مصالح ساختمانی پیش ساخته چیست؟

اگر تجربه فعالیت‌های ساختمان‌سازی دارید، قطعاً از چالش آماده‌سازی مصالح جهت مراحل مختلف ساخت سازه‌ها مطلع هستید. انواع ملات‌ها، بتن، گچ و خاک، انواع متریال‌های اندودکاری و حتی بسیاری از قطعات باید از ترکیب دو یا چند مصالح پایه دیگر تهیه شوند. این در حالی است که می‌توانیم با خرید مصالح ساختمانی پیش ساخته روند فعالیت‌های عمرانی را توسعه دهیم.
مصالح ساختمانی پیش ساخته به هر نوع مصالح مصرفی در فعالیت‌های عمرانی گفته می‌شود که کل آن و یا بخشی از ترکیب و یا ساختار نهایی آن از قبل در محل کارخانه تولید شده باشد. در این ‌صورت شما با یک محصول کاملاً آماده و یا نیمه آماده روبه‌رو هستید که به ‌راحتی و با سرعت در محل پروژه شرایط عملیاتی دارد. به این نوع از متریال‌ها اصطلاحاً مصالح ساختمانی پیش ساخته گفته می‌شود. در گروه مت سل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان قصد داریم تا در این مقاله به معرفی کامل آنها پرداخته و از قابلیت‌های کاربردی صحبت کنیم. خرید بتن آماده از مت سل از جمله فعالیت‌های این موتور جستجو است که در اختیار افراد قرار می‌گیرد.


آیا هر محصول کارخانه‌ای از مصالح پیش ساخته است؟


اگر قرار باشد که هر محصول فرآوری شده در کارخانه را به‌ عنوان مصالح پیش ساخته ساختمانی معرفی کنیم، قاعدتاً باید از تمامی مصالح پایه و یا ترکیبی صحبت کنیم. به عنوان مثال، مصالح مانند ماسه، سیمان، آجر، میلگرد، سفال، سنگ و سرامیک و... همگی محصول کارخانه‌ای هستند؛ اما در دسته‌بندی مصالح ساختمانی پیش ساخته قرار نمی‌گیرند. منظور مصالح پیش ساخته آن دسته از متریال‌ها و یا قطعات ساختمانی است که در فرایند نسبتاً پیچیده ساختمانی تولید شده و در محل پروژه به شرایط نصب و اجرا آنها شخت نیست.
برای درک این تعریف می‌توانیم فرایند ساخت دیوارها را مثال بزنیم. به روش کلاسیک هر دیوار با استفاده از انواع آجر و یا بلوک به ‌همراه ملات سیمانی قطعه به قطعه شکل می‌گیرد. در این ‌صورت با مفهوم مصالح ساختمانی پیش ساخته روبرو نیستید. اما اگر همین دیوار در محل کارخانه سر هم شده و به ‌عنوان یک قطعه آماده نصب ارائه گردد و در محل پروژه به مانند قطعات یک پازل نصب شود، با مفهوم کلی از مصالح ساختمانی پیش ساخته روبرو هستیم.

خرید مصالح ساختمانی پیش ساخته

مزایای استفاده از مصالح پیش ساخته


تکنیک استفاده از مصالح ساختمانی پیش ساخته تأثیر زیادی در روند ساخت‌وسازهای مدرن داشته است. تا جاییکه می‌توانند در کاهش هزینه‌ها و حتی دور ریز و اتلاف کمتر مصالح پایه کاملاً تأثیرگذار باشند. مزایای استفاده از مصالح ساختمانی پیش ساخته به‌ قرار زیر است:
•    باعث کاهش مدت زمان ساخت‌ و سازها شده و در سرعت اجرای پروژه‌های عمرانی تأثیرگذار هستند.
•    به ‌علت عدم نیاز به اجرای کارگاه در محل پروژه دوستدار محیط ‌زیست هستند؛ زیرا مانع از آلودگی محیطی به ‌خاطر عمل‌آوری مصالح در محل پروژه می‌شوند.
•    تولید کارخانه‌ای منجر می‌شود تا تنوع بیشتری در انواع طرح‌ها و الگوها وجود داشته باشد.
•    در کاهش هزینه‌های ساختمان‌سازی به ‌علت کاهش مدت زمان ساخت و نیاز کمتر به نیروی کار تأثیرگذار هستند.
•    از آنجا که مراحل نصب آنها به شکل قطعات مونتاژی است، قابلیت اجرا در چند پروژه به شکل موازی را دارند.
•    در شکل‌گیری و ایجاد فضاهای پیچیده ساختمانی کاملاً انعطاف‌پذیر هستند.
•    منجر به افزایش امنیت و ایمنی کارگران حین مراحل مختلف ساختمان‌سازی می‌شوند.
•    تولید کارخانه‌ای اجازه می‌دهد تا به ‌راحتی بتوانیم از متریال‌ها و یا روش‌های مدرن در تولید این قطعات و محصولات استفاده کنیم.
معایب و محدودیت‌های مصالح ساختمانی پیش ساخته
ویژگی‌های مثبت در کاربرد مصالح ساختمانی پیش ساخته کاملاً تأثیرگذار است و حالا شاهد رشد روزافزون در استفاده از این مصالح در انواع ساخت‌وسازها هستیم. با این ‌وجود اگر در تکاپوی خرید مصالح ساختمانی پیش ساخته هستید و یا قصد دارید تا خطوط تولید این محصولات را راه‌اندازی کنید، لازم است تا از برخی معایب و محدودیت‌ها نیز اطلاع داشته باشید.
•    مراحل اولیه طراحی خطوط تولید این مصالح زمان‌بر، دشوار و پرهزینه است.
•    مناسب اجرا در سازه‌ها با مراحل ساخت کلاسیک نیستند.
•    به‌ طور جدی مورد مطالعات آکادمیک و پژوهشی قرار نگرفته‌اند.
•    تجربه پیمانکاران و یا کارگران برای کار کردن با این نوع محصولات کم است.
•    استفاده از آنها در ساختمان‌های کوچک صرفه اقتصادی ندارد.

