معرفی سنگدانه های بتن و تأثیر آنها بر کیفیت بتن

بتن از کنار هم قرار گرفتن ملات سیمان و سنگدانه ها شکل می‌گیرد. ملات سیمان ترکیب شیمیایی ایجاد شده از آب با سیمان پرتلند است. این ترکیب به مانند یک چسب قدرتمند عمل کرده تا خرده سنگ‌ها را کنار هم قرار دهد. آنچه حجم انواع بتن را سخت و مقاوم می‌کند، سنگدانه های بتن است. خصوصیات سنگدانه های بتن تأثیر مستقیم بر کیفیت و قابلیت‌های کاربردی انواع بتن دارد.

سنگدانه های بتن بخش پرکننده از ملات بتنی هستند. این سنگدانه‌ها حجم بتن را زیاد می‌کنند. به ‌این ‌ترتیب حضور آنها یک حجم دهنده فیزیکی است. این کاربرد کلی باعث شده تا برخی از مهندسین نسبت ‌به کارایی و قابلیت‌های انواع سنگدانه های بتن کم‌ توجه باشند. تا جاییکه برخی بر این باورند که سنگدانه های بتن تأثیری در خواص شیمیایی بتن ندارند. لذا در مقاومت و دوام و کارایی آن بی‌تأثیر هستند.

اگر چه پرکننده های بتنی تاثیر شیمیایی در ملات سیمان ندارند؛ اما در افزایش مقاومت و کارایی بتن کاملاً تأثیرگذار هستند. عدم استفاده مناسب از حجم و وزن کافی سنگدانه های بتن و یا عدم توجه به فرم فیزیکی و اندازه‌ی این خرده سنگ‌ها باعث می‌شود تا بتن ایجاد شده کارایی مورد نظر را نداشته باشد. بدون تردید انواع سنگدانه های بتن نقش کلیدی در ساخت انواع بتن و اجرای عملیات‌های عمرانی دارند. بنابراین مهم است که انواع پرکننده های بتن را شناخته و از قابلیت‌ها و کاربردهای هر نوع سنگدانه اطلاع کامل داشته باشید. در این مقاله نوشته ‌شده در تیم تحریریه کارشناسان مت سل به بررسی دقیق انواع سنگدانه های بتن می‌پردازیم.

سنگدانه بتن

انواع سنگدانه های بتن کدامند؟

برای ساخت انواع بتن به خرده سنگ‌ها نیاز داریم. از نگاه کلی انواع این خرده سنگ‌ها را در دو گروه کلی شن و ماسه تفکیک می‌کنند. اما روش تهیه، فرم هندسی، اندازه خرده سنگ‌ها و جنس آنها در انواع شن و ماسه متفاوت است. انواع سنگدانه های بتنی به‌ قرار زیر هستند.

سنگدانه های درشت (شن)

به خرده سنگ‌هایی که قطر آنها بزرگتر از 4 میلی‌متر است و یا اصطلاحاً بر روی الک نمره 4 باقی می‌مانند، سنگدانه های درشت دانه یا همان شن گفته می‌شود. این درشت دانه‌ها از قابلیت پرکنندگی بالایی در ملات بتن برخوردار هستند. لذا استفاده از آنها مقرون‌ به‌ صرفه است. زیرا هر اندازه قطر سنگدانه‌ها بیشتر باشد، به مقدار سیمان و آب کمتری نیاز داریم. خرید شن و ماسه با سنگدانه های درشت دانه برای طراحی بتن های سنگین متداول است.

اما استفاده بیش‌ از اندازه شن در تهیه بتن مشکلاتی نیز به‌ دنبال دارد. اول آنکه حجم بتن را به سیالی غیر همگن تبدیل می‌کند. این بتن مناسب عملیات شاتکریت و یا انتقال با پمپ بتن نیست. از طرفی وقتی وزن و یا حجم خرده سنگ‌های درشت دانه زیاد می‌شود، خطر شکست بتن وجود دارد. در این حالت سنگدانه‌ها به‌ خاطر وزن زیاد خود به سمت پایین حجم بتن سقوط می‌کنند. در عین ‌حال خرده سنگ‌های بزرگ مناسب طراحی سازه‌های پیچیده بتنی نیستند. زیرا این خرده سنگ‌ها به ‌راحتی در میان تعداد زیاد آرماتورها و فضای پرپیچ‌وخم قالب‌ها حرکت نمی‌کنند.

در نگاه فنی سنگدانه های بتنی درشت‌ دانه یا همان شن مناسب ساخت بتن‌های سنگین در عملیات‌های بزرگ عمرانی و طراحی سازه‌های مستحکم زیرین بناهای عمرانی هستند. همین نگاه فنی است که در حجم فروش شن و ماسه درشت دانه تاثیر گذار است.

انواع سنگدانه های بتن

سنگدانه های ریز (ماسه)

به خرده سنگ‌هایی که به ‌سادگی از الک نمره ۴ عبور می‌کنند؛ اما همگی آنها روی الک شماره 200 (۷ میکرومتر) باقی می‌مانند، اصطلاحاً سنگدانه های ریز یا ماسه گفته می‌شود. استفاده از سنگدانه های ریز یا همان ماسه باعث استفاده بیشتر از ملات سیمان می‌شود. چرا که قابلیت پر کنندگی شن‌ها را ندارند. لذا عملاً استفاده از ماسه در بتن‌سازی مقرون ‌به ‌صرفه نیست. اما در بسیاری از عملیات‌های عمرانی به حضور ماسه نیاز داریم. چالشی که قطعا در هنگام خرید شن و ماسه مورد توجه قرار می گیرد.

اول آنکه ماسه فرم روان و سیالی دارد. لذا بتن ساخته‌ شده حالت خمیری شکل پیدا می‌کند. چنین بتنی مناسب عملیات شاتکریت و یا پمپاژ بتن است. از طرفی بتن روان ایجاد شده مناسب عبور در میان حجم زیاد آرماتورها می‌باشد. همچنین مناسب بتن‌ریزی قالب‌های پیچیده طراحی قطعات بتنی است.

از نگاه فنی سنگدانه های ریزدانه یا همان ماسه مناسب ساخت بتن‌های سبک در عملیات‌های کوچک عمرانی است. این نوع بتن برای استفاده از پمپاژ و تزریق در ارتفاع فضاهای عمرانی استفاده می‌کنند.

