بهترین ماسه برای بتن آماده کدام است؟

ماسه از مصالح ساختمانی پایه است که در حجم زیاد برای ساخت انواع بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. ماسه در دسته‌بندی خرده سنگ‌های ساختمانی است که با ابعاد ریزدانه‌های سنگی خود مناسب تولید بتن‌های متراکم و یا سبک و حتی تهیه انواع ملات‌های ساختمانی است. تنوع انواع ماسه گسترده است اما در این ‌میان بهترین ماسه برای بتن آماده کدام است؟

ماسه مناسب بتن آماده در دسته‌بندی ماسه‌های طبیعی ریزدانه و نرم از نوع شسته قرار می‌گیرد تا با استفاده از این نوع ماسه بتوانیم حجم متراکم و پرکننده اما کاملاً روان و قالب پذیر بتن آماده را تهیه کنیم. قاعدتاً برای تهیه ماسه بتن آماده اقدام می‌کنید و علاقه دارید تا بهترین و باکیفیت‌ترین نوع بتن آماده مناسب فعالیت‌های ساختمان‌سازی را تولید نمایید. در چنین شرایطی به خرید مصالح ساختمانی با در نظر گرفتن متریال‌های تخصصی تولید بتن نیاز دارید. در این مقاله از گروه متسل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان نیز به بررسی بهترین ماسه ساخت بتن می‌پردازیم و این توده‌های ریز دانه سنگی را از منظر تولید سازه‌های متراکم بتنی بررسی می‌کنیم. برای خرید بتن آماده می‌توانید از طریق مت سل اقدام کنید.

ماسه مناسب بتن آماده

ماسه اگر چه تعریفی کلی از خرده سنگ‌های بسیار ریز دارد؛ اما در عمل با انواع متنوعی از این مصالح ساختمانی روبه‌رو هستیم. قاعدتاً نمی‌توانیم از هر نوع ماسه برای تولید بتن آماده استفاده کنیم. اما برای درک بهتر ویژگی‌های ماسه بتن سازی لازم است تا انواع کاربردی از این نوع مصالح ساختمانی را بشناسید. این دسته‌بندی در ماسه بتن آماده به قرار زیر است:

ماسه طبیعی: این نوع ماسه محصول فرسایش آب در کرانه رودخانه‌ها و یا معادن آبرفتی است و نوع خرده سنگ‌های آن از نوع گرد هستند. این نوع ماسه بتن آماده مقدار اصطکاک کمی دارد و به ‌خوبی می‌توانند در فضاهای باریک و کنج‌ها نفوذ کرده و قابلیت پر کنندگی داشته باشند.

ماسه شکسته: این نوع ماسه محصول خرد شدن قلوه سنگ‌ها در فرایندهای کارخانه‌ای هستند. خرده سنگ‌های ماسه شکسته اگر چه به ‌ظاهر بسیار ریز هستند؛ اما هر کدام از آنها لبه تیز و سطوح شکسته دارند. لذا اصطکاک میان ذرات این نوع ماسه بتن آماده بسیار زیاد است.

ماسه شسته: هر دو نوع ماسه طبیعی و یا شکسته در کنار خرده سنگ‌های بسیار ریز خود دارای ناخالصی‌ها از جمله لایه‌های خاکی و یا مواد آلی هستند. حضور این ناخالصی‌ها مانع از احاطه کامل سیمان و چسبندگی ملات خواهد شد. لذا انواع ماسه بتن آماده اعم از طبیعی و یا شکسته را در یک فرآیند کارخانه‌ای می‌شویند. به محصول نهایی ماسه شسته می‌گویند. اگر برای رسیدن به درجه خلوص بالاتر فرآیند شستشو دو بار انجام شود، محصول نهایی را ماسه دوبار شور می‌نامند.

ماسه بادی: نوعی ماسه بتن آماده با خرده سنگ‌های بسیار ریز است که محصول فرسایش آب و یا باد هستند. این نوع ماسه در بستر ساحلی دریاها و یا در مناطق صحرایی و کویری استخراج می‌شود. ماسه بادی از بهترین انواع ماسه برای پر کردن فضاهای خالی در قالب‌های بزرگ و یا پیچیده بتنی است.

ماسه سنگ‌تراش: یک نوع ماسه سفید رنگ است که به ‌دلیل اندازه بسیار ریز دانه‌های آن می‌توانند سطح بسیار صاف از ملات سیمانی را تولید نمایند. از این نوع ماسه عموماً برای پر کردن درزها در پروژه‌های سنگ‌فرش و یا موزاییک کاری استفاده می‌کنند

ارزیابی بهترین ماسه ساخت بتن آماده

از ماسه به ‌طور کلی برای تهیه انواع ملات در صنعت ساختمان سازی استفاده می‌شود که بتن آماده در کل یکی از همین ملات‌های پایه ساختمانی است. قاعدتاً ویژگی‌های فنی و عملیاتی انواع ملات با یکدیگر متفاوت هستند و به ‌علت خواص فیزیکی متفاوت از ماسه‌ها با شرایط تخصصی برای تولید آنها استفاده می‌کنند.

بتن آماده نوعی مصالح ساختمانی ترکیبی است که باید سطح گرانروی بسیار پایینی داشته باشد. به شکلی که بتوانیم حجم قابل ‌توجه بتن را به ‌راحتی از طریق سیستم پمپاژ بتن در فضاهای مرتفع ساختمان جابه‌جا کنیم. از طرفی بتن آماده باید ترکیب یکدستی از ملات سیمانی باشد که هر کدام از خرده سنگ‌ها به طور کامل توسط ملات سیمان احاطه شده باشد. چنین ترکیبی به استفاده از ماسه‌های نرم، گرد گوشه با درجه خلوص بالای سنگی نیاز دارد. به ‌این ‌ترتیب عموماً از همان ماسه معمولی نوع طبیعی دوبار شور برای تولید بتن آماده استفاده می‌کنند.

