عوامل مؤثر بر هزینه بازسازی ساختمان چیست؟

ساختمان‌های قدیمی هنوز می‌توانند کارایی داشته باشند و برای این منظور باید پروژه بازسازی را آغاز کنید، اما هزینه بازسازی ساختمان چه مقدار است؟ این هزینه تحت تأثیر چه نکاتی قرار دارد؟ آیا انجام مراحل مختلف از پروژه‌های بازسازی ساختمان صرفه اقتصادی دارد؟
هزینه بازسازی ساختمان در مقایسه با هزینه تخریب و احداث بنایی تازه رقم بسیار کمتری است. از طرفی وقتی در بافت‌های متراکم شهری هستیم و یا قرار است واحدهای قدیمی از آپارتمانی بزرگ و کهنسال را استفاده کنید، قاعدتاً به‌ سادگی نمی‌توانید در فاز دوباره‌سازی ساختمان وارد شوید. اما هوشمندانه می‌توانیم با مدیریت هزینه از تکنیک‌های بازسازی ساختمان برای بهبود شرایط سازه بهره‌مند شویم. از طراحی و سبک مورد نظر کارفرما تا نوع بازسازی، مقدار تخریب‌ها، موقعیت جغرافیایی ملک، دستمزد کارگران و... همگی از عوامل هزینه بازسازی ساختمان هستند. در این مقاله از مت سل موتور جستجوی تخصصی مصالح ساختمانی به بررسی کلیاتی از پروژه‌های بازسازی ساختمان می‌پردازیم و از عوامل تأثیرگذار در هزینه‌ها صحبت می‌کنیم. به یاد داشته باشید که برای خرید بتن آماده می‌توانید از طریق مت سل اقدام کنید.

هزینه بازسازی ساختمان


چالش‌ها برای مدیریت هزینه بازسازی ساختمان


بازسازی ساختمان یک پروژه است و باید به مانند هر پروژه عمرانی از برنامه‌ریزی کامل برخوردار شود. اما عموم کارفرماها از چگونگی برنامه‌ریزی برای اجرای این پروژه ناتوان هستند. همین عدم برنامه‌ریزی باعث افزایش چشمگیر هزینه‌ها خواهد شد.
بزرگترین چالش ما در پروژه‌های بازسازی، بهره‌مندی از یک دیدگاه تخصصی است. به شکلی که این پروژه‌ها را شبیه به مراحل ساختمان سازی در نظر نگیریم. کاملاً مشخص است که با یک روند زنجیره‌وار از مراحل مختلف روبه‌رو هستیم که باید در یک برنامه‌ریزی دقیق انجام شوند. عدم برنامه‌ریزی، بزرگترین عامل در افزایش هزینه بازسازی ساختمان است.
در پایان بسیاری از پروژه‌های بازسازی با انبوه مصالح بلااستفاده مواجه هستیم. زیرا مجری بازسازی از قبل برنامه‌ریزی دقیق برای تخمین مصالح مورد نیاز را نداشته است. در عین ‌حال پروژه‌ها ممکن است در مدت زمان طولانی اجرا شوند و هزینه دستمزد کارگران و یا هزینه اجاره ماشین‌آلات افزایش پیدا کند؛ زیرا مدیریت زمان‌بندی شده و یا مدیریت ترتیب اجرای فعالیت‌ها وجود ندارد. بنابراین اگر برای ورود به پروژه بازسازی ساختمان اقدام می‌کنید، برای کاهش هزینه‌ها از همین ابتدا برای مدیریت پروژه و برنامه‌ریزی دقیق مراحل اجرای کار اقدام کنید.


عوامل هزینه بازسازی ساختمان


حالا که نگاه شما برای مدیریت پروژه‌های بازسازی شکل‌ گرفته است و قرار است تا در تمامی مراحل از طراحی، تأمین مصالح، زمان‌بندی و اجرای کارها و مراحل تخریب و ساخت را مدیریت کنید، بهتر است دورنمایی هم از عوامل تأثیرگذار بر هزینه نوسازی ساختمان‌ها نیز داشته باشید. این عوامل به قرار زیر هستند:


