قطعات پیش ساخته بتنی شامل چه محصولاتی می‌شوند؟

قطعات پیش ساخته بتنی تحولی بزرگ در صنعت ساختمان‌سازی هستند. این قطعات که به ‌سادگی با تکنیک تزریق بتن در قالب‌ها همراه با آرماتور شکل می‌گیرند، در مراحل کارخانه‌ای تولید شده تا به مانند قطعات پازل در محل پروژه کنار یکدیگر قرار بگیرند. ایده‌ای خلاقانه که حالا هم بر ‌سرعت مراحل ساختمان سازی افزوده است و هم باعث افزایش کیفیت ساخت‌وسازها شده ‌است؛ اما این قطعات پیش ساخته بتنی کدام‌اند؟
تکنیک ساخت انواع قطعات پیش ساخته بتنی یکسان است و در همگی آنها از تزریق بتن در قالب‌های فلزی یا پلاستیکی استفاده می‌کنند. اما نوع طراحی، فرم هندسی، نوع بتن و البته کاربرد قطعات پیش ساخته بتنی تفاوت‌هایی دارند. انواع دال‌ها، بلوک‌ها، نیوجرسی، دیوارها و حتی قطعات تزیینی ساختمان در فهرست بلند بالای این محصولات قرار می‌گیرند. در این مقاله از مت سل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان به معرفی انواع قطعات بتنی پرداخته و آنها را از نظر روش ساخت تا قابلیت‌های کاربردی بررسی می‌کنیم. همچنین برای خرید آنلاین قطعات بتنی می توانید از خدمات گروه مت سل استفاده کنید.

انواع قطعات پیش ساخته بتنی


قطعات پیش ساخته بتنی چیست؟


قطعات بتنی روش تزریق بتن در فرآیندی کارخانه‌ای است. در این ایده به ‌جای آنکه در محل پروژه دست ‌به ‌کار باشیم و کارگاه‌های شلوغ، بزرگ و پرهزینه بتن‌سازی را دایر کنیم، این کار را در کارخانه انجام می‌دهیم. به شکلی که در هر کارخانه خطوط تولید قطعات بتنی فعالیت می‌کند.
هر قطعه پیش ساخته بتنی از فرم هندسی دقیق بتن آرمه تشکیل شده‌ است. برای این کار شبکه آرماتور با فرم هندسی مورد نظر تهیه شده و توسط قالب از بتن احاطه می‌شود. به ‌این ‌ترتیب می‌توانیم تعداد زیادی قطعات بتنی را با شکل یکسان، ساختار محکم و قابلیت کنار هم قرار گرفتن تولید نماییم.
خرید قطعات پیش ساخته بتنی در این سال‌های اخیر افزایش پیدا کرده ‌است. این قطعات باعث افزایش سرعت مراحل ساخت شده و در کاهش هزینه‌ها، کیفیت بهتر ساخت، زیبایی ساختمان و... تأثیرگذار هستند. از طرفی کاملاً مناسب کارگاه‌های کوچک هستند. زیرا دیگر نیازی نیست تا یک سایت تولید بتن را در فضایی محدود راه‌اندازی کنیم.


انواع قطعات پیش ساخته بتنی کدام‌اند؟


ایده تولید قطعات بتنی از همان ابتدا مورد توجه قرار گرفت و این محصولات خیلی زود در فهرست محبوب‌ترین و کاربردی‌ترین مصالح ساختمانی قرار گرفت. در تمام این سال‌ها مهندسین به ابداع روش‌های بهتر تولید این قطعات فکر کرده‌اند و حالا تنوع بزرگی از انواع آنها را تولید می‌کنند. در ادامه به معرفی کاربردی‌ترین ها از انواع قطعات بتنی می‌پردازیم.


دیوار پیش ساخته بتنی


دیوارهای پیش ساخته از اولین ابتکارات در دنیای قطعات بتنی بودند که حالا هم همچنان در فهرست کاربردی‌ترین انواع قطعات بتنی قرار می‌گیرند. این دیوارها را در اندازه‌های مختلف و با الگوهای متفاوت از قبیل دیوارهای ساده، مفصلی، لولایی و یا چفت شونده طراحی می‌کنند. برخی از انواع آنها مناسب جداره سازی در فضاهای ساختمانی هستند و برخی دیگر را مخصوص دیوارکشی در محوطه طراحی کرده‌اند. استفاده از دیوار پیش ساخته بتنی مراحل طولانی ‌مدت دیوارچینی در ساختمان‌سازی را کاهش داده و در بهبود هزینه کارگر کاملاً تأثیرگذار است.


انواع ستون‌های پیش ساخته بتنی


ستون‌های پیش ساخته از محصولات شناخته ‌شده در دنیای قطعات بتنی هستند که به‌ خوبی می‌توانند در ساختار یکپارچه بزرگترین ساختمان‌ها نیز قرار بگیرند. برای اجرای ساختمان‌های بزرگ که دارای ستون‌های زیادی هستند، استفاده از این قطعات پیش ساخته بتنی سودمند است و می‌تواند سرعت اجرای عملیات را افزایش دهد.
اما چالش جدی در ساخت ستون، ایجاد بافت متراکم بتنی در آن است. در روش‌های کلاسیک که با تزریق بتن در قالب صورت می‌گیرد، به ‌علت محدود بودن فضا و زیاد بودن تعداد آرماتورها احتمال توزیع یکدست بتن کامل نیست و همراه خطر جا ماندن مقدار قابل ‌توجه حباب وجود دارد. این در حالی است که ستون پیش ساخته در محل کارخانه با تکنیک‌های حرفه‌ای ویبره زنی تولید شده و بافت بتنی یکدستی دارند و به ‌خوبی می‌توانند بارهای سنگین ساختمانی را منتقل کنند.

