روش صادرات شن و ماسه - صادرات شن و ماسه به امارات

آیا تاکنون به صادرات شن و ماسه به ‌عنوان یک فرصت سرمایه‌گذاری فکر کرده‌اید؟ گاهی مصالح و متریال‌های ساده‌ای که در داخل کشور به ‌وفور یافت می‌شوند، در کشوری دیگر تبدیل به کالایی باارزش خواهند شد. شن و ماسه یکی از همین مصالح ساختمانی باارزش است. خصوصاً در کشورهای حوزه خلیج‌ فارس که به‌ علت نبود رودخانه نمی‌توانند از منابع سرزمین خودشان این مصالح ساختمانی را تأمین نمایند. در حال ‌حاضر صادرات شن و ماسه به امارات و چنین کشورهایی ایده‌ای هوشمندانه برای درآمدزایی است؛ اما این کار چگونه انجام می‌شود؟
قانون صادرات شن و ماسه در فهرست صادرات مصالح ساختمانی قرار می‌گیرد و بسته به نوع فرآوری محصول می‌توان آن را در جمع صادرات مواد خام و یا مواد فرآوری شده با ارزش افزوده در نظر گرفت. ایران سرزمین بزرگی است و معادن مستعد شن و ماسه با کیفیت بالایی دارد که کاملاً مستعد چنین سرمایه‌گذاری پویا و هدفمندی هستند. در این مقاله از گروه مت سل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان به چگونگی روش صادرات شن و ماسه می‌پردازیم.

روش صادرات شن و ماسه


مزایای صادرات شن و ماسه


کالاهای بسیار زیادی برای صادر کردن وجود دارند و خیلی از این کالاها در کانون توجه گسترده‌ای قرار دارند. در این ‌میان چرا بهتر است تا بر پروژه صادرات مصالح ساختمانی خصوصاً صادرات شن و ماسه متمرکز شویم؟ آیا این نوع تجارت حاشیه سود مناسبی دارد؟
فراوانی مصالح ساختمانی خصوصاً انواع شن و ماسه در ایران و قیمت مناسب آنها در کنار پتانسیل‌های ضعیف کشورهای همسایه برای تولید این محصولات راهکار مؤثر چنین سرمایه‌گذاری هدفمندی است. قطعاً می‌دانید که کمبود کالا و یا تقاضای بازار در کشور هدف دلیل اصلی صادرات است. به ‌این ‌ترتیب علت صادرات مصالح ساختمانی را باید در کشورهای هدف همسایه ایران جستجو کنیم. کشورهایی که یا در خاک خود پتانسیل و منابع تولید شن و ماسه را ندارند و یا از صنعت قدرتمندی در این زمینه برخوردار نیستند. مزایای صادرات شن و ماسه به قرار زیر است:
•    بازار هدف بزرگ با قابلیت تکرار معاملات و حاشیه سود بالا
•    کسب‌وکار با اعتبار بین‌المللی در سطح جهانی
•    رقبای کم در بازارهای بزرگ کشور همسایه
•    و…

حاشیه سود صادرات شن و ماسه چه مقدار است؟


حاشیه سود تحت تأثیر فاکتورهای گوناگون قرار دارد و به‌ راحتی نمی‌توانیم یک فرمول معین را برای آن در نظر بگیریم. در عین ‌حال قطعاً کشورهای هدف در حاشیه سود این تجارت نقش اول را دارند. به‌ عنوان مثال صادرات شن و ماسه به امارات یکی از بهترین گزینه‌ها با حاشیه سود خوب است؛ زیرا این کشور عملاً از پتانسیل تولید شن و ماسه در خاک خود برخوردار نیست و این در حالی است که حجم قابل‌ توجه پروژه‌های عمرانی را در خود دارد. برای بررسی حاشیه سود صادرات مصالح ساختمانی حداقل به ۳ فاکتور کلیدی توجه می‌کنند:
•    جنس یا نوع مصالح
•    روش تولید مصالح
•    کاربرد مصالح
با در نظر گرفتن این سه فاکتور کلیدی می‌خواهیم پتانسیل‌های درآمدزائی شن و ماسه در پروژه صادرات مصالح ساختمانی را بررسی کنیم.

