سیمان پرتلند چیست ؟ نگاهی به تفاوت سیمان پرتلند با سیمان معمولی

سیمان از کاربردی‌ترین مصالح ساختمانی است که در عموم فعالیت‌های عمرانی و برای ایجاد ملات‌های گوناگون استفاده می‌شود. این ماده بخش تأثیرگذار در شکل‌گیری انواع بتن است و در تهیه انواع ملات‌های بنایی برای اتصال قطعات بلوکی و یا آجری کارایی دارد. البته انواع سیمان ابداع شده ‌است که سیمان پرتلند در کنار سیمان معمولی از شناخته ‌شده‌ترین آنها است.

تفاوت سیمان پرتلند با سیمان معمولی در چگونگی فرآوری و همچنین نوع و درصد ترکیبات شیمیایی و معدنی است. همگی انواع سیمان های پرتلند یا معمولی با استفاده از سنگ گچ به ‌همراه مواد آهکی و خاک رس در دمای بالا چیزی در حدود ۱۴۰۰ درجه سانتی‌گراد تهیه می‌شوند. اما تفاوت کلیدی در نوع ترکیب مواد اولیه، درصد ترکیبات، مقدار حرارت و فرآیند تولید است. به ‌طورکلی تفاوت سیمان پرتلند با سیمان معمولی در مقدار حرارت هیدراتاسیون آنها است. از آنجا که درجه حرارت هیدراتاسیون سیمان پرتلند به ‌مراتب از سیمان معمولی کمتر است، لذا کاربرد گسترده‌تری برای تولید حجم‌های سنگین بتنی دارد. در این مقاله از گروه متسل موتور جستجوی تخصصی مصالح ساختمانی به بررسی تفاوت سیمان پرتلند و معمولی می‌پردازیم. به یاد داشته باشید که برای خرید قطعه بتنی می‌توانید از طریق مت سل اقدام کنید.

سیمان پرتلند

مفهوم سیمان پرتلند چیست؟

در دنیای مهندسی عمران به هر نوع ماده چسبنده که قادر است تا قطعات و یا توده‌های مواد جامد مانند بلوک‌های سفالی و بتنی را به یکدیگر متصل کند، سیمان گفته می‌شود. در این ‌صورت با طیف بزرگی از انواع متریال‌ها در ترکیبات گوناگون و روش‌های عمل‌آوری متفاوت سروکار داریم. اما در عمل فقط برخی ترکیبات را به عنوان سیمان یا همان سیمان پرتلند می‌شناسیم.

عموماً انواع سیمان مورد استفاده در ساختمان‌سازی همگی از ترکیبات آهکی هستند. بنابراین به هر نوع سیمان‌های آهکی اصطلاحاً گونه‌های مختلف از سیمان های پرتلند گفته می‌شود. در حال ‌حاضر سیمان های پرتلند شناخته ‌شده‌ترین و کاربردی‌ترین مصالح خمیری جهت اتصال قطعات و یا تولید بتن در سراسر جهان است.

سیمان های پرتلند در اصل نوعی ترکیب خمیری شکل با خواص هیدرولیکی است که از پودر کردن کلینگری اکسیدهای سیلیسی، آلومینیومی و یا آهنی با عامل تشکیل‌ دهنده ترکیبات سیلیکاتی و آلومیناتی تولید می‌شود. سیمان های پرتلند در تیپ‌های گوناگون ساخته می‌شود که به تیپ ۱ آن اصطلاحاً سیمان معمولی گفته می‌شود. لذا وقتی از تفاوت سیمان پرتلند و معمولی صحبت می‌کنیم، در واقع قرار است تا به تفاوت کلی از سیمان تیپ ۱ و دیگر اقلام این نوع سیمان بپردازیم.

مواد تشکیل‌ دهنده سیمان های پرتلند

قبل ‌از آنکه به بحث اصلی تفاوت سیمان پرتلند با سیمان معمولی بپردازیم، بهتر است تا این مصالح ساختمانی را از نظر ترکیبات شیمیایی و نوع ساختار فیزیکی آنها بررسی کنیم. فازهای اصلی تشکیل ‌دهنده‌ی انواع سیمان پرتلند به قرار زیر هستند:

 • تری کلسیم سیلیکات (آلیت)
 • دی کلسیم سیلیکات (بلیت)
 • تری کلسیم آلومینات
 • تترا کلسیم آلومینوفریت

