درباره دوغاب سیمانی بیشتر بدانید

دوغاب سیمانی نوعی مصالح ترکیبی است که بر پایه استفاده از سیمان و به شکل کاملا روان تهیه می‌شود تا از آن بتوانیم برای پر کردن هر فضای خالی، انواع حفره‌ها و درزها که دسترسی دشواری دارند، استفاده کنیم.

دوغاب سیمانی در اصل نوعی پرکننده بسیار روان است که خواص آب گریزی دارد و می‌تواند در آب بندی برای درزهای باریک با دسترسی دشوار استفاده شود. پر کردن لای درز کاشی‌های حمام و سرویس‌های بهداشتی و یا سرامیک‌ها و... توسط همین دوغاب روان و آب‌گریز انجام می‌شود. البته انواع دوغاب سیمانی موارد کاربرد بسیار فنی‌تر از نیازهای ساده ساختمانی دارند و می‌توانیم از قابلیت پرکنندگی نفوذ بالای آنها برای آب بند کردن پروژه‌های بزرگ مانند تونل‌ها در مترو‌ها و جاده‌ها و یا  جداره سدها و تاسیسات آبی، کانال‌ها و یا محل اتصال لوله‌های بتنی و... استفاده کنیم.

طرح اختلاط مصالح برای تهیه انواع دوغاب سیمانی متفاوت است و لازم است تا نوع دوغاب را با توجه به شرایط پروژه در نظر بگیرید. در این مطلب از گروه مت سل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان به کلیاتی از انواع دوغاب سیمانی راجع به طرز تهیه تا موارد کاربردی و اجرایی آنها در پروژه‌های مختلف می‌پردازیم. اگر هم می‌خواهید درباره انواع بتن بدانید این مقاله را از دست ندهید.

دوغاب سیمانی

دوغاب سیمانی چیست؟

انواع دوغاب‌ها در واقع نوع عمومی از سوسپانسیون‌هایی با ویسکوزیته پایین هستند که بر پایه ترکیب آب و سیمان به همراه دیگر افزودنی‌ها و با پیمانه‌های مختلف تهیه می‌شوند. برای تهیه انواع دوغاب سیمانی ممکن است از انواع سیمان سفید، سیمان سیاه و یا پودر سنگ در کنار آب و... استفاده کنند. ترکیب تهیه شده لازم است از مقدار درجه روانی بالایی برخوردار باشد که می‌توان از آنها برای درز بندی قطعات سنگی و سرامیکی و یا آب بند کردن هر سطح ساختمانی استفاده کرد.

در حال حاضر استاندارد مدونی برای تهیه انواع دوغاب سیمان مطرح نیست و این دوغاب‌ها عموماً بر پایه دانسته‌های تجربی افراد و یا شرکت‌های تولید کننده و به شکل نمودار‌هایی از دستورالعمل‌ها تهیه می‌شوند. اما انواع دوغاب‌ها بر پایه سیمان هستند و حضور سیمان در انواع مختلف و با پیمانه‌های متفاوت در شکل گیری آنها پر رنگ است. هر نوع فرموله کردن نسبت سیمان به آب در تهیه انواع دوغاب در مقدار چسبندگی و حتی نفوذ ناپذیری آن تاثیرگذار است. به منظور تهیه بهترین شرایط انواع دوغاب سیمانی برخی مطالعات آزمایشی انجام می‌شود و معمولاً دستورالعمل‌های پیشنهاد شده توسط سازنده دوغاب بهترین الگوی طرز تهیه دوغاب سیمانی است.

انواع دوغاب سیمانی کدامند؟

موارد استفاده از دوغاب سیمانی گسترده است و عملا می‌توانیم از این سوسپانسیون‌های رقیق سیمانی برای بسیاری از فضاهای ساختمانی و صنعتی با هدف پر کردن درزها و شکاف‌ها تا آب بندی سطوح استفاده کنیم. اما در هر صورت و برای هر نوع پروژه ساختمانی و عمرانی، به بهره‌مندی از دوغاب تخصصی نیاز داریم. انواع دوغاب سیمانی به قرار زیر دسته‌بندی می‌شوند.

