بهترین مصالح برای دیوارچینی کدام‌اند؟ از آجر تا بلوک پوکه ای

دیوارچینی بخش کلیدی در مراحل ساخت هر نوع فضای ساختمانی است که برای جداسازی فضاها و ایجاد محیط‌های محصور انجام می‌شود. تکنیک‌های دیوارچینی ساختمانی متفاوت است و در این روش‌ها از انواع مصالح ساختمانی استفاده می‌شود. در این ‌میان بهترین مصالح دیوارچینی کدامند؟ از انواع آجر تا انواع بلوک دیوارچینی کدامیک را برای ساختمان خود استفاده می‌کنید؟
وقتی رویکرد طراحی و کاربرد ساختمان‌ها متفاوت است، بنابراین به سبک‌های متفاوتی از دیوارچینی نیاز داریم. با این حساب باید از انواع مصالح برای دیوارچینی استفاده کنیم. قید به بهترین مصالح لزوماً معرفی یک تیپ خاص از انواع آجر یا بلوک نیست؛ بلکه به هنرمندی شما در انتخاب مناسب مصالح دیوارچینی مربوط است. همه مصالح اعم از انواع آجر یا بلوک‌های سیمانی کاربردی هستند، به شرط آنکه در شرایط ایده‌آل و برای مصارف تخصصی استفاده شوند. در این مقاله از مت سل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان به بررسی انواع مصالح دیوارچینی می‌پردازیم و از میان آنها بهترین‌ها را معرفی می‌کنیم. اگر قصد خرید بتن آماده دارید می‌توانید از طریق مت لس اقدام کنید.

بهترین مصالح دیوارچینی


کاربرد انواع دیوار در بخش‌های مختلف ساختمانی


برای استفاده از مصالح مناسب دیوارچینی لازم است تا در قدم اول شناخت کافی از انواع دیوارها داشته باشید. اصولاً همگی دیوارها نوعی جداره‌های جداساز هستند که می‌توانند فضای کلی ساختمان را محصور ساخته و یا فضاهای مختلف ساختمان را از یکدیگر جدا کنند؛ اما تفکیک فضایی فقط بخشی از اهداف ما در برنامه‌های دیوارچینی است.
دیوارها در دو گروه اصلی از دیوارهای بیرونی و یا درونی قرار می‌گیرند. قاعدتاً دیوار بیرونی باید از قابلیت‌های ویژه مانند عایق حرارتی و یا عایق صوتی برخوردار باشد. در عین ‌حال آنچنان محکم باشد که وزن سنگین نمای ساختمان را تحمل کرده و تحت تأثیر رطوبت محیط قرار نگیرد. اما تکنیک اجرا در دیوارهای درونی ساختمان متفاوت است. معمولاً آنها را به شکل تیغه‌های سبک که چندان چالش عایق صوتی و یا حرارتی ندارند، می‌سازند.
در این ‌میان با تفکیک دیوارهای باربر (حمال) و غیر باربر نیز روبه‌رو هستیم. دیوارهای باربر برای انتقال بخشی از بار ساختمانی کارایی دارند و معمولاً آنها را به شکل دیوارهای برشی از بتن‌آرمه می‌سازند؛ اما می‌توانیم با استفاده از بلوک‌های سنگین، چنین دیوارهای مستحکمی را بسازیم. در مقابل، دیوارهای غیر باربر حضور دارند که با طراحی سبک برای جداسازی فضاها استفاده می‌شوند.


فاکتورهای تعیین ‌کننده برای انتخاب مصالح دیوارچینی


فهرست مصالح دیوارچینی متنوع است و به ‌راحتی می‌توانیم لیست بلندبالایی از انواع آجر و یا بلوک‌های بتنی و حتی بلوک‌های سبک پوکه ای را معرفی کنیم. تمامی این مصالح با هدف دیوارچینی ساخته می‌شوند و کارایی مناسبی دارند؛ اما لازم است تا در دیواری با شرایط تخصصی قرار بگیرند.
•    بررسی فشار و یا وزن وارد بر دیوار مهمترین فاکتور تعیین ‌کننده برای انتخاب انواع مصالح دیوارچینی است. هر اندازه وزن مرده و یا زنده وارد شده بر دیوار بیشتر باشد، باید از مصالح با تحمل مقاومت فشاری بالاتری نیز استفاده کنید.
•    عایق بودن یا نبودن از دیگر معیارهای کلیدی برای نوع طراحی دیوار و انتخاب مصالح دیوارچینی است. معمولاً تمامی دیوارهای خارجی ساختمان را با تکنیک‌های عایق حرارتی و یا صوتی می‌سازند. برای این منظور طیف کاملی از انواع بلوک‌ها و یا سفال‌های آجری ساخته‌ شده است که توانایی ایجاد سطوح عایق حرارتی و یا صوتی را دارند.
•    وزن دیوار و تأثیر آن در وزن مرده ساختمان نیز از دیگر فاکتورهای کلیدی است. برای هر چه کمتر شدن دیوارهای داخلی و یا خارجی ساختمان نیز انواع بلوک‌ها و یا سفال‌های توخالی و کاملاً سبک ‌وزن اما مستحکم طراحی ‌شده است.
•    توانایی کار با ملات‌های ساختمانی از دیگر فاکتورهای تعیین ‌کننده است. ملات‌های دیوارچینی متفاوت هستند و نوع بلوک و یا سفال آجری باید با ملات تهیه شده سازگار باشد.

