مزایای استفاده از بتن پیش تنیده در ساخت و سازها

بتن پیش تنیده راهکار موثر در سازه‌های بزرگ عمرانی است. این ایده ما را به ساختار‌های بتنی کنترل شده‌تری می‌رساند و به ما اجازه می‌دهد تا سازه‌ها را از نگاه مهندسی شده و با دقت بهتر در اجرای آنها بسازیم. سیستم بتن پیش تنیده در مقابل سیستم‌های بتن ریزی کلاسیک قرار ندارد. اما روش اجرای آن و قابلیت‌ها و ویژگی‌های آن متفاوت از روش‌های کلاسیک بتن ریزی است. اگر هم خواهان کسب اطلاعات بیشتر درباره ترمیم و تعمیر بتن هستید مقاله دیگر ما را از دست ندهید.

پیش تنیدگی بتن شامل یک مرحله بتن تحت فشار است که قبل از قرار دادن آن در جای اصلی اعمال می‌شود. در این روش نیروهای درونی هر عضو از سازه های بتنی قبل از بارگذاری و اجرا در پروژه محاسبه می‌شوند و با شناخت بهتر از شرایط عضو بتنی مراحل پیش تنیدگی آغاز می‌شود. این مراحل نوعی فرایند فشرده سازی براساس نیروهای احتمالی وارد شده به عضو بتنی است. در حال حاضر ساخت سازه‌های عمرانی با استفاده از روش بتن پیش تنیده متداول شده است. در این مطلب تهیه شده از تیم کارشناسی متسل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساحتمان به بررسی مزایا و ویژگی های استفاده از بتن پیش تنیده در ساخت و ساز‌ها می‌پردازیم.

مزایای بتن پیش تنیده

بتن پیش تنیده چیست؟

پیش تنیدگی بتن یک مرحله تکمیلی در عملیات‌های عمرانی طی فرایند بتن ریزی آن‌هم در سازه‌های بزرگ و بسیار سنگین است. در این روش بخشی از سازه های بتنی را تحت فشار آنهم در شرایط کنترل شده قرار می‌دهند تا با این تکنیک عملکرد قطعه بتنی را در سازه بهبود بخشند.

بتن آرمه توسط فولاد تقویت شده است و قرار است تا هر نوع بار فشاری و کششی را تحمل کند. در ساختارهای بتن آرمه هر کدام از اجزای تشکیل دهنده آن قابلیت‌هایی دارند. بتن، بارهای فشاری وارد شده به سازه را تحمل می‌کند و فولاد درون بتن برای تحمل بارهای کششی حضور دارد. به این ترتیب بتن نوعی اتصال دهنده اجزای سازه است که نقش آن کنترل و مقاومت در مقابل بار‌های بیرونی است. بتن پیش تنیده برای این منظور طراحی شده است. با استفاده از تکنیک پیش تنیدگی می‌توانیم بتن سازه را برای تحمل بهتر نیروهای کششی آماده کنیم.

اصلی‌ترین قابلیت بتن پیش تنیده در طراحی سازه‌های بلند بتنی مانند ستون‌های بلند است. در چنین سازه‌هایی نیروهای برشی کاملاً افزایش پیدا می‌کند، لذا مجبور هستیم که ستون‌ها را خیلی قطور طراحی کنیم. اما با استفاده از تکنیک بتن پیش تنیده نیروهای برشی بر روی سازه بلند و عمودی کاهش پیدا کرده و می‌توانیم ستون‌ها را با قطر کمتری بسازیم.

اهمیت میلگرد در طراحی بتن پیش تنیده

تکنیک بتن پیش تنیده برای ایجاد بتن با درجه مقاومت بالاتر استفاده می‌شود. اما صرفا با تهیه بتن مقاوم‌تر به سازه‌های ایده‌آل بتنی دست پیدا نمی‌کنیم. چرا که به حضور مفید و مهندسی شده میلگردها برای کنترل بار‌های کششی نیاز داریم. برای اجرای تکنیک بتن پیش تنیده باید از میلگرد‌ها در قطر و تعداد کافی استفاده کنیم. همچنین لازم است تا بتن مورد استفاده در قطعات پیش تنیده پس کشیده مقاومتی در حدود N/mm2 ۳۵ را داشته باشند. این مقدار در قطعات بتنی پیش تنیده و پیش کشیده تا حدود N/mm2 ۴۵ افزایش پیدا می‌کند. حضور آرماتور در ایجاد چنین مقاومت‌هایی الزامی است. لذا توصیه شده است که از حجم میلگرد کافی به همراه تکنیک بتن پیش تنیده استفاده کنید.