در عمل به‌ ندرت پیش می‌آید که برای ساختن بتن به یکی از این دو تیپ سنگدانه های بتنی نیاز داشته باشیم. مهندسین به فراخور عملیات‌های عمرانی از انواع ترکیب شن و ماسه برای ساختن انواع بتن استفاده می‌کنند. همچنین قیمت سنگدانه های بتن ارتباط مستقیم با جنس خرده‌ سنگ‌ها، فرم هندسی و ابعاد هر خرده ‌سنگ دارد. موضوعی که در چگونگی فروش شن و ماسه نیز تاثیر گذار است.

پرکننده های بتن

سنگدانه های بتنی چگونه ساخته می‌شوند؟

انواع شن و ماسه در کل خرده سنگ‌هایی هستند که مخصوص تهیه بتن آماده شده‌اند. برای تهیه این خرده سنگ‌ها دو روش وجود دارد.

 • انواع شن و ماسه طبیعی: به سنگدانه های بتنی تهیه شده از بستر رودخانه‌ها و یا ساحل دریا و... گفته می‌شود. این خرده سنگ‌ها به شکل طبیعی در معادن شن و ماسه هستند و برای تهیه آنها نیاز به هیچ عملیات سنگ خردکنی نداریم. اما برای تفکیک شن و ماسه آنها را از انواع سرندها عبور می‌دهند تا براساس قطر جدا شوند. همچنین انواع شن و ماسه طبیعی حاوی گل‌ولای بسیار زیادی هستند که مانع از اتصال ملات سیمان حین عملیات بتن‌سازی می‌شود. بنابراین یک یا دو مرحله شستشوی شن و ماسه انجام می‌شود. به محصول نهایی اصطلاحاً شن و ماسه شسته یا دو بار شسته گفته می‌شود. شن و ماسه طبیعی ظاهری گرد و منحنی دارد. عمده خرید شن و ماسه از همین نمونه های طبیعی گرد دانه است.
 • انواع شن و ماسه شکسته: شن و ماسه شکسته محصول فرایندهای کارخانه‌ای در عملیات‌های سنگ شکنی هستند. در سطح فضاهای کارخانه‌ای تولید انواع شن و ماسه قلوه سنگ‌های بزرگ را با استفاده از انواع دستگاه‌های سنگ خردکنی در قطعات کوچک تقسیم می‌کنند. مقدار تقسیم قلوه سنگ‌ها در ابعاد کوچکتر تبدیل به شن و یا ماسه می‌شود. از آنجا که این سنگدانه های بتنی محصول شکسته شدن سنگدانه های بزرگتر هستند، به آنها اصطلاحاً شن و ماسه شکسته می‌گویند. همچنین این سنگدانه های بتنی لایه‌های خاک و مواد آلی ندارند. لذا برای استفاده‌ی نهایی نیازی به شستشوی آنها نیست. اما ظاهری با لبه‌های تیز و تند دارند. قیمت شن و ماسه شکسته را بر اساس جنس سنگ ها و چگالی وزن انها تعیین می کنند.

انواع شن و ماسه

دسته‌بندی انواع سنگدانه های بتن براساس شکل ظاهری

شکل ظاهری چیزی متفاوت از قطر سنگدانه‌ها است. قطر سنگدانه‌ها تفاوت آنها از شن تا ماسه را شامل می‌شود. اما شکل ظاهری به فرم هندسی خرده سنگ‌ها اشاره می‌کند. بر این اساس انواع سنگدانه های بتنی را در دو گروه مجزا تفکیک می‌کنند.

سنگدانه های بتنی گرد گوشه

به سنگدانه های طبیعی اصطلاحاً سنگدانه های گرد گوشه نیز گفته می‌شود. این خرده سنگ‌ها محصول فرسایش سالیان طولانی در بستر رودخانه‌ها و یا سواحل دریا هستند. فرسایش دراز مدت جریان آب سطح این خرده سنگ‌ها را صاف و صیقلی کرده ‌است. بنابراین فرم هندسی گرد و صیقلی شده دارند. اصطلاحاً این خرده سنگ‌ها دارای لبه‌های تیز و یا گوشه‌های تند نیستند. بلکه ظاهری صاف و صیقلی شده دارند.

مقدار اصطکاک سنگدانه های بتن گرد گوشه نسبت ‌به هم کم است. بنابراین این خرده سنگ‌ها به ‌راحتی بر روی ‌هم می‌لغزند. به ‌این ‌ترتیب پرکننده های خوبی در فضاهای پیچیده و یا حجم زیاد آرماتورها هستند. از این خرده سنگ‌های گرد گوشه برای پر کردن قالب‌های بتنی استفاده می‌کنند. در عین ‌حال پرکنندگی مناسب آنها باعث کم شدن فضای خالی میان آنها شده است. لذا به حجم ملات سیمان کمتری نیاز داریم. این ویژگی علاوه‌بر صرفه اقتصادی باعث افزایش مقاومت فشاری بتن نیز می‌شود. سنگدانه های بتنی گرد گوشه مناسب فعالیت‌های ساختمان‌سازی هستند. بنابراین عمده فروش شن و ماسه گرد گوشه در سطح عملیات های شهری و ساختمان سازی است.

خرید شن و ماسه

سنگدانه های بتنی تیز گوشه

به سنگدانه‌های کارخانه‌ای یا شکسته نیز اصطلاحا سنگدانه‌های بتنی تیز گوشه گفته می‌شود. فرم هندسی این خرده سنگ‌ها دارای لبه‌های تیز و گوشه‌دار است. این خرده سنگ‌ها محصول شکسته شدن مستقیم قلوه سنگ‌های بزرگتر هستند. برای همین است که قطعات آنها دارای لبه‌های تیز و گوشه‌دار است.

سنگدانه های بتن تیز گوشه نسبت به ‌هم اصطکاک بالایی دارند. بنابراین به ‌راحتی بر روی نمی‌لغزند. لذا مناسب پر کردن فضاها بدون قالب‌گیری بتن هستند. این ویژگی مناسب محوطه‌سازی است. اما عدم قرارگیری روان در کنار هم باعث می‌شود تا فضای خالی زیادی در اطراف آنها باقی بماند. بنابراین به ملات سیمان بیشتری برای شکل‌دهی بتن نیاز دارند که مقرون‌ به ‌صرفه نیست. اما می‌توانند پیوندهای محکم‌تری به نسبت سنگدانه های گرد گوشه ایجاد کنند. پیوندهایی که مقاومت فشاری بتن را بی‌اندازه افزایش می‌دهد. در کل از سنگدانه های بتن تیز گوشه برای ساختن بتن با مقاومت بالا مانند طراحی پی ساختمان و یا زیرسازی عملیات‌های راه‌سازی، پل‌سازی، سدسازی و... استفاده می‌کنند. خرید شن و ماسه تیز گوشه در سطح عملیات های محوطه سازی و یا راهسازی متداول است.