 • دوغاب سیمان سفید: این دوغاب با ترکیبی از سیمان سفید و پودر سنگ در آب تهیه می‌شود.
 • دوغاب سیمان سیاه: برای تهیه این دوغاب از ترکیب سیمان سیاه، خاک سنگ، اکریلیک و آب استفاده می‌کنند.
 • دوغاب طوسی یا خاکستری: نوعی دوغاب تهیه شده از پودر خاک به همراه سیمان سیاه است.
 • دوغاب رنگی با پودر رنگ: در تهیه این نوع دوغاب علاوه بر استفاده از سیمان سفید و پودر سنگ از پودرهای رنگی خشک نیز استفاده می‌کنند.
 • دوغاب رنگی با اکریلیک: اکریلیک متریال رنگ آمیزی دوغاب است؛ اما همراه پودر سنگ و سیمان سفید برای تهیه دوغاب استفاده نمی‌شود. بلکه به شکل لایه اضافی پس از خشک شدن دوغاب همراه قلمو بر سطح کار کشیده شده و آن را رنگی می‌کنند.

انواع دوغاب سیمانی

متریال‌های تشکیل دهنده انواع دوغاب سیمانی

دوغاب‌ها در دسته مصالح ترکیبی هستند که برای ساخت آنها از ترکیب ساده اما دقیق چندین متریال پایه استفاده می‌کنند. اگر چه طرز تهیه دوغاب سیمانی در مدل‌های گوناگون با کاربرد‌های ساختمانی و صنعتی متفاوت است؛ اما در کل می‌توانیم تمامی این متریال‌ها را انواع سوسپانسیون بر پایه سیمان معرفی کنیم که با استفاده از متریال‌های زیر تهیه می‌شوند.

 • انواع سیمان سیاه و یا سفید
 • آب
 • مواد افزودنی مانند پودر سنگ، خاک سنگ، روان کننده‌ها، هوازا‌ها و حتی پودرهای رنگی و...

ترکیب افزودنی‌ها در شکل گیری انواع دوغاب نقش برجسته‌ای دارد و حتی در قابلیت‌های کاربردی آن نیز تاثیرگذار است. دوغاب‌ها به شکل پودر‌های خشک عرضه می‌شوند و کافی است با اندک آب طبق دستورالعمل سازنده مخلوط شوند. با این وجود حتی قادر هستید که در سطح پروژه و تهیه مصالح اولیه، انواع دوغاب مورد نیاز خود را تهیه کنید.

طرز تهیه دوغاب سیمانی بر پایه استفاده از پودر سنگ

در این مطلب تنها به طرز تهیه دوغاب سیمانی بر پایه استفاده از پودر سنگ که بیش از دیگر انواع دوغاب قابلیت کاربردی دارد، اشاره می‌کنیم.

برای ساخت این دوغاب باید از ظرفی کاملاً تمیز که قبلاً برای تهیه ملات‌ها استفاده نشده باشد، تهیه کنید. وجود ناخالصی‌ها و یا مواد باقیمانده از دیگر ملات‌ها باعث تغییر فرموله و کارایی دوغاب سیمانی خواهد شد.

برای تهیه مقدار زیاد دوغاب می‌توانید از ترکیب نصف کیسه سیمان سفید معمولی و یا پرتلند در کنار حداکثر ۸ بیل پودر سنگ استفاده کنید. این ترکیب خشک از سیمان سفید و پودر سنگ را به خوبی در یکدیگر مخلوط کنید. سپس به اندازه پودر سنگ در ترکیب ماسه اضافه کنید. حجم ماسه بهتر است دقیقاً با حجم پودر سنگ برابر باشد تا ترکیب دوغاب به دست آمده فرم یکدست و خوش رنگی نیز داشته باشد. در مرحله بعد به مقدار ۳ گالن آب به ترکیب خشک مخلوط شده اضافه کنید. در اضافه شدن آب نهایت دقت را به کار ببرید.