معرفی بهترین مصالح دیوارچینی


برای دیوار چینی باید از بلوک‌های کوچکی استفاده کنید که قرار است تا با چیده شدن در کنار هم ساختار یکپارچه دیوار را شکل دهند. این بلوک‌ها تنوع گسترده ای دارند. از آجرهای قدیمی تا سفال‌های آجری و حتی انواع بلوک‌های ریزودرشت سیمانی و حتی سنگ و کلوخ در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند. بدون تردید مصالح مدرن قابلیت بهتری در دیوارچینی دارند؛ اما به نسبت مصالح کلاسیک گران‌تر هستند که ممکن است در افزایش هزینه ساخت دیوار و اجرای ساختمان کاملاً تأثیرگذار باشد.
لذا در انتخاب مصالح مناسب دیوارچینی با دو رویکرد روبه‌رو هستیم. رویکرد اول، استفاده از مصالح کلاسیک و هزینه ساخت کم و روش دوم، استفاده از مصالح مدرن همراه با افزایش هزینه‌ها است. اما در دنیای امروز تکنیک‌های تولید انواع بلوک و یا سفال توسعه پیدا کرده و حالا محصولات با قیمت مناسب و کاملاً رقابتی به فروش می‌رسند. در کل بهترین مصالح دیوارچینی را می‌توانیم در سه گروه مجزا بررسی کنیم:
•    انواع آجرها
•    انواع سفال‌ها
•    انواع بلوک‌های سیمانی

نگاهی به انواع آجر برای دیوار چینی


آجر کلاسیک‌ترین مصالح ساختمانی برای دیوارچینی است که در مدل‌های متفاوت ساخته می‌شود. همگی آجرها قطعات مکعبی هستند که از پخته شدن ترکیبات خاک رس در کوره‌های آجرپزی به دست می آیند. خاک رس مهمترین متریال ساخت انواع آجر است؛ اما در تولید ملات این قطعات از دیگر ترکیبات افزودنی‌ها نیز استفاده می‌شود. بدون تردید آجرها در دسته‌بندی بهترین مصالح دیوارچینی قرار دارند که در روش‌ها و یا تکنیک‌های متفاوت تولید می‌شوند. بهترین آجرها به قرار زیر هستند.

انواع مصالح دیوارچینی

 

آجر بهمنی (لفتون)


به آجرهای سوراخ‌دار اصطلاحاً آجرهای لفتون یا بهمنی گفته می‌شود که مقاومت فیزیکی بالایی دارند و نقش خوبی در عایق حرارتی دیوارها می‌گذارند. از آجرهای بهمنی به‌ علت مقاومت فیزیکی زیاد در دیوارچینی پی ساختمان و یا دیوار محوطه، سوله‌ها و یا دیوارهای بیرونی و حتی کناری ساختمان استفاده می‌کنند. همچنین در روش‌های سنتی از این نوع آجر برای اجرای سقف هم استفاده ‌شده است.
آجرهای بهمنی را با ترکیب خاک رس و خاک شیل می‌سازند. در فرم هندسی این آجرها فضاهای خالی شبیه به سوراخ تعبیه شده که وزن آن را تا ۲۵ درصد کاهش می‌دهد. بسته به نوع قرارگیری آجر بهمنی از این سوراخ‌ها می‌توانیم برای اجرای دیوارهای سبک استفاده کنیم؛ اما حتی می‌توانیم از همین سوراخ‌ها برای نصب میلگردها و یا تزریق ملات نیز بهره‌مند شویم که در این ‌صورت اگر چه ساختار دیوار بسیار محکم است، اما وزن آن به مقدار قابل ‌توجهی افزایش پیدا می‌کند.
آجرهای بهمنی بهترین مصالح دیوارچینی برای ایجاد دیوارهای محوطه و یا پی‌سازی است؛ زیرا می‌توانیم از سوراخ‌های موجود در این آجرها برای نصب میلگرد و ایجاد ساختار یکپارچه و مقاوم در برابر زلزله استفاده کنیم.


آجرهای سفالی تیغه‌ای 


این نوع از بهترین مصالح دیوارچینی مناسب فضاهای داخلی ساختمان است. از انواع آجر دیوارچینی سفالی می‌توانیم برای ساخت هر نوع تیغه باریک جداکننده داخل ساختمان استفاده کنیم. برای این منظور تنوع کاربردی از انواع آجرهای سفالی تیغه ای طراحی شده است:
•    آجر تیغه ای ۱۵ سانت رایج‌ترین نوع آجر سفال تیغه ای است.
•    آجر تیغه ای 10 سانت که مناسب تیغه‌های کاملاً باریک و سبک ‌وزن است.
•    آجر تیغه ای فوم دار که در آنها از یونولیت‌های عایق حرارتی و صوتی استفاده ‌شده و مناسب اجرا در مناطق سردسیر هستند.
•    آجرهای سفالی سقفی که در ابعاد پهن برای پوشاندن یکسره سقف مثلاً اندازه 40 و یا 50 سانت طراحی می‌شوند.
کاربرد آجرهای سفالی تماما برای دیوارچینی در فضاهای متنوع ساختمانی است. از دیوارهای بیرونی و یا درونی ساختمان را می‌توانیم با استفاده از این نوع آجر بسازیم. در عین ‌حال به ‌علت طراحی با فضاهای خالی زیاد از مصالح مناسب ساخت دیوارها عایق حرارتی و یا صوتی هستند. در کل از انواع سفال به ‌عنوان مصالح مناسب دیوارچینی های غیر باربر یاد می‌کنند که وظیفه‌ای جز جداسازی فضاها ندارند.


نگاهی به انواع بلوک‌های سیمانی برای دیوارچینی


بلوک‌های سیمانی از شناخته ‌شده‌ترین مصالح دیوارچینی هستند که در تنوع گسترده برای عموم فضاهای ساختمانی استفاده می‌شوند. این بلوک‌ها فرمت طراحی یکسانی دارند و همگی آنها با استفاده از تکنیک‌های قالب‌گیری قطعات کوچک سیمانی به شکل مکعب‌های توخالی تهیه می‌شوند؛ اما نوع ملات سیمانی کار شده در ساخت آنها و همچنین ابعاد و حتی فرم طراحی بلوک‌های توخالی در ساخت آنها با یکدیگر متفاوت است. این تفاوت‌ها به ‌علت کاربردهای متفاوت آنها در تکنیک‌های مختلف دیوارچینی است.
بلوک‌های سیمانی بدون تردید از بهترین مصالح دیوارچینی هستند و لازم است تا هوشمندانه از هر بلوک به جای مناسب در بخش‌های مختلف دیوارچینی سازه‌های ساختمانی استفاده کنید. بلوک مناسب دیوارچینی تنوع گسترده دارد که به قرار زیر دسته‌بندی می‌شوند.