نوع بازسازی چیست؟ چه تاثیری در کاربری ساختمان دارد؟


اولین نکته، توجه به نوع بازسازی است؛ زیرا بازسازی‌ها متفاوت هستند و در سطوح گوناگون اجرا می‌شوند. مثلاً می‌توانیم یک تعویض کابینت‌ها و نقاشی ساختمان را بازسازی معرفی کنیم. این در حالی است که تخریب دیوارها و جابجایی فضاها و تعویض تأسیسات نیز در فهرست پروژه‌های بازسازی قرار می‌گیرند. به ‌این ‌ترتیب نگاه ما به پروژه از بازسازی‌های عادی تا بازسازی زیربنایی مقدار هزینه اجرای پروژه را تعیین می‌کند.
اما در بحث کلی‌تر با مقوله کاربری ساختمان نیز روبه‌رو هستیم. اصولاً اگر بازسازی بدون تغییر کاربری باشد، هزینه‌ها چندان زیاد نیستند؛ اما تغییر کاربری باعث افزایش چشمگیر هزینه بازسازی ساختمان می‌شود. منظور از تغییر کاربری، هر نوع تغییر در نگرش استفاده از ساختمان و فضاهای آن است. مثلاً قصد دارید که یک ملک مسکونی را به فضای اداری و یا بالعکس تبدیل کنید و یا برای تبدیل خانه‌ای قدیمی به اقامتگاه بومگردی اقدام می‌کنید. این نوع تغییر کاربری‌ها نیاز به برنامه‌ریزی جامع و تغییرات گسترده دارند که هزینه نوسازی ساختمان را افزایش می‌دهند.


نوع سبک‌ها در بازسازی ساختمان


اینکه قرار است تا از چه نوع سبک در معماری جدید ساختمان استفاده کنید بر مقدار هزینه بازسازی ساختمان نیز تأثیرگذار است. سبک‌ها از معماری و یا دکوراسیون داخلی متفاوت هستند و به روش‌های متفاوت و حتی با متریال‌های متفاوت اجرا می‌شوند. همگی این تفاوت‌ها در تغییر هزینه‌ها تأثیر می‌گذارند.
مثلاً سبک کلاسیک یک روش دکوراسیون پرهزینه است و این در حالی است که در صورت اجرا سبک مدرن از نوع مینیمال مقدار هزینه‌ها رقم پایین‌تری دارد. البته در این‌باره همه ‌چیز نسبی است. اما اهمیت ماجرا در تغییر سبک دکوراسیون ساختمان است.
اگر بدون تغییر در سبک دکوراسیون داخلی برای بازسازی ساختمان اقدام می‌کنید، قاعدتاً با چالش‌های جدی روبه‌رو نیستید. بازاین وجود اگر قرار است ساختمان با سبک معماری کاملاً متفاوت داشته باشید، بسته به پیچیدگی‌های طراحی با هزینه‌های قابل ‌توجه هم روبرو می‌شوید. لذا توصیه می‌کنیم که همواره در انتخاب سبک جدید معماری داخلی ساختمان و حتی خارجی آن هوشمندانه اقدام کنید.

 

حجم تخریب‌ها چه مقدار است؟


برای بازسازی ساختمان باید بخش‌های قدیمی را تخریب کنید و این آغاز هزینه‌های شما است. هر اندازه برای تغییرات بزرگتر و یا پروژه‌های پیچیده‌تری اقدام می‌کنید، مقدار حجم تخریب نیز بالاتر است. از طرفی هر اندازه عمق فرسایش و خرابی ساختمان بیشتر باشد، برای اصلاح تمامی این مشکلات با تخریب‌های بزرگتری هم روبه‌رو هستید.
در بحث تخریب برای آغاز پروژه بازسازی ساختمان با چند چالش جدی و متفاوت روبه‌رو می‌شوید که چگونگی مدیریت آنها در کاهش و یا افزایش هزینه‌ها تأثیرگذار است. اولین نکته دامنه تخریب‌ها برای اصلاح بخش‌های فرسوده ساختمان قدیمی است. مثلاً ممکن است کارفرما لزوماً به تغییر فضاها و یا تغییر سبک معماری و حتی تغییر دکوراسیون نمی‌اندیشد؛ بلکه می‌خواهد تأسیسات قدیمی یک ملک را نوسازی کند. همین پروژه ساده با تخریبی گسترده همراه است.
در چالش بعدی با الگوی تغییر فضاها روبه‌رو هستیم. تا زمانی‌ که برای جابجایی فضاها اقدام نمی‌کنید، ریتم تخریب شما در حد یک کنده‌کاری ساده تمام می‌شود. اما زمانی ‌که مثلاً می‌خواهید جای آشپزخانه را تغییر داده و یا مکان سرویس بهداشتی را عوض کنید، تازه با چالش‌های جدی در تخریب‌هایی گسترده روبه‌رو هستید. در عین ‌حال باید فکری هم برای خروج نخاله پس ‌از تخریب بکنید.

