از تأثیر فوق روان کننده بر مقاومت بتن چه می‌دانیم؟

بتن مادامیکه هنوز سخت نشده و در مراحل اولیه بتن‌ریزی قرار داریم، ماده چگالی است که تمایلی به توزیع یکدست در فضای پیچیده قالب‌ها و یا فضاهای باریک میان آرماتورها ندارد. گاهاً مقدار گرانروی بتن آن‌قدر زیاد است که نمی‌توانیم برای پر کردن تمام فضاهای خالی آن را توزیع کنیم. در این ‌صورت باید برای هر چه روان‌تر شدن آن اقدام کنیم. انواع فوق روان کننده بتن برای این منظور ابداع شده ‌است. اما آیا درصد استفاده مجاز از این ترکیبات در بتن چه مقدار است؟ آیا از تأثیر فوق روان کننده بر مقاومت بتن اطلاع دارید؟
بدون تردید نباید با افزودن آب برای افزایش روان پذیری بتن اقدام کنیم. افزودن بی رویه آب جز تخریب بافت بتن و کاهش کیفیت و مقاومت آن تأثیر دیگری ندارد. این فوق روان کننده ها ابداع شده‌اند تا بدون نیاز به افزودن آب و به ‌هم خوردن تعادل بتن برای افزایش عدد اسلامپ بتن دست ‌به ‌کار شویم. در عین ‌حال حضور این افزودنی‌ها باعث افزایش کارایی بتن، افزایش انسجام و تسریع در زمان گیرش نهایی بتن خواهد شد. در این مقاله از گروه مت سل موتور تخصصی جستجوی مصالح ساختمانی قصد داریم تا به بررسی و تأثیر فوق روان کننده بر بتن بپردازیم. اگر قصد خرید بتن آماده دارید می‌توانید از طریق مت سل اقدام کنید.

فوق روان کننده بتن


فوق روان کننده بتن چیست؟


فوق روان کننده ها در دسته‌بندی انواع افزودنی‌های پرکاربرد بتنی قرار می‌گیرند که می‌توانند با افزایش عدد اسلامپ در روان پذیر بودن آن هر چه تأثیرگذار باشند. انواع فوق روان کننده بتن ترکیبات شیمیایی بر پایه نفتالین سولفونات هستند که اضافه شدن آنها باعث تشکیل بتن با قابلیت کارپذیری مطلوب و خود متراکم خواهد شد.
اضافه شدن فوق روان کننده باعث کاهش نسبت آب به سیمان در بتن می‌شود. به ‌این ‌ترتیب مدت ‌زمان گیرش بتن کاهش پیدا کرده و با افزایش اثرپذیری سیمان سطح مقاومت اولیه آن به ‌طرز چشمگیری افزایش پیدا خواهد کرد. این ماده ترکیبی شیمیایی است که می‌تواند بدون تاثیر در ماهیت بتن و حتی بدون تأثیر در ترکیب اولیه شکل‌گیری بتن با حفظ شرایط اسلامپ مقدار آب مخلوط بتنی را به‌ شدت کاهش داده و به ‌این ‌ترتیب تأثیر قابل ‌توجهی در روان پذیر شدن بتن داشته باشد. در واقع حضور فوق روان کننده بتن باعث خروج آب نمی‌شود؛ بلکه از تأثیر آب در ترکیب شیمیایی بتن می‌کاهد و قدرت سیمان را افزایش می‌دهد. در عین ‌حال برای خاصیت‌های دیگری همچون دیرگیری بتن و بهبود روند تغییر فاز بتن از حالت خمیری به سختی و... تأثیرگذار است.