بلوک‌های سیمانی


ساده‌ترین نوع از بلوک‌های تولید شده با ملات سیمان است که در اندازه‌ها و ابعاد گوناگون ساخته می‌شوند و در همگی آنها از ملات ساده سیمانی استفاده ‌شده است. بیشترین کاربرد این بلوک‌های ساده برای دیوارچینی محوطه‌های ساختمانی و یا اجرای دیوارهای بزرگ و محکم از فضاهای گسترده ساختمان‌ها مانند سوله‌ها است.
بلوک‌های ساده سیمانی ارزان ‌قیمت هستند. بنابراین از بهترین مصالح دیوارچینی های بزرگ در محوطه‌های ساختمانی محسوب می‌شوند. اما قابلیت عایق صوتی و حرارتی آنها کم است. لذا چندان مناسب دیوارچینی در فضاهای ساختمانی خصوصاً ساختمان‌های مسکونی نیستند.


بلوک‌های سنگین


بلوک‌های کاملاً مستحکم تهیه‌ شده از بتن‌های سنگین هستند. این نوع بلوک را با ابعاد مکعبی توپر و یا جداره‌های ضخیم از فضاهای توخالی بلوکی می‌سازند تا در کل تحمل فیزیکی بالایی داشته باشند.
بلوک‌های سنگین سیمانی از بهترین مصالح دیوارچینی در بخش‌های باربر سازه‌ای هستند. مقاومت فشاری این نوع بلوک می‌تواند فراتر از ۱۴۰ کیلوگرم بر هر متر مکعب باشد که در مواردی حتی با قابلیت ۲۱۰ کیلوگرم بر متر مکعب طراحی ‌شده‌اند. بلوک‌های سنگین از نظر ابعادی نسبت ‌به دیگر انواع بلوک بزرگتر هستند که به ‌خاطر استفاده از ملات پر سیمان و همچنین جداره‌های ضخیم می‌توانند وزن قابل ‌توجه بارهای ساختمانی را تحمل کنند. بدون تردید مصالح برای دیوارچینی های باربر را از همین بلوک‌های سنگین انتخاب می‌کنند.

انواع آجر دیوارچینی


بلوک‌های سیمانی سبک


بلوک‌های ساده، کوچک و توخالی هستند که در ساخت آنها از بتن سبک فوم مانند استفاده ‌شده است. وزن حجمی این بلوک‌ها بسیار کم است و از بهترین مصالح دیوارچینی در فضاسازی بخش‌های مختلف ساختمان هستند. چرا که تأثیر محدودی در افزایش وزن مرده سازه دارند. البته انواع بلوک‌های سیمانی سبک ساختمانی را در مدل‌های گوناگون دسته‌بندی می‌کنند که به قرار زیر هستند:
•    بلوک سیمانی سبک رده 1 با چگالی بین ۵۰۰ الی ۷۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب
•    بلوک سیمانی سبک رده 2 با چگالی بین ۷۰۰ الی 1000 کیلوگرم بر متر مکعب
•    بلوک سیمانی سبک رده 3 با چگالی بین 1000 الی ۱۷۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب
•    بلوک سیمانی سبک رده ۴ با چگالی بین ۱۷۰۰ الی 2000 کیلوگرم بر متر مکعب
از این میان معمولاً از بلوک‌های رده ۴ به عنوان بلوک‌های نیمه سبک سیمانی یاد می‌کنند. تمامی این بلوک‌ها را از ملات سیمانی سبک تهیه می‌کنند و همگی آنها مقاومت فشاری کم حداکثر ۱۰ مگا پاسکال دارند که به هیچ حالت مناسب دیوارچینی باربر و یا دیوارهای محوطه نیستند. اما همین بلوک‌های سبک سیمانی از بهترین مصالح دیوارچینی در فضاسازی ساختمان محسوب می‌شوند.


بلوک‌های لیکا


یک نوع بلوک بسیار سبک ساختمانی است که با اضافه شدن فرآورده‌های پوکه صنعتی در ملات سیمانی تهیه می‌شود. از بلوک‌های لیکا به ‌عنوان سبک‌ترین بلوک‌های ساختمانی یاد می‌کنند که تأثیر ناچیزی در افزایش وزن مرده ساختمان دارد.
لیکا نوعی خاک رس با دانه‌های منبسط شده ‌است که با اضافه شدن به ملات سیمانی باعث افزایش حجم با تأثیر ناچیز در افزایش وزن ملات خواهند شد. این دانه‌های لیکا را در ملات سیمانی اضافه کرده و تحت حرارت می‌پزند. خاک رس منبسط شده در اثر حرارت دهی حالت کاملاً انبساطی پیدا می‌کند. به ‌این ‌ترتیب بلوک‌هایی کاملاً سبک‌ وزن تولید خواهد شد.
بلوک‌های لیکا با توجه به نوع طراحی تا قابلیت‌های کاربردی در انواع مختلفی از قبیل بلوک لیکا دوجداره، سه جداره، ترمو، توخالی، فارسی و... تولید می‌شوند. وزن مخصوص این بلوک‌ها در انواع مختلف آن ناچیز و نهایتاً در حدود ۶۰۰ الی ۷۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است. همچنین مقاومت فشاری آنها نیز بسیار کم در حدود ۲۰ کیلوگرم محاسبه شده ‌است. اگر چه این بلوک‌ها ساختار بسیار ضعیفی دارند؛ اما به ‌علت سبک بودن از بهترین مصالح دیوارچینی فضاهای غیر باربر ساختمان محسوب شده و با وجود حجم‌های سیمانی متخلخل از قابلیت عایق حرارتی و صوتی بسیار مناسبی نیز برخوردار هستند. 