سنگدانه های بتنی نامنظم

به خرده سنگ‌های طبیعی که در عملیات‌های کارخانه‌ای فرآوری می‌شوند، اصطلاحاً سنگدانه های بتنی نامنظم گفته می‌شود. این خرده سنگ‌ها همان سنگ‌های کوچک با سطوح صاف و صیقلی هستند. اما یک مرحله خرد‌سازی در آنها صورت می‌گیرد. لذا بخش‌هایی از آنها فرم شکسته و لبه‌دار خواهد داشت. مقدار اصطکاک و همچنین مقدار مصرف ملات سیمان این سنگدانه های نامنظم در حد میانه از خرده سنگ‌های گرد گوشه و صاف گوشه است. قیمت شن و ماسه نامنظم نیز بر اساس نوع خرد شدگی سنگ ها و وزن حجمی آنها تعیین می شود.

فروش شن و ماسه

نقش سنگدانه های بتن در مشخصه‌های فیزیکی بتن

سنگدانه‌ها بخش کلیدی طراحی و ساخت انواع بتن هستند. بالغ بر ۶۰ الی ۸۰ درصد حجم انواع بتن را با استفاده از انواع سنگدانه ها پر می‌کنند. همچنین در حدود ۷۵ الی ۸۵ درصد از وزن بتن را همین سنگدانه ها تشکیل داده‌اند. بنابراین انواع سنگدانه های بتن بدون تردید مهمترین عناصر پرکننده هستند که بدون حضور آنها امکان ساخت بتن و سازه‌های بتنی وجود ندارد. از نگاه عامیانه حضور این خرده سنگ‌ها در حد پرکننده های بتنی بررسی شده ‌است. تا جاییکه نقشی از آنها در خصوصیات بتن قائل نیستند. اما از نگاه مهندسی این ‌طور نیست.

سنگدانه های بتن در دو گروه کلی از انواع شن و ماسه طبقه‌بندی می‌شوند. شن‌ها سنگدانه های درشت تر از ۴ میلی‌متری هستند. این در حالی است که ماسه‌ها قطر کمتر از ۴ میلی‌متری دارند. سنگدانه‌ها با یکدیگر متفاوت هستند. لذا خصوصیات متفاوتی نیز در حجم نهایی بتن ایجاد می‌کنند. خصوصیات انواع سنگدانه های بتن شامل شکل، بافت، اندازه، مقدار رطوبت، واکنش‌پذیری، وزن واحد مخصوص و... می‌شود که تاثیر مستقیم بر قیمت شن و ماسه دارند. از این خصوصیات سنگدانه‌ها برای بررسی نقش آنها در شکل‌گیری انواع بتن استفاده می‌کنند.

تاثیر خصوصیات سنگدانه‌ها در شکل‌گیری انواع بتن

خصوصیات سنگدانه ها متنوع هستند. این خصوصیات در کنار ویژگی‌های دیگر بتن از جمله نسبت آب به سیمان، مقدار مقاومت فشاری بتن، نوع کارایی بتن، مقدار دوام مورد نظر ساختار بتن و... بررسی می‌شوند. در نظر داشته باشید که فرم هندسی سنگدانه‌ها در شکل و بافت بتن تأثیرگذار است. تا جاییکه می‌تواند در چگونگی سخت شدن بتن تازه و خلق خصوصیات متنوع فیزیکی کاملاً تأثیرگذار باشند.

از نگاه مهندسی شده سنگدانه های گرد گوشه با سطح صاف و صیقلی شده کارایی بیشتری به نسبت از سنگدانه های تیز گوشه دارند. عموم سنگدانه های تهیه شده‌ از حاشیه رودخانه‌ها و یا بستر طبیعی سواحل دریاها از چنین سنگ دانه‌هایی هستند. سنگدانه های گرد گوشه نسبت ‌به هم اصطکاک کمتری دارند. این خرده سنگ‌ها به ‌راحتی بر روی ‌هم می‌غلتند و فضای خالی میان آنها کم است. چنین بتنی فرم پذیر است و روانی خوبی دارد. به راحتی در فضاهای محدود حرکت کرده و می‌تواند هر شکل و حالت پیچیده را پذیرا باشد. اما در مقابل خرده سنگ‌های تیز گوشه هستند که با اصطکاک زیادی نسبت ‌به هم در حجم بتن استفاده می‌شوند. این خرده سنگ‌های تیز گوشه مانع از حرکت روان بتن می‌شوند. در نتیجه مناسب قالب‌ها و فرم‌های پیچیده‌ی بتن‌ریزی نیستند. اما می‌توانند مقاومت سیمان برای تهیه یک بتن جان‌ سخت را افزایش دهند.

در کل بتن تهیه شده از سنگدانه های گرد گوشه کارپذیری بالایی دارد. اما بتن تهیه شده از سنگدانه های تیز گوشه مقاومت فشاری بالاتری را تولید می‌کنند.

سنگدانه بتن

تأثیر سطوح سنگدانه‌ها در خصوصیات بتن

سطوح سنگدانه های بتنی به دو شکل صاف و یا خشن دسته‌بندی می‌شوند. سنگدانه‌ها با سطوح صاف قابلیت کارایی بتن را بهبود بخشیده و باعث ایجاد بتن با فرم روان‌پذیرتری می‌شوند. چنین بتنی به ‌راحتی ویبره زنی شده، حجم حباب‌های داخل آن کم است و به ‌خوبی تمامی حفره‌ها را پر می‌کند. از طرفی نیاز به ملات سیمان را کاهش می‌دهد. اما در مقابل سطوح خشن سنگدانه های بتنی هستند که باعث ایجاد پیوند قوی‌تری میان ذرات بتن می‌شوند. بتن تهیه شده از سنگدانه‌ها با سطوح خشن مقاومت فشاری بسیار بالایی دارد. اگر چه احتمال تجمع حباب‌های هوا در این نوع بتن زیاد است؛ اما در کل ساختار آنها با استفاده از سنگدانه های خشن مقاوم‌تر است.

اهمیت اندازه سنگدانه های بتنی

اندازه سنگدانه ها از دیگر عوامل کلیدی در تعیین کارایی و خصوصیات نهایی بتن است. اگر از سنگدانه‌ها با فرم و اندازه یکسان استفاده کنید، مقدار فاصله‌ی میان سنگدانه‌ها زیاد است. لذا به ملات سیمان بیشتری احتیاج دارید. مهندسین کاربلد از انواع شن و ماسه در ترکیب متفاوت اندازه خرده سنگ‌ها استفاده می‌کنند. این تفاوت در اندازه خرده سنگ‌ها باعث می‌شود تا فضاهای خالی پر شده و نیاز کمتری به خمیر سیمان داشته باشیم.

