مصالح دیوار چینی چه هستند؟ و چه کاربردی دارند؟

دیوار چینی از مراحل کلیدی در مسیر هر ساخت و ساز است. در ساختمان‌ها با انواع دیوارهای بیرونی، درونی و یا دیوارهای حمال و غیر باربر و... روبرو هستیم که تکنیک ساخت آنها با یکدیگر متفاوت است. اما آنچه مسلم است، تمامی دیوارها قطعه به قطعه با استفاده از بلوک‌ها و یا آجرها ساخته می‌شوند. موضوعی که بحث جدی ما برای بررسی مصالح دیوار چینی است.

مصالح دیوار چینی شامل انواع بلوک در کنار ملات مناسب اتصال بلوک‌ها به یکدیگر است. در بسیاری از دیوارها با قطعات کوچک و کلاسیک آجری سر و کار داریم. اما امروزه کلاس متفاوتی از انواع بلوک‌های سفالی و یا بتنی مخصوص دیوار چینی طراحی شده‌اند. بلوک‌هایی که در دسته‌بندی مهمترین مصالح ساختمانی قرار می‌گیرند. در این مقاله از گروه متسل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان به بررسی انواع مصالح دیوار چینی می‌پردازیم و هر کدام از آنها را چه از نظر طراحی و قابلیت‌های کاربردی بررسی می‌کنیم. اگر قصد خرید قطعه بتنی دارید روی کمک مت سل حساب کنید.

مصالح دیوارچینی

انواع مصالح دیوار چینی

مصالح مورد نیاز دیوارچین در دو دسته‌بندی کلی قطعات بلوکی یا آجری در کنار مصالح مناسب تولید ملات قرار می‌گیرند. در سطح بازار به راحتی با انواع قطعات بلوکی و یا آجری سنتی و مدرن روبرو هستید. انتخاب صحیح مصالح دیوار چینی در کیفیت مناسب دیوارهای خارجی و یا داخلی سازه تاثیرگذار است و بر هزینه اجرای ساختمان نیز نقش بازی می‌کند.

معمولا استفاده از مصالح ساختمانی مدرن منجر به ساخت سریع دیوار با کیفیت مناسب خواهد شد. این در حالی است که می‌توانیم با خرید مصالح ساختمانی کلاسیک و سنتی در کاهش هزینه‌ها تاثیرگذار باشیم. در کل انواع مصالح دیوار چینی را می‌توانیم در موارد زیر دسته‌بندی کنیم:

 • انواع آجر
 • انواع بلوک سفالی
 • انواع بلوک سیمانی
 • مصالح تولید ملات

آجر قدیمی‌ترین مصالح دیوار چینی

آجر قدیمی‌ترین، شناخته شده‌ترین و همچنان پرکاربردترین مصالح مناسب دیوار چینی است. انواع آجر قطعات مکعبی تولید شده از گِل هستند که در کوره‌هایی مخصوص خشک می‌شوند. مصالح تولید آجر یا همان خاک بسیار ارزان قیمت است و این باعث شده تا انواع آجر در دسته‌بندی ارزان‌ترین مصالح دیوار چینی قرار بگیرند.

آجر در انواع مختلف با طراحی‌های متفاوت همراه سایزبندی گوناگون به روش‌های دستی و ماشینی تولید می‌شود. اما همگی آنها مصالح ارزان قیمتی هستند که مناسب انواع تکنیک‌های دیوار چینی استفاده می‌شوند. از آنجا که آجر تماماً با خاک تولید شده، عایق حرارتی و حتی صوتی بسیار خوبی است که مناسب دیوار چینی جبهه‌های بیرونی ساختمان است. در عین حال ساختار مستحکمی دارد که کاملاً مناسب اجرای دیوارهای باربر استفاده می‌شود. اما به علت ابعاد کوچک مسیر دیوار چینی با آجرها معمولاً دشوار و طولانی است. در این سال‌های اخیر با توسعه تولید انواع مصالح ساختمانی، استفاده از آجرها در دیوار چینی کمتر شده است. با این وجود همچنان این آجرها هستند که در ساخت دیوارهای جدا کننده بیرونی و یا حاشیه ساختمان استفاده می‌شوند.