تقریباً در همگی انواع سیمان از این فازهای پایه استفاده‌ شده است؛ اما نسبت آنها به یکدیگر در نوع و کاربرد سیمان متفاوت است. این تفاوت‌ها در کنار هم مجموع انواع سیمان پرتلند را تشکیل خواهد داد. علاوه ‌بر فازهای اصلی تشکیل ‌دهنده ترکیب سیمان در این مصالح ساختمانی از انواع اکسیدهای فلزی مانند اکسید کلسیم، اکسید سیلیسم، اکسید آهن، اکسید منیزیم و در مواردی اکسید گوگرد برای تسهیل در فرآیند هیدراتاسیون سیمان استفاده‌ شده است. در فرایند شکل‌گیری برخی از انواع سیمان ترکیبات قلیایی کننده مانند اکسید پتاسیم و یا اکسید سدیم نیز حضور دارند. البته این ترکیبات قلیایی ساز مستعد تغییر بافت بتن و کاهش مقاومت آن و حتی خرابی بتن هستند. لذا در افزودن این ترکیبات قلیایی ساز کنترل ویژه صورت می‌گیرد.

ترکیبات افزودنی سیمان های پرتلند

علاوه ‌بر موارد اصلی ذکر شده که عموماً ترکیباتی بر پایه سنگ آهک هستند، برخی افزودنی‌ها نیز به ترکیب نهایی سیمان پرتلند اضافه می‌شود. مانند سولفات کلسیم برای افزایش حجم ملات و بهبود فرایند هیدراتاسیون، تندگیر کننده‌ها مانند کربنات سدیم، کندگیر کننده‌ها مانند هیدروکربن های نمکی و تقلیل دهندگان آب مانند هیدروکسی کربوکسیلیک و... .

مجموع این ترکیبات در محل کارخانه با دقت فرموله می‌شوند تا ترکیب نهایی از انواع سیمان پرتلند آماده شود. قاعدتاً هر فرمول خواص ویژه‌ای دارد و برای استانداردسازی، انواع ترکیبات سیمان های پرتلند را در تیپ‌های مختلف عرضه می‌کنند.

انواع سیمان پرتلند و تفاوت کاربردی آنها

در بحث جامع فرق سیمان پرتلند با سیمان معمولی لازم است تا دیدگاه فنی کافی از انواع این سیمان‌ها داشته باشیم. در ابتدای همین مقاله قید کردیم که سیمان معمولی در واقع همان سیمان تیپ ۱ است که خواص کلی آن با دیگر اقلام سیمان از تیپ‌های بالاتر متفاوت است. انواع این سیمان در تیپ‌های گوناگون به قرار زیر هستند:

 1. سیمان معمولی (سیمان تیپ ۱)

پرکاربردترین نوع سیمان است که برای تولید هر نوع ملات استفاده می‌شود. به این نوع سیمان اصطلاحاً سیمان بنایی نیز می‌گویند. زیرا برای تولید انواع ملات‌های ساده بنایی مناسب دیوارچینی کارایی دارد. این نوع سیمان را با ترکیب گچ به ‌همراه کلینگر تولید می‌کنند که کاملاً مناسب هر نوع ساخت‌وساز برای اتصال قطعات ساختمانی از قبیل سنگ، بلوک‌های سفالی و آجری و حتی سیمانکاری و... است.

از سیمان معمولی یا همان سیمان تیپ ۱ حتی برای پروژه‌های کف‌سازی بتنی مانند ساخت پیاده‌رو و یا روسازی جاده‌ها تا ملات بنایی و ساخت جداره مخازن و... استفاده می‌کنند. به ‌طور کلی از این نوع سیمان معمولی می‌توانید برای هر پروژه که در معرض سولفات‌های خاکی و یا جریان‌های آبی نیستند، استفاده کنید. درجه حرارت هیدراتاسیون سیمان معمولی زیاد است. تا جاییکه مناسب تولید بتن در حجم‌های بزرگ نیست. لذا عموماً از این نوع سیمان فقط برای تهیه انواع ملات بنایی استفاده می‌کنند.

انواع سیمان پرتلند

 1. سیمان تیپ ۲ (سیمان اصلاح شده)

از جمله کاربردی‌ترین انواع سیمان است که برای مقابله با حملات سولفاتی تقویت شده ‌است. از این نوع سیمان به مقدار زیاد برای تولید بتن‌های سنگین و قوی در سازه‌های بزرگ مانند سدها استفاده می‌کنند. همچنین مناسب ساخت بتن مقاوم در برابر حملات سولفاتی یا کلریدی مانند سازه‌های مواجه با آب‌های زیرزمینی هستند. از سیمان تیپ ۲ حتی برای ساخت پل و یا تولید قطعات از قبیل لوله‌های بزرگ بتنی استفاده می‌شود.

