بررسی فنی و کاربردی دستگاه تیکنر

تیکنر سیستم آبگیری از خمیر و یا لجن مخلوط شده جامدات و مایعات است. از سیستم تیکنر برای آبگیری بتن استفاده می‌شود. البته این سیستم در تعیین مقدار گرانروی دیگر ترکیبات خمیری نیز استفاده می‌شود. از نگاه فنی تیکنر دستگاهی است که توانایی تنظیم چگالی متریال‌های خمیری شده را دارد.

تیکنر از جمله انواع ماشین‌آلات ساختمانی بتن ریزی در کارخانه است. در محل کارخانه بتن آماده، قرار است تا انواع بتن را با درجات گرانروی معین بسازند. برای این منظور معیاری با عنوان عدد اسلامپ را تعریف کرده‌اند. قاعدتاً می‌دانید که مقدار روانی و یا گرانروی بتن وابسته به حجم آب در داخل متریال بتن تعیین می‌شود. هر اندازه مقدار آب بیشتر باشد، درصد گرانروی بتن کاهش پیدا می‌کند. اما گاهی مقدار روان پذیر شدن بتن بسیار زیاد است. در این ‌صورت به سیستم‌های کلیدی مانند تیکنر بتن نیاز داریم تا بتوانیم مراحل آبگیری بتن را انجام دهیم.

موارد استفاده از تیکنر فراتر از مراحل ساخت بتن در آبگیری دیگر ترکیبات خمیری شده‌ است. این دستگاه در سطح صنایع گسترده از تلغیظ مواد خام معدنی تا مراحل ساخت بتن و همچنین تولید متریال‌های شیمیایی و صنعتی کارایی دارد. در این مقاله از متسل قرار است تا به تشریح کامل از طرز کار تیکنر، کاربردها، مزایا و قابلیت‌های آن در سطح صنایع خصوصاً عملیات آبگیری بتن اشاره کنیم.

تیکنر

تیکنر چیست؟

تیکنر (Thickner) نوعی حوضچه بزرگ در ابعاد صنعتی است که برای انجام عملیات ته‌نشینی یا جداسازی محلول‌ها از یکدیگر استفاده می‌شود. در داخل این حوضچه می‌توانیم سیالات را در محلول‌ها از مواد جامد با روش گرانشی جداسازی کنیم. به نوعی تیکنر دستگاهی برای طی شدن پروسه تصفیه در پساب‌های صنعتی است. لذا برای تصفیه پساب صنایع آهن، مس، آلومینیوم، کارخانجات کاشی، سرامیک، تهیه ماسه و خصوصاً اصلاح عدد اسلامپ بتن کارایی دارد.

پساب‌های صنعتی و یا ترکیبات مانند بتن ترکیباتی غلیظ شده از مواد جامد در حجم قابل ‌توجه آب هستند. این در حالی است که می‌توانیم با استفاده از تیکنر عملیات تصفیه پساب را انجام داده و بخش‌های جامد از سیالات را تفکیک کنیم. اگر چه تیکنر در اصل نوعی ماشین در عملیات‌های صنعتی تصفیه فاضلاب‌های کارخانه‌ای و معدنی است؛ اما از این دستگاه در ساخت بتن آماده نیز استفاده می‌کنند.

بررسی تیکنر

طرز کار تیکنر

تیکنر براساس قانون فیزیکی گرانشی در کنار بهره‌مندی از قابلیت‌های تفکیک چگالی فاز جامد و مایع کار می‌کند. یک محلول جامد پس‌ از مدتی حالت دو فاز شده پیدا می‌کند. وقتی محلول‌ها با ذرات جامد را به حال خود رها کنید، ذرات سنگین داخل محلول بر اثر نیروی گرانشی ته‌نشین می‌شوند. اما ممکن است این پروسه در مدت زمان طولانی انجام شود. تیکنر دستگاهی است که عملیات ته‌نشینی ذرات جامد در محلول‌ها را سرعت بخشیده و با رویکرد صنعتی توانایی تصفیه محلول‌های صنعتی را دارد.