قیمت بازسازی ساختمان


دستمزد نیروی کار پروژه بازسازی


در تمامی مراحل بازسازی ساختمان جمعی از کارگران و مهندسین و معماران فعال هستند که هر کدام به ‌جای خود در قبال فعالیتی که انجام می‌دهند، دستمزد می‌گیرند. همین دستمزد نیروی کار یکی از بحث‌های جدی در قیمت بازسازی ساختمان است. از طرفی هر اندازه ابعاد پروژه بزرگتر باشد و یا در مدت زمان طولانی‌تر انجام شود، مقدار دستمزد نیز بالاتر است.
روش‌های پرداخت دستمزد متفاوت است. مثلاً می‌توانید خودتان به ‌عنوان مجری پروژه دست ‌به ‌کار شوید و در هر مرحله نیروی کار مناسب را پیدا کنید. قاعدتاً این شما هستید که به هر کارگر دستمزدی جداگانه پرداخت می‌کنید. در عین ‌حال مدیریت اجرای پروژه نیز با خودتان است و باید زحمت هماهنگی میان کارگران تا پیدا کردن آنها را بکشید. در روشی دیگر می‌توانید از پیمانکار برای اجرای پروژه نوسازی ساختمان استفاده کنید. در این ‌صورت همان ابتدا برای پرداخت کل دستمزد با پیمانکار وارد مذاکره می‌شوید.


موقعیت جغرافیایی محل قرارگیری پروژه


اینکه ساختمان شما در کدام قسمت شهر قرار دارد و یا روش دسترسی به آن چگونه است، قطعاً در مقدار هزینه بازسازی ساختمان نیز تأثیرگذار است.
ماجرا خیلی ساده است و به هزینه جابه‌جایی مصالح برای پروژه بازسازی ساختمان اشاره می‌کند. هر اندازه ملک شما در موقعیت حاشیه شهرها باشد و یا در مناطق روستایی قرارگرفته باشد، در چگونگی خرید و حمل‌ونقل مصالح ساختمانی مشکلاتی دارید که ممکن است در هزینه بازسازی ساختمان نیز تأثیرگذار باشد.
از طرفی گاهی قرار گرفتن ملک در مرکز شهرهای شلوغ که تراکم بالایی دارند، بحث تأمین مصالح ساختمانی را جدی‌تر می‌کند. مثلاً اجرای بازسازی های بزرگ در مناطق شلوغ شهری و یا واحدهای آپارتمانی دشوار است؛ زیرا به ‌راحتی نمی‌توانیم حجم سنگین مصالح از قبیل سیمان، ماسه، گچ و سرامیک و... را در این واحدها جابه‌جا کنیم.


نوع متریال و کیفیت آنها


به یکی از جدی‌ترین عوامل هزینه بازسازی ساختمان رسیده‌ایم؛ زیرا قرار است تا برای تحقق برنامه‌ها و اجرای پروژه، مصالح ساختمانی و متریال‌های مورد نظر را تهیه کنیم. خرید مصالح ساختمانی و هر نوع متریال باید کاملاً هوشمندانه باشد. اینکه از چه نوع متریالی استفاده می‌کنید، خود موضوع بحث‌ برانگیزی است. اما اینکه همین متریال را با چه سطح کیفی تهیه کرده‌اید، ماجرای دیگری است.
انتخاب متریال و حتی کیفیت آنها یک امری سلیقه‌ای است و خیلی نمی‌توانیم در مورد چگونگی اجرای آن در این مبحث صحبت کنیم. با این وجود یک نکته کلیدی باقیمانده است و آن مهارت در تخمین مصالح ساختمانی مورد نیاز پروژه بازسازی است.
وقتی در تخمین مصالح ساختمانی مورد نیاز پروژه اشتباه می‌کنید و مثلاً کمتر از نیاز پروژه تهیه می‌کنید، در مسیر اجرای عملیات باز هم باید پروسه تأمین و جابه‌جایی مصالح را سپری کنید. همین نکته ساده باعث افزایش زمان بازسازی خواهد شد و هزینه مضاعف حمل‌ونقل را به‌ دنبال دارد. این در حالی است که ممکن است دیگر نتوانید عین همان متریال را مجدداً خریداری کنید. در آن ‌سوی ماجرا نیز با چالش مصالح ساختمانی مازاد نیاز پروژه روبرو هستیم که قطعاً در پایان کار چاره‌ای جز رد کردن ارزان ‌قیمت و تحمیل هزینه‌های مضاعف ندارید.

عوامل هزینه بازسازی ساختمان


ابعاد ساختمان چه مقدار است؟


در یک فرمول کلی هر اندازه متراژ ساختمان بزرگتر باشد، هزینه بازسازی ساختمان نیز افزایش پیدا می‌کند. زیرا به حجم کار بیشتری در ساختمان‌های بزرگتر نیاز داریم. البته گاهاً همه فضاها در ساختمان‌های بزرگ نیاز به بازسازی ندارند. در این ‌صورت می‌توانیم با تفکیک مناسب فضاها برای مدیریت بهتر در هزینه بازسازی ساختمان اقدام کنیم.


