چرا سنگ تراورتن در نماسازی ساختمان محبوب است؟

نماکاری با سنگ از جمله ایده های زیبا و جذاب در ساختمان‌سازی های نوین است و حالا با روش‌ها و تکنیک‌های گوناگون و البته استفاده از انواع سنگ‌های تزیینی انجام می‌شود. در این ‌میان سنگ تراورتن بیش ‌از دیگر سنگ‌ها برای نماکاری ساختمان‌ها استفاده شده است. فکر می‌کنید دلیل محبوبیت بالای این سنگ در چیست؟
سنگ‌های تزیینی در طیفی گسترده تولید می‌شوند و هر کدام از آنها محصول منابع سنگی معدنی خاص هستند. سنگ‌های گرانیتی، مرمرین، آهکی، تراورتن و... از جمله سنگ‌های کاربردی در تزیین نماهای خارجی و حتی داخلی ساختمان هستند. به هر صورت تمامی این سنگ‌ها دارای ویژگی‌های مشترک از جمله زیبایی، ماندگاری، نفوذناپذیری و سازگاری با محیط ساختمانی بوده که از قابلیت برش زنی و صیقل کشی تا تبدیل شدن به سنگی زیبا را دارند. ولی خیلی‌ها به استفاده از سنگ تراورتن از دسته سنگ‌های رسوبی علاقه دارند. در این مقاله از مت سل موتور جستجوی تخصصی مصالح ساختمانی با این سنگ تزیینی بیشتر آشنا خواهید شد و از کاربردها تا دلایل محبوبیت آن صحبت خواهیم کرد. اگر قصد خرید بتن آماده دارید نیز می‌توانید از طریق مت سل اقدام کنید.

کاربرد سنگ تراورتن


سنگ تراورتن چیست؟


تراورتن نوعی سنگ طبیعی با مقاومت بسیار بالا اما ساختار کاملاً متخلخل است که علاوه ‌بر زیبایی از قابلیت ورقه شدن عالی برای تبدیل شدن به سنگ ساختمانی نیز برخوردار است. این سنگ محصول رسوب‌های آهکی در چشمه‌های آب گرم است. مراحل شکل‌گیری این نوع سنگ در بسترهای ناهموار، کف رودخانه‌ها و یا جریان آب داغ از چشمه‌های آتش‌ فشانی است و چگونگی ساخت آن به ته‌نشین شدن رسوب‌های آهکی در بسترهای آبی آغاز می‌شود. 
این سنگ‌ها از رسوب مستمر کربنات کلسیم (CACO3) در آب‌های نسبتاً گرم شکل می‌گیرد و وجود حباب‌های پیوسته هوای داغ در این آب‌ها باعث ایجاد ساختار متخلخل آن خواهد شد. این حفره‌های کوچک اما بسیار زیاد در پهنه سنگ های تراورتن از فضای اشغال ‌شده گاز دی‌اکسید کربن شکل‌ گرفته است. البته اندازه و یا تعداد تخلخل‌ها در گونه‌های مختلف از سنگ های تراورتن متفاوت است و به نوعی معیاری برای تشخیص درجه کیفی و استحکام پذیری این نوع سنگ می‌باشد.


مختصری از تاریخچه سنگ تراورتن


تراورتن از جمله سنگ‌های قدیمی است که توسط انسان مورد استفاده قرار گرفته است. نام این سنگ از یک واژه رومی اقتباس شده ‌است. زیرا رومی‌ها برای اولین ‌بار از سنگ‌های رسوبی آهکی به‌ جهت ساخت بناهای باشکوه با نماهای زیبا استفاده کردند. آنچه هم‌اکنون به یادگار با عنوان نما رومی می‌شناسیم، نتیجه هنرمندی مردمان آن سرزمین در همراهی با سنگ تراورتن بوده ‌است. تا جاییکه حالا این سنگ مشهورترین و البته کاربردی‌ترین سنگ‌ها در نماسازی ساختمان‌های ریزودرشت است.