اگر ترکیب ایجاد شده بیش از حد سفت است، همچنان با دقت آب اضافه کنید. اما اگر خیلی شل شده است، به این دوغاب پودر سنگ بیشتری به نسبت سیمان اضافه کنید.

کاربردهای انواع دوغاب سیمانی

درزگیری و نفوذ به شکاف‌های باریک میان قطعات سنگی، سرامیکی و حتی بتنی، اصلی‌ترین کاربرد دوغاب سیمانی است که با هدف ایجاد بسترهای ضد آب استفاده می‌شود. در مسیر ساخت انواع سازه‌های عمرانی و ساختمانی قطعات بزرگ سنگی و بتنی و... کنار هم قرار می‌گیرند؛ اما به طور کامل بر روی هم چفت نمی‌شوند. محل درز میان این قطعات می تواند مکانی برای نفوذ آب و رطوبت باشد. از انواع دوغاب سیمانی برای پر کردن تمامی این شکاف‌ها و ایجاد هر نوع شرایط کاملاً آب بندی شده استفاده می‌کنند.

مهمترین کاربرد دوغاب سیمانی در فضاهای ساختمانی و پوشاندن درزهای باریک میان قطعات سنگی، موزاییکی، کاشی‌ها و... است. مهمترین کاربرد نیز در آب بند کردن دیواره‌های سرامیکی سرویس‌های بهداشتی و حمام است. در عین حال می‌توانیم از حضور دوغاب سیمانی برای آب بند کردن نمای سنگی ساختمان، کف‌های موزاییک شده و حتی هر نوع شکاف و درز مانند ترک‌های سطحی رویه سنگ و بتن استفاده کنیم. موارد استفاده از دوغاب سیمانی بسیار فراتر از فعالیت‌های ساختمانی در محیط‌های بزرگ عمرانی و نیازهای صنعتی نیز می‌باشد.

کاربرد دوغاب سیمانی

کاربرد دوغاب سیمانی در آب بندی سازه‌های بزرگ عمرانی

سازه‌های بزرگ عمرانی مانند تونل‌ها و یا سدها و کانال‌ها از کنار هم قرار گرفتن قطعات سنگین بتنی ساخته می‌شوند، اما این قطعات در محل اتصال خود دارای شکاف‌های عمیق هستند. شرایط بحرانی این درزها در ساخت جداره تونل‌ها و سدها دیده می‌شود، زیرا در این مکان‌ها دائما با جریان‌های پیوسته آب‌های زیرزمینی سر و کار داریم. از انواع دوغاب سیمانی به شکل گسترده برای درزبندی فاصله میان قطعات بتنی پروژه‌ها مانند تونل سازی و یا سد سازی استفاده می‌کنند تا به شکل موثر از نفوذ آب جلوگیری کرده و کل سازه را آب بند نمایند.

برای آب بند کردن قطعات بزرگ بتنی جداره تونل‌ها و سدها به نوع خاصی از دوغاب سیمانی نیاز داریم. این دوغاب صنعتی با ترکیب معینی از سنگدانه‌ها (ماسه بادی، پودر سنگ)، سیمان پرتلند تیپ ۲، بنتونیت و آب تهیه می‌شود.

ویژگی‌های کلیدی تهیه دوغاب سیمانی صنعتی

دوغاب سیمانی در مصارف صنعتی چندین هدف کاربردی دارد. از این دوغاب‌ها در وهله اول برای پر کردن شکاف میان قطعات بتنی استفاده می‌کنند و در ادامه قرار است تا برای آب بند کردن درزها و همچنین اتصال محکم قطعات در کنار هم کارایی داشته باشند. تمام این شرایط باعث می‌شود تا در نحوه تهیه انواع دوغاب سیمانی صنعتی دقت بالایی صرف شود. این دوغاب‌ها باید ویژگی‌های زیر را داشته باشند.

