روش های مقاوم سازی و تقویت ساختمان بتنی

سازه‌های بتنی بدون تردید از مقاوم‌ترین روش های ساختمان سازی هستند. اما همین سازه‌های مقاوم بتنی نیز تحت تاثیر عوامل متعدد دچار فرسایش می‌شوند و نیاز به مقاوم سازی ساختمان دارند. مشکلات سازه‌های بتنی متنوع است. این مشکلات به خاطر خطاها حین طراحی و یا مراحل ساخت سازه، تغییر کاربری سازه، از دست رفتن بخشی از ظرفیت باربری سازه، خوردگی میلگرد‌ها و یا فرسایش بتن در اثر عوامل محیطی به وجود می‌آیند و در صورت کم توجهی باعث تخریب کلی سازه می‌شوند. روش های مقاوم سازی ساختمان‌های بتنی برای تقابل با این مشکلات توسعه پیدا کرده‌اند. در این مقاله از تیم کارشناسی گروه متسل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان به تشریح کامل روش های تقویت ساختمان بتنی و قابلیت‌های کاربردی و تکنیک‌های اجرایی آنها می‌پردازیم. فراموش نکنید که دوام و پایایی بتن نیز در این باره نقش مهمی دارد.

چرا به مقاوم سازی ساختمان‌های بتنی نیاز داریم؟

یک سازه بتنی با طراحی ایده‌آل بسیار مقاوم و ماندگار است. اما در بسیاری از پروژه‌ها با روش های ساخت غلط و غیر اصولی مواجه هستیم که در نهایت به سازه‌هایی ناپایدار ختم شده‌اند. کیفیت نامناسب بتن، روش‌های آرماتوربندی غلط، مراحل بتن ریزی اشتباه و حتی بهره‌مندی از مصالح نامرغوب و... همگی در این پروسه نقش بازی می‌کنند تا در نهایت سازه بتنی کیفیت ساخت مناسبی نداشته باشد. چنین سازه‌ای به سرعت مستهلک شده و باید برای مقاوم سازی ساختمان بتنی برنامه ریزی کنیم.

فرسایش بتن یک جریان آهسته اما پیوسته است که از همان آغاز بهره‌برداری از ساختمان جریان دارد. عوامل محیطی مانند باد و باران، عوامل شیمیایی و رطوبت محیط و... جریان مخرب دائمی هستند که آهسته سازه‌های بتنی را فرسوده می‌کنند. هر سازه عمرانی طول عمر مفیدی دارد که با سپری شدن آن باید برای بازسازی ساختمان بتنی و اعمال روش های مقاوم سازی ساختمان برنامه ریزی کنیم.

در عین حال هر نوع تغییر کاربری سازه‌های بتنی چالش‌های بزرگی را به دنبال دارد. کاربری بحث کلیدی طراحی سازه‌های بتنی است و طراحی سازه و حتی مقدار مقاومت سازه براساس کاربری آن در آینده محاسبه می‌شود. اما هر نوع تغییر کاربری ساز و کار بهره برداری از سازه عمرانی را دگرگون می‌کند. در بسیاری از موارد، سازه از استحکام مناسب برخوردار نیست. لذا باید برای مقاوم سازی ساختمان اقدام کنیم. انواع روش های مقاوم سازی ساختمان نیز برای این منظور طراحی شده‌اند.

مشکلات و خرابی سازه‌های بتنی چه هستند؟

قبل از تحلیل و بررسی روش های مقاوم سازی ساختمان‌های بتنی باید نگاهی جامع به انواع مشکلات و خرابی‌ها در این سازه‌ها داشته باشید. با درک درست خرابی‌ها بهتر و حرفه‌ای تر می‌توانید در مورد استفاده از روش های مقاوم سازی ساختمان تصمیم گیری کنید. این مشکلات و خرابی‌ها در سازه‌های بتنی به قرار زیر هستند.

 • وجود ترک‌های مورب در هسته داخلی بتن
 • ورقه ورقه شدن هسته مرکزی بتن ناشی از بارهای لرزشی مانند زلزله
 • جدا شدن پوشش سطحی بتن
 • کنده شدن خاموت‌ها و میلگرد‌های افقی نگهدارنده آرماتور بتن
 • ایجاد کمانش در آرماتورهای طولی
 • خارج شدن میلگردها از مکان اولیه
 • گسیخته شدگی دال‌های بتنی
 • ایجاد ترک‌های عمیق در دیوارهای برشی و اطراف بازشوهای سازه
 • ایجاد ترک‌های برشی در محل گره‌ها و محل اتصال تیر به ستون
 • و...

