انواع مواد افزودنی تسریع کننده در بتن و ارزیابی آنها

دوره سخت شدن بتن تا حدود قابل ‌توجه طولانی است و احتمالاً در شرایط عادی و برای ساخت سازهای معمولی برای سپری شدن این مدت زمان طولانی با مشکل جدی روبه‌رو نباشیم. اما در بسیاری از پروژه‌ها با شرایط کاملاً ناپایدار سازه و یا مشکلات جوی مانند موج هوای سرد تا تغییر دماهای ناگهانی روبه‌رو هستیم. در این ‌صورت باید مدت زمان گیرش بتن را کاهش بدهیم. انواع تسریع کننده بتن را برای این منظور تولید کرده‌اند.
تسریع کننده ‌های بتن شامل طیف بزرگی از ترکیبات شیمیایی و یا معدنی هستند که می‌توانند در فرآیند دوره کیورینگ بتن تأثیر گذاشته و مدت زمان سخت شدن نهایی بدون تأثیر در مقاومت فشاری بتن را کاهش دهند. انواع ضدیخ ها، انواع روان کننده‌ها و یا فوق روان‌کننده ها در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند. استفاده از انواع تسریع کننده بتن برای اجرای بسیاری از پروژه‌ها الزامی است. در این مقاله از گروه مت سل موتور جستجوی تخصصی مصالح ساختمانی نیز به بررسی این افزودنی‌ها پرداخته و از تأثیر آنها در ساختار فیزیکی و شیمیایی بتن صحبت می‌کنیم. اگر قصد خرید بتن آماده دارید می‌توانید از طریق مت سل اقدام کنید.

تسریع کننده بتن


افزودنی تسریع کننده بتن چیست؟


افزودنی تسریع کننده بتن یا همان زودگیر کننده از سری ترکیبات پرکاربرد انواع افزودنی ‌های بتن است که تأثیر مستقیم بر افزایش سرعت دوره سخت شدن بتن دارند. این افزودنی‌ها بر پایه مواد شیمیایی تولید می‌شوند که می‌توانند با اضافه شدن به بتن سرعت آب‌گیری داخل آن را افزایش دهند. به ‌این ‌ترتیب آب موجود در حجم بتن تحت تأثیر موج هوای سرد یخ نمی‌زند و فرآیند گیرش بتن به‌ طور کامل سپری خواهد شد.
عموماً تاثیر افزودنی تسریع کننده در بتن را با عنوان ضد یخ بتن نیز معرفی می‌کنند. بتن‌ریزی در هوای سرد چالش بزرگی است. زیرا در دماهای خیلی پایین آب موجود در بتن یخ ‌زده و تاثیری در واکنش شیمیایی با سیمان و شکل‌گیری بتن ندارد. در این ‌صورت علاوه ‌بر اینکه مدت زمان سخت شدن بتن به‌ شدت کاهش پیدا می‌کند، فرایند شکل‌گیری بتن نیز ناقص است که به کاهش شدید مقاومت فشاری آن خواهد انجامید.
با استفاده مناسب از انواع تسریع ‌کننده‌ های بتن می‌توانیم از یخ زدن آب جلوگیری کرده و با هر چه روان‌تر شدن بتن و افزایش عدد اسلامپ در تداوم شکل‌گیری نهایی آن برای ایجاد سازه‌هایی هر چه مقاوم‌تر تأثیرگذار باشیم.


کاربرد افزودنی تسریع ‌کننده‌ بتن


کاربرد انواع تسریع کننده بتن برای ایجاد تعادل مناسب در چگونگی آب‌گیری بتن است. در کل حضور این افزودنی‌ها منجر به افزایش قابلیت روان‌پذیری بتن شده و در سخت شدن زودهنگام آن نقش دارد. اهمیت تاثیر افزودنی تسریع کننده در بتن برای اجرای سازه‌های عمرانی در شرایط نامساعد جوی است. موارد کاربرد از انواع تسریع کننده بتن به قرار زیر هستند:
•    در هوای خیلی سرد که احتمال یخ‌زدگی بتن وجود دارد، می‌توانیم از این انواع افرودنی های بتن به ‌عنوان ضدیخ استفاده کنیم.
•    هر نوع شرایطی که به زود سخت شدن بتن نیاز داریم. مثلاً در مواردی مانند کمبود قالب‌ها می‌توانیم با استفاده از تسریع کننده بتن سرعت سخت شدن را افزایش داده و قالب‌ها را زودتر باز کنیم.
•    در هر نوع عملیات شاتکریت (بتن پاش) می‌توانیم از افزودنی تسریع کننده بتن برای افزایش عدد اسلامپ و تولید بتن‌های کاملاً روان مناسب پمپاژ شدن استفاده کنیم.

