ماشین آلات ساختمانی بتن ریزی

طراحی سازه‌های بتن آرمه در سطح صنعت ساخت‌وساز متداول است. حالا تعداد بی‌شمار ساختمان بلند مرتبه و یا سازه‌های محکم و بزرگ عمرانی با استفاده از تکنیک اسکلت بتنی طراحی می‌شوند. اما بحث کلیدی در این‌باره روش ساخت بتن و استفاده از آن در سطح فعالیت‌های عمرانی است. برای این منظور انواع ماشین آلات ساختمانی طراحی ‌شده است.

مراحل ساخت بتن تقریباً ساده است. به شرط آنکه مهارت استفاده مناسب از ماشین آلات ساختمانی و ماشین آلات تولید شن و ماسه را کسب کرده باشیم. طراحی سازه‌های بتن آرمه یک پروسه زنجیروار است که در هر مرحله با نوع تخصصی از ماشین آلات ساختمانی کار می‌کنیم. از بتونیر، انواع ملات ساز، ستون ریز و یا ویبراتورها در این پروسه تقریباً طولانی استفاده می‌شود.

ماشین آلات ساختمانی

مراحل مقدماتی ساخت بتن

بتن متریال بسیار مقاوم، ماندگار با تحمل کششی بسیار بالایی است. بتن در دسته مصالح ساختمانی ترکیبی قرار می‌گیرد. به ‌این ‌ترتیب که از مخلوط شدن مصالح پایه مانند سیمان پرتلند، آب و ماسه و یا شن تهیه می‌شود.

از انواع بتن برای طراحی انواع سازه اسکلت بتنی استفاده می‌کنند. نوع سیمان، دانه‌بندی شن و ماسه و حضور دیگر افزودنی‌ها مانند روان‌کننده ها، الیاف‌های بتنی و یا کندگیر کننده ها و... در کیفیت و کارایی نهایی بتن تأثیرگذار هستند. اما در قدم نهایی مهم است که مصالح پایه را در نسبت‌های مناسب و فرموله شده با یکدیگر مخلوط کنید. برای اینکار به انواع میکسر بتن نیاز دارید.

ماشین آلات ساختمانی بتن ریزی

دستگاه بتونیر (میکسر بتن)

بتونیر یا همان میکسر بتن اولین دستگاه تخصصی است که در پروسه ساخت سازه‌های بتن ‌آرمه استفاده می‌شود. این دستگاه نوعی میکسر بزرگ با دیگ حجیم فلزی است که مخصوص ترکیب مصالح ساختمانی برای تهیه بتن طراحی‌ شده است.

هر دستگاه میکسر بتن دارای یک دیگ گردان فلزی است. ظرفیت دیگ معرف انواع بتونیر است. انواع میکسر بتن‌ در ظرفیت های 250، 400، 750 و 1000 کیلویی طراحی می شوند.

دیگ میکسر بتن حول یک محور مرکزی می‌چرخد. برای چرخش دیگ نیز مکانیزم‌های متفاوتی مانند دیگ دنده زیر، دیگ دنده دور کمر و یا دیگ با مکانیزم رولیک لاستیک فشرده طراحی‌ شده است. در داخل دیگ نیز تیغه‌هایی تعبیه شده ‌است که همراه چرخش آن باعث مخلوط شدن مصالح در یکدیگر می‌شوند.

انواع میکسر بتن در تیپ‌های برقی، موتور بنزینی و یا موتور دیزلی طراحی می‌شوند. اما همگی آنها در کل ماشین تخصصی ترکیب مصالح و ساخت بتن هستند.

ماشین آلات ساختمانی

روش ساخت بتن با دستگاه بتونیر

روش بتن‌سازی با انواع دستگاه میکسر بتن در سطح کارگاهی ساده است و اصطلاحاً با عنوان بتن دستی معرفی می‌شود. بتن دستی ایده ساخت بتن در ابعاد کوچک برای انجام مراحل ساده سازه‌های بتنی است. برای بتن‌ریزی های سنگین بهتر است بتن آماده خریداری کنید و یا یک سیستم بچینگ( خط تولید بتن سیار) در محل کارگاه بسازید. اما معمولاً برای تخلیه بتن در ستون‌ها از دستگاه میکسر بتن استفاده می‌کنند.