چرا ماسه طبیعی دوبار شور؟

ماسه معمولی از نوع طبیعی به ‌علت فرم گرد گوشه سنگدانه‌ها مقدار اصطکاک بسیار کمی میان دانه‌های آن وجود دارد. به ‌این ‌ترتیب به ‌راحتی تمامی سنگدانه‌ها توسط ملات بتنی احاطه می‌شوند. در عین‌ حال سطح روان پذیری این نوع بتن بسیار زیاد است که خیلی ساده می‌تواند در هر فضای محدود خصوصاً قالب‌های پیچیده بتنی توزیع شده و تمامی فضاهای خالی را بپوشاند. از طرفی استفاده از ماسه دوبار شور در چسبندگی حداکثری سیمان تأثیرگذار است. عدم وجود ناخالصی‌های خاکی سطح کیفیت بتن آماده را تا حد بسیار بالایی افزایش خواهد داد. اما آنچه در این توضیح کوتاه بیان کرده‌ایم، یک تحلیل کلی از ویژگی‌های ماسه مناسب بتن آماده است. قاعدتاً برای تولید بتن به اطلاعات تخصصی‌تر از ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی انواع ماسه نیاز داریم.

خرید مصالح ساختمانی

ماسه چه تأثیری در بتن آماده دارد؟

تعیین مقدار و یا نوع ماسه مصرفی در بتن آماده با توجه به مدول نرمی ماسه محاسبه می‌شود. هر اندازه بر مدول نرمی ماسه بتن آماده افزوده شود، به همان نسبت در مخلوط بتن از مقدار شن کمتری استفاده خواهد شد. تا جایی‌که معمولاً برای تولید بتن آماده حجم ماسه بسیار بیشتر از حجم شن اندازه‌گیری می‌شود.

در استفاده از ماسه بتن آماده نیز محدودیت‌هایی وجود دارد. در عمل از هر دو نوع ماسه شکسته و یا طبیعی گرد گوشه برای تولید بتن آماده استفاده می‌کنند. اما قاعدتاً لازم است تا ماسه برای بتن آماده درجه خلوص سنگی بالایی داشته باشد. به شکلی که هر گونه ناخالصی از ذرات خاک و یا مواد آلی در آن ناچیز باشد. از طرفی لازم است تا مقدار رطوبت ماسه برای تعیین مقدار آب تولید بتن بررسی شود.

بهترین ماسه تولید بتن باید محصول خرده سنگ‌های کاملاً متراکم باشد. سنگ‌های سیلیس و یا گرانیتی از بهترین جنس سنگ‌ها برای تولید ماسه مناسب بتن آماده هستند. زیرا این سنگ‌ها بافت کاملاً متراکمی دارند که می‌توانند ساختار بتن را همگن، استحکام آن را زیاد و خواص فیزیکی مقاومت فشاری آن را افزایش دهند.

اهمیت شکل و بافت سطحی دانه‌ها در ماسه

اگر چه سنگدانه‌های ماسه بسیار ریز هستند؛ اما فرم ظاهری آنها و بافت سطحی آنها در ساخت بتن آماده اهمیت بالایی دارد. لذا در پروژه‌های تولید بتن به طور جدی نوع شکل ظاهری و ساختار کلی فرم سنگدانه‌های ماسه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. انواع ماسه بتن آماده از نظر شکل ظاهری سنگدانه‌ها به قرار زیر هستند:

ماسه با دانه‌های گرد
ماسه با دانه‌های گوشه‌دار
ماسه با دانه‌های نامنظم
ماسه با دانه‌های پولکی شکل
ماسه با دانه‌های سوزنی شکل
از نگاه عملیاتی هر نوع ماسه با شکل ظاهری دانه‌های گرد، گوشه دار یا نامنظم برای ساخت انواع بتن مناسب هستند. اما در کل به هیچ حالت از ماسه‌های سوزنی شکل و یا پولکی شکل در ساخت انواع بتن استفاده نمی‌کنند. به ‌این ‌ترتیب ماسه‌های شکسته و یا طبیعی و یا ترکیبی از این دو نوع ماسه البته از نوع شسته و یا دوبار شور مناسب ساخت انواع بتن هستند. در این ‌میان برای تولید بتن روان و قابل پمپاژ شدن استفاده از ماسه طبیعی گرد گوشه متداول است.

چرا از ماسه گرد گوشه استفاده می کنند؟

ماسه‌ها با ظاهر سوزنی شکل و یا پولکی شکل نمی‌توانند فشار وارد شده بر تنش سازه‌های بتنی را تحمل کنند. لذا در عمل تأکید شده ‌است که برای تهیه ماسه مناسب بتن آماده بیشتر از ۱۵ درصد ماسه پولکی و یا سوزنی استفاده نشود.

در صورت استفاده از ماسه با دانه‌های گرد یا همان ماسه طبیعی حجم سیمان مصرفی به مقدار قابل ‌توجه کاهش پیدا می‌کند. همین نکته ساده مزیت بزرگ استفاده از ماسه‌های گرد گوشه است که آنها را در جایگاه بهترین ماسه برای بتن آماده قرار می‌دهد. سطح ظاهری این دانه‌های گرد گوشه به ‌مراتب از مساحت سطح دانه‌های شکسته و یا چند وجهی کمتر است. به‌ این ‌ترتیب ملات سیمانی بهتر و ساده‌تر با حجم کمتری قادر است تا کل سنگدانه‌های گرد گوشه را بپوشاند.