ملاحظات مهندسی در بازسازی ساختمان


در بسیاری از پروژه‌های بازسازی ساختمان با چالش‌های مهندسی روبرو نیستیم. کل پروژه در کنده‌کاری دیوارها و نصب تأسیسات جدید و یا کابل‌کشی و حتی کاشی‌کاری و تغییر کابینت و دکوراسیون خلاصه شده ‌است. ولی ممکن است در مسیر بازسازی به موضوعات مهندسی شده برخورد کنیم. مثلاً بخش جدی از اسکلت ساختمان فرسوده است و نیاز به بازسازی زیربنایی دارد و یا لازم است تا دیوار حمال را جابه‌جا کنید و... . در چنین شرایطی باید بررسی‌های مهندسی شده صورت بگیرد و ملاحظات اجرایی نیز به ‌کلی تغییر می‌کند که گاهاً تأثیر چشمگیر در هزینه بازسازی ساختمان دارد.
برای مدیریت هزینه‌ها به چند سوال کلیدی پاسخ دهید
اگر می‌خواهید تا در هزینه بازسازی ساختمان دست بالایی داشته باشید و اسیر هزینه‌های افسارگسیخته، ناگهانی و یا بی‌برنامه نباشید، بهتر است کل پروژه را با چند سوال کلیدی آغاز کنید. از قبیل:
•    هدف از اجرای بازسازی ساختمان چیست؟ و قرار است چه تغییراتی انجام شود؟
•    آیا به تخریب دیوارها و یا جابه‌جایی راه‌پله نیاز دارید؟
•    آیا لازم است تا تأسیسات ساختمانی از قبیل لوله‌کشی‌های آب گرم و سرد و یا فاضلاب را نوسازی کنید؟
•    آیا برای تغییر کاربری ساختمان قدیمی دست‌ به ‌کار شده‌اید؟ این تغییر کاربری تا چه اندازه در تغییر فضاهای دکوراسیون تأثیرگذار است؟
•    آیا به سبک موجود در خانه پایبند هستید و یا برای اجرای سبکی جدید اقدام می‌کنید؟
•    آیا علاقه به استفاده از متریال خاصی دارید؟ تا چه حد به استفاده از متریال‌های باکیفیت بها می‌دهید؟
•    آیا قرار است خودتان برای برنامه ریزی خرید مصالح و تأمین نیروی کار اقدام کنید؟ و یا با پیمانکار قرارداد می‌بندید؟
•    اقدامات زیربنایی برای اهداف شما از بازسازی ساختمان چیست؟
•    چگونه مصالح ساختمانی مورد نیاز را تهیه می‌کنید؟ آیا از قیمت روز مصالح و متریال‌ها اطلاع دارید؟
برای پاسخ دادن به تک ‌تک این سوالات دست‌ به‌ کار شوید و یک دیدگاه جامع برای خودتان تهیه کنید. در این ‌صورت بهتر و با دید بازتری می‌توانید برای بازسازی ساختمان اقدام کنید.

توصیه‌هایی برای مدیریت هزینه بازسازی ساختمان

هزینه بازسازی ساختمان در چند فاکتور کلی از قبیل حجم تغییرات و مقدار خرابی‌ها، تأمین نیروی کار، خرید مصالح ساختمانی و برنامه‌ریزی اجرای پروژه خلاصه شده ‌است. برای آنکه در هزینه نوسازی ساختمان پیش ‌بینی ‌شده اقدام کنید و آن را متناسب با سطح بودجه خود پیش ببرید، لازم است تا از مدیریت برنامه‌ریزی استفاده کنید. توصیه می‌کنیم که در همان ابتدا از تمامی برنامه‌های اجرایی اطلاع داشته باشید و یک نقشه کلی در نظر بگیرید و تا پایان پروژه جز در مواردی ضروری هرگز اهداف اولیه را تغییر ندهید. 
هر نوع تغییر در اهداف اولیه روند هزینه‌ها را متلاطم کرده و چالش‌های جدید به ‌دنبال دارد. از طرفی در اجرای تغییرات، هیجانی رفتار نکنید و تمام مراحل از ابتدا تا پایان را یک‌جا در نظر بگیرید. در عین ‌حال حتماً با پیمانکار مجری بازسازی ساختمان قرارداد جامعی را تنظیم کنید. برای خرید مصالح ساختمانی نیز هوشمندانه دست ‌به ‌کار شوید. شما می‌توانید از خدمات خرید آنلاین مصالح ساختمانی در مت سل نیز استفاده کنید. مت سل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان است که با هدف ارتباط ساده و سریع تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نهایی فعالیت می‌کند. در مت سل به محصولات از بهترین تولیدکنندگان کشور دسترسی دارید و می‌توانید خرید آنلاین مصالح ساختمانی را با بهترین قیمت به انجام برسانید.
 