محبوبیت سنگ تراورتن


کاربرد سنگ تراورتن


بیشترین کاربرد سنگ های تراورتن در استفاده از آن برای نماسازی فضاهای ساختمانی است. مشهور بودن و محبوب بودن این سنگ در کنار ظاهر زیبا و از همه مهم‌تر ساختار مستحکم، ماندگار و سازگار پذیری آن باعث شده تا از این سنگ به مقدار قابل ‌توجه در نماسازی ساختمان‌های مدرن خصوصاً نما رومی استفاده شود. در عین ‌حال مقدار تخلخل بالای موجود در این سنگ برای تأثیر پذیری ملات سیمانی و افزایش چسبندگی بسیار عالی است. نکته ظریفی که قابلیت‌های کاربردی این نوع سنگ را دو چندان خواهد کرد. بیشترین کاربرد سنگ تراورتن در موارد زیر است:
•    نمای ساختمان خصوصاً نما رومی
•    قرنیزهای دیواری
•    سنگ‌های کناره پله‌ای
•    کف‌پوش های سنگی
•    مصنوعات و مجسمه‌ها و تزیینات سنگی ساختمانی
•    طراحی کانترهای سنگی
•    سرویس‌های بهداشتی

دلایل کاربرد سنگ تراورتن چیست؟ 


بدون تردید تراورتن آشناترین واژه در دنیای سنگ‌های ساختمانی است. محبوبیت سنگ تراورتن از نماسازی تا کف سازی و حتی ساخت مجسمه‌ها و تزیینات سنگی بسیار زیاد است. ویژگی‌های برجسته باعث شده ‌است تا این سنگ‌ها حالا جایگاه کاربردی‌تری در میان دیگر محصولات داشته باشند. از قبیل:


توانایی چسبندگی خوب با ملات سیمانی


همان‌طور که گفتیم، این سنگ‌ها محصول رسوبات آهکی در چشمه‌های آب گرم هستند و جریان گاز دی‌اکسید کربن آب باعث ایجاد ساختار متخلخل آنها شده ‌است. اگر چه به ‌ظاهر این تخلخل نقطه ضعف محسوب می‌شود، اما تأثیری در مقاوم مقاومت فیزیکی سنگ نمی‌گذارد. برعکس، به‌ علت افزایش سطح تماس ملات سیمانی باعث بهبود قدرت چسبندگی ملات شده و در ماندگاری سنگ در نمای ساختمان کاملاً تأثیرگذار است. همین ساختار متخلخل باعث می‌شود تا سنگ های تراورتن تا مدت‌ها بدون تغییر و یا آسیب در نماهای بزرگ ساختمانی باقی بماند. ادعای این چالش را می‌توانید در هنر معماری در میان دوره باستان و بناهای ماندگار آنها از سنگ های تراورتن شاهد باشید.


تراورتن سنگی سبک‌ وزن است 


ساختار متخلخل سنگ های تراورتن آن را سبک کرده ‌است. این سنگ‌ها در حجم برابر به ‌مراتب از دیگر اقلام سنگ‌های تزیینی سبک‌تر هستند و ‌همین وزن حجمی کم در قابلیت‌های کاربردی آن نیز کاملاً تأثیرگذار است. قاعدتاً می‌دانید که نما سنگی به نسبت از دیگر روش‌های نماسازی سنگین‌تر است و اجرای آن در افزایش بار مرده ساختمان کاملاً تأثیرگذار است. برای ساختمان‌های بزرگ که خودشان وزن بسیار بالایی دارند، استفاده از نمای سنگین خطرناک است. اما وزن سبک تراورتن به نسبت دیگر سنگ‌ها تأثیر چشمگیری در افزایش وزن ساختمان ندارد. بنابراین بار کمتری به اسکلت سازه وارد می‌شود. در عین ‌حال می‌توانیم این نوع سنگ‌ها را در اسلب‌های بزرگ استفاده کنیم، زیرا زیر بار وزن سنگین خودشان از ساختمان جدا نمی شوند.


صیقل پذیری عالی 


صیقل پذیری از مهمترین ویژگی‌ها برای ارزیابی سنگ‌های ساختمانی است و تراورتن در این فاکتور از بهترین‌ها است. از جمله نکته‌های کلیدی برای محبوبیت سنگ تراورتن همین ظاهر زیبای آن است که با خاصیت صیقل پذیری کاملاً چشمگیر خواهد شد. سطح این نوع سنگ با وجود ساختار متخلخل توانایی مسطح شدن کامل را دارد و می‌توانیم با اندک صیقل زنی سطحی براق و زیبا را بیافرینیم. ویژگی برجسته که در ساخت نماهای زیبا و لاکچری از جمله نما رومی کاملاً مورد توجه قرار می‌گیرد.