الگوی دانه‌بندی ماسه برای بتن آماده

انتخاب نوع دانه‌بندی ماسه بتن آماده از قبیل شکل ظاهری تا ابعاد دانه‌ها در تولید بتن اهمیت بالایی دارد. برای این منظور استاندارد 4977 مربوط به دانه‌بندی سنگدانه‌های شن و ماسه را تدوین کرده‌اند.

نوع ترکیب ماسه و شن و حتی فرم نوع ماسه در شکل‌گیری نهایی بتن کاملاً تأثیرگذار است. به شکلی که هر اندازه حجم ماسه با دانه‌های ریز گرد گوشه در بتن بیشتر باشد، ترکیب نهایی فرم خمیری‌تر و روان‌تری خواهد داشت که تا حدودی مناسب تولید بتن آماده است.

از طرفی با استفاده از سنگدانه‌های بسیار ریز و روان می‌توانیم تا حدود قابل ‌توجه نیاز بتن به مصرف آب را کاهش دهیم. اما وقتی حجم ماسه‌های بسیار ریز افزایش پیدا می‌کند، به خمیر سیمان بالاتری نیز برای تولید بتن با قابلیت اندود کاری و یا شرایط پمپاژ نیاز داریم. طبق استاندارد قید شده یعنی همان استاندارد 4977، دستورالعمل معینی برای تهیه ماسه بتن آماده تدوین شده ‌است.

طبق دستورالعمل این استاندارد لازم است تا در ابتدا حجم ماسه را تا رسیدن به مقدار وزن ثابت خشک کنیم. به ‌این ‌ترتیب مقدار رطوبت ماسه را تا حد قابل ‌قبولی که تأثیری در به‌ هم خوردن تعادل آب بتن نداشته باشد، کاهش خواهد یافت.

.

خرید ماسه بتن ریزی

اهمیت مقدار رطوبت در انتخاب ماسه برای بتن آماده

دانه‌های سنگی شن و ماسه با توجه به مقدار درصد تخلخل، حجم آب معینی را به شکل رطوبت در خود دارند. مقدار رطوبت جذب شده این خرده سنگ‌ها در چگونگی فرمول بتن و تعیین درصد آب مورد نیاز ساخت بتن تأثیرگذار است. لذا در تولید بتن آماده نیز مهم است که مقدار رطوبت موجود در ماسه بتن سازی را بررسی کنید. معیار کلی برای دسته‌بندی انواع ماسه بتن آماده با توجه به درصد رطوبت به ‌قرار زیر است:

ماسه با دانه‌های کاملاً خشک
ماسه با دانه‌های خشک
ماسه اشباع با سطح خشک
ماسه با دانه‌های مرطوب
ماسه با دانه‌های کاملاً خشک

این نوع ماسه بتن آماده در فرآیند حرارت دهی کوره‌هایی مخصوص با دمای ۱۰۰ الی ۱۱۰ درجه تهیه می‌شوند. مقدار رطوبت داخلی و سطحی این نوع ماسه تقریباً ناچیز است. ماسه کاملاً خشک از بهترین ماسه برای بتن آماده است.

ماسه با دانه‌های خشک

سطح ظاهری دانه‌های این نوع ماسه بتن آماده کاملاً خشک است؛ اما در فضای داخل این ماسه مقداری رطوبت وجود دارد. این نوع ماسه به ‌ظاهر شبیه به ماسه کاملاً خشک است؛ ولی لازم است تا مقدار رطوبت پنهان آنها برای تولید بتن مورد توجه قرار بگیرد.

ماسه با دانه‌های اشباع و سطح کاملاً خشک

سطح ظاهری دانه‌های این نوع ماسه کاملاً خشک است؛ اما در خلل‌وفرج های آن حجم قابل‌ توجه آب وجود دارد. در عمل این نوع ماسه به مانند ماسه با دانه‌های خشک بررسی می‌شوند. اما حجم آب داخل دانه‌ها بسیار بیشتر تا حد اشباع شدن قرار دارد. از ماسه با دانه‌های اشباع و سطح کاملاً خشک برای تولید بتن با حجم آب کم استفاده می‌کنند.

ماسه با دانه‌های مرطوب

در این نوع ماسه حجم قابل ‌توجه آب چه در فضای خالی خلل و فرج سنگدانه‌ها و همچنین سطح هر سنگدانه وجود دارد. مقدار حجم قابل‌ توجه آب این نوع ماسه، نوع پیمانه زنی در تعیین مقدار آب بتن را تغییر خواهد داد و در کل مهندسین چندان استفاده از این نوع ماسه برای تولید بتن آماده را توصیه نمی‌کنند.

مقدار رطوبت موجود در دانه‌های ماسه بدون تردید یکی از معیارهای جدی برای تولید بتن آماده است. اصولاً بهترین ماسه برای بتن آماده نمونه‌ای است که سطح رطوبت آن تأثیری در مقدار حجم آب مورد نیاز بتن نداشته باشد که از میان تمامی انواع ماسه بهترین آنها ماسه اشباع از آب با سطح خشک است. تنها در این ‌صورت است که آب بتن جذب سنگدانه‌های ماسه نخواهد شد.

