فرق سیمان سفید و سیاه در چیست؟

سیمان در دسته‌بندی کاربردی‌ترین مصالح ساختمانی قرار دارد که برای تهیه انواع ملات‌ها برای دیوارچینی، کاشی‌کاری، سنگ‌زنی و حتی تولید بتن‌های متراکم و سنگین استفاده می‌شود. اما برای هر نوع کاربرد و تولید هر نوع ملاتی باید از سیمان مناسب استفاده کنیم. در میان انواع سیمان نمونه‌های سیاه و سفید بسیار متداول هستند. اما فرق سیمان سفید و سیاه در چیست؟
تفاوت سیمان سفید و سیاه در نوع فرمول تشکیل ‌دهنده آنها است. همه سیمان‌ها بر پایه استفاده از آهک ساخته می‌شوند. اما در کنار آهک نسبت معینی از دیگر ترکیبات مانند اکسیدهای فلزی، سنگ آهن، خاک رس و... نیز حضور دارند. چگونگی ترکیب مصالح، نوع رنگ این سیمان‌ها را تغییر می‌دهد. از نگاه کلی، درصد آهک در سیمان سفید از سیمان سیاه بیشتر است و ترکیبات اکسید فلزی خصوصاً اکسید آهن کمتری دارد. از نگاه کاربردی نیز این دو نوع سیمان تفاوت‌هایی دارند. در این مقاله از مت سل موتور جستجوی تخصصی مصالح ساختمانی به بررسی فرق سیمان سفید و سیاه می‌پردازیم و این سیمان‌ها را از نظر فرمول ساخت و قابلیت‌های کاربردی بررسی می‌کنیم. همچنین جهت خرید بتن آماده می‌توانید از طریق مت سل اقدام کنید.

تفاوت سیمان سفید و سیاه


فرمول ساخت سیمان سفید و سیاه


هر دو نوع سیمان سفید و یا سیمان سیاه محصول کارخانه‌ای هستند و در فرایندهای حرارت دهی ساخت سیمان تولید می‌شوند. اگر چه متریال پایه هر دو نوع سیمان یکسان است؛ اما مسیر ساخت و همچنین ترکیب مواد افزودنی این دو نوع سیمان تفاوت‌هایی دارند. عمده تفاوت سیمان سفید و سیاه را می‌توانیم در چگونگی ترکیب مواد اولیه، ظرافت ساخت و قابلیت‌های کاربردی، نوع سوخت مصرف ‌شده در کارخانه، هزینه تولید و قیمت خرید و... بررسی کنیم.
مواد تشکیل ‌دهنده هر دو نوع سیمان کم‌وبیش یکسان است. آهک متریال پایه ساخت انواع سیمان است که در کنار دیگر متریال‌ها مانند صدف، سنگ آهن، خاک رس و... برای تولید کارخانه‌ای سیمان ترکیب می‌شود. رنگ سیاه سیمان به ‌علت استفاده از متریال‌ها از قبیل اکسیدهای فلزی همچون اکسید آهن، منگنز، کروم، منیزیم و... است. این در حالی است که برای ساخت سیمان سفید از درصد بالاتر آهک استفاده می‌کنند. در عین ‌حال مقدار خاک رس کار شده در سیمان سفید شرایط کنترل ‌شده‌تری دارد. البته این تفاوت رنگی نیز به‌ علت دوده ناشی از سوخت کوره است که برای تولید سیمان‌های ارزان ‌قیمت استفاده می‌شود.


سیمان سفید چیست؟


سیمان سفید از جمله مصالح ساختمانی کاربردی است که برای تولید نماهای زیبا و یا بندکشی میان سنگ و سرامیک و... استفاده می‌شود. در عین ‌حال می‌توانیم از این نوع سیمان برای تولید ملاتی کاملاً مقاوم و ماندگار دیوارچینی نیز استفاده کنیم. فرآیند ساخت سیمان سفید بسیار دشوارتر و پیچیده‌تر از سیمان سیاه است که کاملاً بر قیمت و شرایط کاربردی آن تأثیرگذار است.
وجود ترکیباتی از قبیل اکسید آهن باعث رنگ‌دار شدن سیمان می‌شوند. برای تولید سیمان سفید لازم است تا تمامی این ترکیبات رنگی را حذف کنیم. برای همین است که به نسبت سیمان سیاه فرآیند تولید پیچیده‌تری دارند. در ترکیب اصلی سیمان سفید از متریال‌ها همچون سنگ آهک و خاک کائولن سفید استفاده ‌شده است. البته از آنجا که عناصر رنگی مانند اکسید آهن یا منیزیم دیگر حضور ندارند، برای کاهش دمای کوره حین پخت سیمان از ترکیبات تکمیلی دیگری مانند گچ و یا اکسید آلومینیوم استفاده می‌کنند. این فرایند به ‌مراتب از روش ساخت سیمان سیاه پیچیده‌تر است و باید تحت نظارت کامل جریان‌های آزمایشگاهی برای تعیین سطح کیفی قرار بگیرد.