معمولاً در سطح عملیات‌های ساختمان‌سازی از میکسر بتن‌های 300 لیتری استفاده می‌شود. اما در عمل فقط می‌توان از 250 لیتر دیگ این میکسرها برای ساخت بتن استفاده کرد. در سطح کارگاهی روش پیمانه زنی مصالح ساختمانی به شکل تقریبی و با نگاه تجربی انجام می‌شود. معمولاً نصف کیسه سیمان پرتلند همراه آب کافی برای هر مرحله بتن‌سازی در این میکسرها کفایت می‌کند.

در سطح کارگاه نمی‌توانیم ترازو به دست باشیم و وزن مصالح ساختمانی ریخته شده در دیگ میکسر بتن را اندازه‌گیری کنیم. اما می‌توانیم از پیمانه‌های دم‌دستی برای محاسبه‌ی تقریبی وزن مصالح ساختمانی استفاده کنیم. مثلاً هر بیل ساختمانی معادل 4 کیلو شن، ماسه و یا سیمان است. حجم تقریبی آب نیز با حجم سطل‌های فلزی استاندارد عملیات ساختمان‌سازی تقریب زده می‌شود. معمولاً در پروژه‌ها از سطل‌های 10 لیتری برای تخلیه آب در دیگ میکسر بتن استفاده می‌کنند.

به ‌این ‌ترتیب برای ساخت بتن دستی در میکسر بتن‌های 300 لیتری نیاز به نصف کیسه سیمان، حداقل 10 بیل شن و ماسه و 3 سطل آب دارید. البته بسته به نوع پروژه و فرمول کردن انواع بتن ممکن است مهندس ناظر سازه روش پیمانه زنی تخصصی را برای کارگران تدارک دیده باشد.

دستگاه ستون ریز

پس ‌از ساخت بتن باید آن را در داخل قالب ستون‌ها تخلیه کنیم. هر ستون از قبل آرماتوربندی شده ‌است و محیط اطراف آرماتورها به وسیله یک قالب مکعبی و یا استوانه‌ای احاطه شده ‌است. بتن تهیه شده از دستگاه میکسر بتن در داخل این قالب‌ها ریخته می‌شود. برای این کار از انواع ستون ریز استفاده می‌کنند.

ستون ریز از سری ماشین آلات ساختمانی حمل بتن است که الگوی طراحی شبیه به بالابرها دارد. با این تفاوت که می‌تواند بتن را دقیقاً در محل دهانه قالب ستون‌ها تخلیه کند. استفاده از ستون ریز باعث افزایش سرعت بتن‌ریزی، افزایش دقت بتن‌ریزی و کیفیت بهتر ستون‌ها پس‌ از خشک شدن بتن می‌شود. همچنین مراحل کار را ساده می‌کند و از اتلاف مصالح ساختمانی حین عملیات تخلیه بتن جلوگیری خواهد کرد. انواع ستون ریز را در دو مدل ستون ریز ریلی و یا ستون ریز گردان طراحی می‌کند.

دستگاه ستون ریز

ستون ریز ریلی

این دستگاه دارای شاسی مثلثی ‌شکل است که در وتر آن یک ریل بلند برای حمل باکت مصالح پیش‌ بینی ‌شده است. باکت بتن‌ریزی این دستگاه به شکلی طراحی ‌شده است تا به‌ سادگی بتوان آن را از بتن پر نمود و با دقت بتن را در محل قالب ستون تخلیه کرد.

این باکت به وسیله سیم بکسل بر روی ریل شاسی مثلثی ‌شکل ستون ریز جابه‌جا می‌شود. ارتفاع این شاسی برابر ارتفاع دهانه قالب ستون تنظیم خواهد شد. روش کار با دستگاه ستون ریز ریلی ساده است. این دستگاه ارزان ‌قیمت است و کارکردی دقیق و سریع دارد. اما پس ‌از پایان بتن‌ریزی هر ستون باید آن را تا کنار ستونی دیگر جابجا کنید.