انواع قطعات پیش ساخته بتنی


تیر پیش ساخته بتنی


همان‌طور که می‌دانید تیرها اعضای افقی در شکل‌گیری اسکلت‌های بتنی هستند که کاملاً تحت تأثیر نیروهای کششی سازه قرار دارند. از تیرها برای مهار نیروهای عمود بر محورهای افقی و انتقال آن به ستون‌ها استفاده می‌کنند. البته مراحل آرماتوربندی، قالب گیری و تزریق بتن انواع تیر در محیط پروژه ساختمانی دشوار است. اما می‌توانیم از قطعات تیر پیش ساخته برای اتصالات افقی سازه‌ها استفاده کنیم.
انواع تیر پیش ساخته بتنی را به دو شکل خرپایی و یا پیش تنیده تولید می‌کنند. نوع خرپایی کاربرد گسترده‌ای دارد که در سه تیپ با سطح مقطع‌های مستطیلی، T شکل و یا L شکل ساخته می‌شوند. نوع نیاز به انواع تیر پیش ساخته متفاوت است و باید با توجه به نوع سازه از آنها استفاده شود.


انواع دال پیش ساخته بتنی


دال‌ها یا همان اسلب از کاربردی‌ترین اعضای بتنی سازه هستند که تماماً با استفاده از تکنیک‌های پیش ساخته بتنی تهیه می‌شوند. از نگاه فنی به هر عضو بتنی که سطح مقطع آن بسیار بزرگتر از ضخامت آن باشد، اصطلاحاً دال گفته می‌شود. به ‌این ‌ترتیب دال نوعی صفحات بزرگ و محکم بتنی برای تراز کردن طبقات ساختمان هستند که نقش برجسته در باربری دارند. انواع دال را به شکل قطعات پیش ساخته بتنی برای اجرای پروژه‌های کف سازی، سقف و... استفاده می‌کنند که به قرار زیر هستند:
•    دال پیش تنیده: یک نوع دال با ساختار فیزیکی بسیار مقاوم است که علاوه ‌بر کفسازی می‌تواند نقش باربری در سازه داشته باشد. از این نوع دال عموماً برای بهبود مقاومت کششی در ساختارهای بزرگ بتنی استفاده می‌کنند.
•    دال دو طرفه: دال‌ها با پهنای بزرگ بتنی هستند که برای ایجاد سقف‌های یکپارچه استفاده می‌شوند و می‌توانند بار استاتیکی و یا دینامیکی هر طبقه را به تیرهای اطراف خود منتقل کنند. از این نوع دال عموماً برای اجرای سقف‌های بزرگ با دهانه باز در پارکینگ‌های چند طبقه، ساختمان‌های تجاری و یا پاساژها و... استفاده می‌کنند.
دال‌های پیش تنیده و یا دو طرفه تکنیک‌های اجرایی از این قطعات پهن بتنی هستند؛ اما هر کدام از این تکنیک‌ها می‌توانند در تنوع گسترده‌تری مانند دال‌های آویخته، یک‌طرفه، وافل، مسلح، قارچی و یا حبابی و حتی دال‌های کامپوزیتی و... اجرا شوند. خرید قطعات بتنی انواع دال در تمامی فضاهای ساختمانی متداول است.

کاربرد قطعات پیش ساخته بتنی


انواع بلوک‌های بتنی


بلوک‌ها کاربردی‌ترین قطعات پیش ساخته بتنی هستند که در اندازه‌های مختلف و برای کاربردهای گوناگون تولید می‌شوند. بلوک‌های بتنی با هدف دیوارچینی ابداع شده‌اند؛ اما اندازه آنها معمولاً از انواع آجر و یا سفال بسیار بزرگتر است. بنابراین در سرعت اجرای پروژه‌ها تأثیرگذار هستند. در عین ‌حال قیمت قطعات پیش ساخته بتنی انواع بلوک به نسبت ارزان است که باعث محبوبیت آنها شده ‌است.
این قطعات بتنی بلوکی شکل را معمولاً از انواع بتن‌های سبک دانه تولید می‌کنند. در ترکیب بتن آنها از پوکه‌های خرد آتش‌فشانی مانند پرلیت که چگالی کمی دارند، استفاده ‌شده است. برای همین است که هر بلوک بتنی را می‌توانیم در فهرست قطعات سبک بتنی قرار داده که در دیوارچینی تأثیر چندانی در افزایش وزن مرده ساختمان ندارند. انواع بلوک بتنی متنوع هستند که کاربردی‌ترین آنها به قرار زیر است.


