بتن آماده بهتر است یا دستی؟

در صنعت ساختمان سازی و برای ساخت هر نوع سازه عمرانی به تولید حجم قابل ‌توجه بتن نیاز داریم. این بتن باید کیفیت لازم را داشته باشد و مطابق با بالاترین استانداردها ساخته شود. بتن آماده و یا بتن دستی دو تکنیک متفاوت برای تولید حجم قابل ‌توجه از این مصالح ساختمانی است. اما کدامیک بهتر است؟ از نگاه عملیاتی مقایسه بتن آماده و دستی چگونه و چرا انجام می‌شود؟
مقایسه بتن آماده و دستی امری کلیدی در فعالیت‌های ساختمان‌سازی است. به ‌هر حال لازم است تا در مراحل اجرایی سازه یکی از این دو نوع روش بتن‌سازی را انتخاب کنید. در عمل پیمانکاران از هر دو تکنیک استفاده می‌کنند. یعنی برای بخش‌هایی از سازه از بتن آماده و برای بخش‌هایی دیگر از بتن دستی استفاده می‌کنند. اما این تفکیک بخش‌ها چه هستند و چطور می‌توانیم در مراحل مختلف پروژه‌های عمرانی از بهترین بتن استفاده کنیم؟ در این مقاله از گروه مت سل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان به کلیاتی از مقایسه بتن دستی و بتن آماده پرداخته و به شرایط بهینه استفاده از این دو نوع بتن می‌پردازیم.

مقایسه بتن دستی و بتن آماده


منظور از بتن آماده و یا دستی چیست؟


در این مطلب قرار است تا به کلیاتی از مقایسه بتن آماده و دستی بپردازیم؛ اما در همین قدم اول بهتر است تا اندکی با این دو اصطلاح آشنا شوید:
•    بتن دستی: منظور از بتن دستی مجموعه تکنیک‌های ساخت بتن در محل پروژه‌های عمرانی است. البته اگر چه به ‌ظاهر دستی تلقی می‌شود؛ اما در عمل با استفاده از ماشین‌آلات تخصصی ساخت بتن یعنی انواع بتونیر انجام خواهد شد. در محل پروژه مصالح ساختمانی پایه اعم از شن، ماسه، سیمان و آب و دیگر افزودنی‌ها را با نسبت معین در دیگ بتونیر ریخته و پس ‌از مخلوط شدن کافی مصالح، بتن مناسب پروژه تهیه می‌شود. از آنجا که شرایط کار در محل پروژه است و حجم بتن تولید شده نیز معمولاً محدود است، اصطلاحاً با عنوان بتن دستی می‌شناسیم.
•    بتن آماده: به هر نوع بتن تولید شده در کارخانه‌های بتن‌سازی گفته می‌شود که به وسیله تراک میکسرها تا محل پروژه ارسال می‌شوند. عملاً تمامی جزئیات ساخت بتن اعم از تأمین مصالح، ارزیابی و کیفیت سنجی مصالح، فرمول‌بندی و پیمانه گیری تا نظارت مهندسی در محل کارخانه انجام ‌شده و فقط محصول نهایی در قامت بتن کاملاً آماده آن‌هم به ‌وسیله وسایل نقلیه تخصصی حمل بتن در اختیار پروژه قرار می‌گیرد.
در عمل هر دو نوع محصول بافت و ساختار یکسانی دارند و در فهرست انواع بتن استاندارد ساختمان‌سازی قرار می‌گیرند. با این ‌وجود بتن آماده بهتر است یا بتن دستی؟ این سوالی است که تحت شرایط مختلف پاسخ‌های متفاوتی هم دارد. لذا در بیان مقایسه بتن آماده و دستی بهتر است شرایط مختلف تولید و کاربرد این دو نوع مصالح ساختمانی را بررسی کنیم. با در نظر گرفتن شرایط، بهتر می‌توانیم یکی از این دو نوع تکنیک استاندارد تولید بتن را انتخاب کنیم.


روش ساخت از کارخانه تا محل پروژه


اولین تفاوت میان بتن آماده و بتن دستی در روش ساخت آنها است. این دو با تکنیک‌های کاملاً متفاوتی ساخته می‌شوند که نوع نگاه کاربردی آنها را تعیین می‌کند. محل ساخت بتن دستی در پروژه ساختمانی است و با ترکیب مصالح ساختمانی در میکسر بتن تهیه می‌شود. برای این کار به فضایی بزرگ برای انبار مناسب مصالح ساختمانی و نهایت به مکانی با ابعاد کافی استفاده از میکسر بتن نیاز داریم.
اما روش ساخت بتن آماده در فرایندهای کارخانه‌ای است. در محل کارخانه با استفاده از خطوط مجهز تولید بتن می‌توانیم حجم زیادی از این مصالح ترکیبی را در مدت‌ زمان کوتاه تولید کنیم. قاعدتاً روش ساخت در مقایسه بتن آماده و دستی نکته کلیدی است. به ‌عنوان مثال برای پروژه‌های شهری که در مکانی با مساحت محدود اجرا می‌شوند، تهیه بتن دستی دشوار و حتی غیرممکن است. در چنین پروژه‌هایی استفاده از بتن آماده اجتناب ‌ناپذیر است. لذا در پاسخ به این سوال که بتن آماده بهتر است یا دستی لازم است تا ابتدا پتانسیل پروژه برای تولید بتن را بررسی کنید.

