تفاوت شن و ماسه طبیعی با شکسته

شن و ماسه اصلی‌ترین مصالح ساختمانی تولید انواع بتن هستند که بالغ بر ۸۰ درصد وزن آن را تشکیل می‌دهند. در عین ‌حال برای ساخت انواع بتن به تفکیکی از انواع شن و ماسه نیاز داریم. آیا از تفاوت شن و ماسه شکسته با طبیعی اطلاع دارید؟ اصولاً چه نوع شن و ماسه از نوع طبیعی و کدام نمونه‌ها از نوع شکسته هستند؟
همگی انواع شن و ماسه در ظاهر یکسان هستند و با توده‌های بزرگی از خرده سنگ‌های بسیار ریز به فروش می‌رسند. از نگاه فنی هر نوع خرده سنگی که قطر دانه بندی آن بسیار کوچک در حد چند میلی‌متر باشد، به شکلی که از الک نمره ۴ عبور کند را ماسه و به خرده سنگ‌های باقیمانده روی الک نمره ۴ که دانه‌بندی درشتی دارند، اصطلاحاً شن گفته می‌شود. اما تفکیک انواع شن و ماسه فراتر از اندازه خرده سنگ‌ها با توجه به شکل ظاهری آنها نیز انجام می‌شود. بر این اساس دو دسته‌بندی بزرگ از انواع شن و ماسه طبیعی یا شکسته وجود دارد. در این مقاله از مت سل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان به بررسی تفاوت شن و ماسه طبیعی با شکسته می‌پردازیم. برای خرید بتن آماده می‌توانید از طریق مت سل اقدام کنید.

شن و ماسه شکسته


شن و ماسه طبیعی چیست؟


به خرده سنگ‌های طبیعی که در بستر رودخانه‌ها، سواحل و یا جلگه‌های آبرفتی وجود دارند، اصطلاحاً شن و ماسه طبیعی گفته می‌شود. این خرده سنگ‌ها محصول فرسایش طبیعی جریان آب و باد هستند. به شکلی که جریان پیوسته آب قلوه‌سنگ‌های بزرگ را جابه‌جا کرده و این تخته ‌سنگ‌ها در برخورد با یکدیگر خرد می‌شوند. این خرد شدن تا جایی ادامه دارد که خرده سنگ‌هایی کوچک در بستر رودخانه‌ها باقی می‌ماند. جریان پیوسته آب و برخورد دائمی این خرده سنگ‌ها هر اندازه آنها را کوچکتر کرده و سطح آنها را صیقلی‌تر و گردتر می‌کند.
به شن و ماسه طبیعی اصطلاحاً شن و ماسه گرد گوشه هم گفته می‌شود. دانه‌های این نوع شن و ماسه نسبت به‌ هم اصطکاک کمی دارند و به ‌راحتی بر روی ‌هم می‌لغزند. برای همین است که از این نوع شن و ماسه به ‌جهت تولید انواع بتن روان مناسب پر کردن قالب‌ها و یا پروژه‌های پمپاژ بتن از قبیل شاتکریت استفاده می‌کنند.


کاربردهای شن و ماسه طبیعی


شکل ظاهری با سطح کاملاً صیقلی و فرم صاف با لبه‌های گرد خصوصیت ویژه‌ای است که کاربرد شن و ماسه طبیعی را در بتن‌سازی هر چه برجسته تر کرده ‌است. این خرده سنگ‌ها به‌ راحتی بر روی‌ هم می‌لغزند و حجم بتن را کاملاً متراکم ساخته و به ‌خوبی در فضاهای باریک حرکت می‌کنند. به ‌این ‌ترتیب بتن یکدست، بدون حباب با روان پذیری و کارپذیری زیاد تولید می‌شود. با این ‌وجود مقدار مقاومت فشاری بتن تهیه شده از شن و ماسه طبیعی به نسبت از بتن‌های تهیه ‌شده با شن و ماسه شکسته کمتر است. 
بیشترین کاربرد شن و ماسه طبیعی برای ملات‌سازی در مصارف ساختمانی است. با این ‌وجود تا زمانی ‌که این نوع خرده سنگ‌های طبیعی را در فرآیند شستشو وارد نکنید، مناسب تولید بتن نیستند. زیرا در میان خرده سنگ‌های شن و ماسه طبیعی مقدار قابل‌ توجه توده‌های خاکی و یا موارد آلی وجود دارد. بنابراین آن را می‌شویند تا تمامی ناخالصی‌ها پاک شده و توده‌ خالص سنگی تهیه شود. به این نوع اصطلاحاً شن و ماسه شسته و یا شن و ماسه دوبار شور می‌گویند. 