سیمان پرتلند تیپ ۲ از بهترین انواع مصالح ساختمانی است که در مقابل حجم گسترده از عوامل تخریبی فرسایشی و یا خورنده مانند محیط‌های اسیدی و قلیایی مقاومت می‌کند. سازه‌های تولید شده با بتن سیمان تیپ ۲ طول عمر مفید بالایی دارند. مقدار تولید گرمای این نوع سیمان در مراحل آب‌گیری (هیدراتاسیون) کمتر از سیمان معمولی است. بنابراین کاملاً مناسب تولید بتن در حجم‌های سنگین یا بتن‌ریزی در هوای گرم است.

 1. سیمان تیپ ۳ (سیمان زودگیر)

این نوع سیمان برای فرایند ساخت سریع سازه‌های بتنی طراحی ‌شده است. مقاومت اولیه سیمان تیپ ۳ بسیار بالا است که با گذشت روزها به مقدار مقاومت آن نیز افزوده خواهد شد. سرعت گیرش این نوع سیمان بسیار بیشتر از سیمان معمولی است و کاملاً مناسب ساخت سازه‌های اضطراری و یا سازه‌های پیش‌ ساخته بتنی است. البته در فرایند هیدراتاسیون این نوع سیمان حرارت بالایی تولید می‌شود. لذا در کل مناسب تولید سازه و بتن‌ریزی در هوای گرم نیستند. از سیمان پرتلند تیپ ۳ یا همان سیمان زودگیر عموماً برای بتن‌ریزی در مناطق سردسیر برای غلبه بر هوای سرد و سرعت بخشیدن به مراحل سخت شدن بتن استفاده می‌کنند.

 1. سیمان تیپ ۴ (سیمان با حرارت زایی کم)

یک نوع سیمان کاملاً کاربردی است که مقدار حرارت آن در فرایند هیدراتاسیون بسیار کم است و به نوعی در دسته‌بندی سیمان‌های کندگیر قرار می‌گیرد. این سیمان کاملاً مناسب بتن‌ریزی در هوای بسیار گرم است و می‌توانیم از آن برای تولید بتن‌های کاملاً کندگیر که در مدت زمان طولانی پروسه کیورینگ آنها طی می‌شود، استفاده کنیم. از این نوع سیمان معمولاً برای ساخت سازه‌هایی که در مراحل اولیه نیاز به مقاومت بالایی ندارند، استفاده می‌شود. سد سازی و یا ساخت جداره بتنی تونل‌ها از این دست سازه‌های عمرانی هستند.

دوره کیورینگ سیمان تیپ ۴ بالغ بر ۳۰ روز است که در تمام این مدت روند تقویت آرام و پیوسته آن بدون توقف ادامه دارد. این نوع از بهترین سیمان پرتلند برای بتن‌ریزی در هوای گرم است. زیرا با تولید حرارت کم تأثیر ناچیزی در عدم تعادل هیدراتاسیون بتن گذاشته که خطر ایجاد ترک و یا انقباض‌های شدید را تا حد ناچیز کاهش می‌دهد.

 1. سیمان تیپ ۵ (سیمان ضد سولفات)

یک نوع سیمان خاص برای مقابله با حملات قلیایی و سولفاتی است. از این نوع سیمان معمولاً برای ساخت انواع سازه‌های آبی مانند لوله‌های بتنی، دال‌ها، فاضلاب‌ها و یا زیرساخت اسکله بنادر و حتی مخازن بتنی و کانال‌های عبور آب استفاده می‌کنند. در ترکیب نهایی این نوع سیمان از درصد کمتر آلومینات تری کلسیم استفاده ‌شده است تا از آسیب‌پذیری بتن در مقابل تهاجم سولفاتی کاسته شود. نوع تیپ ۵ بهترین سیمان برای ساخت سازه‌های آبی است، اما مقدار مقاومت فیزیکی آن از دیگر انواع سیمان حتی سیمان معمولی پایین‌تر است. لذا خرید سیمان پرتلند تیپ ۵ برای تولید بتن سازه‌ای استفاده نمی‌شود. در عین ‌حال قیمت سیمان پرتلند ضد سولفات بالاتر از دیگر انواع تیپ‌ها است. لذا عموماً از این نوع سیمان خاص برای ساخت بتن‌های ویژه طراحی و ساخت سازه‌های حساس و مهم استفاده می‌کنند.