بلوک AAC


یک نوع بلوک سبک بتنی است که کاربردی گسترده برای دیوارچینی در فضاهای ساختمانی دارد. این نوع بلوک را با نام‌های دیگری همچون بلوک کیبکس، بلوک سبک اتوکلاو و یا بلوک متخلخل نیز معرفی می‌کنند. ویژگی برجسته این بلوک استفاده از بتن اتوکلاو برای ساخت آن است. این نوع بتن با تزریق گاز تهیه شده و ساختار کاملاً متخلخل دارد که وزن آن را کاملاً سبک خواهد کرد. در ساخت قطعات پیش ساخته بتنی از نوع بلوک AAC، ترکیبات سیلیس، سیمان آهکی، پودر آلومینیوم و... استفاده‌ شده است؛ اما به‌ علت استفاده از بتن اتوکلاو و تکنیک دمیدن گاز حدود ۶۰ الی ۸۰ درصد حجم آن را هوا تشکیل داده است. بنابراین علاوه‌ بر سبک بودن، خصوصیات دیگری همچون عایق حرارتی و یا عایق صوتی نیز دارد. به ‌همین دلیل است که از بهترین قطعات بتنی در دیوارچینی فضاهای ساختمانی هستند.

| خرید قطعات پیش ساخته بتنی


بلوک CLC


به این بلوک اصطلاحاً بلوک‌های سلولی نیز گفته می‌شود که در فهرست جدیدترین انواع قطعات پیش ساخته بتنی قرار می‌گیرند. این نوع بلوک را از بتن مقاوم اما سبک وزن تولید می‌کنند که در ترکیب آن از سیمان پرتلند به ‌همراه شن، ماسه، خاکستر بادی و افزودنی‌های فوم استفاده ‌شده است. فوم نوعی افزودنی مدرن به بتن است که بافت آن را منسجم اما سبک ‌وزن می‌کند. به شکلی که می‌توانیم برای تولید قطعات بتنی حجیم با وزن کم اقدام کنیم.
ساختار حجیم اما سبک وزن بلوک‌های CLC مقاومت فیزیکی بالایی ندارد و بیشتر به ‌عنوان یک جدا کننده در بخش‌های داخلی ساختمان و یا کف‌سازی های غیر باربر در پروژه‌های عمرانی استفاده می‌شود. همچنین از بهترین مصالح ساختمانی دیوارچینی برای ایجاد عایق‌های صوتی و حرارتی هستند. قیمت قطعات بتنی بلوک‌های CLC از دیگر اقلام مشابه بالاتر است؛ اما در عمل کارایی بیشتری دارند.


بلوک لیکا


در ساخت بتن برای این نوع بلوک از دانه‌های لیکا در کنار شن و ماسه استفاده‌ شده است. لیکا خرده دانه‌های رسی سبک و منبسط شده‌ است. این دانه‌های سبک را از طریق انبساط خاک رس در کوره‌های گردان با حرارتی بالغ بر ۱۲۰۰ درجه سانتی‌گراد تولید می‌کنند. محصول نهایی دانه‌های گرد و خاکی اما کاملاً سخت و بسیار سبک است که نوعی پوکه صنعتی محسوب شده و به آن لیکا می‌گویند.
بلوک‌های لیکا در مقابل انجماد و چرخه‌های سنگین تنش‌های دمایی کاملاً مقاوم هستند. در عین ‌حال سبک بوده که در دیوارچینی باعث افزایش وزن مرده ساختمان نمی‌شوند. خرید قطعات بتنی بلوک لیکا معمولاً برای دیوارچینی جداره‌های بیرونی ساختمان انجام می‌شود؛ زیرا علاوه ‌بر سبک بودن و عایق بودن از مقاومت بالایی در برابر شرایط نامساعد جوی برخوردار هستند.

قیمت قطعات پیش ساخته بتنی


بلوک‌های نیوجرسی


انواع نیوجرسی نیز در دسته‌بندی بلوک‌های بتنی از سری محصولات قطعات پیش ساخته بتنی قرار می‌گیرند؛ اما کاربرد آنها به ‌کلی با دیگر اقلام بلوک متفاوت است. هر بلوک نیوجرسی نوعی دیوارک کم‌ارتفاع برای جداسازی موقت فضاهای باز شهری، جاده‌ای و ساختمانی است.
بلوک‌های نیوجرسی برای اولین ‌بار توسط مهندسین ایالت نیوجرسی آمریکا ابداع شدند تا از آنها برای تفکیک ساده، سریع و قابل حمل جاده‌های بین شهری استفاده کنند. هر بلوک نیوجرسی یک قطعه بزرگ بتنی به شکل مستطیل با مقطع مثلثی شکل است که با تکنیک بتن مسلح در محل کارخانه تولید می‌شود. از انواع این قطعات پیش ساخته بتنی برای جدا کردن فضاهای شهری و ساختمانی و خصوصاً جاده‌ها استفاده می‌شود. حتی می‌توانند جایگزین گاردریل برای حفظ حریم جاده و افزایش امنیت ماشین‌ها باشند.


کف‌پوش های بتنی


کف‌پوش ها از دیگر اقلام در دسته‌بندی قطعات پیش ساخته بتنی محسوب شده که در اندازه‌های گوناگون با سطوح کاملاً مسطح جهت پوشاندن فضاهای بزرگ ساختمانی و یا محوطه کارایی دارند. در ترکیب بتن این قطعات از افزودنی‌های خاص ضد سایش استفاده می‌شود که آنها را در مقابل هر نوع بار سایشی و ترافیکی کاملاً مقاوم می‌کند.
کف‌پوش‌های بتنی چه از نظر ابعادی و چه از نظر طرح و شکل در تنوع زیاد تولید شده‌اند. خرید قطعات پیش ساخته بتنی از انواع کف‌پوش ها هم برای پوشاندن کفسازی داخلی و هم در پروژه‌های کف‌سازی خارجی ساختمان متداول است. البته نوع ترکیب بتن در ساخت کف‌پوش های خارجی با الگوی تهیه بتن کف‌پوش های داخلی ساختمان تفاوت‌هایی دارد.