آجر و مصالح دیوارچینی

بلوک سفالی در دیوار چینی

بلوک‌های سفالی از دیگر مصالح مورد نیاز دیوار چینی هستند که تماماً برای هر نوع دیوار جدا کننده فضاهای ساختمانی چه برای دیوارهای بیرونی و یا درونی کارایی دارند. از بلوک‌های سفالی فقط برای ساخت دیوارهای غیر حمال استفاده می‌کنند.

بلوک سفالی نیز به مانند انواع آجر با استفاده از خاک رس تولید می‌شود، اما فرم طراحی قطعات آن بزرگتر با فضاهای خالی بیشتر به نسبت انواع آجر است. به این ترتیب دیوار چینی با بلوک سفالی به نسبت از انواع آجر ساده‌تر است و با سرعت بالاتری انجام می‌شود. در عین حال به علت بهره‌مندی از فضاهای توخالی وزن دیوار نیز به مقدار قابل توجه کاهش پیدا می‌کند. از طرفی وجود این فضاهای توخالی در هر بلوک نوعی عایق حرارتی و صوتی ایجاد خواهد کرد که قطعاً در دیوار چینی فضاهای ساختمانی مورد توجه قرار می‌گیرد.

انواع بلوک‌های سفالی را در ابعاد و اشکال گوناگون طراحی می‌کنند که به طور معمول در ضخامت‌های ۵ الی ۲۰ سانتی‌متری هستند. فروش مصالح ساختمانی مانند بلوک سفالی در سطح فعالیت‌های آجرچینی فضاهای ساختمانی متداول است.

بلوک‌های سیمانی در دیوار چینی

بلوک‌های سیمانی در این سال‌های اخیر مورد توجه بسیاری از پیمانکاران فضاهای عمرانی قرار گرفته است. این بلوک‌ها در اشکال گوناگون و به سادگی با استفاده از تزریق بتن در قالب‌ها ساخته می‌شوند. ارزان قیمت هستند و در قطعات بزرگ با فضاهای توخالی طراحی می‌شوند که مسیر دیوار چینی را هر چه ساده‌تر و سریع‌تر خواهند کرد. اگر چه بلوک‌های سیمانی نمی‌توانند خصوصیات ویژه مانند عایق حرارتی مثل آجر و یا بلوک سفالی را داشته باشند، اما قیمت آنها به مراتب ارزان تر است. البته انواع بلوک سیمانی برای انواع دیوار چینی در فضای بیرون و یا درون ساختمان و حتی دیوار چینی محوطه طراحی شده است که لازم است تا در هر پروژه نوع مناسب آنها را تهیه کنید. بلوک‌های سیمانی از جمله انواع مصالح ساختمانی هستند که در سطوح مختلف فعالیت‌های عمرانی استفاده می‌شوند. انواع این بلوک‌ها به قرار زیر دسته‌بندی می‌شوند:

 • بلوک سیمانی معمولی: از ساده‌ترین مصالح دیوار چینی هستند که به شکل بلوک‌های توخالی سیمانی تولید می‌شوند. این بلوک‌ها در سایزهای گوناگون طراحی شده و حتی در برخی مدل‌ها از لبه‌های قالب شده، مناسب قرار گرفتن محکم کنار هم برخوردار هستند. عموماً از این نوع بلوک سیمانی برای دیوار چینی محوطه فضاهای اطراف ساختمان استفاده می‌کنند.
 • بلوک سیمانی پوکه معدنی: نوعی بلوک سیمانی تولید شده با استفاده از پوکه‌های معدنی هستند که وزن بسیار سبکی دارند. در تهیه ملات سیمان ساخت این بلوک‌ها علاوه بر ماسه از دانه‌های سبک پوکه معدنی نیز استفاده شده است. به این ترتیب چگالی این بلوک‌ها بسیار کم و وزن آنها با توجه به حجم، بسیار سبک است. بلوک‌های پوکه معدنی از انواع مصالح ساختمانی مناسب دیوار چینی در جداره‌های بیرونی ساختمانی هستند.
 • بلوک سیمانی لیکا: از جمله بهترین انواع بلوک مناسب دیوار چینی است. در تولید ملات سیمانی این نوع بلوک از دانه‌های لیکا استفاده شده است. این دانه‌های لیکا خود از فرایند خاک رس منبسط شده و به شکل صنعتی تهیه می‌شوند و با قرار گرفتن در ساختار بلوک لیکا باعث سبک شدن، مقاوم شدن و حتی عایق حرارتی بهتر بلوک خواهند شد. استفاده از دانه‌های لیکا باعث ایجاد ساختار متخلخل جداره بلوک سیمانی شده است. لذا این نوع بلوک در عمل بسیار سبک وزن هستند که چگالی آنها عموماً کمتر از ۱۱۰۰ کیلوگرم در هر متر مکعب است.
 • بلوک سیمانی بتن گازی: بلوک‌های گازی از جمله کاربردی‌ترین مصالح دیوار چینی هستند. زیرا این نوع بلوک را با استفاده از بتن اتوکلاو یا همان بتن اسفنجی می‌سازند که کاملاً متخلخل و بسیار سبک وزن است. بلوک سیمانی بتن گازی با وجود متخلخل بودن وزن سبکی نیز دارد که در دیوار چینی‌های بزرگ تاثیر ناچیزی در افزایش وزن سازه می‌گذارد. قیمت مصالح ساختمانی بلوک بتن گازی بسیار بالاتر از دیگر اقلام بلوک سیمانی است. اما وزن بسیار کم، کیفیت ساخت بالا، قابلیت عایق‌بندی حرارتی و صوتی در کنار ساختار مقاوم، فاکتورهای جدی است که علی رغم قیمت بالا باعث شده تا استفاده از این بلوک‌ها مورد استقبال عموم قرار بگیرد.
 • بلوک‌های سیمانی سبک سلولی: بلوک‌های سبک سلولی از جمله مصالح ساختمانی مدرن هستند که استفاده از آنها در این سال‌های اخیر متداول شده است. این بلوک‌ها با استفاده از تزریق فوم به بتن تولید می‌شوند. فوم نوعی ماده سبک با خاصیت عایق صوتی و حرارتی است که به داخل بتن تزریق خواهد شد. ترکیب نهایی یک نوع ملات کاملاً سبک وزن همراه خواص عایق حرارتی و صوتی است که برای قالب‌گیری بلوک‌ها مناسب دیوار چینی استفاده می‌شود.

بلوک سیمانی

آشنایی با انواع ملات در دیوار چینی

ملات‌ها همان چسب‌های ساختمانی هستند که به سادگی و با استفاده از مصالح ساختمانی پایه از قبیل شن، ماسه، سیمان، آب و دیگر افزودنی‌ها تهیه می‌شوند. از نگاه عملیاتی ملات نوعی ماده خمیری شکل است که با خاصیت چسبندگی برای اتصال قطعات خصوصا مصالح دیوار چینی کارایی دارد. در عین حال از انواع ملات برای مقاوم سازی ساختمان، اندودکاری سطوح داخلی و خارجی و بندکشی نیز استفاده می‌کنند. انواع ملات مناسب اتصال بلوک‌های سفالی و یا سیمانی در مراحل مختلف دیوار چینی به قرار زیر هستند:

 • ملات ماسه، آهک به همراه سیمان که در این نوع ملات از آهک به عنوان روان کننده استفاده شده است.
 • ملات ماسه با ترکیب سیمان مخصوص بنایی. این سیمان مخصوص بنایی، در ترکیب خود از مواد روان کننده دارد.
 • ملات ماسه و سیمان پرتلند به همراه روان کننده که نوعی ملات مناسب روسازی و یا دیوار چینی‌های سبک ساختمانی است.

نسبت ماسه به سیمان در تولید ملات دیوار چینی

ملات سیمانی بدون تردید مهمترین مصالح دیوار چینی است که باید آن را با دقت از ترکیب مصالح پایه مانند ماسه و سیمان تهیه کنید. برای این منظور از نسبت یک واحد سیمان با ۴ واحد ماسه ساختمانی استفاده می‌کنند. هر نوع عدم رعایت این نسبت در کیفیت نهایی ملات دیوار چینی تاثیر منفی می‌گذارد. اما گاهاً با توجه به نوع ماسه، درصد رطوبت ماسه، نوع سیمان و حتی نوع دیوار چینی و نوع بلوک‌ها ممکن است که تغییری در نسبت سیمان و ماسه برای تولید ملات دیوار چینی صورت بگیرد.