ستون ریز گردان

ستون ریز گردان دستگاه تخلیه بتن در سطح پروژه‌های بزرگ عمرانی است. از این دستگاه برای بتن ریزی تعداد زیاد ستون استفاده می کنند. این دستگاه دارای یک شاسی گردان است که طراحی جرثقیل شکل دارد. باکت حمل بتن توسط سیم بکسل بلند می‌شود. موقعیت تخلیه نیز با استفاده از شاسی گردان دستگاه تنظیم خواهد شد. برای کار با این دستگاه از باکت‌های قیفی شکل و روش تخلیه از زیر باکت استفاده می‌کنند. این دستگاه می‌تواند حجم زیاد بتن را در مدت زمان کوتاه با کمترین تلفات در تعداد زیاد ستون تخلیه کند. لذا از کارآمدترین ماشین آلات ساختمانی در دسته‌بندی مراحل ساخت بتن آرمه می‌باشد.

ستون ریز گردان

دستگاه شیلنگ ویبراتور

شیلنگ ویبراتور از سری ماشین آلات ساختمانی است که در مراحل تکمیل عملیات بتن‌ریزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه نوعی ماشین متحرک تولید ارتعاش است که مخصوص کار با بتن طراحی شده است.

هر دستگاه شیلنگ ویبراتور از بخش موتوری و بخش ارتعاش تشکیل شده ‌است. بخش موتوری می‌تواند مولدهای برقی، بنزینی، دیزلی و یا بادی باشد. اما بخش ارتعاش یک شیلنگ بلند با روکش عایق شده‌ است. در داخل این شیلنگ محوری بلند تعبیه شده ‌است که در انتهای شیلنگ با پوکر در ارتباط است. پوکر بخش تولید ارتعاش این دستگاه است.

ویبره زنی راه‌حلی کارآمد برای همگن کردن بتن و خارج کردن حباب‌ها از عمق بتن می‌باشد. بتن در ابتدای امر، سیال بسیار چگالی است که تمایلی به توزیع یکنواخت ندارد. در این مرحله حجم زیادی حباب در داخل بتن باقیمانده است که تنها با استفاده از تکنیک‌های ارتعاشی می‌توانیم این حباب‌ها را خارج کنیم. انواع دستگاه شیلنگ ویبراتور برای این منظور طراحی شده‌اند. با انتخاب و استفاده درست این شیلنگ‌ها می‌توانیم بتن را به حجمی یکدست و عاری از حباب برسانیم.

دستگاه شیلنگ ویبراتور

انواع شیلنگ ویبراتور

شیلنگ ویبراتورها را براساس قطر پوکر، طول شیلنگ و نوع موتور دسته‌بندی می‌کنند. پوکر بخش ارتعاش این شیلنگ‌ها است که در انتهای آنها قرار گرفته و با نفوذ به اعماق بتن باعث ایجاد ارتعاش می‌شود. هر اندازه قطر پوکر بیشتر باشد، قدرت ارتعاش بالاتری نیز دارد.

طول شیلنگ ویبراتور معیار نفوذ آن در داخل بتن است. شیلنگ‌های طویل‌تر قدرت نفوذ عمیق‌تری در حجم زیاد بتن دارند و کاملاً مناسب ارتعاش قالب ستون‌ها هستند. اما در نظر داشته باشید که برای کار با شیلنگ‌های طولانی‌تر و ایجاد ارتعاش قوی‌تر به موتور قدرتمندتری نیز نیاز داریم. بر این اساس انواع شیلنگ ویبراتور به ‌قرار زیر دسته‌بندی می‌شوند.

  • شیلنگ ویبراتور مکانیکی: در این دستگاه شیلنگ مجزا از موتور طراحی‌ شده است. از موتورهای قدرتمند برقی و یا بنزینی و حتی دیزلی برای کوپل شدن با انواع شیلنگ‌های طولانی با پوکر بزرگ و قدرتمند استفاده می‌کنند. شیلنگ ویبراتورهای مکانیکی برای ویبره زنی حجم زیاد بتن طراحی شده اند.
  • شیلنگ ویبراتور دریلی: این دستگاه طراحی یکپارچه دارد. شیلنگ ویبراتور و موتور الکتریکی دستگاه به یکدیگر متصل هستند. دستگاه برای حمل‌ونقل در سطح فضاهای بتن‌ریزی شده طراحی ‌شده است. کار کردن با ویبراتور دریلی ساده است. اما قدرت ارتعاش کمی دارد. شیلنگ ویبراتور دریلی از ماشین آلات ساختمانی مناسب ویبره زنی بتن در قالب ستون اسکلت‌های بتنی است.