مبلمان‌های شهری


چند سالی است که ایده‌ی خلاقانه اما کاملاً کاربردی تولید قطعات بتنی به شکل مبلمان شهری مطرح است. این نوع مبلمان‌های شهری تماماً از بتن آرمه تولید می‌شوند و به نسبت صندلی‌های فلزی از استحکام بالاتر، راحتی بیشتر و البته ماندگاری بالاتری برخوردار هستند. سبک‌های مختلفی از انواع صندلی، میز، نیمکت و... مخصوص مبلمان شهری با استفاده از بتن مسلح ابداع شده ‌است. همچنین طیف بزرگی از دیگر اقلام مانند حوض‌ها، مخازن زباله و... را نیز با استفاده از قطعات پیش ساخته بتنی تهیه می‌کنند. به این گروه بزرگ از محصولات، اصطلاحاً مبلمان شهری گفته می‌شود؛ زیرا مناسب نصب در فضاهای باز طراحی ‌شده‌اند؛ اما از شرایط استفاده در باغ‌ها و حیاط منازل نیز برخوردار هستند.

فروش آنلاین قطعات پیش ساخته بتنی


انواع باکس و کالورت بتنی


کالورت‌ها و باکس‌ها از جمله کاربردی‌ترین قطعات پیش ساخته بتنی هستند که برای تولید مسیرهای آب‌رو چه در سطح زمین و یا زیر زمین کارایی دارند. فرم هندسی این قطعات بتنی به شکل بلوک‌های خیلی بزرگ اما توخالی است که وقتی در کنار هم چفت می‌شوند، یک مسیر بسته مناسب عبور جریان آب را ایجاد می‌کنند.
کالورت و باکس هر دو از قطعات بتنی برای تولید مسیرهای عبور آب و یا فاضلاب هستند که در ساخت آنها از بتن‌های ضد آب ساخته‌ شده از سیمان‌های پوزولانی استفاده ‌شده است؛ اما در طراحی و شرایط کاربردی تفاوت‌هایی دارند.
•    کالورت: فرم بلوکی توخالی دارد که در کنار هم خط لوله‌ای شکل ایجاد کرده و مناسب جابجایی آب در زیر زمین است. از کالورت فقط برای جابجایی آب استفاده می‌شود.
•    باکس: اگر چه فرم بلوکی به مانند کالورت دارند؛ اما برای جابجایی آب در سطح زمین طراحی شده‌اند. معمولاً از باکس‌ها در مواردی از قبیل دهانه آب‌روی پل‌ها، ساخت تونل‌ها، ساخت زیرگذرها و یا روگذرها، راه‌های ارتباطی و... استفاده می‌شود.

آب‌رو های بتنی


آب‌رو نوعی قطعه پیش ساخته بتنی است که برای تولید مسیرهایی مناسب جمع‌آوری آب‌های سطحی طراحی ‌شده است. قطعات آب‌رو فرم هندسی گود دارند و به ‌راحتی در کنار هم چفت می‌شوند تا یک کانال برای انتقال آب‌های سطحی و یا جابجایی آب رودخانه‌های دائمی و فصلی باشند. معمولاً انواع آب‌رو را در مقیاس‌های کوچک با ارتفاع کم و بدون آرماتور تولید می‌کنند و عموماً مصرف شهری در جمع‌آوری آب باران دارند.

جداول شهری


جدول‌ها از جمله شناخته ‌شده‌ترین قطعات بتنی هستند. کاربرد قطعات پیش ساخته بتنی در قامت جدول‌ها برای عموم فضاهای شهری و ساختمانی است. در حاشیه سازی هر نوع خیابان، بزرگراه، کوچه و حتی محوطه‌های شهری و ساختمانی از این جداول استفاده می‌کنند. تا جاییکه می‌توانند در صدر فهرست کاربردی‌ترین قطعات بتنی قرار بگیرند. البته یکی از ساده‌ترین انواع این قطعات نیز هستند.

خرید قطعات بتنی


قیمت قطعات پیش ساخته بتنی


قیمت قطعات بتنی تحت تأثیر فاکتورهای گوناگون قرار دارد. نوع قطعه، ابعاد قطعه، نوع بتن کار شده در قطعه، درجه مقاومت فیزیکی و فرسایشی و... همگی از جمله نکات تعیین ‌کننده قیمت قطعات پیش ساخته بتنی هستند. در هنگام خرید قطعات بتنی لازم است تا به کیفیت ساخت خصوصاً ابعاد دقیق و لبه‌های خوش‌تراش آنها توجه کنید. برای خرید آنلاین قطعات پیش ساخته بتنی می‌توانید از خدمات گروه مت سل بهره‌مند شوید. مت سل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان است که با هدف فروش آنلاین قطعات پیش ساخته بتنی فعالیت می‌کند. در مت سل به طیف بزرگی از برترین تولیدکنندگان قطعات بتنی دسترسی دارید و می‌توانید با مقایسه قیمت ها برای خرید آنلاین قطعات بتنی در انواع گوناگون آنها اقدام کنید. همچنین خرید بتن آماده نیز از دیگر کارهایی است که می‌توانید از طریق مت سل اقدام کنید.
 