بتن پیش تنیده

مزایای استفاده از بتن پیش تنیده

مزایای بتن پیش تنیده شامل جزئیات زیادی است که هر کدام از آنها به تنهایی می‌توانند تاثیری عمیق در روند اجرای عملیات‌های عمرانی و بتن ریزی داشته باشند. از لحاظ عملیاتی پیش تنیدگی بتن یک مرحله تکمیلی است و لزوما نیاز به اجرای حتمی آن نیست، اما با بهره‌مندی مفید از این تکنیک می‌توانیم سازه های بتنی کاملا مقاوم‌تر و ماندگارتر با خصوصیات فیزیکی و همچنین تحمل بهتر بار‌های کششی را تهیه کنیم. در کل مزایای بتن پیش تنیده به قرار زیر هستند.

باعث افزایش طول عمر و دوام سازه های بتنی می‌شوند

تکنیک پیش تنیدگی با هدف تقویت مقاومت کششی بتن اعمال می‌شود. بنابراین سازه‌ها با روش بتن پیش تنیده از تحمل کششی بهتری برخوردار هستند و در چنین سازه‌هایی احتمال ایجاد ترک خوردگی در بتن بسیار ناچیز است. سازه با بتن پیش تنیده مقاوم و ماندگار است و می‌تواند اثر ضربات و شوک‌های وارد بر سازه را تحمل کند. چنین بتنی به مراتب از بتن ‌آرمه‌های معمولی مقاوم‌تر است و طول عمر مفید آن نیز بالاتر می‌باشد.

ویژگی های بتن پیش تنیده

افزایش تحمل شرایط نامناسب جوی و محیطی

بتن پیش تنیده به نسبت بتن‌های معمولی از مقاومت بالاتری در مقابل تنش‌های محیطی و یا شرایط بد آب و هوایی برخوردار است. بتن پیش تنیده در مقابل تنش‌های دمایی حتی در هوای خیلی سرد و یا خیلی گرم و حتی هوای خیلی مرطوب عملکرد بهتری به نسبت از بتن معمولی دارد. در عین حال از مقاومت بالاتری در مقابل مواد شیمیایی مضر موجود در محیط برخوردار است. البته در نظر داشته باشید که بتن پیش تنیده در محل کارخانه و تحت فشار آن‌هم در محیطی به نسبت گرم تهیه شده است. لذا اعمال آن در هوای سرد ایام زمستانی طولانی‌تر است و مدت دوره کیورینگ آن افزایش پیدا می‌کند.

سازگار پذیری بتن و سازه را افزایش می‌دهد

بتن پیش تنیده از قابلیت کاربردی گسترده برخوردار است. به راحتی و کاملا موثر می‌توانید از بتن پیش تنیده در هر نوع سازه بتنی مانند ساخت سازه‌های کوچک مسکونی تا اجرای پل‌ها و یا بزرگترین پروژه‌های عمرانی استفاده کنید. سازگار بودن با شرایط مختلف سازه از ویژگی های بتن پیش تنیده است که دست مهندسین را در مراحل اجرایی انواع عملیات‌های عمرانی و پیگیری ساخت و ساز در هر نوع فضای بتن ریزی آن‌هم در هر نوع شرایط اقلیمی و محیطی باز می‌گذارد. لکن در این باره باید مطالعات تکمیلی انجام پذیرد.

