدیمی در شهرهای متراکم مانند تهران مورد توجه قرار گرفته است.

مدت زمان اجرای پروژه‌های بازسازی چه مقدار است؟

یک پروژه بازسازی می‌تواند شامل جزئیات متنوعی باشد. گاهی مالکان فقط برای تازه سازی نما و ظاهر کلی ساختمان اقدام کرده‌اند و در دیگر پروژه‌ها ممکن است با نوسازی کلی تمامی تأسیسات ساختمانی روبه‌رو باشیم. در برخی پروژه‌ها نیز برای تعریف فضاهای جدید و یا جابه‌جایی فضاها اقدام می‌کنیم. به ‌این ‌ترتیب مدت ‌زمان اجرای پروژه‌های بازسازی به ابعاد کلی پروژه وابسته است. برای بررسی این نکته لازم است تا فاکتورهای گوناگونی از قبیل موارد زیر را بررسی کنیم:

 • متراژ خانه چه مقدار است؟
 • وضعیت بازسازی خانه چگونه است؟ (چه بخش‌هایی قرار است تحت پروژه بازسازی قرار بگیرند؟)
 • امکانات، مهارت و تسلط پیمانکار مجری بازسازی چه مقدار است؟
 • بودجه اجرای پروژه چه مقدار است؟
 • پروژه در چه موقعیت جغرافیایی از محیط‌های متراکم شهری و یا روستایی و... قرار دارد؟

تمامی موارد ذکر شده در مدت زمان اجرای پروژه‌های بازسازی تأثیرگذار هستند. قاعدتاً هر اندازه ابعاد ساختمان بزرگتر باشد و یا برای انجام کارهای متنوع‌تری برنامه برنامه‌ریزی کرده باشید، پروسه اجرای کار طولانی‌تر خواهد شد. اما در کل مدت زمان اجرای بازسازی خانه به ‌مراتب در بازه کوتاه‌تری از پروژه‌های تخریب و دوباره‌سازی انجام می‌شود.

مراحل بازسازی ساختمان

نگاهی به مراحل بازسازی خانه قدیمی

اگر تصمیم شما برای آغاز پروژه‌های بازسازی جدی است، لازم است تا تمامی مراحل آن را به ‌درستی و گام‌ به ‌گام اجرا کنید. البته مراحل بازسازی در پروژه‌ها تفاوت‌هایی دارند؛ اما در کل از مرحله‌ی آغازین تا مرحله پایانی سلسله فعالیت‌های یکسانی انجام می‌شود که به ‌قرار زیر هستند.

تعیین قسمت‌هایی که نیاز به بازسازی دارند

در اولین قدم باید برای بازسازی کلی ساختمان اقدام کنید و بخش‌های نیازمند به بازسازی را معین کنید. معمولاً اهالی خانه نگاه مهندسی شده به بازسازی ندارند و مجموعه‌ای از خواسته‌ها و یا نیازهای خود را به شکل کلی مطرح می‌کنند. مهندس مجری بازسازی لازم است تا سطح نیاز به تغییرات ساختمان را با توجه به خواسته اهالی ساختمان معین نماید.

معمولاً اهالی ساختمان به‌ ظاهر کلی توجه می‌کنند و چندان اطلاعی از بطن الزامات بازسازی ندارند. اما به ‌عنوان مجری بازسازی ساختمان باید برای بررسی عمق فرسودگی تمامی تأسیسات مانند لوله‌های آب و فاضلاب، سیستم کابل کشی ساختمان، تمامی بازشوها، کف و سقف خانه و... اقدام کنیم. همچنین لازم است تا با جزئیات در مورد بازسازی دیوار پوش‌ها مانند سنگ‌کاری، کاشی‌کاری، نقاشی و یا کاغذ دیواری و... دست ‌به ‌کار شویم.

چک لیستی از فعالیت‌ها در بازسازی خانه

برای آنکه دیدگاه جامعی از مراحل کلی بازسازی داشته باشید، در این بخش چک لیستی از تمامی فعالیت‌ها را ذکر کرده‌ایم:

 • نصب درب و پنجره‌های جدید و ضد سرقت
 • نوسازی پوشش دیوارها اعم از نقاشی و یا کاغذ دیواری و...
 • اصلاح و یا نوسازی تأسیسات ساختمان برای از بین بردن رطوبت در خانه
 • تعمیر و یا تعویض تمامی شیرآلات ساختمان در آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی و حمام
 • بررسی چاه فاضلاب و در صورت لزوم اقدام اساسی برای تعمیرات لازم
 • تعویض و یا تعمیر بخش‌های الحاقی آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی مانند روشویی، سینک ظرف‌شویی، توالت ایرانی و یا فرنگی، وان و جکوزی و...
 • بررسی کامل الحاقیات در آشپزخانه اعم از تعمیر و نوسازی کابینت‌ها، فر، هود، گاز و هواکش و...
 • بررسی کف‌پوش ساختمانی و در صورت نیاز تعویض بخشی یا تمامی کف‌پوش ها
 • بررسی کامل سیستم کابل کشی ساختمان و در صورت لزوم تعویض کابل‌های فرسوده
 • طراحی و نوسازی سیستم نورپردازی جدید در ساختمان