قیمت بتن آماده


کیفیت و دقت ساخت بتن


کیفیت، مهمترین معیار ما برای مقایسه بتن دستی و بتن آماده است. در هر صورت و برای هر پروژه به ترکیب دقیق و با کیفیت تولید بتن نیاز داریم و این در حالی است که هر نوع دخالت انسانی احتمال کمتر شدن کیفیت بتن را افزایش می‌دهد. از نظر کیفی بدون تردید بتن آماده بهتر از بتن دستی است. برای این ادعا دلایل زیر را ذکر می‌کنیم:
•    بتن آماده محصول کارخانه‌ای است و در محل کارخانه پیمانه زنی مصالح کاملاً دقیق صورت می‌گیرد. لذا احتمال خطا در فرمول تولید بتن به ‌شدت کاهش پیدا می‌کند. اما در تکنیک بتن دستی همواره احتمال اشتباه کارگران و کاهش کیفیت وجود دارد.
•    در محل کارخانه به آزمایشگاه ارزیابی بتن دسترسی داریم و می‌توانیم کیفیت محصول نهایی و حتی کیفیت مصالح ساختمانی پایه از قبیل کیفیت شن و ماسه و یا سیمان را ارزیابی کنیم. لذا نظارت بهتری در مسیر تولید بتن آماده وجود دارد.
•    در محل کارخانه، مصالح ساختمانی پایه مانند شن و ماسه و یا سیمان را در شرایط مناسب انبارداری می‌کنند. از طرفی به ‌علت تولید زیاد معمولاً مدت زمان دپوی مصالح بسیار کوتاه است. این در حالی است که در بهترین حالت چندان نمی‌توانیم از شرایط انبارداری مصالح در محل پروژه اطمینان داشته باشیم.

اهمیت زمان در پروسه بتن سازی


زمان، بزرگترین چالش ما در بتن‌سازی و حتی ساختمان سازی است. همه می‌دانیم که بتن در مدت زمانی کوتاه سخت می‌شود و باید در همین فاصله مراحل تخلیه در محل پروژه انجام شود. اما آیا بحث زمان در همین نکته خلاصه شده‌ است؟ در پرداختن به مفهوم زمان برای مقایسه بتن آماده و دستی با دو رویکرد روبه‌رو هستیم:
•    مدت زمان نگهداری بتن: بتن پس ‌از تولید باید به سرعت در محل پروژه تخلیه شود. در غیر این صورت سخت شده و دیگر قابل ‌استفاده نیست. از این منظر شرایط بتن دستی از بتن آماده بهتر است. چرا که بتن دستی در محل پروژه تولید شده و در همان مکان به‌ سرعت مصرف می‌شود. این در حالی است که با چالش ابعاد فاصله محل کارخانه تا مکان پروژه روبرو هستیم. هر چند از تراک میکسرها برای جابجایی طولانی ‌مدت بتن آماده استفاده می‌کنند، اما حتی مدت ‌زمان نگهداری بتن در تراک میکسر نیز محدود است. البته تکنیک دیگری با عنوان بتن خشک مطرح است. در این تکنیک مصالح خشک مخلوط شده را در محل پروژه با آب مخلوط می‌کنند.
•    سرعت اجرای پروژه: اما در بحث زمان، مهمترین نکته سرعت اجرای پروژه است. هر اندازه ابعاد ساختمان بزرگتر باشد، نیاز پروژه به بتن تصاعدی افزایش پیدا می‌کند. هر متر مساحت بیشتر معادل متر مکعب بتن بیشتر است و همین نکته ساده ما را با چالش سرعت اجرای پروژه رودررو می‌کند. سرعت اجرای بتن دستی برای ساختمان‌های کوچک کافی است؛ اما هرگز نمی‌توانیم با ظرفیت محدود تولید بتن میکسرها در پروژه‌های بزرگ حاضر باشیم. تجربه نشان داده است که سرعت اجرای بتن‌ریزی با استفاده از بتن آماده بالاتر و مدت زمان اجرای سازه تا ۵۰ درصد کمتر از بتن دستی است.
چالش ذخیره‌سازی از بتن آماده تا بتن دستی
برای تولید بتن دستی به مکان کافی برای دپوی مصالح ساختمانی نیاز دارید. قاعدتاً در پروژه‌ها با فضای محدود، کنار گذاشتن مکان مناسب دپوی مصالح دشوار و یا غیرممکن است. بنابراین انبارداری مصالح بحث جدی در مقایسه بتن دستی و بتن آماده است.
ماجرا را از سوی دیگر هم می‌توان بررسی کرد؛ زیرا شرایط انبارداری بتن آماده امکان‌ پذیر نیست و باید کل بتن تولید شده در مدت زمان کوتاهی مصرف شود. در کل برای پاسخ به اینکه بتن آماده بهتر است یا دستی، بستگی به ابعاد پروژه و نگاه شما در چگونگی انبارداری مصالح ساختمانی دارد. اما در عموم پروژه‌ها به‌ علت عدم نیاز به فضای دپوی مصالح، خرید بتن آماده مناسب‌تر است.