بلوک‌های هبلکس


بلوک‌های هبلکس نوعی بلوک خاص ساختمانی است که در اجرای دیواره‌های خارجی و غیر باربر ساختمان کارایی دارد. ملات این نوع بلوک را با ترکیبی از سیمان، آهک، خاک‌های سیلیس و پودر آلومینیوم تهیه می‌کنند. البته ملات تولید شده را در کوره تا دمای 200 درجه سانتی‌گراد حرارت می‌دهند تا بلوک‌ها کاملاً پخته شده و آماده اجرا در دیوارچینی باشند.
بلوک‌های هبلکس از بهترین بلوک‌ها با قابلیت عایق حرارتی هستند. از این‌رو عموماً از آنها برای اجرای دیوارچینی بخش‌های خارجی ساختمان استفاده می‌کنند تا از هر نوع تبادل حرارتی محیط داخلی و خارجی ساختمان جلوگیری کند. از این‌رو بلوک‌های هبلکس به نوعی بلوک مناسب دیوارچینی در ساختمان‌های مسکونی است. از طرفی این بلوک‌ها کاملاً سبک ‌وزن هستند. وزن حجمی آنها کمتر از ۶۰۰ کیلوگرم در متر مکعب است. لذا از نظر اجرایی تأثیر ناچیز در افزایش وزن مرده ساختمان دارند. برای همین ویژگی قابل ‌توجه است که در دیوارچینی بخش‌های بیرونی برج‌ها از بلوک‌های سیمانی هبلکس استفاده می‌شود.


بلوک‌های پوکه معدنی


نوع کاربردی از بلوک‌های سبک ساختمانی هستند که در تولید ملات آنها از خاکسترهای آتشفشانی (آگریگیت) استفاده ‌شده است. این بلوک‌ها به‌ علت فرم متخلخل از بهترین مصالح دیوار چینی در بخش‌های بیرونی ساختمان محسوب می‌شوند.
بلوک پوکه معدنی روش ساخت ساده‌ای دارد و به نسبت از بلوک لیکا ارزان‌تر است؛ اما مقدار تخلخل آن از بلوک لیکا کمتر است و قاعدتاً به‌ اندازه‌ی لیکا سبک‌ وزن نیست. با این وجود از نظر عایق حرارتی یکی از کارآمدترین انواع مصالح دیوارچینی است. از این بلوک‌ها عموماً با هدف کاهش وزن مرده ساختمان در بناهای خیلی بزرگ استفاده می‌کنند که به ‌علت مقاومت فشاری کم مناسب دیوارچینی های باربر و یا دیوارچینی محوطه نیستند.


بلوک‌های گازی (اتوکلاو)


این نوع بلوک‌های سیمانی را در بازار با نام‌های متفاوتی از جمله بلوک‌های گازی یا اتوکلاو و یا بلوک هوادار می‌شناسند. همگی این نام‌ها به نوعی بلوک با ساختار متخلخل اشاره دارند که کاملاً مناسب اجرای دیوارهای غیر باربر در ساختمان‌های بزرگ است.
برای تهیه ملات بلوک اتوکلاو از مخلوط پودر سیلیس، آهک، آب، پودر آلومینیوم و سیمان استفاده می‌کنند که در مراحل ساخت آنها از دمیدن هوا برای ایجاد ساختار متخلخل نیز استفاده‌ شده است. به ‌این ‌ترتیب قطعات بلوکی برجسته، بزرگ اما سبک ‌وزن هستند که عایق حرارت و صوت بسیار خوبی در فضاهای ساختمانی محسوب می‌شوند.
بلوک‌های اتوکلاو از بهترین مصالح دیوارچینی برای کاهش وزن مرده ساختمان هستند که به شکل متداول برای محصورسازی جداره‌های بیرونی ساختمان استفاده می‌شوند.


بلوک‌های پرلکس


از جمله بلوک‌های نوین در صنعت ساختمان سازی است که از خصوصیات عالی برای استفاده در دیوارچینی برخوردار است. قیمت بلوک سیمانی پرلکس از دیگر انواع بلوک بالاتر است؛ اما ویژگی‌هایی دارد که استفاده از آنها را توجیه می‌کند.
برای ساخت بلوک پرلکس از ترکیب یکدست دوغاب ماسه بادی به ‌همراه سیمان پرتلند و فوم مایع استفاده ‌شده است. این فوم مایع عموماً از جنس پلی استایدن است و گاهاً در تولید برخی مدل‌های خاص ممکن است از دیگر انواع فوم استفاده شود. هر چند برخی از این نوع بلوک را بدون فوم می‌سازند؛ اما به ‌علت استفاده از ترکیبات پلیمری به‌ عنوان بلوک‌های فوم بتن نیز شناخته می‌شوند.
بلوک‌های پرلکس با ابعاد دقیق آنها شناخته می‌شوند. به شکلی که وقتی کنار هم قرار می‌گیرند، عملاً هیچ درزی میان سطوح کاملاً صاف و بدون اعوجاج آنها وجود ندارد. همچنین از جمله بهترین مصالح دیوارچینی برای ساخت جداره‌های عایق صوتی و یا عایق حرارتی هستند.


بررسی قیمت مصالح دیوارچینی


قیمت مصالح دیوارچینی با در نظر گرفتن فاکتورهای گوناگون از جمله نوع بلوک‌های سفالی و یا سیمانی، ابعاد، متریال ساخت، کیفیت ترکیب متریال، کیفیت ساخت و قالب‌گیری و... محاسبه می‌شود. انواع مصالح دیوارچینی از آجرهای ساده تا بلوک‌های خاص مانند هبلکس و یا پرلکس متنوع هستند. اما در کل هیچکدام نسبت ‌به دیگری برتری ندارند؛ بلکه برتری آنها در کاربرد تخصصی آنها است.
در هنگام خرید مصالح ساختمانی برای دیوارچینی حتماً نوع نیاز سازه را بررسی کنید. باربر بودن یا نبودن، بیرونی یا درونی بودن دیوار، دیوار ساختمان یا محوطه، دیوارچینی پی یا فونداسیون‌های عمیق، سطح نیاز به عایق حرارتی یا صوتی، شرایط اقلیمی و... از جمله فاکتورهایی است که باید در هنگام خرید مصالح ساختمانی مورد توجه قرار بگیرد. برای بررسی قیمت مصالح ساختمانی در حوزه دیوارچینی می‌توانید از خدمات سایت مت سل استفاده کنید. مت سل موتور جستجوی مصالح ساختمانی است که برای معرفی بهترین شرکت‌های تولید کننده فعالیت می‌کند. در مت سل می‌توانید با مقایسه محصولات و بررسی قیمت‌ها برای خرید آنلاین مصالح ساختمانی در دسته‌بندی بهترین مصالح دیوارچینی اقدام کنید.
 

