بچینگ چیست؟

سازه‌های بتنی نقش کلیدی در صنعت عمران دارند. حالا از ساختمان‌های معمول شهری تا سازه‌های بزرگ عمرانی را از بتن آرمه می‌سازند. همه این پروژه‌ها به حجم قابل‌ توجه بتن نیاز دارند. اما ساخت بتن در ابعاد بزرگ، عملیات سخت و پیچیده‌ای است. اگر چه می‌توان به روش‌های دستی بتن تهیه کرد. اما برای تولید مکانیزه بتن، سیستم‌های مدرن و کارآمد مانند سیستم بچینگ بتن طراحی شده ‌است.بچینگ روش تولید بتن در محل پروژه می‌باشد که تفاوت‌های زیادی با گیرش بتن دارد. در این روش از انواع ماشین‌آلات تخصصی بچینگ بتن استفاده می‌شود. این سیستم در واقع خط تولید بتن است که شرایط نصب ساده و جابه‌جایی آسانی دارد. تا جاییکه آن را با عنوان خط تولید بتن سیار معرفی می‌کنند.

در عملیات‌های بزرگ عمرانی به بتن بسیار زیادی نیاز داریم. از طرفی باید بتن را با عیار مناسب تهیه کنیم. اگر چه می‌توان با خرید بتن آماده نیاز پروژه‌های بزرگ را مرتفع کرد؛ اما این کار هزینه بردار است. به جای آن می‌توانیم خط تولید بتن سیار را در محل پروژه راه‌اندازی کنیم. خط تولید بچینگ برای تولید بتن در کیفیت بالا و حجم زیاد طراحی ‌شده است.

بخش‌های خط تولید بچینگ

بچینگ نوعی کارخانه تولید بتن است که تقریباً در ابعاد کوچکی کنار پروژه‌های عمرانی راه‌اندازی می‌شود. سلسله دستگاه‌هایی زنجیره‌وار در کنار هم کار می‌کنند تا مصالح ساختمانی پایه را در یک پروسه پیوسته به حجم قابل ‌توجه بتن باکیفیت و مرغوب تبدیل کنند. در طراحی خط تولید بتن سیار از دستگاه‌ها و تجهیزات زیر استفاده ‌شده است.

بچینگ

منابع ذخیره مصالح

در ابتدای خط تولید بتن باید به ‌راحتی از حجم زیاد مصالح استفاده کنیم. مصالح باید در شرایطی ایده‌آل اما در دسترس نگهداری شوند. برای این منظور مخازن تخصصی نگهداری آب، سیمان و شن و ماسه طراحی‌ شده است.

معمولاً در طراحی سیستم‌های بچینگ از مخازن روباز و یا مخازن با تخلیه ساده بار کامیون‌ها استفاده می‌شود. این مخازن همگی از جنس فلزات مقاوم و ضد زنگ ساخته می‌شوند و از آنها جداگانه برای ذخیره سازی مصالح پایه ساخت بتن استفاده خواهد شد.

باسکول

باسکول ابزار اندازه‌گیری وزن مصالح ساختمانی در طراحی خط تولید بچینگ است. باسکول نوعی ترازوی بسیار بزرگ می‌باشد که می‌تواند وزن بار کامیون‌ها را اندازه‌گیری کند. اطلاع از وضع مصالح در مراحل ساخت بتن اهمیت بالایی دارد. زیرا قرار است بتن را با نسبت مناسب ترکیب مصالح تهیه کنیم و برای این کار نیاز به وزن کشی مصالح مصرفی داریم.

نقاله و باکت

مصالح ساختمانی باید از مخازن برداشته شوند و در عملیات ساخت بتن مورد استفاده قرار بگیرند. این کار در سیستم بچینگ کاملاً خودکار انجام می‌شود. برای این منظور از انواع نوار نقاله و باکت مخصوص حمل مصالح ساختمانی استفاده می‌کنند.