سازه های بتنی پیش تنیده

شکل پذیری برای ایجاد قطعات بتنی را بهتر می‌کند

بتن پیش تنیده محصول فرایندهای کارخانه‌ای است و به مهندسین این اجازه را می‌دهد که قطعات بتنی را در طرح‌های مختلف و برای پروژه‌های مختلف طراحی کنند. بتن ذاتا متریال قالب پذیری است و این ویژگی از مزایای ویژه بتن است. زیرا به راحتی می‌توانیم با طراحی انواع قالب، فرم‌های هندسی پیچیده از سازه‌های عمرانی را تهیه کنیم. این در حالی است که بتن پیش تنیده از قابلیت فرم پذیری بالایی برخوردار است. در عین حال قالب گیری آن در محل کارخانه و با استفاده از سیستم‌های تحت فشار انجام می‌شود که تاثیر مستقیم در روش‌های شکل پذیری سازه های بتنی دارد. همچنین هزینه تهیه ساختارهای پیچیده بتنی را کاهش می‌دهد.

مقاومت سازه در مقابل آتش را افزایش می‌دهد

بتن پیش تنیده با اعمال فشار تحت کنترل آن‌هم در فرایند کارخانه‌ای تهیه شده است. چنین بتنی آنچنان متراکم است که هرگز تحت تاثیر آتش قرار نمی‌گیرد. قطعات بتنی پیش تنیده در مقابل هجوم آتش مقاومت می‌کنند و تاثیری در انتقال آتش ندارند. این مقاومت بالا در مقابل آتش باعث شده تا هزینه نگهداری سازه‌ها با بتن پیش تنیده کاهش پیدا کند. در عین حال علاوه بر ضد حریق بودن سازه های بتنی پیش تنیده در مقابل نفوذ آب و رطوبت مقاوم هستند. لذا قطعات فولادین آنها به راحتی زنگ نمی‌زند و درجات خوردگی و فرسایش آرماتور در بتن پیش تنیده بسیار ناچیز است.

مزایای بتن پیش تنیده

صرفه جویی اقتصادی

استفاده از بتن پیش تنیده باعث کاهش هزینه اجرای عملیات‌های عمرانی نیز می‌شود. به جای آنکه مراحل آماده سازی بتن تا قالب گیری در محل پروژه انجام شود، می‌توانیم کل پروسه تهیه قطعات بتنی را در محل کارخانه و یا کارگاه تکمیل کنیم و فقط قطعه بتن آماده به محل پروژه ارسال شود. این روش تولید باعث نظم بهتر محیط کارگاه شده و هزینه تهیه قطعات بتن را کاهش می‌دهد. بهره‌مندی از تکنیک بتن پیش تنیده در تهیه قطعات کوچک بتنی بسیار به صرفه است که تأثیر چشمگیری در کاهش هزینه‌های اجرای عملیات‌های عمرانی دارد. در عین حال می‌توانیم خط تولید کارخانه‌ای برای تهیه قطعات بتن شبیه به یکدیگر را دایر کنیم که در کل هزینه ساخت این قطعات را به نسبت اجرای پروژه در محل کارگاه به شدت کاهش می‌دهد.

سرعت عملیات عمرانی افزایش پیدا می‌کند

ساخت و ساز سریع و راحت از ویژگی های بتن پیش تنیده است که کاملاً مورد توجه مهندسین در هر نوع عملیات عمرانی قرار می‌گیرد. قطعات بتنی با استفاده از تکنیک بتن پیش تنیده در محل کارگاه و بر روی خط تولیدی پویا تهیه می‌شوند و بلافاصله در محل پروژه قرار می‌گیرند. تکنیک تولید کارخانه‌ای باعث افزایش سرعت ساخت قطعات بتنی می‌شود. زیرا در محیط کارخانه یک خط تولید حساب شده با تجهیزات تخصصی قرار دارد که فارغ از شرایط جوی محیط و یا مشکلات تامین و حمل مصالح تا محل پروژه فعالیت می‌کند. ساخت و ساز کارخانه‌ای قطعات بتنی، هم ساده‌تر است و هم با سرعت بالاتری به نسبت شرایط محل کارگاه انجام می‌شود که قطعاً در بهبود سرعت ساخت و ساز‌های عمرانی و همچنین ساده‌تر شدن عملیات تاثیرگذار است که در نهایت به کاهش هزینه‌ها نیز ختم خواهد شد.