بهترین مصالح برای دیوارچینی کدام‌اند؟ از آجر تا بلوک پوکه ای

دیوارچینی بخش کلیدی در مراحل ساخت هر نوع فضای ساختمانی است که برای جداسازی فضاها و ایجاد محیط‌های محصور انجام می‌شود. تکنیک‌های دیوارچینی ساختمانی متفاوت است و در این روش‌ها از انواع مصالح ساختمانی استفاده می‌شود. در این ‌میان بهترین مصالح دیوارچینی کدامند؟ از انواع آجر تا انواع بلوک دیوارچینی کدامیک را برای ساختمان خود استفاده می‌کنید؟
وقتی رویکرد طراحی و کاربرد ساختمان‌ها متفاوت است، بنابراین به سبک‌های متفاوتی از دیوارچینی نیاز داریم. با این حساب باید از انواع مصالح برای دیوارچینی استفاده کنیم. قید به بهترین مصالح لزوماً معرفی یک تیپ خاص از انواع آجر یا بلوک نیست؛ بلکه به هنرمندی شما در انتخاب مناسب مصالح دیوارچینی مربوط است. همه مصالح اعم از انواع آجر یا بلوک‌های سیمانی کاربردی هستند، به شرط آنکه در شرایط ایده‌آل و برای مصارف تخصصی استفاده شوند. در این مقاله از مت سل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان به بررسی انواع مصالح دیوارچینی می‌پردازیم و از میان آنها بهترین‌ها را معرفی می‌کنیم. اگر قصد خرید بتن آماده دارید می‌توانید از طریق مت لس اقدام کنید.

بهترین مصالح دیوارچینی


کاربرد انواع دیوار در بخش‌های مختلف ساختمانی


برای استفاده از مصالح مناسب دیوارچینی لازم است تا در قدم اول شناخت کافی از انواع دیوارها داشته باشید. اصولاً همگی دیوارها نوعی جداره‌های جداساز هستند که می‌توانند فضای کلی ساختمان را محصور ساخته و یا فضاهای مختلف ساختمان را از یکدیگر جدا کنند؛ اما تفکیک فضایی فقط بخشی از اهداف ما در برنامه‌های دیوارچینی است.
دیوارها در دو گروه اصلی از دیوارهای بیرونی و یا درونی قرار می‌گیرند. قاعدتاً دیوار بیرونی باید از قابلیت‌های ویژه مانند عایق حرارتی و یا عایق صوتی برخوردار باشد. در عین ‌حال آنچنان محکم باشد که وزن سنگین نمای ساختمان را تحمل کرده و تحت تأثیر رطوبت محیط قرار نگیرد. اما تکنیک اجرا در دیوارهای درونی ساختمان متفاوت است. معمولاً آنها را به شکل تیغه‌های سبک که چندان چالش عایق صوتی و یا حرارتی ندارند، می‌سازند.
در این ‌میان با تفکیک دیوارهای باربر (حمال) و غیر باربر نیز روبه‌رو هستیم. دیوارهای باربر برای انتقال بخشی از بار ساختمانی کارایی دارند و معمولاً آنها را به شکل دیوارهای برشی از بتن‌آرمه می‌سازند؛ اما می‌توانیم با استفاده از بلوک‌های سنگین، چنین دیوارهای مستحکمی را بسازیم. در مقابل، دیوارهای غیر باربر حضور دارند که با طراحی سبک برای جداسازی فضاها استفاده می‌شوند.


فاکتورهای تعیین ‌کننده برای انتخاب مصالح دیوارچینی


فهرست مصالح دیوارچینی متنوع است و به ‌راحتی می‌توانیم لیست بلندبالایی از انواع آجر و یا بلوک‌های بتنی و حتی بلوک‌های سبک پوکه ای را معرفی کنیم. تمامی این مصالح با هدف دیوارچینی ساخته می‌شوند و کارایی مناسبی دارند؛ اما لازم است تا در دیواری با شرایط تخصصی قرار بگیرند.
•    بررسی فشار و یا وزن وارد بر دیوار مهمترین فاکتور تعیین ‌کننده برای انتخاب انواع مصالح دیوارچینی است. هر اندازه وزن مرده و یا زنده وارد شده بر دیوار بیشتر باشد، باید از مصالح با تحمل مقاومت فشاری بالاتری نیز استفاده کنید.
•    عایق بودن یا نبودن از دیگر معیارهای کلیدی برای نوع طراحی دیوار و انتخاب مصالح دیوارچینی است. معمولاً تمامی دیوارهای خارجی ساختمان را با تکنیک‌های عایق حرارتی و یا صوتی می‌سازند. برای این منظور طیف کاملی از انواع بلوک‌ها و یا سفال‌های آجری ساخته‌ شده است که توانایی ایجاد سطوح عایق حرارتی و یا صوتی را دارند.
•    وزن دیوار و تأثیر آن در وزن مرده ساختمان نیز از دیگر فاکتورهای کلیدی است. برای هر چه کمتر شدن دیوارهای داخلی و یا خارجی ساختمان نیز انواع بلوک‌ها و یا سفال‌های توخالی و کاملاً سبک ‌وزن اما مستحکم طراحی ‌شده است.
•    توانایی کار با ملات‌های ساختمانی از دیگر فاکتورهای تعیین ‌کننده است. ملات‌های دیوارچینی متفاوت هستند و نوع بلوک و یا سفال آجری باید با ملات تهیه شده سازگار باشد.