معمولا برای تولید ملات دیوار چینی از ماسه ساختمانی که نوعی ماسه نرم دانه است، استفاده می‌کنند. سیمان نیز باید از نوع پرتلند معمولی باشد. اگر برای دیوار چینی‌های باربر ملات تهیه می‌کنید، نیاز به استحکام بالاتری دارید. لذا لازم است تا نسبت سیمان به ماسه را با ترکیب 1 به ۳ افزایش دهید. اما در شرایط عادی برای دیوار چینی‌های غیر باربر لازم است تا از همان نسبت 1 به ۴ استفاده کنید.

انتخاب مصالح ساختمانی

توصیه‌هایی برای انتخاب مصالح دیوار چینی

اگر چه روش‌های متعددی برای تولید ملات دیوار چینی وجود دارد؛ اما در کل توصیه می‌کنیم که از همان تکنیک ملات معمولی با نسبت ۱ به ۴ از سیمان پرتلند در ماسه نرم استفاده کنید. ملات آهکی، ملات گرانولیتی، ملات گرانو و... از دیگر تکنیک‌های تولید ملات سیمانی هستند که برای مصارفی غیر از دیوار چینی استفاده می‌شوند.

بلوک‌های سفالی در حال حاضر بهترین و ارزان‌ترین مصالح دیوار چینی هستند که مناسب هر نوع دیوار بیرونی و یا داخلی ساختمان استفاده می‌شوند. لکن توجه کنید که از این بلوک‌ها برای ساخت دیوارهای باربر استفاده نمی‌کنند. از طرفی بهتر است تا در مراحل دیوار چینی وزن مرده سازه را جدی بگیرید. لذا مصالح مناسب دیوار چینی متریال‌هایی هستند که هر چه سبک‌تر، مقاوم‌تر و عایق‌تر باشند. این مقاله توسط تیم کارشناسی گروه متسل برای آشنایی با انواع مصالح دیوار چینی تالیف شده است. برای خرید آنلاین مصالح ساختمانی خصوصا تمامی انواع بلوک‌های استاندارد دیوار چینی می‌توانید از خدمات تخصصی فروش آنلاین گروه متسل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان استفاده کنید.

مصالح دیوار چینی چه هستند؟ و چه کاربردی دارند؟

دیوار چینی از مراحل کلیدی در مسیر هر ساخت و ساز است. در ساختمان‌ها با انواع دیوارهای بیرونی، درونی و یا دیوارهای حمال و غیر باربر و... روبرو هستیم که تکنیک ساخت آنها با یکدیگر متفاوت است. اما آنچه مسلم است، تمامی دیوارها قطعه به قطعه با استفاده از بلوک‌ها و یا آجرها ساخته می‌شوند. موضوعی که بحث جدی ما برای بررسی مصالح دیوار چینی است.

مصالح دیوار چینی شامل انواع بلوک در کنار ملات مناسب اتصال بلوک‌ها به یکدیگر است. در بسیاری از دیوارها با قطعات کوچک و کلاسیک آجری سر و کار داریم. اما امروزه کلاس متفاوتی از انواع بلوک‌های سفالی و یا بتنی مخصوص دیوار چینی طراحی شده‌اند. بلوک‌هایی که در دسته‌بندی مهمترین مصالح ساختمانی قرار می‌گیرند. در این مقاله از گروه متسل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان به بررسی انواع مصالح دیوار چینی می‌پردازیم و هر کدام از آنها را چه از نظر طراحی و قابلیت‌های کاربردی بررسی می‌کنیم. اگر قصد خرید قطعه بتنی دارید روی کمک مت سل حساب کنید.

مصالح دیوارچینی

انواع مصالح دیوار چینی

مصالح مورد نیاز دیوارچین در دو دسته‌بندی کلی قطعات بلوکی یا آجری در کنار مصالح مناسب تولید ملات قرار می‌گیرند. در سطح بازار به راحتی با انواع قطعات بلوکی و یا آجری سنتی و مدرن روبرو هستید. انتخاب صحیح مصالح دیوار چینی در کیفیت مناسب دیوارهای خارجی و یا داخلی سازه تاثیرگذار است و بر هزینه اجرای ساختمان نیز نقش بازی می‌کند.