این اقدامات در صورتی انجام می‌شوند که نیازی به تعویض فضاها نیست و صرفاً برای نوسازی امکانات و تغییر نما اقدام کرده باشید؛ اما در صورت تعریف فضاهای جدید و یا تغییر در فضاها مانند جابه‌جایی آشپزخانه نگرش مراحل بازسازی به کل تغییر می‌کند. زیرا حالا باید امکانات و قابلیت‌های جدید در فضایی دیگر از ساختمان برای تغییر کاربری داشته باشید.

نگاهی به قوانین و قرارداد بازسازی خانه

برای اجرای پروژه‌های بازسازی ساختمان بهتر است از خدمات تخصصی شرکت‌های فعال در این زمینه استفاده کنید، اما لازم است تا در ابتدای پروژه و قبل ‌از آغاز هر مرحله اجرایی برای عقد قرارداد دست ‌به ‌کار شوید. در این قرارداد لیست جامعی از فعالیت‌ها و اهداف را ذکر خواهیم کرد و پیمانکار موظف است تا طبق مفاد قید شده مراحل بازسازی خانه کلنگی را انجام بدهد.

برای آغاز پروژه‌های بازسازی ساختمان باید قرارداد کتبی با شرکت‌های پیمانکار نوشته شود و در این قرارداد به جزئیات اجرای دقیق طرح بازسازی، تعهد کاری، برنامه زمان‌بندی و تحویل ساختمان در زمان مقرر اشاره شده باشد. در جزئیات قرارداد بازسازی خانه موارد زیر را جدی بگیرید:

 • همه جزئیات در مراحل بازسازی به ‌صورت کاملاً کتبی قید شده باشد.
 • در قرارداد به تمامی مصالح و متریال‌هایی که باید مصرف شده و یا نصب شود قید کرده باشید.
 • در قرارداد با جزئیات از نوع متریال‌ها و حتی برند تجهیزات مثلاً برند شیرآلات و یا کابینت‌ها و... ذکر شده باشد.
 • در مورد جزئیات زمان‌بندی پروژه اعم از آغاز، زمان تحویل، تاریخ انجام هر مرحله و مدت ‌زمان اجرای پروژه ذکر شده باشد.
 • برآورد کلی از هزینه تک ‌تک تأمین کالاها، دستمزد نیروی کار و دیگر هزینه‌ها صورت بگیرد. همچنین لازم است تا پیمانکار با جزئیات دقیق مقدار دستمزد مورد نظر خود را قید کرده باشد.

این قرارداد باید در دو نسخه تنظیم شده و مورد تأیید طرفین از کارفرما و پیمانکار قرار بگیرد. همچنین لازم است تا در جزئیات قرارداد به هر نوع خسارات ناشی از عدم کارکرد مناسب و یا عدم تحویل کار در زمان معین اشاره شده باشد.

نگاهی به اصول بازسازی خانه در بخش‌های گوناگون

در خانه‌ها با بخش‌های مختلفی روبه‌رو هستیم که نگاه معماری و قرار دادن امکانات در آنها به ‌کلی با یکدیگر متفاوت است. مثلاً نوع طراحی و معماری تا امکانات اتاق ‌خواب به ‌کلی با فضاهایی مانند آشپزخانه و یا سرویس بهداشتی متفاوت است. لذا نگرش ما در بازسازی بخش‌های مختلف ساختمان تفاوت‌هایی دارد. در ادامه این مقاله با جزئیات بیشتری به بخش‌های مختلف در بازسازی خانه کلنگی و یا ساختمان‌های آپارتمانی و... می‌پردازیم.

اصول بازسازی آشپزخانه

آشپزخانه از اصلی‌ترین فضاهای ساختمانی است که بیشتر از هر فضای دیگری از خانه در کانون توجه مراحل بازسازی ساختمان قرار دارد. وجود انواع تأسیسات، لوله‌های آب سرد و گرم و یا فاضلاب در کنار سیستم کابل کشی به ‌همراه فن، دودکش و همچنین نصب تعداد زیاد کابینت به‌ همراه تعداد تجهیزات پخت‌وپز و... محیط آشپزخانه را به مکانی مستعد انواع فرسودگی‌ها، خرابی‌ها و مشکلات تبدیل کرده‌ است. معمولاً در خانه‌های قدیمی این آشپزخانه‌ها هستند که بیشترین خرابی را دارند و نیاز به بازسازی‌های گسترده‌تری در آنها داریم.