 • متریال‌های ساخت دوغاب اعم از نوع سیمانی و یا نوع سنگدانه و خاک سنگ در دسترس باشد تا روش تهیه این دوغاب‌ها در حجم زیاد صرفه اقتصادی داشته باشد.
 • در این دوغاب‌ها علاوه بر سیمان پرتلند از افزودنی‌ها مانند ترکیبات سیمانی اضافی، انواع پرکننده‌ها و یا ترکیبات اصلاح کننده خاصیت روانی و آب‌گریزی دوغاب استفاده می‌شود.
 • ترکیب تهیه شده علاوه بر روان پذیر بودن باید قابلیت آب انداختگی کمی داشته باشد.
 • این ترکیب باید توانایی پمپاژ شدن داشته باشد تا بتوان آن را از طریق نازل‌های باریک در شکاف‌های و درزها فرستاد.
 • قابلیت پرکنندگی داشته باشد، به شکلی که بتواند در تمام فضاهای باریک مدخل‌ها و درزها نفوذ کند.
 • از استحکام کافی برای تحمل فشار سنگین قطعات بتنی برخوردار باشد.
 • دوغاب باید پس از گیرش اولیه آنچنان مقاوم باشد که توسط جریان‌های آبی کند نشده و یا شسته نشوند. به نوعی در مقابل هجوم آب مقاوم باشد.
 • مقاومت دوغاب تزریقی باید مساوی و یا بیشتر از محیط احاطه کننده باشد.
 • دوغاب تهیه شده لازم است تا با بتن کار شده در قطعات صنعتی سازگار باشد.

موارد استفاده از دوغاب سیمانی

کاربرد دوغاب سیمانی در جلوگیری از نفوذ گاز

در بسیاری از پروژه‌های عمرانی با پدیده‌های خطرناک مانند نفوذ گازهای سمی و انفجاری سر و کار داریم و این در حالی است که عملاً سخت می‌توانیم از انتشار این گازها جلوگیری کنیم. با این وجود آب بند کردن سطوح بتنی و شکاف درز میانی آنها در مقابل نفوذ گازهای سمی و انفجاری از مزایای دوغاب سیمانی است. تاثیر این روش در عملیات حفاری چاه نفت و گاز چشمگیر است. زیرا در چنین چاه‌هایی به لوله گذاری‌های سیمان کاری شده و عایق بندی کامل آنها نیاز داریم. دوغاب سیمانی پس از تزریق در شکاف میان لوله‌های سیمانی نفوذ کرده و مجموعه این لوله‌ها را به مانند یک غلاف محکم در بر می‌گیرد. فرمول دوغاب سیمانی مخصوص آب بند کردن گاز‌ها حین عملیات‌های حفاری و یا فضاهای معدنی و حتی تونل‌ها و... متفاوت از دیگر دوغاب‌های معمول و شناخته شده است. برای تهیه این دوغاب‌ها رده استانداردهای تخصصی تدوین شده است.

راهکارهای استفاده از دوغاب

برای استفاده از انواع دوغاب سیمانی دو راهکار کلی وجود دارد. اول آنکه می‌توانید این دوغاب‌ها را به شکل پودری با ترکیب بسته بندی شده محصول کارخانه‌های فعال در این زمینه تهیه کنید. اما برای ساخت دوغاب باید طبق دستورالعمل کارخانه سازنده اقدام کنید. همچنین لازم است هر دوغاب را با توجه به موارد مصرف پیشنهاد شده توسط کمپانی سازنده تهیه نمایید.

در روش دوم باید دست به کار شوید و دوغاب سیمانی مورد نظر خود را از ابتدا و با کمک مصالح پایه مانند انواع سیمان، خاک سنگ، پودر سنگ، آب و دیگر افزودنی‌ها تهیه کنید. در این روش لازم است تا تابع استاندارد‌ها باشید و برای هر هدف کاربردی در هر سطح از پروژه‌های عمرانی استاندارد مناسب تهیه دوغاب را تهیه کنید. در عین حال لازم است تا برای تهیه انواع دوغاب سیمانی از متریال‌های مرغوب با کیفیت برتر تهیه کرده باشید. در غیر این صورت رسیدن به ملاتی روان، پر کننده با خواص ضد سایش و ضد آب دشوار است.