نوار نقاله سیستم جابه‌جایی مصالح ساختمانی است که نوعی مسیر حرکت روان در میان تجهیزات اتوماتیک بچینگ می‌باشد. اما باکت ظرف فلزی بزرگ مخصوص حمل عمودی مصالح است. از باکت برای جابجایی مصالح در ارتفاع‌های نابرابر استفاده می‌کنند. باکت‌ها در ظرفیت‌های گوناگون طراحی می‌شوند. اما همگی آنها دارای جداره‌های مقاوم فلزی مخصوص حمل مصالح سنگین و سرسخت ساختمانی هستند.

میکسر

میکسر بخش کلیدی طراحی خط تولید بتن سیار است. میکسر محل مخلوط شدن مصالح اعم از سیمان، شن و ماسه و آب می‌باشد. بتن مورد نظر در داخل میکسر پس‌ از مخلوط شدن مناسب مصالح ساخته خواهد شد. در طراحی سیستم‌های بچینگ بتن از انواع میکسر استفاده می‌شود. ظرفیت میکسرها متفاوت است و باید متناسب با ظرفیت ساخت بتن در طراحی خط تولید بتن سیار انتخاب‌ شده باشند.

در انتهای عملیات میکسر بتن مرغوب مورد نظر ما تهیه خواهد شد. از این بتن می‌توانیم در ساخت هر نوع سازه عمرانی استفاده کنیم. البته انواع بچینگ، سیستم‌های متفاوتی هستند که قابلیت‌های متنوع تولید بتن دارند. لذا در هر عملیات عمرانی از سیستم بچینگ تخصصی با ظرفیت تولید بتن مخصوص آن عملیات استفاده می‌شود. در ادامه مطلب به انواع روش‌های طراحی سیستم بچینگ بتن در فضاهای متنوع عمرانی می‌پردازیم.

سیستم‌های بچینگ چگونه کار می‌کنند؟

فرآیند تولید بتن در سیستم بچینگ تقریباً ساده است. این فرایند همان روش‌های دستی تولید بتن است که حالا در قامت یک سیستم بزرگ و اتوماتیک شده طراحی ‌شده است. در این فرایند مصالح مانند سیمان، ماسه و شن به مقدار معین از مخازن برداشت می‌شود. معمولاً از روش کنترل تایمینگ برای تخلیه مصالح استفاده می‌شود. مثلاً در یک مدت معین باز بودن دریچه مخزن، همواره مقدار مناسبی از مصالح خارج می‌شود. البته در امتداد این پروسه پیمانه‌های مناسب برای تعیین مقدار دقیق مصالح پیش ‌بینی ‌شده است.

هر مخزن مجهز به یک نوار نقاله است تا مصالح خارج شده را به سمت میکسر هدایت کند. این مصالح در داخل میکسر ریخته می‌شوند. آب نیز از طریق سیستم لوله‌کشی در داخل میکسر تخلیه می‌شود. برای نگهداری آب از تانکرهای مناسب استفاده شده‌ است.

میکسر بتن مصالح را تا مقدار معینی در یکدیگر مخلوط می‌کند. در پایان، عملیات اختلاط بتن مورد نظر ما تهیه شده ‌است. میکسرها به شکلی طراحی شده‌اند که می‌توانند بتن تهیه شده را به ‌راحتی تخلیه کرده تا برای حمل‌ونقل و استفاده در عملیات‌های عمرانی به کار آیند.

انواع سیستم‌های بچینگ کدام‌اند؟

در کل دو نوع سیستم بچینگ داریم.