 

قانون صادرات شن و ماسه

جنس یا نوع مصالح (نوع شن و ماسه)


مهمترین نکته برای صادرات شن و ماسه توجه به نوع محصول است. انواع شن و ماسه در دسته‌بندی خرده سنگ‌های طبیعی و یا شکسته دسته‌بندی می‌شوند. شن و ماسه شکسته محصول خرد شدن قلوه سنگ‌ها در مراحل کارخانه‌ای است و نمونه‌های طبیعی را از بستر رودخانه‌ها و یا جلگه‌های آبرفتی تهیه می‌کنند. شن و ماسه طبیعی مصالح فراوانی در ایران است که کالایی کلیدی در تولید بتن است و بسیاری از کشورهای همسایه ایران در تولید آن ناتوان هستند. از طرفی هر اندازه فرآوی شن و ماسه بهتر باشد، قطعاً بازار فروش حرفه‌ای‌تر و حاشیه سود بیشتری را تجربه خواهد کرد. منظور از فرآوری نیز طی شدن مناسب مراحل سورتینگ و شستشو و دانه‌بندی است.
شن و ماسه در فهرست مصالح ساده قرار می‌گیرند که حجم معاملات بالایی را در بازارهای بین‌المللی تجربه می‌کنند. اگر چه حاشیه سود مصالح ساده کم است؛ اما بازاریابی آن ساده و مشتریان آن همیشگی هستند و در حجم‌های بزرگ معامله می‌شود. از نظر نوع مصالح انواع شن و ماست یکی از بهترین گزینه‌های صادراتی محسوب می‌شوند.


روش تولید مصالح


هر اندازه کالایی مراحل تولید و یا فراوری بیشتری را سپری کرده باشد، قطعاً ارزش افزوده بالاتری نیز دارد. از این نظر شن و ماسه در فهرست ساده‌ترین کالاهای صادراتی قرار می‌گیرند. زیرا به نسبت بسیاری از کالاها مراحل تولید ساده و کم دردسری دارند؛ اما حتی در همین مصالح به‌ ظاهر ساده دسته‌بندی بزرگی از انواع شن و ماسه قرار دارند که روش فرآوری آنها با یکدیگر متفاوت است. قطعاً در بازارهای پرسودی همچون صنعت ساختمان کشور امارات، کویت، عمان، قطر و… می‌توانید شن و ماسه با دانه‌بندی مناسب و کیفیت سنگدانه خوب و خالص را با قیمت مناسب و حاشیه سود بالا به فروش برسانید.


کاربرد مصالح


از نگاه کاربردی بازار صادرات شن و ماسه کاملاً داغ است. بدون حضور این مصالح ساختمانی هیچ پروژه عمرانی انجام نمی‌شود. تمامی کشورهای حوزه خلیج ‌فارس که در حال توسعه زیر ساخت‌های خود هستند، همواره به حجم قابل توجه مصالح پایه از قبیل شن و ماسه نیاز دارند. کاربرد گسترده و دائمی نکته کلیدی است تا حاشیه سود قطعی از صادرات شن و ماسه داشته باشید.

صادرات شن و ماسه به امارات


روش صادرات شن و ماسه


صادرات شن و ماسه در فهرست صادرات کالاهای معدنی قرار می‌گیرد. لذا مراحل انجام آن و حتی مستندات قانونی اجرای آن برای حوزه کالاهای معدنی قرار خواهد گرفت. در نظر داشته باشید که کالاهای معدنی ماهیت استراتژیک دارند و در بازه‌هایی ممکن است که به دلایلی از قبیل تأمین نیاز داخلی قانون‌های صادرات آنها تغییر کند؛ اما در کل یک سازوکار معین و تعریف ‌شده برای صادرات مصالح ساختمانی در فهرست کالاهای معدنی تدوین شده‌ است.