 

انواع مصالح ساختمانی پیش ساخته کدامند؟


تکنیک طراحی و ساخت مصالح پیش ساخته منجر به تحولی بزرگ در فرآیندهای ساختمان سازی شده است. حالا می‌توانیم حضور گسترده این نوع محصولات را در انواع پروژه‌های بزرگ ساختمانی شاهد باشیم. خرید مصالح پیش ساخته متداول است، اما در قدم اول لازم است تا انواع این محصولات ترکیبی و تولید کارخانه‌ای را شناخته و از کاربرد انواع آنها در مراحل مختلف ساخت‌وسازها آگاه باشید.


دیوار پیش ‌ساخته


دیوارهای پیش‌ ساخته حالا در انواع گوناگون با استفاده از مصالح پایه متفاوت و با تکنیک‌های گوناگون اجرا می‌شوند، از اولین ایده‌ها برای کاربرد مصالح ساختمانی پیش ساخته بوده‌ است. این دیوارها به ‌راحتی و با تزریق بتن به داخل قالب‌ها تولید می‌شوند. از انواع بتن معمولی، بتن اتوکلاو، بتن فوم و یا بتن‌های سبک دانه در ساخت این دیوارها استفاده‌ شده است.
معمولاً در ساخت دیوارهای پیش ساخته از بتن‌های هوادار استفاده می‌کنند تا علاوه‌ بر سبک بودن به نوعی عایق صدا و حتی عایق حرارت نیز باشند. البته برخی از انواع دیوار پیش ساخته مخصوص دیوارچینی محوطه هستند که در این ‌صورت تلاشی برای عایق صوت و یا حرارت نمی‌شود. اما نوع بتن این دیواره‌ها محکم، ماندگار و مقاوم در برابر شرایط نامساعد محیطی است. ویژگی‌های کاربرد دیوارهای پیش‌ساخته به ‌قرار زیر است:
•    در برابر هر نوع آتش‌سوزی مقاوم هستند.
•    از استحکام بالایی برخوردار هستند که طول عمر مفید آنها را افزایش می‌دهد.
•    مدل‌های ساختمانی از ویژگی عایق صوتی و حرارتی برخوردار هستند.
•    به ‌راحتی و بدون نیاز به کارگر متخصص می‌توانیم آنها را در محل پروژه نصب کنیم.

گچ‌بری‌های پیش ‌ساخته


هدف از تکنیک مصالح پیش ساخته علاوه بر افزایش سرعت ساخت‌وسازها، توانایی استفاده از طرح‌های پیچیده و دشوار در محل پروژه است. قطعات گچی پیش ‌ساخته یک نمونه بارز از این هدف است. این قطعات تماماً از گچ تهیه شده و با استفاده از قالب‌های متنوع دارای اشکال هندسی گوناگون و کاملاً پیچیده هستند.
از گچ‌بری‌های پیش‌ ساخته برای ایجاد طرح‌های زیبا در نماهای داخلی ساختمان‌ها استفاده می‌کنند. البته در ساخت برخی از این قطعات، متریال‌های ارتقا یافته گچی با اضافه شدن ترکیباتی از پلی یورتان، فوم‌های فشرده، پلی استایرن و برخی محلول‌های شیمیایی استفاده ‌شده است. همچنین از برخی چسب‌های مخصوص برای اتصال این قطعات گچی پیش ‌ساخته در محل پروژه استفاده می‌کنند. مزایای استفاده از گچ‌بری‌های پیش‌ ساخته گسترده است که به ‌قرار زیر دسته‌بندی می‌شوند:
•    به ‌علت بهره‌مندی از متریال‌های خاص ضد رطوبت هستند.
•    از ترکیبات ضد گرد و غبار ساخته می‌شوند.
•    به نسبت گچ‌بری‌های معمولی طول عمر بالاتری دارند.
•    روش نصب سریع و ساده‌ای دارند.
•    قیمت تمام‌ شده آنها از گچ‌بری های معمولی کمتر است.