مثلاً استفاده‌ی انواع ماسه در تکمیل انواع شن مزیت قابل ‌توجهی است. زیرا دانه‌های کوچک ماسه به ‌راحتی قادر هستند تا فضاهای خالی میان دانه‌های درشت شن را پر کنند. هر چه فضاهای خالی بیشتری از خرده سنگ‌ها پر شوند، مقدار کارپذیری بتن نیز افزایش پیدا می‌کند. از طرفی بتن تهیه ‌شده اقتصادی‌تر است. چرا که به ملات سیمان کمتری نیاز دارد. بنابراین بهترین سنگدانه های بتن نمونه‌های ترکیب شده از انواع شن و ماسه هستند.

سنگدانه بتن

تاثیر رطوبت سنگدانه‌ها بر کیفیت بتن

رطوبت سنگدانه های بتن از دیگر مؤلفه‌های کلیدی در کیفیت نهایی بتن است. این رطوبت به شکل مستقیم بر مقدار آب محلول سیمان تأثیرگذار است. قاعدتا می‌دانید که برای ساختن بتن از حجم قابل ‌توجه آب استفاده می‌کنند. اما نسبت سیمان به آب محاسبه شده است. هر مقدار به ‌هم خوردن این تعادل، باعث تخریب بافت بتن می‌شود.

مهندسین در هنگام ساخت بتن مقدار رطوبت سنگدانه های بتن را اندازه می‌گیرند. زیرا مقدار رطوبت این سنگدانه ها تأثیر مستقیم بر حجم آب بتن دارد. لذا مقدار آب مورد نیاز را با در نظر گرفتن مقدار رطوبت سنگدانه های بتن محاسبه می‌کنند. هر اندازه سنگدانه های بتن بزرگتر و متخلخل‌تر باشند، مقدار رطوبت جمع در داخل آنها نیز بیشتر است. اما در یک حساب مهندسی شده مقدار رطوبت مجاز سنگدانه‌ها کمتر از یک درصد تا کمتر از ۴۰ درصد می‌باشد. معمولاً مقدار رطوبت شن‌های متخلخل بسیار زیاد تا حد 40 درصد از وزن سنگدانه می‌باشد.

رطوبت فراتر از ۴۰ درصد وزن شن و ماسه غیر قابل‌ قبول است و باید به ‌ترتیبی آن را خشک کنید. برای خشک کردن رطوبت انواع شن و ماسه نیز از دو روش خشک شدن دو هاون (OD) و خشک شدن در هوا (AD) استفاده می‌کنند.

چگونه مقدار رطوبت سنگدانه های بتن را اندازه‌گیری می‌کنند؟

برای محاسبه مقدار رطوبت سنگدانه های بتن از ۳ کمیت استفاده می‌کنند.

 • رطوبت سطح
 • ظرفیت جذب
 • جذب مؤثر

معمولاً رطوبت جذب سنگدانه های درشت زیاد است. اما رطوبت سطح در سنگدانه های ریز نمود بیشتری دارد. در نظر داشته باشید که رطوبت سنگدانه های بتن باعث حجیم نشان ‌دادن بتن می‌شود. این حجم مازاد حالت کاذب دارد که باعث خطاهای محسوس در محاسبه حجم بتن در عملیات‌های عمرانی می‌شود.

برای اندازه‌گیری مقدار رطوبت سنگدانه های بتن نیز از معیارهای وزن مخصوص مطلق و وزن مخصوص فله استفاده می‌کنند.

 • وزن مخصوص مطلق (ASG): وزن ماده جامد انواع شن و ماسه به ‌استثنای منافذ است.
 • وزن مخصوص فله (BSG): وزن کل حجم شن و ماسه با در نظر گرفتن منافذ می‌باشد.

در محاسبه‌ی مقدار رطوبت علاوه‌بر این موارد به محاسبه فضای اشغال شده نیز نیاز دارید. در کل وزن مخصوص فله هر سنگدانه ارتباط معناداری با عملکرد آن در داخل بتن ندارد. بلکه از این معیار برای برآورد حداقل چگالی مورد نیاز بتن استفاده می‌شود. اما برای متناسب‌سازی مخلوط بتن به وزن واحد فله نیازمندیم. این مؤلفه را با عنوان تراکم فله معرفی می‌کنند. همچنین مقدار وزن سنگدانه‌ها به مقدار رطوبت آنها بستگی دارد. به ‌این ‌ترتیب می‌توانیم با در نظر داشتن وزن مخصوص در کنار وزن فله مقدار رطوبت سنگدانه های بتن را محاسبه کنیم.

انواع سنگدانه بتن

سنگدانه بتن؛ شالوده اصلی ساخت بتن

سنگدانه های بتن، پرکننده اصلی ملات سیمان و تشکیل سازه‌های بتن ‌آرمه هستند. اگر چه انواع سنگدانه های بتن همگی خواص پر کنندگی دارند؛ اما علاوه‌بر ویژگی‌های فیزیکی تا حدودی می‌توانند در خصوصیات شیمیایی و مکانیکی بتن نیز تأثیرگذار باشند. بهره‌مندی مناسب از سنگدانه های بتن در تقویت مقاومت فشاری و همچنین کارایی بتن تأثیرگذار هستند.

در نظر داشته باشید که بهترین پرکننده‌ها سنگدانه های بتنی هستند که در ترکیب از دانه‌ها با قطرهای گوناگون شکل‌ گرفته باشند. هر اندازه مخلوط سنگدانه‌ها تنوع اندازه‌های بیشتری داشته باشند، فضاهای خالی بیشتری را پر می‌کنند. لذا بتن تهیه شده کیفیت ساخت بالاتری دارد. البته چگونگی انتخاب سنگدانه های بتن در اندازه‌های مختلف و ترکیب آنها با یکدیگر مهارتی است که به‌ تنهایی یک بحث کامل علمی در ترکیب و ترتیب اختلاط و عمل‌آوری بتن می‌باشد. اما در این مقاله تهیه ‌شده از گروه متسل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان سعی در معرفی کامل از انواع سنگدانه های بتنی داشتیم تا در نگاه فنی تر بتوانیم از آنها برای ساختن انواع بتن استفاده کنیم. برای خرید و یا اطلاع از قیمت شن و ماسه در انواع تخصصی می توانید از خدمات تخصصی سایت متسل استفاده کنید.