مشخصه‌های کلی ماسه مناسب بتن آماده

در این مطلب به تشریح کاملی از انواع ماسه بتن آماده و شرایط حاکم بر آنها پرداخته‌ایم. انواع ماسه از کاربردی‌ترین مصالح ساختمانی هستند؛ اما برای استفاده در مراحل تولید بتن لازم است تا برخی مشخصه‌های ایده‌آل را داشته باشند. مقدار تخلخل، نفوذناپذیری، مقاومت کششی و... از جمله مشخصه‌های فنی هستند که در حین خرید ماسه برای بتن آماده مورد توجه اهل فن قرار می‌گیرد. با تمام این تفاصیل مشخصه‌های کلیدی برای انتخاب بهترین ماسه ساخت بتن به ‌قرار زیر است:

ماسه برای تولید بتن باید کاملاً تمیز و عاری از هر نوع ناخالصی باشد. لازم است تا حتماً شرایط دپوی محل نگهداری ماسه را بررسی کنید. به ‌عنوان مثال دپو در زیر درختان باعث اضافه شدن ناخالصی‌های گیاهی به حجم ماسه خواهد شد که در نهایت تأثیر مخرب در ساخت و کیفیت بتن دارد.
ماسه طبیعی باید از نوع شسته و یا دوبار شور باشد. وجود توده‌های خاکی در میان خرده سنگ‌های ماسه در کیفیت نهایی بتن تأثیر نامطلوبی دارد. درصد مجاز وجود ناخالصی‌های خاکی در مصارف گوناگون بتن آماده متفاوت است. در یک دستورالعمل کلی اگر بتن تحت سایش باشد، حداکثر درصد وجود ناخالصی‌های خاکی ۳ درصد است و در بتن‌های معمولی که تحت سایش نیستند، این مقدار ناخالصی تا ۵ درصد مجاز است.
خرده سنگ‌های ماسه باید بافت یکدست و متراکم داشته باشند. سنگ‌های سیلیسی و یا گرانیتی از این منظر بهترین هستند. زیرا بافت متراکم توده‌های کوچک سنگی آنها در مقابل هر نوع تنش مقاوم است و باعث گسست ساختار بتن نمی‌شود.
در برخی از سازه‌ها از بتن آماده برای ساخت سازه‌های تحت رفت‌وآمد استفاده می‌کنند. در این ‌صورت باید از ماسه با خاصیت ضد سایش در تولید بتن آماده استفاده کنید.
ماسه بتن آماده لازم است تا در مقابل هر نوع هوازدگی مقاوم باشد. به هر صورت بتن سازه در معرض شرایط نامساعد جوی قرار می‌گیرد و تنها ماسه با قابلیت‌های ویژه می‌تواند در مقابل پدیده هوازدگی در معرض شرایط نامناسب جوی مقاومت کند.
مقدار ضریب انبساط حرارتی سنگدانه‌های ماسه ناچیز باشد. در این ‌صورت این سنگدانه‌ها تحت تنش‌های حرارتی مثلاً چرخه‌های ذوب و یخبندان دچار انبساط‌های شدید نمی‌شوند و تأثیر مخرب در بتن مانند ایجاد ترک‌های سطحی و عمیق ندارند.
برای مقدار درصد مجاز کربنات موجود در ماسه بتن‌ریزی دستورالعمل جامعی تدوین شده ‌است. لذا مقدار کربنات ماسه انتخاب شده باید از حد تعریف ‌شده در استاندارد کمتر باشد.
مقدار سولفور موجود در ماسه محدود بوده و از حد تعیین ‌شده در استاندارد بالاتر نباشد.
استانداردهای تعیین ماسه برای بتن آماده

اهمیت انتخاب ماسه بتن سازی آن‌چنان است که برای اطمینان از کیفیت نهایی بتن خصوصاً بتن آماده مجموعه استانداردهای جامعی تعریف ‌شده است. برای خرید ماسه بتن ریزی باید تابع این استانداردها باشید. با رجوع به این استانداردها می‌توانید دستورالعمل کلیدی ارزیابی انواع ماسه بتن آماده را به ‌راحتی انجام دهید. این استانداردهای پایه به‌ قرار زیر هستند:

استاندارد ۳۰۲: استاندارد جامع تحلیل ویژگی‌های انواع سنگدانه‌ها اعم از شن و ماسه در تمامی فعالیت‌های ساختمان‌سازی برای تولید انواع ملات است.
استاندارد ۴۴۶: استاندارد پایه برای بررسی مواد ریزتر از الک ۷۵ و بررسی مراحل اصولی و ویژگی‌های جامع شستشوی سنگدانه‌ها است.
استاندارد ۴۴۹: یک استاندارد پایه است که به بررسی مقدار سولفات سدیم موجود در سنگدانه‌ها پرداخته و در کل برای بررسی سلامت خرده سنگ‌ها دستورالعمل‌های مناسب را تدوین کرده‌ است.
استاندارد 4977: استاندارد جامع برای چگونگی دانه‌بندی انواع سنگدانه‌های ریز و درشت است.
استاندارد ۴۹۸۳: استاندارد جامع بررسی مقدار رطوبت انواع سنگدانه‌های ریز و درشت است.
استاندارد ۷۱۴۷: یک استاندارد کلیدی برای تعیین مقدار نمک‌های کلرید در سنگدانه‌ها می‌باشد.
علاوه‌ بر این استانداردهای اصلی برخی دیگر از استانداردهای جانبی از قبیل استاندارد بررسی کلوخه‌های رسی، استاندارد تعیین سنگدانه‌های بتنی، استاندارد تعیین مقدار سولفات و... نیز تدوین شده ‌است. بررسی تمامی این استانداردها برای انتخاب بهترین ماسه برای بتن آماده الزامی است. برای خرید آنلاین ماسه مناسب بتن ریزی می‌توانید از خدمات تخصصی گروه متسل استفاده کنید. همچنین در موتور جستجوی مصالح ساختمانی متسل می‌توانید به بهترین کارخانه‌های تولید بتن آماده دسترسی داشته باشید و نیاز خود را با بالاترین کیفیت و بهترین خدمات در سراسر کشور تأمین نمایید.