دستگاه شیلنگ ویبراتور

چرا از دستگاه شیلنگ ویبراتور استفاده می‌کنیم؟

بتن تهیه شده توسط میکسر بتن‌ها سیالی بسیار چگال است. حتی بتن آماده نیز سیالی کاملاً چگال می‌باشد. قاعدتاً می‌دانید که بتن در ترکیب مصالح ساختمانی پایه اعم از سیمان، شن، ماسه و آب شکل می‌گیرد. اما لازم است که ذرات شن و ماسه به طور کامل توسط ملات سیمان احاطه شوند. ولی اصطکاک زیاد میان ذرات شن و ماسه مانع از احاطه شدن کامل آنها توسط ملات سیمان می‌شود. به ‌این ‌ترتیب بتن ساختاری متخلخل، غیر یکنواخت و کاملاً چگال دارد که حین تخلیه نمی‌تواند به ‌خوبی در فضای داخل قالب‌ها توزیع شود. در نهایت همیشه مقداری هوا به شکل حباب در لایه‌های عمیق بتن باقی می‌ماند.

با استفاده از انواع شیلنگ ویبراتور می‌توانیم اصطکاک میان ذرات شن و ماسه را از میان ببریم. ارتعاش تولید شده توسط شیلنگ ویبراتور باعث جابجایی ذرات بتن شده و در توزیع یکنواخت و همگن آن تأثیرگذار است. به ‌این ‌ترتیب می‌توانیم تمام حباب‌های مانده در اعماق بتن را خارج کنیم. بتن پس ‌از ویبره زنی حجمی یکدست و کاملاً یکنواخت دارد.

انواع شیلنگ ویبراتور

از چه نوع مصالحی در بتن‌ریزی ستون‌ها استفاده می‌شود؟

در این مقاله به توضیحاتی کلی از انواع ماشین آلات ساختمانی درگیر برای ساخت بتن مناسب طراحی اسکلت‌های بتن آرمه پرداختیم. اما به صرف استفاده از ماشین آلات ساختمانی نمی‌توانیم بتن مناسب را تهیه کنیم. در قدم ابتدایی به مصالح ساختمانی مرغوب و کاملاً کاربردی مناسب با نوع سازه نیاز داریم.

برای ساختن بتن مناسب سازه‌های آرماتوربندی شده از سیمان پرتلند در کنار شن و ماسه طبیعی شسته شده استفاده می‌کنند. سیمان پرتلند معمولی (OPC) و سیمان پرتلند پوزولانی (PPC) از بهترین و رایج‌ترین نوع سیمان در مراحل ساخت انواع بتن ساختمانی هستند. از سیمان پرتلند معمولی، غالباً برای بتن‌ریزی دیوارها، مسیرها و یا سازه‌های غیر RCC (بتن غلتکی) و... استفاده می‌کنند. اما تحت شرایط خاصی مناسب ساخت بتن در سازه‌های پیش تنیده نیز هستند. در مقابل سیمان پرتلند PPC درجه مقاومت و نفوذناپذیری بالاتری دارد که برای ساختن بتن متراکم ساختمانی بهترین هستند. معمولاً در مراحل ساخت اسکلت‌های بتن‌ آرمه از سیمان پرتلند PPC استفاده می‌کنند.

نوع شن و ماسه نیز در تهیه بتن مناسب عملیات ساختمان‌سازی از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر بخواهیم نگاهی کلی داشته باشیم، لازم است تا از انواع شن و ماسه طبیعی (رودخانه‌ای) شسته شده برای تهیه بتن استفاده کنید. زیرا دانه‌های این نوع شن و ماسه فرم طبیعی و گرد با ظاهر صیقلی شده دارند. بنابراین مقدار اصطکاک میان دانه‌های شن و ماسه کم است. به ‌این ‌ترتیب بتن روان‌تر با قابلیت توزیع بهتری تهیه می‌شود. این دانه‌ها باید شسته شده باشند. زیرا لایه‌های خاکی شن و انواع ماسه طبیعی شسته نشده مانع توزیع و چسبندگی مناسب بتن می‌شوند. در این صورت حتی با استفاده از بهترین و قوی ترین ماشین آلات ساختمانی نیز نمی توانیم بتن مرغوب تهیه کنیم.