آشنایی با انواع فوق روان کننده ها


به هر نوع افزودنی بتن که می‌تواند با افزایش عدد اسلامپ مقدار روان پذیری بتن را ارتقا بخشیده و در خود متراکم شدن آن کاملاً تأثیرگذار باشد، اصطلاحاً فوق روان کننده بتن گفته می‌شود. کاربرد این ترکیبات در اصلاح خواص بتن گسترده است و با توجه به نوع تأثیر در شرایط بتن به سه گروه کلی از ترکیبات کاهنده آب، استحکام دهنده بتن و بندش بتن دسته‌بندی می‌شوند.
فوق روان کننده ها از نوع بندش بتن برای تسریع زمان گیرش بتن و طی شدن مناسب فاز خمیری به فاز سخت کارایی دارند. مصالح ساختمانی کاهنده آب نیز برای اصلاح درجه گرانروی بتن استفاده می‌شوند. اما اصلی‌ترین کاربرد فوق روان کننده‌ها در خاصیت آنها برای افزایش استحکام بتن است. در این مقاله نیز تمرکز ما بر روی همین تیپ از ترکیبات روان‌کننده قرار دارد. انواع این ترکیبات بر پایه لینگو سولفات، کربوکسیلات و یا نفتالین هستند.
•    فوق روان کننده های کربوکسیلاتی: یک نوع روان‌کننده شیمیایی است که از مشتقات پلی کربوکسیلات بوده و حضور آن باعث کاهش شدید تأثیر آب و افزایش مناسب پخش شدن ذرات سیمان خواهد شد. موارد استفاده از روان کننده کربوکسیلاتی بسیار گسترده است. این ترکیب قادر است تا اثر آب بتن را به مقدار 30 درصد کاهش بدهد. کربوکسیلات با تاثیر در مقدار مویینگی بتن مانع از حضور گسترده آب در حجم متراکم بتن شده و مقدار نفوذپذیری آن را کاهش می‌دهد. این نکته اثبات تأثیر روان کننده بر مقاومت بتن است. چرا که با کاهش ضریب نفوذپذیری مقدار حجم تراکم بتن بهینه‌تر و استحکام آن افزایش پیدا می‌کند. در عین ‌حال می‌تواند عدد اسلامپ بتن را تا مقدار ۱۲ افزایش دهد.

فوق روان کننده بتن

•    فوق روان کننده های لینگو سولفات: لینگو سولفات از کاربردی‌ترین فوق روان کننده بتن است که به ‌خوبی قادر است تا با کاهش اثر کشش سطحی آب بتن باعث توزیع هر چه بهتر ذرات سیمان در تمام حجم بتنی شود. به ‌این ‌ترتیب در افزایش روان شدن بتن با حفظ نسبت آب تأثیر چشمگیری دارد. با افزوده شدن لینگو سولفات به بتن ترکیب خمیری شکل ایجاد می‌شود که قابلیت کارپذیری بالایی دارد و به ‌راحتی در تمامی فضاهای باریک و پیچیده توزیع می‌گردد. در عین ‌حال مقاومت فیزیکی آن نیز قابل ‌توجه است. مقدار روان پذیری بتن پس ‌از اضافه شدن لینگو سولفات آنچنان است که می‌توانیم از ترکیب خمیری شکل و کاملاً روان ایجاد شده برای استفاده در پمپ بتن پروژه‌های شاتکریت استفاده کنیم. همچنین در افزایش مقدار چسبندگی بتن و کاهش مقدار آب انداختگی آن نیز کاملاً تأثیرگذار است. بیشترین کاربرد فوق روان کننده بتن بر پایه ترکیبات لینگو برای پروژه‌های بتن‌ریزی با پمپ است.
•    فوق روان کننده های نفتالینی: نوع خاصی از ترکیبات نفتالین است که برای ساخت بتن با مشخصات مکانیکی قدرتمند در پروژه‌ها با اقلیم‌های معتدل و یا خشک کارایی دارد. این نوع افزودنی را با استفاده از پلیمرهای مصنوعی تولید می‌کنند که تأثیر قابل‌ توجه در افزایش مقاومت اولیه بتن دارد. حضور ترکیبات نفتالین باعث ایجاد دافعه میان آب و ذرات سیمان شده که در افزایش توزیع هر چه بهتر سیمان بدون تأثیر در کاهش میزان آب تأثیرگذار است. به نوعی با افزودن ترکیبات نفتالینی می‌توانیم کشش سطحی آب را تقلیل داده تا مانعی برای توزیع یکدست ذرات سیمان نباشند. کاربرد فوق روان کننده نفتالین بیشتر برای ساخت بتن‌هایی است که درصد جذب آب مصالح آنها زیاد است. همچنین مناسب تولید بتن روان برای پمپاژ سریع در فعالیت‌های ساختمان سازی است. در عین حال خاصیت‌های قابل توجه از جمله کاهش آب انداختن بتن، افزایش مقاومت بتن و تولید بتن یکدست نیز دارد.