 1. سیمان پرتلند پوزولانی

سیمان پوزولانی نوعی ترکیب خاص شیمیایی است که از اختلاط دقیق ترکیبات پوزولانی با انواع سیمان معمولی تهیه می‌شود. این نوع سیمان را اصطلاحاً با عبارت اختصاری PPC می‌شناسند. پوزولان نوعی خاکستر آتشفشانی است که در آن مواد معدنی از قبیل سیلیکون و آلومینیوم وجود دارد. این ترکیب پوزولانی می‌تواند خواص مقاومت پذیری سیمان در مقابل تهاجم‌های شیمیایی از قبیل حملات سولفاتی را ارتقا بخشد. از ترکیب پوزولان با انواع سیمان تیپ ۱، ۲ و ۵ برای تولید سیمان‌های مخصوص PPC یا همان سیمان پوزولانی استفاده می‌کنند.

مقاومت سیمان پوزولانی در مقابل هر نوع تحریک شیمیایی خصوصاً حملات سولفاتی از انواع سیمان پرتلند یا سیمان معمولی بیشتر است. همچنین مقدار حرارت تولید شده این نوع سیمان در فرایند هیدراتاسیون بتن بسیار ناچیز است. از سیمان پوزولانی برای ساخت سازه‌های بتنی در نزدیک سواحل دریا و یا هر نوع سازه آبی مانند سازه سدها، جداره مجازی بتن و یا دیواره کانال‌های آبی و... استفاده می‌کنند.

سیمان پرتلند چیست

تفاوت سیمان پرتلند با سیمان معمولی در چیست؟

پس‌ از یک تشریح کامل از انواع سیمان پرتلند می‌توانیم به بحث اصلی که همان تفاوت سیمان پرتلند و معمولی است، وارد شویم. این تفاوت از چگونگی مراحل ساخت این دو نوع سیمان آغاز می‌شود.

سیمان معمولی که همان سیمان تیپ ۱ است، دارای ترکیبات آهکی قابل ‌توجهی است و در مراحل پخت آن به نسبت از دیگر اقلام سیمان پرتلند درجه حرارت کمتری استفاده شده است. اما تفاوت اصلی این دو نوع سیمان در مراحل پس ‌از تهیه ملات برای فعالیت‌های ساختمان‌سازی است.

مقدار حرارت تولید شده در دوره کیورینگ بتن ساخته‌ شده با سیمان معمولی بسیار زیاد است. عملاً این نوع سیمان فرآیند هیدراتاسیون کاملاً گرمازا دارد که به انقباض‌های شدید می‌انجامد که احتمال ایجاد ترک در بتن آرمه بسیار زیاد است. برای تولید سازه‌های بتن ‌آرمه به سیمان با درجه حرارت هیدراتاسیون کم مانند سیمان تیپ ۲ و یا سیمان پوزولانی و... نیاز داریم.

به ‌این ‌ترتیب عموماً فروش سیمان معمولی برای تهیه انواع ملات بنایی مناسب اتصال قطعات مانند بلوک‌های سفالی، بتنی و یا سنگ و کاشی و... صورت می‌گیرد. این در حالی است که خرید سیمان پرتلند تیپ ۲ تا ۵ برای هر نوع بتن‌سازی متداول است.

قیمت سیمان پرتلند و سیمان معمولی

قیمت از موضوعات کلی در تفاوت سیمان پرتلند و معمولی است. سیمان‌های معمولی ترکیب ساده‌ای دارند که به‌ راحتی از مراحل کارخانه‌ای پخت ترکیبات آهکی با افزودن برخی ترکیبات نهایی تهیه می‌شود. قیمت سیمان معمولی با در نظر گرفتن مراحل ساخت ساده آن ارزان ‌قیمت است و مناسب استفاده در عموم پروژه‌های ساختمانی و تهیه ملات‌های ساده بنایی هستند. اما قیمت سیمان پرتلند خصوصاً تیپ‌های ۵ یا پوزولانی به‌ مراتب از سیمان معمولی بالاتر است. در ترکیب شیمیایی این سیمان‌ها از مواد خاص با تأمین خواص ویژه استفاده‌ شده است. این سیمان‌ها در مقابل تهاجم‌های سولفاتی مقاوم هستند و احتمال ترک خوردن آنها در مسیر تولید بتن سازه‌های بزرگ عمرانی ناچیز است.

اگر برای خرید سیمان پرتلند اقدام می‌کنید، قطعاً به بررسی قابلیت‌های آنها توجه کنید و مطمئن شوید که بهترین سیمان پرتلند متناسب با فعالیت عمرانی خود را تهیه کرده‌اید. برای این منظور می‌توانید از خدمات تخصصی فروش آنلاین سایت متسل موتور جستجوی تخصصی مصالح ساختمانی در سراسر کشور استفاده کنید. متسل مجری تأمین انواع مصالح ساختمانی در سراسر کشور است که برای فروش سیمان پرتلند در تیپ‌های گوناگون به جهت معرفی بهترین تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان سراسر کشور فعالیت می‌کند.