بتن پیش تنیده

قطعات بتنی پیش تنیده زیباتر هستند

قاعدتاً طراحی سازه‌ها و قطعات هر چه مقاوم‌تر، ماندگارتر و سازگارتر هدف نهایی در هر پروژه عمرانی است. اما گاهی نیز لازم است تا به سازه‌های زیباتر بتنی نیز فکر کنیم. بسیاری سازه های بتنی فاقد نماسازی هستند. بتن اعمال شده هیچ روکشی ندارد و ظاهر آن چهره نهایی سازه را تشکیل می‌دهد. بنابراین به بتن با ظاهر زیباتر و نمای یکدست تری نیز نیاز داریم.

بتن پیش تنیده در محل کارخانه تولید شده و توانایی بالایی در خلق اشکال پیچیده دارد. همچنین پس از تهیه شدن به سرعت تا محل پروژه ارسال می‌شود. در این میان دست سازندگان در انتخاب نوع سیمان، نوع شن و حتی بهره‌مندی از رنگ‌ها برای زیباتر کردن ظاهر بتن باز است. در محل کارخانه می‌توانیم برای پرداخت نهایی سطح بتن اقدام کنیم و رویه قطعات بتنی را کاملاً پرداخته و زیبا شده طراحی کنیم. به این ترتیب در محل پروژه به متریال‌ها مانند سنگ و سیمان برای زیباسازی ظاهر بتن نیاز نداریم که هم باعث کاهش هزینه‌ها شده و هم در افزایش سرعت ساخت و ساز بتن تاثیرگذار است.

بتن پیش تنیده

معایب و محدودیت‌های استفاده از اعضای بتنی پیش تنیده

در این مطلب به بحث جامعی از مزایای بتن پیش تنیده پرداخته‌ایم. اما در کنار تمام این مزایا بهره‌مندی از این تکنیک معایب و محدودیت‌هایی نیز دارد که در ادامه به برخی از همین معایب و محدودیت‌های استفاده از اعضای بتنی پیش تنیده می‌پردازیم.

  • اگر چه در نگاه کلی استفاده از بتن پیش تنیده باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود؛ اما قیمت تمام شده هر قطعه بتنی با استفاده از تکنیک پیش تنیدگی از قطعات بتنی تهیه شده به روش‌های معمولی گران‌تر است. لذا این روش برای تهیه تعداد زیاد قطعات بتنی شبیه به هم کارایی دارد و مناسب ساخت سازه‌ها با قطعات بتنی که شبیه هم نیستند، نمی‌باشد.
  • دستگاه‌های تهیه بتن پیش تنیده گران قیمت هستند. استفاده از این دستگاه‌ها در محل پروژه مقرون به صرفه نیست و باعث افزایش هزینه عملیات عمرانی می‌شود. از این دستگاه‌ها فقط در محل کارخانه تولید قطعات بتنی استفاده می‌کنند.
  • قطعات بتنی پیش تنیده در محل کارخانه تهیه می‌شوند و باید آنها را تا محل کارگاه حمل کنید. این قطعات همگی سنگین و بزرگ هستند که حمل آنها تا محل کارگاه همواره دشوار است.
  • از قطعات بتنی پیش تنیده در طراحی سازه‌های کوچک و بارهای سبک استفاده نمی‌کنند. زیرا هزینه ساخت آنها زیاد است و بار مالی هزینه اجرای پروژه‌های کوچک را بسیار افزایش می‌دهد.

بتن پیش تنیده

بتن پیش تنیده راهکار موثر در اجرای سازه‌های بزرگ عمرانی است. همچنین یک روش کارآمد برای طراحی و ساخت سازه‌هایی است که در آنها از قطعات سری بتنی در کنار هم استفاده می‌شود. بدون تردید بهره‌مندی از تکنیک بتن پیش تنیده در اجرای پروژه‌های بزرگ و تولید قطعات عظیم بتنی کارآمد است اما لازم است تا برای طراحی سازه های بتنی پیش تنیده تمامی ملاحظات فنی رو مد نظر داشته باشید و اصولا بررسی کنید که آیا سازه پیش رو قابلیت اجرایی عملیات پیش تنیدگی را آنهم تحت چه شرایطی دارد. در نهایت اقدام به خرید انواع قطعات بتنی نمایید.