عوامل مؤثر بر هزینه بازسازی ساختمان چیست؟

ساختمان‌های قدیمی هنوز می‌توانند کارایی داشته باشند و برای این منظور باید پروژه بازسازی را آغاز کنید، اما هزینه بازسازی ساختمان چه مقدار است؟ این هزینه تحت تأثیر چه نکاتی قرار دارد؟ آیا انجام مراحل مختلف از پروژه‌های بازسازی ساختمان صرفه اقتصادی دارد؟
هزینه بازسازی ساختمان در مقایسه با هزینه تخریب و احداث بنایی تازه رقم بسیار کمتری است. از طرفی وقتی در بافت‌های متراکم شهری هستیم و یا قرار است واحدهای قدیمی از آپارتمانی بزرگ و کهنسال را استفاده کنید، قاعدتاً به‌ سادگی نمی‌توانید در فاز دوباره‌سازی ساختمان وارد شوید. اما هوشمندانه می‌توانیم با مدیریت هزینه از تکنیک‌های بازسازی ساختمان برای بهبود شرایط سازه بهره‌مند شویم. از طراحی و سبک مورد نظر کارفرما تا نوع بازسازی، مقدار تخریب‌ها، موقعیت جغرافیایی ملک، دستمزد کارگران و... همگی از عوامل هزینه بازسازی ساختمان هستند. در این مقاله از مت سل موتور جستجوی تخصصی مصالح ساختمانی به بررسی کلیاتی از پروژه‌های بازسازی ساختمان می‌پردازیم و از عوامل تأثیرگذار در هزینه‌ها صحبت می‌کنیم. به یاد داشته باشید که برای خرید بتن آماده می‌توانید از طریق مت سل اقدام کنید.

هزینه بازسازی ساختمان


چالش‌ها برای مدیریت هزینه بازسازی ساختمان


بازسازی ساختمان یک پروژه است و باید به مانند هر پروژه عمرانی از برنامه‌ریزی کامل برخوردار شود. اما عموم کارفرماها از چگونگی برنامه‌ریزی برای اجرای این پروژه ناتوان هستند. همین عدم برنامه‌ریزی باعث افزایش چشمگیر هزینه‌ها خواهد شد.
بزرگترین چالش ما در پروژه‌های بازسازی، بهره‌مندی از یک دیدگاه تخصصی است. به شکلی که این پروژه‌ها را شبیه به مراحل ساختمان سازی در نظر نگیریم. کاملاً مشخص است که با یک روند زنجیره‌وار از مراحل مختلف روبه‌رو هستیم که باید در یک برنامه‌ریزی دقیق انجام شوند. عدم برنامه‌ریزی، بزرگترین عامل در افزایش هزینه بازسازی ساختمان است.
در پایان بسیاری از پروژه‌های بازسازی با انبوه مصالح بلااستفاده مواجه هستیم. زیرا مجری بازسازی از قبل برنامه‌ریزی دقیق برای تخمین مصالح مورد نیاز را نداشته است. در عین ‌حال پروژه‌ها ممکن است در مدت زمان طولانی اجرا شوند و هزینه دستمزد کارگران و یا هزینه اجاره ماشین‌آلات افزایش پیدا کند؛ زیرا مدیریت زمان‌بندی شده و یا مدیریت ترتیب اجرای فعالیت‌ها وجود ندارد. بنابراین اگر برای ورود به پروژه بازسازی ساختمان اقدام می‌کنید، برای کاهش هزینه‌ها از همین ابتدا برای مدیریت پروژه و برنامه‌ریزی دقیق مراحل اجرای کار اقدام کنید.


عوامل هزینه بازسازی ساختمان


حالا که نگاه شما برای مدیریت پروژه‌های بازسازی شکل‌ گرفته است و قرار است تا در تمامی مراحل از طراحی، تأمین مصالح، زمان‌بندی و اجرای کارها و مراحل تخریب و ساخت را مدیریت کنید، بهتر است دورنمایی هم از عوامل تأثیرگذار بر هزینه نوسازی ساختمان‌ها نیز داشته باشید. این عوامل به قرار زیر هستند:


نوع بازسازی چیست؟ چه تاثیری در کاربری ساختمان دارد؟


اولین نکته، توجه به نوع بازسازی است؛ زیرا بازسازی‌ها متفاوت هستند و در سطوح گوناگون اجرا می‌شوند. مثلاً می‌توانیم یک تعویض کابینت‌ها و نقاشی ساختمان را بازسازی معرفی کنیم. این در حالی است که تخریب دیوارها و جابجایی فضاها و تعویض تأسیسات نیز در فهرست پروژه‌های بازسازی قرار می‌گیرند. به ‌این ‌ترتیب نگاه ما به پروژه از بازسازی‌های عادی تا بازسازی زیربنایی مقدار هزینه اجرای پروژه را تعیین می‌کند.
اما در بحث کلی‌تر با مقوله کاربری ساختمان نیز روبه‌رو هستیم. اصولاً اگر بازسازی بدون تغییر کاربری باشد، هزینه‌ها چندان زیاد نیستند؛ اما تغییر کاربری باعث افزایش چشمگیر هزینه بازسازی ساختمان می‌شود. منظور از تغییر کاربری، هر نوع تغییر در نگرش استفاده از ساختمان و فضاهای آن است. مثلاً قصد دارید که یک ملک مسکونی را به فضای اداری و یا بالعکس تبدیل کنید و یا برای تبدیل خانه‌ای قدیمی به اقامتگاه بومگردی اقدام می‌کنید. این نوع تغییر کاربری‌ها نیاز به برنامه‌ریزی جامع و تغییرات گسترده دارند که هزینه نوسازی ساختمان را افزایش می‌دهند.


نوع سبک‌ها در بازسازی ساختمان


اینکه قرار است تا از چه نوع سبک در معماری جدید ساختمان استفاده کنید بر مقدار هزینه بازسازی ساختمان نیز تأثیرگذار است. سبک‌ها از معماری و یا دکوراسیون داخلی متفاوت هستند و به روش‌های متفاوت و حتی با متریال‌های متفاوت اجرا می‌شوند. همگی این تفاوت‌ها در تغییر هزینه‌ها تأثیر می‌گذارند.
مثلاً سبک کلاسیک یک روش دکوراسیون پرهزینه است و این در حالی است که در صورت اجرا سبک مدرن از نوع مینیمال مقدار هزینه‌ها رقم پایین‌تری دارد. البته در این‌باره همه ‌چیز نسبی است. اما اهمیت ماجرا در تغییر سبک دکوراسیون ساختمان است.
اگر بدون تغییر در سبک دکوراسیون داخلی برای بازسازی ساختمان اقدام می‌کنید، قاعدتاً با چالش‌های جدی روبه‌رو نیستید. بازاین وجود اگر قرار است ساختمان با سبک معماری کاملاً متفاوت داشته باشید، بسته به پیچیدگی‌های طراحی با هزینه‌های قابل ‌توجه هم روبرو می‌شوید. لذا توصیه می‌کنیم که همواره در انتخاب سبک جدید معماری داخلی ساختمان و حتی خارجی آن هوشمندانه اقدام کنید.

 

حجم تخریب‌ها چه مقدار است؟


برای بازسازی ساختمان باید بخش‌های قدیمی را تخریب کنید و این آغاز هزینه‌های شما است. هر اندازه برای تغییرات بزرگتر و یا پروژه‌های پیچیده‌تری اقدام می‌کنید، مقدار حجم تخریب نیز بالاتر است. از طرفی هر اندازه عمق فرسایش و خرابی ساختمان بیشتر باشد، برای اصلاح تمامی این مشکلات با تخریب‌های بزرگتری هم روبه‌رو هستید.
در بحث تخریب برای آغاز پروژه بازسازی ساختمان با چند چالش جدی و متفاوت روبه‌رو می‌شوید که چگونگی مدیریت آنها در کاهش و یا افزایش هزینه‌ها تأثیرگذار است. اولین نکته دامنه تخریب‌ها برای اصلاح بخش‌های فرسوده ساختمان قدیمی است. مثلاً ممکن است کارفرما لزوماً به تغییر فضاها و یا تغییر سبک معماری و حتی تغییر دکوراسیون نمی‌اندیشد؛ بلکه می‌خواهد تأسیسات قدیمی یک ملک را نوسازی کند. همین پروژه ساده با تخریبی گسترده همراه است.
در چالش بعدی با الگوی تغییر فضاها روبه‌رو هستیم. تا زمانی‌ که برای جابجایی فضاها اقدام نمی‌کنید، ریتم تخریب شما در حد یک کنده‌کاری ساده تمام می‌شود. اما زمانی ‌که مثلاً می‌خواهید جای آشپزخانه را تغییر داده و یا مکان سرویس بهداشتی را عوض کنید، تازه با چالش‌های جدی در تخریب‌هایی گسترده روبه‌رو هستید. در عین ‌حال باید فکری هم برای خروج نخاله پس ‌از تخریب بکنید.