شن و ماسه شکسته


شن و ماسه شکسته محصول کارخانه‌ای است و از خرد کردن و شکستن تخته سنگ‌های معدنی تولید می‌شود. در کارخانه‌های تولید شن و ماسه از انواع دستگاه‌های سنگ شکن و یا آسیاب‌ها و... وجود دارد که می‌توانند قلوه‌سنگ‌های بزرگ را تا تبدیل شدن به خرده سنگ‌های کوچک شن و ماسه خرد کنند. از آنجا که هر سنگدانه این نوع مصالح ساختمانی یک خرده‌سنگ با لبه‌های شکسته و زوایای تیز است، به این نوع مصالح ساختمانی اصطلاحاً شن و ماسه شکسته می‌گویند.
سنگدانه‌های شن و ماسه شکسته به علت لبه‌های شکسته و گوشه‌های تیز نسبت ‌به هم اصطکاک بالایی دارند. بنابراین توده‌های سنگی با اصطکاک بالایی را ایجاد می‌کنند که می‌تواند در افزایش مقاومت فشاری بتن کاملاً تأثیرگذار باشد.

تفاوت شن و ماسه طبیعی با شکسته


کاربردهای شن و ماسه شکسته


وجود اصطکاک بسیار زیاد میان خرده سنگ‌های شکسته مناسب تولید بتن روان نیستند؛ اما همین اصطکاک بالا باعث می‌شود تا توده‌های سنگی آنها ساختارهای کاملاً منسجم و باثباتی را پدید آورند. بنابراین بیشترین کاربرد شن و ماسه شکسته برای تولید لایه بیس در مراحل راه‌سازی است. همچنین برای تولید بتن‌های سنگین که مقاومت فشاری بالایی دارند، مانند بتن فونداسیون ساختمان‌های بزرگ از این نوع شن و ماسه استفاده می‌کنند.
بیشترین خرید شن و ماسه شکسته برای کار در سازه‌های بزرگ عمرانی است؛ اما به ‌هر حال حتی برای تولید بتن‌های روان نیز به درصد مناسبی از این نوع مصالح ساختمانی برای ترکیب شدن با شن و ماسه طبیعی نیاز داریم.


بررسی تفاوت شن و ماسه طبیعی با شکسته


اگر چه انواع شن و ماسه همگی محصول خرده سنگ‌ها هستند و به نوعی چه محصول فرایندهای طبیعی و یا خطوط کارخانه‌ای در قامت توده‌های سنگی در اندازه‌های مختلف استفاده می‌شوند؛ اما از نظر شکل ظاهری، قابلیت‌های کاربردی، نوع و استحکام در ساختار بتنی و حتی قابلیت شکل‌پذیری بتن تفاوت‌هایی دارند. تفاوت‌هایی که حالا موضوع اصلی بحث ما در مقایسه شن و ماسه شکسته و یا طبیعی است.


شکل ظاهری


بزرگترین تفاوت شن و ماسه طبیعی با شکسته در شکل ظاهری خرده سنگ‌ها است. شن و ماسه طبیعی از فرسایش طولانی ‌مدت جریان آب و باد در برخورد مداوم خرده سنگ‌ها با یکدیگر شکل می‌گیرد. خرده سنگ‌های طبیعی دارای ظاهری کاملا صیقلی با لبه‌های گرد گوشه هستند. اما شن و ماسه شکسته را در محل کارخانه از خرد کردن تخته‌سنگ‌های بزرگ تولید می‌کنند که ظاهری خشن با سطوح برجسته و لبه‌های تند و گوشه‌های تیز دارند.