مزایای استفاده از بتن پیش تنیده در ساخت و سازها

بتن پیش تنیده راهکار موثر در سازه‌های بزرگ عمرانی است. این ایده ما را به ساختار‌های بتنی کنترل شده‌تری می‌رساند و به ما اجازه می‌دهد تا سازه‌ها را از نگاه مهندسی شده و با دقت بهتر در اجرای آنها بسازیم. سیستم بتن پیش تنیده در مقابل سیستم‌های بتن ریزی کلاسیک قرار ندارد. اما روش اجرای آن و قابلیت‌ها و ویژگی‌های آن متفاوت از روش‌های کلاسیک بتن ریزی است. اگر هم خواهان کسب اطلاعات بیشتر درباره ترمیم و تعمیر بتن هستید مقاله دیگر ما را از دست ندهید.

پیش تنیدگی بتن شامل یک مرحله بتن تحت فشار است که قبل از قرار دادن آن در جای اصلی اعمال می‌شود. در این روش نیروهای درونی هر عضو از سازه های بتنی قبل از بارگذاری و اجرا در پروژه محاسبه می‌شوند و با شناخت بهتر از شرایط عضو بتنی مراحل پیش تنیدگی آغاز می‌شود. این مراحل نوعی فرایند فشرده سازی براساس نیروهای احتمالی وارد شده به عضو بتنی است. در حال حاضر ساخت سازه‌های عمرانی با استفاده از روش بتن پیش تنیده متداول شده است. در این مطلب تهیه شده از تیم کارشناسی متسل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساحتمان به بررسی مزایا و ویژگی های استفاده از بتن پیش تنیده در ساخت و ساز‌ها می‌پردازیم.

مزایای بتن پیش تنیده

بتن پیش تنیده چیست؟

پیش تنیدگی بتن یک مرحله تکمیلی در عملیات‌های عمرانی طی فرایند بتن ریزی آن‌هم در سازه‌های بزرگ و بسیار سنگین است. در این روش بخشی از سازه های بتنی را تحت فشار آنهم در شرایط کنترل شده قرار می‌دهند تا با این تکنیک عملکرد قطعه بتنی را در سازه بهبود بخشند.

بتن آرمه توسط فولاد تقویت شده است و قرار است تا هر نوع بار فشاری و کششی را تحمل کند. در ساختارهای بتن آرمه هر کدام از اجزای تشکیل دهنده آن قابلیت‌هایی دارند. بتن، بارهای فشاری وارد شده به سازه را تحمل می‌کند و فولاد درون بتن برای تحمل بارهای کششی حضور دارد. به این ترتیب بتن نوعی اتصال دهنده اجزای سازه است که نقش آن کنترل و مقاومت در مقابل بار‌های بیرونی است. بتن پیش تنیده برای این منظور طراحی شده است. با استفاده از تکنیک پیش تنیدگی می‌توانیم بتن سازه را برای تحمل بهتر نیروهای کششی آماده کنیم.

اصلی‌ترین قابلیت بتن پیش تنیده در طراحی سازه‌های بلند بتنی مانند ستون‌های بلند است. در چنین سازه‌هایی نیروهای برشی کاملاً افزایش پیدا می‌کند، لذا مجبور هستیم که ستون‌ها را خیلی قطور طراحی کنیم. اما با استفاده از تکنیک بتن پیش تنیده نیروهای برشی بر روی سازه بلند و عمودی کاهش پیدا کرده و می‌توانیم ستون‌ها را با قطر کمتری بسازیم.

اهمیت میلگرد در طراحی بتن پیش تنیده

تکنیک بتن پیش تنیده برای ایجاد بتن با درجه مقاومت بالاتر استفاده می‌شود. اما صرفا با تهیه بتن مقاوم‌تر به سازه‌های ایده‌آل بتنی دست پیدا نمی‌کنیم. چرا که به حضور مفید و مهندسی شده میلگردها برای کنترل بار‌های کششی نیاز داریم. برای اجرای تکنیک بتن پیش تنیده باید از میلگرد‌ها در قطر و تعداد کافی استفاده کنیم. همچنین لازم است تا بتن مورد استفاده در قطعات پیش تنیده پس کشیده مقاومتی در حدود N/mm2 ۳۵ را داشته باشند. این مقدار در قطعات بتنی پیش تنیده و پیش کشیده تا حدود N/mm2 ۴۵ افزایش پیدا می‌کند. حضور آرماتور در ایجاد چنین مقاومت‌هایی الزامی است. لذا توصیه شده است که از حجم میلگرد کافی به همراه تکنیک بتن پیش تنیده استفاده کنید.