معرفی سنگدانه های بتن و تأثیر آنها بر کیفیت بتن

بتن از کنار هم قرار گرفتن ملات سیمان و سنگدانه ها شکل می‌گیرد. ملات سیمان ترکیب شیمیایی ایجاد شده از آب با سیمان پرتلند است. این ترکیب به مانند یک چسب قدرتمند عمل کرده تا خرده سنگ‌ها را کنار هم قرار دهد. آنچه حجم انواع بتن را سخت و مقاوم می‌کند، سنگدانه های بتن است. خصوصیات سنگدانه های بتن تأثیر مستقیم بر کیفیت و قابلیت‌های کاربردی انواع بتن دارد.

سنگدانه های بتن بخش پرکننده از ملات بتنی هستند. این سنگدانه‌ها حجم بتن را زیاد می‌کنند. به ‌این ‌ترتیب حضور آنها یک حجم دهنده فیزیکی است. این کاربرد کلی باعث شده تا برخی از مهندسین نسبت ‌به کارایی و قابلیت‌های انواع سنگدانه های بتن کم‌ توجه باشند. تا جاییکه برخی بر این باورند که سنگدانه های بتن تأثیری در خواص شیمیایی بتن ندارند. لذا در مقاومت و دوام و کارایی آن بی‌تأثیر هستند.

اگر چه پرکننده های بتنی تاثیر شیمیایی در ملات سیمان ندارند؛ اما در افزایش مقاومت و کارایی بتن کاملاً تأثیرگذار هستند. عدم استفاده مناسب از حجم و وزن کافی سنگدانه های بتن و یا عدم توجه به فرم فیزیکی و اندازه‌ی این خرده سنگ‌ها باعث می‌شود تا بتن ایجاد شده کارایی مورد نظر را نداشته باشد. بدون تردید انواع سنگدانه های بتن نقش کلیدی در ساخت انواع بتن و اجرای عملیات‌های عمرانی دارند. بنابراین مهم است که انواع پرکننده های بتن را شناخته و از قابلیت‌ها و کاربردهای هر نوع سنگدانه اطلاع کامل داشته باشید. در این مقاله نوشته ‌شده در تیم تحریریه کارشناسان مت سل به بررسی دقیق انواع سنگدانه های بتن می‌پردازیم.

سنگدانه بتن

انواع سنگدانه های بتن کدامند؟

برای ساخت انواع بتن به خرده سنگ‌ها نیاز داریم. از نگاه کلی انواع این خرده سنگ‌ها را در دو گروه کلی شن و ماسه تفکیک می‌کنند. اما روش تهیه، فرم هندسی، اندازه خرده سنگ‌ها و جنس آنها در انواع شن و ماسه متفاوت است. انواع سنگدانه های بتنی به‌ قرار زیر هستند.

سنگدانه های درشت (شن)

به خرده سنگ‌هایی که قطر آنها بزرگتر از 4 میلی‌متر است و یا اصطلاحاً بر روی الک نمره 4 باقی می‌مانند، سنگدانه های درشت دانه یا همان شن گفته می‌شود. این درشت دانه‌ها از قابلیت پرکنندگی بالایی در ملات بتن برخوردار هستند. لذا استفاده از آنها مقرون‌ به‌ صرفه است. زیرا هر اندازه قطر سنگدانه‌ها بیشتر باشد، به مقدار سیمان و آب کمتری نیاز داریم. خرید شن و ماسه با سنگدانه های درشت دانه برای طراحی بتن های سنگین متداول است.

اما استفاده بیش‌ از اندازه شن در تهیه بتن مشکلاتی نیز به‌ دنبال دارد. اول آنکه حجم بتن را به سیالی غیر همگن تبدیل می‌کند. این بتن مناسب عملیات شاتکریت و یا انتقال با پمپ بتن نیست. از طرفی وقتی وزن و یا حجم خرده سنگ‌های درشت دانه زیاد می‌شود، خطر شکست بتن وجود دارد. در این حالت سنگدانه‌ها به‌ خاطر وزن زیاد خود به سمت پایین حجم بتن سقوط می‌کنند. در عین ‌حال خرده سنگ‌های بزرگ مناسب طراحی سازه‌های پیچیده بتنی نیستند. زیرا این خرده سنگ‌ها به ‌راحتی در میان تعداد زیاد آرماتورها و فضای پرپیچ‌وخم قالب‌ها حرکت نمی‌کنند.

در نگاه فنی سنگدانه های بتنی درشت‌ دانه یا همان شن مناسب ساخت بتن‌های سنگین در عملیات‌های بزرگ عمرانی و طراحی سازه‌های مستحکم زیرین بناهای عمرانی هستند. همین نگاه فنی است که در حجم فروش شن و ماسه درشت دانه تاثیر گذار است.

انواع سنگدانه های بتن

سنگدانه های ریز (ماسه)

به خرده سنگ‌هایی که به ‌سادگی از الک نمره ۴ عبور می‌کنند؛ اما همگی آنها روی الک شماره 200 (۷ میکرومتر) باقی می‌مانند، اصطلاحاً سنگدانه های ریز یا ماسه گفته می‌شود. استفاده از سنگدانه های ریز یا همان ماسه باعث استفاده بیشتر از ملات سیمان می‌شود. چرا که قابلیت پر کنندگی شن‌ها را ندارند. لذا عملاً استفاده از ماسه در بتن‌سازی مقرون ‌به ‌صرفه نیست. اما در بسیاری از عملیات‌های عمرانی به حضور ماسه نیاز داریم. چالشی که قطعا در هنگام خرید شن و ماسه مورد توجه قرار می گیرد.

اول آنکه ماسه فرم روان و سیالی دارد. لذا بتن ساخته‌ شده حالت خمیری شکل پیدا می‌کند. چنین بتنی مناسب عملیات شاتکریت و یا پمپاژ بتن است. از طرفی بتن روان ایجاد شده مناسب عبور در میان حجم زیاد آرماتورها می‌باشد. همچنین مناسب بتن‌ریزی قالب‌های پیچیده طراحی قطعات بتنی است.

از نگاه فنی سنگدانه های ریزدانه یا همان ماسه مناسب ساخت بتن‌های سبک در عملیات‌های کوچک عمرانی است. این نوع بتن برای استفاده از پمپاژ و تزریق در ارتفاع فضاهای عمرانی استفاده می‌کنند.