معمولا استفاده از مصالح ساختمانی مدرن منجر به ساخت سریع دیوار با کیفیت مناسب خواهد شد. این در حالی است که می‌توانیم با خرید مصالح ساختمانی کلاسیک و سنتی در کاهش هزینه‌ها تاثیرگذار باشیم. در کل انواع مصالح دیوار چینی را می‌توانیم در موارد زیر دسته‌بندی کنیم:

 • انواع آجر
 • انواع بلوک سفالی
 • انواع بلوک سیمانی
 • مصالح تولید ملات

آجر قدیمی‌ترین مصالح دیوار چینی

آجر قدیمی‌ترین، شناخته شده‌ترین و همچنان پرکاربردترین مصالح مناسب دیوار چینی است. انواع آجر قطعات مکعبی تولید شده از گِل هستند که در کوره‌هایی مخصوص خشک می‌شوند. مصالح تولید آجر یا همان خاک بسیار ارزان قیمت است و این باعث شده تا انواع آجر در دسته‌بندی ارزان‌ترین مصالح دیوار چینی قرار بگیرند.

آجر در انواع مختلف با طراحی‌های متفاوت همراه سایزبندی گوناگون به روش‌های دستی و ماشینی تولید می‌شود. اما همگی آنها مصالح ارزان قیمتی هستند که مناسب انواع تکنیک‌های دیوار چینی استفاده می‌شوند. از آنجا که آجر تماماً با خاک تولید شده، عایق حرارتی و حتی صوتی بسیار خوبی است که مناسب دیوار چینی جبهه‌های بیرونی ساختمان است. در عین حال ساختار مستحکمی دارد که کاملاً مناسب اجرای دیوارهای باربر استفاده می‌شود. اما به علت ابعاد کوچک مسیر دیوار چینی با آجرها معمولاً دشوار و طولانی است. در این سال‌های اخیر با توسعه تولید انواع مصالح ساختمانی، استفاده از آجرها در دیوار چینی کمتر شده است. با این وجود همچنان این آجرها هستند که در ساخت دیوارهای جدا کننده بیرونی و یا حاشیه ساختمان استفاده می‌شوند.

آجر و مصالح دیوارچینی

بلوک سفالی در دیوار چینی

بلوک‌های سفالی از دیگر مصالح مورد نیاز دیوار چینی هستند که تماماً برای هر نوع دیوار جدا کننده فضاهای ساختمانی چه برای دیوارهای بیرونی و یا درونی کارایی دارند. از بلوک‌های سفالی فقط برای ساخت دیوارهای غیر حمال استفاده می‌کنند.

بلوک سفالی نیز به مانند انواع آجر با استفاده از خاک رس تولید می‌شود، اما فرم طراحی قطعات آن بزرگتر با فضاهای خالی بیشتر به نسبت انواع آجر است. به این ترتیب دیوار چینی با بلوک سفالی به نسبت از انواع آجر ساده‌تر است و با سرعت بالاتری انجام می‌شود. در عین حال به علت بهره‌مندی از فضاهای توخالی وزن دیوار نیز به مقدار قابل توجه کاهش پیدا می‌کند. از طرفی وجود این فضاهای توخالی در هر بلوک نوعی عایق حرارتی و صوتی ایجاد خواهد کرد که قطعاً در دیوار چینی فضاهای ساختمانی مورد توجه قرار می‌گیرد.

انواع بلوک‌های سفالی را در ابعاد و اشکال گوناگون طراحی می‌کنند که به طور معمول در ضخامت‌های ۵ الی ۲۰ سانتی‌متری هستند. فروش مصالح ساختمانی مانند بلوک سفالی در سطح فعالیت‌های آجرچینی فضاهای ساختمانی متداول است.