 • سیستم بچینگ ثابت: این سیستم‌ها خط تولید بتن ثابت هستند. البته این ‌طور نیست که هرگز نتوانید این خط تولید بتن را جابه‌جا کنید. بلکه مراحل مونتاژ و دمونتاژ آنها دشوار است. پس ‌از نصب شدن، جابه‌جایی آنها سخت و زمان‌بر می‌باشد. از این ‌رو معمولاً برای پروژه‌های خیلی بزرگ عمرانی مانند سدسازی از این سیستم‌های نصب ثابت استفاده می‌کنند. ظرفیت تولید بتن بچینگ ثابت خیلی زیاد است و کاملاً مناسب عملیات‌های گسترده بتن ریزی در درازمدت هستند.
 • سیستم بچینگ قابل حمل: این سیستم‌ها در ابعاد کوچک طراحی می‌شوند. نصب و دمونتاژ آنها ساده است و به‌ سرعت می‌توانیم آنها را جابه‌جا کرده تا در عملیاتی دیگر برای بتن‌سازی استفاده کنیم. سیستم بچینگ قابل ‌حمل ابعاد کوچکی دارد. فضای زیادی از محیط کارگاه را اشغال نمی‌کند. بنابراین مناسب نصب در پروژه‌های شهری هستند. زیرا معمولاً در پروژه‌های شهری از فضاهای کوچکی برخوردار هستیم. ظرفیت بتن‌سازی سیستم بچینگ بسیار کم است. اما قیمت آنها نیز ارزان‌تر از نمونه‌های نصب ثابت می‌باشد. از این سیستم‌ها معمولاً در طراحی خط تولید بتن عملیات‌های کوچک که مدت زمان ساخت کمی دارند، استفاده می‌شود.

انواع میکسر در طراحی سیستم‌های بچینگ

میکسر دستگاه کلیدی طراحی سیستم‌های بچینگ است. در این دستگاه بتن با شرایط ایده‌آل تولید می‌شود. ظرفیت خط تولید بتن نیز کاملاً وابسته به ظرفیت میکسر دارد. البته بسته به نوع عملیات بتن‌سازی از انواع میکسر در طراحی بچینگ استفاده می‌شود. انواع میکسر در این سیستم‌ها به قرار زیر هستند.

 • میکسر دوقلو: این میکسرها دارای دو عدد شفت افقی هستند. برای طراحی میکسرهای کوچک از موتور مشترک در چرخش هر دو شفت استفاده شده ‌است. اما اگر میکسر بزرگ باشد، نیاز به توان بالاتری در چرخش شفت‌ها داریم. لذا هر کدام از شفت‌ها دارای الکتروموتور مستقل هستند. میکسر بتن دوقلو از بهترین انواع میکسر است که بتن بسیار مرغوب و کاملاً همگنی را تولید می‌کند.
 • میکسر کانتینیوس (ممتد): میکسر کانتنیوس برای تولید بتن متوالی طراحی‌ شده است. عملیات بتن‌سازی در این میکسرها یکسره است. به ‌این ‌ترتیب که هم‌زمان با ورود مصالح در داخل میکسر، بتن تولید شده در سمت خروجی میکسر خارج می‌شود. این میکسرها دارای شفت ماردونی (حلزونی) شکل هستند. لذا در هنگام مخلوط شدن مصالح، بتن آماده شده با مصالح تازه ‌وارد شده مخلوط نمی‌شود. بلکه پروسه بتن‌سازی در طول حرکت شفت حلزونی شکل تداوم دارد. سرعت بتن‌سازی میکسرهای کانتینیوس خیلی زیاد است. اما چندان بتن همگن و مرغوبی تهیه نمی‌کنند.
 • میکسر پن (افقی): این میکسرها متفاوت از دیگر میکسرها هستند. زیرا مخزن آنها ثابت است و محور مرکزی آن متصل به پره‌هایی بزرگ در داخل دیگ افقی دستگاه می‌چرخد. از میکسر پن (افقی) در سطح کارگاهی گاهاً با عنوان ناری ساز نیز یاد می‌کنند. معمولاً از این نوع میکسر برای تولید بلوک‌های بتنی در سطح کارخانجات تولید قطعات بتن استفاده می‌شود.
 • میکسر تک شفت: به ‌مانند میکسر افقی از چرخش پروانه برای مخلوط کردن مصالح استفاده می‌کند. اما پروانه این میکسرها به شکل ورق پیچ‌ خورده حول محور اصلی میکسر طراحی ‌شده است. این پروانه فرم حلزونی (ماردونی) شکل دارد. چرخش این محور با پروانه ماردونی باعث مخلوط شدن مصالح و تولید بتن می‌شود. ظرفیت تولید بتن میکسر تک شفت کم است و معمولاً برای طراحی سیستم‌های بچینگ کوچک مانند خط تولید بتن سیار استفاده می‌شوند.