آشنایی با انواع تسریع کننده بتن


این ترکیبات از سری بزرگ انواع افزودنی‌ های بتن هستند که برای اضافه شدن به بتن در شرایط بحرانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. شرایط بحرانی می‌تواند بتن ‌ریزی در هوای سرد و یا بتن ‌ریزی در شرایط ناپایدار باشد. در عین ‌حال می‌توانیم از خصوصیات روان‌ پذیری این ترکیبات برای پروژه‌های بتن پاشی نیز استفاده کنیم. البته مهم است که برای چنین شرایطی از چه نوع تسریع کننده بتن استفاده می‌کنید و یا برای چه نوع تاثیر افزودنی تسریع کننده در بتن دست به کار شده اید. انواع زودگیر کننده بتن به ‌قرار زیر هستند:
•    تسریع کننده بر پایه ترکیبات کلسیم فرمیت
•    تسریع ‌کننده بر پایه ترکیبات کلسیم کلرید
•    تسریع کننده بر پایه ترکیبات اتانولامین
به ‌طور کلی هر نوع ترکیب شیمیایی ضدیخ بتن مانند ضدیخ‌های بتن مسلح، ضدیخ ویژه (بدون کلراید)، ضدیخ ملات سازی و... در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند. از طرفی انواع زودگیر کننده بتن را به شکل‌های گوناگون از محصولات مایع، پودری و یا ژل مانند در دسته بندی انواع افزودنی های بتن عرضه می‌کنند.
در صنعت بتن‌سازی بازه بزرگی از نمک‌های غیرآلی و یا مواد بر پایه آمین‌های معدنی به ‌عنوان تسریع کننده بتن معرفی شده‌اند. در میان آنها کلسیم کلرید ارزان‌ترین و مؤثرترین ترکیب شیمیایی است. اما همین ترکیب ارزان‌ قیمت تأثیر مخربی بر خوردگی آرماتور فولاد دارد. لذا در حال ‌حاضر ایده استفاده از کلسیم کلرید تا حد قابل توجه کاهش پیدا کرده و حالا محققین و مهندسین به ‌دنبال بهره‌مندی از ترکیبات مؤثرتر، امن‌تر و البته کارآمدتری از تاثیر افزودنی تسریع کننده در بتن هستند.

تسریع کننده بتن

افزودنی‌های غیر کلریدی چه هستند؟


کلسیم کلرید تأثیر چشمگیری در روان‌سازی و زودگیر شدن بتن دارد. اما همان‌طور که گفتیم، اثر آن در خوردگی میلگردهای بتن مسلح بسیار زیاد است. بنابراین طیف متفاوتی از تسریع‌ کننده‌ های بتن با ‌عنوان افزودنی‌های غیر کلریدی ابداع شده ‌است که حالا استفاده از آنها کاملاً متداول است. برخی از ترکیبات آلی و یا غیرآلی از جمله آلومینات‌ها، سولفات‌ها، فرمیت‌ها، نیترات‌ها، سیلیکات‌ها، کربنات‌ها و نیتریت‌ها و نمک‌های کلسیمی در این دسته‌بندی از انواع افزودنی های بتن قرار دارند.
از میان این ترکیبات کلسیم فرمیت شناخته ‌شده‌ترین تسریع کننده بتن بدون کلرید است. این ماده به شکل پودری فروخته می‌شود و مقدار انحلال پذیری آن در آب بسیار کم است. استفاده از کلسیم فرمیت فرایند هیدراتاسیون بتن را تسریع کرده و اثربخشی آن پس ‌از ۲۴ ساعت نمایان است. مکانیزم عملکرد کلسیم فرمیت اندکی کند است. بنابراین از ترکیب ثانویه سدیم نیتریت برای توسعه مقاومت اولیه بتن و سرعت بخشیدن به مکانیزم آن زود سریع شدن بتن استفاده می‌کنند.
در حال ‌حاضر کلسیم نیتریت بهترین افزودنی تسریع کننده بتن غیرکلریدی است که به‌ راحتی قادر است تا به حجم بتن اضافه شده و مکانیزم اثر سریع و کارآمدی دارد.