قیمت بتن دستی


ماشین‌آلات ساخت بتن


مقایسه بتن آماده و دستی در سطح ماشین‌آلات و یا تجهیزات مورد استفاده نیز انجام می‌شود. قطعاً برای تولید بتن آماده به راه‌اندازی خط تولید کارخانه‌ای با استفاده از ماشین‌آلات بزرگ و پیچیده نیاز داریم. اما این ماشین‌آلات ارتباطی با پروژه ندارند و عملاً در مکان ساختمان نیازی به تجهیزات ساخت بتن ندارید. ولی جابجایی بتن با ماشین‌آلات تخصصی یا همان تراک میکسرها انجام می‌شود. اگر از تکنیک بتن خشک استفاده شود، نوع وسیله حمل بتن نیز تغییر کرده که به آن بونکر می‌گویند.
در مقابل برای ساخت بتن دستی به تجهیزات کامل بتن‌سازی یا همان میکسر بتن‌ها در ظرفیت‌های گوناگون نیاز دارید. به ‌این ‌ترتیب هزینه تأمین ماشین‌آلات، خود در مقایسه قیمت بتن آماده و دستی مورد توجه قرار می‌گیرد. لزوماً در هر پروژه به استفاده از سنگین‌ترین میکسرها نیاز نداریم؛ بلکه باید ظرفیت میکسر در هماهنگی با ابعاد پروژه باشد.

کاربرد بتن آماده و دستی


کاربرد از مهمترین فاکتورها برای مقایسه بتن آماده و دستی است. این ‌موضوع به کیفیت ساخت، حجم تولید، روش حمل و ظرفیت ساختمان ارتباط دارد. عموماً خرید بتن آماده در پروژه‌های بزرگ صورت می‌گیرد. زیرا در این پروژه‌ها به حجم زیاد مصالح ساختمانی در مدت زمان کوتاه نیاز داریم. از طرفی عموماً نوع ترکیب بتن آماده با اسلامپ بالا مناسب پمپاژ شدن است که برای تخلیه بتن در ساختمان‌های مرتفع بهترین انتخاب است. در مقابل خرید مصالح ساختمانی برای تولید بتن دستی در سطح پروژه‌های کوچک متداول است. چرا که در این پروژه‌ها با حجم بتن کمتری روبرو هستیم و تولید دستی آن به صرفه‌تر است.


دورریز مصالح ساختمانی


مقدار تولید زباله یا همان دورریز از بحث‌های چالشی در مقایسه‌ بتن آماده و دستی است. مقدار دورریز به رویکرد حرفه‌ای شما برای تولید این دو نوع بتن بستگی دارد. به ‌عنوان مثال در صورت انبارداری نامناسب، احتمال خراب شدن مصالح ساختمانی در روش بتن‌سازی دستی زیاد است. لذا دورریز مصالح امر شایعی است. در مقابل بتن آماده اضافه‌تر از حجم مورد نیاز پروژه هیچ کارایی ندارد و عملاً دورریز می‌شود. از نگاه کلی اگر با تکنیک‌های مهندسی، مهارت تخمین بتن مورد نیاز پروژه را داشته باشید و بتوانید بتن را دقیقاً به ‌اندازه حجم سازه تهیه کنید، خرید بتن آماده به صرفه‌تر است و تولید زباله و اسراف مصالح ساختمانی کمتر می‌شود. این نکته از بحث‌های جدی در مقایسه قیمت بتن آماده و دستی است.