ساندویچ پنل


ساندویچ پنل از ایده‌های نوین در طراحی و ساخت مصالح ساختمانی پیش ساخته است که حالا کاملاً مورد توجه معماران و مهندسین برای اجرای سازه‌های سبک قرار گرفته است. انواع ساندویچ پنل وجود دارد، اما تقریباً تکنیک اجرای تمامی آنها یکسان است و به شکل تزریق فوم در دو یا چند جداره فلزی و یا کامپوزیتی اجرا می‌شوند. واژه ساندویچ نیز برگرفته از الگوی طراحی این ساختار است که دو جداره فلزی به مانند یک فضای احاطه شده ساندویچی اقدام می‌کنند. فوم تزریق شده نیز از خواص عایق حرارتی و یا صوتی برخوردار است.
معمولاً از تکنیک ساندویچ پنل برای اجرا و ساخت سازه‌های صنعتی، سوله‌ها، انبارها و در کل هر نوع ساختمان غیرمسکونی استفاده می‌کنند. البته کاربرد این قطعات پهن در اجرای ساختمان‌های کوچک مسکونی مانند کلبه‌ها و ویلاهای فصلی نیز متداول است. در عین ‌حال ساندویچ پنل از بهترین مصالح طراحی و ساخت انواع کانکس‌های ثابت و یا قابل حمل است. مزایای استفاده از ساندویچ پنل به قرار زیر است:
•    سرعت اجرای بالایی دارند.
•    ارزان هستند و هزینه تمام شده ساخت سازه کاهش پیدا می‌کند.
•    سبک هستند و برای اجرا نیاز به فونداسیون‌های عمیق و سنگین ندارند.
•    مناسب ساخت سازه‌های قابل ‌حمل هستند.

مصالح پیش ساخته

پنل‌های گچی پیش ‌ساخته


پنل های گچی پیش‌ساخته نوعی سطوح اسلب مانند هستند که در قطعات بزرگ مربعی و یا مستطیلی با پهنای زیاد و ضخامت کم قالب‌بندی شده‌اند. از این قطعات بزرگ گچی برای پوشاندن سطوح از دیوارهای بزرگ آجری و یا سفالی استفاده می‌کنند. در عین ‌حال برخی از مدل‌ها که ضخامت بالایی دارند، خود می‌توانند به ‌عنوان دیوار سبک غیر باربر و جدا کننده از فضاهای داخل ساختمان مورد استفاده قرار گیرند.
این پنل‌ها در دسته‌بندی مصالح پیش ساخته قرار می‌گیرند که تماماً از گچ و یا ملات‌های فرآوری شده گچی تهیه می‌شوند. پنل‌های گچی کاملاً مناسب اجرا در جداره‌های نازک فضاهای ساختمانی هستند. خرید مصالح پیش ساخته از نوع پنل‌های گچی در ساخت سازه‌های بزرگ مسکونی و یا خدماتی متداول است. مزایای استفاده از این پنل‌ها به قرار زیر است:
•    سرعت اجرای دیوارچینی فضاهای داخل ساختمان را بیشتر می‌کنند.
•    سبک ‌وزن هستند که در کاهش وزن مرده ساختمان تأثیر مثبت می‌گذارند.
•    ارزان ‌قیمت هستند.
•    برای اجرا نیازی به تهیه ملات نیست، لذا مراحل دشوار ملات سازی در طبقات بالای ساختمان را ندارند.
•    نصب آنها ساده است و برای هر نوع فضاسازی مفید هستند.

سقف‌های کاذب کنافی


یک نوع پوشش مخصوص سقف‌های کاذب است که به شکل ورق‌های گالوانیزه با لایه‌ای از پوشش گچی و یا سیمانی تولید می‌شوند. به نوعی یک سمت این قطعات فلزی است و در سمت دیگر آنها یک لایه عایق گچی و یا سیمانی کار شده ‌است.
سقف‌های کاذب کناف در تمامی فضاهای ساختمانی کارایی دارند. در عین ‌حال از تکنیکی‌ترین مصالح ساختمانی پیش ساخته هستند که به ‌راحتی می‌توانند در اجرای هر نوع سقف تمام شده ساختمان مورد استفاده قرار بگیرند. مزایا و ویژگی‌های استفاده از این سقف‌های کاذب کنافی به ‌قرار زیر است:
•    روش نصب سریع و ساده‌ای دارند.
•    سبک‌ وزن هستند و در اجرا به پایه‌های مستحکمی نیاز ندارند.
•    از قابلیت‌های کامل عایق صوتی و عایق حرارتی برخوردار هستند.
•    ارزان‌ قیمت هستند که منجر به کاهش هزینه اجرای سقف فضاهای ساختمانی می‌شوند.