تیکنر یک نوع جداساز گرانشی است که در ابعاد بزرگ طراحی‌ شده است. فرایند تیکنرینگ نیز مراحل بازیابی آب از مواد جامد است. البته عموماً این مواد جامد ته‌نشین شده لجن‌های باطله هستند. لذا در کل تیکنر یک ماشین تصفیه در فرآیند بازیافت است. اما توانایی جداسازی آب در دیگر محلول‌های صنعتی مانند بتن را دارد.

از نگاه صنعتی طرز کار تیکنر برای دفع آب از پساب های کارخانه‌ای طراحی ‌شده است. این دستگاه قرار است آب را از مواد باطله محلول فرایندهای کارخانه‌ای جدا کند تا از این آب تصفیه‌ شده مجدداً استفاده شود. پساب و یا هر ماده محلول و خمیری شکل دارای ذرات جامد بسیار زیاد است. اختلاف دانسیته میان ذرات و مایع در این محلول‌ها باعث جداسازی آنها در دستگاه تیکنر می‌شود.

فرایند تیکنرینگ را به ‌عنوان فرایند ته‌نشینی می‌شناسیم. البته این ته‌نشینی بر اثر نیروی گرانشی و سنگین مواد جامد نسبت ‌به سیال صورت می‌گیرد. اما حوضچه تیکنرینگ به شکلی طراحی ‌شده است که می‌تواند فرایند ته‌نشینی ذرات جامد را سرعت بخشیده و ترکیبات را در دو فاز لجن خمیری شده و آب سرباره تفکیک کند. البته برخی از سیستم‌های تیکنرینگ دارای یک مرحله اضافی فیلتراسیون هستند تا بتوانند نهایت رطوبت را از ترکیب خمیری شکل باقیمانده جذب کنند.

تیکنر

مکانیزم فرآیند تیکنرینگ

 • در ابتدا ترکیبات خمیری شکل مانند لجن و یا هر نوع پساب صنعتی مانند پساب صنایع آهن و مواد معدنی به داخل حوضچه بزرگ تیکنر وارد می‌شود. در این مرحله از برخی ترکیبات برای افزایش غلظت مواد استفاده می‌کنند. نوع ترکیب اضافه شده بسته به نوع محلول جامد متفاوت است.
 • پساب غلیظ شده در داخل حوضچه تیکنر ته‌نشین می‌شود. در این مرحله آب پس داده‌ شده به شکل لایه‌ای کم‌عمق روی خمیر قرار می‌گیرد.
 • با استفاده از سیستم‌های مخصوص بدون ‌آنکه تعادل دو فاز شده به ‌هم بخورد، آب مازاد جمع‌آوری شده را به حوضچه‌هایی دیگر منتقل می‌کنند.
 • پساب غلیظ باقیمانده که می‌تواند ترکیب غلیظ شده خاک، ملات بتن و یا ملات‌های صنعتی باشد، با استفاده از پاروهای بزرگ که حرکت چرخشی دارند از خروجی تعبیه ‌شده در جداره حوضچه تخلیه می‌شوند.

اجزای تیکنر چه هستند؟

تیکنر در اصل یک دستگاه تصفیه پساب بسیار بزرگ است. در این دستگاه از بخش‌های متعدد فنی استفاده ‌شده است. اجزای تیکنر به‌ قرار زیر هستند.

 • سازه نگهدارنده: سازه فلزی است که محل نصب حوضچه و دیگر بخش‌های فنی دستگاه تیکنر می‌باشد. این سازه می‌تواند به هر دو روش فلزی و یا بتنی ساخته شود.
 • حوضچه خوراک ورودی: یک مخزن روباز بسیار بزرگ است که به شکل استوانه ای طراحی‌ شده است. این مخزن به شکلی طراحی‌ شده است که می‌توان محلول‌های جامد و گاهاً بسیار چگال را به شکل یکنواخت در آن توزیع کرد.
 • سیستم پارو و همزن: سیستم مکانیکی تخلیه ماده خمیری باقیمانده در فرآیند ته‌نشین‌سازی است.
 • سرریز: سرریز بخش‌های شیاری شکل در بالای جداره مخزن است که وظیفه خارج شدن جریان آب تصفیه ‌شده را بر عهده دارد.