قابلیت‌های کاربردی


شرایطی کاربردی از دیگر فاکتورهای کلیدی برای بررسی تفاوت شن و ماسه طبیعی با شکسته است. سطوح صیقلی با گوشه‌های گرد خرده سنگ‌های طبیعی باعث می‌شود تا توده‌های سنگی آن از اصطکاک کمی در کنار هم برخوردار باشند. لذا به‌ راحتی روی ‌هم می‌لغزند. کاربرد شن و ماسه طبیعی برای تولید بتن‌های روان مخصوص پر کردن قالب‌های پیچیده و یا قالب‌های پر از آرماتور است.
در مقابل خرده سنگ‌های شکسته نسبت‌ به یکدیگر اصطکاک بالایی دارند. توده‌های سنگی شن و ماسه شکسته عملا ساختارهای یکپارچه‌ای را ایجاد می‌کنند که حتی بدون استفاده از ملات خمیری از ثبات بالایی برخوردار هستند. کاربرد شن و ماسه شکسته برای بستر سازی جاده‌ها و یا تولید بستر شنی سازه‌های سنگین و حتی تولید بتن‌های سنگین فضاهای بزرگ ساختمانی است.


مقاومت فشاری بتن


از هر دو نوع شن و ماسه طبیعی و شکسته برای تولید بتن استفاده می‌شود؛ اما مقاومت فشاری بتن تولید شده با خرده سنگ‌های شکسته به‌ علت ساختار توده‌ای با اصطکاک زیاد این خرده سنگ‌ها بسیار زیاد است. لذا کاملاً مناسب تولید بتن‌های سنگین در بخش‌های زیرین سازه‌های بزرگ مانند بتن فونداسیون هستند. در مقابل از شن و ماسه طبیعی عموماً برای تولید بتن‌های روان و سبک در پروژه‌های پمپاژ بتن و یا شاتکریت استفاده می‌کنند. در عین ‌حال کاربرد شن و ماسه طبیعی برای تهیه انواع ملات‌های ساختمانی مانند ملات دیوارچینی از نمونه‌های شکسته بیشتر است. هر چند در عمل از ترکیب نسبی این دو نوع خرده سنگ‌ها در تولید ملات‌های ساختمانی استفاده می‌کنند.

تفاوت شن و ماسه شکسته با طبیعی


تأثیر در مصرف سیمان


مقدار مصرف سیمان برای تولید بتن با استفاده از شن و ماسه طبیعی و یا شکسته متفاوت است. این تفاوت به‌ علت ساختار شکلی گوناگون این خرده سنگ‌ها است. معمولاً خرده سنگ‌های طبیعی فرم یکدست با سطح کاملاً صاف و صیقلی دارند و هیچ فضای کنج و یا توخالی در آنها وجود ندارد. در عین ‌حال کاملاً بر روی‌ هم قرار می‌گیرند و حجم خالی زیادی میان توده‌های سنگی از نوع طبیعی وجود ندارد. به ‌این ‌ترتیب به ملات خمیر سیمان خیلی زیادی برای احاطه‌ی خرده سنگ‌های طبیعی نیاز نداریم.
اما در شن و ماسه شکسته ماجرا کاملاً متفاوت است. هر خرده سنگ شکسته ظاهری با شکل هندسی غیرمتوازن دارد که مقدار سطوح خارجی آن را بزرگ می‌کند. در عین ‌حال به ‌طور کامل بر روی ‌هم قرار نمی‌گیرند و همواره فضای خالی قابل ‌توجه میان خرده سنگ‌ها وجود دارد که باید با خمیر سیمان پر شود. این موضوع باعث می‌شود تا در استفاده از شن و ماسه شکسته به خمیر سیمان بیشتری برای تولید بتن نیاز داشته باشیم.


توده‌های خاکی و ناخالصی‌ها


وجود توده‌های خاکی از دیگر عوامل کلیدی در بررسی تفاوت شن و ماسه طبیعی با شکسته است. از آنجا که شن و ماسه طبیعی را مستقیم از منابع طبیعی مانند بستر رودخانه‌ها برداشت می‌کنند، همواره حجم قابل ‌توجه توده‌های خاکی و یا مواد آلی زائد در میان خرد سنگ‌ها وجود دارد. به نوعی هر خرده سنگ طبیعی حتی کوچکترین آنها با لایه‌ای از خاک احاطه شده ‌است. این حجم خاک اضافی در واقع نوعی ناخالصی است که باعث سست شدن ساختار بتن می‌شود. برای حل این مشکل معمولاً شن و ماسه طبیعی را در دستگاه‌های مخصوص می‌شویند که به مصالح ساختمانی تهیه ‌شده اصطلاحا شن و ماسه شسته گفته می‌شود. برای اطمینان هر چه بیشتر از خلوص بالاتر خرده سنگ‌ها ممکن است مراحل شستشو را مجدداً تکرار کنند که در این صورت شن و ماسه دوبار شور تهیه می‌شود.
اما در فرآیند شکستن تخته سنگ‌ها و تولید شن و ماسه کارخانه‌ای هیچ توده خاکی و یا مواد ناخالص وجود ندارد. بنابراین عموماً نیازی به سپری شدن مرحله شستشو و زدودن ناخالصی‌ها نیست.