بتن پیش تنیده

مزایای استفاده از بتن پیش تنیده

مزایای بتن پیش تنیده شامل جزئیات زیادی است که هر کدام از آنها به تنهایی می‌توانند تاثیری عمیق در روند اجرای عملیات‌های عمرانی و بتن ریزی داشته باشند. از لحاظ عملیاتی پیش تنیدگی بتن یک مرحله تکمیلی است و لزوما نیاز به اجرای حتمی آن نیست، اما با بهره‌مندی مفید از این تکنیک می‌توانیم سازه های بتنی کاملا مقاوم‌تر و ماندگارتر با خصوصیات فیزیکی و همچنین تحمل بهتر بار‌های کششی را تهیه کنیم. در کل مزایای بتن پیش تنیده به قرار زیر هستند.

باعث افزایش طول عمر و دوام سازه های بتنی می‌شوند

تکنیک پیش تنیدگی با هدف تقویت مقاومت کششی بتن اعمال می‌شود. بنابراین سازه‌ها با روش بتن پیش تنیده از تحمل کششی بهتری برخوردار هستند و در چنین سازه‌هایی احتمال ایجاد ترک خوردگی در بتن بسیار ناچیز است. سازه با بتن پیش تنیده مقاوم و ماندگار است و می‌تواند اثر ضربات و شوک‌های وارد بر سازه را تحمل کند. چنین بتنی به مراتب از بتن ‌آرمه‌های معمولی مقاوم‌تر است و طول عمر مفید آن نیز بالاتر می‌باشد.

ویژگی های بتن پیش تنیده

افزایش تحمل شرایط نامناسب جوی و محیطی

بتن پیش تنیده به نسبت بتن‌های معمولی از مقاومت بالاتری در مقابل تنش‌های محیطی و یا شرایط بد آب و هوایی برخوردار است. بتن پیش تنیده در مقابل تنش‌های دمایی حتی در هوای خیلی سرد و یا خیلی گرم و حتی هوای خیلی مرطوب عملکرد بهتری به نسبت از بتن معمولی دارد. در عین حال از مقاومت بالاتری در مقابل مواد شیمیایی مضر موجود در محیط برخوردار است. البته در نظر داشته باشید که بتن پیش تنیده در محل کارخانه و تحت فشار آن‌هم در محیطی به نسبت گرم تهیه شده است. لذا اعمال آن در هوای سرد ایام زمستانی طولانی‌تر است و مدت دوره کیورینگ آن افزایش پیدا می‌کند.

سازگار پذیری بتن و سازه را افزایش می‌دهد

بتن پیش تنیده از قابلیت کاربردی گسترده برخوردار است. به راحتی و کاملا موثر می‌توانید از بتن پیش تنیده در هر نوع سازه بتنی مانند ساخت سازه‌های کوچک مسکونی تا اجرای پل‌ها و یا بزرگترین پروژه‌های عمرانی استفاده کنید. سازگار بودن با شرایط مختلف سازه از ویژگی های بتن پیش تنیده است که دست مهندسین را در مراحل اجرایی انواع عملیات‌های عمرانی و پیگیری ساخت و ساز در هر نوع فضای بتن ریزی آن‌هم در هر نوع شرایط اقلیمی و محیطی باز می‌گذارد. لکن در این باره باید مطالعات تکمیلی انجام پذیرد.