ویژگی‌ها و تاثیر فوق روان کننده بر بتن


کاربرد فوق روان کننده برای کنترل اثرپذیری آب در بتن است. استفاده از آب در بتن باعث ایجاد روان پذیری و کارایی بهتر خواهد شد. اما این آب اضافی در ایجاد حفره‌ها و حباب‌های بتن نقش دارد که در نهایت تأثیر مخربی بر مقاومت فشاری بتن خواهد گذاشت. در عین ‌حال نمی‌توانیم بتن مورد نیاز خود را با درصد آب بسیار کمی تولید کنیم. چرا که در این ‌صورت هزینه اجرای بتن‌ریزی افزایش پیدا کرده و بتن تولید شده نیز کیفیت لازم را ندارد. در چنین شرایطی تکنیک استفاده از انواع فوق روان کننده بهترین انتخاب است. ویژگی‌ها و تأثیر این ترکیبات در بتن به قرار زیر است:
•    باعث افزایش اسلامپ بتن خواهد شد.
•    مقدار کارپذیری بتن را بهبود بخشیده و در توزیع هر چه بهتر آن برای فضاهای باریک تأثیرگذار است.
•    با کاهش مویینگی در بهبود نفوذناپذیری بتن نقش دارد.
•    نسبت آب به سیمان را در ترکیب نهایی بتن تا ۲۵ درصد کاهش می‌دهد.
•    با تراکم پذیری بهتر بتن در افزایش انسجام آن و بهبود عیار بتن مؤثر است.
•    منجر به تسریع دوره گیرش بتن می‌شود.
•    امکان بهره‌برداری سریع سازه و بارگذاری آن را فراهم می‌کند.
•    از تأثیر خطرات بالقوه همچون خزش و یا انقباض بتن می‌کاهد.
•    باعث افزایش مقاومت فشاری بتن در سنین اولیه می‌شود.

آیا فوق روان کننده ها مقاومت نهایی بتن را افزایش می‌دهند؟


این مطلب را برای پاسخ به سوال تأثیر روان کننده بر مقاومت بتن آغاز کرده‌ایم. بهتر است بدانید که استفاده از این ترکیبات در افزایش مقاومت فشاری بتن کاملاً تأثیرگذار است.
هدف از کاربرد فوق روان کننده ها برای افزایش روان‌پذیری بتن در مقدار آب معین و یا کاهش اثر آب مصرفی در روان پذیر بودن بتن و یا هر دو مورد است. این ترکیبات خاصیت کاهندگی آب را دارند و به شکل فیزیکی عمل کرده و با تأثیر مستقیم در فرآیند آب‌گیری سیمان می‌توانند خصوصیات کلی بتن را ارتقا بخشند.
وقتی در بتن از روان کننده‌ها استفاده نکرده باشید، ذرات سیمان به یکدیگر می‌چسبند و حالتی لخته مانند پیدا می‌کنند. نیروی کششی آب نیز در این باره نقش دارد. قاعدتا با عدم توزیع یکدست سیمان نمی‌توانیم انتظار بتنی با خواص عالی و مقاومت فشاری زیاد را داشته باشیم. این در حالی است که می‌توانیم با اضافه کردن روان کننده ها باعث جدا شدن و پخش بهتر ذرات سیمان در کل حجم بتن شویم. به این ترتیب بتن با فرم یکدست‌تر و همگن‌تری در اختیار داریم. چنین بتنی خواص فیزیکی بهتری ارائه می‌کند.