شن و ماسه مخلوط چیست؟


علاوه‌بر انواع شن و ماسه طبیعی یا شکسته نوع دیگری از این خرده سنگ‌ها در مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که به آن شن و ماسه مخلوط گفته می‌شود. این نوع، محصول خرد شدن سنگ‌های بزرگ طبیعی در محل کارخانه هستند. قلوه سنگ‌های طبیعی سطح صاف و صیقلی دارند؛ اما اندازه آنها بزرگتر از سایز استاندارد شن یا ماسه است. لذا با خرد کردن این قلوه سنگ‌ها نوع دیگری از شن و ماسه تهیه می‌شود که اگر چه سطح صاف و صیقلی دارند؛ اما در لبه‌ها تیز و زوایای آنها تند است.


تفاوت قیمت شن و ماسه طبیعی با شکسته


قیمت شن و ماسه طبیعی با شکسته از نظر وزنی چندان تفاوتی با یکدیگر ندارند. در واقع آنچه تعیین‌ کننده قیمت مصالح ساختمانی است، در نوع دانه‌بندی، جنس سنگی، مقدار ناخالصی و درصد رطوبت است. هر دو نوع خرده سنگ‌های طبیعی و یا شکسته محصول سنگ‌های رسی و یا گرانیتی هستند که قیمت آنها را با توجه به کیفیت سنگی و خالص بودن آنها محاسبه می‌کنند. البته فرآوری خرده سنگ‌ها در افزایش قیمت شن و ماسه کاملاً تأثیرگذار است. بر این اساس مثلاً مصالح ساختمانی دوبار شور که فرایند پیچیده خالص‌سازی را سپری می‌کنند، قیمت بالاتری به نسبت از شن و ماسه‌های معمولی دارند. در عین ‌حال ممکن است که در محل کارخانه از کوره برای خشک کردن کامل مصالح ساختمانی استفاده کنند که در این ‌صورت نیز نوع قیمت مصالح ساختمانی تغییر خواهد کرد.


توصیه‌هایی برای خرید شن و ماسه طبیعی یا شکسته


در این مقاله هدف ما بیان تفاوت شن و ماسه طبیعی با شکسته بود تا نگاه کاربردی حرفه‌ای‌تری در انتخاب مناسب این دو نوع مصالح ساختمانی داشته باشیم. در این مقایسه به ‌دنبال برتری دادن یکی بر دیگری نیستیم؛ بلکه لازم است تا با نگاه کاربردی و در شرایط حرفه‌ای از این دو نوع مصالح ساختمانی استفاده کنید.
در عمل خرید شن و ماسه طبیعی برای تولید بتن‌های ساختمانی و پروژه‌های بتن پاشی انجام می‌شود. در عین ‌حال مصالح کاملاً مناسب تهیه انواع ملات‌های ساختمانی هستند و می‌توانند نقش مهمی در پرکنندگی فضاهای خالی داشته باشند. اما خرید شن و ماسه شکسته بیشتر در پروژه‌های راه‌سازی، تولید بسترهای خاکی و یا زیرسازی سازه‌های بزرگ عمرانی و اصلاح تراز زمین انجام می‌شود. اما در عمل مهندسین به ترکیب هدفمندی از این دو نوع شن و ماسه نیاز دارند. توصیه می‌کنیم که برای خرید شن و ماسه طبیعی یا شکسته به برخی فاکتورها از قبیل سورتینگ مناسب، خلوص بالای سنگی، سالم بودن خرده سنگ‌ها، مقدار رطوبت، جنس سنگ و البته قیمت آنها توجه کنید. 
برای تهیه بهترین شن و ماسه نیز می‌توانید از خدمات خرید آنلاین مصالح ساختمانی گروه مت سل استفاده کنید. در مت سل به محصولات برترین تولیدکنندگان مصالح ساختمانی در سراسر ایران دسترسی دارید و می‌توانید با مقایسه قیمت‌ها و کیفیت محصولات برای خرید آنلاین انواع شن و ماسه اقدام نمایید.
 