سازه های بتنی پیش تنیده

شکل پذیری برای ایجاد قطعات بتنی را بهتر می‌کند

بتن پیش تنیده محصول فرایندهای کارخانه‌ای است و به مهندسین این اجازه را می‌دهد که قطعات بتنی را در طرح‌های مختلف و برای پروژه‌های مختلف طراحی کنند. بتن ذاتا متریال قالب پذیری است و این ویژگی از مزایای ویژه بتن است. زیرا به راحتی می‌توانیم با طراحی انواع قالب، فرم‌های هندسی پیچیده از سازه‌های عمرانی را تهیه کنیم. این در حالی است که بتن پیش تنیده از قابلیت فرم پذیری بالایی برخوردار است. در عین حال قالب گیری آن در محل کارخانه و با استفاده از سیستم‌های تحت فشار انجام می‌شود که تاثیر مستقیم در روش‌های شکل پذیری سازه های بتنی دارد. همچنین هزینه تهیه ساختارهای پیچیده بتنی را کاهش می‌دهد.

مقاومت سازه در مقابل آتش را افزایش می‌دهد

بتن پیش تنیده با اعمال فشار تحت کنترل آن‌هم در فرایند کارخانه‌ای تهیه شده است. چنین بتنی آنچنان متراکم است که هرگز تحت تاثیر آتش قرار نمی‌گیرد. قطعات بتنی پیش تنیده در مقابل هجوم آتش مقاومت می‌کنند و تاثیری در انتقال آتش ندارند. این مقاومت بالا در مقابل آتش باعث شده تا هزینه نگهداری سازه‌ها با بتن پیش تنیده کاهش پیدا کند. در عین حال علاوه بر ضد حریق بودن سازه های بتنی پیش تنیده در مقابل نفوذ آب و رطوبت مقاوم هستند. لذا قطعات فولادین آنها به راحتی زنگ نمی‌زند و درجات خوردگی و فرسایش آرماتور در بتن پیش تنیده بسیار ناچیز است.

مزایای بتن پیش تنیده

صرفه جویی اقتصادی

استفاده از بتن پیش تنیده باعث کاهش هزینه اجرای عملیات‌های عمرانی نیز می‌شود. به جای آنکه مراحل آماده سازی بتن تا قالب گیری در محل پروژه انجام شود، می‌توانیم کل پروسه تهیه قطعات بتنی را در محل کارخانه و یا کارگاه تکمیل کنیم و فقط قطعه بتن آماده به محل پروژه ارسال شود. این روش تولید باعث نظم بهتر محیط کارگاه شده و هزینه تهیه قطعات بتن را کاهش می‌دهد. بهره‌مندی از تکنیک بتن پیش تنیده در تهیه قطعات کوچک بتنی بسیار به صرفه است که تأثیر چشمگیری در کاهش هزینه‌های اجرای عملیات‌های عمرانی دارد. در عین حال می‌توانیم خط تولید کارخانه‌ای برای تهیه قطعات بتن شبیه به یکدیگر را دایر کنیم که در کل هزینه ساخت این قطعات را به نسبت اجرای پروژه در محل کارگاه به شدت کاهش می‌دهد.

سرعت عملیات عمرانی افزایش پیدا می‌کند

ساخت و ساز سریع و راحت از ویژگی های بتن پیش تنیده است که کاملاً مورد توجه مهندسین در هر نوع عملیات عمرانی قرار می‌گیرد. قطعات بتنی با استفاده از تکنیک بتن پیش تنیده در محل کارگاه و بر روی خط تولیدی پویا تهیه می‌شوند و بلافاصله در محل پروژه قرار می‌گیرند. تکنیک تولید کارخانه‌ای باعث افزایش سرعت ساخت قطعات بتنی می‌شود. زیرا در محیط کارخانه یک خط تولید حساب شده با تجهیزات تخصصی قرار دارد که فارغ از شرایط جوی محیط و یا مشکلات تامین و حمل مصالح تا محل پروژه فعالیت می‌کند. ساخت و ساز کارخانه‌ای قطعات بتنی، هم ساده‌تر است و هم با سرعت بالاتری به نسبت شرایط محل کارگاه انجام می‌شود که قطعاً در بهبود سرعت ساخت و ساز‌های عمرانی و همچنین ساده‌تر شدن عملیات تاثیرگذار است که در نهایت به کاهش هزینه‌ها نیز ختم خواهد شد.