رنگ‌های زیبا 


از مباحث فنی خارج شویم و دلایل محبوبیت سنگ تراورتن را از نظر ظاهری نیز بررسی کنیم. در این‌باره تنوع رنگی این سنگ‌ها بیش ‌از هر موضوع دیگر چشمگیر است. تنوع رنگی سنگ‌های تراورتن از قرمز تیره تا سفید روشن را شامل می‌شود. نوع رنگ‌بندی این سنگ‌ها وابسته به معدن استخراج شده از آنها است و در این ‌میان تراورتن‌های سفید و یا شیری رنگ با رگه‌های متفاوتی از رنگ‌های تند و ملایم محبوبیت بالایی دارند. از طرفی این سنگ‌ها ثبات رنگی بسیار خوبی هم دارند. رنگ جذاب سنگ های تراورتن در اثر ناملایمات جوی و یا تهاجم محیط‌های قلیایی و حتی اسیدی به‌ سادگی تغییر نمی‌کند و تا مدت‌ها همچنان ظاهری جذاب و رنگ‌بندی دلنشین دارند.

دلایل کاربرد سنگ تراورتن


عایق حرارتی و صوتی خوب


ساختار متخلخل سنگ‌های تراورتن علاوه ‌بر سبک ‌وزن بودن و یا تأثیر در افزایش چسبندگی ملات در عایق شدن آنها نیز تأثیرگذار است. این ساختار متخلخل به مانند یک گپ هوایی در جداره بیرونی ساختمان قرار می‌گیرد که می‌تواند نقش عایق حرارتی و حتی عایق صوتی داشته باشد. از طرفی حتی همین حجم متخلخل با قابلیت ایجاد گپ هوایی از گسترش آتش در شرایط بحرانی ساختمان نیز جلوگیری خواهد کرد.

 

مستحکم و ماندگار در مواجهه با تغییرات جوی 


این سنگ‌ها در تنش‌های دمایی و حتی تغییرات شدید شرایط آب‌وهوایی ساختار مستحکم و یکپارچه دارند و به ‌راحتی ترک بر نمی‌دارند و یا منهدم نمی‌شوند. این ماندگاری بالا در شرایطی کاملاً متغیر از جمله مهمترین دلایل کاربرد سنگ تراورتن است. زیرا به ‌خوبی می‌توانند هر نوع تنش دمایی از تغییر ناگهانی هوای گرم به سمت هوای سرد و حتی برعکس را تحمل کنند. از طرفی در مواجهه با هوای خیلی مرطوب، هوای برفی و حتی برخورد مداوم باران تا سال‌ها مقاومت می‌کنند. برای اثبات این ادعا باز هم کافی است تا نیم ‌نگاهی به بناهای باستانی از عهد روم باستان همراه با این سنگ‌های زیبای تراورتن بیاندازید. استحکام، ماندگاری، ثبات و عدم تأثیر از شرایط محیطی سنگ های تراورتن در این بناهای تاریخی کاملاً محسوس است.


مقاومت بالا در مقابل سایش و یا ضربه


پایداری در مقابل بارهای سایشی از خصوصیات برجسته سنگ‌های تراورتن است. این سنگ‌ها در مواجهه با جریان‌های پیوسته سایشی مثلاً باد و یا باران و حتی جریان پیوسته آب دچار فرسایش نمی‌شوند و تا مدت‌ها و حتی قرن‌ها باثبات باقی می‌مانند. اصولاً ذات شکل‌گیری این سنگ‌ها از رسوب‌های آهکی در جریان پیوسته آب‌های رودخانه‌ای است و می‌توانند به ‌خوبی هر نوع جریان سایشی را تحمل کنند. از طرفی با وجود ساختار متخلخلی که دارند، در مقابل سنگین‌ترین ضربات نیز مقاوم هستند و به ‌سادگی نمی‌شکنند.