سیمان پرتلند چیست ؟ نگاهی به تفاوت سیمان پرتلند با سیمان معمولی

سیمان از کاربردی‌ترین مصالح ساختمانی است که در عموم فعالیت‌های عمرانی و برای ایجاد ملات‌های گوناگون استفاده می‌شود. این ماده بخش تأثیرگذار در شکل‌گیری انواع بتن است و در تهیه انواع ملات‌های بنایی برای اتصال قطعات بلوکی و یا آجری کارایی دارد. البته انواع سیمان ابداع شده ‌است که سیمان پرتلند در کنار سیمان معمولی از شناخته ‌شده‌ترین آنها است.

تفاوت سیمان پرتلند با سیمان معمولی در چگونگی فرآوری و همچنین نوع و درصد ترکیبات شیمیایی و معدنی است. همگی انواع سیمان های پرتلند یا معمولی با استفاده از سنگ گچ به ‌همراه مواد آهکی و خاک رس در دمای بالا چیزی در حدود ۱۴۰۰ درجه سانتی‌گراد تهیه می‌شوند. اما تفاوت کلیدی در نوع ترکیب مواد اولیه، درصد ترکیبات، مقدار حرارت و فرآیند تولید است. به ‌طورکلی تفاوت سیمان پرتلند با سیمان معمولی در مقدار حرارت هیدراتاسیون آنها است. از آنجا که درجه حرارت هیدراتاسیون سیمان پرتلند به ‌مراتب از سیمان معمولی کمتر است، لذا کاربرد گسترده‌تری برای تولید حجم‌های سنگین بتنی دارد. در این مقاله از گروه متسل موتور جستجوی تخصصی مصالح ساختمانی به بررسی تفاوت سیمان پرتلند و معمولی می‌پردازیم. به یاد داشته باشید که برای خرید قطعه بتنی می‌توانید از طریق مت سل اقدام کنید.

سیمان پرتلند

مفهوم سیمان پرتلند چیست؟

در دنیای مهندسی عمران به هر نوع ماده چسبنده که قادر است تا قطعات و یا توده‌های مواد جامد مانند بلوک‌های سفالی و بتنی را به یکدیگر متصل کند، سیمان گفته می‌شود. در این ‌صورت با طیف بزرگی از انواع متریال‌ها در ترکیبات گوناگون و روش‌های عمل‌آوری متفاوت سروکار داریم. اما در عمل فقط برخی ترکیبات را به عنوان سیمان یا همان سیمان پرتلند می‌شناسیم.

عموماً انواع سیمان مورد استفاده در ساختمان‌سازی همگی از ترکیبات آهکی هستند. بنابراین به هر نوع سیمان‌های آهکی اصطلاحاً گونه‌های مختلف از سیمان های پرتلند گفته می‌شود. در حال ‌حاضر سیمان های پرتلند شناخته ‌شده‌ترین و کاربردی‌ترین مصالح خمیری جهت اتصال قطعات و یا تولید بتن در سراسر جهان است.

سیمان های پرتلند در اصل نوعی ترکیب خمیری شکل با خواص هیدرولیکی است که از پودر کردن کلینگری اکسیدهای سیلیسی، آلومینیومی و یا آهنی با عامل تشکیل‌ دهنده ترکیبات سیلیکاتی و آلومیناتی تولید می‌شود. سیمان های پرتلند در تیپ‌های گوناگون ساخته می‌شود که به تیپ ۱ آن اصطلاحاً سیمان معمولی گفته می‌شود. لذا وقتی از تفاوت سیمان پرتلند و معمولی صحبت می‌کنیم، در واقع قرار است تا به تفاوت کلی از سیمان تیپ ۱ و دیگر اقلام این نوع سیمان بپردازیم.

مواد تشکیل‌ دهنده سیمان های پرتلند

قبل ‌از آنکه به بحث اصلی تفاوت سیمان پرتلند با سیمان معمولی بپردازیم، بهتر است تا این مصالح ساختمانی را از نظر ترکیبات شیمیایی و نوع ساختار فیزیکی آنها بررسی کنیم. فازهای اصلی تشکیل ‌دهنده‌ی انواع سیمان پرتلند به قرار زیر هستند:

 • تری کلسیم سیلیکات (آلیت)
 • دی کلسیم سیلیکات (بلیت)
 • تری کلسیم آلومینات
 • تترا کلسیم آلومینوفریت