تیکنر

چرا به دستگاه تیکنر نیاز داریم؟

در بحث صنعتی تیکنر دستگاهی است که از هدر رفت قابل ‌توجه آب در خلال دفع پساب‌ها و یا فاضلاب‌های صنعتی جلوگیری می‌کند. پساب کارخانجات صنعتی و یا معادن تولید فلزات و دیگر ترکیبات شیمیایی از حجم قابل ‌توجه آب برخوردار هستند. تأمین آب در بسیاری از فرایندهای صنعتی به ‌علت محدودیت‌های اقلیمی و جغرافیایی دشوار است. هر نوع هدر رفت آب در چنین فرایندهایی توجیه‌ ناپذیر است. گاهاً هزینه تأمین آب بسیار سنگین است و این در حالی است که می‌توانیم با استفاده از عملیات تیکنرینگ بخش بزرگی از آب را بازیافت کرده و آن را مجدداً در چرخه فرایندهای صنعتی به کار اندازیم.

اهمیت تیکنر در فرایندهای صنعتی بسیار بیشتر از مراحل تصفیه فاضلاب‌ها و پساب‌ها است. این دستگاه قدرت جداسازی بسیار بالایی دارد و این کار را در نهایت سادگی با استفاده از نیروی گرانشی انجام می‌دهد. از تیکنر برای غلیظ کردن هر نوع دوغاب رقیق استفاده می‌کنند. این قابلیت کاملاً مناسب مراحل حرفه‌ای بتن‌سازی است. در محل کارخانه‌های تولید بتن آماده می‌توانیم ملات نهایی بتن را با استفاده از فرایند تیکنرینگ اصلاح کنیم. این دستگاه قادر است تا آب مازاد بتن را جداسازی کرده و مقدار غلظت آن را در حد استاندارد برای هر نوع عملیات عمرانی تنظیم کند.

تیکنر

مزایای کاربرد تیکنر

تیکنر یک دستگاه تکمیل فرآیندهای صنعتی نیست. بدون استفاده از این دستگاه نیز سلسله عملیات‌های فرایندی در انواع صنایع انجام می‌شود. حتی بدون حضور تیکنر می‌توانیم مراحل ساخت بتن آماده را تکمیل کنیم. با این ‌وجود بسیاری از صنایع حضور سیستم تیکنر را جدی می‌گیرند. زیرا مزایای کاربرد تیکنر قابل ‌توجه است. این مزایا از قبیل موارد زیر هستند.

 • باعث صرفه‌جویی در مصرف آب می‌شود. دقت کنید که در فرآیندهای صنعتی به حجم بسیار زیاد آب نیاز داریم. خصوصاً در عملیات‌های بتن‌سازی باید از مقدار آب زیادی استفاده کنیم.
 • از قابلیت تصفیه فاضلاب‌ها و یا پساب‌های صنعتی برخوردار هستند. لذا باعث تخریب محیط‌ زیست نمی‌شوند.
 • در هزینه واحدهای تولیدی خصوصاً هزینه ساخت بتن صرفه‌جویی می‌شود.
 • در صورت استفاده از دستگاه تیکنر نیازی به طراحی و جاسازی مخازن بزرگ و یا سدهای باطله نداریم.
 • در استفاده از آب چاه‌های عمیق برای تکمیل فرآیندهای صنعتی صرفه‌جویی می‌شود.
 • به ‌راحتی می‌توانیم مقدار گرانروی بتن را تنظیم کرده و محصول با کیفیت بهتری را تهیه کنیم.
 • از قابلیت بازیافت ترکیبات فاضلابی در فضاهای صنعتی برخوردار هستیم.

تیکنر

انواع تیکنر کدامند؟

انواع تیکنر برای تکمیل عملیات‌های ته‌نشینی محلول‌های جامد و یا آبگیری بتن به دو شکل ساخته می‌شوند.

 • تیکنر ستونی: نوعی تیکنر است که دارای مخزن ستونی با طراحی عمودی است. این مخزن بر روی یک استراکچر فلزی و یا بتنی قرار دارد.
 • تیکنر پل: یک سازه پل مانند بر روی دهانه مخزن تیکنر نصب شده ‌است که به شکل عمودی تحت تأثیر وزن مکانیسم دستگاه قرار دارد.