معرفی بهترین مصالح دیوارچینی


برای دیوار چینی باید از بلوک‌های کوچکی استفاده کنید که قرار است تا با چیده شدن در کنار هم ساختار یکپارچه دیوار را شکل دهند. این بلوک‌ها تنوع گسترده ای دارند. از آجرهای قدیمی تا سفال‌های آجری و حتی انواع بلوک‌های ریزودرشت سیمانی و حتی سنگ و کلوخ در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند. بدون تردید مصالح مدرن قابلیت بهتری در دیوارچینی دارند؛ اما به نسبت مصالح کلاسیک گران‌تر هستند که ممکن است در افزایش هزینه ساخت دیوار و اجرای ساختمان کاملاً تأثیرگذار باشد.
لذا در انتخاب مصالح مناسب دیوارچینی با دو رویکرد روبه‌رو هستیم. رویکرد اول، استفاده از مصالح کلاسیک و هزینه ساخت کم و روش دوم، استفاده از مصالح مدرن همراه با افزایش هزینه‌ها است. اما در دنیای امروز تکنیک‌های تولید انواع بلوک و یا سفال توسعه پیدا کرده و حالا محصولات با قیمت مناسب و کاملاً رقابتی به فروش می‌رسند. در کل بهترین مصالح دیوارچینی را می‌توانیم در سه گروه مجزا بررسی کنیم:
•    انواع آجرها
•    انواع سفال‌ها
•    انواع بلوک‌های سیمانی

نگاهی به انواع آجر برای دیوار چینی


آجر کلاسیک‌ترین مصالح ساختمانی برای دیوارچینی است که در مدل‌های متفاوت ساخته می‌شود. همگی آجرها قطعات مکعبی هستند که از پخته شدن ترکیبات خاک رس در کوره‌های آجرپزی به دست می آیند. خاک رس مهمترین متریال ساخت انواع آجر است؛ اما در تولید ملات این قطعات از دیگر ترکیبات افزودنی‌ها نیز استفاده می‌شود. بدون تردید آجرها در دسته‌بندی بهترین مصالح دیوارچینی قرار دارند که در روش‌ها و یا تکنیک‌های متفاوت تولید می‌شوند. بهترین آجرها به قرار زیر هستند.

انواع مصالح دیوارچینی

 

آجر بهمنی (لفتون)


به آجرهای سوراخ‌دار اصطلاحاً آجرهای لفتون یا بهمنی گفته می‌شود که مقاومت فیزیکی بالایی دارند و نقش خوبی در عایق حرارتی دیوارها می‌گذارند. از آجرهای بهمنی به‌ علت مقاومت فیزیکی زیاد در دیوارچینی پی ساختمان و یا دیوار محوطه، سوله‌ها و یا دیوارهای بیرونی و حتی کناری ساختمان استفاده می‌کنند. همچنین در روش‌های سنتی از این نوع آجر برای اجرای سقف هم استفاده ‌شده است.
آجرهای بهمنی را با ترکیب خاک رس و خاک شیل می‌سازند. در فرم هندسی این آجرها فضاهای خالی شبیه به سوراخ تعبیه شده که وزن آن را تا ۲۵ درصد کاهش می‌دهد. بسته به نوع قرارگیری آجر بهمنی از این سوراخ‌ها می‌توانیم برای اجرای دیوارهای سبک استفاده کنیم؛ اما حتی می‌توانیم از همین سوراخ‌ها برای نصب میلگردها و یا تزریق ملات نیز بهره‌مند شویم که در این ‌صورت اگر چه ساختار دیوار بسیار محکم است، اما وزن آن به مقدار قابل ‌توجهی افزایش پیدا می‌کند.
آجرهای بهمنی بهترین مصالح دیوارچینی برای ایجاد دیوارهای محوطه و یا پی‌سازی است؛ زیرا می‌توانیم از سوراخ‌های موجود در این آجرها برای نصب میلگرد و ایجاد ساختار یکپارچه و مقاوم در برابر زلزله استفاده کنیم.


آجرهای سفالی تیغه‌ای 


این نوع از بهترین مصالح دیوارچینی مناسب فضاهای داخلی ساختمان است. از انواع آجر دیوارچینی سفالی می‌توانیم برای ساخت هر نوع تیغه باریک جداکننده داخل ساختمان استفاده کنیم. برای این منظور تنوع کاربردی از انواع آجرهای سفالی تیغه ای طراحی شده است:
•    آجر تیغه ای ۱۵ سانت رایج‌ترین نوع آجر سفال تیغه ای است.
•    آجر تیغه ای 10 سانت که مناسب تیغه‌های کاملاً باریک و سبک ‌وزن است.
•    آجر تیغه ای فوم دار که در آنها از یونولیت‌های عایق حرارتی و صوتی استفاده ‌شده و مناسب اجرا در مناطق سردسیر هستند.
•    آجرهای سفالی سقفی که در ابعاد پهن برای پوشاندن یکسره سقف مثلاً اندازه 40 و یا 50 سانت طراحی می‌شوند.
کاربرد آجرهای سفالی تماما برای دیوارچینی در فضاهای متنوع ساختمانی است. از دیوارهای بیرونی و یا درونی ساختمان را می‌توانیم با استفاده از این نوع آجر بسازیم. در عین ‌حال به ‌علت طراحی با فضاهای خالی زیاد از مصالح مناسب ساخت دیوارها عایق حرارتی و یا صوتی هستند. در کل از انواع سفال به ‌عنوان مصالح مناسب دیوارچینی های غیر باربر یاد می‌کنند که وظیفه‌ای جز جداسازی فضاها ندارند.


نگاهی به انواع بلوک‌های سیمانی برای دیوارچینی


بلوک‌های سیمانی از شناخته ‌شده‌ترین مصالح دیوارچینی هستند که در تنوع گسترده برای عموم فضاهای ساختمانی استفاده می‌شوند. این بلوک‌ها فرمت طراحی یکسانی دارند و همگی آنها با استفاده از تکنیک‌های قالب‌گیری قطعات کوچک سیمانی به شکل مکعب‌های توخالی تهیه می‌شوند؛ اما نوع ملات سیمانی کار شده در ساخت آنها و همچنین ابعاد و حتی فرم طراحی بلوک‌های توخالی در ساخت آنها با یکدیگر متفاوت است. این تفاوت‌ها به ‌علت کاربردهای متفاوت آنها در تکنیک‌های مختلف دیوارچینی است.
بلوک‌های سیمانی بدون تردید از بهترین مصالح دیوارچینی هستند و لازم است تا هوشمندانه از هر بلوک به جای مناسب در بخش‌های مختلف دیوارچینی سازه‌های ساختمانی استفاده کنید. بلوک مناسب دیوارچینی تنوع گسترده دارد که به قرار زیر دسته‌بندی می‌شوند.