پنل‌های تری دی


پنل‌های تری دی از جمله شناخته‌ شده‌ترین مصالح پیش ساخته برای پوشش جداره‌های بیرونی و یا درونی از فضاهای ساختمانی هستند. برای ساخت این نوع جداره‌های پیش‌ ساخته از تزریق فوم عایق پلی استایرن به روش مش فلزی استفاده می‌کنند. هسته مرکزی این قطعات همان مش فلزی است که معمولاً از چیدمان میلگردهای سبک در کنار هم و اتصال مفتول‌های فلزی به شکل خرپا ساخته می‌شود. در نهایت نیز بر روی این مش فلزی عملیات بتن پاشی با ترکیب حداکثری از فوم پلی استایرن استفاده می‌کنند. در آخر نیز یک ساختار کامپوزیتی کاملاً مستحکم از بتن سبک و فلز ایجاد خواهد شد.
از قطعات کامپوزیتی پنل‌های تری دی می‌توانیم در اجرای هر نوع دیواره باربر و یا غیر باربر استفاده کنیم. همچنین مناسب اجرای دهانه باز سقف نیز هستند. از جمله ویژگی‌های استفاده از پنل‌های تری دی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
•    سرعت اجرای بالایی دارند.
•    در برابر زلزله مقاوم هستند.
•    از خصوصیات عایق صوتی و حرارتی برخوردار هستند.
•    در مقابل آتش‌سوزی مقاومت می‌کنند.

تیرچه بلوک


تیرچه بلوک‌ها در دسته‌بندی کاربردی‌ترین مصالح ساختمانی پیش ساخته قرار می‌گیرند. کاربرد اصلی این قطعات در اجرای سقف فضاهای ساختمانی است. هر تیرچه بلوک از تزریق بتن در اطراف شبکه میلگرد خرپایی با سطح مقطع مثلثی شکل و طول بلند ساخته ‌شده است و قرار است تا با نصب در دهانه‌ی بزرگ سقف‌ها برای قرارگیری یونولیت‌های سقفی مورد استفاده قرار بگیرند. تیرچه بلوک‌ها انواع گوناگونی دارند؛ اما در کل در بهبود اجرای سقف کاملاً تأثیرگذار هستند. مزایای استفاده از تیرچه بلوک به قرار زیر است:
•    سرعت اجرای سقف را افزایش می‌دهند.
•    در کاهش هزینه اجرای سقف تأثیرگذار هستند.
•    از انعطاف پذیری بالایی در اجرای روش‌های گوناگون ساخت سازه‌ها برخوردار هستند.

خرید مصالح پیش ساخته

دال بتنی


یکی دیگر از محصولات شناخته ‌شده در جمع مصالح پیش ساخته ساختمانی انواع دال است. دال‌ها به هر نوع قطعه بتنی گفته می‌شود که سطح مقطع آنها به نسبت ضخامت آنها بسیار بزرگ باشد. به ‌این ‌ترتیب هر دال عملاً یک قطعه پهن ساختمانی است که مناسب پوشش یکسره فضاهای بزرگ ساختمانی مانند پوشش سقف‌ها و یا کف کارایی دارد.
معمولاً برای ساخت طبقه همکف ساختمان از دال‌های بزرگ استفاده می‌کنند و این در حالی است که از بخش‌های پی و یا خاک زیرزمین برای استقرار دال استفاده ‌شده است. در عین ‌حال از انواع دال‌های پیش ساخته بتنی و نازک در میان قاب‌های فولادین برای اجرای سقف در سازه‌های بلند ساختمانی استفاده می‌شود.
انواع دال‌های بتنی به شکل توخالی و یا توپر اجرا می‌شوند. همگی آنها از نوع ساختارهای پهن بتن مسلح هستند که می‌توانند علاوه‌ بر خاصیت عایق حرارتی به ‌عنوان عایق صوتی در فضاهای ساختمانی مورد استفاده قرار بگیرند. در بحث طراحی انواع دال را به شکل ساختارهای موج دار، دال دندانه‌ای یا یک‌طرفه و یا دال کلوچه‌ای (دوطرفه) طراحی می‌کنند.

توصیه‌هایی برای استفاده از محصولات پیش ساخته ساختمانی


دامنه طراحی و ساخت قطعات و مصالح پیش ساخته ساختمانی گسترده است؛ اما همگی آنها با هدف سرعت بخشیدن به مراحل ساخت‌وساز، کاهش هزینه‌ها، طراحی مهندسی شده و البته نتایج بهتر در ساخت‌وساز مورد استفاده قرار می‌گیرند. بیشترین کاربرد مصالح ساختمانی پیش ساخته برای سازه‌های بزرگ از قبیل برج‌ها است. چرا که در کاهش وزن مرده ساختمان و افزایش سرعت اجرا کاملاً تأثیرگذار هستند. با این وجود در کل چندان ایده مناسبی در اجرای سازه‌های کوچک ساختمانی نیستند.
خرید مصالح ساختمانی پیش ساخته در عموم پروژه‌های عمرانی متداول است. قاعدتاً شما نیز در حین اجرای سازه‌های خود به حضور این نوع مصالح ترکیبی نیاز دارید. برای دستیابی به تنوع گسترده از این مصالح می‌توانید فرآیند خرید آنلاین مصالح ساختمانی از سایت مت سل را تجربه کنید. مت سل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان است که با هدف ارتباط مفید و تخصصی مصرف‌کننده نهایی با بهترین تولیدکنندگان کشور فعالیت می‌کند. برای مقایسه قیمت‌ها و خرید آنلاین مصالح ساختمانی پیش ساخته می‌توانید از خدمات گروه مت سل استفاده کنید.