مقایسه اثربخشی کلسیم کلرید و کلسیم نیتریت در بتن


از میان تمام افزودنی‌های آلی و غیرآلی که به ‌عنوان تسریع کننده بتن معرفی شده‌اند، در این بخش به اثربخشی دو ترکیب کاملاً شناخته ‌شده کلسیم کلرید و کلسیم نیتریت می‌پردازیم. هر دو محصول از انواع مصالح ساختمانی شناخته شده و ترکیبات متداول انواع تسریع کننده بتن هستند؛ اما در مکانیزم عمل آنها تفاوت‌های محسوسی مشاهده می‌شود.
هر دو ترکیب کلسیم کلرید و کلسیم نیتریت می‌توانند مقاومت فشاری و کششی بتن را افزایش دهند. در عین ‌حال از قدرت روان‌پذیری عالی و زودگیری مؤثر در هوای سرد برخوردار هستند. اما کلسیم نیتریت یک بازدارنده کاملاً مؤثر در مقابل خوردگی فولاد است. تا جاییکه حالا به‌ عنوان بهترین افزودنی غیرکلریدی در جمع انواع مصالح ساختمانی شناخته می‌شود.
در نگاه کلی برای تسریع شدن بتن‌های غیرآرمه مانند کف‌سازی های بتنی می‌توانیم از مکانیزم اثر فوق‌العاده سریع کلسیم کلرید استفاده کنیم. اما برای مراحل ساخت سازه‌های بتن آرمه توصیه شده ‌است تا از ترکیب کلسیم نیتریت در بتن استفاده کنیم.


تأثیر افزودنی‌های تسریع کننده در بتن


تأثیر ترکیبات تسریع کننده در بتن قابل‌ توجه است. این ترکیبات می‌توانند فرایند آب‌گیری بتن را تحت شرایط کاملاً کنترل ‌شده تسریع دهند که قطعاً در مقدار روان‌پذیری، افزایش عدد اسلامپ، قابلیت کارپذیری و از همه مهم‌تر چگونگی تقابل با موج هوای سرد تأثیرگذار است. در عین ‌حال لازم است تا مقدار اثرپذیری این افزودنی‌ها برای تخریب بافت بتن خصوصاً خوردگی میلگرد آرماتورها را بررسی کنیم. حضور انواع افزودنی‌های بتن باعث چنین شرایطی است.


نقش تسریع کننده‌ها در بتن‌های تازه


از این مصالح ساختمانی به ‌عنوان ترکیب تکمیلی بتن ‌سازه استفاده می‌کند. موارد استفاده از آنها عموماً برای بهبود روند کار در هوای سرد است. با این ‌وجود خاصیت روان کنندگی و زودگیری آنها برای دیگر اهداف نیز سودمند است. این اثربخشی در بتن تازه به قرار زیر است:
•    باعث کاهش قابل‌ توجه مدت زمان گیرش اولیه و نهایی بتن می‌شوند.
•    در ایجاد حباب‌های هوا داخل بتن تأثیرگذار هستند. لذا معمولاً از این نوع ترکیبات همراه با مواد هوازای کمتری در بتن استفاده می‌کنند.
•    تسریع کننده‌ها اصولاً تأثیر فیزیکی بر تغییر اسلامپ و افزایش روان‌پذیری بتن ندارند؛ اما از آنجا که مدت زمان گیرش بتن را کاهش می‌دهند، در افزایش آهنگ افت روان پذیری بتن تأثیرگذار هستند.
•    باعث افزایش حرارت فرآیند هیدراتاسیون بتن می‌شوند. این موضوع برای بتن ‌ریزی در هوای سرد چالش برانگیز نیست؛ اما در صورت مواجهه با هوای گرم تأثیر مخربی در بافت نهایی بتن دارد.
•    به ‌دلیل افزایش سرعت آب‌گیری بتن مانع از آب انداختن سطح بتن شده و در شکل‌گیری نهایی بتن منسجم تأثیر مثبتی دارد.