آنچه مسلم است، بتن متریال بسیار مقاوم و ماندگاری است. اما وقوع مشکلات مانند ایجاد ترک‌های افقی و یا مورب در عمق و سطح بتن توسعه پیدا می‌کند. برای جلوگیری از توسعه خرابی‌ها و مشکلات بتن نیاز به روش های تخصصی مقاوم سازی ساختمان داریم.

انواع روش های مقاوم سازی ساختمان

در ادامه مطلب به تشریح روش های متداول باازسازی و مقاوم‌سازی ساختمان بتنی می‌پردازیم. اما در نظر داشته باشید که هر کدام از این روش های استاندارد موارد کاربردی تخصصی دارند.

مقاوم سازی با تکنیک ژاکت بتنی و ژاکت فولادی

ژاکت سازی چه از نوع بتنی و فولادی از روش های متداول مقاوم سازی ساختمان بتنی است. این روش با اضافه شدن بخش‌های پوششی از جنس بتن و یا صفحات فولادین انجام می‌شود. در تکنیک مقاوم سازی ساختمان با ژاکت بتنی اقدام به شکافتن پوشش بتنی عضو سازه‌ای کرده و با قرار دادن میلگرد‌های اضافی و پوشاندن این میلگرد‌ها به وسیله چسب‌ها و رزین‌ها بر مقاومت سازه می‌افزایند. اما در روش ژاکت فولادین از ورق‌های فولادین ضد زنگ برای پوشاندن کامل اجزای بتنی استفاده می‌کنند. برخی ویژگی‌های مقاوم سازی ساختمان با استفاده از ژاکت‌های بتنی و فولادی به قرار زیر است.

 • وزن ورق‌ها برای ساخت ژاکت‌های بتنی و فولادی زیاد است که به افزایش وزن سازه می‌انجامد.
 • برای اجرای این تکنیک به طراحی داربست نیاز دارید.
 • خوردگی فولاد در این روش زیاد است.
 • دارای محدودیت طولی هستند و نمی‌توانیم این ژاکت‌ها را در اندازه‌های خیلی بلند طراحی کنیم.

از نگاه عملیاتی مقاوم سازی ساختمان با استفاده از ژاکت بتنی بهتر و کارآمدتر از ژاکت‌های فولادین است. ژاکت‌های بتنی در افزایش سختی، شکل پذیری و در مجموع تقویت سازه‌های بتنی تاثیرگذار هستند.

مقاوم سازی با تکنیک دیوار برشی فولادی

دیوار برشی فولادی از تکنیک‌های متداول مقاوم سازی ساختمان‌های بتنی است که برای تقابل با بارهای جانبی کارایی مناسبی دارد. همچنین دیوار برشی فولادین یک روش مقاوم سازی در اجرای دیوار برشی فولادی ساده است. این دیواره‌های فلزی به راحتی به قاب‌های فلزی موجود در سازه‌های بتن آرمه متصل می‌شوند و مقدار مقاومت استاتیکی سازه را افزایش می‌دهند. با این وجود در مقابل نیروهای لرزه‌ای چندان کارایی کامل ندارند. لذا مناسب مقاوم سازی برای تقابل با بارهای لرزه ای مانند زلزله نیستند. ویژگی‌های مقاوم سازی ساختمان با استفاده از دیوارهای برشی فولادین به قرار زیر هستند.

 • هزینه اجرای این روش کم است.
 • به سرعت نصب شده و مراحل اجرای آن ساده است.
 • از پتانسیل بالایی برای حذف انرژی‌های وارد بر سازه‌های بتنی برخوردار هستند.

مقاوم سازی ساختمان بتنی با استفاده از مهاربند‌های فولادی

مهاربندهای فولادین از موثرترین روش‌های تقویت ساختمان بتنی هستند. این مهاربند‌ها به افزایش سختی سازه، کاهش نیاز شکل پذیری سازه و افزایش مقاومت برشی سازه کمک می‌کنند. در عین حال تکنیک سبک وزنی است که در کل تاثیر ناچیزی در وزن کلی سازه دارد. از نگاه عملیاتی مقاوم سازی ساختمان با استفاده از مهاربند‌های فولادین نوعی سیستم‌های مهاربند همگرا است. ویژگی‌های برجسته این روش به قرار زیر هستند.