مدارک مورد نیاز برای صادرات شن و ماسه


مدارک مورد نیاز جهت صادرات مواد معدنی بسته به نوع محموله کاملاً متفاوت است و به عوامل گوناگون از قبیل نوع متریال، کشور مبدأ، مقررات صادراتی مربوط به کشورهای مختلف و… وابسته است. شن و ماسه به‌ عنوان کالای استراتژیک ساختمان‌سازی با توجه به برداشت معدنی در این فهرست قرار دارد و برای صادرات آن باید حداقل مدارک زیر را تهیه کنید:
1.    مجوز صادرات: اولین نکته در روش صادرات شن و ماسه تهیه مجوز قانونی است که لازم است تا آن را از مراجع قانونی از قبیل وزارت صنعت، معدن و تجارت و دیگر نهادهای دولتی وابسته تهیه کنید.
2.    گواهی اصالت کالا: این گواهی با هدف جلوگیری از صادرات کالای قاچاق تهیه شده ‌است و لازم است تا برای صادرات شن و ماسه این گواهی را دریافت کنید. این گواهی متذکر می‌شود که شما در حال صادرات محموله شن و ماسه هستید و کالای دیگری را جابه‌جا نمی‌کنید.
3.    گواهی مواد خطرناک: از مهمترین مدارک قانونی صادرات شن و ماسه است که اخذ آن در مراحل جابه‌جایی هر نوع ماده معدنی و یا مصالح ساختمانی الزامی است. قاعدتاً محموله شن و ماسه در فهرست کالاهای خطرناک قرار ندارد؛ اما برای خروج از کشور و ورود به کشور مبدأ باید این گواهی‌نامه را به ‌همراه داشته باشید.
4.    فاکتور فروش: ارائه فاکتور فروش در صادرات شن و ماسه الزامی است. این مدرک متذکر می‌شود که کالا به شما تعلق دارد و آن را از مسیر قانونی خرید و فروش کرده‌اید. در فاکتور فروش به جزئیات از قبیل قیمت‌گذاری، توضیحات کالا، شرایط فروش و… اشاره خواهد شد.
5.    بارنامه: از مهمترین مدارک قانونی صادرات شن و ماسه است که شامل جزئیات حمل‌ و نقل کالا می‌شود. برای جابجایی شن و ماسه از طریق ترانزیت باید بارنامه معتبر به ‌همراه داشته باشید که مورد تأیید سازمان حمل‌ونقل کشوری قرار بگیرد.
6.    گواهی مالی: یکی از مدارک جهت ارائه به کشور مقصد است. در برخی از کشورهای مبدأ برای تأیید پرداخت جهت کالاهای صادر شده از خریداران گواهی مالی دریافت می‌کنند.
7.    گواهی اصالت: یکی دیگر از مدارک جهت ارائه در کشور مقصد است که جهت تأیید کالا و منطبق بودن آن با مورد درخواست صادرات کالا تنظیم می‌شود. گواهی اصالت از مدارک مهم جهت پیگیری کالاهای صادر شده در کشورهای مقصد است.
8.    گواهی ساخت: برای صادرات شن و ماسه که مراحل فرآوری را تجربه کرده‌اند و به نوعی کالای کارخانه‌ای محسوب می‌شوند، باید گواهی ساخت را دریافت کنید.
تمام مدارک قید شده مستندات برای شناسایی کالاهای صادراتی هستند؛ اما خود فرد تاجر نیز باید برخی مدارک را تهیه کند. این مدارک شامل کارت بازرگانی فعال، مجوز بیمه کالا، مدارک شرکت صادراتی و… می‌شود.