معایب یا محدودیت‌های سنگ تراورتن


ویژگی‌های برجسته سنگ‌های تراورتن آنچنان است که حالا آنها را به ‌عنوان محبوب‌ترین و کاربردی‌ترین سنگ‌ها برای نماکاری ساختمان تبدیل کرده ‌است. در این مقاله به نکته‌هایی از دلایل کاربرد سنگ تراورتن اشاره کرده‌ایم. با این وجود لازم است تا با برخی از معایب و یا بهتر بگوییم محدودیت‌های این نوع سنگ نیز آشنا شوید.
ساختار متخلخل سنگ تراورتن از ویژگی‌های برجسته آن است که باعث سبک شدن آن شده و در افزایش قدرت چسبندگی ملات سیمان و حتی ایجاد عایق صوتی و حرارتی کاملاً تأثیرگذار است. ولی همین ساختار متخلخل باعث جذب آب نسبتاً بالا توسط این سنگ می‌شود. البته برای رفع این مشکل از مواد پوششی یا اصطلاحاً رزین در مرحله فراوری سنگ استفاده می‌کنند. این رزین در حفره‌های سطحی سنگ نفوذ کرده و راه‌های ورود آب و یا رطوبت را مسدود خواهد کرد. در نتیجه مقدار جذب آب سنگ تراورتن به‌ شدت کاهش پیدا می‌کند. از طرفی همین پولیش کاری با رزین در جلوگیری از هوازدگی سنگ نیز تأثیرگذار است و باعث می‌شود تا سنگ تراورتن دیرتر کثیف شود.


محبوبیت سنگ تراورتن در گذر زمان


رومی‌ها برای اولین ‌بار از سنگ‌های تراورتن استفاده کردند؛ زیرا برای احداث بناهای بزرگ و سنگین خود به سنگ‌هایی سبک و شکل پذیر یا چکش‌خوار نیاز داشتند. تراورتن به ‌راحتی استخراج می‌شد و به سادگی برش خورده و تا محل شهرها منتقل می‌شد. از طرفی سبک بود و اجرای آن در سازه‌های سنگین پایدار بود. شاید رومی‌ها هرگز به ماندگاری طولانی این سنگ‌ها توجهی نداشته‌اند، اما هنر معماری آنها همراه سنگ تراورتن تا مدت‌ها باقیمانده است.
پس از رومی‌ها گویا این سنگ در حاشیه دیگر اقلام سنگ‌های معدنی قرار گرفت. تا مدت‌ها سنگ‌های تراورتن به ‌علت تخلخل زیاد و جذب بالای آب مورد استفاده جدی قرار نمی‌گرفتند. مشکل برش زنی و حتی حمل‌ونقل سنگ‌ها برطرف شده بود و حالا انسان‌ها به ‌دنبال استفاده از سنگ‌های متراکم‌تری بودند. همین نکته باعث شد تا در مسیر توسعه صنعت ساختمان یک قرن اخیر استفاده از سنگ تراورتن چندان توسعه پیدا نکند. تا جاییکه این سنگ‌ها در دسته‌بندی سنگ‌های ارزان ‌قیمت قرار داشتند. اما با توسعه صنایع فرآوری سنگ‌ها و استفاده از پولیش های رزینی از مقدار نفوذپذیری سنگ تراورتن و آسیب‌پذیری آن در مقابل جریان آب کاسته شده ‌است و مجدداً در فهرست بهترین سنگ‌ها برای پروژه‌های مختلف ساختمان‌سازی قرار دارند.
هم‌اکنون محبوبیت سنگ تراورتن در مقایسه با دیگر سنگ‌ها بسیار بیشتر است و یک ایده‌آل همیشگی برای هر نوع نما سنگی در فضاهای مختلف ساختمانی خصوصاً اجرای نما رومی هستند. برای خرید انواع سنگ‌های ساختمانی در دسته‌بندی انواع مصالح ساختمانی می‌توانید از خدمات سایت مت سل استفاده کنید. مت سل مجری خرید آنلاین مصالح ساختمانی در سطح کشور است که با هدف ارتباط مستقیم میان بهترین تولید کنندگان و مصرف ‌کننده‌های نهایی فعالیت می‌کند.
 

همچنین بخوانید:

 

سیمان پرتلند چیست؟ نگاهی به تفاوت سیمان پرتلند با سیمان معمولی


تفاوت ماسه شسته با ماسه بادی چیست؟

 

معرفی اصطلاحات و لغات تخصصی عمران و معماری

 

ساختمان بتنی یا فولادی، کدام یک بهتر است؟

 

مصالح دیوار چینی چه هستند؟ و چه کاربردی دارند؟

 

هفدهمین نمایشگاه صنایع معدنی، تجهیزات معدن، راهسازی و صنایع وابسته

 

گچ، آهک و پودر سنگ چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

 

آشنایی با انواع ماشین آلات ساختمانی

 

هر آنچه در خصوص بازسازی خانه و ساختمان نیاز است بدانید

 

همه ‌چیز در خصوص اجرای فونداسیون و پی ساختمان

 

بهترین نوع سیمان کشور

 

هر آنچه در خصوص تخریب ساختمان باید بدانید

 