قطعات پیش ساخته بتنی شامل چه محصولاتی می‌شوند؟

قطعات پیش ساخته بتنی تحولی بزرگ در صنعت ساختمان‌سازی هستند. این قطعات که به ‌سادگی با تکنیک تزریق بتن در قالب‌ها همراه با آرماتور شکل می‌گیرند، در مراحل کارخانه‌ای تولید شده تا به مانند قطعات پازل در محل پروژه کنار یکدیگر قرار بگیرند. ایده‌ای خلاقانه که حالا هم بر ‌سرعت مراحل ساختمان سازی افزوده است و هم باعث افزایش کیفیت ساخت‌وسازها شده ‌است؛ اما این قطعات پیش ساخته بتنی کدام‌اند؟
تکنیک ساخت انواع قطعات پیش ساخته بتنی یکسان است و در همگی آنها از تزریق بتن در قالب‌های فلزی یا پلاستیکی استفاده می‌کنند. اما نوع طراحی، فرم هندسی، نوع بتن و البته کاربرد قطعات پیش ساخته بتنی تفاوت‌هایی دارند. انواع دال‌ها، بلوک‌ها، نیوجرسی، دیوارها و حتی قطعات تزیینی ساختمان در فهرست بلند بالای این محصولات قرار می‌گیرند. در این مقاله از مت سل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان به معرفی انواع قطعات بتنی پرداخته و آنها را از نظر روش ساخت تا قابلیت‌های کاربردی بررسی می‌کنیم. همچنین برای خرید آنلاین قطعات بتنی می توانید از خدمات گروه مت سل استفاده کنید.

انواع قطعات پیش ساخته بتنی


قطعات پیش ساخته بتنی چیست؟


قطعات بتنی روش تزریق بتن در فرآیندی کارخانه‌ای است. در این ایده به ‌جای آنکه در محل پروژه دست ‌به ‌کار باشیم و کارگاه‌های شلوغ، بزرگ و پرهزینه بتن‌سازی را دایر کنیم، این کار را در کارخانه انجام می‌دهیم. به شکلی که در هر کارخانه خطوط تولید قطعات بتنی فعالیت می‌کند.
هر قطعه پیش ساخته بتنی از فرم هندسی دقیق بتن آرمه تشکیل شده‌ است. برای این کار شبکه آرماتور با فرم هندسی مورد نظر تهیه شده و توسط قالب از بتن احاطه می‌شود. به ‌این ‌ترتیب می‌توانیم تعداد زیادی قطعات بتنی را با شکل یکسان، ساختار محکم و قابلیت کنار هم قرار گرفتن تولید نماییم.
خرید قطعات پیش ساخته بتنی در این سال‌های اخیر افزایش پیدا کرده ‌است. این قطعات باعث افزایش سرعت مراحل ساخت شده و در کاهش هزینه‌ها، کیفیت بهتر ساخت، زیبایی ساختمان و... تأثیرگذار هستند. از طرفی کاملاً مناسب کارگاه‌های کوچک هستند. زیرا دیگر نیازی نیست تا یک سایت تولید بتن را در فضایی محدود راه‌اندازی کنیم.


انواع قطعات پیش ساخته بتنی کدام‌اند؟


ایده تولید قطعات بتنی از همان ابتدا مورد توجه قرار گرفت و این محصولات خیلی زود در فهرست محبوب‌ترین و کاربردی‌ترین مصالح ساختمانی قرار گرفت. در تمام این سال‌ها مهندسین به ابداع روش‌های بهتر تولید این قطعات فکر کرده‌اند و حالا تنوع بزرگی از انواع آنها را تولید می‌کنند. در ادامه به معرفی کاربردی‌ترین ها از انواع قطعات بتنی می‌پردازیم.


دیوار پیش ساخته بتنی


دیوارهای پیش ساخته از اولین ابتکارات در دنیای قطعات بتنی بودند که حالا هم همچنان در فهرست کاربردی‌ترین انواع قطعات بتنی قرار می‌گیرند. این دیوارها را در اندازه‌های مختلف و با الگوهای متفاوت از قبیل دیوارهای ساده، مفصلی، لولایی و یا چفت شونده طراحی می‌کنند. برخی از انواع آنها مناسب جداره سازی در فضاهای ساختمانی هستند و برخی دیگر را مخصوص دیوارکشی در محوطه طراحی کرده‌اند. استفاده از دیوار پیش ساخته بتنی مراحل طولانی ‌مدت دیوارچینی در ساختمان‌سازی را کاهش داده و در بهبود هزینه کارگر کاملاً تأثیرگذار است.


انواع ستون‌های پیش ساخته بتنی


ستون‌های پیش ساخته از محصولات شناخته ‌شده در دنیای قطعات بتنی هستند که به‌ خوبی می‌توانند در ساختار یکپارچه بزرگترین ساختمان‌ها نیز قرار بگیرند. برای اجرای ساختمان‌های بزرگ که دارای ستون‌های زیادی هستند، استفاده از این قطعات پیش ساخته بتنی سودمند است و می‌تواند سرعت اجرای عملیات را افزایش دهد.
اما چالش جدی در ساخت ستون، ایجاد بافت متراکم بتنی در آن است. در روش‌های کلاسیک که با تزریق بتن در قالب صورت می‌گیرد، به ‌علت محدود بودن فضا و زیاد بودن تعداد آرماتورها احتمال توزیع یکدست بتن کامل نیست و همراه خطر جا ماندن مقدار قابل ‌توجه حباب وجود دارد. این در حالی است که ستون پیش ساخته در محل کارخانه با تکنیک‌های حرفه‌ای ویبره زنی تولید شده و بافت بتنی یکدستی دارند و به ‌خوبی می‌توانند بارهای سنگین ساختمانی را منتقل کنند.