قیمت بازسازی ساختمان


دستمزد نیروی کار پروژه بازسازی


در تمامی مراحل بازسازی ساختمان جمعی از کارگران و مهندسین و معماران فعال هستند که هر کدام به ‌جای خود در قبال فعالیتی که انجام می‌دهند، دستمزد می‌گیرند. همین دستمزد نیروی کار یکی از بحث‌های جدی در قیمت بازسازی ساختمان است. از طرفی هر اندازه ابعاد پروژه بزرگتر باشد و یا در مدت زمان طولانی‌تر انجام شود، مقدار دستمزد نیز بالاتر است.
روش‌های پرداخت دستمزد متفاوت است. مثلاً می‌توانید خودتان به ‌عنوان مجری پروژه دست ‌به ‌کار شوید و در هر مرحله نیروی کار مناسب را پیدا کنید. قاعدتاً این شما هستید که به هر کارگر دستمزدی جداگانه پرداخت می‌کنید. در عین ‌حال مدیریت اجرای پروژه نیز با خودتان است و باید زحمت هماهنگی میان کارگران تا پیدا کردن آنها را بکشید. در روشی دیگر می‌توانید از پیمانکار برای اجرای پروژه نوسازی ساختمان استفاده کنید. در این ‌صورت همان ابتدا برای پرداخت کل دستمزد با پیمانکار وارد مذاکره می‌شوید.


موقعیت جغرافیایی محل قرارگیری پروژه


اینکه ساختمان شما در کدام قسمت شهر قرار دارد و یا روش دسترسی به آن چگونه است، قطعاً در مقدار هزینه بازسازی ساختمان نیز تأثیرگذار است.
ماجرا خیلی ساده است و به هزینه جابه‌جایی مصالح برای پروژه بازسازی ساختمان اشاره می‌کند. هر اندازه ملک شما در موقعیت حاشیه شهرها باشد و یا در مناطق روستایی قرارگرفته باشد، در چگونگی خرید و حمل‌ونقل مصالح ساختمانی مشکلاتی دارید که ممکن است در هزینه بازسازی ساختمان نیز تأثیرگذار باشد.
از طرفی گاهی قرار گرفتن ملک در مرکز شهرهای شلوغ که تراکم بالایی دارند، بحث تأمین مصالح ساختمانی را جدی‌تر می‌کند. مثلاً اجرای بازسازی های بزرگ در مناطق شلوغ شهری و یا واحدهای آپارتمانی دشوار است؛ زیرا به ‌راحتی نمی‌توانیم حجم سنگین مصالح از قبیل سیمان، ماسه، گچ و سرامیک و... را در این واحدها جابه‌جا کنیم.


نوع متریال و کیفیت آنها


به یکی از جدی‌ترین عوامل هزینه بازسازی ساختمان رسیده‌ایم؛ زیرا قرار است تا برای تحقق برنامه‌ها و اجرای پروژه، مصالح ساختمانی و متریال‌های مورد نظر را تهیه کنیم. خرید مصالح ساختمانی و هر نوع متریال باید کاملاً هوشمندانه باشد. اینکه از چه نوع متریالی استفاده می‌کنید، خود موضوع بحث‌ برانگیزی است. اما اینکه همین متریال را با چه سطح کیفی تهیه کرده‌اید، ماجرای دیگری است.
انتخاب متریال و حتی کیفیت آنها یک امری سلیقه‌ای است و خیلی نمی‌توانیم در مورد چگونگی اجرای آن در این مبحث صحبت کنیم. با این وجود یک نکته کلیدی باقیمانده است و آن مهارت در تخمین مصالح ساختمانی مورد نیاز پروژه بازسازی است.
وقتی در تخمین مصالح ساختمانی مورد نیاز پروژه اشتباه می‌کنید و مثلاً کمتر از نیاز پروژه تهیه می‌کنید، در مسیر اجرای عملیات باز هم باید پروسه تأمین و جابه‌جایی مصالح را سپری کنید. همین نکته ساده باعث افزایش زمان بازسازی خواهد شد و هزینه مضاعف حمل‌ونقل را به‌ دنبال دارد. این در حالی است که ممکن است دیگر نتوانید عین همان متریال را مجدداً خریداری کنید. در آن ‌سوی ماجرا نیز با چالش مصالح ساختمانی مازاد نیاز پروژه روبرو هستیم که قطعاً در پایان کار چاره‌ای جز رد کردن ارزان ‌قیمت و تحمیل هزینه‌های مضاعف ندارید.

عوامل هزینه بازسازی ساختمان


ابعاد ساختمان چه مقدار است؟


در یک فرمول کلی هر اندازه متراژ ساختمان بزرگتر باشد، هزینه بازسازی ساختمان نیز افزایش پیدا می‌کند. زیرا به حجم کار بیشتری در ساختمان‌های بزرگتر نیاز داریم. البته گاهاً همه فضاها در ساختمان‌های بزرگ نیاز به بازسازی ندارند. در این ‌صورت می‌توانیم با تفکیک مناسب فضاها برای مدیریت بهتر در هزینه بازسازی ساختمان اقدام کنیم.