کاربرد سیمان سفید


قابلیت‌های کاربردی سیمان سفید


کاربرد سیمان سفید در نماکاری و زیباسازی فضاهای ساختمانی و یا بندکشی کاشی و سرامیک است. این نوع سیمان نیز قابلیت تولید ملات‌های قدرتمند دیوارچینی را دارد. اما از آنجا که خیلی گران‌تر از سیمان سیاه هستند، معمولاً از آنها در مصارف خاصی مانند نمای ساختمان استفاده می‌کنند.
کاربرد از اصلی‌ترین معیارها برای فرق سیمان سفید و سیاه است. این سیمان سفید حتی نسبت ‌به شرایط محیطی حساس است و در صورت نگهداری نامناسب به ‌سرعت تیره می‌شود. شرایط نگهداری دشوار، قیمت بالا و روش ساخت پیچیده باعث شده تا کاربرد سیمان سفید به ‌مراتب محدودتر از سیمان سیاه باشد. بیشترین موارد استفاده از سیمان سفید نیز برای بندکشی کاشی و سرامیک و یا سنگ‌های نمای بیرونی ساختمان است. در عین ‌حال مناسب نماسازی سیمانی نیز هستند.


سیمان سیاه چیست؟


سیمان سیاه پرکاربردترین نوع سیمان است که برای تهیه هر نوع ملات سیمانی در پروژه‌های دیوارچینی و حتی تولید ملات کاشی‌کاری و ساخت قطعات سیمانی استفاده می‌شود. ترکیب اصلی این نوع سیمان نیز به مانند دیگر انواع سیمان بر پایه آهک و خاک رس است. اما برای کاهش دمای کوره حین فرآیند پخت و همچنین اضافه کردن برخی خصوصیات فیزیکی و شیمیایی به ترکیب آن از انواع اکسیدهای معدنی مانند اکسید آهن و یا اکسید سدیم و منیزیم و... اضافه می‌کنند. وجود این اکسیدها باعث تیره شدن رنگ سیمان خواهد شد.
اما دلیل اصلی رنگ تیره این نوع سیمان به ‌علت استفاده از سوخت نه ‌چندان مرغوب حین فرایند پخت در کوره‌های صنعتی است. دوده حاصل از احتراق این سوخت حین پخت بر روی سیمان می‌نشیند و رنگ آن را تیره خواهد کرد. البته لازم به ذکر است که این دوده هیچ تأثیر منفی در کیفیت و کارایی سیمان سیاه ندارد.


قابلیت‌های کاربردی سیمان سیاه


کاربرد سیمان سیاه در تمامی مراحل ساختمان سازی است. در واقع بزرگترین تفاوت سیمان سفید و سیاه در همین قابلیت‌های کاربردی گسترده سیمان سیاه است که کاملاً مناسب برای هر نوع ملات سازی در فضاهای ساختمانی است. از سیمان سیاه می‌توانیم برای تولید بتن‌های سنگین در فونداسیون ساختمان‌های بزرگ استفاده کنیم و یا از آنها برای تولید ملات‌های سبک و کاملاً روان برای اتصال سرامیک و کاشی بهره‌مند شویم. در عین ‌حال کاربرد سیمان سیاه در فعالیت‌های سنگین عمرانی مانند پروژه‌های سدسازی، ساخت تونل و یا هر نوع سازه آبی نیز متداول است.
قیمت انواع سیمان سیاه به ‌مراتب از سیمان سفید ارزان‌تر است و آن را کاملاً مناسب برای پروژه‌های دیوارچینی می‌کند. خصوصاً که این نوع سیمان قادر است تا به ‌خوبی بر روی هر نوع سطح سنگی و یا آجری نشسته و اتصال کاملاً قدرتمندی را ایجاد نماید.