نقش تسریع کننده‌ها در بتن‌های سخت یا خشک‌ شده


از افزودنی تسریع کننده بتن حتی می‌توانیم برای بهبود خصوصیات فیزیکی بتن‌های سخت شده و یا بتن‌های قدیمی نیز استفاده کنیم. این اثربخشی به‌ قرار زیر است:
•    در صورت استفاده بهینه برای افزایش مقاومت نهایی بتن سخت شده مفید هستند.
•    در جمع شدگی و حتی ایجاد انقباض‌های شدید بتنی پس ‌از سخت شدن اولیه نقش دارند.
•    از بتن در مقابل مشکلات از قبیل پوسته شدن محافظت می‌کنند. لذا منجر به افزایش طول عمر مفید بتن‌های سخت شده می‌شوند.
•    احتمال ایجاد شوره بتن را افزایش می‌دهند.

تسریع کننده بتن چیست؟

توصیه‌هایی برای انتخاب افزودنی تسریع کننده بتن مناسب


استفاده از تسریع کننده بتن در هوای سرد راهکار کاملاً مؤثری است و می‌توانیم از قابلیت‌های ضد یخ آن برای بهبود خصوصیات بتن در شرایط ویژه استفاده کنیم. اما در استفاده از این ترکیبات، قوانین و دستورالعمل‌هایی وجود دارد. در همین مطلب، مختصری از تفاوت مکانیزم اثر کلسیم کلرید و کلسیم نیتریت گفته‌ایم. این تنها مقایسه دو نوع از انواع تسریع ‌کننده‌ های بتن است. 
این در حالی است که هر کدام از این ترکیبات می‌توانند خصوصیات متفاوتی در بتن داشته باشند. توصیه می‌کنیم که برای استفاده مناسب از انواع افزودنی‌های بتن، مباحث جامع دستورالعمل‌های مهندسی شده مطابق با استانداردهای روز دنیا را مطالعه فرمایید و در صورت لزوم از کارشناسان خبره استفاده کنید. برای خرید انواع افزودنی تسریع کننده بتن می توانید از خدمات تخصصی گروه متسل استفاده کنید. متسل موتور جستجوی تخصصی خرید آنلاین مصالح ساختمانی است که با هدف ارتباط میان تولید کنندگان برتر و مصرف کننده های نهایی فعالیت می کند.

انواع مواد افزودنی تسریع کننده در بتن و ارزیابی آنها

دوره سخت شدن بتن تا حدود قابل ‌توجه طولانی است و احتمالاً در شرایط عادی و برای ساخت سازهای معمولی برای سپری شدن این مدت زمان طولانی با مشکل جدی روبه‌رو نباشیم. اما در بسیاری از پروژه‌ها با شرایط کاملاً ناپایدار سازه و یا مشکلات جوی مانند موج هوای سرد تا تغییر دماهای ناگهانی روبه‌رو هستیم. در این ‌صورت باید مدت زمان گیرش بتن را کاهش بدهیم. انواع تسریع کننده بتن را برای این منظور تولید کرده‌اند.
تسریع کننده ‌های بتن شامل طیف بزرگی از ترکیبات شیمیایی و یا معدنی هستند که می‌توانند در فرآیند دوره کیورینگ بتن تأثیر گذاشته و مدت زمان سخت شدن نهایی بدون تأثیر در مقاومت فشاری بتن را کاهش دهند. انواع ضدیخ ها، انواع روان کننده‌ها و یا فوق روان‌کننده ها در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند. استفاده از انواع تسریع کننده بتن برای اجرای بسیاری از پروژه‌ها الزامی است. در این مقاله از گروه مت سل موتور جستجوی تخصصی مصالح ساختمانی نیز به بررسی این افزودنی‌ها پرداخته و از تأثیر آنها در ساختار فیزیکی و شیمیایی بتن صحبت می‌کنیم. اگر قصد خرید بتن آماده دارید می‌توانید از طریق مت سل اقدام کنید.