تفاوت شن و ماسه طبیعی با شکسته

شن و ماسه اصلی‌ترین مصالح ساختمانی تولید انواع بتن هستند که بالغ بر ۸۰ درصد وزن آن را تشکیل می‌دهند. در عین ‌حال برای ساخت انواع بتن به تفکیکی از انواع شن و ماسه نیاز داریم. آیا از تفاوت شن و ماسه شکسته با طبیعی اطلاع دارید؟ اصولاً چه نوع شن و ماسه از نوع طبیعی و کدام نمونه‌ها از نوع شکسته هستند؟
همگی انواع شن و ماسه در ظاهر یکسان هستند و با توده‌های بزرگی از خرده سنگ‌های بسیار ریز به فروش می‌رسند. از نگاه فنی هر نوع خرده سنگی که قطر دانه بندی آن بسیار کوچک در حد چند میلی‌متر باشد، به شکلی که از الک نمره ۴ عبور کند را ماسه و به خرده سنگ‌های باقیمانده روی الک نمره ۴ که دانه‌بندی درشتی دارند، اصطلاحاً شن گفته می‌شود. اما تفکیک انواع شن و ماسه فراتر از اندازه خرده سنگ‌ها با توجه به شکل ظاهری آنها نیز انجام می‌شود. بر این اساس دو دسته‌بندی بزرگ از انواع شن و ماسه طبیعی یا شکسته وجود دارد. در این مقاله از مت سل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان به بررسی تفاوت شن و ماسه طبیعی با شکسته می‌پردازیم. برای خرید بتن آماده می‌توانید از طریق مت سل اقدام کنید.

شن و ماسه شکسته


شن و ماسه طبیعی چیست؟


به خرده سنگ‌های طبیعی که در بستر رودخانه‌ها، سواحل و یا جلگه‌های آبرفتی وجود دارند، اصطلاحاً شن و ماسه طبیعی گفته می‌شود. این خرده سنگ‌ها محصول فرسایش طبیعی جریان آب و باد هستند. به شکلی که جریان پیوسته آب قلوه‌سنگ‌های بزرگ را جابه‌جا کرده و این تخته ‌سنگ‌ها در برخورد با یکدیگر خرد می‌شوند. این خرد شدن تا جایی ادامه دارد که خرده سنگ‌هایی کوچک در بستر رودخانه‌ها باقی می‌ماند. جریان پیوسته آب و برخورد دائمی این خرده سنگ‌ها هر اندازه آنها را کوچکتر کرده و سطح آنها را صیقلی‌تر و گردتر می‌کند.
به شن و ماسه طبیعی اصطلاحاً شن و ماسه گرد گوشه هم گفته می‌شود. دانه‌های این نوع شن و ماسه نسبت به‌ هم اصطکاک کمی دارند و به ‌راحتی بر روی ‌هم می‌لغزند. برای همین است که از این نوع شن و ماسه به ‌جهت تولید انواع بتن روان مناسب پر کردن قالب‌ها و یا پروژه‌های پمپاژ بتن از قبیل شاتکریت استفاده می‌کنند.


کاربردهای شن و ماسه طبیعی


شکل ظاهری با سطح کاملاً صیقلی و فرم صاف با لبه‌های گرد خصوصیت ویژه‌ای است که کاربرد شن و ماسه طبیعی را در بتن‌سازی هر چه برجسته تر کرده ‌است. این خرده سنگ‌ها به‌ راحتی بر روی‌ هم می‌لغزند و حجم بتن را کاملاً متراکم ساخته و به ‌خوبی در فضاهای باریک حرکت می‌کنند. به ‌این ‌ترتیب بتن یکدست، بدون حباب با روان پذیری و کارپذیری زیاد تولید می‌شود. با این ‌وجود مقدار مقاومت فشاری بتن تهیه شده از شن و ماسه طبیعی به نسبت از بتن‌های تهیه ‌شده با شن و ماسه شکسته کمتر است. 
بیشترین کاربرد شن و ماسه طبیعی برای ملات‌سازی در مصارف ساختمانی است. با این ‌وجود تا زمانی ‌که این نوع خرده سنگ‌های طبیعی را در فرآیند شستشو وارد نکنید، مناسب تولید بتن نیستند. زیرا در میان خرده سنگ‌های شن و ماسه طبیعی مقدار قابل‌ توجه توده‌های خاکی و یا موارد آلی وجود دارد. بنابراین آن را می‌شویند تا تمامی ناخالصی‌ها پاک شده و توده‌ خالص سنگی تهیه شود. به این نوع اصطلاحاً شن و ماسه شسته و یا شن و ماسه دوبار شور می‌گویند. 