 • سبک وزن هستند که تاثیری در وزن کلی سازه ندارند.
 • مقدار مقاومت برشی سازه را ارتقا می‌بخشد.
 • مناسب سازه‌های بتنی با فرم‌های هندسی پیچیده است.
 • در افزایش سختی سازه تاثیرگذار هستند.

مقاوم سازی ساختمان با تکنیک قاب‌های صفحه‌ای بتنی یا بنایی

تکنیک قاب‌های صفحه‌ای بتنی و یا بنایی پوشش یکپارچه است که اجزای بزرگ سازه‌های بتنی را محصور می‌سازند. این قاب‌های صفحه‌ای بتنی و یا بنایی باعث افزایش مقاومت و سختی سازه شده و همچنین نیاز به شکل پذیری اعضای بتنی را کاهش می‌دهد. در این تکنیک دیوار‌هایی از جنس بتن مسلح و یا دیوارهای آجری بر روی سازه پوشانده می‌شود. این دیوارهای اضافی می‌توانند دیوارهای برشی جدید باشند و یا با استفاده از تکنیک شاتکریت در محل پروژه و بر روی دیوارهای بتنی ساخته شوند.

برای اجرای این تکنیک لازم است تا قابلیت‌های سازه برای تحمل این صفحه‌های بتنی و یا بنایی را ارزیابی کنید. برخی از سازه‌های بتنی قابلیت کافی برای تحمل بار چنین بخش‌های الحاقی را ندارند.

تکنیک اضافه کردن قاب‌های خمشی

قاب‌های خمشی یک تکنیک تاثیرگذار در ماندگاری و یا استحکام بالای سازه نیست، بلکه از تخریب کل سازه تحت بارهای ناگهانی جلوگیری می‌کند. قاب‌های خمشی از قابلیت شکل پذیری برخوردار هستند و انعطاف پذیری بالایی دارند. قاب‌های خمشی در پاسخ به نیروهای جانبی، سختی کمی دارند و در تقابل با نیرو‌های سنگین تغییر شکل‌های فزاینده‌ای دارند. لذا در کل نمی‌توانند شرایط پایدار سازه را ایجاد کنند. اما از آنجا که سیستم‌های انعطاف پذیر و نرمی هستند، پس از خرابی سیستم‌های سخت بتنی قادر به جذب نیرو‌ها هستند. لذا اگر مقاومت پایه سازه‌های بتنی کافی نباشد، مقاومت انعطاف پذیری این قاب‌های خمشی از خرابی کلی سازه جلوگیری می‌کند.

مقاوم سازی ساختمان با استفاده از تکنیک FRP

ورق‌های FRP نوعی کامپوزیت‌های پلیمری هستند که از مقاومت فیزیکی بسیار بالایی برخوردار هستند. همچنین سبک وزن بوده و از شکل پذیری بسیار خوبی برخوردار می‌باشند. کامپوزیت‌های FRP از تزریق همگن رزین در الیاف‌های پلیمری ساخته می‌شود. این ورق‌ها نوعی پلیمر‌های مسلح شده هستند.

ورق‌های کامپوزیت FRP از شکل پذیری عالی برخوردار هستند و می‌توانند به خوبی پهنه باز از هر سطح بتن را بپوشانند. لذا جایگزین عالی روش‌ها مانند ژاکت‌های بتنی و فلزی می‌باشند. کامپوزیت‌های FRP به روش‌های مختلف مانند الیاف، ورق‌های کامپوزیتی، آرماتور و... تولید می‌شوند. استفاده از ورق‌های کامپوزیتی FRP باعث بهبود ظرفیت باربری ساختمان شده، همچنین در ترمیم سازه، تقویت سازه، افزایش استحکام سازه و... تاثیرگذار است.

FRP نوعی ترکیب کامپوزیتی است که مقاومت کششی بسیار بالایی دارد. این ترکیب از آغشته شدن الیاف‌های پلیمری در رزین اپوکسی تهیه می‌شود. تکنیک مقاوم سازی ساختمان با ورق‌های کامپوزیت FRP از بهترین روش های مقاوم سازی در مقابل زلزله می‌باشد.