بهترین ماسه برای بتن آماده کدام است؟

ماسه از مصالح ساختمانی پایه است که در حجم زیاد برای ساخت انواع بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. ماسه در دسته‌بندی خرده سنگ‌های ساختمانی است که با ابعاد ریزدانه‌های سنگی خود مناسب تولید بتن‌های متراکم و یا سبک و حتی تهیه انواع ملات‌های ساختمانی است. تنوع انواع ماسه گسترده است اما در این ‌میان بهترین ماسه برای بتن آماده کدام است؟

ماسه مناسب بتن آماده در دسته‌بندی ماسه‌های طبیعی ریزدانه و نرم از نوع شسته قرار می‌گیرد تا با استفاده از این نوع ماسه بتوانیم حجم متراکم و پرکننده اما کاملاً روان و قالب پذیر بتن آماده را تهیه کنیم. قاعدتاً برای تهیه ماسه بتن آماده اقدام می‌کنید و علاقه دارید تا بهترین و باکیفیت‌ترین نوع بتن آماده مناسب فعالیت‌های ساختمان‌سازی را تولید نمایید. در چنین شرایطی به خرید مصالح ساختمانی با در نظر گرفتن متریال‌های تخصصی تولید بتن نیاز دارید. در این مقاله از گروه متسل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان نیز به بررسی بهترین ماسه ساخت بتن می‌پردازیم و این توده‌های ریز دانه سنگی را از منظر تولید سازه‌های متراکم بتنی بررسی می‌کنیم. برای خرید بتن آماده می‌توانید از طریق مت سل اقدام کنید.

ماسه مناسب بتن آماده

ماسه اگر چه تعریفی کلی از خرده سنگ‌های بسیار ریز دارد؛ اما در عمل با انواع متنوعی از این مصالح ساختمانی روبه‌رو هستیم. قاعدتاً نمی‌توانیم از هر نوع ماسه برای تولید بتن آماده استفاده کنیم. اما برای درک بهتر ویژگی‌های ماسه بتن سازی لازم است تا انواع کاربردی از این نوع مصالح ساختمانی را بشناسید. این دسته‌بندی در ماسه بتن آماده به قرار زیر است:

ماسه طبیعی: این نوع ماسه محصول فرسایش آب در کرانه رودخانه‌ها و یا معادن آبرفتی است و نوع خرده سنگ‌های آن از نوع گرد هستند. این نوع ماسه بتن آماده مقدار اصطکاک کمی دارد و به ‌خوبی می‌توانند در فضاهای باریک و کنج‌ها نفوذ کرده و قابلیت پر کنندگی داشته باشند.

ماسه شکسته: این نوع ماسه محصول خرد شدن قلوه سنگ‌ها در فرایندهای کارخانه‌ای هستند. خرده سنگ‌های ماسه شکسته اگر چه به ‌ظاهر بسیار ریز هستند؛ اما هر کدام از آنها لبه تیز و سطوح شکسته دارند. لذا اصطکاک میان ذرات این نوع ماسه بتن آماده بسیار زیاد است.

ماسه شسته: هر دو نوع ماسه طبیعی و یا شکسته در کنار خرده سنگ‌های بسیار ریز خود دارای ناخالصی‌ها از جمله لایه‌های خاکی و یا مواد آلی هستند. حضور این ناخالصی‌ها مانع از احاطه کامل سیمان و چسبندگی ملات خواهد شد. لذا انواع ماسه بتن آماده اعم از طبیعی و یا شکسته را در یک فرآیند کارخانه‌ای می‌شویند. به محصول نهایی ماسه شسته می‌گویند. اگر برای رسیدن به درجه خلوص بالاتر فرآیند شستشو دو بار انجام شود، محصول نهایی را ماسه دوبار شور می‌نامند.

ماسه بادی: نوعی ماسه بتن آماده با خرده سنگ‌های بسیار ریز است که محصول فرسایش آب و یا باد هستند. این نوع ماسه در بستر ساحلی دریاها و یا در مناطق صحرایی و کویری استخراج می‌شود. ماسه بادی از بهترین انواع ماسه برای پر کردن فضاهای خالی در قالب‌های بزرگ و یا پیچیده بتنی است.

ماسه سنگ‌تراش: یک نوع ماسه سفید رنگ است که به ‌دلیل اندازه بسیار ریز دانه‌های آن می‌توانند سطح بسیار صاف از ملات سیمانی را تولید نمایند. از این نوع ماسه عموماً برای پر کردن درزها در پروژه‌های سنگ‌فرش و یا موزاییک کاری استفاده می‌کنند

ارزیابی بهترین ماسه ساخت بتن آماده

از ماسه به ‌طور کلی برای تهیه انواع ملات در صنعت ساختمان سازی استفاده می‌شود که بتن آماده در کل یکی از همین ملات‌های پایه ساختمانی است. قاعدتاً ویژگی‌های فنی و عملیاتی انواع ملات با یکدیگر متفاوت هستند و به ‌علت خواص فیزیکی متفاوت از ماسه‌ها با شرایط تخصصی برای تولید آنها استفاده می‌کنند.

بتن آماده نوعی مصالح ساختمانی ترکیبی است که باید سطح گرانروی بسیار پایینی داشته باشد. به شکلی که بتوانیم حجم قابل ‌توجه بتن را به ‌راحتی از طریق سیستم پمپاژ بتن در فضاهای مرتفع ساختمان جابه‌جا کنیم. از طرفی بتن آماده باید ترکیب یکدستی از ملات سیمانی باشد که هر کدام از خرده سنگ‌ها به طور کامل توسط ملات سیمان احاطه شده باشد. چنین ترکیبی به استفاده از ماسه‌های نرم، گرد گوشه با درجه خلوص بالای سنگی نیاز دارد. به ‌این ‌ترتیب عموماً از همان ماسه معمولی نوع طبیعی دوبار شور برای تولید بتن آماده استفاده می‌کنند.