نیروی کار برای تولید بتن


برای تولید بتن دستی به نیروی کار بیشتری به نسبت از بتن آماده در محل پروژه نیاز دارید. وقتی برای تولید بتن دستی اقدام می‌کنید، عملاً باید صفر تا صد مراحل تولید بتن را در محل پروژه انجام دهید. بنابراین به کارگرانی برای حمل مصالح ساختمانی، کار با دستگاه میکسر و در نهایت تخلیه بتن نیاز دارید. اما ماجرا در صورت خرید بتن آماده به‌ کلی متفاوت است. بتن آماده در محل کارخانه تولید شده ‌است و شما کافی است تا از تعدادی کارگر که معمولاً توسط خود شرکت عرضه بتن ارسال می‌شود، مراحل تخلیه را کامل کنید.
وقتی با پروژه‌های بزرگ روبه‌رو هستید، استفاده از تکنیک بتن دستی زمان اجرا را افزایش داده و ساعت کار کارگران و حتی تعداد آنها را بیشتر می‌کند. در نتیجه هزینه تأمین نیروی کار در افزایش قیمت بتن دستی تأثیر غیرمستقیم می‌گذارد.

مقایسه قیمت بتن آماده و دستی


بتن در معیار یکدستی و یکنواختی


بتن آماده همواره بافت یکدست تری از بتن دستی دارد. معمولاً در محل پروژه نمی‌توانیم اختلاط مناسبی از مصالح ساختمانی پایه را ایجاد کنیم. همین موضوع کافی است تا بتن دستی بافت همگن و یکدستی نداشته باشد. این در حالی است که با استفاده از امکانات ویژه فضاهای کارخانه‌ای به ‌راحتی قادر هستیم تا بتنی کاملاً یکدست و همگن را تولید نماییم. این موضوع از بحث‌های جدی در مقایسه بتن آماده و دستی است.


مقایسه قیمت بتن آماده و دستی


به یکی دیگر از بحث‌های چالشی مقایسه بتن دستی و بتن آماده وارد شده‌ایم. تفاوت قیمت بتن آماده و دستی چه مقدار است؟ در روی کاغذ و با در نظر گرفتن قیمت مصالح ساختمانی، هزینه تأمین و یا ساخت این دو نوع بتن یکسان است؛ اما در عمل ماجرا متفاوت است. مقایسه قیمت بتن آماده و دستی وابسته به نوع و ابعاد پروژه متفاوت است. در این‌باره بهتر است از عبارت بهتر یعنی هزینه تولید بتن آماده و یا دستی صحبت کنیم.
اگر ابعاد پروژه خیلی بزرگ است، هزینه تولید بتن دستی بسیار افزایش پیدا می‌کند؛ زیرا ما در چالش زمان هستیم و هر روزی که مراحل بتن‌ریزی طولانی‌تر شود، هزینه دستمزد کارگران تا دپوی مصالح افزوده می‌شود. اما برای پروژه‌های کوچک، هزینه خرید بتن آماده غیرمنطقی است. زیرا عملاً با چالش حمل‌ونقل بتن آن‌هم در ترافیک شهری و استفاده از تراک میکسرها و... روبه‌رو هستیم.


توصیه‌هایی برای خرید بتن آماده یا تولید بتن دستی


بتن آماده بهتر است یا دستی؟! پس ‌از مطالعه این مقاله حالا احتمالا بهتر بتوانیم جوابی قانع‌کننده برای این سؤال کلیدی داشته باشیم. اما جوابی برای این سوال وجود ندارد، چرا که انتخاب نوع بتن به شرایط پروژه وابسته است. لزوماً در هر مرحله از اجرای بتن‌ریزی ساختمان نیاز به خرید بتن آماده نداریم و قطعاً نمی‌توانیم کل ساختمان را با تکنیک‌های کند بتن دستی تمام کنیم.
مهندسین و پیمانکارهای حرفه‌ای به تفکیک از این دو نوع تکنیک بتن‌سازی استفاده می‌کنند. مثلاً هر گاه به حجم زیاد بتن در مدت‌ زمانی کوتاه مانند پروژه بتن‌ریزی سقف نیاز باشد، از روش خرید بتن آماده استفاده می‌کنند. اما برای مراحل جزئی و یا ترکیبی مثلاً بتن‌ریزی ستون‌ها می‌توانیم مراحل تولید بتن دستی را تجربه کنیم. توصیه می‌کنیم که در مقایسه بتن آماده و دستی واقع‌بین باشید و به‌ موقع از هر کدام استفاده کنید. 
همچنین برای خرید آنلاین بتن آماده با کیفیت برتر می‌توانید از خدمات تخصصی گروه مت سل استفاده کنید. مت سل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان است که با هدف ارتباط شما با بهترین تولیدکنندگان برای خرید آنلاین مصالح ساختمانی فعالیت می‌کند. در مت سل به لیست قیمت مصالح ساختمانی از بهترین تولیدکنندگان دسترسی دارید و می‌توانید آگاهانه برای انتخاب و خرید آنلاین مصالح ساختمانی اقدام کنید.
 