بچینگ خشک چیست؟ چه تفاوتی با بچینگ تر دارد؟

سیستم‌های بچینگ را از نظر روش تولید بتن در دو گروه خشک و تر قرار می‌دهند. تفاوت این دو در چگونگی تولید بتن است. هر دو روش سیستم‌های متداولی هستند. اما معمولاً برای طراحی خط تولید انواع بتن سیار از سیستم بچینگ خشک استفاده می‌شود.

 • سیستم بچینگ تر: سیستم متداول تولید بتن است. در طراحی این سیستم میکسر بتن حضور دارد و محصول نهایی بتن کاملاً آماده است که خیس و مناسب تخلیه در عملیات بتن‌ریزی است. اگر محل نصب بچینگ در نزدیکی محل تخلیه بتن باشد، استفاده از سیستم بچینگ تر مناسب است. اما به ‌هر حال نیاز به جانمایی میکسرها داریم که قطعاً تهیه و جانمایی آنها هزینه‌بردار است و فضای خط تولید بتن را بزرگتر می‌کند. سیستم‌های بچینگ نصب ثابت معمولاً به روش تر طراحی می‌شوند.
 • سیستم بچینگ خشک: این سیستم فقط یک ساختار ساده برای مخلوط کردن خشک مصالح ساختمانی است. در طراحی این سیستم هیچ میکسر بتنی وجود ندارد. بلکه مصالح از طریق یک سیستم پیمانه گیر به ‌صورت خشک با یکدیگر مخلوط می‌شوند. این مخلوط کاملاً خشک است. مخلوط تهیه شده در کامیون‌های میکسر بتن بارگیری می‌شود تا تا در مدت زمان رسیدن به محل پروژه توسط میکسر کامیون با آب مخلوط شده و بتن نهایی و مناسب عملیات عمرانی تهیه شود. سیستم‌های بچینگ خشک طراحی کم جا و ارزان ‌قیمتی دارند. مناسب تأمین بتن در عملیات‌های گسترده هستند. اگر محل تخلیه بتن از محل خط تولید بتن فاصله زیادی دارد، بهتر است از سیستم بچینگ خشک استفاده شود .

مصالحی که در سیستم‌های بچینگ استفاده می شوند

سیستم‌های بچینگ ایده‌هایی کارآمد برای تولید بتن در محل پروژه‌های عمرانی هستند. این سیستم‌ها در اصل نوعی کارخانه کوچک تولید بتن هستند که باعث صرفه‌جویی وقت و هزینه در اجرای عملیات‌های عمرانی می‌شوند. کارخانه‌های تولید بتن آماده در اصل همین سیستم‌های بچینگ هستند که در ابعاد بسیار بزرگتری طراحی شده‌اند. هر چند ممکن است در طراحی خط تولید بتن برخی پروژه‌های بزرگ عمرانی سیستم بچینگ در ابعاد کاملاً حرفه‌ای طراحی شود.

بدون تردید خرید بتن آماده در پروژه‌های بزرگ مقرون‌ به ‌صرفه نیست. همچنین نمی‌توانیم بتن مورد نیاز این پروژه‌ها را به روش دستی تهیه کنیم. سیستم بچینگ راه‌حل کلیدی در تداوم فعالیت متوالی پروژه‌های بزرگ عمرانی است. از هر نوع مصالح ساختمانی متداول می‌توانیم در سیستم‌های بچینگ استفاده کنیم. در این سیستم‌ها از انواع سیمان، انواع ماسه شکسته و شسته و حتی دیگر مصالح ساختمانی استفاده می‌شود. حتی می‌توانیم انواع بتن با فرمول‌های تخصصی را تهیه کنیم. اما در قدم اول لازم است تا مصالح ساختمانی را به شکل اصولی وارد مخازن مناسب ذخیره کرده باشیم. همچنین سیستم بچینگ طراحی ‌شده ظرفیت کار در حجم بتن‌سازی مورد نظر شما را داشته باشد.