تقریباً در همگی انواع سیمان از این فازهای پایه استفاده‌ شده است؛ اما نسبت آنها به یکدیگر در نوع و کاربرد سیمان متفاوت است. این تفاوت‌ها در کنار هم مجموع انواع سیمان پرتلند را تشکیل خواهد داد. علاوه ‌بر فازهای اصلی تشکیل ‌دهنده ترکیب سیمان در این مصالح ساختمانی از انواع اکسیدهای فلزی مانند اکسید کلسیم، اکسید سیلیسم، اکسید آهن، اکسید منیزیم و در مواردی اکسید گوگرد برای تسهیل در فرآیند هیدراتاسیون سیمان استفاده‌ شده است. در فرایند شکل‌گیری برخی از انواع سیمان ترکیبات قلیایی کننده مانند اکسید پتاسیم و یا اکسید سدیم نیز حضور دارند. البته این ترکیبات قلیایی ساز مستعد تغییر بافت بتن و کاهش مقاومت آن و حتی خرابی بتن هستند. لذا در افزودن این ترکیبات قلیایی ساز کنترل ویژه صورت می‌گیرد.

ترکیبات افزودنی سیمان های پرتلند

علاوه ‌بر موارد اصلی ذکر شده که عموماً ترکیباتی بر پایه سنگ آهک هستند، برخی افزودنی‌ها نیز به ترکیب نهایی سیمان پرتلند اضافه می‌شود. مانند سولفات کلسیم برای افزایش حجم ملات و بهبود فرایند هیدراتاسیون، تندگیر کننده‌ها مانند کربنات سدیم، کندگیر کننده‌ها مانند هیدروکربن های نمکی و تقلیل دهندگان آب مانند هیدروکسی کربوکسیلیک و... .

مجموع این ترکیبات در محل کارخانه با دقت فرموله می‌شوند تا ترکیب نهایی از انواع سیمان پرتلند آماده شود. قاعدتاً هر فرمول خواص ویژه‌ای دارد و برای استانداردسازی، انواع ترکیبات سیمان های پرتلند را در تیپ‌های مختلف عرضه می‌کنند.

انواع سیمان پرتلند و تفاوت کاربردی آنها

در بحث جامع فرق سیمان پرتلند با سیمان معمولی لازم است تا دیدگاه فنی کافی از انواع این سیمان‌ها داشته باشیم. در ابتدای همین مقاله قید کردیم که سیمان معمولی در واقع همان سیمان تیپ ۱ است که خواص کلی آن با دیگر اقلام سیمان از تیپ‌های بالاتر متفاوت است. انواع این سیمان در تیپ‌های گوناگون به قرار زیر هستند:

 1. سیمان معمولی (سیمان تیپ ۱)

پرکاربردترین نوع سیمان است که برای تولید هر نوع ملات استفاده می‌شود. به این نوع سیمان اصطلاحاً سیمان بنایی نیز می‌گویند. زیرا برای تولید انواع ملات‌های ساده بنایی مناسب دیوارچینی کارایی دارد. این نوع سیمان را با ترکیب گچ به ‌همراه کلینگر تولید می‌کنند که کاملاً مناسب هر نوع ساخت‌وساز برای اتصال قطعات ساختمانی از قبیل سنگ، بلوک‌های سفالی و آجری و حتی سیمانکاری و... است.

از سیمان معمولی یا همان سیمان تیپ ۱ حتی برای پروژه‌های کف‌سازی بتنی مانند ساخت پیاده‌رو و یا روسازی جاده‌ها تا ملات بنایی و ساخت جداره مخازن و... استفاده می‌کنند. به ‌طور کلی از این نوع سیمان معمولی می‌توانید برای هر پروژه که در معرض سولفات‌های خاکی و یا جریان‌های آبی نیستند، استفاده کنید. درجه حرارت هیدراتاسیون سیمان معمولی زیاد است. تا جاییکه مناسب تولید بتن در حجم‌های بزرگ نیست. لذا عموماً از این نوع سیمان فقط برای تهیه انواع ملات بنایی استفاده می‌کنند.

انواع سیمان پرتلند

 1. سیمان تیپ ۲ (سیمان اصلاح شده)

از جمله کاربردی‌ترین انواع سیمان است که برای مقابله با حملات سولفاتی تقویت شده ‌است. از این نوع سیمان به مقدار زیاد برای تولید بتن‌های سنگین و قوی در سازه‌های بزرگ مانند سدها استفاده می‌کنند. همچنین مناسب ساخت بتن مقاوم در برابر حملات سولفاتی یا کلریدی مانند سازه‌های مواجه با آب‌های زیرزمینی هستند. از سیمان تیپ ۲ حتی برای ساخت پل و یا تولید قطعات از قبیل لوله‌های بزرگ بتنی استفاده می‌شود.

