بلوک نیوجرسی چیست؟ همه‌ چیز درباره نیوجرسی بتنی

در بسیاری از مکان‌ها از قبیل محوطه‌های شهری، پارکینگ‌ها و فضاهای ساختمانی و یا راه‌های بین شهری و... به جدا کردن فضاها بدون اجرای دیوار کشی نیاز داریم. در این حالت قرار نیست تا دست به کار باشیم و دیوارهای سنگین و دائمی را ایجاد کنیم. بلکه می‌توانیم با استفاده از بلوک‌های بزرگ بتنی این تفکیک فضاها را اجرا کنیم. به این قطعات بتنی اصطلاحاً بلوک نیوجرسی گفته می‌شود.

بلوک نیوجرسی در واقع قطعات بزرگ بتنی هستند که به روش ساده برای استقرار محکم بدون نیاز به طراحی پی و شالوده ساخته شده‌اند. از این قطعات بزرگ پیش‌ ساخته بتنی برای جدا کردن فضاها در محوطه‌های شهری و یا هر مکان بزرگ استفاده می‌کنند. هر بلوک نیوجرسی بتنی مقطع مثلثی شکل دارد که با توجه به وزن سنگین بتن آرمه به ‌خوبی می‌تواند بر سطح زمین مستقر شود. این سنگینی در کنار استحکام بالا و قابلیت حمل‌ و نقل تا نصب ساده و قیمت ارزان و... از جمله ویژگی‌های این قطعات بتنی است که کاربرد نیوجرسی را در بسیاری از فضاهای ساختمانی و یا محوطه‌های شهری متداول کرده‌ است. در این مقاله از گروه مت سل موتور تخصصی جستجوی مصالح ساختمانی به بررسی انواع بلوک نیوجرسی می‌پردازیم.

نیوجرسی

روش طراحی انواع بلوک نیوجرسی

انواع بلوک نیوجرسی قطعات بزرگ و سنگین بتنی هستند که به شکل دیوارک‌های قابل ‌حمل طراحی ‌شده‌اند و برای نصب به هیچ نوع شالوده و یا پی‌ریزی نیاز ندارند. از این نوع بلوک‌های بزرگ برای جدا کردن خطوط ترافیکی خیابان‌ها و یا جاده‌های بین شهری، پارکینگ‌ها و یا ایجاد موانع در فضاهای شهری و ساختمانی و... استفاده می‌کنند.

فرم طراحی مقطع بلوک‌های نیوجرسی برای جلوگیری از انحراف خودروها طراحی‌ شده است. اول آنکه قابل حمل هستند و برای اجرا به هیچ نوع فونداسیون نیاز ندارند. لذا به راحتی در تعداد بزرگ و فواصل طولانی تفکیک خطوط جاده‌ای استفاده می‌شوند. دوم آنکه سنگین‌ وزن و محکم طراحی شده‌اند تا در صورت برخورد اتومبیل‌ها با سرعت زیاد منحرف نشوند و در آخر نوع الگوی طراحی این دیوارک‌ها به شکلی است که در صورت برخورد اتومبیل‌ها باعث خسارت کم شده و با جلوگیری از انحراف آنها مانع از تغییر مسیر و تصادف‌های سنگین شاخ ‌به ‌شاخ می‌شوند.

الگوی ساخت بلوک های نیوجرسی

هر بلوک نیوجرسی ابعادی مستطیلی شکل با سطح مقطع مثلثی شکل دارد. طول و عرض این بلوک‌ها با توجه به نوع کاربردشان متفاوت است، اما همگی آنها با استفاده از بتن آرمه و بسیار محکم و سنگین ساخته شده‌اند. بخش پایه این بلوک دارای فضای خالی عبور آب است تا استقرار آنها باعث ایجاد مانداب‌ها نشود. از طرفی برخی را ساده و برخی را با قابلیت اتصال مفصلی و حتی لولایی طراحی می‌کنند تا به‌ خوبی در تعداد زیاد کنار هم چفت شده و یک دیواره کوتاه قامت اما محکم و پایدار را ایجاد کنند.

کاربردهای نیوجرسی بتنی

کاربرد نیوجرسی به ‌عنوان بزرگترین قطعات پیش ساخته بتنی بسیار گسترده است. انواع نیوجرسی بتنی بزرگترین نوع از قطعات پیش ساخته بتنی هستند که در ابعاد یک دیوار کوچک بسیار محکم با قابلیت حمل‌ونقل اما شرایط نصب دائمی طراحی شده‌اند. ویژگی‌های کاملاً کاربردی که استفاده از این بلوک‌ها را در جداسازی تمامی فضاهای ساختمانی و شهری متداول کرده ‌است. موارد کاربرد نیوجرسی بتنی به قرار زیر است:

 • جداسازی مسیرهای ترافیکی در معابر شهری و یا جاده‌های بین شهری
 • جدا کردن فضاها در محوطه‌های شهری و ساختمانی مانند پمپ بنزین و یا پارکینگ‌ها
 • محصورسازی فضاها و محوطه‌های ساختمانی و شهری
 • تفکیک فضاها در کارگاه‌های عمرانی برای محافظت از کارگران و عابرین پیاده
 • تغییر مسیر و یا جلوگیری از جریان آب در هدایت رودخانه‌ها، روان‌آب‌ها، سیل‌بند و...
 • جلوگیری از انتشار آتش در محوطه‌های شهری و یا جنگلی

ما عموماً کاربرد نیوجرسی را در سطح معابر شهری دیده‌ایم. این بلوک‌های بتنی عملکرد بسیار بهتری از گاردریل‌های فلزی دارند و کاملاً مؤثر می‌توانند از وقوع خسارات سنگین در تصادفات جاده‌ای جلوگیری کرده و مانع تغییر مسیر خودروها حین تصادفات می‌شوند.

تاریخچه نیوجرسی؛ چه کسانی این بلوک‌های بزرگ را ساخته‌اند؟

اگر اندکی اطلاعات جغرافیایی داشته باشید، قطعاً می‌دانید که نیوجرسی نام ایالتی در کشور امریکا است. این بلوک‌های بزرگ بتنی نیز برای اولین‌بار توسط مهندسین راه‌سازی همین ایالت آمریکایی در سال ۱۹۵۰ ابداع شده ‌است.

در آن سال‌ها آمریکا از جمله کشورهای پیشرو در صنعت خودروسازی بود. تعداد زیاد خودروها باعث شد تا آمریکایی‌ها شروع به احداث بزرگ‌راه‌ها کنند. اما مشکل اصلی در چگونگی تقسیم لاین در بزرگ‌راه‌های ایالتی بود. چرا که به انعطاف‌پذیری در تقسیم‌بندی لاین‌ها همراه با اطمینان از محکم بودن تفکیک لاین‌ها نیاز داشتند. مهندسین خلاق ایالت نیوجرسی در سال ۱۹۵۰ برای اولین ‌بار از قطعات بزرگ بلوک‌های بتنی با قابلیت حمل‌ و نقل ساده اما استقرار محکم برای تفکیک لاین‌ها استفاده کردند. این بلوک‌ها نیز به افتخار ابداع آنها حالا با عنوان بلوک نیوجرسی شناخته می‌شوند.

در طول سال‌ها استانداردهایی برای طراحی و ساخت این بلوک‌ها مطرح ‌شده است. همچنین از تکنیک‌هایی همچون اتصال مفصلی و یا لولایی در طراحی این بلوک‌ها اضافه استفاده ‌شده است. برای اولین ‌بار در سال ۱۳۷۵ از این قطعات بزرگ بتنی در جاده‌های ایران استفاده کردند.

نیوجرسی چیست

روش ساخت بلوک نیوجرسی بتنی

انواع نیوجرسی بتنی در دسته‌بندی قطعات بزرگ بتنی قرار می‌گیرند که به روش بتن ‌آرمه و با استفاده از تکنیک‌های قالب‌ریزی ساخته می‌شوند. در محل کارخانه تولید قطعات بتنی قالب‌های گوناگون در سایزهای مختلف این بلوک‌ها را طراحی می‌کنند و از آنها برای بتن‌ریزی استفاده خواهند کرد.

هر بلوک نیوجرسی دارای اسکلت فلزی آرماتوربندی است که با توجه به نوع سایز و کاربرد بلوک، طراحی و ساخته خواهد شد. آرماتورها در حصار قالب‌های فلزی قرار می‌گیرند تا توسط بتن پوشانده شوند. پس ‌از طی شدن دوره سخت سازی بتن می‌توانیم قالب را باز کرده و بلوک نیوجرسی در سایزهای مختلف را تهیه کنیم.

مصالح استفاده ‌شده در ساخت نیوجرسی

برای ساخت نیوجرسی از انواع مصالح ساختمانی مناسب تولید بتن استفاده می‌کنند. این مصالح ساختمانی شامل شن، ماسه، سیمان پرتلند و افزودنی های بتنی می‌شود که البته با توجه به نوع ساخت بلوک بتنی درصد ترکیب و استفاده از این متریال‌ها تعیین خواهد شد. انواع مصالح ساختمانی مورد استفاده در بلوک‌های نیوجرسی به‌ قرار زیر هستند:

 • سیمان پرتلند: برای ساخت بلوک‌های نیوجرسی به سیمان مخصوص تولید بتن نیاز داریم که طبق استاندارد شماره ۳۸۹ باید از نوع سیمان‌های پرتلند تیپ ۱ و یا ۲ باشد. سیمان پرتلند تیپ ۲ مناسب‌تر است؛ چرا که کاملاً مطابق ساخت بلوک‌های سنگین بتنی است.
 • سنگدانه‌ها: در ساخت بتن برای بلوک نیوجرسی از ترکیب دقیق شن و ماسه استفاده می‌کنند. معمولاً توصیه شده ‌است تا شن مورد استفاده از نوع عدسی و ماسه از نوع بادامی باشد. همچنین درصد وزن ماسه به شن ارجحیت دارد که باید نوع ترکیب‌بندی آنها را براساس استاندارد شماره ۳۰۲ تنظیم کرده باشید.
 • افزودنی‌های بتنی: برای ارتقاء قابلیت‌های کیفی و کارایی بتن می‌توانیم از انواع افزودنی‌ها از جمله روان‌کننده ها و یا فوق روان کننده‌ها برای پر کردن کامل قالب نیوجرسی توسط بتن استفاده کنیم. در عین ‌حال می‌توانیم از دیگر افزودنی‌ها مانند زودگیرها و یا افزودنی‌های پوزولانی بهرمند شویم.
 • میلگرد: برای ساخت اسکلت آرماتوربندی بدنه کلی بلوک نیوجرسی به انواع میلگرد نیاز داریم. البته انتخاب نوع میلگرد کاملاً وابسته به نوع طراحی بلوک، مقدار مقاومت آن و ابعاد و وزن بتن است. اما توصیه شده که میلگردها دارای حداقل ۴۰ مگاپاسکال مقاومت کششی باشند.
 • آب: آب، ساده‌ترین متریال برای ساخت بتن بلوک‌های نیوجرسی است که لازم است تا کاملاً خالص و عاری از مواد آلی، قلیایی و یا اسیدی انتخاب شود. دقت در شرایط شیمیایی آب اهمیت بالایی دارد، تا جاییکه توصیه ‌شده تا حد ممکن از آب آشامیدنی برای ساخت بتن نیوجرسی استفاده نکنید.

انواع بلوک نیوجرسی بتنی

بلوک‌های نیوجرسی را با توجه به نوع طراحی اتصالات آنها و یا به چگونگی قرارگیری آنها در کنار یکدیگر دسته‌بندی می‌کنند. بر این اساس ۳ نوع بلوک نیوجرسی وجود دارد:

 • نیوجرسی بتنی بدون اتصال: بلوک‌هایی هستند که در نهایت سادگی و به شکل قطعات تخت بتنی با مقاطع مثلثی ‌شکل ساخته می‌شوند. در دو طرف این بلوک‌ها هیچ طراحی جهت اتصال آنها به یکدیگر پیش ‌بینی نشده است. برای همین با عنوان بلوک نیوجرسی بدون اتصال شناخته می‌شوند. عموماً بلوک‌های بتنی خیلی بزرگ را از این نوع می‌سازند. همچنین عمده کاربرد آنها به شکل انفرادی و یا جداسازی جاده‌ها با پیچ‌وخم های بسیار زیاد است.
 • نیوجرسی بتنی با اتصال نر و ماده (کام و زبانه): این نوع بلوک به شکلی طراحی شده‌اند که می‌توانند به خوبی در یکدیگر چفت شوند. اصطلاحاً دارای ارتباط نر و مادگی هستند. یک طرف این بلوک‌ها دارای برآمدگی (زبانه) و یک طرف دیگر دارای فرورفتگی (کام) است. به ‌این ‌ترتیب می‌توانیم تعداد زیاد این بلوک‌ها را در هم چفت کنیم و یک سازه یکپارچه دیواره مانند ایجاد نماییم. از این نوع بلوک‌ها به مقدار زیاد در جداسازی جاده‌های بین شهری و یا معابر شهری استفاده می‌کنند.
 • نیوجرسی بتنی مفصلی: در اطراف این بلوک‌ها حفره‌هایی برای نصب مفصل‌های فولادین تعبیه ‌شده است. وقتی این بلوک‌ها در کنار هم قرار می‌گیرند، می‌توانیم از میلگردهای فولادین برای اتصال بخش‌های مفصلی آنها استفاده کنیم. معمولاً بلوک‌ها در سایزهای کوچک را با استفاده از این تکنیک می‌سازند. کاربرد این نوع بلوک برای ایجاد دیوارهای قدرتمند در حاشیه جاده‌ها است که تحت هیچ شرایطی قطعات بتنی از یکدیگر جدا نمی‌شوند.

ابعاد نیوجرسی

مشخصات فنی و ابعاد انواع بلوک نیوجرسی

از نظر مشخصات فنی و ابعادی و حتی وزن سازه انواع بلوک‌های نیوجرسی را در ۹ تیپ متفاوت دسته‌بندی می‌کنند که به قرار زیر هستند:

 • بلوک تیپ ۱: بلوک‌های بزرگ مناسب نصب در جاده‌ها و بزرگ‌راه‌ها هستند. این بلوک‌ها را با طول زیاد اما ارتفاع کوتاه تولید می‌کنند و وزن آنها بالغ بر 5000 کیلوگرم است. ابعاد این بلوک‌ها در پاشنه 0.7 متر است و ارتفاع آنها حداکثر ۱ متری است. همچنین این بلوک‌ها را در طول ۶ متری می‌سازند.
 • بلوک تیپ ۲: از جمله بلوک‌های بزرگ نیوجرسی است که مناسب نصب و اجرا در بزرگ‌راه‌ها و جاده‌های شهری هستند. اما از نظر ابعادی به نسبت بلوک تیپ ۱ کوچکتر طراحی شده‌اند. طول پاشنه این بلوک‌ها 0.7 متر و ارتفاع آنها ۱ متری است. اما طول آنها کوچکتر از تیپ ۱ و ۴ متر است. وزن این بلوک‌ها نیز نهایتاً ۳۳۰۰ کیلوگرم است.
 • بلوک تیپ ۳: یک سایز کوچک از انواع نیوجرسی بتنی است که برای قرار گرفتن در سطح معابر شهری و تفکیک فضاهای ساختمانی از قبیل پمپ بنزین‌ها و یا پارکینگ‌ها و... طراحی ‌شده است. طول این نوع بلوک 1.5 متری و ارتفاع آن 0.8 متر است. همچنین از عرض پاشنه 0.6 متری برخوردار هستند. کل وزن این بلوک نهایتاً ۹۰۰ کیلوگرم است.
 • بلوک تیپ ۴: از جمله بلوک‌های مناسب جدا کردن لاین‌ها در جاده‌های شهری و بین شهری است. این بلوک سایز متوسطی دارد و با وزن 2500 کیلوگرم ساخته می‌شود. عرض پاشنه این بلوک 0.7 متر و طول آن ۴ متر است. ارتفاع این بلوک 0.8 متر طراحی می‌شود.
 • بلوک تیپ ۵: یک نوع بلوک نیوجرسی برای قرار گرفتن در ابتدا و انتهای دیواره بتنی است. معمولاً از این نوع بلوک در حاشیه جاده‌ها و بزرگ‌راه‌ها استفاده می‌کنند. عرض پاشنه 0.7 متر و ارتفاع آنها 0.2 الی 0.8 متری است. این بلوک‌ها را به شکل مثلثی و با طول 4 متری می‌سازند.
 • بلوک تیپ ۶: نوعی بلوک نیوجرسی است که مخصوص نصب تیرهای روشنایی در معابر طراحی ‌شده است. ابعاد این تیپ در پاشنه ۱ متر و در ارتفاع ۱ متری با طول ۴ متر ساخته می‌شود. وزن آن به ‌مراتب سنگین بالغ بر ۳۷۰۰ کیلوگرم است تا تحمل نگهداری تیرهای روشنایی را داشته باشد.
 • بلوک تیپ ۷: بلوک‌هایی هستند که برای قرار گرفتن در اطراف بلوک تیپ ۶ قبل و بعد روشنایی ساخته می‌شوند. از این بلوک در طراحی جداساز بزرگ‌راه‌ها استفاده می‌کنند. عرض پاشنه 0.7 و ارتفاع آنها 1.1 متری است. این بلوک‌ها را در طول ۶ متری و با وزن ۵۳۰۰ کیلوگرم می‌سازند.
 • بلوک تیپ ۸: نوع دیگری از بلوک‌های مخصوص نصب تیرهای روشنایی است. به این نوع بلوک اصطلاحاً بلوک سوراخ‌دار گفته می‌شود که در ابعاد با عرض پاشنه 0.7 متری و ارتفاع ۱ متری و طول ۶ متری ساخته می‌شوند. وزن آنها نیز مقدار قابل‌ توجه 5000 کیلوگرم است.
 • بلوک تیپ ۹: بلوکی با طراحی خاص است که به تبدیل شونده 1 به 2 می‌شناسند. عرض پاشنه این نوع بلوک 1.4 متر و ارتفاع آنها ۱ متری است. همچنین در طول ۶ متری و با وزن ۴۶۰۰ کیلوگرم ساخته می‌شوند که کاملاً مناسب نصب در فضاهای بزرگ‌راهی است.

قیمت بلوک نیوجرسی

قیمت انواع نیوجرسی را با توجه به فاکتورهای متعدد از قبیل ابعاد، وزن، نوع اتصال و نوع کاربرد آنها محاسبه می‌کنند. در عین ‌حال کیفیت ساخت بتن به ‌همراه نوع روش طراحی این بلوک‌ها نیز در تعیین قیمت انواع نیوجرسی تأثیرگذار است. در حال حاضر کارخانه‌های متعددی در سراسر ایران برای ساخت این بلوک‌ها در سایزهای گوناگون فعالیت می‌کنند.

برای خرید بلوک نیوجرسی در سایزهای گوناگون از کارخانه‌های معتبر می‌توانید از خدمات گروه متسل استفاده کنید. متسل موتور جستجوی تخصصی خرید مصالح ساختمانی است که در زمینه تأمین قطعات بتنی برای عرضه در سراسر کشور فعالیت می‌کند. از طریق خدمات متسل می‌توانید با بهترین تولید کنندگان انواع قطعات بتنی در سراسر کشور ارتباط برقرار کنید و با مقایسه محصولات برای خرید آنلاین مصالح ساختمانی از قبیل انواع بلوک نیوجرسی اقدام کنید.