تأثیر فوق روان کننده بر بتن

مکانیزم عملکرد فوق روان کننده در بتن


فوق روان کننده ها برای توزیع ذرات سیمان در حجم کلی بتن استفاده می‌شوند. مکانیزم عملکرد این ترکیبات بر پایه ایجاد نیروهای دافعه بر اثر شکل‌گیری بارهای الکترواستاتیکی میان ذرات سیمان است. به‌ این ‌ترتیب ذرات سیمان با وجود نیروهای الکترواستاتیکی تمایلی به ماندن در کنار یکدیگر ندارند و از آن حالت لخته مانند توده‌های سیمانی خارج می‌شوند.
وقتی سیمان را با آب ترکیب می‌کنیم، یک نوع نیروی سطحی الکترواستاتیکی میان دانه‌های سیمان و سنگدانه‌ها ایجاد می‌شود. در چنین شرایطی آب مانع توزیع ذرات سیمان شده و این ذرات علاقه دارند تا به یکدیگر بچسبند. اما فوق روان کننده ها با اضافه شدن سطحی در دانه‌های سیمان باعث ایجاد بار منفی می‌شوند که نوعی نیروی دافعه تولید خواهد کرد. نیرویی که به کشش آب غلبه کرده و در توزیع یکدست سیمان در بتن تأثیر می‌گذارد. به این مرحله اصطلاحاً اثر پخش کنندگی گفته می‌شود. 
در نهایت بتن توزیع یکدست‌تری دارد و با کاهش اثر مویینگی آب حجم حباب‌های هوا باقیمانده در بتن کاهش پیدا می‌کند. از طرفی کارپذیری بتن بهتر شده که به توزیع کامل آن در تمامی فضاها کمک خواهد کرد. در نهایت نیز با کاهش مویینگی آب مقدار نفوذپذیری بتن پس‌ از سخت شدن کمتر است.


اهمیت استفاده از فوق روان کننده بتن


بدون تردید تأثیر روان کننده بر مقاومت بتن چشمگیر است. با درک درست شرایط بتن و استفاده مناسب از انواع فوق روان کننده می‌توانیم به کاهش حباب‌ها، توزیع بهتر، زمان گیرش سریع‌تر و نفوذ ناپذیری هر چه بهتر بتن کمک کنیم. این ‌همه تأثیر مثبت در افزایش مقاومت بتن دارد. اما در نظر داشته باشید که وقتی به چنین شرایط ایده‌آل نزدیک هستید که از فوق روان کننده بتن مناسب با توجه به شرایط پروژه استفاده کنید. در عین ‌حال استفاده بی‌رویه از این ترکیبات تأثیر منفی بر ویژگی‌های پایه بتن می‌گذارد.
مهم است تا در هنگام خرید مصالح ساختمانی از قبیل افزودنی‌های بتن، نوع و شرایط پروژه را ارزیابی کنید. این ارزیابی در استفاده تکنیکی از فوق روان کننده ها اهمیت بالایی دارد. این مقاله در تیم کارشناسی مت سل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان و مجری خرید آنلاین مصالح ساختمانی تهیه شده ‌است. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقالات معرفی افزودنی های بتن را مطالعه کنید. در عین حال برای کسب اطلاعات کافی از قیمت مصالح ساختمانی و تهیه انواع افزودنی‌ها از خدمات گروه مت سل برخوردار شوید. مت سل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان است که برای ارتباط شما با انواع تولیدکنندگان و توزیع کنندگان اصلی در ایران با امکان مقایسه قیمت مصالح ساختمانی فعالیت می‌کند.
     

