نکات اجرایی در سیمان کاری که باید بدانید

سیمانکاری از سری عملیات‌های تکمیلی در مراحل ساخت و ساز است که با هدف پوشاندن یکسره پهنه‌های بزرگ دیواری خصوصاً پوشاندن کامل دیوارهای آجری انجام می‌شود. این لایه کشی سیمانی تاثیری چشمگیر در ارتقای فضای کلی ساختمان دارد تا جاییکه می‌تواند از تاثیر محیط بر روند فرسایش سازه جلوگیری کرده و حتی باعث زیبایی نمای دیوار و کل ساختمان شود. اجرای سیمانکاری در تکمیل فضاهای ساختمانی از اهمیت بالایی برخوردار است.

سیمان بدون تردید رایج‌ترین مصالح ساختمان سازی است که از انواع آن برای تهیه بتن و یا ملات سیمان کاری استفاده می‌کنند. ملات سیمانی که با ترکیب مناسب سیمان در سنگریزه‌ها و آب تهیه می‌شود، خاصیت چسبندگی بالایی دارد و به سرعت سخت شده و یک پهنه مستحکم و غیر قابل نفوذ را ایجاد می‌کند. اجرای سیمانکاری با هدف پوشاندن بخش‌هایی از نمای سازه‌ها ایده‌ای هوشمندانه است که در نهایت سادگی و به سرعت و قیمت کم انجام می‌شود. برای اجرای صحیح این مرحله به مهارت‌های کافی برای عمل آوری بتن، استفاده درست از ابزارها، کسب مهارت در روش اجرا و... نیاز دارید. در این مقاله از مت سل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمانی به کلیاتی از نکات اجرایی سیمانکاری در عموم فضاهای ساختمانی می پردازیم. همچنین پیشنهاد می‌کنیم که مقاله خرید قطعه بتنی ما را از دست ندهید.

اجرای سیمانکاری

مختصری از ملات سیمانی

ملات سیمانی اصلی‌ترین و البته تنها متریال کار شده در پروژه‌های سیمانکاری است و قرار است تا با روش‌های اصولی این ملات را در پهنه بزرگ دیوارها، سقف‌ها و یا کف ساختمان‌ها و دیگر ساختارهای عمرانی بگسترانیم. برای این منظور به درک صحیح از نوع سیمان، نوع روش ساخت ملات سیمانی، نوع عمل آوری ملات و... نیاز داریم.

سیمان از مصالح پرکاربرد ساختمانی است که به عنوان متریال چسبنده در ساخت بتن و ایجاد سازه‌های مستحکم نقش اساسی را بازی می‌کند. این متریال از ترکیب خاک رس و آهک طی فرآیندهای مخصوص حرارت دهی در دماهای بسیار زیاد تهیه می‌شود و پس از طی شدن فرایندهای کارخانه‌ای و افزودن چندین ماده تکمیلی در قامت انواع سیمان عرضه خواهد شد. اگر چه انواع متعددی از سیمان وجود دارد؛ اما در ملات سیمانی به نوع تخصصی آن نیاز داریم.

سیمان در ترکیب با آب به ماده خمیری شکل و کاملاً چسبنده تبدیل می‌شود که به سرعت سخت خواهد شد. همین ترکیب خمیری شکل است که از آن با عنوان ملات سیمانی یاد می‌کنیم و باید به سرعت آن را برای پوشاندن سطوح در عملیات سیمانکاری استفاده کنیم.

روش تهیه ملات سیمانی

در بررسی نکات اجرایی سیمانکاری اولین قدم تهیه ملات سیمانی مناسب است. ملات سیمانی به راحتی و با مخلوط شدن همگن سیمان، آب و شن و ماسه تهیه می‌شود. اما چگونگی مخلوط شدن این مصالح در یکدیگر و رعایت نسبت اختلاط در ایجاد انواع ملات سیمانی تاثیرگذار است. برای تهیه ملات سیمان کاری استفاده از ملات‌های ۱ به ۴ و یا ۱ به ۵ و در مواردی ملات ۱ به ۶ توصیه شده است. ملات‌های دیگر مانند ملات ۱ به ۳ آنقدر سنگین است که مناسب عملیات اجرای سیمانکاری نیستند. در ادامه به بررسی این ملات‌های کاربردی اجرای سیمانکاری می‌پردازیم.

 • ملات سیمان کاری ۱ به ۴: این ملات مناسب بندکشی آجر نما و اجرای سیمانکاری‌های سنگین است که از مقاومت بالایی برخوردار است و عملاً می‌تواند پهنه دیواری آجری را به سطحی غیر قابل نفوذ تبدیل کند. برای تهیه این ملات به نسبت ۲۸۵ کیلوگرم سیمان در یک متر مکعب ماسه به همراه ۲۶۰ لیتر آب نیاز دارید.
 • ملات سیمان کاری ۱ به ۵: مقاومت فشاری این ملات کمتر از نمونه قبلی است و می‌تواند نقش برجسته‌تری در نماسازی و پوشاندن سطوح داشته باشد. برای تهیه ملات سیمان کاری ۱ به ۵ از نسبت ۲۲۵ کیلوگرم سیمان در یک متر مکعب ماسه به همراه ۲۶۲ لیتر آب استفاده می‌کنند.
 • ملات سیمان کاری ۱ به ۶: ملات ۱ به ۶ از نظر مقاومت فشاری ضعیف‌ترین نوع ملات سیمانی است که اصلاً مناسب عملیات‌های آجرچینی نیست. اما قدرت چسبندگی و روان پذیری آن عالی است که به راحتی می‌تواند در پهنه بزرگی از دیوارها گسترده شود. برای تهیه آن از ترکیب ۲۰۰ کیلوگرم سیمان در یک متر مکعب ماسه به همراه ۲۶۵ لیتر آب استفاده می‌کنند.