چرا ماسه طبیعی دوبار شور؟

ماسه معمولی از نوع طبیعی به ‌علت فرم گرد گوشه سنگدانه‌ها مقدار اصطکاک بسیار کمی میان دانه‌های آن وجود دارد. به ‌این ‌ترتیب به ‌راحتی تمامی سنگدانه‌ها توسط ملات بتنی احاطه می‌شوند. در عین‌ حال سطح روان پذیری این نوع بتن بسیار زیاد است که خیلی ساده می‌تواند در هر فضای محدود خصوصاً قالب‌های پیچیده بتنی توزیع شده و تمامی فضاهای خالی را بپوشاند. از طرفی استفاده از ماسه دوبار شور در چسبندگی حداکثری سیمان تأثیرگذار است. عدم وجود ناخالصی‌های خاکی سطح کیفیت بتن آماده را تا حد بسیار بالایی افزایش خواهد داد. اما آنچه در این توضیح کوتاه بیان کرده‌ایم، یک تحلیل کلی از ویژگی‌های ماسه مناسب بتن آماده است. قاعدتاً برای تولید بتن به اطلاعات تخصصی‌تر از ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی انواع ماسه نیاز داریم.

خرید مصالح ساختمانی

ماسه چه تأثیری در بتن آماده دارد؟

تعیین مقدار و یا نوع ماسه مصرفی در بتن آماده با توجه به مدول نرمی ماسه محاسبه می‌شود. هر اندازه بر مدول نرمی ماسه بتن آماده افزوده شود، به همان نسبت در مخلوط بتن از مقدار شن کمتری استفاده خواهد شد. تا جایی‌که معمولاً برای تولید بتن آماده حجم ماسه بسیار بیشتر از حجم شن اندازه‌گیری می‌شود.

در استفاده از ماسه بتن آماده نیز محدودیت‌هایی وجود دارد. در عمل از هر دو نوع ماسه شکسته و یا طبیعی گرد گوشه برای تولید بتن آماده استفاده می‌کنند. اما قاعدتاً لازم است تا ماسه برای بتن آماده درجه خلوص سنگی بالایی داشته باشد. به شکلی که هر گونه ناخالصی از ذرات خاک و یا مواد آلی در آن ناچیز باشد. از طرفی لازم است تا مقدار رطوبت ماسه برای تعیین مقدار آب تولید بتن بررسی شود.

بهترین ماسه تولید بتن باید محصول خرده سنگ‌های کاملاً متراکم باشد. سنگ‌های سیلیس و یا گرانیتی از بهترین جنس سنگ‌ها برای تولید ماسه مناسب بتن آماده هستند. زیرا این سنگ‌ها بافت کاملاً متراکمی دارند که می‌توانند ساختار بتن را همگن، استحکام آن را زیاد و خواص فیزیکی مقاومت فشاری آن را افزایش دهند.

اهمیت شکل و بافت سطحی دانه‌ها در ماسه

اگر چه سنگدانه‌های ماسه بسیار ریز هستند؛ اما فرم ظاهری آنها و بافت سطحی آنها در ساخت بتن آماده اهمیت بالایی دارد. لذا در پروژه‌های تولید بتن به طور جدی نوع شکل ظاهری و ساختار کلی فرم سنگدانه‌های ماسه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. انواع ماسه بتن آماده از نظر شکل ظاهری سنگدانه‌ها به قرار زیر هستند:

ماسه با دانه‌های گرد
ماسه با دانه‌های گوشه‌دار
ماسه با دانه‌های نامنظم
ماسه با دانه‌های پولکی شکل
ماسه با دانه‌های سوزنی شکل
از نگاه عملیاتی هر نوع ماسه با شکل ظاهری دانه‌های گرد، گوشه دار یا نامنظم برای ساخت انواع بتن مناسب هستند. اما در کل به هیچ حالت از ماسه‌های سوزنی شکل و یا پولکی شکل در ساخت انواع بتن استفاده نمی‌کنند. به ‌این ‌ترتیب ماسه‌های شکسته و یا طبیعی و یا ترکیبی از این دو نوع ماسه البته از نوع شسته و یا دوبار شور مناسب ساخت انواع بتن هستند. در این ‌میان برای تولید بتن روان و قابل پمپاژ شدن استفاده از ماسه طبیعی گرد گوشه متداول است.

چرا از ماسه گرد گوشه استفاده می کنند؟

ماسه‌ها با ظاهر سوزنی شکل و یا پولکی شکل نمی‌توانند فشار وارد شده بر تنش سازه‌های بتنی را تحمل کنند. لذا در عمل تأکید شده ‌است که برای تهیه ماسه مناسب بتن آماده بیشتر از ۱۵ درصد ماسه پولکی و یا سوزنی استفاده نشود.

در صورت استفاده از ماسه با دانه‌های گرد یا همان ماسه طبیعی حجم سیمان مصرفی به مقدار قابل ‌توجه کاهش پیدا می‌کند. همین نکته ساده مزیت بزرگ استفاده از ماسه‌های گرد گوشه است که آنها را در جایگاه بهترین ماسه برای بتن آماده قرار می‌دهد. سطح ظاهری این دانه‌های گرد گوشه به ‌مراتب از مساحت سطح دانه‌های شکسته و یا چند وجهی کمتر است. به‌ این ‌ترتیب ملات سیمانی بهتر و ساده‌تر با حجم کمتری قادر است تا کل سنگدانه‌های گرد گوشه را بپوشاند.