بتن آماده بهتر است یا دستی؟

در صنعت ساختمان سازی و برای ساخت هر نوع سازه عمرانی به تولید حجم قابل ‌توجه بتن نیاز داریم. این بتن باید کیفیت لازم را داشته باشد و مطابق با بالاترین استانداردها ساخته شود. بتن آماده و یا بتن دستی دو تکنیک متفاوت برای تولید حجم قابل ‌توجه از این مصالح ساختمانی است. اما کدامیک بهتر است؟ از نگاه عملیاتی مقایسه بتن آماده و دستی چگونه و چرا انجام می‌شود؟
مقایسه بتن آماده و دستی امری کلیدی در فعالیت‌های ساختمان‌سازی است. به ‌هر حال لازم است تا در مراحل اجرایی سازه یکی از این دو نوع روش بتن‌سازی را انتخاب کنید. در عمل پیمانکاران از هر دو تکنیک استفاده می‌کنند. یعنی برای بخش‌هایی از سازه از بتن آماده و برای بخش‌هایی دیگر از بتن دستی استفاده می‌کنند. اما این تفکیک بخش‌ها چه هستند و چطور می‌توانیم در مراحل مختلف پروژه‌های عمرانی از بهترین بتن استفاده کنیم؟ در این مقاله از گروه مت سل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان به کلیاتی از مقایسه بتن دستی و بتن آماده پرداخته و به شرایط بهینه استفاده از این دو نوع بتن می‌پردازیم.

مقایسه بتن دستی و بتن آماده


منظور از بتن آماده و یا دستی چیست؟


در این مطلب قرار است تا به کلیاتی از مقایسه بتن آماده و دستی بپردازیم؛ اما در همین قدم اول بهتر است تا اندکی با این دو اصطلاح آشنا شوید:
•    بتن دستی: منظور از بتن دستی مجموعه تکنیک‌های ساخت بتن در محل پروژه‌های عمرانی است. البته اگر چه به ‌ظاهر دستی تلقی می‌شود؛ اما در عمل با استفاده از ماشین‌آلات تخصصی ساخت بتن یعنی انواع بتونیر انجام خواهد شد. در محل پروژه مصالح ساختمانی پایه اعم از شن، ماسه، سیمان و آب و دیگر افزودنی‌ها را با نسبت معین در دیگ بتونیر ریخته و پس ‌از مخلوط شدن کافی مصالح، بتن مناسب پروژه تهیه می‌شود. از آنجا که شرایط کار در محل پروژه است و حجم بتن تولید شده نیز معمولاً محدود است، اصطلاحاً با عنوان بتن دستی می‌شناسیم.
•    بتن آماده: به هر نوع بتن تولید شده در کارخانه‌های بتن‌سازی گفته می‌شود که به وسیله تراک میکسرها تا محل پروژه ارسال می‌شوند. عملاً تمامی جزئیات ساخت بتن اعم از تأمین مصالح، ارزیابی و کیفیت سنجی مصالح، فرمول‌بندی و پیمانه گیری تا نظارت مهندسی در محل کارخانه انجام ‌شده و فقط محصول نهایی در قامت بتن کاملاً آماده آن‌هم به ‌وسیله وسایل نقلیه تخصصی حمل بتن در اختیار پروژه قرار می‌گیرد.
در عمل هر دو نوع محصول بافت و ساختار یکسانی دارند و در فهرست انواع بتن استاندارد ساختمان‌سازی قرار می‌گیرند. با این ‌وجود بتن آماده بهتر است یا بتن دستی؟ این سوالی است که تحت شرایط مختلف پاسخ‌های متفاوتی هم دارد. لذا در بیان مقایسه بتن آماده و دستی بهتر است شرایط مختلف تولید و کاربرد این دو نوع مصالح ساختمانی را بررسی کنیم. با در نظر گرفتن شرایط، بهتر می‌توانیم یکی از این دو نوع تکنیک استاندارد تولید بتن را انتخاب کنیم.


روش ساخت از کارخانه تا محل پروژه


اولین تفاوت میان بتن آماده و بتن دستی در روش ساخت آنها است. این دو با تکنیک‌های کاملاً متفاوتی ساخته می‌شوند که نوع نگاه کاربردی آنها را تعیین می‌کند. محل ساخت بتن دستی در پروژه ساختمانی است و با ترکیب مصالح ساختمانی در میکسر بتن تهیه می‌شود. برای این کار به فضایی بزرگ برای انبار مناسب مصالح ساختمانی و نهایت به مکانی با ابعاد کافی استفاده از میکسر بتن نیاز داریم.
اما روش ساخت بتن آماده در فرایندهای کارخانه‌ای است. در محل کارخانه با استفاده از خطوط مجهز تولید بتن می‌توانیم حجم زیادی از این مصالح ترکیبی را در مدت‌ زمان کوتاه تولید کنیم. قاعدتاً روش ساخت در مقایسه بتن آماده و دستی نکته کلیدی است. به ‌عنوان مثال برای پروژه‌های شهری که در مکانی با مساحت محدود اجرا می‌شوند، تهیه بتن دستی دشوار و حتی غیرممکن است. در چنین پروژه‌هایی استفاده از بتن آماده اجتناب ‌ناپذیر است. لذا در پاسخ به این سوال که بتن آماده بهتر است یا دستی لازم است تا ابتدا پتانسیل پروژه برای تولید بتن را بررسی کنید.