برای اجرای سیمانکاری می‌توانید به نسبت پهنه دیوار و یا فضاهای بالاسری هر یک از ملات‌ها را تهیه کنید. اما لازم است تا مهندس سازه از قبل شرایط پروژه را بررسی نماید و با توجه به کیفیت و کمیت مصالح موجود برای تهیه ملات مناسب اقدام کند.

ابزارها برای اجرای سیمانکاری

استفاده صحیح از ابزارها یکی دیگر از نکات اجرایی سیمان کاری است که در موفقیت پروژه، روند اجرای سریع عملیات و کاهش تلفات سیمان و حتی کاهش هزینه‌ها کاملاً نقش دارد. سیمانکاری نیز به مانند تمامی عملیات‌های ساختمان سازی فعالیتی سخت و طاقت فرسا است و قرار است در تمام مراحل کار با ملات سنگین سیمان کار کنیم. تنها با هنر استفاده مناسب از ابزارها می‌توانیم این فعالیت را ساده و سریع انجام دهیم.

ابزارهای اجرای سیمانکاری شامل تمامی تجهیزات و ماشین آلات ساخت ملات سیمان، حمل ملات سیمان و اجرای سیمانکاری بر پهنه دیوارها و فضاهای بالاسری است. در کل می‌توانیم لیست متداولی از ابزارها برای اجرای سیمانکاری را در موارد زیر خلاصه کنیم

 • ریسمان کار
 • شاقول
 • کمپه و ماله
 • ملات پاش
 • انواع تخته
 • ملاقه سیمانکاری
 • فرغون
 • دستکش
 • سطل حمل ملات سیمان
 • داربست
 • پودر سنگ
 • پودر ماسه
 • بیل
 • بشکه
 • استنبلی
 • و...

برخی از این ابزارها در مراحل ساخت ملات سیمان کاری استفاده می‌شوند و برخی دیگر حین اجرای ملات کارایی دارند. جمعی از این ابزارها نیز جنبه ایمنی دارند و استفاده از آنها حین کار برای تمامی کارگران الزامی است.

نکات اجرای سیمانکاری

مراحل در روند اجرای سیمانکاری

پس از تهیه ابزار‌ها و ایجاد شرایط مناسب کارگاهی حالا می‌توانیم پروژه سیمان کاری را کاملاً جدی دنبال کنیم و در همان قدم اول باید برای تهیه ملات سیمان کاری اقدام کنیم. اما به صرف داشتن یک فرمول برای مخلوط کردن سیمان و ماسه نمی‌توانید ملات با کیفیت مناسب را تهیه کنید. در این مرحله لازم است تا نوع مصالح موجود در پروژه را از نظر کیفی و کمی بررسی کنید. بررسی کیفیت و نوع ماسه یکی از همین نکات اجرایی سیمان کاری است. ماسه مصرفی در پروژه‌های سیمان کاری باید از نوع دانه بندی طبیعی باشد که اندازه دانه‌ها یکدست و جنس خرده سنگ‌ها نیز متراکم و عاری از شکستگی باشد. استفاده از ماسه با دانه بندی شکسته محصول کارخانه‌ای در مراحل تهیه ملات سیمان کاری توصیه نمی‌شود.

از طرفی لازم است تا حجم ماسه را از نظر وجود ناخالصی‌ها، خاک، ترکیبات آلی و مواد زائد بررسی کنید و حدالمقدور از ماسه با کیفیت مناسب بدون خاک و مواد ناخالص استفاده کنید.

مرحله اول؛ سطح سیمانکاری را آماده کنید

قبل از آغاز سیمان کاری باید سطح کار را کاملاً تمیز کنید. سطح کار که می‌تواند هر نوع دیوار آجری، بلوکی، بتنی، سنگی و... باشد، ممکن است دارای کثیفی‌ها و ناخالصی‌ها باشد. تمامی این مواد زائد و هر نوع کثیفی خصوصاً گرد و خاک را از روی سطح کار و حتی تمامی سوراخ‌ها و فرج‌های موجود در پهنه کار پاک کنید. در عین حال ممکن است بر روی سطح برخی نقاط برجسته وجود داشته باشد. مثلاً ملات سیمانی از مراحل آجر چینی که به بیرون تراوش کرده و سخت شده است و حالا به شکل زائده مانع از سیمانکاری صاف و یکدست شما خواهد شد.

تمامی این زائده‌ها را برطرف کنید و برای این کار می‌توانید از فرچه‌های سیمی و یا ابزارهای قدرتمندتر کنده کاری نیز استفاده کنید. اما در هر صورت مطمئن باشید که سطح کار قبل از آغاز اجرای سیمانکاری به سطحی کاملاً یکدست، پاکیزه و عاری از هر نوع ناخالصی تبدیل شده است.