کشورهای هدف صادرات شن و ماسه کدام‌اند؟


کشور هدف اصلی‌ترین فاکتور برای آغاز صادرات شن و ماسه است. قطعاً برای موفقیت در این نوع صادرات به کسب بازاری دائمی و پرسود با قابلیت تکرار معاملات فکر می‌کنید. کشورهای حاشیه خلیج ‌فارس از بهترین مقاصد برای صادرات شن و ماسه هستند؛ زیرا در این کشور منابع کافی برای تولید این مصالح ساختمانی یا خیلی کم است یا اصلاً وجود ندارد. در عین ‌حال برخی از این کشورها مانند امارات، قطر، بحرین و حتی کویت برنامه‌های توسعه عمرانی گسترده‌ای دارند. در حال ‌حاضر صادرات شن و ماسه به امارات از دیگر کشورها بیشتر و حاشیه سود آن بهتر است.
در این میان هستند کشورهایی که در آنجا صنعت کافی تولید شن و ماسه تهیه نشده است و به ‌علت نبود زیرساخت باید مصالح مورد نیاز خود را از طریق واردات شن و ماسه تامین کنند. عراق یکی از همین کشورها است که سالیانه بخش بزرگی از مصالح ساختمانی مورد نیاز خود را از طریق ایران وارد می‌کند. کشورهای دوردست از قبیل سنگاپور، چین، هند، روسیه و حتی آلمان نیز در این سال‌های اخیر به ‌عنوان مقصد صادرات شن و ماسه بوده‌اند و بازار خوب و پویا برای مصالح ساختمانی ایرانی هستند.


تعرفه گمرکی ترخیص شن و ماسه چیست؟


در سازمان گمرکی ایران نیز پیش‌ بینی‌های لازم برای بهبود روند صادرات شن و ماسه صورت‌ گرفته است. در حال ‌حاضر کد تعرفه جهت ترخیص شن و ماسه طبیعی 2505 است. البته کد ترخیص شن و ماسه سیلیسی و کوارتزی متفاوت بوده و در ردیف ۲۵۰۵۱۰ قرار می‌گیرد. در این ‌میان کد تعرفه دیگر اقلام اعم از شن و ماسه مصنوعی نیز در ردیف 25061010 بررسی می‌شود. برای خرید مصالح ساختمانی خصوصاً انواع شن و ماسه می‌توانید از خدمات تخصصی پلتفرم مت سل استفاده کنید. مت سل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان است که با هدف ارتباط مستقیم تولید کننده و مصرف ‌کننده نهایی فعالیت می‌کند. در مت سل به جمع بزرگی از برترین تولیدکنندگان کشور دسترسی دارید و می‌توانید با مقایسه قیمت‌ها و کیفیت کالاها برای خرید آنلاین مصالح ساختمانی از قبیل انواع شن و ماسه اقدام کنید.
 

روش صادرات شن و ماسه - صادرات شن و ماسه به امارات

آیا تاکنون به صادرات شن و ماسه به ‌عنوان یک فرصت سرمایه‌گذاری فکر کرده‌اید؟ گاهی مصالح و متریال‌های ساده‌ای که در داخل کشور به ‌وفور یافت می‌شوند، در کشوری دیگر تبدیل به کالایی باارزش خواهند شد. شن و ماسه یکی از همین مصالح ساختمانی باارزش است. خصوصاً در کشورهای حوزه خلیج‌ فارس که به‌ علت نبود رودخانه نمی‌توانند از منابع سرزمین خودشان این مصالح ساختمانی را تأمین نمایند. در حال ‌حاضر صادرات شن و ماسه به امارات و چنین کشورهایی ایده‌ای هوشمندانه برای درآمدزایی است؛ اما این کار چگونه انجام می‌شود؟
قانون صادرات شن و ماسه در فهرست صادرات مصالح ساختمانی قرار می‌گیرد و بسته به نوع فرآوری محصول می‌توان آن را در جمع صادرات مواد خام و یا مواد فرآوری شده با ارزش افزوده در نظر گرفت. ایران سرزمین بزرگی است و معادن مستعد شن و ماسه با کیفیت بالایی دارد که کاملاً مستعد چنین سرمایه‌گذاری پویا و هدفمندی هستند. در این مقاله از گروه مت سل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان به چگونگی روش صادرات شن و ماسه می‌پردازیم.