ویژگی‌های تکنیک کامپوزیت‌های پلیمری FRP

 • کامپوزیت‌های پلیمری (FRP) سبک وزن هستند. بنابراین استفاده از آنها باعث افزایش وزن سازه نمی‌شود.
 • این کامپوزیت‌ها از انعطاف پذیری بالایی برخوردار هستند. لذا می‌توان از آنها برای پوشاندن حجم‌های پیچیده بتن استفاده کرد.
 • به راحتی حمل و نقل شده و روش نصب آنها بر سازه‌های بتنی ساده است.
 • می‌توانیم از ساختار‌های کامپوزیتی در قطعات دلخواه برش بزنیم.
 • به نسبت وزن از مقاومت بسیار بالایی حتی فراتر از قطعات بتنی و فولادین برخوردار هستند.
 • توانایی مقاوم سازی در فضاهای داخلی و یا خارجی ساختمان را دارند.

در برابر مزایای قابل توجه، ورق‌های کامپوزیت FRP در مقابلِ مشکلاتی مانند آتش سوزی ناتوان هستند. همچنین احتمال شکسته شدن آنها در تنش‌های دائمی زیاد است.

مقاوم‌سازی بتن روش‌های متنوعی دارد

روش های مقاوم سازی ساختمان بتنی متنوع است. برخی از این روش‌ها مانند ژاکت‌های فلزی ایده‌های کلاسیک اما کارآمدی هستند. این در حالی است که حالا ایده استفاده هوشمندانه از روش‌های مدرن مانند ورق‌های کامپوزیت FRP مطرح است. در هر صورت انتخاب روش مقاوم‌سازی کاملاً وابسته به نوع سازه، قابلیت‌های پروژه، نوع تخریب بافت بتنی سازه و مقدار بازسازی سازه دارد. همچنین هزینه مقاوم سازی در روش های گوناگون و با توجه به ابعاد پروژه متفاوت است. لذا بهتر است برای انتخاب روش مناسب مقاوم سازی ساختمان از کارشناسان خبره استفاده کنید. اگر نیازمند کسب اطلاعات درباره بهترین بتن برای فوندانسیون هستید این مقاله را از دست ندهید.

روش های مقاوم سازی و تقویت ساختمان بتنی

سازه‌های بتنی بدون تردید از مقاوم‌ترین روش های ساختمان سازی هستند. اما همین سازه‌های مقاوم بتنی نیز تحت تاثیر عوامل متعدد دچار فرسایش می‌شوند و نیاز به مقاوم سازی ساختمان دارند. مشکلات سازه‌های بتنی متنوع است. این مشکلات به خاطر خطاها حین طراحی و یا مراحل ساخت سازه، تغییر کاربری سازه، از دست رفتن بخشی از ظرفیت باربری سازه، خوردگی میلگرد‌ها و یا فرسایش بتن در اثر عوامل محیطی به وجود می‌آیند و در صورت کم توجهی باعث تخریب کلی سازه می‌شوند. روش های مقاوم سازی ساختمان‌های بتنی برای تقابل با این مشکلات توسعه پیدا کرده‌اند. در این مقاله از تیم کارشناسی گروه متسل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان به تشریح کامل روش های تقویت ساختمان بتنی و قابلیت‌های کاربردی و تکنیک‌های اجرایی آنها می‌پردازیم. فراموش نکنید که دوام و پایایی بتن نیز در این باره نقش مهمی دارد.

چرا به مقاوم سازی ساختمان‌های بتنی نیاز داریم؟

یک سازه بتنی با طراحی ایده‌آل بسیار مقاوم و ماندگار است. اما در بسیاری از پروژه‌ها با روش های ساخت غلط و غیر اصولی مواجه هستیم که در نهایت به سازه‌هایی ناپایدار ختم شده‌اند. کیفیت نامناسب بتن، روش‌های آرماتوربندی غلط، مراحل بتن ریزی اشتباه و حتی بهره‌مندی از مصالح نامرغوب و... همگی در این پروسه نقش بازی می‌کنند تا در نهایت سازه بتنی کیفیت ساخت مناسبی نداشته باشد. چنین سازه‌ای به سرعت مستهلک شده و باید برای مقاوم سازی ساختمان بتنی برنامه ریزی کنیم.