از تأثیر فوق روان کننده بر مقاومت بتن چه می‌دانیم؟

بتن مادامیکه هنوز سخت نشده و در مراحل اولیه بتن‌ریزی قرار داریم، ماده چگالی است که تمایلی به توزیع یکدست در فضای پیچیده قالب‌ها و یا فضاهای باریک میان آرماتورها ندارد. گاهاً مقدار گرانروی بتن آن‌قدر زیاد است که نمی‌توانیم برای پر کردن تمام فضاهای خالی آن را توزیع کنیم. در این ‌صورت باید برای هر چه روان‌تر شدن آن اقدام کنیم. انواع فوق روان کننده بتن برای این منظور ابداع شده ‌است. اما آیا درصد استفاده مجاز از این ترکیبات در بتن چه مقدار است؟ آیا از تأثیر فوق روان کننده بر مقاومت بتن اطلاع دارید؟
بدون تردید نباید با افزودن آب برای افزایش روان پذیری بتن اقدام کنیم. افزودن بی رویه آب جز تخریب بافت بتن و کاهش کیفیت و مقاومت آن تأثیر دیگری ندارد. این فوق روان کننده ها ابداع شده‌اند تا بدون نیاز به افزودن آب و به ‌هم خوردن تعادل بتن برای افزایش عدد اسلامپ بتن دست ‌به ‌کار شویم. در عین ‌حال حضور این افزودنی‌ها باعث افزایش کارایی بتن، افزایش انسجام و تسریع در زمان گیرش نهایی بتن خواهد شد. در این مقاله از گروه مت سل موتور تخصصی جستجوی مصالح ساختمانی قصد داریم تا به بررسی و تأثیر فوق روان کننده بر بتن بپردازیم. اگر قصد خرید بتن آماده دارید می‌توانید از طریق مت سل اقدام کنید.

فوق روان کننده بتن


فوق روان کننده بتن چیست؟


فوق روان کننده ها در دسته‌بندی انواع افزودنی‌های پرکاربرد بتنی قرار می‌گیرند که می‌توانند با افزایش عدد اسلامپ در روان پذیر بودن آن هر چه تأثیرگذار باشند. انواع فوق روان کننده بتن ترکیبات شیمیایی بر پایه نفتالین سولفونات هستند که اضافه شدن آنها باعث تشکیل بتن با قابلیت کارپذیری مطلوب و خود متراکم خواهد شد.
اضافه شدن فوق روان کننده باعث کاهش نسبت آب به سیمان در بتن می‌شود. به ‌این ‌ترتیب مدت ‌زمان گیرش بتن کاهش پیدا کرده و با افزایش اثرپذیری سیمان سطح مقاومت اولیه آن به ‌طرز چشمگیری افزایش پیدا خواهد کرد. این ماده ترکیبی شیمیایی است که می‌تواند بدون تاثیر در ماهیت بتن و حتی بدون تأثیر در ترکیب اولیه شکل‌گیری بتن با حفظ شرایط اسلامپ مقدار آب مخلوط بتنی را به‌ شدت کاهش داده و به ‌این ‌ترتیب تأثیر قابل ‌توجهی در روان پذیر شدن بتن داشته باشد. در واقع حضور فوق روان کننده بتن باعث خروج آب نمی‌شود؛ بلکه از تأثیر آب در ترکیب شیمیایی بتن می‌کاهد و قدرت سیمان را افزایش می‌دهد. در عین ‌حال برای خاصیت‌های دیگری همچون دیرگیری بتن و بهبود روند تغییر فاز بتن از حالت خمیری به سختی و... تأثیرگذار است.