روش صادرات شن و ماسه


مزایای صادرات شن و ماسه


کالاهای بسیار زیادی برای صادر کردن وجود دارند و خیلی از این کالاها در کانون توجه گسترده‌ای قرار دارند. در این ‌میان چرا بهتر است تا بر پروژه صادرات مصالح ساختمانی خصوصاً صادرات شن و ماسه متمرکز شویم؟ آیا این نوع تجارت حاشیه سود مناسبی دارد؟
فراوانی مصالح ساختمانی خصوصاً انواع شن و ماسه در ایران و قیمت مناسب آنها در کنار پتانسیل‌های ضعیف کشورهای همسایه برای تولید این محصولات راهکار مؤثر چنین سرمایه‌گذاری هدفمندی است. قطعاً می‌دانید که کمبود کالا و یا تقاضای بازار در کشور هدف دلیل اصلی صادرات است. به ‌این ‌ترتیب علت صادرات مصالح ساختمانی را باید در کشورهای هدف همسایه ایران جستجو کنیم. کشورهایی که یا در خاک خود پتانسیل و منابع تولید شن و ماسه را ندارند و یا از صنعت قدرتمندی در این زمینه برخوردار نیستند. مزایای صادرات شن و ماسه به قرار زیر است:
•    بازار هدف بزرگ با قابلیت تکرار معاملات و حاشیه سود بالا
•    کسب‌وکار با اعتبار بین‌المللی در سطح جهانی
•    رقبای کم در بازارهای بزرگ کشور همسایه
•    و…

حاشیه سود صادرات شن و ماسه چه مقدار است؟


حاشیه سود تحت تأثیر فاکتورهای گوناگون قرار دارد و به‌ راحتی نمی‌توانیم یک فرمول معین را برای آن در نظر بگیریم. در عین ‌حال قطعاً کشورهای هدف در حاشیه سود این تجارت نقش اول را دارند. به‌ عنوان مثال صادرات شن و ماسه به امارات یکی از بهترین گزینه‌ها با حاشیه سود خوب است؛ زیرا این کشور عملاً از پتانسیل تولید شن و ماسه در خاک خود برخوردار نیست و این در حالی است که حجم قابل‌ توجه پروژه‌های عمرانی را در خود دارد. برای بررسی حاشیه سود صادرات مصالح ساختمانی حداقل به ۳ فاکتور کلیدی توجه می‌کنند:
•    جنس یا نوع مصالح
•    روش تولید مصالح
•    کاربرد مصالح
با در نظر گرفتن این سه فاکتور کلیدی می‌خواهیم پتانسیل‌های درآمدزائی شن و ماسه در پروژه صادرات مصالح ساختمانی را بررسی کنیم.

 

قانون صادرات شن و ماسه

جنس یا نوع مصالح (نوع شن و ماسه)


مهمترین نکته برای صادرات شن و ماسه توجه به نوع محصول است. انواع شن و ماسه در دسته‌بندی خرده سنگ‌های طبیعی و یا شکسته دسته‌بندی می‌شوند. شن و ماسه شکسته محصول خرد شدن قلوه سنگ‌ها در مراحل کارخانه‌ای است و نمونه‌های طبیعی را از بستر رودخانه‌ها و یا جلگه‌های آبرفتی تهیه می‌کنند. شن و ماسه طبیعی مصالح فراوانی در ایران است که کالایی کلیدی در تولید بتن است و بسیاری از کشورهای همسایه ایران در تولید آن ناتوان هستند. از طرفی هر اندازه فرآوی شن و ماسه بهتر باشد، قطعاً بازار فروش حرفه‌ای‌تر و حاشیه سود بیشتری را تجربه خواهد کرد. منظور از فرآوری نیز طی شدن مناسب مراحل سورتینگ و شستشو و دانه‌بندی است.
شن و ماسه در فهرست مصالح ساده قرار می‌گیرند که حجم معاملات بالایی را در بازارهای بین‌المللی تجربه می‌کنند. اگر چه حاشیه سود مصالح ساده کم است؛ اما بازاریابی آن ساده و مشتریان آن همیشگی هستند و در حجم‌های بزرگ معامله می‌شود. از نظر نوع مصالح انواع شن و ماست یکی از بهترین گزینه‌های صادراتی محسوب می‌شوند.