به طور معمول بازسازی آشپزخانه به شکل زیربنایی است. چرا که فرسایش لوله‌ها و وجود نم اکثراً باعث تخریب کابینت‌ها شده‌ است. از طرفی عموم کارفرماها علاقه دارند تا دکور آشپزخانه چه از نظر کاشی‌کاری و یا کابینت بندی به ‌کلی تغییر کند. بنابراین در بازسازی آشپزخانه با حذف کابینت‌ها، کاشی‌ها و نوسازی تأسیسات دست ‌به ‌کار می‌شوند. معمولاً در پایان کار کل دیزاین آشپزخانه تغییر کرده ‌است. در این ‌میان تعویض بخش‌هایی مانند ظرف‌شویی، هود و هواکش و... نیز الزامی است.

بازسازی خانه کلنگی

اصول بازسازی سرویس بهداشتی و حمام

سرویس بهداشتی و حمام بخش‌های کوچکی از خانه‌ها هستند که به ‌تنهایی شامل جزئیات بزرگی از مراحل بازسازی ساختمان می‌شوند. به طور معمول نم برداشتن دیوارها، کنده شدن سرامیک‌ها، خرابی شیرآلات و ترکیدگی لوله‌های آب سرد و گرم از جمله مشکلات در محیط سرویس بهداشتی و حمام است.

معمولاً خرابی سیستم لوله‌کشی رایج‌ترین مشکل در سرویس بهداشتی و حمام است و عموماً با تعویض لوله‌ها مشکل حل می‌شود. اما گاهی دیده شده که لوله‌های فرسوده را در بطن دیوار رها کرده و سیستم لوله‌کشی روکار استفاده می‌کنند. این نوع بازسازی اگر چه کم‌هزینه است؛ اما چندان جذاب نیست. بهترین روش نصب و نوسازی تأسیسات به شکل توکار است که با حذف کل و یا بخش‌هایی از سرامیک سرویس بهداشتی و نصب تأسیسات جدید انجام می‌شود. قیر گونی و عایق‌کاری جداره‌ها برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به جداره‌ها بخش کلیدی در بازسازی سرویس بهداشتی و حمام است.

اصول بازسازی اتاق‌ خواب

بازسازی اتاق ‌خواب معمولاً کم چالش‌ترین بخش ساختمان است. زیرا در این اتاق‌ها هیچ تأسیسات لوله‌کشی وجود ندارد که به ‌علت فرسودگی ما را با چالش‌های جدی مواجه کند. در عین ‌حال نوع پوشش دیوار عاری از سنگ و سرامیک معمولاً با رنگ‌آمیزی و کاغذ دیواری و... انجام می‌شود.

اگر چه در بازسازی آشپزخانه و یا سرویس بهداشتی رویکرد ما تعمیراتی است، اما در اتاق‌ خواب رویکرد ما بیشتر تغییر دکوراسیون و زیباسازی است. لذا عموماً با بحث‌هایی همچون بازسازی کمد دیواری، تعویض پنجره‌ها، اجرای طرح سقف، تعویض کف‌پوش و اجرای پوشش دیوارها مانند رنگ‌آمیزی و یا کاغذ دیواری سروکار داریم. در عین ‌حال سیستم الکتریکی تنها بخش تأسیساتی در اتاق‌های خواب است که شامل روشنایی محیط نیز می‌شود.

اصول بازسازی سالن پذیرایی

سالن پذیرایی مهمترین بخش هر خانه است که شامل جزئیات زیادی برای بازسازی خواهد شد. قاعدتاً آنچه با عنوان دیزاین خانه می‌شناسیم و قرار است تا محیط داخلی را متفاوت و برجسته سازد، در الگوی طراحی سالن پذیرایی است.

رویکرد ما در بازسازی سالن پذیرایی نیز تغییر دکوراسیون است. در این محیط نیز با کمترین تاسیسات مواجه هستیم. با این ‌وجود بخش بزرگی از تأسیسات الکتریکی ساختمان در همین سالن پذیرایی قرار دارد. معمولاً بازسازی سالن پذیرایی شامل اصلاح کف‌پوش، سقف‌ها، پوشش دیوارها، بازسازی کابل کشی و سیستم روشنایی تا ایجاد دکوراسیون داخلی مطابق با سلیقه کارفرما است.

بازسازی خانه قدیمی

توصیه هایی برای بازسازی خانه کلنگی

بازسازی ساختمان از جمله فعالیت‌های متداول در دنیای ساختمان‌سازی است. اگر چه در این نوع پروژه‌ها برای احداث مجدد ساختمان کامل دست ‌به ‌کار نیستیم و قرار است تا بر پایه همان ساختمان قدیمی اقدام کنیم؛ اما کل مراحل پروژه درگیر با جزئیات بسیار از معماری و طراحی داخلی و موضوعات عمرانی است.