درباره دوغاب سیمانی بیشتر بدانید

دوغاب سیمانی نوعی مصالح ترکیبی است که بر پایه استفاده از سیمان و به شکل کاملا روان تهیه می‌شود تا از آن بتوانیم برای پر کردن هر فضای خالی، انواع حفره‌ها و درزها که دسترسی دشواری دارند، استفاده کنیم.

دوغاب سیمانی در اصل نوعی پرکننده بسیار روان است که خواص آب گریزی دارد و می‌تواند در آب بندی برای درزهای باریک با دسترسی دشوار استفاده شود. پر کردن لای درز کاشی‌های حمام و سرویس‌های بهداشتی و یا سرامیک‌ها و... توسط همین دوغاب روان و آب‌گریز انجام می‌شود. البته انواع دوغاب سیمانی موارد کاربرد بسیار فنی‌تر از نیازهای ساده ساختمانی دارند و می‌توانیم از قابلیت پرکنندگی نفوذ بالای آنها برای آب بند کردن پروژه‌های بزرگ مانند تونل‌ها در مترو‌ها و جاده‌ها و یا  جداره سدها و تاسیسات آبی، کانال‌ها و یا محل اتصال لوله‌های بتنی و... استفاده کنیم.

طرح اختلاط مصالح برای تهیه انواع دوغاب سیمانی متفاوت است و لازم است تا نوع دوغاب را با توجه به شرایط پروژه در نظر بگیرید. در این مطلب از گروه مت سل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان به کلیاتی از انواع دوغاب سیمانی راجع به طرز تهیه تا موارد کاربردی و اجرایی آنها در پروژه‌های مختلف می‌پردازیم. اگر هم می‌خواهید درباره انواع بتن بدانید این مقاله را از دست ندهید.

دوغاب سیمانی

دوغاب سیمانی چیست؟

انواع دوغاب‌ها در واقع نوع عمومی از سوسپانسیون‌هایی با ویسکوزیته پایین هستند که بر پایه ترکیب آب و سیمان به همراه دیگر افزودنی‌ها و با پیمانه‌های مختلف تهیه می‌شوند. برای تهیه انواع دوغاب سیمانی ممکن است از انواع سیمان سفید، سیمان سیاه و یا پودر سنگ در کنار آب و... استفاده کنند. ترکیب تهیه شده لازم است از مقدار درجه روانی بالایی برخوردار باشد که می‌توان از آنها برای درز بندی قطعات سنگی و سرامیکی و یا آب بند کردن هر سطح ساختمانی استفاده کرد.

در حال حاضر استاندارد مدونی برای تهیه انواع دوغاب سیمان مطرح نیست و این دوغاب‌ها عموماً بر پایه دانسته‌های تجربی افراد و یا شرکت‌های تولید کننده و به شکل نمودار‌هایی از دستورالعمل‌ها تهیه می‌شوند. اما انواع دوغاب‌ها بر پایه سیمان هستند و حضور سیمان در انواع مختلف و با پیمانه‌های متفاوت در شکل گیری آنها پر رنگ است. هر نوع فرموله کردن نسبت سیمان به آب در تهیه انواع دوغاب در مقدار چسبندگی و حتی نفوذ ناپذیری آن تاثیرگذار است. به منظور تهیه بهترین شرایط انواع دوغاب سیمانی برخی مطالعات آزمایشی انجام می‌شود و معمولاً دستورالعمل‌های پیشنهاد شده توسط سازنده دوغاب بهترین الگوی طرز تهیه دوغاب سیمانی است.

انواع دوغاب سیمانی کدامند؟

موارد استفاده از دوغاب سیمانی گسترده است و عملا می‌توانیم از این سوسپانسیون‌های رقیق سیمانی برای بسیاری از فضاهای ساختمانی و صنعتی با هدف پر کردن درزها و شکاف‌ها تا آب بندی سطوح استفاده کنیم. اما در هر صورت و برای هر نوع پروژه ساختمانی و عمرانی، به بهره‌مندی از دوغاب تخصصی نیاز داریم. انواع دوغاب سیمانی به قرار زیر دسته‌بندی می‌شوند.