 

چرا سنگ تراورتن در نماسازی ساختمان محبوب است؟

نماکاری با سنگ از جمله ایده های زیبا و جذاب در ساختمان‌سازی های نوین است و حالا با روش‌ها و تکنیک‌های گوناگون و البته استفاده از انواع سنگ‌های تزیینی انجام می‌شود. در این ‌میان سنگ تراورتن بیش ‌از دیگر سنگ‌ها برای نماکاری ساختمان‌ها استفاده شده است. فکر می‌کنید دلیل محبوبیت بالای این سنگ در چیست؟
سنگ‌های تزیینی در طیفی گسترده تولید می‌شوند و هر کدام از آنها محصول منابع سنگی معدنی خاص هستند. سنگ‌های گرانیتی، مرمرین، آهکی، تراورتن و... از جمله سنگ‌های کاربردی در تزیین نماهای خارجی و حتی داخلی ساختمان هستند. به هر صورت تمامی این سنگ‌ها دارای ویژگی‌های مشترک از جمله زیبایی، ماندگاری، نفوذناپذیری و سازگاری با محیط ساختمانی بوده که از قابلیت برش زنی و صیقل کشی تا تبدیل شدن به سنگی زیبا را دارند. ولی خیلی‌ها به استفاده از سنگ تراورتن از دسته سنگ‌های رسوبی علاقه دارند. در این مقاله از مت سل موتور جستجوی تخصصی مصالح ساختمانی با این سنگ تزیینی بیشتر آشنا خواهید شد و از کاربردها تا دلایل محبوبیت آن صحبت خواهیم کرد. اگر قصد خرید بتن آماده دارید نیز می‌توانید از طریق مت سل اقدام کنید.

کاربرد سنگ تراورتن


سنگ تراورتن چیست؟


تراورتن نوعی سنگ طبیعی با مقاومت بسیار بالا اما ساختار کاملاً متخلخل است که علاوه ‌بر زیبایی از قابلیت ورقه شدن عالی برای تبدیل شدن به سنگ ساختمانی نیز برخوردار است. این سنگ محصول رسوب‌های آهکی در چشمه‌های آب گرم است. مراحل شکل‌گیری این نوع سنگ در بسترهای ناهموار، کف رودخانه‌ها و یا جریان آب داغ از چشمه‌های آتش‌ فشانی است و چگونگی ساخت آن به ته‌نشین شدن رسوب‌های آهکی در بسترهای آبی آغاز می‌شود. 
این سنگ‌ها از رسوب مستمر کربنات کلسیم (CACO3) در آب‌های نسبتاً گرم شکل می‌گیرد و وجود حباب‌های پیوسته هوای داغ در این آب‌ها باعث ایجاد ساختار متخلخل آن خواهد شد. این حفره‌های کوچک اما بسیار زیاد در پهنه سنگ های تراورتن از فضای اشغال ‌شده گاز دی‌اکسید کربن شکل‌ گرفته است. البته اندازه و یا تعداد تخلخل‌ها در گونه‌های مختلف از سنگ های تراورتن متفاوت است و به نوعی معیاری برای تشخیص درجه کیفی و استحکام پذیری این نوع سنگ می‌باشد.


مختصری از تاریخچه سنگ تراورتن


تراورتن از جمله سنگ‌های قدیمی است که توسط انسان مورد استفاده قرار گرفته است. نام این سنگ از یک واژه رومی اقتباس شده ‌است. زیرا رومی‌ها برای اولین ‌بار از سنگ‌های رسوبی آهکی به‌ جهت ساخت بناهای باشکوه با نماهای زیبا استفاده کردند. آنچه هم‌اکنون به یادگار با عنوان نما رومی می‌شناسیم، نتیجه هنرمندی مردمان آن سرزمین در همراهی با سنگ تراورتن بوده ‌است. تا جاییکه حالا این سنگ مشهورترین و البته کاربردی‌ترین سنگ‌ها در نماسازی ساختمان‌های ریزودرشت است.