ماشین آلات ساختمانی بتن ریزی

طراحی سازه‌های بتن آرمه در سطح صنعت ساخت‌وساز متداول است. حالا تعداد بی‌شمار ساختمان بلند مرتبه و یا سازه‌های محکم و بزرگ عمرانی با استفاده از تکنیک اسکلت بتنی طراحی می‌شوند. اما بحث کلیدی در این‌باره روش ساخت بتن و استفاده از آن در سطح فعالیت‌های عمرانی است. برای این منظور انواع ماشین آلات ساختمانی طراحی ‌شده است.

مراحل ساخت بتن تقریباً ساده است. به شرط آنکه مهارت استفاده مناسب از ماشین آلات ساختمانی و ماشین آلات تولید شن و ماسه را کسب کرده باشیم. طراحی سازه‌های بتن آرمه یک پروسه زنجیروار است که در هر مرحله با نوع تخصصی از ماشین آلات ساختمانی کار می‌کنیم. از بتونیر، انواع ملات ساز، ستون ریز و یا ویبراتورها در این پروسه تقریباً طولانی استفاده می‌شود.

ماشین آلات ساختمانی

مراحل مقدماتی ساخت بتن

بتن متریال بسیار مقاوم، ماندگار با تحمل کششی بسیار بالایی است. بتن در دسته مصالح ساختمانی ترکیبی قرار می‌گیرد. به ‌این ‌ترتیب که از مخلوط شدن مصالح پایه مانند سیمان پرتلند، آب و ماسه و یا شن تهیه می‌شود.

از انواع بتن برای طراحی انواع سازه اسکلت بتنی استفاده می‌کنند. نوع سیمان، دانه‌بندی شن و ماسه و حضور دیگر افزودنی‌ها مانند روان‌کننده ها، الیاف‌های بتنی و یا کندگیر کننده ها و... در کیفیت و کارایی نهایی بتن تأثیرگذار هستند. اما در قدم نهایی مهم است که مصالح پایه را در نسبت‌های مناسب و فرموله شده با یکدیگر مخلوط کنید. برای اینکار به انواع میکسر بتن نیاز دارید.

ماشین آلات ساختمانی بتن ریزی

دستگاه بتونیر (میکسر بتن)

بتونیر یا همان میکسر بتن اولین دستگاه تخصصی است که در پروسه ساخت سازه‌های بتن ‌آرمه استفاده می‌شود. این دستگاه نوعی میکسر بزرگ با دیگ حجیم فلزی است که مخصوص ترکیب مصالح ساختمانی برای تهیه بتن طراحی‌ شده است.

هر دستگاه میکسر بتن دارای یک دیگ گردان فلزی است. ظرفیت دیگ معرف انواع بتونیر است. انواع میکسر بتن‌ در ظرفیت های 250، 400، 750 و 1000 کیلویی طراحی می شوند.

دیگ میکسر بتن حول یک محور مرکزی می‌چرخد. برای چرخش دیگ نیز مکانیزم‌های متفاوتی مانند دیگ دنده زیر، دیگ دنده دور کمر و یا دیگ با مکانیزم رولیک لاستیک فشرده طراحی‌ شده است. در داخل دیگ نیز تیغه‌هایی تعبیه شده ‌است که همراه چرخش آن باعث مخلوط شدن مصالح در یکدیگر می‌شوند.

انواع میکسر بتن در تیپ‌های برقی، موتور بنزینی و یا موتور دیزلی طراحی می‌شوند. اما همگی آنها در کل ماشین تخصصی ترکیب مصالح و ساخت بتن هستند.

ماشین آلات ساختمانی

روش ساخت بتن با دستگاه بتونیر

روش بتن‌سازی با انواع دستگاه میکسر بتن در سطح کارگاهی ساده است و اصطلاحاً با عنوان بتن دستی معرفی می‌شود. بتن دستی ایده ساخت بتن در ابعاد کوچک برای انجام مراحل ساده سازه‌های بتنی است. برای بتن‌ریزی های سنگین بهتر است بتن آماده خریداری کنید و یا یک سیستم بچینگ( خط تولید بتن سیار) در محل کارگاه بسازید. اما معمولاً برای تخلیه بتن در ستون‌ها از دستگاه میکسر بتن استفاده می‌کنند.