کاربرد سیمان سیاه


نگاهی جامع به تفاوت سیمان سفید و سیاه


حالا که در بحثی مفصل از فرمول ساخت و قابلیت‌های کاربردی انواع سیمان صحبت کرده‌ایم، وقت آن است که وارد بحث اصلی خودمان یا همان بررسی فرق سیمان سفید و سیاه شویم. این تفاوت‌ها به قرار زیر هستند:


فرق سیمان سفید و سیاه از نظر ظاهری 


این دو نوع سیمان از نظر ظاهری یعنی همان رنگ کاملاً متفاوت هستند. رنگ روشن سیمان سفید به ‌علت استفاده زیاد آهک است و در آن از اکسیدهای معدنی استفاده نشده است. اما رنگ تیره سیمان سیاه به ‌علت استفاده از انواع اکسیدهای معدنی است. در عین ‌حال دوده ناشی از سوخت ارزان ‌قیمت کوره نیز بر روی این سیمان نشسته و رنگ آن را کاملاً سیاه خواهد کرد. رسیدن به رنگ روشن در سیمان سفید، فرایند تولید آن را دشوار می‌کند. 
اول آنکه برای تهیه مواد اولیه سیمان سفید از خاک رس با درصد بسیار کم سولفات آهن و یا منیزیم استفاده می‌کنند. معمولاً برای ترکیب نهایی سیمان سفید به ‌جای خاک رس از سنگ‌های کائولن، وست، فلدسپات و... استفاده می‌شود. در عین ‌حال ممکن است که برای هر چه سفیدتر شدن این نوع سیمان از ترکیب پودر سنگ در مرحله نهایی آسیاب کلینگر نیز استفاده شود. از طرفی لازم است تا از سوخت‌های مرغوب در کوره پخت سیمان سفید به کار گرفته شود تا دوده‌ای بر روی محصول ننشیند. همین نکات کافی است تا قیمت انواع سیمان سفید بسیار بالاتر تقریباً دو برابر سیمان سیاه باشد.


فرق سیمان سفید و سیاه از نظر روش تولید 


همه سیمان‌ها برای تولید فرآیند کارخانه، حرارت در کوره را طی می‌کنند؛ اما مکانیزم و نوع حرارت دهی انواع سیمان تفاوت‌هایی دارند. در عین ‌حال روش تولید و بهره‌مندی از متریال در این دو نوع سیمان متفاوت است. به ‌عنوان مثال در فرآیند تولید سیمان سیاه از گچ استفاده می‌شود. همچنین برای ساخت سیمان سفید سعی می‌شود تا از ابزارهای فلزی کمتری استفاده شود. به ‌این ‌ترتیب احتمال نفوذ اکسیدهای فلزی در سیمان و تغییر رنگ آن ناچیز است. این موضوع باعث شده تا عموماً از کوره‌ها و حتی مخازن پوشیده شده با جداره‌های سرامیکی برای تولید سیمان سفید استفاده شود.

فرق سیمان سفید و سیاه از نظر خواص آنها 


خواص سیمان سفید برای زیبایی و خواص سیمان سیاه برای استحکام بالا است. از نگاه کلی استحکام و ماندگاری و در کل قدرت چسبندگی سیمان سیاه به‌ مراتب بالاتر از سیمان سفید است. اگر چه سیمان سفید نیز می‌تواند خاصیت‌های ملات سازی نمونه‌های سیاه را داشته باشد؛ اما به ‌علت قیمت بالاتر و اهداف زیباسازی معمولاً از آنها در مصارف خاص و نماسازی استفاده می‌کنند. خصوصاً که می‌توانیم با افزودن رنگدانه‌ها به سیمان سفید برای تولید پوشش‌های رنگی سیمانی نیز اقدام کنیم.

خرید آنلاین مصالح ساختمانی


فرق سیمان سفید و سیاه از نظر مقاومت فیزیکی


در تولید سیمان سفید برخی عناصر تکمیلی را حذف می‌کنند. در عین ‌حال درصد آهک این نوع سیمان زیاد است. همین موضوع باعث شده تا درجه مقاومت فیزیکی سیمان سفید به ‌مراتب کمتر از سیمان سیاه باشد. تفاوت سیمان سفید و سیاه از نظر مقاومت فیزیکی حتی در قابلیت‌های کاربردی آنها نیز تأثیرگذار است. مقاومت فیزیکی سیمان سیاه آنچنان است که کاملاً مناسب تولید بتن‌های سنگین در فضاهای بزرگ ساختمانی و پروژه‌های عمرانی است. خصوصیاتی که هرگز نمی‌توانیم انتظار آن را از ملات‌های سبک و زیبای سیمان سفید داشته باشیم.