مصالح ساختمانی پیش ساخته چیست؟

اگر تجربه فعالیت‌های ساختمان‌سازی دارید، قطعاً از چالش آماده‌سازی مصالح جهت مراحل مختلف ساخت سازه‌ها مطلع هستید. انواع ملات‌ها، بتن، گچ و خاک، انواع متریال‌های اندودکاری و حتی بسیاری از قطعات باید از ترکیب دو یا چند مصالح پایه دیگر تهیه شوند. این در حالی است که می‌توانیم با خرید مصالح ساختمانی پیش ساخته روند فعالیت‌های عمرانی را توسعه دهیم.
مصالح ساختمانی پیش ساخته به هر نوع مصالح مصرفی در فعالیت‌های عمرانی گفته می‌شود که کل آن و یا بخشی از ترکیب و یا ساختار نهایی آن از قبل در محل کارخانه تولید شده باشد. در این ‌صورت شما با یک محصول کاملاً آماده و یا نیمه آماده روبه‌رو هستید که به ‌راحتی و با سرعت در محل پروژه شرایط عملیاتی دارد. به این نوع از متریال‌ها اصطلاحاً مصالح ساختمانی پیش ساخته گفته می‌شود. در گروه مت سل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان قصد داریم تا در این مقاله به معرفی کامل آنها پرداخته و از قابلیت‌های کاربردی صحبت کنیم. خرید بتن آماده از مت سل از جمله فعالیت‌های این موتور جستجو است که در اختیار افراد قرار می‌گیرد.


آیا هر محصول کارخانه‌ای از مصالح پیش ساخته است؟


اگر قرار باشد که هر محصول فرآوری شده در کارخانه را به‌ عنوان مصالح پیش ساخته ساختمانی معرفی کنیم، قاعدتاً باید از تمامی مصالح پایه و یا ترکیبی صحبت کنیم. به عنوان مثال، مصالح مانند ماسه، سیمان، آجر، میلگرد، سفال، سنگ و سرامیک و... همگی محصول کارخانه‌ای هستند؛ اما در دسته‌بندی مصالح ساختمانی پیش ساخته قرار نمی‌گیرند. منظور مصالح پیش ساخته آن دسته از متریال‌ها و یا قطعات ساختمانی است که در فرایند نسبتاً پیچیده ساختمانی تولید شده و در محل پروژه به شرایط نصب و اجرا آنها شخت نیست.
برای درک این تعریف می‌توانیم فرایند ساخت دیوارها را مثال بزنیم. به روش کلاسیک هر دیوار با استفاده از انواع آجر و یا بلوک به ‌همراه ملات سیمانی قطعه به قطعه شکل می‌گیرد. در این ‌صورت با مفهوم مصالح ساختمانی پیش ساخته روبرو نیستید. اما اگر همین دیوار در محل کارخانه سر هم شده و به ‌عنوان یک قطعه آماده نصب ارائه گردد و در محل پروژه به مانند قطعات یک پازل نصب شود، با مفهوم کلی از مصالح ساختمانی پیش ساخته روبرو هستیم.

خرید مصالح ساختمانی پیش ساخته

مزایای استفاده از مصالح پیش ساخته


تکنیک استفاده از مصالح ساختمانی پیش ساخته تأثیر زیادی در روند ساخت‌وسازهای مدرن داشته است. تا جاییکه می‌توانند در کاهش هزینه‌ها و حتی دور ریز و اتلاف کمتر مصالح پایه کاملاً تأثیرگذار باشند. مزایای استفاده از مصالح ساختمانی پیش ساخته به‌ قرار زیر است:
•    باعث کاهش مدت زمان ساخت‌ و سازها شده و در سرعت اجرای پروژه‌های عمرانی تأثیرگذار هستند.
•    به ‌علت عدم نیاز به اجرای کارگاه در محل پروژه دوستدار محیط ‌زیست هستند؛ زیرا مانع از آلودگی محیطی به ‌خاطر عمل‌آوری مصالح در محل پروژه می‌شوند.
•    تولید کارخانه‌ای منجر می‌شود تا تنوع بیشتری در انواع طرح‌ها و الگوها وجود داشته باشد.
•    در کاهش هزینه‌های ساختمان‌سازی به ‌علت کاهش مدت زمان ساخت و نیاز کمتر به نیروی کار تأثیرگذار هستند.
•    از آنجا که مراحل نصب آنها به شکل قطعات مونتاژی است، قابلیت اجرا در چند پروژه به شکل موازی را دارند.
•    در شکل‌گیری و ایجاد فضاهای پیچیده ساختمانی کاملاً انعطاف‌پذیر هستند.
•    منجر به افزایش امنیت و ایمنی کارگران حین مراحل مختلف ساختمان‌سازی می‌شوند.
•    تولید کارخانه‌ای اجازه می‌دهد تا به ‌راحتی بتوانیم از متریال‌ها و یا روش‌های مدرن در تولید این قطعات و محصولات استفاده کنیم.
معایب و محدودیت‌های مصالح ساختمانی پیش ساخته
ویژگی‌های مثبت در کاربرد مصالح ساختمانی پیش ساخته کاملاً تأثیرگذار است و حالا شاهد رشد روزافزون در استفاده از این مصالح در انواع ساخت‌وسازها هستیم. با این ‌وجود اگر در تکاپوی خرید مصالح ساختمانی پیش ساخته هستید و یا قصد دارید تا خطوط تولید این محصولات را راه‌اندازی کنید، لازم است تا از برخی معایب و محدودیت‌ها نیز اطلاع داشته باشید.
•    مراحل اولیه طراحی خطوط تولید این مصالح زمان‌بر، دشوار و پرهزینه است.
•    مناسب اجرا در سازه‌ها با مراحل ساخت کلاسیک نیستند.
•    به‌ طور جدی مورد مطالعات آکادمیک و پژوهشی قرار نگرفته‌اند.
•    تجربه پیمانکاران و یا کارگران برای کار کردن با این نوع محصولات کم است.
•    استفاده از آنها در ساختمان‌های کوچک صرفه اقتصادی ندارد.