تسریع کننده بتن


افزودنی تسریع کننده بتن چیست؟


افزودنی تسریع کننده بتن یا همان زودگیر کننده از سری ترکیبات پرکاربرد انواع افزودنی ‌های بتن است که تأثیر مستقیم بر افزایش سرعت دوره سخت شدن بتن دارند. این افزودنی‌ها بر پایه مواد شیمیایی تولید می‌شوند که می‌توانند با اضافه شدن به بتن سرعت آب‌گیری داخل آن را افزایش دهند. به ‌این ‌ترتیب آب موجود در حجم بتن تحت تأثیر موج هوای سرد یخ نمی‌زند و فرآیند گیرش بتن به‌ طور کامل سپری خواهد شد.
عموماً تاثیر افزودنی تسریع کننده در بتن را با عنوان ضد یخ بتن نیز معرفی می‌کنند. بتن‌ریزی در هوای سرد چالش بزرگی است. زیرا در دماهای خیلی پایین آب موجود در بتن یخ ‌زده و تاثیری در واکنش شیمیایی با سیمان و شکل‌گیری بتن ندارد. در این ‌صورت علاوه ‌بر اینکه مدت زمان سخت شدن بتن به‌ شدت کاهش پیدا می‌کند، فرایند شکل‌گیری بتن نیز ناقص است که به کاهش شدید مقاومت فشاری آن خواهد انجامید.
با استفاده مناسب از انواع تسریع ‌کننده‌ های بتن می‌توانیم از یخ زدن آب جلوگیری کرده و با هر چه روان‌تر شدن بتن و افزایش عدد اسلامپ در تداوم شکل‌گیری نهایی آن برای ایجاد سازه‌هایی هر چه مقاوم‌تر تأثیرگذار باشیم.


کاربرد افزودنی تسریع ‌کننده‌ بتن


کاربرد انواع تسریع کننده بتن برای ایجاد تعادل مناسب در چگونگی آب‌گیری بتن است. در کل حضور این افزودنی‌ها منجر به افزایش قابلیت روان‌پذیری بتن شده و در سخت شدن زودهنگام آن نقش دارد. اهمیت تاثیر افزودنی تسریع کننده در بتن برای اجرای سازه‌های عمرانی در شرایط نامساعد جوی است. موارد کاربرد از انواع تسریع کننده بتن به قرار زیر هستند:
•    در هوای خیلی سرد که احتمال یخ‌زدگی بتن وجود دارد، می‌توانیم از این انواع افرودنی های بتن به ‌عنوان ضدیخ استفاده کنیم.
•    هر نوع شرایطی که به زود سخت شدن بتن نیاز داریم. مثلاً در مواردی مانند کمبود قالب‌ها می‌توانیم با استفاده از تسریع کننده بتن سرعت سخت شدن را افزایش داده و قالب‌ها را زودتر باز کنیم.
•    در هر نوع عملیات شاتکریت (بتن پاش) می‌توانیم از افزودنی تسریع کننده بتن برای افزایش عدد اسلامپ و تولید بتن‌های کاملاً روان مناسب پمپاژ شدن استفاده کنیم.

آشنایی با انواع تسریع کننده بتن


این ترکیبات از سری بزرگ انواع افزودنی‌ های بتن هستند که برای اضافه شدن به بتن در شرایط بحرانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. شرایط بحرانی می‌تواند بتن ‌ریزی در هوای سرد و یا بتن ‌ریزی در شرایط ناپایدار باشد. در عین ‌حال می‌توانیم از خصوصیات روان‌ پذیری این ترکیبات برای پروژه‌های بتن پاشی نیز استفاده کنیم. البته مهم است که برای چنین شرایطی از چه نوع تسریع کننده بتن استفاده می‌کنید و یا برای چه نوع تاثیر افزودنی تسریع کننده در بتن دست به کار شده اید. انواع زودگیر کننده بتن به ‌قرار زیر هستند:
•    تسریع کننده بر پایه ترکیبات کلسیم فرمیت
•    تسریع ‌کننده بر پایه ترکیبات کلسیم کلرید
•    تسریع کننده بر پایه ترکیبات اتانولامین
به ‌طور کلی هر نوع ترکیب شیمیایی ضدیخ بتن مانند ضدیخ‌های بتن مسلح، ضدیخ ویژه (بدون کلراید)، ضدیخ ملات سازی و... در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند. از طرفی انواع زودگیر کننده بتن را به شکل‌های گوناگون از محصولات مایع، پودری و یا ژل مانند در دسته بندی انواع افزودنی های بتن عرضه می‌کنند.
در صنعت بتن‌سازی بازه بزرگی از نمک‌های غیرآلی و یا مواد بر پایه آمین‌های معدنی به ‌عنوان تسریع کننده بتن معرفی شده‌اند. در میان آنها کلسیم کلرید ارزان‌ترین و مؤثرترین ترکیب شیمیایی است. اما همین ترکیب ارزان‌ قیمت تأثیر مخربی بر خوردگی آرماتور فولاد دارد. لذا در حال ‌حاضر ایده استفاده از کلسیم کلرید تا حد قابل توجه کاهش پیدا کرده و حالا محققین و مهندسین به ‌دنبال بهره‌مندی از ترکیبات مؤثرتر، امن‌تر و البته کارآمدتری از تاثیر افزودنی تسریع کننده در بتن هستند.