محبوبیت سنگ تراورتن


کاربرد سنگ تراورتن


بیشترین کاربرد سنگ های تراورتن در استفاده از آن برای نماسازی فضاهای ساختمانی است. مشهور بودن و محبوب بودن این سنگ در کنار ظاهر زیبا و از همه مهم‌تر ساختار مستحکم، ماندگار و سازگار پذیری آن باعث شده تا از این سنگ به مقدار قابل ‌توجه در نماسازی ساختمان‌های مدرن خصوصاً نما رومی استفاده شود. در عین ‌حال مقدار تخلخل بالای موجود در این سنگ برای تأثیر پذیری ملات سیمانی و افزایش چسبندگی بسیار عالی است. نکته ظریفی که قابلیت‌های کاربردی این نوع سنگ را دو چندان خواهد کرد. بیشترین کاربرد سنگ تراورتن در موارد زیر است:
•    نمای ساختمان خصوصاً نما رومی
•    قرنیزهای دیواری
•    سنگ‌های کناره پله‌ای
•    کف‌پوش های سنگی
•    مصنوعات و مجسمه‌ها و تزیینات سنگی ساختمانی
•    طراحی کانترهای سنگی
•    سرویس‌های بهداشتی

دلایل کاربرد سنگ تراورتن چیست؟ 


بدون تردید تراورتن آشناترین واژه در دنیای سنگ‌های ساختمانی است. محبوبیت سنگ تراورتن از نماسازی تا کف سازی و حتی ساخت مجسمه‌ها و تزیینات سنگی بسیار زیاد است. ویژگی‌های برجسته باعث شده ‌است تا این سنگ‌ها حالا جایگاه کاربردی‌تری در میان دیگر محصولات داشته باشند. از قبیل:


توانایی چسبندگی خوب با ملات سیمانی


همان‌طور که گفتیم، این سنگ‌ها محصول رسوبات آهکی در چشمه‌های آب گرم هستند و جریان گاز دی‌اکسید کربن آب باعث ایجاد ساختار متخلخل آنها شده ‌است. اگر چه به ‌ظاهر این تخلخل نقطه ضعف محسوب می‌شود، اما تأثیری در مقاوم مقاومت فیزیکی سنگ نمی‌گذارد. برعکس، به‌ علت افزایش سطح تماس ملات سیمانی باعث بهبود قدرت چسبندگی ملات شده و در ماندگاری سنگ در نمای ساختمان کاملاً تأثیرگذار است. همین ساختار متخلخل باعث می‌شود تا سنگ های تراورتن تا مدت‌ها بدون تغییر و یا آسیب در نماهای بزرگ ساختمانی باقی بماند. ادعای این چالش را می‌توانید در هنر معماری در میان دوره باستان و بناهای ماندگار آنها از سنگ های تراورتن شاهد باشید.


تراورتن سنگی سبک‌ وزن است 


ساختار متخلخل سنگ های تراورتن آن را سبک کرده ‌است. این سنگ‌ها در حجم برابر به ‌مراتب از دیگر اقلام سنگ‌های تزیینی سبک‌تر هستند و ‌همین وزن حجمی کم در قابلیت‌های کاربردی آن نیز کاملاً تأثیرگذار است. قاعدتاً می‌دانید که نما سنگی به نسبت از دیگر روش‌های نماسازی سنگین‌تر است و اجرای آن در افزایش بار مرده ساختمان کاملاً تأثیرگذار است. برای ساختمان‌های بزرگ که خودشان وزن بسیار بالایی دارند، استفاده از نمای سنگین خطرناک است. اما وزن سبک تراورتن به نسبت دیگر سنگ‌ها تأثیر چشمگیری در افزایش وزن ساختمان ندارد. بنابراین بار کمتری به اسکلت سازه وارد می‌شود. در عین ‌حال می‌توانیم این نوع سنگ‌ها را در اسلب‌های بزرگ استفاده کنیم، زیرا زیر بار وزن سنگین خودشان از ساختمان جدا نمی شوند.


صیقل پذیری عالی 


صیقل پذیری از مهمترین ویژگی‌ها برای ارزیابی سنگ‌های ساختمانی است و تراورتن در این فاکتور از بهترین‌ها است. از جمله نکته‌های کلیدی برای محبوبیت سنگ تراورتن همین ظاهر زیبای آن است که با خاصیت صیقل پذیری کاملاً چشمگیر خواهد شد. سطح این نوع سنگ با وجود ساختار متخلخل توانایی مسطح شدن کامل را دارد و می‌توانیم با اندک صیقل زنی سطحی براق و زیبا را بیافرینیم. ویژگی برجسته که در ساخت نماهای زیبا و لاکچری از جمله نما رومی کاملاً مورد توجه قرار می‌گیرد.