 • دوغاب سیمان سفید: این دوغاب با ترکیبی از سیمان سفید و پودر سنگ در آب تهیه می‌شود.
 • دوغاب سیمان سیاه: برای تهیه این دوغاب از ترکیب سیمان سیاه، خاک سنگ، اکریلیک و آب استفاده می‌کنند.
 • دوغاب طوسی یا خاکستری: نوعی دوغاب تهیه شده از پودر خاک به همراه سیمان سیاه است.
 • دوغاب رنگی با پودر رنگ: در تهیه این نوع دوغاب علاوه بر استفاده از سیمان سفید و پودر سنگ از پودرهای رنگی خشک نیز استفاده می‌کنند.
 • دوغاب رنگی با اکریلیک: اکریلیک متریال رنگ آمیزی دوغاب است؛ اما همراه پودر سنگ و سیمان سفید برای تهیه دوغاب استفاده نمی‌شود. بلکه به شکل لایه اضافی پس از خشک شدن دوغاب همراه قلمو بر سطح کار کشیده شده و آن را رنگی می‌کنند.

انواع دوغاب سیمانی

متریال‌های تشکیل دهنده انواع دوغاب سیمانی

دوغاب‌ها در دسته مصالح ترکیبی هستند که برای ساخت آنها از ترکیب ساده اما دقیق چندین متریال پایه استفاده می‌کنند. اگر چه طرز تهیه دوغاب سیمانی در مدل‌های گوناگون با کاربرد‌های ساختمانی و صنعتی متفاوت است؛ اما در کل می‌توانیم تمامی این متریال‌ها را انواع سوسپانسیون بر پایه سیمان معرفی کنیم که با استفاده از متریال‌های زیر تهیه می‌شوند.

 • انواع سیمان سیاه و یا سفید
 • آب
 • مواد افزودنی مانند پودر سنگ، خاک سنگ، روان کننده‌ها، هوازا‌ها و حتی پودرهای رنگی و...

ترکیب افزودنی‌ها در شکل گیری انواع دوغاب نقش برجسته‌ای دارد و حتی در قابلیت‌های کاربردی آن نیز تاثیرگذار است. دوغاب‌ها به شکل پودر‌های خشک عرضه می‌شوند و کافی است با اندک آب طبق دستورالعمل سازنده مخلوط شوند. با این وجود حتی قادر هستید که در سطح پروژه و تهیه مصالح اولیه، انواع دوغاب مورد نیاز خود را تهیه کنید.

طرز تهیه دوغاب سیمانی بر پایه استفاده از پودر سنگ

در این مطلب تنها به طرز تهیه دوغاب سیمانی بر پایه استفاده از پودر سنگ که بیش از دیگر انواع دوغاب قابلیت کاربردی دارد، اشاره می‌کنیم.

برای ساخت این دوغاب باید از ظرفی کاملاً تمیز که قبلاً برای تهیه ملات‌ها استفاده نشده باشد، تهیه کنید. وجود ناخالصی‌ها و یا مواد باقیمانده از دیگر ملات‌ها باعث تغییر فرموله و کارایی دوغاب سیمانی خواهد شد.

برای تهیه مقدار زیاد دوغاب می‌توانید از ترکیب نصف کیسه سیمان سفید معمولی و یا پرتلند در کنار حداکثر ۸ بیل پودر سنگ استفاده کنید. این ترکیب خشک از سیمان سفید و پودر سنگ را به خوبی در یکدیگر مخلوط کنید. سپس به اندازه پودر سنگ در ترکیب ماسه اضافه کنید. حجم ماسه بهتر است دقیقاً با حجم پودر سنگ برابر باشد تا ترکیب دوغاب به دست آمده فرم یکدست و خوش رنگی نیز داشته باشد. در مرحله بعد به مقدار ۳ گالن آب به ترکیب خشک مخلوط شده اضافه کنید. در اضافه شدن آب نهایت دقت را به کار ببرید.