قیمت بتن آماده


کیفیت و دقت ساخت بتن


کیفیت، مهمترین معیار ما برای مقایسه بتن دستی و بتن آماده است. در هر صورت و برای هر پروژه به ترکیب دقیق و با کیفیت تولید بتن نیاز داریم و این در حالی است که هر نوع دخالت انسانی احتمال کمتر شدن کیفیت بتن را افزایش می‌دهد. از نظر کیفی بدون تردید بتن آماده بهتر از بتن دستی است. برای این ادعا دلایل زیر را ذکر می‌کنیم:
•    بتن آماده محصول کارخانه‌ای است و در محل کارخانه پیمانه زنی مصالح کاملاً دقیق صورت می‌گیرد. لذا احتمال خطا در فرمول تولید بتن به ‌شدت کاهش پیدا می‌کند. اما در تکنیک بتن دستی همواره احتمال اشتباه کارگران و کاهش کیفیت وجود دارد.
•    در محل کارخانه به آزمایشگاه ارزیابی بتن دسترسی داریم و می‌توانیم کیفیت محصول نهایی و حتی کیفیت مصالح ساختمانی پایه از قبیل کیفیت شن و ماسه و یا سیمان را ارزیابی کنیم. لذا نظارت بهتری در مسیر تولید بتن آماده وجود دارد.
•    در محل کارخانه، مصالح ساختمانی پایه مانند شن و ماسه و یا سیمان را در شرایط مناسب انبارداری می‌کنند. از طرفی به ‌علت تولید زیاد معمولاً مدت زمان دپوی مصالح بسیار کوتاه است. این در حالی است که در بهترین حالت چندان نمی‌توانیم از شرایط انبارداری مصالح در محل پروژه اطمینان داشته باشیم.

اهمیت زمان در پروسه بتن سازی


زمان، بزرگترین چالش ما در بتن‌سازی و حتی ساختمان سازی است. همه می‌دانیم که بتن در مدت زمانی کوتاه سخت می‌شود و باید در همین فاصله مراحل تخلیه در محل پروژه انجام شود. اما آیا بحث زمان در همین نکته خلاصه شده‌ است؟ در پرداختن به مفهوم زمان برای مقایسه بتن آماده و دستی با دو رویکرد روبه‌رو هستیم:
•    مدت زمان نگهداری بتن: بتن پس ‌از تولید باید به سرعت در محل پروژه تخلیه شود. در غیر این صورت سخت شده و دیگر قابل ‌استفاده نیست. از این منظر شرایط بتن دستی از بتن آماده بهتر است. چرا که بتن دستی در محل پروژه تولید شده و در همان مکان به‌ سرعت مصرف می‌شود. این در حالی است که با چالش ابعاد فاصله محل کارخانه تا مکان پروژه روبرو هستیم. هر چند از تراک میکسرها برای جابجایی طولانی ‌مدت بتن آماده استفاده می‌کنند، اما حتی مدت ‌زمان نگهداری بتن در تراک میکسر نیز محدود است. البته تکنیک دیگری با عنوان بتن خشک مطرح است. در این تکنیک مصالح خشک مخلوط شده را در محل پروژه با آب مخلوط می‌کنند.
•    سرعت اجرای پروژه: اما در بحث زمان، مهمترین نکته سرعت اجرای پروژه است. هر اندازه ابعاد ساختمان بزرگتر باشد، نیاز پروژه به بتن تصاعدی افزایش پیدا می‌کند. هر متر مساحت بیشتر معادل متر مکعب بتن بیشتر است و همین نکته ساده ما را با چالش سرعت اجرای پروژه رودررو می‌کند. سرعت اجرای بتن دستی برای ساختمان‌های کوچک کافی است؛ اما هرگز نمی‌توانیم با ظرفیت محدود تولید بتن میکسرها در پروژه‌های بزرگ حاضر باشیم. تجربه نشان داده است که سرعت اجرای بتن‌ریزی با استفاده از بتن آماده بالاتر و مدت زمان اجرای سازه تا ۵۰ درصد کمتر از بتن دستی است.
چالش ذخیره‌سازی از بتن آماده تا بتن دستی
برای تولید بتن دستی به مکان کافی برای دپوی مصالح ساختمانی نیاز دارید. قاعدتاً در پروژه‌ها با فضای محدود، کنار گذاشتن مکان مناسب دپوی مصالح دشوار و یا غیرممکن است. بنابراین انبارداری مصالح بحث جدی در مقایسه بتن دستی و بتن آماده است.
ماجرا را از سوی دیگر هم می‌توان بررسی کرد؛ زیرا شرایط انبارداری بتن آماده امکان‌ پذیر نیست و باید کل بتن تولید شده در مدت زمان کوتاهی مصرف شود. در کل برای پاسخ به اینکه بتن آماده بهتر است یا دستی، بستگی به ابعاد پروژه و نگاه شما در چگونگی انبارداری مصالح ساختمانی دارد. اما در عموم پروژه‌ها به‌ علت عدم نیاز به فضای دپوی مصالح، خرید بتن آماده مناسب‌تر است.