از نظر ساختمان فنی دستگاه تیکنر با قطر دهانه مخزن کوچکتر از 25 الی 30 متر را به روش ستونی و تیکنرهای بزرگ با دهانه بیشتر از 30 متر را به روش پل طراحی می‌کنند. بر این اساس انواع تیکنر را در مدل‌های معمولی، صفحه‌ای، لاملا، مخروطی، عمیق و یا نرخ بالا دسته‌بندی می‌کنند.

تیکنر

مشخصه‌های فنی طراحی انواع تیکنر

تیکنر در اصل یک مخزن بسیار بزرگ است که بر روی یک استراکچر فلزی و یا بتنی قرار دارد. قاعدتاً ابعاد مخزن مانند قطر دهانه و یا ارتفاع جداره، مشخصه‌های فیزیکی طراحی این دستگاه هستند. در این ‌میان روش طراحی دریچه تخلیه، مکانیزم عملکرد دریچه و... نیز از ملاحظات فنی طراحی انواع تیکنر است. اما بخش اصلی در مشخصه‌های فنی این دستگاه طراحی سیستم تخلیه ماده خمیری ته‌نشین شده است. برای این منظور از یک سیستم گیربکسی استفاده می‌شود.

بسته به ابعاد تیکنر برای چرخش پروانه‌های پارویی تخلیه ماده ته‌نشین شده از الکتروموتورهای قدرتمند سه فاز استفاده می‌شود. این الکتروموتورها برای عملکرد سیستم گیربکسی جانمایی شده‌اند. معمولاً برای طراحی انواع تیکنر از گیربکس‌های شافت مستقیم و یا گیربکس‌های حلزونی استفاده می‌شود. گیربکس جانمایی شده در انواع تیکنر دارای دور بسیار پایین هستند. نسبت تبدیل این گیربکس‌ها بسیار زیاد است تا بتوانند قدرت گشتاور بالا همراه با حرکت آرام پره‌های پارویی شکل تخلیه مخزن را تولید نمایند.

اهمیت تیکنر در آبگیری بتن

از انواع تیکنر برای تکمیل عملیات آبگیری بتن نیز استفاده می‌شود. این دستگاه بخشی از پروسه ساخت بتن آماده در مراحل کارخانه‌ای تولید بتن است. قاعدتاً می‌دانید که بتن از ترکیب ساده‌ی مصالح مانند شن و ماسه، سیمان پرتلند و آب تهیه می‌شود. بتن مرغوب از ترکیب دقیق این مصالح تهیه می‌شود. در عین ‌حال مقدار گرانروی بتن با معیار اسلامپ سنجیده می‌شود.

عدد اسلامپ معرف مقدار روان بودن بتن است. وقتی عدد اسلامپ زیاد است، در کل با بتن بسیار روان سروکار داریم. اگر چه استفاده از بتن روان در عملیات‌ها مانند پمپاژ بتن و یا شاتکریت متداول است؛ اما به ‌هر حال در بسیاری از عملیات‌ها به بتن با چگالی بیشتر و حساب ‌شده نیاز داریم. یکی از روش‌های افزایش چگالی بتن استفاده از تکنیک‌های آبگیری بتن است. برای این منظور از دستگاه تخصصی تیکنر در فرایندهای کارخانه‌ای ساخت بتن استفاده می‌شود. با استفاده مناسب از تیکنر در عملیات آبگیری بتن می‌توانیم محصول نهایی عملیات بتن ‌سازی را مناسب استفاده تخصصی در حجم زیاد در بسیاری از فرآیندهای عمرانی تهیه کنیم.

در این مقاله نوشته شده از تیم تحریریه متسل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان به طراحی و لزوم استفاده از انواع تیکنر پرداختیم. موارد استفاده از تیکنر بسیار گسترده است. این دستگاه بخش کلیدی در فراوری مواد معدنی همچون پساب فرآیندهای تولید طلا، مس، آهن و سنگ است. از این دستگاه در استخراج گسترده ترکیبات فلزی از سنگ‌های معدنی استفاده می‌کنند. همچنین کاربرد تیکنر در عملیات ماسه‌شویی و تهیه انواع مصالح ساختمانی متداول است. تا جاییکه بخش کلیدی در صنعت تولید سرامیک و موزاییک می‌باشد. اگر تمایل دارید که بدانید بتن خوب چه ویژگی‌هایی دارد این مقاله را از دست ندهید.