توصیه‌هایی برای کاربرد سیمان سیاه و سفید


ملات‌های ساختمانی را باید با انواع سیمان تهیه کنید. اما وقتی شرایط پروژه، نوع فعالیت ساختمانی و حتی مقدار وزن و بار وارد شده بر سازه متفاوت است، قاعدتاً به تفکیک مناسبی از انواع سیمان نیاز داریم. به ‌عنوان مجری حرفه‌ای فعالیت‌های عمرانی باید درک فنی کافی از انواع سیمان داشته باشید تا از بهترین آنها برای تولید ملات‌های مختلف استفاده کنید.
فرق سیمان سفید و سیاه آنچنان است که هرگز نمی‌توانند به ‌جای یکدیگر استفاده شوند. قیمت انواع سیمان سفید به ‌مراتب از سیمان سیاه بالاتر است و به ‌علت استحکام فیزیکی کمتر عموماً مناسب نماسازی و یا بندکشی کاشی و سرامیک هستند. توصیه می‌کنیم که هرگز از سیمان سفید برای ملات دیوار چینی و یا سنگ‌زنی استفاده نکنید. پودر سنگ موجود در این نوع سیمان مقدار استحکام آن را کاهش می‌دهد. البته اگر چه خرید انواع سیمان سیاه در تمامی فعالیت‌های ساختمانی متداول است؛ اما در تیپ‌های گوناگون عرضه می‌شود. برای خرید انواع سیمان می‌توانید از خدمات تخصصی گروه مت سل موتور جستجوی مصالح ساختمانی استفاده کنید. مت سل مجری اصلی خرید آنلاین مصالح ساختمانی در سراسر کشور است که برای ارتباط مستقیم شما با بهترین تولید کنندگان انواع مصالح ساختمانی فعالیت می کند.
 

فرق سیمان سفید و سیاه در چیست؟

سیمان در دسته‌بندی کاربردی‌ترین مصالح ساختمانی قرار دارد که برای تهیه انواع ملات‌ها برای دیوارچینی، کاشی‌کاری، سنگ‌زنی و حتی تولید بتن‌های متراکم و سنگین استفاده می‌شود. اما برای هر نوع کاربرد و تولید هر نوع ملاتی باید از سیمان مناسب استفاده کنیم. در میان انواع سیمان نمونه‌های سیاه و سفید بسیار متداول هستند. اما فرق سیمان سفید و سیاه در چیست؟
تفاوت سیمان سفید و سیاه در نوع فرمول تشکیل ‌دهنده آنها است. همه سیمان‌ها بر پایه استفاده از آهک ساخته می‌شوند. اما در کنار آهک نسبت معینی از دیگر ترکیبات مانند اکسیدهای فلزی، سنگ آهن، خاک رس و... نیز حضور دارند. چگونگی ترکیب مصالح، نوع رنگ این سیمان‌ها را تغییر می‌دهد. از نگاه کلی، درصد آهک در سیمان سفید از سیمان سیاه بیشتر است و ترکیبات اکسید فلزی خصوصاً اکسید آهن کمتری دارد. از نگاه کاربردی نیز این دو نوع سیمان تفاوت‌هایی دارند. در این مقاله از مت سل موتور جستجوی تخصصی مصالح ساختمانی به بررسی فرق سیمان سفید و سیاه می‌پردازیم و این سیمان‌ها را از نظر فرمول ساخت و قابلیت‌های کاربردی بررسی می‌کنیم. همچنین جهت خرید بتن آماده می‌توانید از طریق مت سل اقدام کنید.