آشنایی با انواع فوق روان کننده ها


به هر نوع افزودنی بتن که می‌تواند با افزایش عدد اسلامپ مقدار روان پذیری بتن را ارتقا بخشیده و در خود متراکم شدن آن کاملاً تأثیرگذار باشد، اصطلاحاً فوق روان کننده بتن گفته می‌شود. کاربرد این ترکیبات در اصلاح خواص بتن گسترده است و با توجه به نوع تأثیر در شرایط بتن به سه گروه کلی از ترکیبات کاهنده آب، استحکام دهنده بتن و بندش بتن دسته‌بندی می‌شوند.
فوق روان کننده ها از نوع بندش بتن برای تسریع زمان گیرش بتن و طی شدن مناسب فاز خمیری به فاز سخت کارایی دارند. مصالح ساختمانی کاهنده آب نیز برای اصلاح درجه گرانروی بتن استفاده می‌شوند. اما اصلی‌ترین کاربرد فوق روان کننده‌ها در خاصیت آنها برای افزایش استحکام بتن است. در این مقاله نیز تمرکز ما بر روی همین تیپ از ترکیبات روان‌کننده قرار دارد. انواع این ترکیبات بر پایه لینگو سولفات، کربوکسیلات و یا نفتالین هستند.
•    فوق روان کننده های کربوکسیلاتی: یک نوع روان‌کننده شیمیایی است که از مشتقات پلی کربوکسیلات بوده و حضور آن باعث کاهش شدید تأثیر آب و افزایش مناسب پخش شدن ذرات سیمان خواهد شد. موارد استفاده از روان کننده کربوکسیلاتی بسیار گسترده است. این ترکیب قادر است تا اثر آب بتن را به مقدار 30 درصد کاهش بدهد. کربوکسیلات با تاثیر در مقدار مویینگی بتن مانع از حضور گسترده آب در حجم متراکم بتن شده و مقدار نفوذپذیری آن را کاهش می‌دهد. این نکته اثبات تأثیر روان کننده بر مقاومت بتن است. چرا که با کاهش ضریب نفوذپذیری مقدار حجم تراکم بتن بهینه‌تر و استحکام آن افزایش پیدا می‌کند. در عین ‌حال می‌تواند عدد اسلامپ بتن را تا مقدار ۱۲ افزایش دهد.

فوق روان کننده بتن

•    فوق روان کننده های لینگو سولفات: لینگو سولفات از کاربردی‌ترین فوق روان کننده بتن است که به ‌خوبی قادر است تا با کاهش اثر کشش سطحی آب بتن باعث توزیع هر چه بهتر ذرات سیمان در تمام حجم بتنی شود. به ‌این ‌ترتیب در افزایش روان شدن بتن با حفظ نسبت آب تأثیر چشمگیری دارد. با افزوده شدن لینگو سولفات به بتن ترکیب خمیری شکل ایجاد می‌شود که قابلیت کارپذیری بالایی دارد و به ‌راحتی در تمامی فضاهای باریک و پیچیده توزیع می‌گردد. در عین ‌حال مقاومت فیزیکی آن نیز قابل ‌توجه است. مقدار روان پذیری بتن پس ‌از اضافه شدن لینگو سولفات آنچنان است که می‌توانیم از ترکیب خمیری شکل و کاملاً روان ایجاد شده برای استفاده در پمپ بتن پروژه‌های شاتکریت استفاده کنیم. همچنین در افزایش مقدار چسبندگی بتن و کاهش مقدار آب انداختگی آن نیز کاملاً تأثیرگذار است. بیشترین کاربرد فوق روان کننده بتن بر پایه ترکیبات لینگو برای پروژه‌های بتن‌ریزی با پمپ است.
•    فوق روان کننده های نفتالینی: نوع خاصی از ترکیبات نفتالین است که برای ساخت بتن با مشخصات مکانیکی قدرتمند در پروژه‌ها با اقلیم‌های معتدل و یا خشک کارایی دارد. این نوع افزودنی را با استفاده از پلیمرهای مصنوعی تولید می‌کنند که تأثیر قابل‌ توجه در افزایش مقاومت اولیه بتن دارد. حضور ترکیبات نفتالین باعث ایجاد دافعه میان آب و ذرات سیمان شده که در افزایش توزیع هر چه بهتر سیمان بدون تأثیر در کاهش میزان آب تأثیرگذار است. به نوعی با افزودن ترکیبات نفتالینی می‌توانیم کشش سطحی آب را تقلیل داده تا مانعی برای توزیع یکدست ذرات سیمان نباشند. کاربرد فوق روان کننده نفتالین بیشتر برای ساخت بتن‌هایی است که درصد جذب آب مصالح آنها زیاد است. همچنین مناسب تولید بتن روان برای پمپاژ سریع در فعالیت‌های ساختمان سازی است. در عین حال خاصیت‌های قابل توجه از جمله کاهش آب انداختن بتن، افزایش مقاومت بتن و تولید بتن یکدست نیز دارد.