اگر ترکیب ایجاد شده بیش از حد سفت است، همچنان با دقت آب اضافه کنید. اما اگر خیلی شل شده است، به این دوغاب پودر سنگ بیشتری به نسبت سیمان اضافه کنید.

کاربردهای انواع دوغاب سیمانی

درزگیری و نفوذ به شکاف‌های باریک میان قطعات سنگی، سرامیکی و حتی بتنی، اصلی‌ترین کاربرد دوغاب سیمانی است که با هدف ایجاد بسترهای ضد آب استفاده می‌شود. در مسیر ساخت انواع سازه‌های عمرانی و ساختمانی قطعات بزرگ سنگی و بتنی و... کنار هم قرار می‌گیرند؛ اما به طور کامل بر روی هم چفت نمی‌شوند. محل درز میان این قطعات می تواند مکانی برای نفوذ آب و رطوبت باشد. از انواع دوغاب سیمانی برای پر کردن تمامی این شکاف‌ها و ایجاد هر نوع شرایط کاملاً آب بندی شده استفاده می‌کنند.

مهمترین کاربرد دوغاب سیمانی در فضاهای ساختمانی و پوشاندن درزهای باریک میان قطعات سنگی، موزاییکی، کاشی‌ها و... است. مهمترین کاربرد نیز در آب بند کردن دیواره‌های سرامیکی سرویس‌های بهداشتی و حمام است. در عین حال می‌توانیم از حضور دوغاب سیمانی برای آب بند کردن نمای سنگی ساختمان، کف‌های موزاییک شده و حتی هر نوع شکاف و درز مانند ترک‌های سطحی رویه سنگ و بتن استفاده کنیم. موارد استفاده از دوغاب سیمانی بسیار فراتر از فعالیت‌های ساختمانی در محیط‌های بزرگ عمرانی و نیازهای صنعتی نیز می‌باشد.

کاربرد دوغاب سیمانی

کاربرد دوغاب سیمانی در آب بندی سازه‌های بزرگ عمرانی

سازه‌های بزرگ عمرانی مانند تونل‌ها و یا سدها و کانال‌ها از کنار هم قرار گرفتن قطعات سنگین بتنی ساخته می‌شوند، اما این قطعات در محل اتصال خود دارای شکاف‌های عمیق هستند. شرایط بحرانی این درزها در ساخت جداره تونل‌ها و سدها دیده می‌شود، زیرا در این مکان‌ها دائما با جریان‌های پیوسته آب‌های زیرزمینی سر و کار داریم. از انواع دوغاب سیمانی به شکل گسترده برای درزبندی فاصله میان قطعات بتنی پروژه‌ها مانند تونل سازی و یا سد سازی استفاده می‌کنند تا به شکل موثر از نفوذ آب جلوگیری کرده و کل سازه را آب بند نمایند.

برای آب بند کردن قطعات بزرگ بتنی جداره تونل‌ها و سدها به نوع خاصی از دوغاب سیمانی نیاز داریم. این دوغاب صنعتی با ترکیب معینی از سنگدانه‌ها (ماسه بادی، پودر سنگ)، سیمان پرتلند تیپ ۲، بنتونیت و آب تهیه می‌شود.

ویژگی‌های کلیدی تهیه دوغاب سیمانی صنعتی

دوغاب سیمانی در مصارف صنعتی چندین هدف کاربردی دارد. از این دوغاب‌ها در وهله اول برای پر کردن شکاف میان قطعات بتنی استفاده می‌کنند و در ادامه قرار است تا برای آب بند کردن درزها و همچنین اتصال محکم قطعات در کنار هم کارایی داشته باشند. تمام این شرایط باعث می‌شود تا در نحوه تهیه انواع دوغاب سیمانی صنعتی دقت بالایی صرف شود. این دوغاب‌ها باید ویژگی‌های زیر را داشته باشند.