انواع قطعات پیش ساخته بتنی


تیر پیش ساخته بتنی


همان‌طور که می‌دانید تیرها اعضای افقی در شکل‌گیری اسکلت‌های بتنی هستند که کاملاً تحت تأثیر نیروهای کششی سازه قرار دارند. از تیرها برای مهار نیروهای عمود بر محورهای افقی و انتقال آن به ستون‌ها استفاده می‌کنند. البته مراحل آرماتوربندی، قالب گیری و تزریق بتن انواع تیر در محیط پروژه ساختمانی دشوار است. اما می‌توانیم از قطعات تیر پیش ساخته برای اتصالات افقی سازه‌ها استفاده کنیم.
انواع تیر پیش ساخته بتنی را به دو شکل خرپایی و یا پیش تنیده تولید می‌کنند. نوع خرپایی کاربرد گسترده‌ای دارد که در سه تیپ با سطح مقطع‌های مستطیلی، T شکل و یا L شکل ساخته می‌شوند. نوع نیاز به انواع تیر پیش ساخته متفاوت است و باید با توجه به نوع سازه از آنها استفاده شود.


انواع دال پیش ساخته بتنی


دال‌ها یا همان اسلب از کاربردی‌ترین اعضای بتنی سازه هستند که تماماً با استفاده از تکنیک‌های پیش ساخته بتنی تهیه می‌شوند. از نگاه فنی به هر عضو بتنی که سطح مقطع آن بسیار بزرگتر از ضخامت آن باشد، اصطلاحاً دال گفته می‌شود. به ‌این ‌ترتیب دال نوعی صفحات بزرگ و محکم بتنی برای تراز کردن طبقات ساختمان هستند که نقش برجسته در باربری دارند. انواع دال را به شکل قطعات پیش ساخته بتنی برای اجرای پروژه‌های کف سازی، سقف و... استفاده می‌کنند که به قرار زیر هستند:
•    دال پیش تنیده: یک نوع دال با ساختار فیزیکی بسیار مقاوم است که علاوه ‌بر کفسازی می‌تواند نقش باربری در سازه داشته باشد. از این نوع دال عموماً برای بهبود مقاومت کششی در ساختارهای بزرگ بتنی استفاده می‌کنند.
•    دال دو طرفه: دال‌ها با پهنای بزرگ بتنی هستند که برای ایجاد سقف‌های یکپارچه استفاده می‌شوند و می‌توانند بار استاتیکی و یا دینامیکی هر طبقه را به تیرهای اطراف خود منتقل کنند. از این نوع دال عموماً برای اجرای سقف‌های بزرگ با دهانه باز در پارکینگ‌های چند طبقه، ساختمان‌های تجاری و یا پاساژها و... استفاده می‌کنند.
دال‌های پیش تنیده و یا دو طرفه تکنیک‌های اجرایی از این قطعات پهن بتنی هستند؛ اما هر کدام از این تکنیک‌ها می‌توانند در تنوع گسترده‌تری مانند دال‌های آویخته، یک‌طرفه، وافل، مسلح، قارچی و یا حبابی و حتی دال‌های کامپوزیتی و... اجرا شوند. خرید قطعات بتنی انواع دال در تمامی فضاهای ساختمانی متداول است.

کاربرد قطعات پیش ساخته بتنی


انواع بلوک‌های بتنی


بلوک‌ها کاربردی‌ترین قطعات پیش ساخته بتنی هستند که در اندازه‌های مختلف و برای کاربردهای گوناگون تولید می‌شوند. بلوک‌های بتنی با هدف دیوارچینی ابداع شده‌اند؛ اما اندازه آنها معمولاً از انواع آجر و یا سفال بسیار بزرگتر است. بنابراین در سرعت اجرای پروژه‌ها تأثیرگذار هستند. در عین ‌حال قیمت قطعات پیش ساخته بتنی انواع بلوک به نسبت ارزان است که باعث محبوبیت آنها شده ‌است.
این قطعات بتنی بلوکی شکل را معمولاً از انواع بتن‌های سبک دانه تولید می‌کنند. در ترکیب بتن آنها از پوکه‌های خرد آتش‌فشانی مانند پرلیت که چگالی کمی دارند، استفاده ‌شده است. برای همین است که هر بلوک بتنی را می‌توانیم در فهرست قطعات سبک بتنی قرار داده که در دیوارچینی تأثیر چندانی در افزایش وزن مرده ساختمان ندارند. انواع بلوک بتنی متنوع هستند که کاربردی‌ترین آنها به قرار زیر است.