مرحله دوم؛ کروم بندی کنید

کروم بندی نوعی تراز سازی سطح کار برای سیمانکاری تمیز و یکدست است. در واقع شما از تراز بودن کامل سطح و یا مقدار تورفتگی و برجستگی دیوار اطلاع دقیق ندارید و اگر بدون تراز سازی اقدام به سیمان کاری کنید، ممکن است سطح سیمان ایجاد شده دارای تورفتگی و یا انحنای بیرونی شود. بنابراین هرگز نباید به ظاهر دیوار اکتفا کنیم و باید از روش‌ها مانند کروم بندی برای تراز سازی سطح سیمان استفاده کنیم.

کروم بندی در فاصله‌های دو متری از یکدیگر و با استفاده از ریسمان در لبه سطح دیوار انجام می‌شود. در دو سمت پهنه دو متری دیوار ریسمانی را با رعایت فاصله مناسب از دیوار توسط ملات سیمانی محکم می‌کنند. حالا یک معیار برای عمق سطح سیمانکاری میان ریسمان و دیوار وجود دارد. تمام پهنه سیمانکاری آن بخش دیوار باید تا عمق معیار که همان ارتفاع ریسمان از لبه دیوار است انجام شود. به این ترتیب سطح سیمانکاری صاف و یکدست می‌شود.

نکات اجرایی سیمانکاری

مرحله سوم؛ تهیه ملات سیمانی

پس از تراز کردن دیوارها حالا وقت آن است که دست به کار شوید و ملات سیمانی مورد نیاز خود را تهیه کنید. برای تهیه ملات سیمانی می‌توانید تکنیک‌های ملات 1 به 5 و یا 1 به 6 را اجرا کنید. برای اینکار باید نسبت‌های معین از سیمان، آب، ماسه و پودر سنگ را در یکدیگر مخلوط کنید. پودر سنگ متریال تکمیلی است که نسبت آن از درصد وزن ماسه محاسبه می‌شود. یعنی می‌توانید از وزن ماسه کاسته و به وزن پودر سنگ اضافه کنید.

به هر دو روش دستی و یا ماشینی برای تهیه ملات سیمان کاری اقدام می‌کنند. نحوه سیمانکاری دستی با استفاده از ظرف‌های مخصوص تهیه ملات یا همان استنبلی انجام می‌شود. در این ظرف‌ها ابتدا ترکیب خشک سیمان، ماسه و پودر سنگ را در یکدیگر مخلوط می‌کنند تا در نهایت با اضافه شدن آب، ملات سیمانی مورد نظر تهیه شود. نحوه سیمانکاری ماشینی نیز با استفاده از تجهیزاتی مانند انواع میکسر انجام می‌شود و مناسب تهیه حجم زیاد ملات در پروژه‌های بزرگ است.

مرحله چهارم؛ اجرای آسترکشی سطوح

آسترکشی به اعمال یک لایه سیمانی قبل از رویه سازی نهایی سطوح گفته می‌شود. در این مرحله قرار است تا با استفاده از ملات سیمان کاری تمامی حفره‌ها، سوراخ‌ها، ترک‌ها، درزها و... را با استفاده از ملات سیمانی بپوشانیم. آسترکشی از مراحل اصلی در نکات اجرای سیمانکاری است و درستی اجرای آن به تهیه سطح کاملاً یکدست در انتهای پروژه کمک می‌کند.

ملات سیمان کاری در آسترکشی تفاوتی با ملات سیمانی در رویه نمای سطوح سیمانی ندارد، اما لازم است تا این دو بخش از یکدیگر تفکیک شوند و به نوعی مرحله آسترکشی قبل از نماسازی نهایی سطوح توسط ملات سیمانی انجام پذیرد.

روش سیمانکاری

مرحله پنجم؛ رویه سازی اصلی سطوح

در این مرحله به پایان اجرای سیمانکاری رسیده‌ایم و قرار است از ملات تهیه شده برای لایه اصلی سیمانی استفاده کنیم. این مرحله نهایی اصلی‌ترین بخش از آموزش سیمانکاری دیوار است و اجرای آن به کیفیت نهایی لایه سیمانی و طرح زیبای آن ختم می‌شود.

لایه دوم سیمانی همان لایه اصلی و نمای سیمانکاری است که باید به صورت یکسان و یکدست در تمامی نقاط زده شود. مهارت در اجرای این لایه از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا استادکار سیمان کار باید سطح ایجاد شده را کاملاً صاف و یکدست تهیه کند. در بسیاری از موارد از این لایه دوم برای نمای ساختمانی نیز استفاده می‌شود که در این صورت باید مرحله لیسه کشی نیز صورت پذیرد. لیسه کشی یک مرحله تکمیلی است که سطح زبر سیمانی را به سطحی کاملا صاف و صیقلی شده تبدیل می‌کند.

آشنایی با انواع نماهای سیمانی

تا اینجای مطلب به دورنمایی از نکات اجرایی سیمانکاری پرداخته‌ایم و حالا قصد داریم که از انواع سبک‌ها در نماسازی‌های سیمانی هم صحبت کنیم. اصولاً سیمانکاری فقط با هدف پوشاندن دیوار‌ها برای پرهیز از نفوذ آب باران، رطوبت و یا لانه گزینی پرندگان و حشرات انجام می‌شود، اما گاها می‌تواند یک ایده مناسب نماسازی ساختمان نیز باشد.