بچینگ چیست؟

سازه‌های بتنی نقش کلیدی در صنعت عمران دارند. حالا از ساختمان‌های معمول شهری تا سازه‌های بزرگ عمرانی را از بتن آرمه می‌سازند. همه این پروژه‌ها به حجم قابل‌ توجه بتن نیاز دارند. اما ساخت بتن در ابعاد بزرگ، عملیات سخت و پیچیده‌ای است. اگر چه می‌توان به روش‌های دستی بتن تهیه کرد. اما برای تولید مکانیزه بتن، سیستم‌های مدرن و کارآمد مانند سیستم بچینگ بتن طراحی شده ‌است.بچینگ روش تولید بتن در محل پروژه می‌باشد که تفاوت‌های زیادی با گیرش بتن دارد. در این روش از انواع ماشین‌آلات تخصصی بچینگ بتن استفاده می‌شود. این سیستم در واقع خط تولید بتن است که شرایط نصب ساده و جابه‌جایی آسانی دارد. تا جاییکه آن را با عنوان خط تولید بتن سیار معرفی می‌کنند.

در عملیات‌های بزرگ عمرانی به بتن بسیار زیادی نیاز داریم. از طرفی باید بتن را با عیار مناسب تهیه کنیم. اگر چه می‌توان با خرید بتن آماده نیاز پروژه‌های بزرگ را مرتفع کرد؛ اما این کار هزینه بردار است. به جای آن می‌توانیم خط تولید بتن سیار را در محل پروژه راه‌اندازی کنیم. خط تولید بچینگ برای تولید بتن در کیفیت بالا و حجم زیاد طراحی ‌شده است.

بخش‌های خط تولید بچینگ

بچینگ نوعی کارخانه تولید بتن است که تقریباً در ابعاد کوچکی کنار پروژه‌های عمرانی راه‌اندازی می‌شود. سلسله دستگاه‌هایی زنجیره‌وار در کنار هم کار می‌کنند تا مصالح ساختمانی پایه را در یک پروسه پیوسته به حجم قابل ‌توجه بتن باکیفیت و مرغوب تبدیل کنند. در طراحی خط تولید بتن سیار از دستگاه‌ها و تجهیزات زیر استفاده ‌شده است.

بچینگ

منابع ذخیره مصالح

در ابتدای خط تولید بتن باید به ‌راحتی از حجم زیاد مصالح استفاده کنیم. مصالح باید در شرایطی ایده‌آل اما در دسترس نگهداری شوند. برای این منظور مخازن تخصصی نگهداری آب، سیمان و شن و ماسه طراحی‌ شده است.

معمولاً در طراحی سیستم‌های بچینگ از مخازن روباز و یا مخازن با تخلیه ساده بار کامیون‌ها استفاده می‌شود. این مخازن همگی از جنس فلزات مقاوم و ضد زنگ ساخته می‌شوند و از آنها جداگانه برای ذخیره سازی مصالح پایه ساخت بتن استفاده خواهد شد.

باسکول

باسکول ابزار اندازه‌گیری وزن مصالح ساختمانی در طراحی خط تولید بچینگ است. باسکول نوعی ترازوی بسیار بزرگ می‌باشد که می‌تواند وزن بار کامیون‌ها را اندازه‌گیری کند. اطلاع از وضع مصالح در مراحل ساخت بتن اهمیت بالایی دارد. زیرا قرار است بتن را با نسبت مناسب ترکیب مصالح تهیه کنیم و برای این کار نیاز به وزن کشی مصالح مصرفی داریم.

نقاله و باکت

مصالح ساختمانی باید از مخازن برداشته شوند و در عملیات ساخت بتن مورد استفاده قرار بگیرند. این کار در سیستم بچینگ کاملاً خودکار انجام می‌شود. برای این منظور از انواع نوار نقاله و باکت مخصوص حمل مصالح ساختمانی استفاده می‌کنند.