تفاوت سیمان سفید و سیاه


فرمول ساخت سیمان سفید و سیاه


هر دو نوع سیمان سفید و یا سیمان سیاه محصول کارخانه‌ای هستند و در فرایندهای حرارت دهی ساخت سیمان تولید می‌شوند. اگر چه متریال پایه هر دو نوع سیمان یکسان است؛ اما مسیر ساخت و همچنین ترکیب مواد افزودنی این دو نوع سیمان تفاوت‌هایی دارند. عمده تفاوت سیمان سفید و سیاه را می‌توانیم در چگونگی ترکیب مواد اولیه، ظرافت ساخت و قابلیت‌های کاربردی، نوع سوخت مصرف ‌شده در کارخانه، هزینه تولید و قیمت خرید و... بررسی کنیم.
مواد تشکیل ‌دهنده هر دو نوع سیمان کم‌وبیش یکسان است. آهک متریال پایه ساخت انواع سیمان است که در کنار دیگر متریال‌ها مانند صدف، سنگ آهن، خاک رس و... برای تولید کارخانه‌ای سیمان ترکیب می‌شود. رنگ سیاه سیمان به ‌علت استفاده از متریال‌ها از قبیل اکسیدهای فلزی همچون اکسید آهن، منگنز، کروم، منیزیم و... است. این در حالی است که برای ساخت سیمان سفید از درصد بالاتر آهک استفاده می‌کنند. در عین ‌حال مقدار خاک رس کار شده در سیمان سفید شرایط کنترل ‌شده‌تری دارد. البته این تفاوت رنگی نیز به‌ علت دوده ناشی از سوخت کوره است که برای تولید سیمان‌های ارزان ‌قیمت استفاده می‌شود.


سیمان سفید چیست؟


سیمان سفید از جمله مصالح ساختمانی کاربردی است که برای تولید نماهای زیبا و یا بندکشی میان سنگ و سرامیک و... استفاده می‌شود. در عین ‌حال می‌توانیم از این نوع سیمان برای تولید ملاتی کاملاً مقاوم و ماندگار دیوارچینی نیز استفاده کنیم. فرآیند ساخت سیمان سفید بسیار دشوارتر و پیچیده‌تر از سیمان سیاه است که کاملاً بر قیمت و شرایط کاربردی آن تأثیرگذار است.
وجود ترکیباتی از قبیل اکسید آهن باعث رنگ‌دار شدن سیمان می‌شوند. برای تولید سیمان سفید لازم است تا تمامی این ترکیبات رنگی را حذف کنیم. برای همین است که به نسبت سیمان سیاه فرآیند تولید پیچیده‌تری دارند. در ترکیب اصلی سیمان سفید از متریال‌ها همچون سنگ آهک و خاک کائولن سفید استفاده ‌شده است. البته از آنجا که عناصر رنگی مانند اکسید آهن یا منیزیم دیگر حضور ندارند، برای کاهش دمای کوره حین پخت سیمان از ترکیبات تکمیلی دیگری مانند گچ و یا اکسید آلومینیوم استفاده می‌کنند. این فرایند به ‌مراتب از روش ساخت سیمان سیاه پیچیده‌تر است و باید تحت نظارت کامل جریان‌های آزمایشگاهی برای تعیین سطح کیفی قرار بگیرد.

کاربرد سیمان سفید


قابلیت‌های کاربردی سیمان سفید


کاربرد سیمان سفید در نماکاری و زیباسازی فضاهای ساختمانی و یا بندکشی کاشی و سرامیک است. این نوع سیمان نیز قابلیت تولید ملات‌های قدرتمند دیوارچینی را دارد. اما از آنجا که خیلی گران‌تر از سیمان سیاه هستند، معمولاً از آنها در مصارف خاصی مانند نمای ساختمان استفاده می‌کنند.
کاربرد از اصلی‌ترین معیارها برای فرق سیمان سفید و سیاه است. این سیمان سفید حتی نسبت ‌به شرایط محیطی حساس است و در صورت نگهداری نامناسب به ‌سرعت تیره می‌شود. شرایط نگهداری دشوار، قیمت بالا و روش ساخت پیچیده باعث شده تا کاربرد سیمان سفید به ‌مراتب محدودتر از سیمان سیاه باشد. بیشترین موارد استفاده از سیمان سفید نیز برای بندکشی کاشی و سرامیک و یا سنگ‌های نمای بیرونی ساختمان است. در عین ‌حال مناسب نماسازی سیمانی نیز هستند.