بررسی فنی و کاربردی دستگاه تیکنر

تیکنر سیستم آبگیری از خمیر و یا لجن مخلوط شده جامدات و مایعات است. از سیستم تیکنر برای آبگیری بتن استفاده می‌شود. البته این سیستم در تعیین مقدار گرانروی دیگر ترکیبات خمیری نیز استفاده می‌شود. از نگاه فنی تیکنر دستگاهی است که توانایی تنظیم چگالی متریال‌های خمیری شده را دارد.

تیکنر از جمله انواع ماشین‌آلات ساختمانی بتن ریزی در کارخانه است. در محل کارخانه بتن آماده، قرار است تا انواع بتن را با درجات گرانروی معین بسازند. برای این منظور معیاری با عنوان عدد اسلامپ را تعریف کرده‌اند. قاعدتاً می‌دانید که مقدار روانی و یا گرانروی بتن وابسته به حجم آب در داخل متریال بتن تعیین می‌شود. هر اندازه مقدار آب بیشتر باشد، درصد گرانروی بتن کاهش پیدا می‌کند. اما گاهی مقدار روان پذیر شدن بتن بسیار زیاد است. در این ‌صورت به سیستم‌های کلیدی مانند تیکنر بتن نیاز داریم تا بتوانیم مراحل آبگیری بتن را انجام دهیم.

موارد استفاده از تیکنر فراتر از مراحل ساخت بتن در آبگیری دیگر ترکیبات خمیری شده‌ است. این دستگاه در سطح صنایع گسترده از تلغیظ مواد خام معدنی تا مراحل ساخت بتن و همچنین تولید متریال‌های شیمیایی و صنعتی کارایی دارد. در این مقاله از متسل قرار است تا به تشریح کامل از طرز کار تیکنر، کاربردها، مزایا و قابلیت‌های آن در سطح صنایع خصوصاً عملیات آبگیری بتن اشاره کنیم.

تیکنر

تیکنر چیست؟

تیکنر (Thickner) نوعی حوضچه بزرگ در ابعاد صنعتی است که برای انجام عملیات ته‌نشینی یا جداسازی محلول‌ها از یکدیگر استفاده می‌شود. در داخل این حوضچه می‌توانیم سیالات را در محلول‌ها از مواد جامد با روش گرانشی جداسازی کنیم. به نوعی تیکنر دستگاهی برای طی شدن پروسه تصفیه در پساب‌های صنعتی است. لذا برای تصفیه پساب صنایع آهن، مس، آلومینیوم، کارخانجات کاشی، سرامیک، تهیه ماسه و خصوصاً اصلاح عدد اسلامپ بتن کارایی دارد.

پساب‌های صنعتی و یا ترکیبات مانند بتن ترکیباتی غلیظ شده از مواد جامد در حجم قابل ‌توجه آب هستند. این در حالی است که می‌توانیم با استفاده از تیکنر عملیات تصفیه پساب را انجام داده و بخش‌های جامد از سیالات را تفکیک کنیم. اگر چه تیکنر در اصل نوعی ماشین در عملیات‌های صنعتی تصفیه فاضلاب‌های کارخانه‌ای و معدنی است؛ اما از این دستگاه در ساخت بتن آماده نیز استفاده می‌کنند.

بررسی تیکنر

طرز کار تیکنر

تیکنر براساس قانون فیزیکی گرانشی در کنار بهره‌مندی از قابلیت‌های تفکیک چگالی فاز جامد و مایع کار می‌کند. یک محلول جامد پس‌ از مدتی حالت دو فاز شده پیدا می‌کند. وقتی محلول‌ها با ذرات جامد را به حال خود رها کنید، ذرات سنگین داخل محلول بر اثر نیروی گرانشی ته‌نشین می‌شوند. اما ممکن است این پروسه در مدت زمان طولانی انجام شود. تیکنر دستگاهی است که عملیات ته‌نشینی ذرات جامد در محلول‌ها را سرعت بخشیده و با رویکرد صنعتی توانایی تصفیه محلول‌های صنعتی را دارد.