در حین مراحل بازسازی خانه کلنگی گاهاً علاقه به تغییر فضاها با جابجایی دیوارها داریم، این در حالی است که عموما در خانه های کلنگی تعدادی دیوار حمال وجود دارد. در این ‌صورت لازم است تا مطالعات کامل مهندسی عمران صورت بگیرد تا از باربر نبودن دیوارها اطمینان کامل داشته باشیم. در تمامی پروژه‌های بازسازی هر نوع اقدام برای حذف کلی و یا بخشی از دیوارهای باربر (حمال) غیرمجاز است. از طرفی هر نوع افزایش فضای ساختمان باید با اخذ مجوز از نهادهای ذی‌صلاح صورت بگیرد. هزینه بازسازی ساختمان به ‌مراتب کمتر از پروژه‌های بزرگ عمرانی است که می‌تواند راهکاری مؤثر برای استفاده از ساختمان‌های قدیمی در شهرهای بزرگ باشد.

هر آنچه در خصوص بازسازی خانه و ساختمان نیاز است بدانید

قطعاً از هزینه‌های بسیار زیاد و چالش‌های سنگین خانه‌سازی اطلاع دارید. از طرفی علاقه ندارید تا در خانه‌های قدیمی با امکانات ضعیف و فرسوده زندگی کنید. در این ‌صورت آیا به تخریب کلی ساختمان و اقدام برای نوسازی می‌پردازید و یا در نگاهی هوشمندانه برای بازسازی خانه اقدام می‌کنید؟

بازسازی ساختمان راه‌حلی جذاب، ساده و سریع برای بهره‌مندی از ساختمانی تازه به ‌همراه امکانات کاملاً مدرن است. خیلی‌ها به دلایل مختلف مانند محدود بودن بودجه و یا وابسته بودن به خانه قدیمی و حتی محدودیت زمان و مکان برای مراحل بازسازی خانه اقدام می‌کنند. به ‌این ‌ترتیب بدون آنکه درگیر ماجرای دشوار خانه‌سازی شوند، می‌توانند از دل خانه‌های قدیمی به ساختمان‌هایی نوساز، زیبا، کارآمد و مدرن برسند. در این مقاله از گروه متسل موتور جستجوی صنعت ساختمان به بررسی جامع از تمامی مراحل بازسازی ساختمان می‌پردازیم و این پروسه عمرانی را از آغاز تا پایان مرحله به مرحله بررسی می‌کنیم. اگر قصد خرید قطعه بتنی دارید می‌توانید از طریق مت سل اقدام کنید.

بازسازی ساختمان

بازسازی خانه چیست؟

بازسازی، راهکار به ‌صرفه و مناسب برای اعمال تغییرات و بهبود وضعیت ساختمان قدیمی است. از نگاه عملیاتی به هر نوع مراحل تعمیر و سرویس و نوسازی فضاهای ساختمانی و یا امکانات و تأسیسات ساختمان بدون تغییر در پلان اصلی بنا و یا بدون نیاز به تغییر در جابه‌جایی فضاها را اصطلاحاً بازسازی ساختمان می گویند.

به ‌این ‌ترتیب وقتی برای اصلاح تأسیسات ساختمانی مانند لوله‌های آب و فاضلاب و یا نوسازی کابل‌های برق و حتی نوسازی سطوح کاشی و سرامیک آشپزخانه تا حمام و سرویس‌ها و... اقدام می‌کنید، در واقع در حال انجام نمونه‌هایی از بازسازی هستید. البته در روش های بازسازی خانه برای نوسازی تمامی بخش‌ها هم‌زمان با هم توجه می‌شود. در عین ‌حال گاهاً ممکن است که بدون تغییر کلی در پلان ساختمان برای جابه‌جایی فضاها مثلاً جابه‌جایی آشپزخانه با اتاق‌ها و... اقدام کنید. در این ‌صورت نیز با مراحل کلی بازسازی خانه کلنگی مواجه هستیم.

بازسازی و نوسازی چه تفاوت‌هایی دارند؟

در معماری همراه اصطلاح بازسازی معمولاً با اصطلاح نوسازی هم مواجه می‌شویم. اما این نوسازی چیست و لزوماً چه تفاوت‌هایی با مراحل بازسازی ساختمان دارد؟

نوسازی سلسله فعالیت‌های ظاهری در تغییر کلی ساختمان است. مثلاً در نوسازی برای تعویض کف‌پوش، سقف، کاغذ دیواری، رنگ، کاشی و سرامیک و... اقدام می‌کنیم. در این ‌صورت چندان در بند جزئیات زیربنایی نیستیم. اصولاً در نوسازی برای تغییرات کلی اقدام نمی‌کنیم، این در حالی است که بازسازی ساختمان شامل مراحلی از تعمیرات و تغییرات کلی ساختمان است. تا جاییکه ممکن است برای تعویض کامل تأسیسات فاضلاب، لوله‌های آب و گاز و یا تأسیسات ساختمان و حتی تغییر فضاها اقدام کنیم.