نماسازی سیمانی به مراتب از دیگر روش‌های نماسازی ارزان‌تر است و سرعت اجرای آن بالا است و با روش بسیار ساده‌تر از دیگر نما‌ها اجرا می‌شود. در عین حال و با رعایت اصول و نکات اجرایی سیمانکاری حتی می‌تواند زیباتر از هر نمای دیگری نیز باشد. انواع نماهای ساختمانی با استفاده از ملات سیمان کاری به قرار زیر هستند.

 • نمای چکشی و یا شیشه‌ای: نمای چکشی با استفاده از دو لایه سیمانکاری ایجاد می‌شود. لایه اول همچنان نگاهی آسترکشی شده دارد و در ضخامت ۲ سانتیمتر اجرا می‌شود. این لایه زیرین را با استفاده از ملات ماسه و سیمان سفید تهیه می‌کنند. لایه دوم نوعی ملات موزاییکی است که به ضخامت ۱۵ سانتیمتر کشیده می‌شود. این لایه دوم پس از اتمام ماله کشی، بند‌هایی دارد که فرم چکشی و یا شیشه‌ای را به نما می‌بخشد.

آموزش سیمانکاری دیوار

نمای تگرگی یا ماهوتی:

از جمله نماهای ساده سیمانی است که محبوب بسیاری از فعالان ساختمان سازی نیز قرار دارد. ملات نمای تگرگی را با استفاده از سیمان، پودر سنگ و خاک سنگ تهیه می‌کنند و برای سیمانکاری از دستگاه دوغاب پاش استفاده می‌شود. این نما به داشتن سطح زبر و برجسته شبیه به ماهوت شهرت دارد. اما توجه کنید که استفاده از سنگدانه‌های خیلی درشت سطح نمای ماهوتی را بسیار زبر و خشن می‌کند.

نمای خراش:

نمای خراش فرم جذابی از ایجاد رگه‌های خراش مانند بر سطح سیمانی است. برای تهیه نمای خراش از ملات سیمان تهیه شده با ماسه، پودر سنگ، سیمان و خاک سنگ استفاده می‌کنند. این ملات را با ضخامت ۲ سانتیمتر بر روی سطح ماله کشی می‌کنند و سپس با استفاده از ماله مخصوص خراش زنی در سطح شیارهایی عمیق با الگوی طرح بندی جذاب می‌آفرینند.

نمای آبساب یا موزاییک شسته:

برای تهیه این نما از دو لایه سیمانی شامل لایه آستر تهیه شده از ملات سیمانی و ماسه سفید و لایه دوم که همان ملات موزاییکی است، استفاده می‌کنند. برای تهیه نمای آبساب قبل از خشک شدن رویه سیمانی مجدداً آن را خیس می‌کنند و با استفاده از برس‌هایی مخصوص سطح کار را می‌سایند. آنقدر این کار انجام می‌شود تا بخش‌هایی از مصالح سنگی نمایان شود.

نمای رومی سیمانی:

این سبک سیمانی با الهام از نمای رومی سنگی در طرح ساختمان‌های کلاسیک تهیه می‌شود. در حال حاضر ایده نمای رومی سیمانی محبوب است و خیلی‌ها به جهت زیبایی و اجرای ارزان قیمت از این طرح برای تکمیل بخش‌هایی از نمای ظاهری ساختمان در تلفیق با سنگ و حتی بدون حضور سنگ انجام می‌دهند. برای اجرای این نما نیاز به بهره‌مندی از سنگ‌های مرمر، گرانیت، تراورتن و... دارید.

نمای رومی

نمای سیمان سفید:

نمای سیمان سفید ساده‌ترین و در عین حال معمولی‌ترین روش اجرای نما کاری در عموم فضاهای ساختمان سازی است. در این نما نیز یک لایه آستر اولیه کشیده می‌شود. لایه رویه نیز با استفاده از پودر سنگ و سیمان سفید تهیه خواهد شد. نمای سیمان سفید ارزان‌ترین روش سیمانکاری است و به سرعت اجرا شده و کاملا مناسب پوشاندن دیوارهای جانبی ساختمان، دیوار حیاط، محوطه‌ها و... است.

نمای سیمان سفید

آشنایی با نکات اجرای سیمان کاری؛ امری اصولی و ضروری

نکات اجرایی سیمانکاری چندان گسترده نیست و کل تکنیک‌های اجرای این پروژه را می‌توان در چند بحث ساده مطرح کرد. اما ماجرای سیمانکاری در عمل، آن روی خودش را نشان می‌دهد. توجه کنید که در هر پروژه سیمانکاری باید پهنه بزرگی از دیوارها را با استفاده از ملات سیمانی بپوشانید و قاعدتاً به تهیه ملات با چسبندگی مناسب، قابلیت پهن شدن و توزیع یکدست و در نهایت نمای زیبا نیاز دارید.

در عین حال باید نکات عمل آوری مناسب ملات به جهت جلوگیری از ترک خوردن و یا شکمه دادن (باد کردن) را رعایت کنید. همچنین با نکاتی مانند تمیز کردن مناسب سطوح قبل از سیمانکاری مواجه هستیم که همگی این موارد بحث‌های جامعی از مهارت‌های عملی در اجرای پروژه‌های سیمانکاری هستند.