تسریع کننده بتن

افزودنی‌های غیر کلریدی چه هستند؟


کلسیم کلرید تأثیر چشمگیری در روان‌سازی و زودگیر شدن بتن دارد. اما همان‌طور که گفتیم، اثر آن در خوردگی میلگردهای بتن مسلح بسیار زیاد است. بنابراین طیف متفاوتی از تسریع‌ کننده‌ های بتن با ‌عنوان افزودنی‌های غیر کلریدی ابداع شده ‌است که حالا استفاده از آنها کاملاً متداول است. برخی از ترکیبات آلی و یا غیرآلی از جمله آلومینات‌ها، سولفات‌ها، فرمیت‌ها، نیترات‌ها، سیلیکات‌ها، کربنات‌ها و نیتریت‌ها و نمک‌های کلسیمی در این دسته‌بندی از انواع افزودنی های بتن قرار دارند.
از میان این ترکیبات کلسیم فرمیت شناخته ‌شده‌ترین تسریع کننده بتن بدون کلرید است. این ماده به شکل پودری فروخته می‌شود و مقدار انحلال پذیری آن در آب بسیار کم است. استفاده از کلسیم فرمیت فرایند هیدراتاسیون بتن را تسریع کرده و اثربخشی آن پس ‌از ۲۴ ساعت نمایان است. مکانیزم عملکرد کلسیم فرمیت اندکی کند است. بنابراین از ترکیب ثانویه سدیم نیتریت برای توسعه مقاومت اولیه بتن و سرعت بخشیدن به مکانیزم آن زود سریع شدن بتن استفاده می‌کنند.
در حال ‌حاضر کلسیم نیتریت بهترین افزودنی تسریع کننده بتن غیرکلریدی است که به‌ راحتی قادر است تا به حجم بتن اضافه شده و مکانیزم اثر سریع و کارآمدی دارد.


مقایسه اثربخشی کلسیم کلرید و کلسیم نیتریت در بتن


از میان تمام افزودنی‌های آلی و غیرآلی که به ‌عنوان تسریع کننده بتن معرفی شده‌اند، در این بخش به اثربخشی دو ترکیب کاملاً شناخته ‌شده کلسیم کلرید و کلسیم نیتریت می‌پردازیم. هر دو محصول از انواع مصالح ساختمانی شناخته شده و ترکیبات متداول انواع تسریع کننده بتن هستند؛ اما در مکانیزم عمل آنها تفاوت‌های محسوسی مشاهده می‌شود.
هر دو ترکیب کلسیم کلرید و کلسیم نیتریت می‌توانند مقاومت فشاری و کششی بتن را افزایش دهند. در عین ‌حال از قدرت روان‌پذیری عالی و زودگیری مؤثر در هوای سرد برخوردار هستند. اما کلسیم نیتریت یک بازدارنده کاملاً مؤثر در مقابل خوردگی فولاد است. تا جاییکه حالا به‌ عنوان بهترین افزودنی غیرکلریدی در جمع انواع مصالح ساختمانی شناخته می‌شود.
در نگاه کلی برای تسریع شدن بتن‌های غیرآرمه مانند کف‌سازی های بتنی می‌توانیم از مکانیزم اثر فوق‌العاده سریع کلسیم کلرید استفاده کنیم. اما برای مراحل ساخت سازه‌های بتن آرمه توصیه شده ‌است تا از ترکیب کلسیم نیتریت در بتن استفاده کنیم.


تأثیر افزودنی‌های تسریع کننده در بتن


تأثیر ترکیبات تسریع کننده در بتن قابل‌ توجه است. این ترکیبات می‌توانند فرایند آب‌گیری بتن را تحت شرایط کاملاً کنترل ‌شده تسریع دهند که قطعاً در مقدار روان‌پذیری، افزایش عدد اسلامپ، قابلیت کارپذیری و از همه مهم‌تر چگونگی تقابل با موج هوای سرد تأثیرگذار است. در عین ‌حال لازم است تا مقدار اثرپذیری این افزودنی‌ها برای تخریب بافت بتن خصوصاً خوردگی میلگرد آرماتورها را بررسی کنیم. حضور انواع افزودنی‌های بتن باعث چنین شرایطی است.