 • متریال‌های ساخت دوغاب اعم از نوع سیمانی و یا نوع سنگدانه و خاک سنگ در دسترس باشد تا روش تهیه این دوغاب‌ها در حجم زیاد صرفه اقتصادی داشته باشد.
 • در این دوغاب‌ها علاوه بر سیمان پرتلند از افزودنی‌ها مانند ترکیبات سیمانی اضافی، انواع پرکننده‌ها و یا ترکیبات اصلاح کننده خاصیت روانی و آب‌گریزی دوغاب استفاده می‌شود.
 • ترکیب تهیه شده علاوه بر روان پذیر بودن باید قابلیت آب انداختگی کمی داشته باشد.
 • این ترکیب باید توانایی پمپاژ شدن داشته باشد تا بتوان آن را از طریق نازل‌های باریک در شکاف‌های و درزها فرستاد.
 • قابلیت پرکنندگی داشته باشد، به شکلی که بتواند در تمام فضاهای باریک مدخل‌ها و درزها نفوذ کند.
 • از استحکام کافی برای تحمل فشار سنگین قطعات بتنی برخوردار باشد.
 • دوغاب باید پس از گیرش اولیه آنچنان مقاوم باشد که توسط جریان‌های آبی کند نشده و یا شسته نشوند. به نوعی در مقابل هجوم آب مقاوم باشد.
 • مقاومت دوغاب تزریقی باید مساوی و یا بیشتر از محیط احاطه کننده باشد.
 • دوغاب تهیه شده لازم است تا با بتن کار شده در قطعات صنعتی سازگار باشد.

موارد استفاده از دوغاب سیمانی

کاربرد دوغاب سیمانی در جلوگیری از نفوذ گاز

در بسیاری از پروژه‌های عمرانی با پدیده‌های خطرناک مانند نفوذ گازهای سمی و انفجاری سر و کار داریم و این در حالی است که عملاً سخت می‌توانیم از انتشار این گازها جلوگیری کنیم. با این وجود آب بند کردن سطوح بتنی و شکاف درز میانی آنها در مقابل نفوذ گازهای سمی و انفجاری از مزایای دوغاب سیمانی است. تاثیر این روش در عملیات حفاری چاه نفت و گاز چشمگیر است. زیرا در چنین چاه‌هایی به لوله گذاری‌های سیمان کاری شده و عایق بندی کامل آنها نیاز داریم. دوغاب سیمانی پس از تزریق در شکاف میان لوله‌های سیمانی نفوذ کرده و مجموعه این لوله‌ها را به مانند یک غلاف محکم در بر می‌گیرد. فرمول دوغاب سیمانی مخصوص آب بند کردن گاز‌ها حین عملیات‌های حفاری و یا فضاهای معدنی و حتی تونل‌ها و... متفاوت از دیگر دوغاب‌های معمول و شناخته شده است. برای تهیه این دوغاب‌ها رده استانداردهای تخصصی تدوین شده است.

راهکارهای استفاده از دوغاب

برای استفاده از انواع دوغاب سیمانی دو راهکار کلی وجود دارد. اول آنکه می‌توانید این دوغاب‌ها را به شکل پودری با ترکیب بسته بندی شده محصول کارخانه‌های فعال در این زمینه تهیه کنید. اما برای ساخت دوغاب باید طبق دستورالعمل کارخانه سازنده اقدام کنید. همچنین لازم است هر دوغاب را با توجه به موارد مصرف پیشنهاد شده توسط کمپانی سازنده تهیه نمایید.

در روش دوم باید دست به کار شوید و دوغاب سیمانی مورد نظر خود را از ابتدا و با کمک مصالح پایه مانند انواع سیمان، خاک سنگ، پودر سنگ، آب و دیگر افزودنی‌ها تهیه کنید. در این روش لازم است تا تابع استاندارد‌ها باشید و برای هر هدف کاربردی در هر سطح از پروژه‌های عمرانی استاندارد مناسب تهیه دوغاب را تهیه کنید. در عین حال لازم است تا برای تهیه انواع دوغاب سیمانی از متریال‌های مرغوب با کیفیت برتر تهیه کرده باشید. در غیر این صورت رسیدن به ملاتی روان، پر کننده با خواص ضد سایش و ضد آب دشوار است.