نکات اجرایی در سیمان کاری که باید بدانید

سیمانکاری از سری عملیات‌های تکمیلی در مراحل ساخت و ساز است که با هدف پوشاندن یکسره پهنه‌های بزرگ دیواری خصوصاً پوشاندن کامل دیوارهای آجری انجام می‌شود. این لایه کشی سیمانی تاثیری چشمگیر در ارتقای فضای کلی ساختمان دارد تا جاییکه می‌تواند از تاثیر محیط بر روند فرسایش سازه جلوگیری کرده و حتی باعث زیبایی نمای دیوار و کل ساختمان شود. اجرای سیمانکاری در تکمیل فضاهای ساختمانی از اهمیت بالایی برخوردار است.

سیمان بدون تردید رایج‌ترین مصالح ساختمان سازی است که از انواع آن برای تهیه بتن و یا ملات سیمان کاری استفاده می‌کنند. ملات سیمانی که با ترکیب مناسب سیمان در سنگریزه‌ها و آب تهیه می‌شود، خاصیت چسبندگی بالایی دارد و به سرعت سخت شده و یک پهنه مستحکم و غیر قابل نفوذ را ایجاد می‌کند. اجرای سیمانکاری با هدف پوشاندن بخش‌هایی از نمای سازه‌ها ایده‌ای هوشمندانه است که در نهایت سادگی و به سرعت و قیمت کم انجام می‌شود. برای اجرای صحیح این مرحله به مهارت‌های کافی برای عمل آوری بتن، استفاده درست از ابزارها، کسب مهارت در روش اجرا و... نیاز دارید. در این مقاله از مت سل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمانی به کلیاتی از نکات اجرایی سیمانکاری در عموم فضاهای ساختمانی می پردازیم. همچنین پیشنهاد می‌کنیم که مقاله خرید قطعه بتنی ما را از دست ندهید.

اجرای سیمانکاری

مختصری از ملات سیمانی

ملات سیمانی اصلی‌ترین و البته تنها متریال کار شده در پروژه‌های سیمانکاری است و قرار است تا با روش‌های اصولی این ملات را در پهنه بزرگ دیوارها، سقف‌ها و یا کف ساختمان‌ها و دیگر ساختارهای عمرانی بگسترانیم. برای این منظور به درک صحیح از نوع سیمان، نوع روش ساخت ملات سیمانی، نوع عمل آوری ملات و... نیاز داریم.

سیمان از مصالح پرکاربرد ساختمانی است که به عنوان متریال چسبنده در ساخت بتن و ایجاد سازه‌های مستحکم نقش اساسی را بازی می‌کند. این متریال از ترکیب خاک رس و آهک طی فرآیندهای مخصوص حرارت دهی در دماهای بسیار زیاد تهیه می‌شود و پس از طی شدن فرایندهای کارخانه‌ای و افزودن چندین ماده تکمیلی در قامت انواع سیمان عرضه خواهد شد. اگر چه انواع متعددی از سیمان وجود دارد؛ اما در ملات سیمانی به نوع تخصصی آن نیاز داریم.

سیمان در ترکیب با آب به ماده خمیری شکل و کاملاً چسبنده تبدیل می‌شود که به سرعت سخت خواهد شد. همین ترکیب خمیری شکل است که از آن با عنوان ملات سیمانی یاد می‌کنیم و باید به سرعت آن را برای پوشاندن سطوح در عملیات سیمانکاری استفاده کنیم.

روش تهیه ملات سیمانی

در بررسی نکات اجرایی سیمانکاری اولین قدم تهیه ملات سیمانی مناسب است. ملات سیمانی به راحتی و با مخلوط شدن همگن سیمان، آب و شن و ماسه تهیه می‌شود. اما چگونگی مخلوط شدن این مصالح در یکدیگر و رعایت نسبت اختلاط در ایجاد انواع ملات سیمانی تاثیرگذار است. برای تهیه ملات سیمان کاری استفاده از ملات‌های ۱ به ۴ و یا ۱ به ۵ و در مواردی ملات ۱ به ۶ توصیه شده است. ملات‌های دیگر مانند ملات ۱ به ۳ آنقدر سنگین است که مناسب عملیات اجرای سیمانکاری نیستند. در ادامه به بررسی این ملات‌های کاربردی اجرای سیمانکاری می‌پردازیم.

 • ملات سیمان کاری ۱ به ۴: این ملات مناسب بندکشی آجر نما و اجرای سیمانکاری‌های سنگین است که از مقاومت بالایی برخوردار است و عملاً می‌تواند پهنه دیواری آجری را به سطحی غیر قابل نفوذ تبدیل کند. برای تهیه این ملات به نسبت ۲۸۵ کیلوگرم سیمان در یک متر مکعب ماسه به همراه ۲۶۰ لیتر آب نیاز دارید.
 • ملات سیمان کاری ۱ به ۵: مقاومت فشاری این ملات کمتر از نمونه قبلی است و می‌تواند نقش برجسته‌تری در نماسازی و پوشاندن سطوح داشته باشد. برای تهیه ملات سیمان کاری ۱ به ۵ از نسبت ۲۲۵ کیلوگرم سیمان در یک متر مکعب ماسه به همراه ۲۶۲ لیتر آب استفاده می‌کنند.
 • ملات سیمان کاری ۱ به ۶: ملات ۱ به ۶ از نظر مقاومت فشاری ضعیف‌ترین نوع ملات سیمانی است که اصلاً مناسب عملیات‌های آجرچینی نیست. اما قدرت چسبندگی و روان پذیری آن عالی است که به راحتی می‌تواند در پهنه بزرگی از دیوارها گسترده شود. برای تهیه آن از ترکیب ۲۰۰ کیلوگرم سیمان در یک متر مکعب ماسه به همراه ۲۶۵ لیتر آب استفاده می‌کنند.