شن و ماسه شکسته


شن و ماسه شکسته محصول کارخانه‌ای است و از خرد کردن و شکستن تخته سنگ‌های معدنی تولید می‌شود. در کارخانه‌های تولید شن و ماسه از انواع دستگاه‌های سنگ شکن و یا آسیاب‌ها و... وجود دارد که می‌توانند قلوه‌سنگ‌های بزرگ را تا تبدیل شدن به خرده سنگ‌های کوچک شن و ماسه خرد کنند. از آنجا که هر سنگدانه این نوع مصالح ساختمانی یک خرده‌سنگ با لبه‌های شکسته و زوایای تیز است، به این نوع مصالح ساختمانی اصطلاحاً شن و ماسه شکسته می‌گویند.
سنگدانه‌های شن و ماسه شکسته به علت لبه‌های شکسته و گوشه‌های تیز نسبت ‌به هم اصطکاک بالایی دارند. بنابراین توده‌های سنگی با اصطکاک بالایی را ایجاد می‌کنند که می‌تواند در افزایش مقاومت فشاری بتن کاملاً تأثیرگذار باشد.

تفاوت شن و ماسه طبیعی با شکسته


کاربردهای شن و ماسه شکسته


وجود اصطکاک بسیار زیاد میان خرده سنگ‌های شکسته مناسب تولید بتن روان نیستند؛ اما همین اصطکاک بالا باعث می‌شود تا توده‌های سنگی آنها ساختارهای کاملاً منسجم و باثباتی را پدید آورند. بنابراین بیشترین کاربرد شن و ماسه شکسته برای تولید لایه بیس در مراحل راه‌سازی است. همچنین برای تولید بتن‌های سنگین که مقاومت فشاری بالایی دارند، مانند بتن فونداسیون ساختمان‌های بزرگ از این نوع شن و ماسه استفاده می‌کنند.
بیشترین خرید شن و ماسه شکسته برای کار در سازه‌های بزرگ عمرانی است؛ اما به ‌هر حال حتی برای تولید بتن‌های روان نیز به درصد مناسبی از این نوع مصالح ساختمانی برای ترکیب شدن با شن و ماسه طبیعی نیاز داریم.


بررسی تفاوت شن و ماسه طبیعی با شکسته


اگر چه انواع شن و ماسه همگی محصول خرده سنگ‌ها هستند و به نوعی چه محصول فرایندهای طبیعی و یا خطوط کارخانه‌ای در قامت توده‌های سنگی در اندازه‌های مختلف استفاده می‌شوند؛ اما از نظر شکل ظاهری، قابلیت‌های کاربردی، نوع و استحکام در ساختار بتنی و حتی قابلیت شکل‌پذیری بتن تفاوت‌هایی دارند. تفاوت‌هایی که حالا موضوع اصلی بحث ما در مقایسه شن و ماسه شکسته و یا طبیعی است.


شکل ظاهری


بزرگترین تفاوت شن و ماسه طبیعی با شکسته در شکل ظاهری خرده سنگ‌ها است. شن و ماسه طبیعی از فرسایش طولانی ‌مدت جریان آب و باد در برخورد مداوم خرده سنگ‌ها با یکدیگر شکل می‌گیرد. خرده سنگ‌های طبیعی دارای ظاهری کاملا صیقلی با لبه‌های گرد گوشه هستند. اما شن و ماسه شکسته را در محل کارخانه از خرد کردن تخته‌سنگ‌های بزرگ تولید می‌کنند که ظاهری خشن با سطوح برجسته و لبه‌های تند و گوشه‌های تیز دارند.