فرسایش بتن یک جریان آهسته اما پیوسته است که از همان آغاز بهره‌برداری از ساختمان جریان دارد. عوامل محیطی مانند باد و باران، عوامل شیمیایی و رطوبت محیط و... جریان مخرب دائمی هستند که آهسته سازه‌های بتنی را فرسوده می‌کنند. هر سازه عمرانی طول عمر مفیدی دارد که با سپری شدن آن باید برای بازسازی ساختمان بتنی و اعمال روش های مقاوم سازی ساختمان برنامه ریزی کنیم.

در عین حال هر نوع تغییر کاربری سازه‌های بتنی چالش‌های بزرگی را به دنبال دارد. کاربری بحث کلیدی طراحی سازه‌های بتنی است و طراحی سازه و حتی مقدار مقاومت سازه براساس کاربری آن در آینده محاسبه می‌شود. اما هر نوع تغییر کاربری ساز و کار بهره برداری از سازه عمرانی را دگرگون می‌کند. در بسیاری از موارد، سازه از استحکام مناسب برخوردار نیست. لذا باید برای مقاوم سازی ساختمان اقدام کنیم. انواع روش های مقاوم سازی ساختمان نیز برای این منظور طراحی شده‌اند.

مشکلات و خرابی سازه‌های بتنی چه هستند؟

قبل از تحلیل و بررسی روش های مقاوم سازی ساختمان‌های بتنی باید نگاهی جامع به انواع مشکلات و خرابی‌ها در این سازه‌ها داشته باشید. با درک درست خرابی‌ها بهتر و حرفه‌ای تر می‌توانید در مورد استفاده از روش های مقاوم سازی ساختمان تصمیم گیری کنید. این مشکلات و خرابی‌ها در سازه‌های بتنی به قرار زیر هستند.

 • وجود ترک‌های مورب در هسته داخلی بتن
 • ورقه ورقه شدن هسته مرکزی بتن ناشی از بارهای لرزشی مانند زلزله
 • جدا شدن پوشش سطحی بتن
 • کنده شدن خاموت‌ها و میلگرد‌های افقی نگهدارنده آرماتور بتن
 • ایجاد کمانش در آرماتورهای طولی
 • خارج شدن میلگردها از مکان اولیه
 • گسیخته شدگی دال‌های بتنی
 • ایجاد ترک‌های عمیق در دیوارهای برشی و اطراف بازشوهای سازه
 • ایجاد ترک‌های برشی در محل گره‌ها و محل اتصال تیر به ستون
 • و...

آنچه مسلم است، بتن متریال بسیار مقاوم و ماندگاری است. اما وقوع مشکلات مانند ایجاد ترک‌های افقی و یا مورب در عمق و سطح بتن توسعه پیدا می‌کند. برای جلوگیری از توسعه خرابی‌ها و مشکلات بتن نیاز به روش های تخصصی مقاوم سازی ساختمان داریم.

انواع روش های مقاوم سازی ساختمان

در ادامه مطلب به تشریح روش های متداول باازسازی و مقاوم‌سازی ساختمان بتنی می‌پردازیم. اما در نظر داشته باشید که هر کدام از این روش های استاندارد موارد کاربردی تخصصی دارند.

مقاوم سازی با تکنیک ژاکت بتنی و ژاکت فولادی

ژاکت سازی چه از نوع بتنی و فولادی از روش های متداول مقاوم سازی ساختمان بتنی است. این روش با اضافه شدن بخش‌های پوششی از جنس بتن و یا صفحات فولادین انجام می‌شود. در تکنیک مقاوم سازی ساختمان با ژاکت بتنی اقدام به شکافتن پوشش بتنی عضو سازه‌ای کرده و با قرار دادن میلگرد‌های اضافی و پوشاندن این میلگرد‌ها به وسیله چسب‌ها و رزین‌ها بر مقاومت سازه می‌افزایند. اما در روش ژاکت فولادین از ورق‌های فولادین ضد زنگ برای پوشاندن کامل اجزای بتنی استفاده می‌کنند. برخی ویژگی‌های مقاوم سازی ساختمان با استفاده از ژاکت‌های بتنی و فولادی به قرار زیر است.

 • وزن ورق‌ها برای ساخت ژاکت‌های بتنی و فولادی زیاد است که به افزایش وزن سازه می‌انجامد.
 • برای اجرای این تکنیک به طراحی داربست نیاز دارید.
 • خوردگی فولاد در این روش زیاد است.
 • دارای محدودیت طولی هستند و نمی‌توانیم این ژاکت‌ها را در اندازه‌های خیلی بلند طراحی کنیم.