نوار نقاله سیستم جابه‌جایی مصالح ساختمانی است که نوعی مسیر حرکت روان در میان تجهیزات اتوماتیک بچینگ می‌باشد. اما باکت ظرف فلزی بزرگ مخصوص حمل عمودی مصالح است. از باکت برای جابجایی مصالح در ارتفاع‌های نابرابر استفاده می‌کنند. باکت‌ها در ظرفیت‌های گوناگون طراحی می‌شوند. اما همگی آنها دارای جداره‌های مقاوم فلزی مخصوص حمل مصالح سنگین و سرسخت ساختمانی هستند.

میکسر

میکسر بخش کلیدی طراحی خط تولید بتن سیار است. میکسر محل مخلوط شدن مصالح اعم از سیمان، شن و ماسه و آب می‌باشد. بتن مورد نظر در داخل میکسر پس‌ از مخلوط شدن مناسب مصالح ساخته خواهد شد. در طراحی سیستم‌های بچینگ بتن از انواع میکسر استفاده می‌شود. ظرفیت میکسرها متفاوت است و باید متناسب با ظرفیت ساخت بتن در طراحی خط تولید بتن سیار انتخاب‌ شده باشند.

در انتهای عملیات میکسر بتن مرغوب مورد نظر ما تهیه خواهد شد. از این بتن می‌توانیم در ساخت هر نوع سازه عمرانی استفاده کنیم. البته انواع بچینگ، سیستم‌های متفاوتی هستند که قابلیت‌های متنوع تولید بتن دارند. لذا در هر عملیات عمرانی از سیستم بچینگ تخصصی با ظرفیت تولید بتن مخصوص آن عملیات استفاده می‌شود. در ادامه مطلب به انواع روش‌های طراحی سیستم بچینگ بتن در فضاهای متنوع عمرانی می‌پردازیم.

سیستم‌های بچینگ چگونه کار می‌کنند؟

فرآیند تولید بتن در سیستم بچینگ تقریباً ساده است. این فرایند همان روش‌های دستی تولید بتن است که حالا در قامت یک سیستم بزرگ و اتوماتیک شده طراحی ‌شده است. در این فرایند مصالح مانند سیمان، ماسه و شن به مقدار معین از مخازن برداشت می‌شود. معمولاً از روش کنترل تایمینگ برای تخلیه مصالح استفاده می‌شود. مثلاً در یک مدت معین باز بودن دریچه مخزن، همواره مقدار مناسبی از مصالح خارج می‌شود. البته در امتداد این پروسه پیمانه‌های مناسب برای تعیین مقدار دقیق مصالح پیش ‌بینی ‌شده است.

هر مخزن مجهز به یک نوار نقاله است تا مصالح خارج شده را به سمت میکسر هدایت کند. این مصالح در داخل میکسر ریخته می‌شوند. آب نیز از طریق سیستم لوله‌کشی در داخل میکسر تخلیه می‌شود. برای نگهداری آب از تانکرهای مناسب استفاده شده‌ است.

میکسر بتن مصالح را تا مقدار معینی در یکدیگر مخلوط می‌کند. در پایان، عملیات اختلاط بتن مورد نظر ما تهیه شده ‌است. میکسرها به شکلی طراحی شده‌اند که می‌توانند بتن تهیه شده را به ‌راحتی تخلیه کرده تا برای حمل‌ونقل و استفاده در عملیات‌های عمرانی به کار آیند.

انواع سیستم‌های بچینگ کدام‌اند؟

در کل دو نوع سیستم بچینگ داریم.