قیمت بتن دستی


ماشین‌آلات ساخت بتن


مقایسه بتن آماده و دستی در سطح ماشین‌آلات و یا تجهیزات مورد استفاده نیز انجام می‌شود. قطعاً برای تولید بتن آماده به راه‌اندازی خط تولید کارخانه‌ای با استفاده از ماشین‌آلات بزرگ و پیچیده نیاز داریم. اما این ماشین‌آلات ارتباطی با پروژه ندارند و عملاً در مکان ساختمان نیازی به تجهیزات ساخت بتن ندارید. ولی جابجایی بتن با ماشین‌آلات تخصصی یا همان تراک میکسرها انجام می‌شود. اگر از تکنیک بتن خشک استفاده شود، نوع وسیله حمل بتن نیز تغییر کرده که به آن بونکر می‌گویند.
در مقابل برای ساخت بتن دستی به تجهیزات کامل بتن‌سازی یا همان میکسر بتن‌ها در ظرفیت‌های گوناگون نیاز دارید. به ‌این ‌ترتیب هزینه تأمین ماشین‌آلات، خود در مقایسه قیمت بتن آماده و دستی مورد توجه قرار می‌گیرد. لزوماً در هر پروژه به استفاده از سنگین‌ترین میکسرها نیاز نداریم؛ بلکه باید ظرفیت میکسر در هماهنگی با ابعاد پروژه باشد.

کاربرد بتن آماده و دستی


کاربرد از مهمترین فاکتورها برای مقایسه بتن آماده و دستی است. این ‌موضوع به کیفیت ساخت، حجم تولید، روش حمل و ظرفیت ساختمان ارتباط دارد. عموماً خرید بتن آماده در پروژه‌های بزرگ صورت می‌گیرد. زیرا در این پروژه‌ها به حجم زیاد مصالح ساختمانی در مدت زمان کوتاه نیاز داریم. از طرفی عموماً نوع ترکیب بتن آماده با اسلامپ بالا مناسب پمپاژ شدن است که برای تخلیه بتن در ساختمان‌های مرتفع بهترین انتخاب است. در مقابل خرید مصالح ساختمانی برای تولید بتن دستی در سطح پروژه‌های کوچک متداول است. چرا که در این پروژه‌ها با حجم بتن کمتری روبرو هستیم و تولید دستی آن به صرفه‌تر است.


دورریز مصالح ساختمانی


مقدار تولید زباله یا همان دورریز از بحث‌های چالشی در مقایسه‌ بتن آماده و دستی است. مقدار دورریز به رویکرد حرفه‌ای شما برای تولید این دو نوع بتن بستگی دارد. به ‌عنوان مثال در صورت انبارداری نامناسب، احتمال خراب شدن مصالح ساختمانی در روش بتن‌سازی دستی زیاد است. لذا دورریز مصالح امر شایعی است. در مقابل بتن آماده اضافه‌تر از حجم مورد نیاز پروژه هیچ کارایی ندارد و عملاً دورریز می‌شود. از نگاه کلی اگر با تکنیک‌های مهندسی، مهارت تخمین بتن مورد نیاز پروژه را داشته باشید و بتوانید بتن را دقیقاً به ‌اندازه حجم سازه تهیه کنید، خرید بتن آماده به صرفه‌تر است و تولید زباله و اسراف مصالح ساختمانی کمتر می‌شود. این نکته از بحث‌های جدی در مقایسه قیمت بتن آماده و دستی است.