از نگاه عملیاتی مقاوم سازی ساختمان با استفاده از ژاکت بتنی بهتر و کارآمدتر از ژاکت‌های فولادین است. ژاکت‌های بتنی در افزایش سختی، شکل پذیری و در مجموع تقویت سازه‌های بتنی تاثیرگذار هستند.

مقاوم سازی با تکنیک دیوار برشی فولادی

دیوار برشی فولادی از تکنیک‌های متداول مقاوم سازی ساختمان‌های بتنی است که برای تقابل با بارهای جانبی کارایی مناسبی دارد. همچنین دیوار برشی فولادین یک روش مقاوم سازی در اجرای دیوار برشی فولادی ساده است. این دیواره‌های فلزی به راحتی به قاب‌های فلزی موجود در سازه‌های بتن آرمه متصل می‌شوند و مقدار مقاومت استاتیکی سازه را افزایش می‌دهند. با این وجود در مقابل نیروهای لرزه‌ای چندان کارایی کامل ندارند. لذا مناسب مقاوم سازی برای تقابل با بارهای لرزه ای مانند زلزله نیستند. ویژگی‌های مقاوم سازی ساختمان با استفاده از دیوارهای برشی فولادین به قرار زیر هستند.

 • هزینه اجرای این روش کم است.
 • به سرعت نصب شده و مراحل اجرای آن ساده است.
 • از پتانسیل بالایی برای حذف انرژی‌های وارد بر سازه‌های بتنی برخوردار هستند.

مقاوم سازی ساختمان بتنی با استفاده از مهاربند‌های فولادی

مهاربندهای فولادین از موثرترین روش‌های تقویت ساختمان بتنی هستند. این مهاربند‌ها به افزایش سختی سازه، کاهش نیاز شکل پذیری سازه و افزایش مقاومت برشی سازه کمک می‌کنند. در عین حال تکنیک سبک وزنی است که در کل تاثیر ناچیزی در وزن کلی سازه دارد. از نگاه عملیاتی مقاوم سازی ساختمان با استفاده از مهاربند‌های فولادین نوعی سیستم‌های مهاربند همگرا است. ویژگی‌های برجسته این روش به قرار زیر هستند.

 • سبک وزن هستند که تاثیری در وزن کلی سازه ندارند.
 • مقدار مقاومت برشی سازه را ارتقا می‌بخشد.
 • مناسب سازه‌های بتنی با فرم‌های هندسی پیچیده است.
 • در افزایش سختی سازه تاثیرگذار هستند.

مقاوم سازی ساختمان با تکنیک قاب‌های صفحه‌ای بتنی یا بنایی

تکنیک قاب‌های صفحه‌ای بتنی و یا بنایی پوشش یکپارچه است که اجزای بزرگ سازه‌های بتنی را محصور می‌سازند. این قاب‌های صفحه‌ای بتنی و یا بنایی باعث افزایش مقاومت و سختی سازه شده و همچنین نیاز به شکل پذیری اعضای بتنی را کاهش می‌دهد. در این تکنیک دیوار‌هایی از جنس بتن مسلح و یا دیوارهای آجری بر روی سازه پوشانده می‌شود. این دیوارهای اضافی می‌توانند دیوارهای برشی جدید باشند و یا با استفاده از تکنیک شاتکریت در محل پروژه و بر روی دیوارهای بتنی ساخته شوند.

برای اجرای این تکنیک لازم است تا قابلیت‌های سازه برای تحمل این صفحه‌های بتنی و یا بنایی را ارزیابی کنید. برخی از سازه‌های بتنی قابلیت کافی برای تحمل بار چنین بخش‌های الحاقی را ندارند.