معمولاً در سطح عملیات‌های ساختمان‌سازی از میکسر بتن‌های 300 لیتری استفاده می‌شود. اما در عمل فقط می‌توان از 250 لیتر دیگ این میکسرها برای ساخت بتن استفاده کرد. در سطح کارگاهی روش پیمانه زنی مصالح ساختمانی به شکل تقریبی و با نگاه تجربی انجام می‌شود. معمولاً نصف کیسه سیمان پرتلند همراه آب کافی برای هر مرحله بتن‌سازی در این میکسرها کفایت می‌کند.

در سطح کارگاه نمی‌توانیم ترازو به دست باشیم و وزن مصالح ساختمانی ریخته شده در دیگ میکسر بتن را اندازه‌گیری کنیم. اما می‌توانیم از پیمانه‌های دم‌دستی برای محاسبه‌ی تقریبی وزن مصالح ساختمانی استفاده کنیم. مثلاً هر بیل ساختمانی معادل 4 کیلو شن، ماسه و یا سیمان است. حجم تقریبی آب نیز با حجم سطل‌های فلزی استاندارد عملیات ساختمان‌سازی تقریب زده می‌شود. معمولاً در پروژه‌ها از سطل‌های 10 لیتری برای تخلیه آب در دیگ میکسر بتن استفاده می‌کنند.

به ‌این ‌ترتیب برای ساخت بتن دستی در میکسر بتن‌های 300 لیتری نیاز به نصف کیسه سیمان، حداقل 10 بیل شن و ماسه و 3 سطل آب دارید. البته بسته به نوع پروژه و فرمول کردن انواع بتن ممکن است مهندس ناظر سازه روش پیمانه زنی تخصصی را برای کارگران تدارک دیده باشد.

دستگاه ستون ریز

پس ‌از ساخت بتن باید آن را در داخل قالب ستون‌ها تخلیه کنیم. هر ستون از قبل آرماتوربندی شده ‌است و محیط اطراف آرماتورها به وسیله یک قالب مکعبی و یا استوانه‌ای احاطه شده ‌است. بتن تهیه شده از دستگاه میکسر بتن در داخل این قالب‌ها ریخته می‌شود. برای این کار از انواع ستون ریز استفاده می‌کنند.

ستون ریز از سری ماشین آلات ساختمانی حمل بتن است که الگوی طراحی شبیه به بالابرها دارد. با این تفاوت که می‌تواند بتن را دقیقاً در محل دهانه قالب ستون‌ها تخلیه کند. استفاده از ستون ریز باعث افزایش سرعت بتن‌ریزی، افزایش دقت بتن‌ریزی و کیفیت بهتر ستون‌ها پس‌ از خشک شدن بتن می‌شود. همچنین مراحل کار را ساده می‌کند و از اتلاف مصالح ساختمانی حین عملیات تخلیه بتن جلوگیری خواهد کرد. انواع ستون ریز را در دو مدل ستون ریز ریلی و یا ستون ریز گردان طراحی می‌کند.

دستگاه ستون ریز

ستون ریز ریلی

این دستگاه دارای شاسی مثلثی ‌شکل است که در وتر آن یک ریل بلند برای حمل باکت مصالح پیش‌ بینی ‌شده است. باکت بتن‌ریزی این دستگاه به شکلی طراحی ‌شده است تا به‌ سادگی بتوان آن را از بتن پر نمود و با دقت بتن را در محل قالب ستون تخلیه کرد.

این باکت به وسیله سیم بکسل بر روی ریل شاسی مثلثی ‌شکل ستون ریز جابه‌جا می‌شود. ارتفاع این شاسی برابر ارتفاع دهانه قالب ستون تنظیم خواهد شد. روش کار با دستگاه ستون ریز ریلی ساده است. این دستگاه ارزان ‌قیمت است و کارکردی دقیق و سریع دارد. اما پس ‌از پایان بتن‌ریزی هر ستون باید آن را تا کنار ستونی دیگر جابجا کنید.