رنگ‌های زیبا 


از مباحث فنی خارج شویم و دلایل محبوبیت سنگ تراورتن را از نظر ظاهری نیز بررسی کنیم. در این‌باره تنوع رنگی این سنگ‌ها بیش ‌از هر موضوع دیگر چشمگیر است. تنوع رنگی سنگ‌های تراورتن از قرمز تیره تا سفید روشن را شامل می‌شود. نوع رنگ‌بندی این سنگ‌ها وابسته به معدن استخراج شده از آنها است و در این ‌میان تراورتن‌های سفید و یا شیری رنگ با رگه‌های متفاوتی از رنگ‌های تند و ملایم محبوبیت بالایی دارند. از طرفی این سنگ‌ها ثبات رنگی بسیار خوبی هم دارند. رنگ جذاب سنگ های تراورتن در اثر ناملایمات جوی و یا تهاجم محیط‌های قلیایی و حتی اسیدی به‌ سادگی تغییر نمی‌کند و تا مدت‌ها همچنان ظاهری جذاب و رنگ‌بندی دلنشین دارند.

دلایل کاربرد سنگ تراورتن


عایق حرارتی و صوتی خوب


ساختار متخلخل سنگ‌های تراورتن علاوه ‌بر سبک ‌وزن بودن و یا تأثیر در افزایش چسبندگی ملات در عایق شدن آنها نیز تأثیرگذار است. این ساختار متخلخل به مانند یک گپ هوایی در جداره بیرونی ساختمان قرار می‌گیرد که می‌تواند نقش عایق حرارتی و حتی عایق صوتی داشته باشد. از طرفی حتی همین حجم متخلخل با قابلیت ایجاد گپ هوایی از گسترش آتش در شرایط بحرانی ساختمان نیز جلوگیری خواهد کرد.

 

مستحکم و ماندگار در مواجهه با تغییرات جوی 


این سنگ‌ها در تنش‌های دمایی و حتی تغییرات شدید شرایط آب‌وهوایی ساختار مستحکم و یکپارچه دارند و به ‌راحتی ترک بر نمی‌دارند و یا منهدم نمی‌شوند. این ماندگاری بالا در شرایطی کاملاً متغیر از جمله مهمترین دلایل کاربرد سنگ تراورتن است. زیرا به ‌خوبی می‌توانند هر نوع تنش دمایی از تغییر ناگهانی هوای گرم به سمت هوای سرد و حتی برعکس را تحمل کنند. از طرفی در مواجهه با هوای خیلی مرطوب، هوای برفی و حتی برخورد مداوم باران تا سال‌ها مقاومت می‌کنند. برای اثبات این ادعا باز هم کافی است تا نیم ‌نگاهی به بناهای باستانی از عهد روم باستان همراه با این سنگ‌های زیبای تراورتن بیاندازید. استحکام، ماندگاری، ثبات و عدم تأثیر از شرایط محیطی سنگ های تراورتن در این بناهای تاریخی کاملاً محسوس است.


مقاومت بالا در مقابل سایش و یا ضربه


پایداری در مقابل بارهای سایشی از خصوصیات برجسته سنگ‌های تراورتن است. این سنگ‌ها در مواجهه با جریان‌های پیوسته سایشی مثلاً باد و یا باران و حتی جریان پیوسته آب دچار فرسایش نمی‌شوند و تا مدت‌ها و حتی قرن‌ها باثبات باقی می‌مانند. اصولاً ذات شکل‌گیری این سنگ‌ها از رسوب‌های آهکی در جریان پیوسته آب‌های رودخانه‌ای است و می‌توانند به ‌خوبی هر نوع جریان سایشی را تحمل کنند. از طرفی با وجود ساختار متخلخلی که دارند، در مقابل سنگین‌ترین ضربات نیز مقاوم هستند و به ‌سادگی نمی‌شکنند.