ویژگی‌ها و تاثیر فوق روان کننده بر بتن


کاربرد فوق روان کننده برای کنترل اثرپذیری آب در بتن است. استفاده از آب در بتن باعث ایجاد روان پذیری و کارایی بهتر خواهد شد. اما این آب اضافی در ایجاد حفره‌ها و حباب‌های بتن نقش دارد که در نهایت تأثیر مخربی بر مقاومت فشاری بتن خواهد گذاشت. در عین ‌حال نمی‌توانیم بتن مورد نیاز خود را با درصد آب بسیار کمی تولید کنیم. چرا که در این ‌صورت هزینه اجرای بتن‌ریزی افزایش پیدا کرده و بتن تولید شده نیز کیفیت لازم را ندارد. در چنین شرایطی تکنیک استفاده از انواع فوق روان کننده بهترین انتخاب است. ویژگی‌ها و تأثیر این ترکیبات در بتن به قرار زیر است:
•    باعث افزایش اسلامپ بتن خواهد شد.
•    مقدار کارپذیری بتن را بهبود بخشیده و در توزیع هر چه بهتر آن برای فضاهای باریک تأثیرگذار است.
•    با کاهش مویینگی در بهبود نفوذناپذیری بتن نقش دارد.
•    نسبت آب به سیمان را در ترکیب نهایی بتن تا ۲۵ درصد کاهش می‌دهد.
•    با تراکم پذیری بهتر بتن در افزایش انسجام آن و بهبود عیار بتن مؤثر است.
•    منجر به تسریع دوره گیرش بتن می‌شود.
•    امکان بهره‌برداری سریع سازه و بارگذاری آن را فراهم می‌کند.
•    از تأثیر خطرات بالقوه همچون خزش و یا انقباض بتن می‌کاهد.
•    باعث افزایش مقاومت فشاری بتن در سنین اولیه می‌شود.

آیا فوق روان کننده ها مقاومت نهایی بتن را افزایش می‌دهند؟


این مطلب را برای پاسخ به سوال تأثیر روان کننده بر مقاومت بتن آغاز کرده‌ایم. بهتر است بدانید که استفاده از این ترکیبات در افزایش مقاومت فشاری بتن کاملاً تأثیرگذار است.
هدف از کاربرد فوق روان کننده ها برای افزایش روان‌پذیری بتن در مقدار آب معین و یا کاهش اثر آب مصرفی در روان پذیر بودن بتن و یا هر دو مورد است. این ترکیبات خاصیت کاهندگی آب را دارند و به شکل فیزیکی عمل کرده و با تأثیر مستقیم در فرآیند آب‌گیری سیمان می‌توانند خصوصیات کلی بتن را ارتقا بخشند.
وقتی در بتن از روان کننده‌ها استفاده نکرده باشید، ذرات سیمان به یکدیگر می‌چسبند و حالتی لخته مانند پیدا می‌کنند. نیروی کششی آب نیز در این باره نقش دارد. قاعدتا با عدم توزیع یکدست سیمان نمی‌توانیم انتظار بتنی با خواص عالی و مقاومت فشاری زیاد را داشته باشیم. این در حالی است که می‌توانیم با اضافه کردن روان کننده ها باعث جدا شدن و پخش بهتر ذرات سیمان در کل حجم بتن شویم. به این ترتیب بتن با فرم یکدست‌تر و همگن‌تری در اختیار داریم. چنین بتنی خواص فیزیکی بهتری ارائه می‌کند.