سیمان سیاه چیست؟


سیمان سیاه پرکاربردترین نوع سیمان است که برای تهیه هر نوع ملات سیمانی در پروژه‌های دیوارچینی و حتی تولید ملات کاشی‌کاری و ساخت قطعات سیمانی استفاده می‌شود. ترکیب اصلی این نوع سیمان نیز به مانند دیگر انواع سیمان بر پایه آهک و خاک رس است. اما برای کاهش دمای کوره حین فرآیند پخت و همچنین اضافه کردن برخی خصوصیات فیزیکی و شیمیایی به ترکیب آن از انواع اکسیدهای معدنی مانند اکسید آهن و یا اکسید سدیم و منیزیم و... اضافه می‌کنند. وجود این اکسیدها باعث تیره شدن رنگ سیمان خواهد شد.
اما دلیل اصلی رنگ تیره این نوع سیمان به ‌علت استفاده از سوخت نه ‌چندان مرغوب حین فرایند پخت در کوره‌های صنعتی است. دوده حاصل از احتراق این سوخت حین پخت بر روی سیمان می‌نشیند و رنگ آن را تیره خواهد کرد. البته لازم به ذکر است که این دوده هیچ تأثیر منفی در کیفیت و کارایی سیمان سیاه ندارد.


قابلیت‌های کاربردی سیمان سیاه


کاربرد سیمان سیاه در تمامی مراحل ساختمان سازی است. در واقع بزرگترین تفاوت سیمان سفید و سیاه در همین قابلیت‌های کاربردی گسترده سیمان سیاه است که کاملاً مناسب برای هر نوع ملات سازی در فضاهای ساختمانی است. از سیمان سیاه می‌توانیم برای تولید بتن‌های سنگین در فونداسیون ساختمان‌های بزرگ استفاده کنیم و یا از آنها برای تولید ملات‌های سبک و کاملاً روان برای اتصال سرامیک و کاشی بهره‌مند شویم. در عین ‌حال کاربرد سیمان سیاه در فعالیت‌های سنگین عمرانی مانند پروژه‌های سدسازی، ساخت تونل و یا هر نوع سازه آبی نیز متداول است.
قیمت انواع سیمان سیاه به ‌مراتب از سیمان سفید ارزان‌تر است و آن را کاملاً مناسب برای پروژه‌های دیوارچینی می‌کند. خصوصاً که این نوع سیمان قادر است تا به ‌خوبی بر روی هر نوع سطح سنگی و یا آجری نشسته و اتصال کاملاً قدرتمندی را ایجاد نماید.

کاربرد سیمان سیاه


نگاهی جامع به تفاوت سیمان سفید و سیاه


حالا که در بحثی مفصل از فرمول ساخت و قابلیت‌های کاربردی انواع سیمان صحبت کرده‌ایم، وقت آن است که وارد بحث اصلی خودمان یا همان بررسی فرق سیمان سفید و سیاه شویم. این تفاوت‌ها به قرار زیر هستند:


فرق سیمان سفید و سیاه از نظر ظاهری 


این دو نوع سیمان از نظر ظاهری یعنی همان رنگ کاملاً متفاوت هستند. رنگ روشن سیمان سفید به ‌علت استفاده زیاد آهک است و در آن از اکسیدهای معدنی استفاده نشده است. اما رنگ تیره سیمان سیاه به ‌علت استفاده از انواع اکسیدهای معدنی است. در عین ‌حال دوده ناشی از سوخت ارزان ‌قیمت کوره نیز بر روی این سیمان نشسته و رنگ آن را کاملاً سیاه خواهد کرد. رسیدن به رنگ روشن در سیمان سفید، فرایند تولید آن را دشوار می‌کند. 
اول آنکه برای تهیه مواد اولیه سیمان سفید از خاک رس با درصد بسیار کم سولفات آهن و یا منیزیم استفاده می‌کنند. معمولاً برای ترکیب نهایی سیمان سفید به ‌جای خاک رس از سنگ‌های کائولن، وست، فلدسپات و... استفاده می‌شود. در عین ‌حال ممکن است که برای هر چه سفیدتر شدن این نوع سیمان از ترکیب پودر سنگ در مرحله نهایی آسیاب کلینگر نیز استفاده شود. از طرفی لازم است تا از سوخت‌های مرغوب در کوره پخت سیمان سفید به کار گرفته شود تا دوده‌ای بر روی محصول ننشیند. همین نکات کافی است تا قیمت انواع سیمان سفید بسیار بالاتر تقریباً دو برابر سیمان سیاه باشد.