ملاحظات مهندسی در بازسازی ساختمان


در بسیاری از پروژه‌های بازسازی ساختمان با چالش‌های مهندسی روبرو نیستیم. کل پروژه در کنده‌کاری دیوارها و نصب تأسیسات جدید و یا کابل‌کشی و حتی کاشی‌کاری و تغییر کابینت و دکوراسیون خلاصه شده ‌است. ولی ممکن است در مسیر بازسازی به موضوعات مهندسی شده برخورد کنیم. مثلاً بخش جدی از اسکلت ساختمان فرسوده است و نیاز به بازسازی زیربنایی دارد و یا لازم است تا دیوار حمال را جابه‌جا کنید و... . در چنین شرایطی باید بررسی‌های مهندسی شده صورت بگیرد و ملاحظات اجرایی نیز به ‌کلی تغییر می‌کند که گاهاً تأثیر چشمگیر در هزینه بازسازی ساختمان دارد.
برای مدیریت هزینه‌ها به چند سوال کلیدی پاسخ دهید
اگر می‌خواهید تا در هزینه بازسازی ساختمان دست بالایی داشته باشید و اسیر هزینه‌های افسارگسیخته، ناگهانی و یا بی‌برنامه نباشید، بهتر است کل پروژه را با چند سوال کلیدی آغاز کنید. از قبیل:
•    هدف از اجرای بازسازی ساختمان چیست؟ و قرار است چه تغییراتی انجام شود؟
•    آیا به تخریب دیوارها و یا جابه‌جایی راه‌پله نیاز دارید؟
•    آیا لازم است تا تأسیسات ساختمانی از قبیل لوله‌کشی‌های آب گرم و سرد و یا فاضلاب را نوسازی کنید؟
•    آیا برای تغییر کاربری ساختمان قدیمی دست‌ به ‌کار شده‌اید؟ این تغییر کاربری تا چه اندازه در تغییر فضاهای دکوراسیون تأثیرگذار است؟
•    آیا به سبک موجود در خانه پایبند هستید و یا برای اجرای سبکی جدید اقدام می‌کنید؟
•    آیا علاقه به استفاده از متریال خاصی دارید؟ تا چه حد به استفاده از متریال‌های باکیفیت بها می‌دهید؟
•    آیا قرار است خودتان برای برنامه ریزی خرید مصالح و تأمین نیروی کار اقدام کنید؟ و یا با پیمانکار قرارداد می‌بندید؟
•    اقدامات زیربنایی برای اهداف شما از بازسازی ساختمان چیست؟
•    چگونه مصالح ساختمانی مورد نیاز را تهیه می‌کنید؟ آیا از قیمت روز مصالح و متریال‌ها اطلاع دارید؟
برای پاسخ دادن به تک ‌تک این سوالات دست‌ به‌ کار شوید و یک دیدگاه جامع برای خودتان تهیه کنید. در این ‌صورت بهتر و با دید بازتری می‌توانید برای بازسازی ساختمان اقدام کنید.

توصیه‌هایی برای مدیریت هزینه بازسازی ساختمان

هزینه بازسازی ساختمان در چند فاکتور کلی از قبیل حجم تغییرات و مقدار خرابی‌ها، تأمین نیروی کار، خرید مصالح ساختمانی و برنامه‌ریزی اجرای پروژه خلاصه شده ‌است. برای آنکه در هزینه نوسازی ساختمان پیش ‌بینی ‌شده اقدام کنید و آن را متناسب با سطح بودجه خود پیش ببرید، لازم است تا از مدیریت برنامه‌ریزی استفاده کنید. توصیه می‌کنیم که در همان ابتدا از تمامی برنامه‌های اجرایی اطلاع داشته باشید و یک نقشه کلی در نظر بگیرید و تا پایان پروژه جز در مواردی ضروری هرگز اهداف اولیه را تغییر ندهید. 
هر نوع تغییر در اهداف اولیه روند هزینه‌ها را متلاطم کرده و چالش‌های جدید به ‌دنبال دارد. از طرفی در اجرای تغییرات، هیجانی رفتار نکنید و تمام مراحل از ابتدا تا پایان را یک‌جا در نظر بگیرید. در عین ‌حال حتماً با پیمانکار مجری بازسازی ساختمان قرارداد جامعی را تنظیم کنید. برای خرید مصالح ساختمانی نیز هوشمندانه دست ‌به ‌کار شوید. شما می‌توانید از خدمات خرید آنلاین مصالح ساختمانی در مت سل نیز استفاده کنید. مت سل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان است که با هدف ارتباط ساده و سریع تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نهایی فعالیت می‌کند. در مت سل به محصولات از بهترین تولیدکنندگان کشور دسترسی دارید و می‌توانید خرید آنلاین مصالح ساختمانی را با بهترین قیمت به انجام برسانید.