سیمان پرتلند تیپ ۲ از بهترین انواع مصالح ساختمانی است که در مقابل حجم گسترده از عوامل تخریبی فرسایشی و یا خورنده مانند محیط‌های اسیدی و قلیایی مقاومت می‌کند. سازه‌های تولید شده با بتن سیمان تیپ ۲ طول عمر مفید بالایی دارند. مقدار تولید گرمای این نوع سیمان در مراحل آب‌گیری (هیدراتاسیون) کمتر از سیمان معمولی است. بنابراین کاملاً مناسب تولید بتن در حجم‌های سنگین یا بتن‌ریزی در هوای گرم است.

 1. سیمان تیپ ۳ (سیمان زودگیر)

این نوع سیمان برای فرایند ساخت سریع سازه‌های بتنی طراحی ‌شده است. مقاومت اولیه سیمان تیپ ۳ بسیار بالا است که با گذشت روزها به مقدار مقاومت آن نیز افزوده خواهد شد. سرعت گیرش این نوع سیمان بسیار بیشتر از سیمان معمولی است و کاملاً مناسب ساخت سازه‌های اضطراری و یا سازه‌های پیش‌ ساخته بتنی است. البته در فرایند هیدراتاسیون این نوع سیمان حرارت بالایی تولید می‌شود. لذا در کل مناسب تولید سازه و بتن‌ریزی در هوای گرم نیستند. از سیمان پرتلند تیپ ۳ یا همان سیمان زودگیر عموماً برای بتن‌ریزی در مناطق سردسیر برای غلبه بر هوای سرد و سرعت بخشیدن به مراحل سخت شدن بتن استفاده می‌کنند.

 1. سیمان تیپ ۴ (سیمان با حرارت زایی کم)

یک نوع سیمان کاملاً کاربردی است که مقدار حرارت آن در فرایند هیدراتاسیون بسیار کم است و به نوعی در دسته‌بندی سیمان‌های کندگیر قرار می‌گیرد. این سیمان کاملاً مناسب بتن‌ریزی در هوای بسیار گرم است و می‌توانیم از آن برای تولید بتن‌های کاملاً کندگیر که در مدت زمان طولانی پروسه کیورینگ آنها طی می‌شود، استفاده کنیم. از این نوع سیمان معمولاً برای ساخت سازه‌هایی که در مراحل اولیه نیاز به مقاومت بالایی ندارند، استفاده می‌شود. سد سازی و یا ساخت جداره بتنی تونل‌ها از این دست سازه‌های عمرانی هستند.

دوره کیورینگ سیمان تیپ ۴ بالغ بر ۳۰ روز است که در تمام این مدت روند تقویت آرام و پیوسته آن بدون توقف ادامه دارد. این نوع از بهترین سیمان پرتلند برای بتن‌ریزی در هوای گرم است. زیرا با تولید حرارت کم تأثیر ناچیزی در عدم تعادل هیدراتاسیون بتن گذاشته که خطر ایجاد ترک و یا انقباض‌های شدید را تا حد ناچیز کاهش می‌دهد.

 1. سیمان تیپ ۵ (سیمان ضد سولفات)

یک نوع سیمان خاص برای مقابله با حملات قلیایی و سولفاتی است. از این نوع سیمان معمولاً برای ساخت انواع سازه‌های آبی مانند لوله‌های بتنی، دال‌ها، فاضلاب‌ها و یا زیرساخت اسکله بنادر و حتی مخازن بتنی و کانال‌های عبور آب استفاده می‌کنند. در ترکیب نهایی این نوع سیمان از درصد کمتر آلومینات تری کلسیم استفاده ‌شده است تا از آسیب‌پذیری بتن در مقابل تهاجم سولفاتی کاسته شود. نوع تیپ ۵ بهترین سیمان برای ساخت سازه‌های آبی است، اما مقدار مقاومت فیزیکی آن از دیگر انواع سیمان حتی سیمان معمولی پایین‌تر است. لذا خرید سیمان پرتلند تیپ ۵ برای تولید بتن سازه‌ای استفاده نمی‌شود. در عین ‌حال قیمت سیمان پرتلند ضد سولفات بالاتر از دیگر انواع تیپ‌ها است. لذا عموماً از این نوع سیمان خاص برای ساخت بتن‌های ویژه طراحی و ساخت سازه‌های حساس و مهم استفاده می‌کنند.