الگوی دانه‌بندی ماسه برای بتن آماده

انتخاب نوع دانه‌بندی ماسه بتن آماده از قبیل شکل ظاهری تا ابعاد دانه‌ها در تولید بتن اهمیت بالایی دارد. برای این منظور استاندارد 4977 مربوط به دانه‌بندی سنگدانه‌های شن و ماسه را تدوین کرده‌اند.

نوع ترکیب ماسه و شن و حتی فرم نوع ماسه در شکل‌گیری نهایی بتن کاملاً تأثیرگذار است. به شکلی که هر اندازه حجم ماسه با دانه‌های ریز گرد گوشه در بتن بیشتر باشد، ترکیب نهایی فرم خمیری‌تر و روان‌تری خواهد داشت که تا حدودی مناسب تولید بتن آماده است.

از طرفی با استفاده از سنگدانه‌های بسیار ریز و روان می‌توانیم تا حدود قابل ‌توجه نیاز بتن به مصرف آب را کاهش دهیم. اما وقتی حجم ماسه‌های بسیار ریز افزایش پیدا می‌کند، به خمیر سیمان بالاتری نیز برای تولید بتن با قابلیت اندود کاری و یا شرایط پمپاژ نیاز داریم. طبق استاندارد قید شده یعنی همان استاندارد 4977، دستورالعمل معینی برای تهیه ماسه بتن آماده تدوین شده ‌است.

طبق دستورالعمل این استاندارد لازم است تا در ابتدا حجم ماسه را تا رسیدن به مقدار وزن ثابت خشک کنیم. به ‌این ‌ترتیب مقدار رطوبت ماسه را تا حد قابل ‌قبولی که تأثیری در به‌ هم خوردن تعادل آب بتن نداشته باشد، کاهش خواهد یافت.

.

خرید ماسه بتن ریزی

اهمیت مقدار رطوبت در انتخاب ماسه برای بتن آماده

دانه‌های سنگی شن و ماسه با توجه به مقدار درصد تخلخل، حجم آب معینی را به شکل رطوبت در خود دارند. مقدار رطوبت جذب شده این خرده سنگ‌ها در چگونگی فرمول بتن و تعیین درصد آب مورد نیاز ساخت بتن تأثیرگذار است. لذا در تولید بتن آماده نیز مهم است که مقدار رطوبت موجود در ماسه بتن سازی را بررسی کنید. معیار کلی برای دسته‌بندی انواع ماسه بتن آماده با توجه به درصد رطوبت به ‌قرار زیر است:

ماسه با دانه‌های کاملاً خشک
ماسه با دانه‌های خشک
ماسه اشباع با سطح خشک
ماسه با دانه‌های مرطوب
ماسه با دانه‌های کاملاً خشک

این نوع ماسه بتن آماده در فرآیند حرارت دهی کوره‌هایی مخصوص با دمای ۱۰۰ الی ۱۱۰ درجه تهیه می‌شوند. مقدار رطوبت داخلی و سطحی این نوع ماسه تقریباً ناچیز است. ماسه کاملاً خشک از بهترین ماسه برای بتن آماده است.

ماسه با دانه‌های خشک

سطح ظاهری دانه‌های این نوع ماسه بتن آماده کاملاً خشک است؛ اما در فضای داخل این ماسه مقداری رطوبت وجود دارد. این نوع ماسه به ‌ظاهر شبیه به ماسه کاملاً خشک است؛ ولی لازم است تا مقدار رطوبت پنهان آنها برای تولید بتن مورد توجه قرار بگیرد.

ماسه با دانه‌های اشباع و سطح کاملاً خشک

سطح ظاهری دانه‌های این نوع ماسه کاملاً خشک است؛ اما در خلل‌وفرج های آن حجم قابل‌ توجه آب وجود دارد. در عمل این نوع ماسه به مانند ماسه با دانه‌های خشک بررسی می‌شوند. اما حجم آب داخل دانه‌ها بسیار بیشتر تا حد اشباع شدن قرار دارد. از ماسه با دانه‌های اشباع و سطح کاملاً خشک برای تولید بتن با حجم آب کم استفاده می‌کنند.

ماسه با دانه‌های مرطوب

در این نوع ماسه حجم قابل ‌توجه آب چه در فضای خالی خلل و فرج سنگدانه‌ها و همچنین سطح هر سنگدانه وجود دارد. مقدار حجم قابل‌ توجه آب این نوع ماسه، نوع پیمانه زنی در تعیین مقدار آب بتن را تغییر خواهد داد و در کل مهندسین چندان استفاده از این نوع ماسه برای تولید بتن آماده را توصیه نمی‌کنند.

مقدار رطوبت موجود در دانه‌های ماسه بدون تردید یکی از معیارهای جدی برای تولید بتن آماده است. اصولاً بهترین ماسه برای بتن آماده نمونه‌ای است که سطح رطوبت آن تأثیری در مقدار حجم آب مورد نیاز بتن نداشته باشد که از میان تمامی انواع ماسه بهترین آنها ماسه اشباع از آب با سطح خشک است. تنها در این ‌صورت است که آب بتن جذب سنگدانه‌های ماسه نخواهد شد.