 • سیستم بچینگ ثابت: این سیستم‌ها خط تولید بتن ثابت هستند. البته این ‌طور نیست که هرگز نتوانید این خط تولید بتن را جابه‌جا کنید. بلکه مراحل مونتاژ و دمونتاژ آنها دشوار است. پس ‌از نصب شدن، جابه‌جایی آنها سخت و زمان‌بر می‌باشد. از این ‌رو معمولاً برای پروژه‌های خیلی بزرگ عمرانی مانند سدسازی از این سیستم‌های نصب ثابت استفاده می‌کنند. ظرفیت تولید بتن بچینگ ثابت خیلی زیاد است و کاملاً مناسب عملیات‌های گسترده بتن ریزی در درازمدت هستند.
 • سیستم بچینگ قابل حمل: این سیستم‌ها در ابعاد کوچک طراحی می‌شوند. نصب و دمونتاژ آنها ساده است و به‌ سرعت می‌توانیم آنها را جابه‌جا کرده تا در عملیاتی دیگر برای بتن‌سازی استفاده کنیم. سیستم بچینگ قابل ‌حمل ابعاد کوچکی دارد. فضای زیادی از محیط کارگاه را اشغال نمی‌کند. بنابراین مناسب نصب در پروژه‌های شهری هستند. زیرا معمولاً در پروژه‌های شهری از فضاهای کوچکی برخوردار هستیم. ظرفیت بتن‌سازی سیستم بچینگ بسیار کم است. اما قیمت آنها نیز ارزان‌تر از نمونه‌های نصب ثابت می‌باشد. از این سیستم‌ها معمولاً در طراحی خط تولید بتن عملیات‌های کوچک که مدت زمان ساخت کمی دارند، استفاده می‌شود.

انواع میکسر در طراحی سیستم‌های بچینگ

میکسر دستگاه کلیدی طراحی سیستم‌های بچینگ است. در این دستگاه بتن با شرایط ایده‌آل تولید می‌شود. ظرفیت خط تولید بتن نیز کاملاً وابسته به ظرفیت میکسر دارد. البته بسته به نوع عملیات بتن‌سازی از انواع میکسر در طراحی بچینگ استفاده می‌شود. انواع میکسر در این سیستم‌ها به قرار زیر هستند.

 • میکسر دوقلو: این میکسرها دارای دو عدد شفت افقی هستند. برای طراحی میکسرهای کوچک از موتور مشترک در چرخش هر دو شفت استفاده شده ‌است. اما اگر میکسر بزرگ باشد، نیاز به توان بالاتری در چرخش شفت‌ها داریم. لذا هر کدام از شفت‌ها دارای الکتروموتور مستقل هستند. میکسر بتن دوقلو از بهترین انواع میکسر است که بتن بسیار مرغوب و کاملاً همگنی را تولید می‌کند.
 • میکسر کانتینیوس (ممتد): میکسر کانتنیوس برای تولید بتن متوالی طراحی‌ شده است. عملیات بتن‌سازی در این میکسرها یکسره است. به ‌این ‌ترتیب که هم‌زمان با ورود مصالح در داخل میکسر، بتن تولید شده در سمت خروجی میکسر خارج می‌شود. این میکسرها دارای شفت ماردونی (حلزونی) شکل هستند. لذا در هنگام مخلوط شدن مصالح، بتن آماده شده با مصالح تازه ‌وارد شده مخلوط نمی‌شود. بلکه پروسه بتن‌سازی در طول حرکت شفت حلزونی شکل تداوم دارد. سرعت بتن‌سازی میکسرهای کانتینیوس خیلی زیاد است. اما چندان بتن همگن و مرغوبی تهیه نمی‌کنند.
 • میکسر پن (افقی): این میکسرها متفاوت از دیگر میکسرها هستند. زیرا مخزن آنها ثابت است و محور مرکزی آن متصل به پره‌هایی بزرگ در داخل دیگ افقی دستگاه می‌چرخد. از میکسر پن (افقی) در سطح کارگاهی گاهاً با عنوان ناری ساز نیز یاد می‌کنند. معمولاً از این نوع میکسر برای تولید بلوک‌های بتنی در سطح کارخانجات تولید قطعات بتن استفاده می‌شود.
 • میکسر تک شفت: به ‌مانند میکسر افقی از چرخش پروانه برای مخلوط کردن مصالح استفاده می‌کند. اما پروانه این میکسرها به شکل ورق پیچ‌ خورده حول محور اصلی میکسر طراحی ‌شده است. این پروانه فرم حلزونی (ماردونی) شکل دارد. چرخش این محور با پروانه ماردونی باعث مخلوط شدن مصالح و تولید بتن می‌شود. ظرفیت تولید بتن میکسر تک شفت کم است و معمولاً برای طراحی سیستم‌های بچینگ کوچک مانند خط تولید بتن سیار استفاده می‌شوند.