در عمل به‌ ندرت پیش می‌آید که برای ساختن بتن به یکی از این دو تیپ سنگدانه های بتنی نیاز داشته باشیم. مهندسین به فراخور عملیات‌های عمرانی از انواع ترکیب شن و ماسه برای ساختن انواع بتن استفاده می‌کنند. همچنین قیمت سنگدانه های بتن ارتباط مستقیم با جنس خرده‌ سنگ‌ها، فرم هندسی و ابعاد هر خرده ‌سنگ دارد. موضوعی که در چگونگی فروش شن و ماسه نیز تاثیر گذار است.

پرکننده های بتن

سنگدانه های بتنی چگونه ساخته می‌شوند؟

انواع شن و ماسه در کل خرده سنگ‌هایی هستند که مخصوص تهیه بتن آماده شده‌اند. برای تهیه این خرده سنگ‌ها دو روش وجود دارد.

 • انواع شن و ماسه طبیعی: به سنگدانه های بتنی تهیه شده از بستر رودخانه‌ها و یا ساحل دریا و... گفته می‌شود. این خرده سنگ‌ها به شکل طبیعی در معادن شن و ماسه هستند و برای تهیه آنها نیاز به هیچ عملیات سنگ خردکنی نداریم. اما برای تفکیک شن و ماسه آنها را از انواع سرندها عبور می‌دهند تا براساس قطر جدا شوند. همچنین انواع شن و ماسه طبیعی حاوی گل‌ولای بسیار زیادی هستند که مانع از اتصال ملات سیمان حین عملیات بتن‌سازی می‌شود. بنابراین یک یا دو مرحله شستشوی شن و ماسه انجام می‌شود. به محصول نهایی اصطلاحاً شن و ماسه شسته یا دو بار شسته گفته می‌شود. شن و ماسه طبیعی ظاهری گرد و منحنی دارد. عمده خرید شن و ماسه از همین نمونه های طبیعی گرد دانه است.
 • انواع شن و ماسه شکسته: شن و ماسه شکسته محصول فرایندهای کارخانه‌ای در عملیات‌های سنگ شکنی هستند. در سطح فضاهای کارخانه‌ای تولید انواع شن و ماسه قلوه سنگ‌های بزرگ را با استفاده از انواع دستگاه‌های سنگ خردکنی در قطعات کوچک تقسیم می‌کنند. مقدار تقسیم قلوه سنگ‌ها در ابعاد کوچکتر تبدیل به شن و یا ماسه می‌شود. از آنجا که این سنگدانه های بتنی محصول شکسته شدن سنگدانه های بزرگتر هستند، به آنها اصطلاحاً شن و ماسه شکسته می‌گویند. همچنین این سنگدانه های بتنی لایه‌های خاک و مواد آلی ندارند. لذا برای استفاده‌ی نهایی نیازی به شستشوی آنها نیست. اما ظاهری با لبه‌های تیز و تند دارند. قیمت شن و ماسه شکسته را بر اساس جنس سنگ ها و چگالی وزن انها تعیین می کنند.

انواع شن و ماسه

دسته‌بندی انواع سنگدانه های بتن براساس شکل ظاهری

شکل ظاهری چیزی متفاوت از قطر سنگدانه‌ها است. قطر سنگدانه‌ها تفاوت آنها از شن تا ماسه را شامل می‌شود. اما شکل ظاهری به فرم هندسی خرده سنگ‌ها اشاره می‌کند. بر این اساس انواع سنگدانه های بتنی را در دو گروه مجزا تفکیک می‌کنند.

سنگدانه های بتنی گرد گوشه

به سنگدانه های طبیعی اصطلاحاً سنگدانه های گرد گوشه نیز گفته می‌شود. این خرده سنگ‌ها محصول فرسایش سالیان طولانی در بستر رودخانه‌ها و یا سواحل دریا هستند. فرسایش دراز مدت جریان آب سطح این خرده سنگ‌ها را صاف و صیقلی کرده ‌است. بنابراین فرم هندسی گرد و صیقلی شده دارند. اصطلاحاً این خرده سنگ‌ها دارای لبه‌های تیز و یا گوشه‌های تند نیستند. بلکه ظاهری صاف و صیقلی شده دارند.

مقدار اصطکاک سنگدانه های بتن گرد گوشه نسبت ‌به هم کم است. بنابراین این خرده سنگ‌ها به ‌راحتی بر روی ‌هم می‌لغزند. به ‌این ‌ترتیب پرکننده های خوبی در فضاهای پیچیده و یا حجم زیاد آرماتورها هستند. از این خرده سنگ‌های گرد گوشه برای پر کردن قالب‌های بتنی استفاده می‌کنند. در عین ‌حال پرکنندگی مناسب آنها باعث کم شدن فضای خالی میان آنها شده است. لذا به حجم ملات سیمان کمتری نیاز داریم. این ویژگی علاوه‌بر صرفه اقتصادی باعث افزایش مقاومت فشاری بتن نیز می‌شود. سنگدانه های بتنی گرد گوشه مناسب فعالیت‌های ساختمان‌سازی هستند. بنابراین عمده فروش شن و ماسه گرد گوشه در سطح عملیات های شهری و ساختمان سازی است.

خرید شن و ماسه

سنگدانه های بتنی تیز گوشه

به سنگدانه‌های کارخانه‌ای یا شکسته نیز اصطلاحا سنگدانه‌های بتنی تیز گوشه گفته می‌شود. فرم هندسی این خرده سنگ‌ها دارای لبه‌های تیز و گوشه‌دار است. این خرده سنگ‌ها محصول شکسته شدن مستقیم قلوه سنگ‌های بزرگتر هستند. برای همین است که قطعات آنها دارای لبه‌های تیز و گوشه‌دار است.

سنگدانه های بتن تیز گوشه نسبت به ‌هم اصطکاک بالایی دارند. بنابراین به ‌راحتی بر روی نمی‌لغزند. لذا مناسب پر کردن فضاها بدون قالب‌گیری بتن هستند. این ویژگی مناسب محوطه‌سازی است. اما عدم قرارگیری روان در کنار هم باعث می‌شود تا فضای خالی زیادی در اطراف آنها باقی بماند. بنابراین به ملات سیمان بیشتری برای شکل‌دهی بتن نیاز دارند که مقرون‌ به ‌صرفه نیست. اما می‌توانند پیوندهای محکم‌تری به نسبت سنگدانه های گرد گوشه ایجاد کنند. پیوندهایی که مقاومت فشاری بتن را بی‌اندازه افزایش می‌دهد. در کل از سنگدانه های بتن تیز گوشه برای ساختن بتن با مقاومت بالا مانند طراحی پی ساختمان و یا زیرسازی عملیات‌های راه‌سازی، پل‌سازی، سدسازی و... استفاده می‌کنند. خرید شن و ماسه تیز گوشه در سطح عملیات های محوطه سازی و یا راهسازی متداول است.