برای اجرای سیمانکاری می‌توانید به نسبت پهنه دیوار و یا فضاهای بالاسری هر یک از ملات‌ها را تهیه کنید. اما لازم است تا مهندس سازه از قبل شرایط پروژه را بررسی نماید و با توجه به کیفیت و کمیت مصالح موجود برای تهیه ملات مناسب اقدام کند.

ابزارها برای اجرای سیمانکاری

استفاده صحیح از ابزارها یکی دیگر از نکات اجرایی سیمان کاری است که در موفقیت پروژه، روند اجرای سریع عملیات و کاهش تلفات سیمان و حتی کاهش هزینه‌ها کاملاً نقش دارد. سیمانکاری نیز به مانند تمامی عملیات‌های ساختمان سازی فعالیتی سخت و طاقت فرسا است و قرار است در تمام مراحل کار با ملات سنگین سیمان کار کنیم. تنها با هنر استفاده مناسب از ابزارها می‌توانیم این فعالیت را ساده و سریع انجام دهیم.

ابزارهای اجرای سیمانکاری شامل تمامی تجهیزات و ماشین آلات ساخت ملات سیمان، حمل ملات سیمان و اجرای سیمانکاری بر پهنه دیوارها و فضاهای بالاسری است. در کل می‌توانیم لیست متداولی از ابزارها برای اجرای سیمانکاری را در موارد زیر خلاصه کنیم

 • ریسمان کار
 • شاقول
 • کمپه و ماله
 • ملات پاش
 • انواع تخته
 • ملاقه سیمانکاری
 • فرغون
 • دستکش
 • سطل حمل ملات سیمان
 • داربست
 • پودر سنگ
 • پودر ماسه
 • بیل
 • بشکه
 • استنبلی
 • و...

برخی از این ابزارها در مراحل ساخت ملات سیمان کاری استفاده می‌شوند و برخی دیگر حین اجرای ملات کارایی دارند. جمعی از این ابزارها نیز جنبه ایمنی دارند و استفاده از آنها حین کار برای تمامی کارگران الزامی است.

نکات اجرای سیمانکاری

مراحل در روند اجرای سیمانکاری

پس از تهیه ابزار‌ها و ایجاد شرایط مناسب کارگاهی حالا می‌توانیم پروژه سیمان کاری را کاملاً جدی دنبال کنیم و در همان قدم اول باید برای تهیه ملات سیمان کاری اقدام کنیم. اما به صرف داشتن یک فرمول برای مخلوط کردن سیمان و ماسه نمی‌توانید ملات با کیفیت مناسب را تهیه کنید. در این مرحله لازم است تا نوع مصالح موجود در پروژه را از نظر کیفی و کمی بررسی کنید. بررسی کیفیت و نوع ماسه یکی از همین نکات اجرایی سیمان کاری است. ماسه مصرفی در پروژه‌های سیمان کاری باید از نوع دانه بندی طبیعی باشد که اندازه دانه‌ها یکدست و جنس خرده سنگ‌ها نیز متراکم و عاری از شکستگی باشد. استفاده از ماسه با دانه بندی شکسته محصول کارخانه‌ای در مراحل تهیه ملات سیمان کاری توصیه نمی‌شود.

از طرفی لازم است تا حجم ماسه را از نظر وجود ناخالصی‌ها، خاک، ترکیبات آلی و مواد زائد بررسی کنید و حدالمقدور از ماسه با کیفیت مناسب بدون خاک و مواد ناخالص استفاده کنید.

مرحله اول؛ سطح سیمانکاری را آماده کنید

قبل از آغاز سیمان کاری باید سطح کار را کاملاً تمیز کنید. سطح کار که می‌تواند هر نوع دیوار آجری، بلوکی، بتنی، سنگی و... باشد، ممکن است دارای کثیفی‌ها و ناخالصی‌ها باشد. تمامی این مواد زائد و هر نوع کثیفی خصوصاً گرد و خاک را از روی سطح کار و حتی تمامی سوراخ‌ها و فرج‌های موجود در پهنه کار پاک کنید. در عین حال ممکن است بر روی سطح برخی نقاط برجسته وجود داشته باشد. مثلاً ملات سیمانی از مراحل آجر چینی که به بیرون تراوش کرده و سخت شده است و حالا به شکل زائده مانع از سیمانکاری صاف و یکدست شما خواهد شد.

تمامی این زائده‌ها را برطرف کنید و برای این کار می‌توانید از فرچه‌های سیمی و یا ابزارهای قدرتمندتر کنده کاری نیز استفاده کنید. اما در هر صورت مطمئن باشید که سطح کار قبل از آغاز اجرای سیمانکاری به سطحی کاملاً یکدست، پاکیزه و عاری از هر نوع ناخالصی تبدیل شده است.