بتن پیش تنیده

قطعات بتنی پیش تنیده زیباتر هستند

قاعدتاً طراحی سازه‌ها و قطعات هر چه مقاوم‌تر، ماندگارتر و سازگارتر هدف نهایی در هر پروژه عمرانی است. اما گاهی نیز لازم است تا به سازه‌های زیباتر بتنی نیز فکر کنیم. بسیاری سازه های بتنی فاقد نماسازی هستند. بتن اعمال شده هیچ روکشی ندارد و ظاهر آن چهره نهایی سازه را تشکیل می‌دهد. بنابراین به بتن با ظاهر زیباتر و نمای یکدست تری نیز نیاز داریم.

بتن پیش تنیده در محل کارخانه تولید شده و توانایی بالایی در خلق اشکال پیچیده دارد. همچنین پس از تهیه شدن به سرعت تا محل پروژه ارسال می‌شود. در این میان دست سازندگان در انتخاب نوع سیمان، نوع شن و حتی بهره‌مندی از رنگ‌ها برای زیباتر کردن ظاهر بتن باز است. در محل کارخانه می‌توانیم برای پرداخت نهایی سطح بتن اقدام کنیم و رویه قطعات بتنی را کاملاً پرداخته و زیبا شده طراحی کنیم. به این ترتیب در محل پروژه به متریال‌ها مانند سنگ و سیمان برای زیباسازی ظاهر بتن نیاز نداریم که هم باعث کاهش هزینه‌ها شده و هم در افزایش سرعت ساخت و ساز بتن تاثیرگذار است.

بتن پیش تنیده

معایب و محدودیت‌های استفاده از اعضای بتنی پیش تنیده

در این مطلب به بحث جامعی از مزایای بتن پیش تنیده پرداخته‌ایم. اما در کنار تمام این مزایا بهره‌مندی از این تکنیک معایب و محدودیت‌هایی نیز دارد که در ادامه به برخی از همین معایب و محدودیت‌های استفاده از اعضای بتنی پیش تنیده می‌پردازیم.

  • اگر چه در نگاه کلی استفاده از بتن پیش تنیده باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود؛ اما قیمت تمام شده هر قطعه بتنی با استفاده از تکنیک پیش تنیدگی از قطعات بتنی تهیه شده به روش‌های معمولی گران‌تر است. لذا این روش برای تهیه تعداد زیاد قطعات بتنی شبیه به هم کارایی دارد و مناسب ساخت سازه‌ها با قطعات بتنی که شبیه هم نیستند، نمی‌باشد.
  • دستگاه‌های تهیه بتن پیش تنیده گران قیمت هستند. استفاده از این دستگاه‌ها در محل پروژه مقرون به صرفه نیست و باعث افزایش هزینه عملیات عمرانی می‌شود. از این دستگاه‌ها فقط در محل کارخانه تولید قطعات بتنی استفاده می‌کنند.
  • قطعات بتنی پیش تنیده در محل کارخانه تهیه می‌شوند و باید آنها را تا محل کارگاه حمل کنید. این قطعات همگی سنگین و بزرگ هستند که حمل آنها تا محل کارگاه همواره دشوار است.
  • از قطعات بتنی پیش تنیده در طراحی سازه‌های کوچک و بارهای سبک استفاده نمی‌کنند. زیرا هزینه ساخت آنها زیاد است و بار مالی هزینه اجرای پروژه‌های کوچک را بسیار افزایش می‌دهد.

بتن پیش تنیده

بتن پیش تنیده راهکار موثر در اجرای سازه‌های بزرگ عمرانی است. همچنین یک روش کارآمد برای طراحی و ساخت سازه‌هایی است که در آنها از قطعات سری بتنی در کنار هم استفاده می‌شود. بدون تردید بهره‌مندی از تکنیک بتن پیش تنیده در اجرای پروژه‌های بزرگ و تولید قطعات عظیم بتنی کارآمد است اما لازم است تا برای طراحی سازه های بتنی پیش تنیده تمامی ملاحظات فنی رو مد نظر داشته باشید و اصولا بررسی کنید که آیا سازه پیش رو قابلیت اجرایی عملیات پیش تنیدگی را آنهم تحت چه شرایطی دارد. در نهایت اقدام به خرید انواع قطعات بتنی نمایید.