بلوک AAC


یک نوع بلوک سبک بتنی است که کاربردی گسترده برای دیوارچینی در فضاهای ساختمانی دارد. این نوع بلوک را با نام‌های دیگری همچون بلوک کیبکس، بلوک سبک اتوکلاو و یا بلوک متخلخل نیز معرفی می‌کنند. ویژگی برجسته این بلوک استفاده از بتن اتوکلاو برای ساخت آن است. این نوع بتن با تزریق گاز تهیه شده و ساختار کاملاً متخلخل دارد که وزن آن را کاملاً سبک خواهد کرد. در ساخت قطعات پیش ساخته بتنی از نوع بلوک AAC، ترکیبات سیلیس، سیمان آهکی، پودر آلومینیوم و... استفاده‌ شده است؛ اما به‌ علت استفاده از بتن اتوکلاو و تکنیک دمیدن گاز حدود ۶۰ الی ۸۰ درصد حجم آن را هوا تشکیل داده است. بنابراین علاوه‌ بر سبک بودن، خصوصیات دیگری همچون عایق حرارتی و یا عایق صوتی نیز دارد. به ‌همین دلیل است که از بهترین قطعات بتنی در دیوارچینی فضاهای ساختمانی هستند.

| خرید قطعات پیش ساخته بتنی


بلوک CLC


به این بلوک اصطلاحاً بلوک‌های سلولی نیز گفته می‌شود که در فهرست جدیدترین انواع قطعات پیش ساخته بتنی قرار می‌گیرند. این نوع بلوک را از بتن مقاوم اما سبک وزن تولید می‌کنند که در ترکیب آن از سیمان پرتلند به ‌همراه شن، ماسه، خاکستر بادی و افزودنی‌های فوم استفاده ‌شده است. فوم نوعی افزودنی مدرن به بتن است که بافت آن را منسجم اما سبک ‌وزن می‌کند. به شکلی که می‌توانیم برای تولید قطعات بتنی حجیم با وزن کم اقدام کنیم.
ساختار حجیم اما سبک وزن بلوک‌های CLC مقاومت فیزیکی بالایی ندارد و بیشتر به ‌عنوان یک جدا کننده در بخش‌های داخلی ساختمان و یا کف‌سازی های غیر باربر در پروژه‌های عمرانی استفاده می‌شود. همچنین از بهترین مصالح ساختمانی دیوارچینی برای ایجاد عایق‌های صوتی و حرارتی هستند. قیمت قطعات بتنی بلوک‌های CLC از دیگر اقلام مشابه بالاتر است؛ اما در عمل کارایی بیشتری دارند.


بلوک لیکا


در ساخت بتن برای این نوع بلوک از دانه‌های لیکا در کنار شن و ماسه استفاده‌ شده است. لیکا خرده دانه‌های رسی سبک و منبسط شده‌ است. این دانه‌های سبک را از طریق انبساط خاک رس در کوره‌های گردان با حرارتی بالغ بر ۱۲۰۰ درجه سانتی‌گراد تولید می‌کنند. محصول نهایی دانه‌های گرد و خاکی اما کاملاً سخت و بسیار سبک است که نوعی پوکه صنعتی محسوب شده و به آن لیکا می‌گویند.
بلوک‌های لیکا در مقابل انجماد و چرخه‌های سنگین تنش‌های دمایی کاملاً مقاوم هستند. در عین ‌حال سبک بوده که در دیوارچینی باعث افزایش وزن مرده ساختمان نمی‌شوند. خرید قطعات بتنی بلوک لیکا معمولاً برای دیوارچینی جداره‌های بیرونی ساختمان انجام می‌شود؛ زیرا علاوه ‌بر سبک بودن و عایق بودن از مقاومت بالایی در برابر شرایط نامساعد جوی برخوردار هستند.

قیمت قطعات پیش ساخته بتنی


بلوک‌های نیوجرسی


انواع نیوجرسی نیز در دسته‌بندی بلوک‌های بتنی از سری محصولات قطعات پیش ساخته بتنی قرار می‌گیرند؛ اما کاربرد آنها به ‌کلی با دیگر اقلام بلوک متفاوت است. هر بلوک نیوجرسی نوعی دیوارک کم‌ارتفاع برای جداسازی موقت فضاهای باز شهری، جاده‌ای و ساختمانی است.
بلوک‌های نیوجرسی برای اولین ‌بار توسط مهندسین ایالت نیوجرسی آمریکا ابداع شدند تا از آنها برای تفکیک ساده، سریع و قابل حمل جاده‌های بین شهری استفاده کنند. هر بلوک نیوجرسی یک قطعه بزرگ بتنی به شکل مستطیل با مقطع مثلثی شکل است که با تکنیک بتن مسلح در محل کارخانه تولید می‌شود. از انواع این قطعات پیش ساخته بتنی برای جدا کردن فضاهای شهری و ساختمانی و خصوصاً جاده‌ها استفاده می‌شود. حتی می‌توانند جایگزین گاردریل برای حفظ حریم جاده و افزایش امنیت ماشین‌ها باشند.


کف‌پوش های بتنی


کف‌پوش ها از دیگر اقلام در دسته‌بندی قطعات پیش ساخته بتنی محسوب شده که در اندازه‌های گوناگون با سطوح کاملاً مسطح جهت پوشاندن فضاهای بزرگ ساختمانی و یا محوطه کارایی دارند. در ترکیب بتن این قطعات از افزودنی‌های خاص ضد سایش استفاده می‌شود که آنها را در مقابل هر نوع بار سایشی و ترافیکی کاملاً مقاوم می‌کند.
کف‌پوش‌های بتنی چه از نظر ابعادی و چه از نظر طرح و شکل در تنوع زیاد تولید شده‌اند. خرید قطعات پیش ساخته بتنی از انواع کف‌پوش ها هم برای پوشاندن کفسازی داخلی و هم در پروژه‌های کف‌سازی خارجی ساختمان متداول است. البته نوع ترکیب بتن در ساخت کف‌پوش های خارجی با الگوی تهیه بتن کف‌پوش های داخلی ساختمان تفاوت‌هایی دارد.