از نگاه کلی نوسازی بخشی از مراحل کلی بازسازی خانه است. به ‌این ‌ترتیب بازسازی در جایگاه جامع‌تری قرار می‌گیرد که به هر نوع اقدام به جهت بهبود فضای ساختمان بدون تغییر زیربنایی در سازه می‌پردازد. لذا تا وقتی‌ که هیچ ستونی و یا دیوار حمالی را تخریب نکرده و یا جابه‌جا نکنیم و یا برای تخریب بخش بزرگی از سازه دست ‌به ‌کار نشویم، همچنان در محدوده عملیات‌های بازسازی قرار داریم.

مراحل بازسازی خانه

مزایای بازسازی خانه چیست؟

برای رهایی از ساختمان‌های قدیمی همراه امکانات فرسوده دو راهکار کلی دارید. یا باید این ساختمان را به ‌کلی از ریشه تخریب کنید و مجدداً بنایی تازه را احداث کنید و یا با حفظ چارچوب کلی ساختمان برای مراحل بازسازی خانه وارد شوید. مزایای پروژه‌های بازسازی به قرار زیر هستند:

 • هزینه بازسازی خانه به ‌مراتب کمتر از مراحل تخریب کلی و دوباره‌سازی ساختمان است.
 • در مدت زمان بسیار کوتاه‌تر از دوباره‌سازی ساختمان اجرا می‌شود.
 • می‌توانیم برای اختصاص کاربردهای بیشتر در بخش‌های مختلف ساختمان دست ‌به ‌کار شویم.
 • می‌توانیم الگوی معماری و نمای داخلی و حتی خارجی ساختمان را مطابق با سلایق خود دیزاین کنیم.
 • تمامی تأسیسات، امکانات و بخش‌های زیربنایی ساختمان به‌روز سازی و مدرن می‌شوند.
 • از تداوم فرسایش در ساختمان‌های قدیمی جلوگیری کرده و باعث افزایش طول عمر سازه قدیمی خواهیم شد.
 • در ساختمان‌های آپارتمانی که امکان تخریب کلی سازه غیرممکن است، بهترین روش برای بهره‌مندی از ساختمانی تازه و مدرن است.

دلایل ذکر شده کافی است تا هر کسی برای بازسازی خانه قدیمی اقدام کند. زیرا حالا نیازی نیست تا در تکاپوی پرهزینه و زمان‌بر ساخت بنایی جدید باشید؛ بلکه قرار است تا همان ساختمان قدیمی را حالا با چهره‌ای جذاب و مدرن شده استفاده کنیم.

چرا بازسازی در شهرها مورد توجه قرار می‌گیرد؟

عموم پروژه‌های بازسازی ساختمان مربوط به فضاهای شهری است. خصوصاً در شهرهای متراکم با بافت‌های قدیمی مانند برخی محله‌های تهران و... شاهد استقبال از انواع روش های بازسازی خانه کلنگی هستیم. دلیل این استقبال برای چالش هزینه و اجرای پروژه در بافت‌های متراکم شهری است.

تراکم بالای خانه‌ها در فضاهای شهری و وجود خانه‌های آپارتمانی هر نوع اقدام برای دوباره‌سازی ساختمان‌های قدیمی را با چالش‌های جدی روبرو می‌کند. از طرفی هزینه تعویض ساختمان در محیط‌های شهری همواره بسیار زیاد است. با در نظر گرفتن همین نکات است که هر نوع اقدام برای بازسازی خانه قدیمی در شهرهای متراکم مانند تهران مورد توجه قرار گرفته است.

مدت زمان اجرای پروژه‌های بازسازی چه مقدار است؟

یک پروژه بازسازی می‌تواند شامل جزئیات متنوعی باشد. گاهی مالکان فقط برای تازه سازی نما و ظاهر کلی ساختمان اقدام کرده‌اند و در دیگر پروژه‌ها ممکن است با نوسازی کلی تمامی تأسیسات ساختمانی روبه‌رو باشیم. در برخی پروژه‌ها نیز برای تعریف فضاهای جدید و یا جابه‌جایی فضاها اقدام می‌کنیم. به ‌این ‌ترتیب مدت ‌زمان اجرای پروژه‌های بازسازی به ابعاد کلی پروژه وابسته است. برای بررسی این نکته لازم است تا فاکتورهای گوناگونی از قبیل موارد زیر را بررسی کنیم:

 • متراژ خانه چه مقدار است؟
 • وضعیت بازسازی خانه چگونه است؟ (چه بخش‌هایی قرار است تحت پروژه بازسازی قرار بگیرند؟)
 • امکانات، مهارت و تسلط پیمانکار مجری بازسازی چه مقدار است؟
 • بودجه اجرای پروژه چه مقدار است؟
 • پروژه در چه موقعیت جغرافیایی از محیط‌های متراکم شهری و یا روستایی و... قرار دارد؟

تمامی موارد ذکر شده در مدت زمان اجرای پروژه‌های بازسازی تأثیرگذار هستند. قاعدتاً هر اندازه ابعاد ساختمان بزرگتر باشد و یا برای انجام کارهای متنوع‌تری برنامه برنامه‌ریزی کرده باشید، پروسه اجرای کار طولانی‌تر خواهد شد. اما در کل مدت زمان اجرای بازسازی خانه به ‌مراتب در بازه کوتاه‌تری از پروژه‌های تخریب و دوباره‌سازی انجام می‌شود.

مراحل بازسازی ساختمان

نگاهی به مراحل بازسازی خانه قدیمی

اگر تصمیم شما برای آغاز پروژه‌های بازسازی جدی است، لازم است تا تمامی مراحل آن را به ‌درستی و گام‌ به ‌گام اجرا کنید. البته مراحل بازسازی در پروژه‌ها تفاوت‌هایی دارند؛ اما در کل از مرحله‌ی آغازین تا مرحله پایانی سلسله فعالیت‌های یکسانی انجام می‌شود که به ‌قرار زیر هستند.

تعیین قسمت‌هایی که نیاز به بازسازی دارند

در اولین قدم باید برای بازسازی کلی ساختمان اقدام کنید و بخش‌های نیازمند به بازسازی را معین کنید. معمولاً اهالی خانه نگاه مهندسی شده به بازسازی ندارند و مجموعه‌ای از خواسته‌ها و یا نیازهای خود را به شکل کلی مطرح می‌کنند. مهندس مجری بازسازی لازم است تا سطح نیاز به تغییرات ساختمان را با توجه به خواسته اهالی ساختمان معین نماید.

معمولاً اهالی ساختمان به‌ ظاهر کلی توجه می‌کنند و چندان اطلاعی از بطن الزامات بازسازی ندارند. اما به ‌عنوان مجری بازسازی ساختمان باید برای بررسی عمق فرسودگی تمامی تأسیسات مانند لوله‌های آب و فاضلاب، سیستم کابل کشی ساختمان، تمامی بازشوها، کف و سقف خانه و... اقدام کنیم. همچنین لازم است تا با جزئیات در مورد بازسازی دیوار پوش‌ها مانند سنگ‌کاری، کاشی‌کاری، نقاشی و یا کاغذ دیواری و... دست ‌به ‌کار شویم.

چک لیستی از فعالیت‌ها در بازسازی خانه

برای آنکه دیدگاه جامعی از مراحل کلی بازسازی داشته باشید، در این بخش چک لیستی از تمامی فعالیت‌ها را ذکر کرده‌ایم:

 • نصب درب و پنجره‌های جدید و ضد سرقت
 • نوسازی پوشش دیوارها اعم از نقاشی و یا کاغذ دیواری و...
 • اصلاح و یا نوسازی تأسیسات ساختمان برای از بین بردن رطوبت در خانه
 • تعمیر و یا تعویض تمامی شیرآلات ساختمان در آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی و حمام
 • بررسی چاه فاضلاب و در صورت لزوم اقدام اساسی برای تعمیرات لازم
 • تعویض و یا تعمیر بخش‌های الحاقی آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی مانند روشویی، سینک ظرف‌شویی، توالت ایرانی و یا فرنگی، وان و جکوزی و...
 • بررسی کامل الحاقیات در آشپزخانه اعم از تعمیر و نوسازی کابینت‌ها، فر، هود، گاز و هواکش و...
 • بررسی کف‌پوش ساختمانی و در صورت نیاز تعویض بخشی یا تمامی کف‌پوش ها
 • بررسی کامل سیستم کابل کشی ساختمان و در صورت لزوم تعویض کابل‌های فرسوده
 • طراحی و نوسازی سیستم نورپردازی جدید در ساختمان

این اقدامات در صورتی انجام می‌شوند که نیازی به تعویض فضاها نیست و صرفاً برای نوسازی امکانات و تغییر نما اقدام کرده باشید؛ اما در صورت تعریف فضاهای جدید و یا تغییر در فضاها مانند جابه‌جایی آشپزخانه نگرش مراحل بازسازی به کل تغییر می‌کند. زیرا حالا باید امکانات و قابلیت‌های جدید در فضایی دیگر از ساختمان برای تغییر کاربری داشته باشید.