تیکنر یک نوع جداساز گرانشی است که در ابعاد بزرگ طراحی‌ شده است. فرایند تیکنرینگ نیز مراحل بازیابی آب از مواد جامد است. البته عموماً این مواد جامد ته‌نشین شده لجن‌های باطله هستند. لذا در کل تیکنر یک ماشین تصفیه در فرآیند بازیافت است. اما توانایی جداسازی آب در دیگر محلول‌های صنعتی مانند بتن را دارد.

از نگاه صنعتی طرز کار تیکنر برای دفع آب از پساب های کارخانه‌ای طراحی ‌شده است. این دستگاه قرار است آب را از مواد باطله محلول فرایندهای کارخانه‌ای جدا کند تا از این آب تصفیه‌ شده مجدداً استفاده شود. پساب و یا هر ماده محلول و خمیری شکل دارای ذرات جامد بسیار زیاد است. اختلاف دانسیته میان ذرات و مایع در این محلول‌ها باعث جداسازی آنها در دستگاه تیکنر می‌شود.

فرایند تیکنرینگ را به ‌عنوان فرایند ته‌نشینی می‌شناسیم. البته این ته‌نشینی بر اثر نیروی گرانشی و سنگین مواد جامد نسبت ‌به سیال صورت می‌گیرد. اما حوضچه تیکنرینگ به شکلی طراحی ‌شده است که می‌تواند فرایند ته‌نشینی ذرات جامد را سرعت بخشیده و ترکیبات را در دو فاز لجن خمیری شده و آب سرباره تفکیک کند. البته برخی از سیستم‌های تیکنرینگ دارای یک مرحله اضافی فیلتراسیون هستند تا بتوانند نهایت رطوبت را از ترکیب خمیری شکل باقیمانده جذب کنند.

تیکنر

مکانیزم فرآیند تیکنرینگ

 • در ابتدا ترکیبات خمیری شکل مانند لجن و یا هر نوع پساب صنعتی مانند پساب صنایع آهن و مواد معدنی به داخل حوضچه بزرگ تیکنر وارد می‌شود. در این مرحله از برخی ترکیبات برای افزایش غلظت مواد استفاده می‌کنند. نوع ترکیب اضافه شده بسته به نوع محلول جامد متفاوت است.
 • پساب غلیظ شده در داخل حوضچه تیکنر ته‌نشین می‌شود. در این مرحله آب پس داده‌ شده به شکل لایه‌ای کم‌عمق روی خمیر قرار می‌گیرد.
 • با استفاده از سیستم‌های مخصوص بدون ‌آنکه تعادل دو فاز شده به ‌هم بخورد، آب مازاد جمع‌آوری شده را به حوضچه‌هایی دیگر منتقل می‌کنند.
 • پساب غلیظ باقیمانده که می‌تواند ترکیب غلیظ شده خاک، ملات بتن و یا ملات‌های صنعتی باشد، با استفاده از پاروهای بزرگ که حرکت چرخشی دارند از خروجی تعبیه ‌شده در جداره حوضچه تخلیه می‌شوند.

اجزای تیکنر چه هستند؟

تیکنر در اصل یک دستگاه تصفیه پساب بسیار بزرگ است. در این دستگاه از بخش‌های متعدد فنی استفاده ‌شده است. اجزای تیکنر به‌ قرار زیر هستند.

 • سازه نگهدارنده: سازه فلزی است که محل نصب حوضچه و دیگر بخش‌های فنی دستگاه تیکنر می‌باشد. این سازه می‌تواند به هر دو روش فلزی و یا بتنی ساخته شود.
 • حوضچه خوراک ورودی: یک مخزن روباز بسیار بزرگ است که به شکل استوانه ای طراحی‌ شده است. این مخزن به شکلی طراحی‌ شده است که می‌توان محلول‌های جامد و گاهاً بسیار چگال را به شکل یکنواخت در آن توزیع کرد.
 • سیستم پارو و همزن: سیستم مکانیکی تخلیه ماده خمیری باقیمانده در فرآیند ته‌نشین‌سازی است.
 • سرریز: سرریز بخش‌های شیاری شکل در بالای جداره مخزن است که وظیفه خارج شدن جریان آب تصفیه ‌شده را بر عهده دارد.