قابلیت‌های کاربردی


شرایطی کاربردی از دیگر فاکتورهای کلیدی برای بررسی تفاوت شن و ماسه طبیعی با شکسته است. سطوح صیقلی با گوشه‌های گرد خرده سنگ‌های طبیعی باعث می‌شود تا توده‌های سنگی آن از اصطکاک کمی در کنار هم برخوردار باشند. لذا به‌ راحتی روی ‌هم می‌لغزند. کاربرد شن و ماسه طبیعی برای تولید بتن‌های روان مخصوص پر کردن قالب‌های پیچیده و یا قالب‌های پر از آرماتور است.
در مقابل خرده سنگ‌های شکسته نسبت‌ به یکدیگر اصطکاک بالایی دارند. توده‌های سنگی شن و ماسه شکسته عملا ساختارهای یکپارچه‌ای را ایجاد می‌کنند که حتی بدون استفاده از ملات خمیری از ثبات بالایی برخوردار هستند. کاربرد شن و ماسه شکسته برای بستر سازی جاده‌ها و یا تولید بستر شنی سازه‌های سنگین و حتی تولید بتن‌های سنگین فضاهای بزرگ ساختمانی است.


مقاومت فشاری بتن


از هر دو نوع شن و ماسه طبیعی و شکسته برای تولید بتن استفاده می‌شود؛ اما مقاومت فشاری بتن تولید شده با خرده سنگ‌های شکسته به‌ علت ساختار توده‌ای با اصطکاک زیاد این خرده سنگ‌ها بسیار زیاد است. لذا کاملاً مناسب تولید بتن‌های سنگین در بخش‌های زیرین سازه‌های بزرگ مانند بتن فونداسیون هستند. در مقابل از شن و ماسه طبیعی عموماً برای تولید بتن‌های روان و سبک در پروژه‌های پمپاژ بتن و یا شاتکریت استفاده می‌کنند. در عین ‌حال کاربرد شن و ماسه طبیعی برای تهیه انواع ملات‌های ساختمانی مانند ملات دیوارچینی از نمونه‌های شکسته بیشتر است. هر چند در عمل از ترکیب نسبی این دو نوع خرده سنگ‌ها در تولید ملات‌های ساختمانی استفاده می‌کنند.

تفاوت شن و ماسه شکسته با طبیعی


تأثیر در مصرف سیمان


مقدار مصرف سیمان برای تولید بتن با استفاده از شن و ماسه طبیعی و یا شکسته متفاوت است. این تفاوت به‌ علت ساختار شکلی گوناگون این خرده سنگ‌ها است. معمولاً خرده سنگ‌های طبیعی فرم یکدست با سطح کاملاً صاف و صیقلی دارند و هیچ فضای کنج و یا توخالی در آنها وجود ندارد. در عین ‌حال کاملاً بر روی‌ هم قرار می‌گیرند و حجم خالی زیادی میان توده‌های سنگی از نوع طبیعی وجود ندارد. به ‌این ‌ترتیب به ملات خمیر سیمان خیلی زیادی برای احاطه‌ی خرده سنگ‌های طبیعی نیاز نداریم.
اما در شن و ماسه شکسته ماجرا کاملاً متفاوت است. هر خرده سنگ شکسته ظاهری با شکل هندسی غیرمتوازن دارد که مقدار سطوح خارجی آن را بزرگ می‌کند. در عین ‌حال به ‌طور کامل بر روی ‌هم قرار نمی‌گیرند و همواره فضای خالی قابل ‌توجه میان خرده سنگ‌ها وجود دارد که باید با خمیر سیمان پر شود. این موضوع باعث می‌شود تا در استفاده از شن و ماسه شکسته به خمیر سیمان بیشتری برای تولید بتن نیاز داشته باشیم.


توده‌های خاکی و ناخالصی‌ها


وجود توده‌های خاکی از دیگر عوامل کلیدی در بررسی تفاوت شن و ماسه طبیعی با شکسته است. از آنجا که شن و ماسه طبیعی را مستقیم از منابع طبیعی مانند بستر رودخانه‌ها برداشت می‌کنند، همواره حجم قابل ‌توجه توده‌های خاکی و یا مواد آلی زائد در میان خرد سنگ‌ها وجود دارد. به نوعی هر خرده سنگ طبیعی حتی کوچکترین آنها با لایه‌ای از خاک احاطه شده ‌است. این حجم خاک اضافی در واقع نوعی ناخالصی است که باعث سست شدن ساختار بتن می‌شود. برای حل این مشکل معمولاً شن و ماسه طبیعی را در دستگاه‌های مخصوص می‌شویند که به مصالح ساختمانی تهیه ‌شده اصطلاحا شن و ماسه شسته گفته می‌شود. برای اطمینان هر چه بیشتر از خلوص بالاتر خرده سنگ‌ها ممکن است مراحل شستشو را مجدداً تکرار کنند که در این صورت شن و ماسه دوبار شور تهیه می‌شود.
اما در فرآیند شکستن تخته سنگ‌ها و تولید شن و ماسه کارخانه‌ای هیچ توده خاکی و یا مواد ناخالص وجود ندارد. بنابراین عموماً نیازی به سپری شدن مرحله شستشو و زدودن ناخالصی‌ها نیست.