روش تولید مصالح


هر اندازه کالایی مراحل تولید و یا فراوری بیشتری را سپری کرده باشد، قطعاً ارزش افزوده بالاتری نیز دارد. از این نظر شن و ماسه در فهرست ساده‌ترین کالاهای صادراتی قرار می‌گیرند. زیرا به نسبت بسیاری از کالاها مراحل تولید ساده و کم دردسری دارند؛ اما حتی در همین مصالح به‌ ظاهر ساده دسته‌بندی بزرگی از انواع شن و ماسه قرار دارند که روش فرآوری آنها با یکدیگر متفاوت است. قطعاً در بازارهای پرسودی همچون صنعت ساختمان کشور امارات، کویت، عمان، قطر و… می‌توانید شن و ماسه با دانه‌بندی مناسب و کیفیت سنگدانه خوب و خالص را با قیمت مناسب و حاشیه سود بالا به فروش برسانید.


کاربرد مصالح


از نگاه کاربردی بازار صادرات شن و ماسه کاملاً داغ است. بدون حضور این مصالح ساختمانی هیچ پروژه عمرانی انجام نمی‌شود. تمامی کشورهای حوزه خلیج ‌فارس که در حال توسعه زیر ساخت‌های خود هستند، همواره به حجم قابل توجه مصالح پایه از قبیل شن و ماسه نیاز دارند. کاربرد گسترده و دائمی نکته کلیدی است تا حاشیه سود قطعی از صادرات شن و ماسه داشته باشید.

صادرات شن و ماسه به امارات


روش صادرات شن و ماسه


صادرات شن و ماسه در فهرست صادرات کالاهای معدنی قرار می‌گیرد. لذا مراحل انجام آن و حتی مستندات قانونی اجرای آن برای حوزه کالاهای معدنی قرار خواهد گرفت. در نظر داشته باشید که کالاهای معدنی ماهیت استراتژیک دارند و در بازه‌هایی ممکن است که به دلایلی از قبیل تأمین نیاز داخلی قانون‌های صادرات آنها تغییر کند؛ اما در کل یک سازوکار معین و تعریف ‌شده برای صادرات مصالح ساختمانی در فهرست کالاهای معدنی تدوین شده‌ است.


مدارک مورد نیاز برای صادرات شن و ماسه


مدارک مورد نیاز جهت صادرات مواد معدنی بسته به نوع محموله کاملاً متفاوت است و به عوامل گوناگون از قبیل نوع متریال، کشور مبدأ، مقررات صادراتی مربوط به کشورهای مختلف و… وابسته است. شن و ماسه به‌ عنوان کالای استراتژیک ساختمان‌سازی با توجه به برداشت معدنی در این فهرست قرار دارد و برای صادرات آن باید حداقل مدارک زیر را تهیه کنید:
1.    مجوز صادرات: اولین نکته در روش صادرات شن و ماسه تهیه مجوز قانونی است که لازم است تا آن را از مراجع قانونی از قبیل وزارت صنعت، معدن و تجارت و دیگر نهادهای دولتی وابسته تهیه کنید.
2.    گواهی اصالت کالا: این گواهی با هدف جلوگیری از صادرات کالای قاچاق تهیه شده ‌است و لازم است تا برای صادرات شن و ماسه این گواهی را دریافت کنید. این گواهی متذکر می‌شود که شما در حال صادرات محموله شن و ماسه هستید و کالای دیگری را جابه‌جا نمی‌کنید.
3.    گواهی مواد خطرناک: از مهمترین مدارک قانونی صادرات شن و ماسه است که اخذ آن در مراحل جابه‌جایی هر نوع ماده معدنی و یا مصالح ساختمانی الزامی است. قاعدتاً محموله شن و ماسه در فهرست کالاهای خطرناک قرار ندارد؛ اما برای خروج از کشور و ورود به کشور مبدأ باید این گواهی‌نامه را به ‌همراه داشته باشید.
4.    فاکتور فروش: ارائه فاکتور فروش در صادرات شن و ماسه الزامی است. این مدرک متذکر می‌شود که کالا به شما تعلق دارد و آن را از مسیر قانونی خرید و فروش کرده‌اید. در فاکتور فروش به جزئیات از قبیل قیمت‌گذاری، توضیحات کالا، شرایط فروش و… اشاره خواهد شد.
5.    بارنامه: از مهمترین مدارک قانونی صادرات شن و ماسه است که شامل جزئیات حمل‌ و نقل کالا می‌شود. برای جابجایی شن و ماسه از طریق ترانزیت باید بارنامه معتبر به ‌همراه داشته باشید که مورد تأیید سازمان حمل‌ونقل کشوری قرار بگیرد.
6.    گواهی مالی: یکی از مدارک جهت ارائه به کشور مقصد است. در برخی از کشورهای مبدأ برای تأیید پرداخت جهت کالاهای صادر شده از خریداران گواهی مالی دریافت می‌کنند.
7.    گواهی اصالت: یکی دیگر از مدارک جهت ارائه در کشور مقصد است که جهت تأیید کالا و منطبق بودن آن با مورد درخواست صادرات کالا تنظیم می‌شود. گواهی اصالت از مدارک مهم جهت پیگیری کالاهای صادر شده در کشورهای مقصد است.
8.    گواهی ساخت: برای صادرات شن و ماسه که مراحل فرآوری را تجربه کرده‌اند و به نوعی کالای کارخانه‌ای محسوب می‌شوند، باید گواهی ساخت را دریافت کنید.
تمام مدارک قید شده مستندات برای شناسایی کالاهای صادراتی هستند؛ اما خود فرد تاجر نیز باید برخی مدارک را تهیه کند. این مدارک شامل کارت بازرگانی فعال، مجوز بیمه کالا، مدارک شرکت صادراتی و… می‌شود.