بلوک‌های سیمانی


ساده‌ترین نوع از بلوک‌های تولید شده با ملات سیمان است که در اندازه‌ها و ابعاد گوناگون ساخته می‌شوند و در همگی آنها از ملات ساده سیمانی استفاده ‌شده است. بیشترین کاربرد این بلوک‌های ساده برای دیوارچینی محوطه‌های ساختمانی و یا اجرای دیوارهای بزرگ و محکم از فضاهای گسترده ساختمان‌ها مانند سوله‌ها است.
بلوک‌های ساده سیمانی ارزان ‌قیمت هستند. بنابراین از بهترین مصالح دیوارچینی های بزرگ در محوطه‌های ساختمانی محسوب می‌شوند. اما قابلیت عایق صوتی و حرارتی آنها کم است. لذا چندان مناسب دیوارچینی در فضاهای ساختمانی خصوصاً ساختمان‌های مسکونی نیستند.


بلوک‌های سنگین


بلوک‌های کاملاً مستحکم تهیه‌ شده از بتن‌های سنگین هستند. این نوع بلوک را با ابعاد مکعبی توپر و یا جداره‌های ضخیم از فضاهای توخالی بلوکی می‌سازند تا در کل تحمل فیزیکی بالایی داشته باشند.
بلوک‌های سنگین سیمانی از بهترین مصالح دیوارچینی در بخش‌های باربر سازه‌ای هستند. مقاومت فشاری این نوع بلوک می‌تواند فراتر از ۱۴۰ کیلوگرم بر هر متر مکعب باشد که در مواردی حتی با قابلیت ۲۱۰ کیلوگرم بر متر مکعب طراحی ‌شده‌اند. بلوک‌های سنگین از نظر ابعادی نسبت ‌به دیگر انواع بلوک بزرگتر هستند که به ‌خاطر استفاده از ملات پر سیمان و همچنین جداره‌های ضخیم می‌توانند وزن قابل ‌توجه بارهای ساختمانی را تحمل کنند. بدون تردید مصالح برای دیوارچینی های باربر را از همین بلوک‌های سنگین انتخاب می‌کنند.

انواع آجر دیوارچینی


بلوک‌های سیمانی سبک


بلوک‌های ساده، کوچک و توخالی هستند که در ساخت آنها از بتن سبک فوم مانند استفاده ‌شده است. وزن حجمی این بلوک‌ها بسیار کم است و از بهترین مصالح دیوارچینی در فضاسازی بخش‌های مختلف ساختمان هستند. چرا که تأثیر محدودی در افزایش وزن مرده سازه دارند. البته انواع بلوک‌های سیمانی سبک ساختمانی را در مدل‌های گوناگون دسته‌بندی می‌کنند که به قرار زیر هستند:
•    بلوک سیمانی سبک رده 1 با چگالی بین ۵۰۰ الی ۷۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب
•    بلوک سیمانی سبک رده 2 با چگالی بین ۷۰۰ الی 1000 کیلوگرم بر متر مکعب
•    بلوک سیمانی سبک رده 3 با چگالی بین 1000 الی ۱۷۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب
•    بلوک سیمانی سبک رده ۴ با چگالی بین ۱۷۰۰ الی 2000 کیلوگرم بر متر مکعب
از این میان معمولاً از بلوک‌های رده ۴ به عنوان بلوک‌های نیمه سبک سیمانی یاد می‌کنند. تمامی این بلوک‌ها را از ملات سیمانی سبک تهیه می‌کنند و همگی آنها مقاومت فشاری کم حداکثر ۱۰ مگا پاسکال دارند که به هیچ حالت مناسب دیوارچینی باربر و یا دیوارهای محوطه نیستند. اما همین بلوک‌های سبک سیمانی از بهترین مصالح دیوارچینی در فضاسازی ساختمان محسوب می‌شوند.


بلوک‌های لیکا


یک نوع بلوک بسیار سبک ساختمانی است که با اضافه شدن فرآورده‌های پوکه صنعتی در ملات سیمانی تهیه می‌شود. از بلوک‌های لیکا به ‌عنوان سبک‌ترین بلوک‌های ساختمانی یاد می‌کنند که تأثیر ناچیزی در افزایش وزن مرده ساختمان دارد.
لیکا نوعی خاک رس با دانه‌های منبسط شده ‌است که با اضافه شدن به ملات سیمانی باعث افزایش حجم با تأثیر ناچیز در افزایش وزن ملات خواهند شد. این دانه‌های لیکا را در ملات سیمانی اضافه کرده و تحت حرارت می‌پزند. خاک رس منبسط شده در اثر حرارت دهی حالت کاملاً انبساطی پیدا می‌کند. به ‌این ‌ترتیب بلوک‌هایی کاملاً سبک‌ وزن تولید خواهد شد.
بلوک‌های لیکا با توجه به نوع طراحی تا قابلیت‌های کاربردی در انواع مختلفی از قبیل بلوک لیکا دوجداره، سه جداره، ترمو، توخالی، فارسی و... تولید می‌شوند. وزن مخصوص این بلوک‌ها در انواع مختلف آن ناچیز و نهایتاً در حدود ۶۰۰ الی ۷۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است. همچنین مقاومت فشاری آنها نیز بسیار کم در حدود ۲۰ کیلوگرم محاسبه شده ‌است. اگر چه این بلوک‌ها ساختار بسیار ضعیفی دارند؛ اما به ‌علت سبک بودن از بهترین مصالح دیوارچینی فضاهای غیر باربر ساختمان محسوب شده و با وجود حجم‌های سیمانی متخلخل از قابلیت عایق حرارتی و صوتی بسیار مناسبی نیز برخوردار هستند. 