بلوک نیوجرسی چیست؟ همه‌ چیز درباره نیوجرسی بتنی

در بسیاری از مکان‌ها از قبیل محوطه‌های شهری، پارکینگ‌ها و فضاهای ساختمانی و یا راه‌های بین شهری و... به جدا کردن فضاها بدون اجرای دیوار کشی نیاز داریم. در این حالت قرار نیست تا دست به کار باشیم و دیوارهای سنگین و دائمی را ایجاد کنیم. بلکه می‌توانیم با استفاده از بلوک‌های بزرگ بتنی این تفکیک فضاها را اجرا کنیم. به این قطعات بتنی اصطلاحاً بلوک نیوجرسی گفته می‌شود.

بلوک نیوجرسی در واقع قطعات بزرگ بتنی هستند که به روش ساده برای استقرار محکم بدون نیاز به طراحی پی و شالوده ساخته شده‌اند. از این قطعات بزرگ پیش‌ ساخته بتنی برای جدا کردن فضاها در محوطه‌های شهری و یا هر مکان بزرگ استفاده می‌کنند. هر بلوک نیوجرسی بتنی مقطع مثلثی شکل دارد که با توجه به وزن سنگین بتن آرمه به ‌خوبی می‌تواند بر سطح زمین مستقر شود. این سنگینی در کنار استحکام بالا و قابلیت حمل‌ و نقل تا نصب ساده و قیمت ارزان و... از جمله ویژگی‌های این قطعات بتنی است که کاربرد نیوجرسی را در بسیاری از فضاهای ساختمانی و یا محوطه‌های شهری متداول کرده‌ است. در این مقاله از گروه مت سل موتور تخصصی جستجوی مصالح ساختمانی به بررسی انواع بلوک نیوجرسی می‌پردازیم.

نیوجرسی

روش طراحی انواع بلوک نیوجرسی

انواع بلوک نیوجرسی قطعات بزرگ و سنگین بتنی هستند که به شکل دیوارک‌های قابل ‌حمل طراحی ‌شده‌اند و برای نصب به هیچ نوع شالوده و یا پی‌ریزی نیاز ندارند. از این نوع بلوک‌های بزرگ برای جدا کردن خطوط ترافیکی خیابان‌ها و یا جاده‌های بین شهری، پارکینگ‌ها و یا ایجاد موانع در فضاهای شهری و ساختمانی و... استفاده می‌کنند.

فرم طراحی مقطع بلوک‌های نیوجرسی برای جلوگیری از انحراف خودروها طراحی‌ شده است. اول آنکه قابل حمل هستند و برای اجرا به هیچ نوع فونداسیون نیاز ندارند. لذا به راحتی در تعداد بزرگ و فواصل طولانی تفکیک خطوط جاده‌ای استفاده می‌شوند. دوم آنکه سنگین‌ وزن و محکم طراحی شده‌اند تا در صورت برخورد اتومبیل‌ها با سرعت زیاد منحرف نشوند و در آخر نوع الگوی طراحی این دیوارک‌ها به شکلی است که در صورت برخورد اتومبیل‌ها باعث خسارت کم شده و با جلوگیری از انحراف آنها مانع از تغییر مسیر و تصادف‌های سنگین شاخ ‌به ‌شاخ می‌شوند.

الگوی ساخت بلوک های نیوجرسی

هر بلوک نیوجرسی ابعادی مستطیلی شکل با سطح مقطع مثلثی شکل دارد. طول و عرض این بلوک‌ها با توجه به نوع کاربردشان متفاوت است، اما همگی آنها با استفاده از بتن آرمه و بسیار محکم و سنگین ساخته شده‌اند. بخش پایه این بلوک دارای فضای خالی عبور آب است تا استقرار آنها باعث ایجاد مانداب‌ها نشود. از طرفی برخی را ساده و برخی را با قابلیت اتصال مفصلی و حتی لولایی طراحی می‌کنند تا به‌ خوبی در تعداد زیاد کنار هم چفت شده و یک دیواره کوتاه قامت اما محکم و پایدار را ایجاد کنند.

کاربردهای نیوجرسی بتنی

کاربرد نیوجرسی به ‌عنوان بزرگترین قطعات پیش ساخته بتنی بسیار گسترده است. انواع نیوجرسی بتنی بزرگترین نوع از قطعات پیش ساخته بتنی هستند که در ابعاد یک دیوار کوچک بسیار محکم با قابلیت حمل‌ونقل اما شرایط نصب دائمی طراحی شده‌اند. ویژگی‌های کاملاً کاربردی که استفاده از این بلوک‌ها را در جداسازی تمامی فضاهای ساختمانی و شهری متداول کرده ‌است. موارد کاربرد نیوجرسی بتنی به قرار زیر است:

 • جداسازی مسیرهای ترافیکی در معابر شهری و یا جاده‌های بین شهری
 • جدا کردن فضاها در محوطه‌های شهری و ساختمانی مانند پمپ بنزین و یا پارکینگ‌ها
 • محصورسازی فضاها و محوطه‌های ساختمانی و شهری
 • تفکیک فضاها در کارگاه‌های عمرانی برای محافظت از کارگران و عابرین پیاده
 • تغییر مسیر و یا جلوگیری از جریان آب در هدایت رودخانه‌ها، روان‌آب‌ها، سیل‌بند و...
 • جلوگیری از انتشار آتش در محوطه‌های شهری و یا جنگلی

ما عموماً کاربرد نیوجرسی را در سطح معابر شهری دیده‌ایم. این بلوک‌های بتنی عملکرد بسیار بهتری از گاردریل‌های فلزی دارند و کاملاً مؤثر می‌توانند از وقوع خسارات سنگین در تصادفات جاده‌ای جلوگیری کرده و مانع تغییر مسیر خودروها حین تصادفات می‌شوند.

تاریخچه نیوجرسی؛ چه کسانی این بلوک‌های بزرگ را ساخته‌اند؟

اگر اندکی اطلاعات جغرافیایی داشته باشید، قطعاً می‌دانید که نیوجرسی نام ایالتی در کشور امریکا است. این بلوک‌های بزرگ بتنی نیز برای اولین‌بار توسط مهندسین راه‌سازی همین ایالت آمریکایی در سال ۱۹۵۰ ابداع شده ‌است.

در آن سال‌ها آمریکا از جمله کشورهای پیشرو در صنعت خودروسازی بود. تعداد زیاد خودروها باعث شد تا آمریکایی‌ها شروع به احداث بزرگ‌راه‌ها کنند. اما مشکل اصلی در چگونگی تقسیم لاین در بزرگ‌راه‌های ایالتی بود. چرا که به انعطاف‌پذیری در تقسیم‌بندی لاین‌ها همراه با اطمینان از محکم بودن تفکیک لاین‌ها نیاز داشتند. مهندسین خلاق ایالت نیوجرسی در سال ۱۹۵۰ برای اولین ‌بار از قطعات بزرگ بلوک‌های بتنی با قابلیت حمل‌ و نقل ساده اما استقرار محکم برای تفکیک لاین‌ها استفاده کردند. این بلوک‌ها نیز به افتخار ابداع آنها حالا با عنوان بلوک نیوجرسی شناخته می‌شوند.

در طول سال‌ها استانداردهایی برای طراحی و ساخت این بلوک‌ها مطرح ‌شده است. همچنین از تکنیک‌هایی همچون اتصال مفصلی و یا لولایی در طراحی این بلوک‌ها اضافه استفاده ‌شده است. برای اولین ‌بار در سال ۱۳۷۵ از این قطعات بزرگ بتنی در جاده‌های ایران استفاده کردند.

نیوجرسی چیست

روش ساخت بلوک نیوجرسی بتنی

انواع نیوجرسی بتنی در دسته‌بندی قطعات بزرگ بتنی قرار می‌گیرند که به روش بتن ‌آرمه و با استفاده از تکنیک‌های قالب‌ریزی ساخته می‌شوند. در محل کارخانه تولید قطعات بتنی قالب‌های گوناگون در سایزهای مختلف این بلوک‌ها را طراحی می‌کنند و از آنها برای بتن‌ریزی استفاده خواهند کرد.

هر بلوک نیوجرسی دارای اسکلت فلزی آرماتوربندی است که با توجه به نوع سایز و کاربرد بلوک، طراحی و ساخته خواهد شد. آرماتورها در حصار قالب‌های فلزی قرار می‌گیرند تا توسط بتن پوشانده شوند. پس ‌از طی شدن دوره سخت سازی بتن می‌توانیم قالب را باز کرده و بلوک نیوجرسی در سایزهای مختلف را تهیه کنیم.

مصالح استفاده ‌شده در ساخت نیوجرسی

برای ساخت نیوجرسی از انواع مصالح ساختمانی مناسب تولید بتن استفاده می‌کنند. این مصالح ساختمانی شامل شن، ماسه، سیمان پرتلند و افزودنی های بتنی می‌شود که البته با توجه به نوع ساخت بلوک بتنی درصد ترکیب و استفاده از این متریال‌ها تعیین خواهد شد. انواع مصالح ساختمانی مورد استفاده در بلوک‌های نیوجرسی به‌ قرار زیر هستند:

 • سیمان پرتلند: برای ساخت بلوک‌های نیوجرسی به سیمان مخصوص تولید بتن نیاز داریم که طبق استاندارد شماره ۳۸۹ باید از نوع سیمان‌های پرتلند تیپ ۱ و یا ۲ باشد. سیمان پرتلند تیپ ۲ مناسب‌تر است؛ چرا که کاملاً مطابق ساخت بلوک‌های سنگین بتنی است.
 • سنگدانه‌ها: در ساخت بتن برای بلوک نیوجرسی از ترکیب دقیق شن و ماسه استفاده می‌کنند. معمولاً توصیه شده ‌است تا شن مورد استفاده از نوع عدسی و ماسه از نوع بادامی باشد. همچنین درصد وزن ماسه به شن ارجحیت دارد که باید نوع ترکیب‌بندی آنها را براساس استاندارد شماره ۳۰۲ تنظیم کرده باشید.
 • افزودنی‌های بتنی: برای ارتقاء قابلیت‌های کیفی و کارایی بتن می‌توانیم از انواع افزودنی‌ها از جمله روان‌کننده ها و یا فوق روان کننده‌ها برای پر کردن کامل قالب نیوجرسی توسط بتن استفاده کنیم. در عین ‌حال می‌توانیم از دیگر افزودنی‌ها مانند زودگیرها و یا افزودنی‌های پوزولانی بهرمند شویم.
 • میلگرد: برای ساخت اسکلت آرماتوربندی بدنه کلی بلوک نیوجرسی به انواع میلگرد نیاز داریم. البته انتخاب نوع میلگرد کاملاً وابسته به نوع طراحی بلوک، مقدار مقاومت آن و ابعاد و وزن بتن است. اما توصیه شده که میلگردها دارای حداقل ۴۰ مگاپاسکال مقاومت کششی باشند.
 • آب: آب، ساده‌ترین متریال برای ساخت بتن بلوک‌های نیوجرسی است که لازم است تا کاملاً خالص و عاری از مواد آلی، قلیایی و یا اسیدی انتخاب شود. دقت در شرایط شیمیایی آب اهمیت بالایی دارد، تا جاییکه توصیه ‌شده تا حد ممکن از آب آشامیدنی برای ساخت بتن نیوجرسی استفاده نکنید.

انواع بلوک نیوجرسی بتنی

بلوک‌های نیوجرسی را با توجه به نوع طراحی اتصالات آنها و یا به چگونگی قرارگیری آنها در کنار یکدیگر دسته‌بندی می‌کنند. بر این اساس ۳ نوع بلوک نیوجرسی وجود دارد:

 • نیوجرسی بتنی بدون اتصال: بلوک‌هایی هستند که در نهایت سادگی و به شکل قطعات تخت بتنی با مقاطع مثلثی ‌شکل ساخته می‌شوند. در دو طرف این بلوک‌ها هیچ طراحی جهت اتصال آنها به یکدیگر پیش ‌بینی نشده است. برای همین با عنوان بلوک نیوجرسی بدون اتصال شناخته می‌شوند. عموماً بلوک‌های بتنی خیلی بزرگ را از این نوع می‌سازند. همچنین عمده کاربرد آنها به شکل انفرادی و یا جداسازی جاده‌ها با پیچ‌وخم های بسیار زیاد است.
 • نیوجرسی بتنی با اتصال نر و ماده (کام و زبانه): این نوع بلوک به شکلی طراحی شده‌اند که می‌توانند به خوبی در یکدیگر چفت شوند. اصطلاحاً دارای ارتباط نر و مادگی هستند. یک طرف این بلوک‌ها دارای برآمدگی (زبانه) و یک طرف دیگر دارای فرورفتگی (کام) است. به ‌این ‌ترتیب می‌توانیم تعداد زیاد این بلوک‌ها را در هم چفت کنیم و یک سازه یکپارچه دیواره مانند ایجاد نماییم. از این نوع بلوک‌ها به مقدار زیاد در جداسازی جاده‌های بین شهری و یا معابر شهری استفاده می‌کنند.
 • نیوجرسی بتنی مفصلی: در اطراف این بلوک‌ها حفره‌هایی برای نصب مفصل‌های فولادین تعبیه ‌شده است. وقتی این بلوک‌ها در کنار هم قرار می‌گیرند، می‌توانیم از میلگردهای فولادین برای اتصال بخش‌های مفصلی آنها استفاده کنیم. معمولاً بلوک‌ها در سایزهای کوچک را با استفاده از این تکنیک می‌سازند. کاربرد این نوع بلوک برای ایجاد دیوارهای قدرتمند در حاشیه جاده‌ها است که تحت هیچ شرایطی قطعات بتنی از یکدیگر جدا نمی‌شوند.

ابعاد نیوجرسی

مشخصات فنی و ابعاد انواع بلوک نیوجرسی

از نظر مشخصات فنی و ابعادی و حتی وزن سازه انواع بلوک‌های نیوجرسی را در ۹ تیپ متفاوت دسته‌بندی می‌کنند که به قرار زیر هستند:

 • بلوک تیپ ۱: بلوک‌های بزرگ مناسب نصب در جاده‌ها و بزرگ‌راه‌ها هستند. این بلوک‌ها را با طول زیاد اما ارتفاع کوتاه تولید می‌کنند و وزن آنها بالغ بر 5000 کیلوگرم است. ابعاد این بلوک‌ها در پاشنه 0.7 متر است و ارتفاع آنها حداکثر ۱ متری است. همچنین این بلوک‌ها را در طول ۶ متری می‌سازند.
 • بلوک تیپ ۲: از جمله بلوک‌های بزرگ نیوجرسی است که مناسب نصب و اجرا در بزرگ‌راه‌ها و جاده‌های شهری هستند. اما از نظر ابعادی به نسبت بلوک تیپ ۱ کوچکتر طراحی شده‌اند. طول پاشنه این بلوک‌ها 0.7 متر و ارتفاع آنها ۱ متری است. اما طول آنها کوچکتر از تیپ ۱ و ۴ متر است. وزن این بلوک‌ها نیز نهایتاً ۳۳۰۰ کیلوگرم است.
 • بلوک تیپ ۳: یک سایز کوچک از انواع نیوجرسی بتنی است که برای قرار گرفتن در سطح معابر شهری و تفکیک فضاهای ساختمانی از قبیل پمپ بنزین‌ها و یا پارکینگ‌ها و... طراحی ‌شده است. طول این نوع بلوک 1.5 متری و ارتفاع آن 0.8 متر است. همچنین از عرض پاشنه 0.6 متری برخوردار هستند. کل وزن این بلوک نهایتاً ۹۰۰ کیلوگرم است.
 • بلوک تیپ ۴: از جمله بلوک‌های مناسب جدا کردن لاین‌ها در جاده‌های شهری و بین شهری است. این بلوک سایز متوسطی دارد و با وزن 2500 کیلوگرم ساخته می‌شود. عرض پاشنه این بلوک 0.7 متر و طول آن ۴ متر است. ارتفاع این بلوک 0.8 متر طراحی می‌شود.
 • بلوک تیپ ۵: یک نوع بلوک نیوجرسی برای قرار گرفتن در ابتدا و انتهای دیواره بتنی است. معمولاً از این نوع بلوک در حاشیه جاده‌ها و بزرگ‌راه‌ها استفاده می‌کنند. عرض پاشنه 0.7 متر و ارتفاع آنها 0.2 الی 0.8 متری است. این بلوک‌ها را به شکل مثلثی و با طول 4 متری می‌سازند.
 • بلوک تیپ ۶: نوعی بلوک نیوجرسی است که مخصوص نصب تیرهای روشنایی در معابر طراحی ‌شده است. ابعاد این تیپ در پاشنه ۱ متر و در ارتفاع ۱ متری با طول ۴ متر ساخته می‌شود. وزن آن به ‌مراتب سنگین بالغ بر ۳۷۰۰ کیلوگرم است تا تحمل نگهداری تیرهای روشنایی را داشته باشد.
 • بلوک تیپ ۷: بلوک‌هایی هستند که برای قرار گرفتن در اطراف بلوک تیپ ۶ قبل و بعد روشنایی ساخته می‌شوند. از این بلوک در طراحی جداساز بزرگ‌راه‌ها استفاده می‌کنند. عرض پاشنه 0.7 و ارتفاع آنها 1.1 متری است. این بلوک‌ها را در طول ۶ متری و با وزن ۵۳۰۰ کیلوگرم می‌سازند.
 • بلوک تیپ ۸: نوع دیگری از بلوک‌های مخصوص نصب تیرهای روشنایی است. به این نوع بلوک اصطلاحاً بلوک سوراخ‌دار گفته می‌شود که در ابعاد با عرض پاشنه 0.7 متری و ارتفاع ۱ متری و طول ۶ متری ساخته می‌شوند. وزن آنها نیز مقدار قابل‌ توجه 5000 کیلوگرم است.
 • بلوک تیپ ۹: بلوکی با طراحی خاص است که به تبدیل شونده 1 به 2 می‌شناسند. عرض پاشنه این نوع بلوک 1.4 متر و ارتفاع آنها ۱ متری است. همچنین در طول ۶ متری و با وزن ۴۶۰۰ کیلوگرم ساخته می‌شوند که کاملاً مناسب نصب در فضاهای بزرگ‌راهی است.

قیمت بلوک نیوجرسی

قیمت انواع نیوجرسی را با توجه به فاکتورهای متعدد از قبیل ابعاد، وزن، نوع اتصال و نوع کاربرد آنها محاسبه می‌کنند. در عین ‌حال کیفیت ساخت بتن به ‌همراه نوع روش طراحی این بلوک‌ها نیز در تعیین قیمت انواع نیوجرسی تأثیرگذار است. در حال حاضر کارخانه‌های متعددی در سراسر ایران برای ساخت این بلوک‌ها در سایزهای گوناگون فعالیت می‌کنند.

برای خرید بلوک نیوجرسی در سایزهای گوناگون از کارخانه‌های معتبر می‌توانید از خدمات گروه متسل استفاده کنید. متسل موتور جستجوی تخصصی خرید مصالح ساختمانی است که در زمینه تأمین قطعات بتنی برای عرضه در سراسر کشور فعالیت می‌کند. از طریق خدمات متسل می‌توانید با بهترین تولید کنندگان انواع قطعات بتنی در سراسر کشور ارتباط برقرار کنید و با مقایسه محصولات برای خرید آنلاین مصالح ساختمانی از قبیل انواع بلوک نیوجرسی اقدام کنید.