نگاهی به قوانین و قرارداد بازسازی خانه

برای اجرای پروژه‌های بازسازی ساختمان بهتر است از خدمات تخصصی شرکت‌های فعال در این زمینه استفاده کنید، اما لازم است تا در ابتدای پروژه و قبل ‌از آغاز هر مرحله اجرایی برای عقد قرارداد دست ‌به ‌کار شوید. در این قرارداد لیست جامعی از فعالیت‌ها و اهداف را ذکر خواهیم کرد و پیمانکار موظف است تا طبق مفاد قید شده مراحل بازسازی خانه کلنگی را انجام بدهد.

برای آغاز پروژه‌های بازسازی ساختمان باید قرارداد کتبی با شرکت‌های پیمانکار نوشته شود و در این قرارداد به جزئیات اجرای دقیق طرح بازسازی، تعهد کاری، برنامه زمان‌بندی و تحویل ساختمان در زمان مقرر اشاره شده باشد. در جزئیات قرارداد بازسازی خانه موارد زیر را جدی بگیرید:

 • همه جزئیات در مراحل بازسازی به ‌صورت کاملاً کتبی قید شده باشد.
 • در قرارداد به تمامی مصالح و متریال‌هایی که باید مصرف شده و یا نصب شود قید کرده باشید.
 • در قرارداد با جزئیات از نوع متریال‌ها و حتی برند تجهیزات مثلاً برند شیرآلات و یا کابینت‌ها و... ذکر شده باشد.
 • در مورد جزئیات زمان‌بندی پروژه اعم از آغاز، زمان تحویل، تاریخ انجام هر مرحله و مدت ‌زمان اجرای پروژه ذکر شده باشد.
 • برآورد کلی از هزینه تک ‌تک تأمین کالاها، دستمزد نیروی کار و دیگر هزینه‌ها صورت بگیرد. همچنین لازم است تا پیمانکار با جزئیات دقیق مقدار دستمزد مورد نظر خود را قید کرده باشد.

این قرارداد باید در دو نسخه تنظیم شده و مورد تأیید طرفین از کارفرما و پیمانکار قرار بگیرد. همچنین لازم است تا در جزئیات قرارداد به هر نوع خسارات ناشی از عدم کارکرد مناسب و یا عدم تحویل کار در زمان معین اشاره شده باشد.

نگاهی به اصول بازسازی خانه در بخش‌های گوناگون

در خانه‌ها با بخش‌های مختلفی روبه‌رو هستیم که نگاه معماری و قرار دادن امکانات در آنها به ‌کلی با یکدیگر متفاوت است. مثلاً نوع طراحی و معماری تا امکانات اتاق ‌خواب به ‌کلی با فضاهایی مانند آشپزخانه و یا سرویس بهداشتی متفاوت است. لذا نگرش ما در بازسازی بخش‌های مختلف ساختمان تفاوت‌هایی دارد. در ادامه این مقاله با جزئیات بیشتری به بخش‌های مختلف در بازسازی خانه کلنگی و یا ساختمان‌های آپارتمانی و... می‌پردازیم.

اصول بازسازی آشپزخانه

آشپزخانه از اصلی‌ترین فضاهای ساختمانی است که بیشتر از هر فضای دیگری از خانه در کانون توجه مراحل بازسازی ساختمان قرار دارد. وجود انواع تأسیسات، لوله‌های آب سرد و گرم و یا فاضلاب در کنار سیستم کابل کشی به ‌همراه فن، دودکش و همچنین نصب تعداد زیاد کابینت به‌ همراه تعداد تجهیزات پخت‌وپز و... محیط آشپزخانه را به مکانی مستعد انواع فرسودگی‌ها، خرابی‌ها و مشکلات تبدیل کرده‌ است. معمولاً در خانه‌های قدیمی این آشپزخانه‌ها هستند که بیشترین خرابی را دارند و نیاز به بازسازی‌های گسترده‌تری در آنها داریم.

به طور معمول بازسازی آشپزخانه به شکل زیربنایی است. چرا که فرسایش لوله‌ها و وجود نم اکثراً باعث تخریب کابینت‌ها شده‌ است. از طرفی عموم کارفرماها علاقه دارند تا دکور آشپزخانه چه از نظر کاشی‌کاری و یا کابینت بندی به ‌کلی تغییر کند. بنابراین در بازسازی آشپزخانه با حذف کابینت‌ها، کاشی‌ها و نوسازی تأسیسات دست ‌به ‌کار می‌شوند. معمولاً در پایان کار کل دیزاین آشپزخانه تغییر کرده ‌است. در این ‌میان تعویض بخش‌هایی مانند ظرف‌شویی، هود و هواکش و... نیز الزامی است.