تیکنر

چرا به دستگاه تیکنر نیاز داریم؟

در بحث صنعتی تیکنر دستگاهی است که از هدر رفت قابل ‌توجه آب در خلال دفع پساب‌ها و یا فاضلاب‌های صنعتی جلوگیری می‌کند. پساب کارخانجات صنعتی و یا معادن تولید فلزات و دیگر ترکیبات شیمیایی از حجم قابل ‌توجه آب برخوردار هستند. تأمین آب در بسیاری از فرایندهای صنعتی به ‌علت محدودیت‌های اقلیمی و جغرافیایی دشوار است. هر نوع هدر رفت آب در چنین فرایندهایی توجیه‌ ناپذیر است. گاهاً هزینه تأمین آب بسیار سنگین است و این در حالی است که می‌توانیم با استفاده از عملیات تیکنرینگ بخش بزرگی از آب را بازیافت کرده و آن را مجدداً در چرخه فرایندهای صنعتی به کار اندازیم.

اهمیت تیکنر در فرایندهای صنعتی بسیار بیشتر از مراحل تصفیه فاضلاب‌ها و پساب‌ها است. این دستگاه قدرت جداسازی بسیار بالایی دارد و این کار را در نهایت سادگی با استفاده از نیروی گرانشی انجام می‌دهد. از تیکنر برای غلیظ کردن هر نوع دوغاب رقیق استفاده می‌کنند. این قابلیت کاملاً مناسب مراحل حرفه‌ای بتن‌سازی است. در محل کارخانه‌های تولید بتن آماده می‌توانیم ملات نهایی بتن را با استفاده از فرایند تیکنرینگ اصلاح کنیم. این دستگاه قادر است تا آب مازاد بتن را جداسازی کرده و مقدار غلظت آن را در حد استاندارد برای هر نوع عملیات عمرانی تنظیم کند.

تیکنر

مزایای کاربرد تیکنر

تیکنر یک دستگاه تکمیل فرآیندهای صنعتی نیست. بدون استفاده از این دستگاه نیز سلسله عملیات‌های فرایندی در انواع صنایع انجام می‌شود. حتی بدون حضور تیکنر می‌توانیم مراحل ساخت بتن آماده را تکمیل کنیم. با این ‌وجود بسیاری از صنایع حضور سیستم تیکنر را جدی می‌گیرند. زیرا مزایای کاربرد تیکنر قابل ‌توجه است. این مزایا از قبیل موارد زیر هستند.

 • باعث صرفه‌جویی در مصرف آب می‌شود. دقت کنید که در فرآیندهای صنعتی به حجم بسیار زیاد آب نیاز داریم. خصوصاً در عملیات‌های بتن‌سازی باید از مقدار آب زیادی استفاده کنیم.
 • از قابلیت تصفیه فاضلاب‌ها و یا پساب‌های صنعتی برخوردار هستند. لذا باعث تخریب محیط‌ زیست نمی‌شوند.
 • در هزینه واحدهای تولیدی خصوصاً هزینه ساخت بتن صرفه‌جویی می‌شود.
 • در صورت استفاده از دستگاه تیکنر نیازی به طراحی و جاسازی مخازن بزرگ و یا سدهای باطله نداریم.
 • در استفاده از آب چاه‌های عمیق برای تکمیل فرآیندهای صنعتی صرفه‌جویی می‌شود.
 • به ‌راحتی می‌توانیم مقدار گرانروی بتن را تنظیم کرده و محصول با کیفیت بهتری را تهیه کنیم.
 • از قابلیت بازیافت ترکیبات فاضلابی در فضاهای صنعتی برخوردار هستیم.

تیکنر

انواع تیکنر کدامند؟

انواع تیکنر برای تکمیل عملیات‌های ته‌نشینی محلول‌های جامد و یا آبگیری بتن به دو شکل ساخته می‌شوند.

 • تیکنر ستونی: نوعی تیکنر است که دارای مخزن ستونی با طراحی عمودی است. این مخزن بر روی یک استراکچر فلزی و یا بتنی قرار دارد.
 • تیکنر پل: یک سازه پل مانند بر روی دهانه مخزن تیکنر نصب شده ‌است که به شکل عمودی تحت تأثیر وزن مکانیسم دستگاه قرار دارد.