تکنیک اضافه کردن قاب‌های خمشی

قاب‌های خمشی یک تکنیک تاثیرگذار در ماندگاری و یا استحکام بالای سازه نیست، بلکه از تخریب کل سازه تحت بارهای ناگهانی جلوگیری می‌کند. قاب‌های خمشی از قابلیت شکل پذیری برخوردار هستند و انعطاف پذیری بالایی دارند. قاب‌های خمشی در پاسخ به نیروهای جانبی، سختی کمی دارند و در تقابل با نیرو‌های سنگین تغییر شکل‌های فزاینده‌ای دارند. لذا در کل نمی‌توانند شرایط پایدار سازه را ایجاد کنند. اما از آنجا که سیستم‌های انعطاف پذیر و نرمی هستند، پس از خرابی سیستم‌های سخت بتنی قادر به جذب نیرو‌ها هستند. لذا اگر مقاومت پایه سازه‌های بتنی کافی نباشد، مقاومت انعطاف پذیری این قاب‌های خمشی از خرابی کلی سازه جلوگیری می‌کند.

مقاوم سازی ساختمان با استفاده از تکنیک FRP

ورق‌های FRP نوعی کامپوزیت‌های پلیمری هستند که از مقاومت فیزیکی بسیار بالایی برخوردار هستند. همچنین سبک وزن بوده و از شکل پذیری بسیار خوبی برخوردار می‌باشند. کامپوزیت‌های FRP از تزریق همگن رزین در الیاف‌های پلیمری ساخته می‌شود. این ورق‌ها نوعی پلیمر‌های مسلح شده هستند.

ورق‌های کامپوزیت FRP از شکل پذیری عالی برخوردار هستند و می‌توانند به خوبی پهنه باز از هر سطح بتن را بپوشانند. لذا جایگزین عالی روش‌ها مانند ژاکت‌های بتنی و فلزی می‌باشند. کامپوزیت‌های FRP به روش‌های مختلف مانند الیاف، ورق‌های کامپوزیتی، آرماتور و... تولید می‌شوند. استفاده از ورق‌های کامپوزیتی FRP باعث بهبود ظرفیت باربری ساختمان شده، همچنین در ترمیم سازه، تقویت سازه، افزایش استحکام سازه و... تاثیرگذار است.

FRP نوعی ترکیب کامپوزیتی است که مقاومت کششی بسیار بالایی دارد. این ترکیب از آغشته شدن الیاف‌های پلیمری در رزین اپوکسی تهیه می‌شود. تکنیک مقاوم سازی ساختمان با ورق‌های کامپوزیت FRP از بهترین روش های مقاوم سازی در مقابل زلزله می‌باشد.

ویژگی‌های تکنیک کامپوزیت‌های پلیمری FRP

 • کامپوزیت‌های پلیمری (FRP) سبک وزن هستند. بنابراین استفاده از آنها باعث افزایش وزن سازه نمی‌شود.
 • این کامپوزیت‌ها از انعطاف پذیری بالایی برخوردار هستند. لذا می‌توان از آنها برای پوشاندن حجم‌های پیچیده بتن استفاده کرد.
 • به راحتی حمل و نقل شده و روش نصب آنها بر سازه‌های بتنی ساده است.
 • می‌توانیم از ساختار‌های کامپوزیتی در قطعات دلخواه برش بزنیم.
 • به نسبت وزن از مقاومت بسیار بالایی حتی فراتر از قطعات بتنی و فولادین برخوردار هستند.
 • توانایی مقاوم سازی در فضاهای داخلی و یا خارجی ساختمان را دارند.

در برابر مزایای قابل توجه، ورق‌های کامپوزیت FRP در مقابلِ مشکلاتی مانند آتش سوزی ناتوان هستند. همچنین احتمال شکسته شدن آنها در تنش‌های دائمی زیاد است.

مقاوم‌سازی بتن روش‌های متنوعی دارد

روش های مقاوم سازی ساختمان بتنی متنوع است. برخی از این روش‌ها مانند ژاکت‌های فلزی ایده‌های کلاسیک اما کارآمدی هستند. این در حالی است که حالا ایده استفاده هوشمندانه از روش‌های مدرن مانند ورق‌های کامپوزیت FRP مطرح است. در هر صورت انتخاب روش مقاوم‌سازی کاملاً وابسته به نوع سازه، قابلیت‌های پروژه، نوع تخریب بافت بتنی سازه و مقدار بازسازی سازه دارد. همچنین هزینه مقاوم سازی در روش های گوناگون و با توجه به ابعاد پروژه متفاوت است. لذا بهتر است برای انتخاب روش مناسب مقاوم سازی ساختمان از کارشناسان خبره استفاده کنید. اگر نیازمند کسب اطلاعات درباره بهترین بتن برای فوندانسیون هستید این مقاله را از دست ندهید.