 

انواع مصالح ساختمانی پیش ساخته کدامند؟


تکنیک طراحی و ساخت مصالح پیش ساخته منجر به تحولی بزرگ در فرآیندهای ساختمان سازی شده است. حالا می‌توانیم حضور گسترده این نوع محصولات را در انواع پروژه‌های بزرگ ساختمانی شاهد باشیم. خرید مصالح پیش ساخته متداول است، اما در قدم اول لازم است تا انواع این محصولات ترکیبی و تولید کارخانه‌ای را شناخته و از کاربرد انواع آنها در مراحل مختلف ساخت‌وسازها آگاه باشید.


دیوار پیش ‌ساخته


دیوارهای پیش‌ ساخته حالا در انواع گوناگون با استفاده از مصالح پایه متفاوت و با تکنیک‌های گوناگون اجرا می‌شوند، از اولین ایده‌ها برای کاربرد مصالح ساختمانی پیش ساخته بوده‌ است. این دیوارها به ‌راحتی و با تزریق بتن به داخل قالب‌ها تولید می‌شوند. از انواع بتن معمولی، بتن اتوکلاو، بتن فوم و یا بتن‌های سبک دانه در ساخت این دیوارها استفاده‌ شده است.
معمولاً در ساخت دیوارهای پیش ساخته از بتن‌های هوادار استفاده می‌کنند تا علاوه‌ بر سبک بودن به نوعی عایق صدا و حتی عایق حرارت نیز باشند. البته برخی از انواع دیوار پیش ساخته مخصوص دیوارچینی محوطه هستند که در این ‌صورت تلاشی برای عایق صوت و یا حرارت نمی‌شود. اما نوع بتن این دیواره‌ها محکم، ماندگار و مقاوم در برابر شرایط نامساعد محیطی است. ویژگی‌های کاربرد دیوارهای پیش‌ساخته به ‌قرار زیر است:
•    در برابر هر نوع آتش‌سوزی مقاوم هستند.
•    از استحکام بالایی برخوردار هستند که طول عمر مفید آنها را افزایش می‌دهد.
•    مدل‌های ساختمانی از ویژگی عایق صوتی و حرارتی برخوردار هستند.
•    به ‌راحتی و بدون نیاز به کارگر متخصص می‌توانیم آنها را در محل پروژه نصب کنیم.

گچ‌بری‌های پیش ‌ساخته


هدف از تکنیک مصالح پیش ساخته علاوه بر افزایش سرعت ساخت‌وسازها، توانایی استفاده از طرح‌های پیچیده و دشوار در محل پروژه است. قطعات گچی پیش ‌ساخته یک نمونه بارز از این هدف است. این قطعات تماماً از گچ تهیه شده و با استفاده از قالب‌های متنوع دارای اشکال هندسی گوناگون و کاملاً پیچیده هستند.
از گچ‌بری‌های پیش‌ ساخته برای ایجاد طرح‌های زیبا در نماهای داخلی ساختمان‌ها استفاده می‌کنند. البته در ساخت برخی از این قطعات، متریال‌های ارتقا یافته گچی با اضافه شدن ترکیباتی از پلی یورتان، فوم‌های فشرده، پلی استایرن و برخی محلول‌های شیمیایی استفاده ‌شده است. همچنین از برخی چسب‌های مخصوص برای اتصال این قطعات گچی پیش ‌ساخته در محل پروژه استفاده می‌کنند. مزایای استفاده از گچ‌بری‌های پیش‌ ساخته گسترده است که به ‌قرار زیر دسته‌بندی می‌شوند:
•    به ‌علت بهره‌مندی از متریال‌های خاص ضد رطوبت هستند.
•    از ترکیبات ضد گرد و غبار ساخته می‌شوند.
•    به نسبت گچ‌بری‌های معمولی طول عمر بالاتری دارند.
•    روش نصب سریع و ساده‌ای دارند.
•    قیمت تمام‌ شده آنها از گچ‌بری های معمولی کمتر است.