شن و ماسه مخلوط چیست؟


علاوه‌بر انواع شن و ماسه طبیعی یا شکسته نوع دیگری از این خرده سنگ‌ها در مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که به آن شن و ماسه مخلوط گفته می‌شود. این نوع، محصول خرد شدن سنگ‌های بزرگ طبیعی در محل کارخانه هستند. قلوه سنگ‌های طبیعی سطح صاف و صیقلی دارند؛ اما اندازه آنها بزرگتر از سایز استاندارد شن یا ماسه است. لذا با خرد کردن این قلوه سنگ‌ها نوع دیگری از شن و ماسه تهیه می‌شود که اگر چه سطح صاف و صیقلی دارند؛ اما در لبه‌ها تیز و زوایای آنها تند است.


تفاوت قیمت شن و ماسه طبیعی با شکسته


قیمت شن و ماسه طبیعی با شکسته از نظر وزنی چندان تفاوتی با یکدیگر ندارند. در واقع آنچه تعیین‌ کننده قیمت مصالح ساختمانی است، در نوع دانه‌بندی، جنس سنگی، مقدار ناخالصی و درصد رطوبت است. هر دو نوع خرده سنگ‌های طبیعی و یا شکسته محصول سنگ‌های رسی و یا گرانیتی هستند که قیمت آنها را با توجه به کیفیت سنگی و خالص بودن آنها محاسبه می‌کنند. البته فرآوری خرده سنگ‌ها در افزایش قیمت شن و ماسه کاملاً تأثیرگذار است. بر این اساس مثلاً مصالح ساختمانی دوبار شور که فرایند پیچیده خالص‌سازی را سپری می‌کنند، قیمت بالاتری به نسبت از شن و ماسه‌های معمولی دارند. در عین ‌حال ممکن است که در محل کارخانه از کوره برای خشک کردن کامل مصالح ساختمانی استفاده کنند که در این ‌صورت نیز نوع قیمت مصالح ساختمانی تغییر خواهد کرد.


توصیه‌هایی برای خرید شن و ماسه طبیعی یا شکسته


در این مقاله هدف ما بیان تفاوت شن و ماسه طبیعی با شکسته بود تا نگاه کاربردی حرفه‌ای‌تری در انتخاب مناسب این دو نوع مصالح ساختمانی داشته باشیم. در این مقایسه به ‌دنبال برتری دادن یکی بر دیگری نیستیم؛ بلکه لازم است تا با نگاه کاربردی و در شرایط حرفه‌ای از این دو نوع مصالح ساختمانی استفاده کنید.
در عمل خرید شن و ماسه طبیعی برای تولید بتن‌های ساختمانی و پروژه‌های بتن پاشی انجام می‌شود. در عین ‌حال مصالح کاملاً مناسب تهیه انواع ملات‌های ساختمانی هستند و می‌توانند نقش مهمی در پرکنندگی فضاهای خالی داشته باشند. اما خرید شن و ماسه شکسته بیشتر در پروژه‌های راه‌سازی، تولید بسترهای خاکی و یا زیرسازی سازه‌های بزرگ عمرانی و اصلاح تراز زمین انجام می‌شود. اما در عمل مهندسین به ترکیب هدفمندی از این دو نوع شن و ماسه نیاز دارند. توصیه می‌کنیم که برای خرید شن و ماسه طبیعی یا شکسته به برخی فاکتورها از قبیل سورتینگ مناسب، خلوص بالای سنگی، سالم بودن خرده سنگ‌ها، مقدار رطوبت، جنس سنگ و البته قیمت آنها توجه کنید. 
برای تهیه بهترین شن و ماسه نیز می‌توانید از خدمات خرید آنلاین مصالح ساختمانی گروه مت سل استفاده کنید. در مت سل به محصولات برترین تولیدکنندگان مصالح ساختمانی در سراسر ایران دسترسی دارید و می‌توانید با مقایسه قیمت‌ها و کیفیت محصولات برای خرید آنلاین انواع شن و ماسه اقدام نمایید.