تأثیر فوق روان کننده بر بتن

مکانیزم عملکرد فوق روان کننده در بتن


فوق روان کننده ها برای توزیع ذرات سیمان در حجم کلی بتن استفاده می‌شوند. مکانیزم عملکرد این ترکیبات بر پایه ایجاد نیروهای دافعه بر اثر شکل‌گیری بارهای الکترواستاتیکی میان ذرات سیمان است. به‌ این ‌ترتیب ذرات سیمان با وجود نیروهای الکترواستاتیکی تمایلی به ماندن در کنار یکدیگر ندارند و از آن حالت لخته مانند توده‌های سیمانی خارج می‌شوند.
وقتی سیمان را با آب ترکیب می‌کنیم، یک نوع نیروی سطحی الکترواستاتیکی میان دانه‌های سیمان و سنگدانه‌ها ایجاد می‌شود. در چنین شرایطی آب مانع توزیع ذرات سیمان شده و این ذرات علاقه دارند تا به یکدیگر بچسبند. اما فوق روان کننده ها با اضافه شدن سطحی در دانه‌های سیمان باعث ایجاد بار منفی می‌شوند که نوعی نیروی دافعه تولید خواهد کرد. نیرویی که به کشش آب غلبه کرده و در توزیع یکدست سیمان در بتن تأثیر می‌گذارد. به این مرحله اصطلاحاً اثر پخش کنندگی گفته می‌شود. 
در نهایت بتن توزیع یکدست‌تری دارد و با کاهش اثر مویینگی آب حجم حباب‌های هوا باقیمانده در بتن کاهش پیدا می‌کند. از طرفی کارپذیری بتن بهتر شده که به توزیع کامل آن در تمامی فضاها کمک خواهد کرد. در نهایت نیز با کاهش مویینگی آب مقدار نفوذپذیری بتن پس‌ از سخت شدن کمتر است.


اهمیت استفاده از فوق روان کننده بتن


بدون تردید تأثیر روان کننده بر مقاومت بتن چشمگیر است. با درک درست شرایط بتن و استفاده مناسب از انواع فوق روان کننده می‌توانیم به کاهش حباب‌ها، توزیع بهتر، زمان گیرش سریع‌تر و نفوذ ناپذیری هر چه بهتر بتن کمک کنیم. این ‌همه تأثیر مثبت در افزایش مقاومت بتن دارد. اما در نظر داشته باشید که وقتی به چنین شرایط ایده‌آل نزدیک هستید که از فوق روان کننده بتن مناسب با توجه به شرایط پروژه استفاده کنید. در عین ‌حال استفاده بی‌رویه از این ترکیبات تأثیر منفی بر ویژگی‌های پایه بتن می‌گذارد.
مهم است تا در هنگام خرید مصالح ساختمانی از قبیل افزودنی‌های بتن، نوع و شرایط پروژه را ارزیابی کنید. این ارزیابی در استفاده تکنیکی از فوق روان کننده ها اهمیت بالایی دارد. این مقاله در تیم کارشناسی مت سل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان و مجری خرید آنلاین مصالح ساختمانی تهیه شده ‌است. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقالات معرفی افزودنی های بتن را مطالعه کنید. در عین حال برای کسب اطلاعات کافی از قیمت مصالح ساختمانی و تهیه انواع افزودنی‌ها از خدمات گروه مت سل برخوردار شوید. مت سل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان است که برای ارتباط شما با انواع تولیدکنندگان و توزیع کنندگان اصلی در ایران با امکان مقایسه قیمت مصالح ساختمانی فعالیت می‌کند.