معایب یا محدودیت‌های سنگ تراورتن


ویژگی‌های برجسته سنگ‌های تراورتن آنچنان است که حالا آنها را به ‌عنوان محبوب‌ترین و کاربردی‌ترین سنگ‌ها برای نماکاری ساختمان تبدیل کرده ‌است. در این مقاله به نکته‌هایی از دلایل کاربرد سنگ تراورتن اشاره کرده‌ایم. با این وجود لازم است تا با برخی از معایب و یا بهتر بگوییم محدودیت‌های این نوع سنگ نیز آشنا شوید.
ساختار متخلخل سنگ تراورتن از ویژگی‌های برجسته آن است که باعث سبک شدن آن شده و در افزایش قدرت چسبندگی ملات سیمان و حتی ایجاد عایق صوتی و حرارتی کاملاً تأثیرگذار است. ولی همین ساختار متخلخل باعث جذب آب نسبتاً بالا توسط این سنگ می‌شود. البته برای رفع این مشکل از مواد پوششی یا اصطلاحاً رزین در مرحله فراوری سنگ استفاده می‌کنند. این رزین در حفره‌های سطحی سنگ نفوذ کرده و راه‌های ورود آب و یا رطوبت را مسدود خواهد کرد. در نتیجه مقدار جذب آب سنگ تراورتن به‌ شدت کاهش پیدا می‌کند. از طرفی همین پولیش کاری با رزین در جلوگیری از هوازدگی سنگ نیز تأثیرگذار است و باعث می‌شود تا سنگ تراورتن دیرتر کثیف شود.


محبوبیت سنگ تراورتن در گذر زمان


رومی‌ها برای اولین ‌بار از سنگ‌های تراورتن استفاده کردند؛ زیرا برای احداث بناهای بزرگ و سنگین خود به سنگ‌هایی سبک و شکل پذیر یا چکش‌خوار نیاز داشتند. تراورتن به ‌راحتی استخراج می‌شد و به سادگی برش خورده و تا محل شهرها منتقل می‌شد. از طرفی سبک بود و اجرای آن در سازه‌های سنگین پایدار بود. شاید رومی‌ها هرگز به ماندگاری طولانی این سنگ‌ها توجهی نداشته‌اند، اما هنر معماری آنها همراه سنگ تراورتن تا مدت‌ها باقیمانده است.
پس از رومی‌ها گویا این سنگ در حاشیه دیگر اقلام سنگ‌های معدنی قرار گرفت. تا مدت‌ها سنگ‌های تراورتن به ‌علت تخلخل زیاد و جذب بالای آب مورد استفاده جدی قرار نمی‌گرفتند. مشکل برش زنی و حتی حمل‌ونقل سنگ‌ها برطرف شده بود و حالا انسان‌ها به ‌دنبال استفاده از سنگ‌های متراکم‌تری بودند. همین نکته باعث شد تا در مسیر توسعه صنعت ساختمان یک قرن اخیر استفاده از سنگ تراورتن چندان توسعه پیدا نکند. تا جاییکه این سنگ‌ها در دسته‌بندی سنگ‌های ارزان ‌قیمت قرار داشتند. اما با توسعه صنایع فرآوری سنگ‌ها و استفاده از پولیش های رزینی از مقدار نفوذپذیری سنگ تراورتن و آسیب‌پذیری آن در مقابل جریان آب کاسته شده ‌است و مجدداً در فهرست بهترین سنگ‌ها برای پروژه‌های مختلف ساختمان‌سازی قرار دارند.
هم‌اکنون محبوبیت سنگ تراورتن در مقایسه با دیگر سنگ‌ها بسیار بیشتر است و یک ایده‌آل همیشگی برای هر نوع نما سنگی در فضاهای مختلف ساختمانی خصوصاً اجرای نما رومی هستند. برای خرید انواع سنگ‌های ساختمانی در دسته‌بندی انواع مصالح ساختمانی می‌توانید از خدمات سایت مت سل استفاده کنید. مت سل مجری خرید آنلاین مصالح ساختمانی در سطح کشور است که با هدف ارتباط مستقیم میان بهترین تولید کنندگان و مصرف ‌کننده‌های نهایی فعالیت می‌کند.
 

همچنین بخوانید:

 

سیمان پرتلند چیست؟ نگاهی به تفاوت سیمان پرتلند با سیمان معمولی


تفاوت ماسه شسته با ماسه بادی چیست؟

 

معرفی اصطلاحات و لغات تخصصی عمران و معماری

 

ساختمان بتنی یا فولادی، کدام یک بهتر است؟

 

مصالح دیوار چینی چه هستند؟ و چه کاربردی دارند؟

 

هفدهمین نمایشگاه صنایع معدنی، تجهیزات معدن، راهسازی و صنایع وابسته

 

گچ، آهک و پودر سنگ چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

 

آشنایی با انواع ماشین آلات ساختمانی

 

هر آنچه در خصوص بازسازی خانه و ساختمان نیاز است بدانید

 

همه ‌چیز در خصوص اجرای فونداسیون و پی ساختمان

 

بهترین نوع سیمان کشور

 

هر آنچه در خصوص تخریب ساختمان باید بدانید