مرحله دوم؛ کروم بندی کنید

کروم بندی نوعی تراز سازی سطح کار برای سیمانکاری تمیز و یکدست است. در واقع شما از تراز بودن کامل سطح و یا مقدار تورفتگی و برجستگی دیوار اطلاع دقیق ندارید و اگر بدون تراز سازی اقدام به سیمان کاری کنید، ممکن است سطح سیمان ایجاد شده دارای تورفتگی و یا انحنای بیرونی شود. بنابراین هرگز نباید به ظاهر دیوار اکتفا کنیم و باید از روش‌ها مانند کروم بندی برای تراز سازی سطح سیمان استفاده کنیم.

کروم بندی در فاصله‌های دو متری از یکدیگر و با استفاده از ریسمان در لبه سطح دیوار انجام می‌شود. در دو سمت پهنه دو متری دیوار ریسمانی را با رعایت فاصله مناسب از دیوار توسط ملات سیمانی محکم می‌کنند. حالا یک معیار برای عمق سطح سیمانکاری میان ریسمان و دیوار وجود دارد. تمام پهنه سیمانکاری آن بخش دیوار باید تا عمق معیار که همان ارتفاع ریسمان از لبه دیوار است انجام شود. به این ترتیب سطح سیمانکاری صاف و یکدست می‌شود.

نکات اجرایی سیمانکاری

مرحله سوم؛ تهیه ملات سیمانی

پس از تراز کردن دیوارها حالا وقت آن است که دست به کار شوید و ملات سیمانی مورد نیاز خود را تهیه کنید. برای تهیه ملات سیمانی می‌توانید تکنیک‌های ملات 1 به 5 و یا 1 به 6 را اجرا کنید. برای اینکار باید نسبت‌های معین از سیمان، آب، ماسه و پودر سنگ را در یکدیگر مخلوط کنید. پودر سنگ متریال تکمیلی است که نسبت آن از درصد وزن ماسه محاسبه می‌شود. یعنی می‌توانید از وزن ماسه کاسته و به وزن پودر سنگ اضافه کنید.

به هر دو روش دستی و یا ماشینی برای تهیه ملات سیمان کاری اقدام می‌کنند. نحوه سیمانکاری دستی با استفاده از ظرف‌های مخصوص تهیه ملات یا همان استنبلی انجام می‌شود. در این ظرف‌ها ابتدا ترکیب خشک سیمان، ماسه و پودر سنگ را در یکدیگر مخلوط می‌کنند تا در نهایت با اضافه شدن آب، ملات سیمانی مورد نظر تهیه شود. نحوه سیمانکاری ماشینی نیز با استفاده از تجهیزاتی مانند انواع میکسر انجام می‌شود و مناسب تهیه حجم زیاد ملات در پروژه‌های بزرگ است.

مرحله چهارم؛ اجرای آسترکشی سطوح

آسترکشی به اعمال یک لایه سیمانی قبل از رویه سازی نهایی سطوح گفته می‌شود. در این مرحله قرار است تا با استفاده از ملات سیمان کاری تمامی حفره‌ها، سوراخ‌ها، ترک‌ها، درزها و... را با استفاده از ملات سیمانی بپوشانیم. آسترکشی از مراحل اصلی در نکات اجرای سیمانکاری است و درستی اجرای آن به تهیه سطح کاملاً یکدست در انتهای پروژه کمک می‌کند.

ملات سیمان کاری در آسترکشی تفاوتی با ملات سیمانی در رویه نمای سطوح سیمانی ندارد، اما لازم است تا این دو بخش از یکدیگر تفکیک شوند و به نوعی مرحله آسترکشی قبل از نماسازی نهایی سطوح توسط ملات سیمانی انجام پذیرد.

روش سیمانکاری

مرحله پنجم؛ رویه سازی اصلی سطوح

در این مرحله به پایان اجرای سیمانکاری رسیده‌ایم و قرار است از ملات تهیه شده برای لایه اصلی سیمانی استفاده کنیم. این مرحله نهایی اصلی‌ترین بخش از آموزش سیمانکاری دیوار است و اجرای آن به کیفیت نهایی لایه سیمانی و طرح زیبای آن ختم می‌شود.

لایه دوم سیمانی همان لایه اصلی و نمای سیمانکاری است که باید به صورت یکسان و یکدست در تمامی نقاط زده شود. مهارت در اجرای این لایه از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا استادکار سیمان کار باید سطح ایجاد شده را کاملاً صاف و یکدست تهیه کند. در بسیاری از موارد از این لایه دوم برای نمای ساختمانی نیز استفاده می‌شود که در این صورت باید مرحله لیسه کشی نیز صورت پذیرد. لیسه کشی یک مرحله تکمیلی است که سطح زبر سیمانی را به سطحی کاملا صاف و صیقلی شده تبدیل می‌کند.

آشنایی با انواع نماهای سیمانی

تا اینجای مطلب به دورنمایی از نکات اجرایی سیمانکاری پرداخته‌ایم و حالا قصد داریم که از انواع سبک‌ها در نماسازی‌های سیمانی هم صحبت کنیم. اصولاً سیمانکاری فقط با هدف پوشاندن دیوار‌ها برای پرهیز از نفوذ آب باران، رطوبت و یا لانه گزینی پرندگان و حشرات انجام می‌شود، اما گاها می‌تواند یک ایده مناسب نماسازی ساختمان نیز باشد.