ساندویچ پنل


ساندویچ پنل از ایده‌های نوین در طراحی و ساخت مصالح ساختمانی پیش ساخته است که حالا کاملاً مورد توجه معماران و مهندسین برای اجرای سازه‌های سبک قرار گرفته است. انواع ساندویچ پنل وجود دارد، اما تقریباً تکنیک اجرای تمامی آنها یکسان است و به شکل تزریق فوم در دو یا چند جداره فلزی و یا کامپوزیتی اجرا می‌شوند. واژه ساندویچ نیز برگرفته از الگوی طراحی این ساختار است که دو جداره فلزی به مانند یک فضای احاطه شده ساندویچی اقدام می‌کنند. فوم تزریق شده نیز از خواص عایق حرارتی و یا صوتی برخوردار است.
معمولاً از تکنیک ساندویچ پنل برای اجرا و ساخت سازه‌های صنعتی، سوله‌ها، انبارها و در کل هر نوع ساختمان غیرمسکونی استفاده می‌کنند. البته کاربرد این قطعات پهن در اجرای ساختمان‌های کوچک مسکونی مانند کلبه‌ها و ویلاهای فصلی نیز متداول است. در عین ‌حال ساندویچ پنل از بهترین مصالح طراحی و ساخت انواع کانکس‌های ثابت و یا قابل حمل است. مزایای استفاده از ساندویچ پنل به قرار زیر است:
•    سرعت اجرای بالایی دارند.
•    ارزان هستند و هزینه تمام شده ساخت سازه کاهش پیدا می‌کند.
•    سبک هستند و برای اجرا نیاز به فونداسیون‌های عمیق و سنگین ندارند.
•    مناسب ساخت سازه‌های قابل ‌حمل هستند.

مصالح پیش ساخته

پنل‌های گچی پیش ‌ساخته


پنل های گچی پیش‌ساخته نوعی سطوح اسلب مانند هستند که در قطعات بزرگ مربعی و یا مستطیلی با پهنای زیاد و ضخامت کم قالب‌بندی شده‌اند. از این قطعات بزرگ گچی برای پوشاندن سطوح از دیوارهای بزرگ آجری و یا سفالی استفاده می‌کنند. در عین ‌حال برخی از مدل‌ها که ضخامت بالایی دارند، خود می‌توانند به ‌عنوان دیوار سبک غیر باربر و جدا کننده از فضاهای داخل ساختمان مورد استفاده قرار گیرند.
این پنل‌ها در دسته‌بندی مصالح پیش ساخته قرار می‌گیرند که تماماً از گچ و یا ملات‌های فرآوری شده گچی تهیه می‌شوند. پنل‌های گچی کاملاً مناسب اجرا در جداره‌های نازک فضاهای ساختمانی هستند. خرید مصالح پیش ساخته از نوع پنل‌های گچی در ساخت سازه‌های بزرگ مسکونی و یا خدماتی متداول است. مزایای استفاده از این پنل‌ها به قرار زیر است:
•    سرعت اجرای دیوارچینی فضاهای داخل ساختمان را بیشتر می‌کنند.
•    سبک ‌وزن هستند که در کاهش وزن مرده ساختمان تأثیر مثبت می‌گذارند.
•    ارزان ‌قیمت هستند.
•    برای اجرا نیازی به تهیه ملات نیست، لذا مراحل دشوار ملات سازی در طبقات بالای ساختمان را ندارند.
•    نصب آنها ساده است و برای هر نوع فضاسازی مفید هستند.

سقف‌های کاذب کنافی


یک نوع پوشش مخصوص سقف‌های کاذب است که به شکل ورق‌های گالوانیزه با لایه‌ای از پوشش گچی و یا سیمانی تولید می‌شوند. به نوعی یک سمت این قطعات فلزی است و در سمت دیگر آنها یک لایه عایق گچی و یا سیمانی کار شده ‌است.
سقف‌های کاذب کناف در تمامی فضاهای ساختمانی کارایی دارند. در عین ‌حال از تکنیکی‌ترین مصالح ساختمانی پیش ساخته هستند که به ‌راحتی می‌توانند در اجرای هر نوع سقف تمام شده ساختمان مورد استفاده قرار بگیرند. مزایا و ویژگی‌های استفاده از این سقف‌های کاذب کنافی به ‌قرار زیر است:
•    روش نصب سریع و ساده‌ای دارند.
•    سبک‌ وزن هستند و در اجرا به پایه‌های مستحکمی نیاز ندارند.
•    از قابلیت‌های کامل عایق صوتی و عایق حرارتی برخوردار هستند.
•    ارزان‌ قیمت هستند که منجر به کاهش هزینه اجرای سقف فضاهای ساختمانی می‌شوند.