بلوک‌های سیمانی در دیوار چینی

بلوک‌های سیمانی در این سال‌های اخیر مورد توجه بسیاری از پیمانکاران فضاهای عمرانی قرار گرفته است. این بلوک‌ها در اشکال گوناگون و به سادگی با استفاده از تزریق بتن در قالب‌ها ساخته می‌شوند. ارزان قیمت هستند و در قطعات بزرگ با فضاهای توخالی طراحی می‌شوند که مسیر دیوار چینی را هر چه ساده‌تر و سریع‌تر خواهند کرد. اگر چه بلوک‌های سیمانی نمی‌توانند خصوصیات ویژه مانند عایق حرارتی مثل آجر و یا بلوک سفالی را داشته باشند، اما قیمت آنها به مراتب ارزان تر است. البته انواع بلوک سیمانی برای انواع دیوار چینی در فضای بیرون و یا درون ساختمان و حتی دیوار چینی محوطه طراحی شده است که لازم است تا در هر پروژه نوع مناسب آنها را تهیه کنید. بلوک‌های سیمانی از جمله انواع مصالح ساختمانی هستند که در سطوح مختلف فعالیت‌های عمرانی استفاده می‌شوند. انواع این بلوک‌ها به قرار زیر دسته‌بندی می‌شوند:

 • بلوک سیمانی معمولی: از ساده‌ترین مصالح دیوار چینی هستند که به شکل بلوک‌های توخالی سیمانی تولید می‌شوند. این بلوک‌ها در سایزهای گوناگون طراحی شده و حتی در برخی مدل‌ها از لبه‌های قالب شده، مناسب قرار گرفتن محکم کنار هم برخوردار هستند. عموماً از این نوع بلوک سیمانی برای دیوار چینی محوطه فضاهای اطراف ساختمان استفاده می‌کنند.
 • بلوک سیمانی پوکه معدنی: نوعی بلوک سیمانی تولید شده با استفاده از پوکه‌های معدنی هستند که وزن بسیار سبکی دارند. در تهیه ملات سیمان ساخت این بلوک‌ها علاوه بر ماسه از دانه‌های سبک پوکه معدنی نیز استفاده شده است. به این ترتیب چگالی این بلوک‌ها بسیار کم و وزن آنها با توجه به حجم، بسیار سبک است. بلوک‌های پوکه معدنی از انواع مصالح ساختمانی مناسب دیوار چینی در جداره‌های بیرونی ساختمانی هستند.
 • بلوک سیمانی لیکا: از جمله بهترین انواع بلوک مناسب دیوار چینی است. در تولید ملات سیمانی این نوع بلوک از دانه‌های لیکا استفاده شده است. این دانه‌های لیکا خود از فرایند خاک رس منبسط شده و به شکل صنعتی تهیه می‌شوند و با قرار گرفتن در ساختار بلوک لیکا باعث سبک شدن، مقاوم شدن و حتی عایق حرارتی بهتر بلوک خواهند شد. استفاده از دانه‌های لیکا باعث ایجاد ساختار متخلخل جداره بلوک سیمانی شده است. لذا این نوع بلوک در عمل بسیار سبک وزن هستند که چگالی آنها عموماً کمتر از ۱۱۰۰ کیلوگرم در هر متر مکعب است.
 • بلوک سیمانی بتن گازی: بلوک‌های گازی از جمله کاربردی‌ترین مصالح دیوار چینی هستند. زیرا این نوع بلوک را با استفاده از بتن اتوکلاو یا همان بتن اسفنجی می‌سازند که کاملاً متخلخل و بسیار سبک وزن است. بلوک سیمانی بتن گازی با وجود متخلخل بودن وزن سبکی نیز دارد که در دیوار چینی‌های بزرگ تاثیر ناچیزی در افزایش وزن سازه می‌گذارد. قیمت مصالح ساختمانی بلوک بتن گازی بسیار بالاتر از دیگر اقلام بلوک سیمانی است. اما وزن بسیار کم، کیفیت ساخت بالا، قابلیت عایق‌بندی حرارتی و صوتی در کنار ساختار مقاوم، فاکتورهای جدی است که علی رغم قیمت بالا باعث شده تا استفاده از این بلوک‌ها مورد استقبال عموم قرار بگیرد.
 • بلوک‌های سیمانی سبک سلولی: بلوک‌های سبک سلولی از جمله مصالح ساختمانی مدرن هستند که استفاده از آنها در این سال‌های اخیر متداول شده است. این بلوک‌ها با استفاده از تزریق فوم به بتن تولید می‌شوند. فوم نوعی ماده سبک با خاصیت عایق صوتی و حرارتی است که به داخل بتن تزریق خواهد شد. ترکیب نهایی یک نوع ملات کاملاً سبک وزن همراه خواص عایق حرارتی و صوتی است که برای قالب‌گیری بلوک‌ها مناسب دیوار چینی استفاده می‌شود.