نقش تسریع کننده‌ها در بتن‌های تازه


از این مصالح ساختمانی به ‌عنوان ترکیب تکمیلی بتن ‌سازه استفاده می‌کند. موارد استفاده از آنها عموماً برای بهبود روند کار در هوای سرد است. با این ‌وجود خاصیت روان کنندگی و زودگیری آنها برای دیگر اهداف نیز سودمند است. این اثربخشی در بتن تازه به قرار زیر است:
•    باعث کاهش قابل‌ توجه مدت زمان گیرش اولیه و نهایی بتن می‌شوند.
•    در ایجاد حباب‌های هوا داخل بتن تأثیرگذار هستند. لذا معمولاً از این نوع ترکیبات همراه با مواد هوازای کمتری در بتن استفاده می‌کنند.
•    تسریع کننده‌ها اصولاً تأثیر فیزیکی بر تغییر اسلامپ و افزایش روان‌پذیری بتن ندارند؛ اما از آنجا که مدت زمان گیرش بتن را کاهش می‌دهند، در افزایش آهنگ افت روان پذیری بتن تأثیرگذار هستند.
•    باعث افزایش حرارت فرآیند هیدراتاسیون بتن می‌شوند. این موضوع برای بتن ‌ریزی در هوای سرد چالش برانگیز نیست؛ اما در صورت مواجهه با هوای گرم تأثیر مخربی در بافت نهایی بتن دارد.
•    به ‌دلیل افزایش سرعت آب‌گیری بتن مانع از آب انداختن سطح بتن شده و در شکل‌گیری نهایی بتن منسجم تأثیر مثبتی دارد.

نقش تسریع کننده‌ها در بتن‌های سخت یا خشک‌ شده


از افزودنی تسریع کننده بتن حتی می‌توانیم برای بهبود خصوصیات فیزیکی بتن‌های سخت شده و یا بتن‌های قدیمی نیز استفاده کنیم. این اثربخشی به‌ قرار زیر است:
•    در صورت استفاده بهینه برای افزایش مقاومت نهایی بتن سخت شده مفید هستند.
•    در جمع شدگی و حتی ایجاد انقباض‌های شدید بتنی پس ‌از سخت شدن اولیه نقش دارند.
•    از بتن در مقابل مشکلات از قبیل پوسته شدن محافظت می‌کنند. لذا منجر به افزایش طول عمر مفید بتن‌های سخت شده می‌شوند.
•    احتمال ایجاد شوره بتن را افزایش می‌دهند.

تسریع کننده بتن چیست؟

توصیه‌هایی برای انتخاب افزودنی تسریع کننده بتن مناسب


استفاده از تسریع کننده بتن در هوای سرد راهکار کاملاً مؤثری است و می‌توانیم از قابلیت‌های ضد یخ آن برای بهبود خصوصیات بتن در شرایط ویژه استفاده کنیم. اما در استفاده از این ترکیبات، قوانین و دستورالعمل‌هایی وجود دارد. در همین مطلب، مختصری از تفاوت مکانیزم اثر کلسیم کلرید و کلسیم نیتریت گفته‌ایم. این تنها مقایسه دو نوع از انواع تسریع ‌کننده‌ های بتن است. 
این در حالی است که هر کدام از این ترکیبات می‌توانند خصوصیات متفاوتی در بتن داشته باشند. توصیه می‌کنیم که برای استفاده مناسب از انواع افزودنی‌های بتن، مباحث جامع دستورالعمل‌های مهندسی شده مطابق با استانداردهای روز دنیا را مطالعه فرمایید و در صورت لزوم از کارشناسان خبره استفاده کنید. برای خرید انواع افزودنی تسریع کننده بتن می توانید از خدمات تخصصی گروه متسل استفاده کنید. متسل موتور جستجوی تخصصی خرید آنلاین مصالح ساختمانی است که با هدف ارتباط میان تولید کنندگان برتر و مصرف کننده های نهایی فعالیت می کند.