بازسازی خانه کلنگی

اصول بازسازی سرویس بهداشتی و حمام

سرویس بهداشتی و حمام بخش‌های کوچکی از خانه‌ها هستند که به ‌تنهایی شامل جزئیات بزرگی از مراحل بازسازی ساختمان می‌شوند. به طور معمول نم برداشتن دیوارها، کنده شدن سرامیک‌ها، خرابی شیرآلات و ترکیدگی لوله‌های آب سرد و گرم از جمله مشکلات در محیط سرویس بهداشتی و حمام است.

معمولاً خرابی سیستم لوله‌کشی رایج‌ترین مشکل در سرویس بهداشتی و حمام است و عموماً با تعویض لوله‌ها مشکل حل می‌شود. اما گاهی دیده شده که لوله‌های فرسوده را در بطن دیوار رها کرده و سیستم لوله‌کشی روکار استفاده می‌کنند. این نوع بازسازی اگر چه کم‌هزینه است؛ اما چندان جذاب نیست. بهترین روش نصب و نوسازی تأسیسات به شکل توکار است که با حذف کل و یا بخش‌هایی از سرامیک سرویس بهداشتی و نصب تأسیسات جدید انجام می‌شود. قیر گونی و عایق‌کاری جداره‌ها برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به جداره‌ها بخش کلیدی در بازسازی سرویس بهداشتی و حمام است.

اصول بازسازی اتاق‌ خواب

بازسازی اتاق ‌خواب معمولاً کم چالش‌ترین بخش ساختمان است. زیرا در این اتاق‌ها هیچ تأسیسات لوله‌کشی وجود ندارد که به ‌علت فرسودگی ما را با چالش‌های جدی مواجه کند. در عین ‌حال نوع پوشش دیوار عاری از سنگ و سرامیک معمولاً با رنگ‌آمیزی و کاغذ دیواری و... انجام می‌شود.

اگر چه در بازسازی آشپزخانه و یا سرویس بهداشتی رویکرد ما تعمیراتی است، اما در اتاق‌ خواب رویکرد ما بیشتر تغییر دکوراسیون و زیباسازی است. لذا عموماً با بحث‌هایی همچون بازسازی کمد دیواری، تعویض پنجره‌ها، اجرای طرح سقف، تعویض کف‌پوش و اجرای پوشش دیوارها مانند رنگ‌آمیزی و یا کاغذ دیواری سروکار داریم. در عین ‌حال سیستم الکتریکی تنها بخش تأسیساتی در اتاق‌های خواب است که شامل روشنایی محیط نیز می‌شود.

اصول بازسازی سالن پذیرایی

سالن پذیرایی مهمترین بخش هر خانه است که شامل جزئیات زیادی برای بازسازی خواهد شد. قاعدتاً آنچه با عنوان دیزاین خانه می‌شناسیم و قرار است تا محیط داخلی را متفاوت و برجسته سازد، در الگوی طراحی سالن پذیرایی است.

رویکرد ما در بازسازی سالن پذیرایی نیز تغییر دکوراسیون است. در این محیط نیز با کمترین تاسیسات مواجه هستیم. با این ‌وجود بخش بزرگی از تأسیسات الکتریکی ساختمان در همین سالن پذیرایی قرار دارد. معمولاً بازسازی سالن پذیرایی شامل اصلاح کف‌پوش، سقف‌ها، پوشش دیوارها، بازسازی کابل کشی و سیستم روشنایی تا ایجاد دکوراسیون داخلی مطابق با سلیقه کارفرما است.

بازسازی خانه قدیمی

توصیه هایی برای بازسازی خانه کلنگی

بازسازی ساختمان از جمله فعالیت‌های متداول در دنیای ساختمان‌سازی است. اگر چه در این نوع پروژه‌ها برای احداث مجدد ساختمان کامل دست ‌به ‌کار نیستیم و قرار است تا بر پایه همان ساختمان قدیمی اقدام کنیم؛ اما کل مراحل پروژه درگیر با جزئیات بسیار از معماری و طراحی داخلی و موضوعات عمرانی است.

در حین مراحل بازسازی خانه کلنگی گاهاً علاقه به تغییر فضاها با جابجایی دیوارها داریم، این در حالی است که عموما در خانه های کلنگی تعدادی دیوار حمال وجود دارد. در این ‌صورت لازم است تا مطالعات کامل مهندسی عمران صورت بگیرد تا از باربر نبودن دیوارها اطمینان کامل داشته باشیم. در تمامی پروژه‌های بازسازی هر نوع اقدام برای حذف کلی و یا بخشی از دیوارهای باربر (حمال) غیرمجاز است. از طرفی هر نوع افزایش فضای ساختمان باید با اخذ مجوز از نهادهای ذی‌صلاح صورت بگیرد. هزینه بازسازی ساختمان به ‌مراتب کمتر از پروژه‌های بزرگ عمرانی است که می‌تواند راهکاری مؤثر برای استفاده از ساختمان‌های قدیمی در شهرهای بزرگ باشد.