بلوک سیمانی

آشنایی با انواع ملات در دیوار چینی

ملات‌ها همان چسب‌های ساختمانی هستند که به سادگی و با استفاده از مصالح ساختمانی پایه از قبیل شن، ماسه، سیمان، آب و دیگر افزودنی‌ها تهیه می‌شوند. از نگاه عملیاتی ملات نوعی ماده خمیری شکل است که با خاصیت چسبندگی برای اتصال قطعات خصوصا مصالح دیوار چینی کارایی دارد. در عین حال از انواع ملات برای مقاوم سازی ساختمان، اندودکاری سطوح داخلی و خارجی و بندکشی نیز استفاده می‌کنند. انواع ملات مناسب اتصال بلوک‌های سفالی و یا سیمانی در مراحل مختلف دیوار چینی به قرار زیر هستند:

 • ملات ماسه، آهک به همراه سیمان که در این نوع ملات از آهک به عنوان روان کننده استفاده شده است.
 • ملات ماسه با ترکیب سیمان مخصوص بنایی. این سیمان مخصوص بنایی، در ترکیب خود از مواد روان کننده دارد.
 • ملات ماسه و سیمان پرتلند به همراه روان کننده که نوعی ملات مناسب روسازی و یا دیوار چینی‌های سبک ساختمانی است.

نسبت ماسه به سیمان در تولید ملات دیوار چینی

ملات سیمانی بدون تردید مهمترین مصالح دیوار چینی است که باید آن را با دقت از ترکیب مصالح پایه مانند ماسه و سیمان تهیه کنید. برای این منظور از نسبت یک واحد سیمان با ۴ واحد ماسه ساختمانی استفاده می‌کنند. هر نوع عدم رعایت این نسبت در کیفیت نهایی ملات دیوار چینی تاثیر منفی می‌گذارد. اما گاهاً با توجه به نوع ماسه، درصد رطوبت ماسه، نوع سیمان و حتی نوع دیوار چینی و نوع بلوک‌ها ممکن است که تغییری در نسبت سیمان و ماسه برای تولید ملات دیوار چینی صورت بگیرد.

معمولا برای تولید ملات دیوار چینی از ماسه ساختمانی که نوعی ماسه نرم دانه است، استفاده می‌کنند. سیمان نیز باید از نوع پرتلند معمولی باشد. اگر برای دیوار چینی‌های باربر ملات تهیه می‌کنید، نیاز به استحکام بالاتری دارید. لذا لازم است تا نسبت سیمان به ماسه را با ترکیب 1 به ۳ افزایش دهید. اما در شرایط عادی برای دیوار چینی‌های غیر باربر لازم است تا از همان نسبت 1 به ۴ استفاده کنید.

انتخاب مصالح ساختمانی

توصیه‌هایی برای انتخاب مصالح دیوار چینی

اگر چه روش‌های متعددی برای تولید ملات دیوار چینی وجود دارد؛ اما در کل توصیه می‌کنیم که از همان تکنیک ملات معمولی با نسبت ۱ به ۴ از سیمان پرتلند در ماسه نرم استفاده کنید. ملات آهکی، ملات گرانولیتی، ملات گرانو و... از دیگر تکنیک‌های تولید ملات سیمانی هستند که برای مصارفی غیر از دیوار چینی استفاده می‌شوند.

بلوک‌های سفالی در حال حاضر بهترین و ارزان‌ترین مصالح دیوار چینی هستند که مناسب هر نوع دیوار بیرونی و یا داخلی ساختمان استفاده می‌شوند. لکن توجه کنید که از این بلوک‌ها برای ساخت دیوارهای باربر استفاده نمی‌کنند. از طرفی بهتر است تا در مراحل دیوار چینی وزن مرده سازه را جدی بگیرید. لذا مصالح مناسب دیوار چینی متریال‌هایی هستند که هر چه سبک‌تر، مقاوم‌تر و عایق‌تر باشند. این مقاله توسط تیم کارشناسی گروه متسل برای آشنایی با انواع مصالح دیوار چینی تالیف شده است. برای خرید آنلاین مصالح ساختمانی خصوصا تمامی انواع بلوک‌های استاندارد دیوار چینی می‌توانید از خدمات تخصصی فروش آنلاین گروه متسل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان استفاده کنید.