نماسازی سیمانی به مراتب از دیگر روش‌های نماسازی ارزان‌تر است و سرعت اجرای آن بالا است و با روش بسیار ساده‌تر از دیگر نما‌ها اجرا می‌شود. در عین حال و با رعایت اصول و نکات اجرایی سیمانکاری حتی می‌تواند زیباتر از هر نمای دیگری نیز باشد. انواع نماهای ساختمانی با استفاده از ملات سیمان کاری به قرار زیر هستند.

 • نمای چکشی و یا شیشه‌ای: نمای چکشی با استفاده از دو لایه سیمانکاری ایجاد می‌شود. لایه اول همچنان نگاهی آسترکشی شده دارد و در ضخامت ۲ سانتیمتر اجرا می‌شود. این لایه زیرین را با استفاده از ملات ماسه و سیمان سفید تهیه می‌کنند. لایه دوم نوعی ملات موزاییکی است که به ضخامت ۱۵ سانتیمتر کشیده می‌شود. این لایه دوم پس از اتمام ماله کشی، بند‌هایی دارد که فرم چکشی و یا شیشه‌ای را به نما می‌بخشد.

آموزش سیمانکاری دیوار

نمای تگرگی یا ماهوتی:

از جمله نماهای ساده سیمانی است که محبوب بسیاری از فعالان ساختمان سازی نیز قرار دارد. ملات نمای تگرگی را با استفاده از سیمان، پودر سنگ و خاک سنگ تهیه می‌کنند و برای سیمانکاری از دستگاه دوغاب پاش استفاده می‌شود. این نما به داشتن سطح زبر و برجسته شبیه به ماهوت شهرت دارد. اما توجه کنید که استفاده از سنگدانه‌های خیلی درشت سطح نمای ماهوتی را بسیار زبر و خشن می‌کند.

نمای خراش:

نمای خراش فرم جذابی از ایجاد رگه‌های خراش مانند بر سطح سیمانی است. برای تهیه نمای خراش از ملات سیمان تهیه شده با ماسه، پودر سنگ، سیمان و خاک سنگ استفاده می‌کنند. این ملات را با ضخامت ۲ سانتیمتر بر روی سطح ماله کشی می‌کنند و سپس با استفاده از ماله مخصوص خراش زنی در سطح شیارهایی عمیق با الگوی طرح بندی جذاب می‌آفرینند.

نمای آبساب یا موزاییک شسته:

برای تهیه این نما از دو لایه سیمانی شامل لایه آستر تهیه شده از ملات سیمانی و ماسه سفید و لایه دوم که همان ملات موزاییکی است، استفاده می‌کنند. برای تهیه نمای آبساب قبل از خشک شدن رویه سیمانی مجدداً آن را خیس می‌کنند و با استفاده از برس‌هایی مخصوص سطح کار را می‌سایند. آنقدر این کار انجام می‌شود تا بخش‌هایی از مصالح سنگی نمایان شود.

نمای رومی سیمانی:

این سبک سیمانی با الهام از نمای رومی سنگی در طرح ساختمان‌های کلاسیک تهیه می‌شود. در حال حاضر ایده نمای رومی سیمانی محبوب است و خیلی‌ها به جهت زیبایی و اجرای ارزان قیمت از این طرح برای تکمیل بخش‌هایی از نمای ظاهری ساختمان در تلفیق با سنگ و حتی بدون حضور سنگ انجام می‌دهند. برای اجرای این نما نیاز به بهره‌مندی از سنگ‌های مرمر، گرانیت، تراورتن و... دارید.

نمای رومی

نمای سیمان سفید:

نمای سیمان سفید ساده‌ترین و در عین حال معمولی‌ترین روش اجرای نما کاری در عموم فضاهای ساختمان سازی است. در این نما نیز یک لایه آستر اولیه کشیده می‌شود. لایه رویه نیز با استفاده از پودر سنگ و سیمان سفید تهیه خواهد شد. نمای سیمان سفید ارزان‌ترین روش سیمانکاری است و به سرعت اجرا شده و کاملا مناسب پوشاندن دیوارهای جانبی ساختمان، دیوار حیاط، محوطه‌ها و... است.

نمای سیمان سفید

آشنایی با نکات اجرای سیمان کاری؛ امری اصولی و ضروری

نکات اجرایی سیمانکاری چندان گسترده نیست و کل تکنیک‌های اجرای این پروژه را می‌توان در چند بحث ساده مطرح کرد. اما ماجرای سیمانکاری در عمل، آن روی خودش را نشان می‌دهد. توجه کنید که در هر پروژه سیمانکاری باید پهنه بزرگی از دیوارها را با استفاده از ملات سیمانی بپوشانید و قاعدتاً به تهیه ملات با چسبندگی مناسب، قابلیت پهن شدن و توزیع یکدست و در نهایت نمای زیبا نیاز دارید.

در عین حال باید نکات عمل آوری مناسب ملات به جهت جلوگیری از ترک خوردن و یا شکمه دادن (باد کردن) را رعایت کنید. همچنین با نکاتی مانند تمیز کردن مناسب سطوح قبل از سیمانکاری مواجه هستیم که همگی این موارد بحث‌های جامعی از مهارت‌های عملی در اجرای پروژه‌های سیمانکاری هستند.