 1. سیمان پرتلند پوزولانی

سیمان پوزولانی نوعی ترکیب خاص شیمیایی است که از اختلاط دقیق ترکیبات پوزولانی با انواع سیمان معمولی تهیه می‌شود. این نوع سیمان را اصطلاحاً با عبارت اختصاری PPC می‌شناسند. پوزولان نوعی خاکستر آتشفشانی است که در آن مواد معدنی از قبیل سیلیکون و آلومینیوم وجود دارد. این ترکیب پوزولانی می‌تواند خواص مقاومت پذیری سیمان در مقابل تهاجم‌های شیمیایی از قبیل حملات سولفاتی را ارتقا بخشد. از ترکیب پوزولان با انواع سیمان تیپ ۱، ۲ و ۵ برای تولید سیمان‌های مخصوص PPC یا همان سیمان پوزولانی استفاده می‌کنند.

مقاومت سیمان پوزولانی در مقابل هر نوع تحریک شیمیایی خصوصاً حملات سولفاتی از انواع سیمان پرتلند یا سیمان معمولی بیشتر است. همچنین مقدار حرارت تولید شده این نوع سیمان در فرایند هیدراتاسیون بتن بسیار ناچیز است. از سیمان پوزولانی برای ساخت سازه‌های بتنی در نزدیک سواحل دریا و یا هر نوع سازه آبی مانند سازه سدها، جداره مجازی بتن و یا دیواره کانال‌های آبی و... استفاده می‌کنند.

سیمان پرتلند چیست

تفاوت سیمان پرتلند با سیمان معمولی در چیست؟

پس‌ از یک تشریح کامل از انواع سیمان پرتلند می‌توانیم به بحث اصلی که همان تفاوت سیمان پرتلند و معمولی است، وارد شویم. این تفاوت از چگونگی مراحل ساخت این دو نوع سیمان آغاز می‌شود.

سیمان معمولی که همان سیمان تیپ ۱ است، دارای ترکیبات آهکی قابل ‌توجهی است و در مراحل پخت آن به نسبت از دیگر اقلام سیمان پرتلند درجه حرارت کمتری استفاده شده است. اما تفاوت اصلی این دو نوع سیمان در مراحل پس ‌از تهیه ملات برای فعالیت‌های ساختمان‌سازی است.

مقدار حرارت تولید شده در دوره کیورینگ بتن ساخته‌ شده با سیمان معمولی بسیار زیاد است. عملاً این نوع سیمان فرآیند هیدراتاسیون کاملاً گرمازا دارد که به انقباض‌های شدید می‌انجامد که احتمال ایجاد ترک در بتن آرمه بسیار زیاد است. برای تولید سازه‌های بتن ‌آرمه به سیمان با درجه حرارت هیدراتاسیون کم مانند سیمان تیپ ۲ و یا سیمان پوزولانی و... نیاز داریم.

به ‌این ‌ترتیب عموماً فروش سیمان معمولی برای تهیه انواع ملات بنایی مناسب اتصال قطعات مانند بلوک‌های سفالی، بتنی و یا سنگ و کاشی و... صورت می‌گیرد. این در حالی است که خرید سیمان پرتلند تیپ ۲ تا ۵ برای هر نوع بتن‌سازی متداول است.

قیمت سیمان پرتلند و سیمان معمولی

قیمت از موضوعات کلی در تفاوت سیمان پرتلند و معمولی است. سیمان‌های معمولی ترکیب ساده‌ای دارند که به‌ راحتی از مراحل کارخانه‌ای پخت ترکیبات آهکی با افزودن برخی ترکیبات نهایی تهیه می‌شود. قیمت سیمان معمولی با در نظر گرفتن مراحل ساخت ساده آن ارزان ‌قیمت است و مناسب استفاده در عموم پروژه‌های ساختمانی و تهیه ملات‌های ساده بنایی هستند. اما قیمت سیمان پرتلند خصوصاً تیپ‌های ۵ یا پوزولانی به‌ مراتب از سیمان معمولی بالاتر است. در ترکیب شیمیایی این سیمان‌ها از مواد خاص با تأمین خواص ویژه استفاده‌ شده است. این سیمان‌ها در مقابل تهاجم‌های سولفاتی مقاوم هستند و احتمال ترک خوردن آنها در مسیر تولید بتن سازه‌های بزرگ عمرانی ناچیز است.

اگر برای خرید سیمان پرتلند اقدام می‌کنید، قطعاً به بررسی قابلیت‌های آنها توجه کنید و مطمئن شوید که بهترین سیمان پرتلند متناسب با فعالیت عمرانی خود را تهیه کرده‌اید. برای این منظور می‌توانید از خدمات تخصصی فروش آنلاین سایت متسل موتور جستجوی تخصصی مصالح ساختمانی در سراسر کشور استفاده کنید. متسل مجری تأمین انواع مصالح ساختمانی در سراسر کشور است که برای فروش سیمان پرتلند در تیپ‌های گوناگون به جهت معرفی بهترین تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان سراسر کشور فعالیت می‌کند.