نیروی کار برای تولید بتن


برای تولید بتن دستی به نیروی کار بیشتری به نسبت از بتن آماده در محل پروژه نیاز دارید. وقتی برای تولید بتن دستی اقدام می‌کنید، عملاً باید صفر تا صد مراحل تولید بتن را در محل پروژه انجام دهید. بنابراین به کارگرانی برای حمل مصالح ساختمانی، کار با دستگاه میکسر و در نهایت تخلیه بتن نیاز دارید. اما ماجرا در صورت خرید بتن آماده به‌ کلی متفاوت است. بتن آماده در محل کارخانه تولید شده ‌است و شما کافی است تا از تعدادی کارگر که معمولاً توسط خود شرکت عرضه بتن ارسال می‌شود، مراحل تخلیه را کامل کنید.
وقتی با پروژه‌های بزرگ روبه‌رو هستید، استفاده از تکنیک بتن دستی زمان اجرا را افزایش داده و ساعت کار کارگران و حتی تعداد آنها را بیشتر می‌کند. در نتیجه هزینه تأمین نیروی کار در افزایش قیمت بتن دستی تأثیر غیرمستقیم می‌گذارد.

مقایسه قیمت بتن آماده و دستی


بتن در معیار یکدستی و یکنواختی


بتن آماده همواره بافت یکدست تری از بتن دستی دارد. معمولاً در محل پروژه نمی‌توانیم اختلاط مناسبی از مصالح ساختمانی پایه را ایجاد کنیم. همین موضوع کافی است تا بتن دستی بافت همگن و یکدستی نداشته باشد. این در حالی است که با استفاده از امکانات ویژه فضاهای کارخانه‌ای به ‌راحتی قادر هستیم تا بتنی کاملاً یکدست و همگن را تولید نماییم. این موضوع از بحث‌های جدی در مقایسه بتن آماده و دستی است.


مقایسه قیمت بتن آماده و دستی


به یکی دیگر از بحث‌های چالشی مقایسه بتن دستی و بتن آماده وارد شده‌ایم. تفاوت قیمت بتن آماده و دستی چه مقدار است؟ در روی کاغذ و با در نظر گرفتن قیمت مصالح ساختمانی، هزینه تأمین و یا ساخت این دو نوع بتن یکسان است؛ اما در عمل ماجرا متفاوت است. مقایسه قیمت بتن آماده و دستی وابسته به نوع و ابعاد پروژه متفاوت است. در این‌باره بهتر است از عبارت بهتر یعنی هزینه تولید بتن آماده و یا دستی صحبت کنیم.
اگر ابعاد پروژه خیلی بزرگ است، هزینه تولید بتن دستی بسیار افزایش پیدا می‌کند؛ زیرا ما در چالش زمان هستیم و هر روزی که مراحل بتن‌ریزی طولانی‌تر شود، هزینه دستمزد کارگران تا دپوی مصالح افزوده می‌شود. اما برای پروژه‌های کوچک، هزینه خرید بتن آماده غیرمنطقی است. زیرا عملاً با چالش حمل‌ونقل بتن آن‌هم در ترافیک شهری و استفاده از تراک میکسرها و... روبه‌رو هستیم.


توصیه‌هایی برای خرید بتن آماده یا تولید بتن دستی


بتن آماده بهتر است یا دستی؟! پس ‌از مطالعه این مقاله حالا احتمالا بهتر بتوانیم جوابی قانع‌کننده برای این سؤال کلیدی داشته باشیم. اما جوابی برای این سوال وجود ندارد، چرا که انتخاب نوع بتن به شرایط پروژه وابسته است. لزوماً در هر مرحله از اجرای بتن‌ریزی ساختمان نیاز به خرید بتن آماده نداریم و قطعاً نمی‌توانیم کل ساختمان را با تکنیک‌های کند بتن دستی تمام کنیم.
مهندسین و پیمانکارهای حرفه‌ای به تفکیک از این دو نوع تکنیک بتن‌سازی استفاده می‌کنند. مثلاً هر گاه به حجم زیاد بتن در مدت‌ زمانی کوتاه مانند پروژه بتن‌ریزی سقف نیاز باشد، از روش خرید بتن آماده استفاده می‌کنند. اما برای مراحل جزئی و یا ترکیبی مثلاً بتن‌ریزی ستون‌ها می‌توانیم مراحل تولید بتن دستی را تجربه کنیم. توصیه می‌کنیم که در مقایسه بتن آماده و دستی واقع‌بین باشید و به‌ موقع از هر کدام استفاده کنید. 
همچنین برای خرید آنلاین بتن آماده با کیفیت برتر می‌توانید از خدمات تخصصی گروه مت سل استفاده کنید. مت سل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان است که با هدف ارتباط شما با بهترین تولیدکنندگان برای خرید آنلاین مصالح ساختمانی فعالیت می‌کند. در مت سل به لیست قیمت مصالح ساختمانی از بهترین تولیدکنندگان دسترسی دارید و می‌توانید آگاهانه برای انتخاب و خرید آنلاین مصالح ساختمانی اقدام کنید.