از نظر ساختمان فنی دستگاه تیکنر با قطر دهانه مخزن کوچکتر از 25 الی 30 متر را به روش ستونی و تیکنرهای بزرگ با دهانه بیشتر از 30 متر را به روش پل طراحی می‌کنند. بر این اساس انواع تیکنر را در مدل‌های معمولی، صفحه‌ای، لاملا، مخروطی، عمیق و یا نرخ بالا دسته‌بندی می‌کنند.

تیکنر

مشخصه‌های فنی طراحی انواع تیکنر

تیکنر در اصل یک مخزن بسیار بزرگ است که بر روی یک استراکچر فلزی و یا بتنی قرار دارد. قاعدتاً ابعاد مخزن مانند قطر دهانه و یا ارتفاع جداره، مشخصه‌های فیزیکی طراحی این دستگاه هستند. در این ‌میان روش طراحی دریچه تخلیه، مکانیزم عملکرد دریچه و... نیز از ملاحظات فنی طراحی انواع تیکنر است. اما بخش اصلی در مشخصه‌های فنی این دستگاه طراحی سیستم تخلیه ماده خمیری ته‌نشین شده است. برای این منظور از یک سیستم گیربکسی استفاده می‌شود.

بسته به ابعاد تیکنر برای چرخش پروانه‌های پارویی تخلیه ماده ته‌نشین شده از الکتروموتورهای قدرتمند سه فاز استفاده می‌شود. این الکتروموتورها برای عملکرد سیستم گیربکسی جانمایی شده‌اند. معمولاً برای طراحی انواع تیکنر از گیربکس‌های شافت مستقیم و یا گیربکس‌های حلزونی استفاده می‌شود. گیربکس جانمایی شده در انواع تیکنر دارای دور بسیار پایین هستند. نسبت تبدیل این گیربکس‌ها بسیار زیاد است تا بتوانند قدرت گشتاور بالا همراه با حرکت آرام پره‌های پارویی شکل تخلیه مخزن را تولید نمایند.

اهمیت تیکنر در آبگیری بتن

از انواع تیکنر برای تکمیل عملیات آبگیری بتن نیز استفاده می‌شود. این دستگاه بخشی از پروسه ساخت بتن آماده در مراحل کارخانه‌ای تولید بتن است. قاعدتاً می‌دانید که بتن از ترکیب ساده‌ی مصالح مانند شن و ماسه، سیمان پرتلند و آب تهیه می‌شود. بتن مرغوب از ترکیب دقیق این مصالح تهیه می‌شود. در عین ‌حال مقدار گرانروی بتن با معیار اسلامپ سنجیده می‌شود.

عدد اسلامپ معرف مقدار روان بودن بتن است. وقتی عدد اسلامپ زیاد است، در کل با بتن بسیار روان سروکار داریم. اگر چه استفاده از بتن روان در عملیات‌ها مانند پمپاژ بتن و یا شاتکریت متداول است؛ اما به ‌هر حال در بسیاری از عملیات‌ها به بتن با چگالی بیشتر و حساب ‌شده نیاز داریم. یکی از روش‌های افزایش چگالی بتن استفاده از تکنیک‌های آبگیری بتن است. برای این منظور از دستگاه تخصصی تیکنر در فرایندهای کارخانه‌ای ساخت بتن استفاده می‌شود. با استفاده مناسب از تیکنر در عملیات آبگیری بتن می‌توانیم محصول نهایی عملیات بتن ‌سازی را مناسب استفاده تخصصی در حجم زیاد در بسیاری از فرآیندهای عمرانی تهیه کنیم.

در این مقاله نوشته شده از تیم تحریریه متسل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان به طراحی و لزوم استفاده از انواع تیکنر پرداختیم. موارد استفاده از تیکنر بسیار گسترده است. این دستگاه بخش کلیدی در فراوری مواد معدنی همچون پساب فرآیندهای تولید طلا، مس، آهن و سنگ است. از این دستگاه در استخراج گسترده ترکیبات فلزی از سنگ‌های معدنی استفاده می‌کنند. همچنین کاربرد تیکنر در عملیات ماسه‌شویی و تهیه انواع مصالح ساختمانی متداول است. تا جاییکه بخش کلیدی در صنعت تولید سرامیک و موزاییک می‌باشد. اگر تمایل دارید که بدانید بتن خوب چه ویژگی‌هایی دارد این مقاله را از دست ندهید.