مبلمان‌های شهری


چند سالی است که ایده‌ی خلاقانه اما کاملاً کاربردی تولید قطعات بتنی به شکل مبلمان شهری مطرح است. این نوع مبلمان‌های شهری تماماً از بتن آرمه تولید می‌شوند و به نسبت صندلی‌های فلزی از استحکام بالاتر، راحتی بیشتر و البته ماندگاری بالاتری برخوردار هستند. سبک‌های مختلفی از انواع صندلی، میز، نیمکت و... مخصوص مبلمان شهری با استفاده از بتن مسلح ابداع شده ‌است. همچنین طیف بزرگی از دیگر اقلام مانند حوض‌ها، مخازن زباله و... را نیز با استفاده از قطعات پیش ساخته بتنی تهیه می‌کنند. به این گروه بزرگ از محصولات، اصطلاحاً مبلمان شهری گفته می‌شود؛ زیرا مناسب نصب در فضاهای باز طراحی ‌شده‌اند؛ اما از شرایط استفاده در باغ‌ها و حیاط منازل نیز برخوردار هستند.

فروش آنلاین قطعات پیش ساخته بتنی


انواع باکس و کالورت بتنی


کالورت‌ها و باکس‌ها از جمله کاربردی‌ترین قطعات پیش ساخته بتنی هستند که برای تولید مسیرهای آب‌رو چه در سطح زمین و یا زیر زمین کارایی دارند. فرم هندسی این قطعات بتنی به شکل بلوک‌های خیلی بزرگ اما توخالی است که وقتی در کنار هم چفت می‌شوند، یک مسیر بسته مناسب عبور جریان آب را ایجاد می‌کنند.
کالورت و باکس هر دو از قطعات بتنی برای تولید مسیرهای عبور آب و یا فاضلاب هستند که در ساخت آنها از بتن‌های ضد آب ساخته‌ شده از سیمان‌های پوزولانی استفاده ‌شده است؛ اما در طراحی و شرایط کاربردی تفاوت‌هایی دارند.
•    کالورت: فرم بلوکی توخالی دارد که در کنار هم خط لوله‌ای شکل ایجاد کرده و مناسب جابجایی آب در زیر زمین است. از کالورت فقط برای جابجایی آب استفاده می‌شود.
•    باکس: اگر چه فرم بلوکی به مانند کالورت دارند؛ اما برای جابجایی آب در سطح زمین طراحی شده‌اند. معمولاً از باکس‌ها در مواردی از قبیل دهانه آب‌روی پل‌ها، ساخت تونل‌ها، ساخت زیرگذرها و یا روگذرها، راه‌های ارتباطی و... استفاده می‌شود.

آب‌رو های بتنی


آب‌رو نوعی قطعه پیش ساخته بتنی است که برای تولید مسیرهایی مناسب جمع‌آوری آب‌های سطحی طراحی ‌شده است. قطعات آب‌رو فرم هندسی گود دارند و به ‌راحتی در کنار هم چفت می‌شوند تا یک کانال برای انتقال آب‌های سطحی و یا جابجایی آب رودخانه‌های دائمی و فصلی باشند. معمولاً انواع آب‌رو را در مقیاس‌های کوچک با ارتفاع کم و بدون آرماتور تولید می‌کنند و عموماً مصرف شهری در جمع‌آوری آب باران دارند.

جداول شهری


جدول‌ها از جمله شناخته ‌شده‌ترین قطعات بتنی هستند. کاربرد قطعات پیش ساخته بتنی در قامت جدول‌ها برای عموم فضاهای شهری و ساختمانی است. در حاشیه سازی هر نوع خیابان، بزرگراه، کوچه و حتی محوطه‌های شهری و ساختمانی از این جداول استفاده می‌کنند. تا جاییکه می‌توانند در صدر فهرست کاربردی‌ترین قطعات بتنی قرار بگیرند. البته یکی از ساده‌ترین انواع این قطعات نیز هستند.

خرید قطعات بتنی


قیمت قطعات پیش ساخته بتنی


قیمت قطعات بتنی تحت تأثیر فاکتورهای گوناگون قرار دارد. نوع قطعه، ابعاد قطعه، نوع بتن کار شده در قطعه، درجه مقاومت فیزیکی و فرسایشی و... همگی از جمله نکات تعیین ‌کننده قیمت قطعات پیش ساخته بتنی هستند. در هنگام خرید قطعات بتنی لازم است تا به کیفیت ساخت خصوصاً ابعاد دقیق و لبه‌های خوش‌تراش آنها توجه کنید. برای خرید آنلاین قطعات پیش ساخته بتنی می‌توانید از خدمات گروه مت سل بهره‌مند شوید. مت سل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان است که با هدف فروش آنلاین قطعات پیش ساخته بتنی فعالیت می‌کند. در مت سل به طیف بزرگی از برترین تولیدکنندگان قطعات بتنی دسترسی دارید و می‌توانید با مقایسه قیمت ها برای خرید آنلاین قطعات بتنی در انواع گوناگون آنها اقدام کنید. همچنین خرید بتن آماده نیز از دیگر کارهایی است که می‌توانید از طریق مت سل اقدام کنید.