فرق سیمان سفید و سیاه از نظر روش تولید 


همه سیمان‌ها برای تولید فرآیند کارخانه، حرارت در کوره را طی می‌کنند؛ اما مکانیزم و نوع حرارت دهی انواع سیمان تفاوت‌هایی دارند. در عین ‌حال روش تولید و بهره‌مندی از متریال در این دو نوع سیمان متفاوت است. به ‌عنوان مثال در فرآیند تولید سیمان سیاه از گچ استفاده می‌شود. همچنین برای ساخت سیمان سفید سعی می‌شود تا از ابزارهای فلزی کمتری استفاده شود. به ‌این ‌ترتیب احتمال نفوذ اکسیدهای فلزی در سیمان و تغییر رنگ آن ناچیز است. این موضوع باعث شده تا عموماً از کوره‌ها و حتی مخازن پوشیده شده با جداره‌های سرامیکی برای تولید سیمان سفید استفاده شود.

فرق سیمان سفید و سیاه از نظر خواص آنها 


خواص سیمان سفید برای زیبایی و خواص سیمان سیاه برای استحکام بالا است. از نگاه کلی استحکام و ماندگاری و در کل قدرت چسبندگی سیمان سیاه به‌ مراتب بالاتر از سیمان سفید است. اگر چه سیمان سفید نیز می‌تواند خاصیت‌های ملات سازی نمونه‌های سیاه را داشته باشد؛ اما به ‌علت قیمت بالاتر و اهداف زیباسازی معمولاً از آنها در مصارف خاص و نماسازی استفاده می‌کنند. خصوصاً که می‌توانیم با افزودن رنگدانه‌ها به سیمان سفید برای تولید پوشش‌های رنگی سیمانی نیز اقدام کنیم.

خرید آنلاین مصالح ساختمانی


فرق سیمان سفید و سیاه از نظر مقاومت فیزیکی


در تولید سیمان سفید برخی عناصر تکمیلی را حذف می‌کنند. در عین ‌حال درصد آهک این نوع سیمان زیاد است. همین موضوع باعث شده تا درجه مقاومت فیزیکی سیمان سفید به ‌مراتب کمتر از سیمان سیاه باشد. تفاوت سیمان سفید و سیاه از نظر مقاومت فیزیکی حتی در قابلیت‌های کاربردی آنها نیز تأثیرگذار است. مقاومت فیزیکی سیمان سیاه آنچنان است که کاملاً مناسب تولید بتن‌های سنگین در فضاهای بزرگ ساختمانی و پروژه‌های عمرانی است. خصوصیاتی که هرگز نمی‌توانیم انتظار آن را از ملات‌های سبک و زیبای سیمان سفید داشته باشیم.


توصیه‌هایی برای کاربرد سیمان سیاه و سفید


ملات‌های ساختمانی را باید با انواع سیمان تهیه کنید. اما وقتی شرایط پروژه، نوع فعالیت ساختمانی و حتی مقدار وزن و بار وارد شده بر سازه متفاوت است، قاعدتاً به تفکیک مناسبی از انواع سیمان نیاز داریم. به ‌عنوان مجری حرفه‌ای فعالیت‌های عمرانی باید درک فنی کافی از انواع سیمان داشته باشید تا از بهترین آنها برای تولید ملات‌های مختلف استفاده کنید.
فرق سیمان سفید و سیاه آنچنان است که هرگز نمی‌توانند به ‌جای یکدیگر استفاده شوند. قیمت انواع سیمان سفید به ‌مراتب از سیمان سیاه بالاتر است و به ‌علت استحکام فیزیکی کمتر عموماً مناسب نماسازی و یا بندکشی کاشی و سرامیک هستند. توصیه می‌کنیم که هرگز از سیمان سفید برای ملات دیوار چینی و یا سنگ‌زنی استفاده نکنید. پودر سنگ موجود در این نوع سیمان مقدار استحکام آن را کاهش می‌دهد. البته اگر چه خرید انواع سیمان سیاه در تمامی فعالیت‌های ساختمانی متداول است؛ اما در تیپ‌های گوناگون عرضه می‌شود. برای خرید انواع سیمان می‌توانید از خدمات تخصصی گروه مت سل موتور جستجوی مصالح ساختمانی استفاده کنید. مت سل مجری اصلی خرید آنلاین مصالح ساختمانی در سراسر کشور است که برای ارتباط مستقیم شما با بهترین تولید کنندگان انواع مصالح ساختمانی فعالیت می کند.