کشورهای هدف صادرات شن و ماسه کدام‌اند؟


کشور هدف اصلی‌ترین فاکتور برای آغاز صادرات شن و ماسه است. قطعاً برای موفقیت در این نوع صادرات به کسب بازاری دائمی و پرسود با قابلیت تکرار معاملات فکر می‌کنید. کشورهای حاشیه خلیج ‌فارس از بهترین مقاصد برای صادرات شن و ماسه هستند؛ زیرا در این کشور منابع کافی برای تولید این مصالح ساختمانی یا خیلی کم است یا اصلاً وجود ندارد. در عین ‌حال برخی از این کشورها مانند امارات، قطر، بحرین و حتی کویت برنامه‌های توسعه عمرانی گسترده‌ای دارند. در حال ‌حاضر صادرات شن و ماسه به امارات از دیگر کشورها بیشتر و حاشیه سود آن بهتر است.
در این میان هستند کشورهایی که در آنجا صنعت کافی تولید شن و ماسه تهیه نشده است و به ‌علت نبود زیرساخت باید مصالح مورد نیاز خود را از طریق واردات شن و ماسه تامین کنند. عراق یکی از همین کشورها است که سالیانه بخش بزرگی از مصالح ساختمانی مورد نیاز خود را از طریق ایران وارد می‌کند. کشورهای دوردست از قبیل سنگاپور، چین، هند، روسیه و حتی آلمان نیز در این سال‌های اخیر به ‌عنوان مقصد صادرات شن و ماسه بوده‌اند و بازار خوب و پویا برای مصالح ساختمانی ایرانی هستند.


تعرفه گمرکی ترخیص شن و ماسه چیست؟


در سازمان گمرکی ایران نیز پیش‌ بینی‌های لازم برای بهبود روند صادرات شن و ماسه صورت‌ گرفته است. در حال ‌حاضر کد تعرفه جهت ترخیص شن و ماسه طبیعی 2505 است. البته کد ترخیص شن و ماسه سیلیسی و کوارتزی متفاوت بوده و در ردیف ۲۵۰۵۱۰ قرار می‌گیرد. در این ‌میان کد تعرفه دیگر اقلام اعم از شن و ماسه مصنوعی نیز در ردیف 25061010 بررسی می‌شود. برای خرید مصالح ساختمانی خصوصاً انواع شن و ماسه می‌توانید از خدمات تخصصی پلتفرم مت سل استفاده کنید. مت سل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان است که با هدف ارتباط مستقیم تولید کننده و مصرف ‌کننده نهایی فعالیت می‌کند. در مت سل به جمع بزرگی از برترین تولیدکنندگان کشور دسترسی دارید و می‌توانید با مقایسه قیمت‌ها و کیفیت کالاها برای خرید آنلاین مصالح ساختمانی از قبیل انواع شن و ماسه اقدام کنید.