بچینگ خشک چیست؟ چه تفاوتی با بچینگ تر دارد؟

سیستم‌های بچینگ را از نظر روش تولید بتن در دو گروه خشک و تر قرار می‌دهند. تفاوت این دو در چگونگی تولید بتن است. هر دو روش سیستم‌های متداولی هستند. اما معمولاً برای طراحی خط تولید انواع بتن سیار از سیستم بچینگ خشک استفاده می‌شود.

 • سیستم بچینگ تر: سیستم متداول تولید بتن است. در طراحی این سیستم میکسر بتن حضور دارد و محصول نهایی بتن کاملاً آماده است که خیس و مناسب تخلیه در عملیات بتن‌ریزی است. اگر محل نصب بچینگ در نزدیکی محل تخلیه بتن باشد، استفاده از سیستم بچینگ تر مناسب است. اما به ‌هر حال نیاز به جانمایی میکسرها داریم که قطعاً تهیه و جانمایی آنها هزینه‌بردار است و فضای خط تولید بتن را بزرگتر می‌کند. سیستم‌های بچینگ نصب ثابت معمولاً به روش تر طراحی می‌شوند.
 • سیستم بچینگ خشک: این سیستم فقط یک ساختار ساده برای مخلوط کردن خشک مصالح ساختمانی است. در طراحی این سیستم هیچ میکسر بتنی وجود ندارد. بلکه مصالح از طریق یک سیستم پیمانه گیر به ‌صورت خشک با یکدیگر مخلوط می‌شوند. این مخلوط کاملاً خشک است. مخلوط تهیه شده در کامیون‌های میکسر بتن بارگیری می‌شود تا تا در مدت زمان رسیدن به محل پروژه توسط میکسر کامیون با آب مخلوط شده و بتن نهایی و مناسب عملیات عمرانی تهیه شود. سیستم‌های بچینگ خشک طراحی کم جا و ارزان ‌قیمتی دارند. مناسب تأمین بتن در عملیات‌های گسترده هستند. اگر محل تخلیه بتن از محل خط تولید بتن فاصله زیادی دارد، بهتر است از سیستم بچینگ خشک استفاده شود .

مصالحی که در سیستم‌های بچینگ استفاده می شوند

سیستم‌های بچینگ ایده‌هایی کارآمد برای تولید بتن در محل پروژه‌های عمرانی هستند. این سیستم‌ها در اصل نوعی کارخانه کوچک تولید بتن هستند که باعث صرفه‌جویی وقت و هزینه در اجرای عملیات‌های عمرانی می‌شوند. کارخانه‌های تولید بتن آماده در اصل همین سیستم‌های بچینگ هستند که در ابعاد بسیار بزرگتری طراحی شده‌اند. هر چند ممکن است در طراحی خط تولید بتن برخی پروژه‌های بزرگ عمرانی سیستم بچینگ در ابعاد کاملاً حرفه‌ای طراحی شود.

بدون تردید خرید بتن آماده در پروژه‌های بزرگ مقرون‌ به ‌صرفه نیست. همچنین نمی‌توانیم بتن مورد نیاز این پروژه‌ها را به روش دستی تهیه کنیم. سیستم بچینگ راه‌حل کلیدی در تداوم فعالیت متوالی پروژه‌های بزرگ عمرانی است. از هر نوع مصالح ساختمانی متداول می‌توانیم در سیستم‌های بچینگ استفاده کنیم. در این سیستم‌ها از انواع سیمان، انواع ماسه شکسته و شسته و حتی دیگر مصالح ساختمانی استفاده می‌شود. حتی می‌توانیم انواع بتن با فرمول‌های تخصصی را تهیه کنیم. اما در قدم اول لازم است تا مصالح ساختمانی را به شکل اصولی وارد مخازن مناسب ذخیره کرده باشیم. همچنین سیستم بچینگ طراحی ‌شده ظرفیت کار در حجم بتن‌سازی مورد نظر شما را داشته باشد.