بلوک‌های هبلکس


بلوک‌های هبلکس نوعی بلوک خاص ساختمانی است که در اجرای دیواره‌های خارجی و غیر باربر ساختمان کارایی دارد. ملات این نوع بلوک را با ترکیبی از سیمان، آهک، خاک‌های سیلیس و پودر آلومینیوم تهیه می‌کنند. البته ملات تولید شده را در کوره تا دمای 200 درجه سانتی‌گراد حرارت می‌دهند تا بلوک‌ها کاملاً پخته شده و آماده اجرا در دیوارچینی باشند.
بلوک‌های هبلکس از بهترین بلوک‌ها با قابلیت عایق حرارتی هستند. از این‌رو عموماً از آنها برای اجرای دیوارچینی بخش‌های خارجی ساختمان استفاده می‌کنند تا از هر نوع تبادل حرارتی محیط داخلی و خارجی ساختمان جلوگیری کند. از این‌رو بلوک‌های هبلکس به نوعی بلوک مناسب دیوارچینی در ساختمان‌های مسکونی است. از طرفی این بلوک‌ها کاملاً سبک ‌وزن هستند. وزن حجمی آنها کمتر از ۶۰۰ کیلوگرم در متر مکعب است. لذا از نظر اجرایی تأثیر ناچیز در افزایش وزن مرده ساختمان دارند. برای همین ویژگی قابل ‌توجه است که در دیوارچینی بخش‌های بیرونی برج‌ها از بلوک‌های سیمانی هبلکس استفاده می‌شود.


بلوک‌های پوکه معدنی


نوع کاربردی از بلوک‌های سبک ساختمانی هستند که در تولید ملات آنها از خاکسترهای آتشفشانی (آگریگیت) استفاده ‌شده است. این بلوک‌ها به‌ علت فرم متخلخل از بهترین مصالح دیوار چینی در بخش‌های بیرونی ساختمان محسوب می‌شوند.
بلوک پوکه معدنی روش ساخت ساده‌ای دارد و به نسبت از بلوک لیکا ارزان‌تر است؛ اما مقدار تخلخل آن از بلوک لیکا کمتر است و قاعدتاً به‌ اندازه‌ی لیکا سبک‌ وزن نیست. با این وجود از نظر عایق حرارتی یکی از کارآمدترین انواع مصالح دیوارچینی است. از این بلوک‌ها عموماً با هدف کاهش وزن مرده ساختمان در بناهای خیلی بزرگ استفاده می‌کنند که به ‌علت مقاومت فشاری کم مناسب دیوارچینی های باربر و یا دیوارچینی محوطه نیستند.


بلوک‌های گازی (اتوکلاو)


این نوع بلوک‌های سیمانی را در بازار با نام‌های متفاوتی از جمله بلوک‌های گازی یا اتوکلاو و یا بلوک هوادار می‌شناسند. همگی این نام‌ها به نوعی بلوک با ساختار متخلخل اشاره دارند که کاملاً مناسب اجرای دیوارهای غیر باربر در ساختمان‌های بزرگ است.
برای تهیه ملات بلوک اتوکلاو از مخلوط پودر سیلیس، آهک، آب، پودر آلومینیوم و سیمان استفاده می‌کنند که در مراحل ساخت آنها از دمیدن هوا برای ایجاد ساختار متخلخل نیز استفاده‌ شده است. به ‌این ‌ترتیب قطعات بلوکی برجسته، بزرگ اما سبک ‌وزن هستند که عایق حرارت و صوت بسیار خوبی در فضاهای ساختمانی محسوب می‌شوند.
بلوک‌های اتوکلاو از بهترین مصالح دیوارچینی برای کاهش وزن مرده ساختمان هستند که به شکل متداول برای محصورسازی جداره‌های بیرونی ساختمان استفاده می‌شوند.


بلوک‌های پرلکس


از جمله بلوک‌های نوین در صنعت ساختمان سازی است که از خصوصیات عالی برای استفاده در دیوارچینی برخوردار است. قیمت بلوک سیمانی پرلکس از دیگر انواع بلوک بالاتر است؛ اما ویژگی‌هایی دارد که استفاده از آنها را توجیه می‌کند.
برای ساخت بلوک پرلکس از ترکیب یکدست دوغاب ماسه بادی به ‌همراه سیمان پرتلند و فوم مایع استفاده ‌شده است. این فوم مایع عموماً از جنس پلی استایدن است و گاهاً در تولید برخی مدل‌های خاص ممکن است از دیگر انواع فوم استفاده شود. هر چند برخی از این نوع بلوک را بدون فوم می‌سازند؛ اما به ‌علت استفاده از ترکیبات پلیمری به‌ عنوان بلوک‌های فوم بتن نیز شناخته می‌شوند.
بلوک‌های پرلکس با ابعاد دقیق آنها شناخته می‌شوند. به شکلی که وقتی کنار هم قرار می‌گیرند، عملاً هیچ درزی میان سطوح کاملاً صاف و بدون اعوجاج آنها وجود ندارد. همچنین از جمله بهترین مصالح دیوارچینی برای ساخت جداره‌های عایق صوتی و یا عایق حرارتی هستند.


بررسی قیمت مصالح دیوارچینی


قیمت مصالح دیوارچینی با در نظر گرفتن فاکتورهای گوناگون از جمله نوع بلوک‌های سفالی و یا سیمانی، ابعاد، متریال ساخت، کیفیت ترکیب متریال، کیفیت ساخت و قالب‌گیری و... محاسبه می‌شود. انواع مصالح دیوارچینی از آجرهای ساده تا بلوک‌های خاص مانند هبلکس و یا پرلکس متنوع هستند. اما در کل هیچکدام نسبت ‌به دیگری برتری ندارند؛ بلکه برتری آنها در کاربرد تخصصی آنها است.
در هنگام خرید مصالح ساختمانی برای دیوارچینی حتماً نوع نیاز سازه را بررسی کنید. باربر بودن یا نبودن، بیرونی یا درونی بودن دیوار، دیوار ساختمان یا محوطه، دیوارچینی پی یا فونداسیون‌های عمیق، سطح نیاز به عایق حرارتی یا صوتی، شرایط اقلیمی و... از جمله فاکتورهایی است که باید در هنگام خرید مصالح ساختمانی مورد توجه قرار بگیرد. برای بررسی قیمت مصالح ساختمانی در حوزه دیوارچینی می‌توانید از خدمات سایت مت سل استفاده کنید. مت سل موتور جستجوی مصالح ساختمانی است که برای معرفی بهترین شرکت‌های تولید کننده فعالیت می‌کند. در مت سل می‌توانید با مقایسه محصولات و بررسی قیمت‌ها برای خرید آنلاین مصالح ساختمانی در دسته‌بندی بهترین مصالح دیوارچینی اقدام کنید.