پنل‌های تری دی


پنل‌های تری دی از جمله شناخته‌ شده‌ترین مصالح پیش ساخته برای پوشش جداره‌های بیرونی و یا درونی از فضاهای ساختمانی هستند. برای ساخت این نوع جداره‌های پیش‌ ساخته از تزریق فوم عایق پلی استایرن به روش مش فلزی استفاده می‌کنند. هسته مرکزی این قطعات همان مش فلزی است که معمولاً از چیدمان میلگردهای سبک در کنار هم و اتصال مفتول‌های فلزی به شکل خرپا ساخته می‌شود. در نهایت نیز بر روی این مش فلزی عملیات بتن پاشی با ترکیب حداکثری از فوم پلی استایرن استفاده می‌کنند. در آخر نیز یک ساختار کامپوزیتی کاملاً مستحکم از بتن سبک و فلز ایجاد خواهد شد.
از قطعات کامپوزیتی پنل‌های تری دی می‌توانیم در اجرای هر نوع دیواره باربر و یا غیر باربر استفاده کنیم. همچنین مناسب اجرای دهانه باز سقف نیز هستند. از جمله ویژگی‌های استفاده از پنل‌های تری دی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
•    سرعت اجرای بالایی دارند.
•    در برابر زلزله مقاوم هستند.
•    از خصوصیات عایق صوتی و حرارتی برخوردار هستند.
•    در مقابل آتش‌سوزی مقاومت می‌کنند.

تیرچه بلوک


تیرچه بلوک‌ها در دسته‌بندی کاربردی‌ترین مصالح ساختمانی پیش ساخته قرار می‌گیرند. کاربرد اصلی این قطعات در اجرای سقف فضاهای ساختمانی است. هر تیرچه بلوک از تزریق بتن در اطراف شبکه میلگرد خرپایی با سطح مقطع مثلثی شکل و طول بلند ساخته ‌شده است و قرار است تا با نصب در دهانه‌ی بزرگ سقف‌ها برای قرارگیری یونولیت‌های سقفی مورد استفاده قرار بگیرند. تیرچه بلوک‌ها انواع گوناگونی دارند؛ اما در کل در بهبود اجرای سقف کاملاً تأثیرگذار هستند. مزایای استفاده از تیرچه بلوک به قرار زیر است:
•    سرعت اجرای سقف را افزایش می‌دهند.
•    در کاهش هزینه اجرای سقف تأثیرگذار هستند.
•    از انعطاف پذیری بالایی در اجرای روش‌های گوناگون ساخت سازه‌ها برخوردار هستند.

خرید مصالح پیش ساخته

دال بتنی


یکی دیگر از محصولات شناخته ‌شده در جمع مصالح پیش ساخته ساختمانی انواع دال است. دال‌ها به هر نوع قطعه بتنی گفته می‌شود که سطح مقطع آنها به نسبت ضخامت آنها بسیار بزرگ باشد. به ‌این ‌ترتیب هر دال عملاً یک قطعه پهن ساختمانی است که مناسب پوشش یکسره فضاهای بزرگ ساختمانی مانند پوشش سقف‌ها و یا کف کارایی دارد.
معمولاً برای ساخت طبقه همکف ساختمان از دال‌های بزرگ استفاده می‌کنند و این در حالی است که از بخش‌های پی و یا خاک زیرزمین برای استقرار دال استفاده ‌شده است. در عین ‌حال از انواع دال‌های پیش ساخته بتنی و نازک در میان قاب‌های فولادین برای اجرای سقف در سازه‌های بلند ساختمانی استفاده می‌شود.
انواع دال‌های بتنی به شکل توخالی و یا توپر اجرا می‌شوند. همگی آنها از نوع ساختارهای پهن بتن مسلح هستند که می‌توانند علاوه‌ بر خاصیت عایق حرارتی به ‌عنوان عایق صوتی در فضاهای ساختمانی مورد استفاده قرار بگیرند. در بحث طراحی انواع دال را به شکل ساختارهای موج دار، دال دندانه‌ای یا یک‌طرفه و یا دال کلوچه‌ای (دوطرفه) طراحی می‌کنند.

توصیه‌هایی برای استفاده از محصولات پیش ساخته ساختمانی


دامنه طراحی و ساخت قطعات و مصالح پیش ساخته ساختمانی گسترده است؛ اما همگی آنها با هدف سرعت بخشیدن به مراحل ساخت‌وساز، کاهش هزینه‌ها، طراحی مهندسی شده و البته نتایج بهتر در ساخت‌وساز مورد استفاده قرار می‌گیرند. بیشترین کاربرد مصالح ساختمانی پیش ساخته برای سازه‌های بزرگ از قبیل برج‌ها است. چرا که در کاهش وزن مرده ساختمان و افزایش سرعت اجرا کاملاً تأثیرگذار هستند. با این وجود در کل چندان ایده مناسبی در اجرای سازه‌های کوچک ساختمانی نیستند.
خرید مصالح ساختمانی پیش ساخته در عموم پروژه‌های عمرانی متداول است. قاعدتاً شما نیز در حین اجرای سازه‌های خود به حضور این نوع مصالح ترکیبی نیاز دارید. برای دستیابی به تنوع گسترده از این مصالح می‌توانید فرآیند خرید آنلاین مصالح ساختمانی از سایت مت سل را تجربه کنید. مت سل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان است که با هدف ارتباط مفید و تخصصی مصرف‌کننده نهایی با بهترین تولیدکنندگان کشور فعالیت می‌کند. برای مقایسه قیمت‌ها و خرید آنلاین مصالح ساختمانی پیش ساخته می‌توانید از خدمات گروه مت سل استفاده کنید.