سنگدانه های بتنی نامنظم

به خرده سنگ‌های طبیعی که در عملیات‌های کارخانه‌ای فرآوری می‌شوند، اصطلاحاً سنگدانه های بتنی نامنظم گفته می‌شود. این خرده سنگ‌ها همان سنگ‌های کوچک با سطوح صاف و صیقلی هستند. اما یک مرحله خرد‌سازی در آنها صورت می‌گیرد. لذا بخش‌هایی از آنها فرم شکسته و لبه‌دار خواهد داشت. مقدار اصطکاک و همچنین مقدار مصرف ملات سیمان این سنگدانه های نامنظم در حد میانه از خرده سنگ‌های گرد گوشه و صاف گوشه است. قیمت شن و ماسه نامنظم نیز بر اساس نوع خرد شدگی سنگ ها و وزن حجمی آنها تعیین می شود.

فروش شن و ماسه

نقش سنگدانه های بتن در مشخصه‌های فیزیکی بتن

سنگدانه‌ها بخش کلیدی طراحی و ساخت انواع بتن هستند. بالغ بر ۶۰ الی ۸۰ درصد حجم انواع بتن را با استفاده از انواع سنگدانه ها پر می‌کنند. همچنین در حدود ۷۵ الی ۸۵ درصد از وزن بتن را همین سنگدانه ها تشکیل داده‌اند. بنابراین انواع سنگدانه های بتن بدون تردید مهمترین عناصر پرکننده هستند که بدون حضور آنها امکان ساخت بتن و سازه‌های بتنی وجود ندارد. از نگاه عامیانه حضور این خرده سنگ‌ها در حد پرکننده های بتنی بررسی شده ‌است. تا جاییکه نقشی از آنها در خصوصیات بتن قائل نیستند. اما از نگاه مهندسی این ‌طور نیست.

سنگدانه های بتن در دو گروه کلی از انواع شن و ماسه طبقه‌بندی می‌شوند. شن‌ها سنگدانه های درشت تر از ۴ میلی‌متری هستند. این در حالی است که ماسه‌ها قطر کمتر از ۴ میلی‌متری دارند. سنگدانه‌ها با یکدیگر متفاوت هستند. لذا خصوصیات متفاوتی نیز در حجم نهایی بتن ایجاد می‌کنند. خصوصیات انواع سنگدانه های بتن شامل شکل، بافت، اندازه، مقدار رطوبت، واکنش‌پذیری، وزن واحد مخصوص و... می‌شود که تاثیر مستقیم بر قیمت شن و ماسه دارند. از این خصوصیات سنگدانه‌ها برای بررسی نقش آنها در شکل‌گیری انواع بتن استفاده می‌کنند.

تاثیر خصوصیات سنگدانه‌ها در شکل‌گیری انواع بتن

خصوصیات سنگدانه ها متنوع هستند. این خصوصیات در کنار ویژگی‌های دیگر بتن از جمله نسبت آب به سیمان، مقدار مقاومت فشاری بتن، نوع کارایی بتن، مقدار دوام مورد نظر ساختار بتن و... بررسی می‌شوند. در نظر داشته باشید که فرم هندسی سنگدانه‌ها در شکل و بافت بتن تأثیرگذار است. تا جاییکه می‌تواند در چگونگی سخت شدن بتن تازه و خلق خصوصیات متنوع فیزیکی کاملاً تأثیرگذار باشند.

از نگاه مهندسی شده سنگدانه های گرد گوشه با سطح صاف و صیقلی شده کارایی بیشتری به نسبت از سنگدانه های تیز گوشه دارند. عموم سنگدانه های تهیه شده‌ از حاشیه رودخانه‌ها و یا بستر طبیعی سواحل دریاها از چنین سنگ دانه‌هایی هستند. سنگدانه های گرد گوشه نسبت ‌به هم اصطکاک کمتری دارند. این خرده سنگ‌ها به ‌راحتی بر روی ‌هم می‌غلتند و فضای خالی میان آنها کم است. چنین بتنی فرم پذیر است و روانی خوبی دارد. به راحتی در فضاهای محدود حرکت کرده و می‌تواند هر شکل و حالت پیچیده را پذیرا باشد. اما در مقابل خرده سنگ‌های تیز گوشه هستند که با اصطکاک زیادی نسبت ‌به هم در حجم بتن استفاده می‌شوند. این خرده سنگ‌های تیز گوشه مانع از حرکت روان بتن می‌شوند. در نتیجه مناسب قالب‌ها و فرم‌های پیچیده‌ی بتن‌ریزی نیستند. اما می‌توانند مقاومت سیمان برای تهیه یک بتن جان‌ سخت را افزایش دهند.

در کل بتن تهیه شده از سنگدانه های گرد گوشه کارپذیری بالایی دارد. اما بتن تهیه شده از سنگدانه های تیز گوشه مقاومت فشاری بالاتری را تولید می‌کنند.

سنگدانه بتن

تأثیر سطوح سنگدانه‌ها در خصوصیات بتن

سطوح سنگدانه های بتنی به دو شکل صاف و یا خشن دسته‌بندی می‌شوند. سنگدانه‌ها با سطوح صاف قابلیت کارایی بتن را بهبود بخشیده و باعث ایجاد بتن با فرم روان‌پذیرتری می‌شوند. چنین بتنی به ‌راحتی ویبره زنی شده، حجم حباب‌های داخل آن کم است و به ‌خوبی تمامی حفره‌ها را پر می‌کند. از طرفی نیاز به ملات سیمان را کاهش می‌دهد. اما در مقابل سطوح خشن سنگدانه های بتنی هستند که باعث ایجاد پیوند قوی‌تری میان ذرات بتن می‌شوند. بتن تهیه شده از سنگدانه‌ها با سطوح خشن مقاومت فشاری بسیار بالایی دارد. اگر چه احتمال تجمع حباب‌های هوا در این نوع بتن زیاد است؛ اما در کل ساختار آنها با استفاده از سنگدانه های خشن مقاوم‌تر است.

اهمیت اندازه سنگدانه های بتنی

اندازه سنگدانه ها از دیگر عوامل کلیدی در تعیین کارایی و خصوصیات نهایی بتن است. اگر از سنگدانه‌ها با فرم و اندازه یکسان استفاده کنید، مقدار فاصله‌ی میان سنگدانه‌ها زیاد است. لذا به ملات سیمان بیشتری احتیاج دارید. مهندسین کاربلد از انواع شن و ماسه در ترکیب متفاوت اندازه خرده سنگ‌ها استفاده می‌کنند. این تفاوت در اندازه خرده سنگ‌ها باعث می‌شود تا فضاهای خالی پر شده و نیاز کمتری به خمیر سیمان داشته باشیم.