ستون ریز گردان

ستون ریز گردان دستگاه تخلیه بتن در سطح پروژه‌های بزرگ عمرانی است. از این دستگاه برای بتن ریزی تعداد زیاد ستون استفاده می کنند. این دستگاه دارای یک شاسی گردان است که طراحی جرثقیل شکل دارد. باکت حمل بتن توسط سیم بکسل بلند می‌شود. موقعیت تخلیه نیز با استفاده از شاسی گردان دستگاه تنظیم خواهد شد. برای کار با این دستگاه از باکت‌های قیفی شکل و روش تخلیه از زیر باکت استفاده می‌کنند. این دستگاه می‌تواند حجم زیاد بتن را در مدت زمان کوتاه با کمترین تلفات در تعداد زیاد ستون تخلیه کند. لذا از کارآمدترین ماشین آلات ساختمانی در دسته‌بندی مراحل ساخت بتن آرمه می‌باشد.

ستون ریز گردان

دستگاه شیلنگ ویبراتور

شیلنگ ویبراتور از سری ماشین آلات ساختمانی است که در مراحل تکمیل عملیات بتن‌ریزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه نوعی ماشین متحرک تولید ارتعاش است که مخصوص کار با بتن طراحی شده است.

هر دستگاه شیلنگ ویبراتور از بخش موتوری و بخش ارتعاش تشکیل شده ‌است. بخش موتوری می‌تواند مولدهای برقی، بنزینی، دیزلی و یا بادی باشد. اما بخش ارتعاش یک شیلنگ بلند با روکش عایق شده‌ است. در داخل این شیلنگ محوری بلند تعبیه شده ‌است که در انتهای شیلنگ با پوکر در ارتباط است. پوکر بخش تولید ارتعاش این دستگاه است.

ویبره زنی راه‌حلی کارآمد برای همگن کردن بتن و خارج کردن حباب‌ها از عمق بتن می‌باشد. بتن در ابتدای امر، سیال بسیار چگالی است که تمایلی به توزیع یکنواخت ندارد. در این مرحله حجم زیادی حباب در داخل بتن باقیمانده است که تنها با استفاده از تکنیک‌های ارتعاشی می‌توانیم این حباب‌ها را خارج کنیم. انواع دستگاه شیلنگ ویبراتور برای این منظور طراحی شده‌اند. با انتخاب و استفاده درست این شیلنگ‌ها می‌توانیم بتن را به حجمی یکدست و عاری از حباب برسانیم.

دستگاه شیلنگ ویبراتور

انواع شیلنگ ویبراتور

شیلنگ ویبراتورها را براساس قطر پوکر، طول شیلنگ و نوع موتور دسته‌بندی می‌کنند. پوکر بخش ارتعاش این شیلنگ‌ها است که در انتهای آنها قرار گرفته و با نفوذ به اعماق بتن باعث ایجاد ارتعاش می‌شود. هر اندازه قطر پوکر بیشتر باشد، قدرت ارتعاش بالاتری نیز دارد.

طول شیلنگ ویبراتور معیار نفوذ آن در داخل بتن است. شیلنگ‌های طویل‌تر قدرت نفوذ عمیق‌تری در حجم زیاد بتن دارند و کاملاً مناسب ارتعاش قالب ستون‌ها هستند. اما در نظر داشته باشید که برای کار با شیلنگ‌های طولانی‌تر و ایجاد ارتعاش قوی‌تر به موتور قدرتمندتری نیز نیاز داریم. بر این اساس انواع شیلنگ ویبراتور به ‌قرار زیر دسته‌بندی می‌شوند.

  • شیلنگ ویبراتور مکانیکی: در این دستگاه شیلنگ مجزا از موتور طراحی‌ شده است. از موتورهای قدرتمند برقی و یا بنزینی و حتی دیزلی برای کوپل شدن با انواع شیلنگ‌های طولانی با پوکر بزرگ و قدرتمند استفاده می‌کنند. شیلنگ ویبراتورهای مکانیکی برای ویبره زنی حجم زیاد بتن طراحی شده اند.
  • شیلنگ ویبراتور دریلی: این دستگاه طراحی یکپارچه دارد. شیلنگ ویبراتور و موتور الکتریکی دستگاه به یکدیگر متصل هستند. دستگاه برای حمل‌ونقل در سطح فضاهای بتن‌ریزی شده طراحی ‌شده است. کار کردن با ویبراتور دریلی ساده است. اما قدرت ارتعاش کمی دارد. شیلنگ ویبراتور دریلی از ماشین آلات ساختمانی مناسب ویبره زنی بتن در قالب ستون اسکلت‌های بتنی است.