مشخصه‌های کلی ماسه مناسب بتن آماده

در این مطلب به تشریح کاملی از انواع ماسه بتن آماده و شرایط حاکم بر آنها پرداخته‌ایم. انواع ماسه از کاربردی‌ترین مصالح ساختمانی هستند؛ اما برای استفاده در مراحل تولید بتن لازم است تا برخی مشخصه‌های ایده‌آل را داشته باشند. مقدار تخلخل، نفوذناپذیری، مقاومت کششی و... از جمله مشخصه‌های فنی هستند که در حین خرید ماسه برای بتن آماده مورد توجه اهل فن قرار می‌گیرد. با تمام این تفاصیل مشخصه‌های کلیدی برای انتخاب بهترین ماسه ساخت بتن به ‌قرار زیر است:

ماسه برای تولید بتن باید کاملاً تمیز و عاری از هر نوع ناخالصی باشد. لازم است تا حتماً شرایط دپوی محل نگهداری ماسه را بررسی کنید. به ‌عنوان مثال دپو در زیر درختان باعث اضافه شدن ناخالصی‌های گیاهی به حجم ماسه خواهد شد که در نهایت تأثیر مخرب در ساخت و کیفیت بتن دارد.
ماسه طبیعی باید از نوع شسته و یا دوبار شور باشد. وجود توده‌های خاکی در میان خرده سنگ‌های ماسه در کیفیت نهایی بتن تأثیر نامطلوبی دارد. درصد مجاز وجود ناخالصی‌های خاکی در مصارف گوناگون بتن آماده متفاوت است. در یک دستورالعمل کلی اگر بتن تحت سایش باشد، حداکثر درصد وجود ناخالصی‌های خاکی ۳ درصد است و در بتن‌های معمولی که تحت سایش نیستند، این مقدار ناخالصی تا ۵ درصد مجاز است.
خرده سنگ‌های ماسه باید بافت یکدست و متراکم داشته باشند. سنگ‌های سیلیسی و یا گرانیتی از این منظر بهترین هستند. زیرا بافت متراکم توده‌های کوچک سنگی آنها در مقابل هر نوع تنش مقاوم است و باعث گسست ساختار بتن نمی‌شود.
در برخی از سازه‌ها از بتن آماده برای ساخت سازه‌های تحت رفت‌وآمد استفاده می‌کنند. در این ‌صورت باید از ماسه با خاصیت ضد سایش در تولید بتن آماده استفاده کنید.
ماسه بتن آماده لازم است تا در مقابل هر نوع هوازدگی مقاوم باشد. به هر صورت بتن سازه در معرض شرایط نامساعد جوی قرار می‌گیرد و تنها ماسه با قابلیت‌های ویژه می‌تواند در مقابل پدیده هوازدگی در معرض شرایط نامناسب جوی مقاومت کند.
مقدار ضریب انبساط حرارتی سنگدانه‌های ماسه ناچیز باشد. در این ‌صورت این سنگدانه‌ها تحت تنش‌های حرارتی مثلاً چرخه‌های ذوب و یخبندان دچار انبساط‌های شدید نمی‌شوند و تأثیر مخرب در بتن مانند ایجاد ترک‌های سطحی و عمیق ندارند.
برای مقدار درصد مجاز کربنات موجود در ماسه بتن‌ریزی دستورالعمل جامعی تدوین شده ‌است. لذا مقدار کربنات ماسه انتخاب شده باید از حد تعریف ‌شده در استاندارد کمتر باشد.
مقدار سولفور موجود در ماسه محدود بوده و از حد تعیین ‌شده در استاندارد بالاتر نباشد.
استانداردهای تعیین ماسه برای بتن آماده

اهمیت انتخاب ماسه بتن سازی آن‌چنان است که برای اطمینان از کیفیت نهایی بتن خصوصاً بتن آماده مجموعه استانداردهای جامعی تعریف ‌شده است. برای خرید ماسه بتن ریزی باید تابع این استانداردها باشید. با رجوع به این استانداردها می‌توانید دستورالعمل کلیدی ارزیابی انواع ماسه بتن آماده را به ‌راحتی انجام دهید. این استانداردهای پایه به‌ قرار زیر هستند:

استاندارد ۳۰۲: استاندارد جامع تحلیل ویژگی‌های انواع سنگدانه‌ها اعم از شن و ماسه در تمامی فعالیت‌های ساختمان‌سازی برای تولید انواع ملات است.
استاندارد ۴۴۶: استاندارد پایه برای بررسی مواد ریزتر از الک ۷۵ و بررسی مراحل اصولی و ویژگی‌های جامع شستشوی سنگدانه‌ها است.
استاندارد ۴۴۹: یک استاندارد پایه است که به بررسی مقدار سولفات سدیم موجود در سنگدانه‌ها پرداخته و در کل برای بررسی سلامت خرده سنگ‌ها دستورالعمل‌های مناسب را تدوین کرده‌ است.
استاندارد 4977: استاندارد جامع برای چگونگی دانه‌بندی انواع سنگدانه‌های ریز و درشت است.
استاندارد ۴۹۸۳: استاندارد جامع بررسی مقدار رطوبت انواع سنگدانه‌های ریز و درشت است.
استاندارد ۷۱۴۷: یک استاندارد کلیدی برای تعیین مقدار نمک‌های کلرید در سنگدانه‌ها می‌باشد.
علاوه‌ بر این استانداردهای اصلی برخی دیگر از استانداردهای جانبی از قبیل استاندارد بررسی کلوخه‌های رسی، استاندارد تعیین سنگدانه‌های بتنی، استاندارد تعیین مقدار سولفات و... نیز تدوین شده ‌است. بررسی تمامی این استانداردها برای انتخاب بهترین ماسه برای بتن آماده الزامی است. برای خرید آنلاین ماسه مناسب بتن ریزی می‌توانید از خدمات تخصصی گروه متسل استفاده کنید. همچنین در موتور جستجوی مصالح ساختمانی متسل می‌توانید به بهترین کارخانه‌های تولید بتن آماده دسترسی داشته باشید و نیاز خود را با بالاترین کیفیت و بهترین خدمات در سراسر کشور تأمین نمایید.