مثلاً استفاده‌ی انواع ماسه در تکمیل انواع شن مزیت قابل ‌توجهی است. زیرا دانه‌های کوچک ماسه به ‌راحتی قادر هستند تا فضاهای خالی میان دانه‌های درشت شن را پر کنند. هر چه فضاهای خالی بیشتری از خرده سنگ‌ها پر شوند، مقدار کارپذیری بتن نیز افزایش پیدا می‌کند. از طرفی بتن تهیه ‌شده اقتصادی‌تر است. چرا که به ملات سیمان کمتری نیاز دارد. بنابراین بهترین سنگدانه های بتن نمونه‌های ترکیب شده از انواع شن و ماسه هستند.

سنگدانه بتن

تاثیر رطوبت سنگدانه‌ها بر کیفیت بتن

رطوبت سنگدانه های بتن از دیگر مؤلفه‌های کلیدی در کیفیت نهایی بتن است. این رطوبت به شکل مستقیم بر مقدار آب محلول سیمان تأثیرگذار است. قاعدتا می‌دانید که برای ساختن بتن از حجم قابل ‌توجه آب استفاده می‌کنند. اما نسبت سیمان به آب محاسبه شده است. هر مقدار به ‌هم خوردن این تعادل، باعث تخریب بافت بتن می‌شود.

مهندسین در هنگام ساخت بتن مقدار رطوبت سنگدانه های بتن را اندازه می‌گیرند. زیرا مقدار رطوبت این سنگدانه ها تأثیر مستقیم بر حجم آب بتن دارد. لذا مقدار آب مورد نیاز را با در نظر گرفتن مقدار رطوبت سنگدانه های بتن محاسبه می‌کنند. هر اندازه سنگدانه های بتن بزرگتر و متخلخل‌تر باشند، مقدار رطوبت جمع در داخل آنها نیز بیشتر است. اما در یک حساب مهندسی شده مقدار رطوبت مجاز سنگدانه‌ها کمتر از یک درصد تا کمتر از ۴۰ درصد می‌باشد. معمولاً مقدار رطوبت شن‌های متخلخل بسیار زیاد تا حد 40 درصد از وزن سنگدانه می‌باشد.

رطوبت فراتر از ۴۰ درصد وزن شن و ماسه غیر قابل‌ قبول است و باید به ‌ترتیبی آن را خشک کنید. برای خشک کردن رطوبت انواع شن و ماسه نیز از دو روش خشک شدن دو هاون (OD) و خشک شدن در هوا (AD) استفاده می‌کنند.

چگونه مقدار رطوبت سنگدانه های بتن را اندازه‌گیری می‌کنند؟

برای محاسبه مقدار رطوبت سنگدانه های بتن از ۳ کمیت استفاده می‌کنند.

 • رطوبت سطح
 • ظرفیت جذب
 • جذب مؤثر

معمولاً رطوبت جذب سنگدانه های درشت زیاد است. اما رطوبت سطح در سنگدانه های ریز نمود بیشتری دارد. در نظر داشته باشید که رطوبت سنگدانه های بتن باعث حجیم نشان ‌دادن بتن می‌شود. این حجم مازاد حالت کاذب دارد که باعث خطاهای محسوس در محاسبه حجم بتن در عملیات‌های عمرانی می‌شود.

برای اندازه‌گیری مقدار رطوبت سنگدانه های بتن نیز از معیارهای وزن مخصوص مطلق و وزن مخصوص فله استفاده می‌کنند.

 • وزن مخصوص مطلق (ASG): وزن ماده جامد انواع شن و ماسه به ‌استثنای منافذ است.
 • وزن مخصوص فله (BSG): وزن کل حجم شن و ماسه با در نظر گرفتن منافذ می‌باشد.

در محاسبه‌ی مقدار رطوبت علاوه‌بر این موارد به محاسبه فضای اشغال شده نیز نیاز دارید. در کل وزن مخصوص فله هر سنگدانه ارتباط معناداری با عملکرد آن در داخل بتن ندارد. بلکه از این معیار برای برآورد حداقل چگالی مورد نیاز بتن استفاده می‌شود. اما برای متناسب‌سازی مخلوط بتن به وزن واحد فله نیازمندیم. این مؤلفه را با عنوان تراکم فله معرفی می‌کنند. همچنین مقدار وزن سنگدانه‌ها به مقدار رطوبت آنها بستگی دارد. به ‌این ‌ترتیب می‌توانیم با در نظر داشتن وزن مخصوص در کنار وزن فله مقدار رطوبت سنگدانه های بتن را محاسبه کنیم.

انواع سنگدانه بتن

سنگدانه بتن؛ شالوده اصلی ساخت بتن

سنگدانه های بتن، پرکننده اصلی ملات سیمان و تشکیل سازه‌های بتن ‌آرمه هستند. اگر چه انواع سنگدانه های بتن همگی خواص پر کنندگی دارند؛ اما علاوه‌بر ویژگی‌های فیزیکی تا حدودی می‌توانند در خصوصیات شیمیایی و مکانیکی بتن نیز تأثیرگذار باشند. بهره‌مندی مناسب از سنگدانه های بتن در تقویت مقاومت فشاری و همچنین کارایی بتن تأثیرگذار هستند.

در نظر داشته باشید که بهترین پرکننده‌ها سنگدانه های بتنی هستند که در ترکیب از دانه‌ها با قطرهای گوناگون شکل‌ گرفته باشند. هر اندازه مخلوط سنگدانه‌ها تنوع اندازه‌های بیشتری داشته باشند، فضاهای خالی بیشتری را پر می‌کنند. لذا بتن تهیه شده کیفیت ساخت بالاتری دارد. البته چگونگی انتخاب سنگدانه های بتن در اندازه‌های مختلف و ترکیب آنها با یکدیگر مهارتی است که به‌ تنهایی یک بحث کامل علمی در ترکیب و ترتیب اختلاط و عمل‌آوری بتن می‌باشد. اما در این مقاله تهیه ‌شده از گروه متسل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان سعی در معرفی کامل از انواع سنگدانه های بتنی داشتیم تا در نگاه فنی تر بتوانیم از آنها برای ساختن انواع بتن استفاده کنیم. برای خرید و یا اطلاع از قیمت شن و ماسه در انواع تخصصی می توانید از خدمات تخصصی سایت متسل استفاده کنید.