دستگاه شیلنگ ویبراتور

چرا از دستگاه شیلنگ ویبراتور استفاده می‌کنیم؟

بتن تهیه شده توسط میکسر بتن‌ها سیالی بسیار چگال است. حتی بتن آماده نیز سیالی کاملاً چگال می‌باشد. قاعدتاً می‌دانید که بتن در ترکیب مصالح ساختمانی پایه اعم از سیمان، شن، ماسه و آب شکل می‌گیرد. اما لازم است که ذرات شن و ماسه به طور کامل توسط ملات سیمان احاطه شوند. ولی اصطکاک زیاد میان ذرات شن و ماسه مانع از احاطه شدن کامل آنها توسط ملات سیمان می‌شود. به ‌این ‌ترتیب بتن ساختاری متخلخل، غیر یکنواخت و کاملاً چگال دارد که حین تخلیه نمی‌تواند به ‌خوبی در فضای داخل قالب‌ها توزیع شود. در نهایت همیشه مقداری هوا به شکل حباب در لایه‌های عمیق بتن باقی می‌ماند.

با استفاده از انواع شیلنگ ویبراتور می‌توانیم اصطکاک میان ذرات شن و ماسه را از میان ببریم. ارتعاش تولید شده توسط شیلنگ ویبراتور باعث جابجایی ذرات بتن شده و در توزیع یکنواخت و همگن آن تأثیرگذار است. به ‌این ‌ترتیب می‌توانیم تمام حباب‌های مانده در اعماق بتن را خارج کنیم. بتن پس ‌از ویبره زنی حجمی یکدست و کاملاً یکنواخت دارد.

انواع شیلنگ ویبراتور

از چه نوع مصالحی در بتن‌ریزی ستون‌ها استفاده می‌شود؟

در این مقاله به توضیحاتی کلی از انواع ماشین آلات ساختمانی درگیر برای ساخت بتن مناسب طراحی اسکلت‌های بتن آرمه پرداختیم. اما به صرف استفاده از ماشین آلات ساختمانی نمی‌توانیم بتن مناسب را تهیه کنیم. در قدم ابتدایی به مصالح ساختمانی مرغوب و کاملاً کاربردی مناسب با نوع سازه نیاز داریم.

برای ساختن بتن مناسب سازه‌های آرماتوربندی شده از سیمان پرتلند در کنار شن و ماسه طبیعی شسته شده استفاده می‌کنند. سیمان پرتلند معمولی (OPC) و سیمان پرتلند پوزولانی (PPC) از بهترین و رایج‌ترین نوع سیمان در مراحل ساخت انواع بتن ساختمانی هستند. از سیمان پرتلند معمولی، غالباً برای بتن‌ریزی دیوارها، مسیرها و یا سازه‌های غیر RCC (بتن غلتکی) و... استفاده می‌کنند. اما تحت شرایط خاصی مناسب ساخت بتن در سازه‌های پیش تنیده نیز هستند. در مقابل سیمان پرتلند PPC درجه مقاومت و نفوذناپذیری بالاتری دارد که برای ساختن بتن متراکم ساختمانی بهترین هستند. معمولاً در مراحل ساخت اسکلت‌های بتن‌ آرمه از سیمان پرتلند PPC استفاده می‌کنند.

نوع شن و ماسه نیز در تهیه بتن مناسب عملیات ساختمان‌سازی از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر بخواهیم نگاهی کلی داشته باشیم، لازم است تا از انواع شن و ماسه طبیعی (رودخانه‌ای) شسته شده برای تهیه بتن استفاده کنید. زیرا دانه‌های این نوع شن و ماسه فرم طبیعی و گرد با ظاهر صیقلی شده دارند. بنابراین مقدار اصطکاک میان دانه‌های شن و ماسه کم است. به ‌این ‌ترتیب بتن روان‌تر با قابلیت توزیع بهتری تهیه می‌شود. این دانه‌ها باید شسته شده باشند. زیرا لایه‌های خاکی شن و انواع ماسه طبیعی شسته نشده مانع توزیع و چسبندگی مناسب بتن می‌شوند. در این صورت حتی با استفاده از بهترین و قوی ترین ماشین آلات ساختمانی نیز نمی توانیم بتن مرغوب تهیه کنیم.

سوالات متداول