هر آنچه در خصوص تخریب ساختمان باید بدانید

تخریب ساختمان از مراحل آغازین پروژه‌های عمرانی است که در سطوح مختلف به شکل کلی و یا جزئی و با روش‌های گوناگون و استفاده از ابزارهای متفاوت انجام می‌شود. اگر چه قرار است تا ساختمانی قدیمی و یا بلااستفاده را تخریب کنیم و گویا خراب کردن همیشه ساده‌تر از ساختن است؛ اما همیشه این‌طور نیست. تخریب ساختمان بتنی یا آجری و حتی کلنگی ضوابطی دارد که باید با تمام جزئیات رعایت کنید. در غیر این ‌صورت پروژه تخریب می‌تواند مستعد خطرات جبران‌ناپذیری باشد.

برای آغاز به تخریب ساختمان لازم است تا نوع سازه را بررسی کنید، مقدار حجم تخریب و نخاله ایجاد شده را ارزیابی کنید و از همان ابتدا برای انتخاب از میان انواع روش های تخریب ساختمان دست‌ به ‌کار شوید. در این مقاله به توضیح جامعی از تکنیک‌های تخریب ساختمان اشاره خواهیم کرد و این مرحله حساس پروژه‌های عمرانی را در تمامی مباحث فنی و اجرایی و ایمنی بررسی می‌کنیم. اگر قصد خرید قطعه بتنی دارید می‌توانید روی کمک ما حساب کنید.

تخریب ساختمان

تخریب ساختمان چیست؟ چه چالش‌هایی دارد؟

اگر ساختمان جدید خود را بر زمین بکر و خالی احداث می‌کنید، قاعدتاً بدون هیچ چالشی می‌توانید مراحل گودبرداری را آغاز کنید. اما عموم پروژه‌های عمرانی قرار است تا به ‌جای خانه‌ها و ساختمان‌های قدیمی احداث شوند. به ‌این ‌ترتیب باید این سازه‌های قدیمی را حذف کرده تا بستر لازم احداث سازه‌های جدید فراهم شود. این مرحله مقدماتی را تخریب ساختمان می‌گویند که به‌ معنای هر نوع اقدام برای جدا کردن مصالح، تأسیسات، تجهیزات، اعضای سازه، اجزای ساختمان و... برای برچیدن بخش و یا کل ساختمان قدیمی است.

هدف از تخریب از نگاه کلی هر نوع اقدام برای حذف و یا بازسازی و نوسازی سازه‌های قدیمی است. لذا حتی در مقدمات بازسازی و تعمیر ساختمان‌های قدیمی نیز به انواع روش های تخریب ساختمان نیاز داریم. البته این پروژه چالش‌هایی نیز دارد.

 • ساختمان‌های قدیمی فرسوده هستند و هر نوع تخریب ممکن است منجر به ریزش آوار بر روی کارگران شود.
 • در ساختمان‌های قدیمی از انواع تأسیسات مانند لوله‌های آب، گاز، برق و... وجود دارد که باید به ‌درستی جمع‌آوری شوند.
 • ساختمان‌های قدیمی عموماً در بافت‌های شهری در جوار دیگر ساختمان‌ها هستند که تخریب آنها نباید باعث آسیب ساختمان‌های مجاور شود.
 • برای آغاز و اجرای تخریب به حکم و مجوزهای قانونی نیاز داریم.
 • پس ‌از تخریب با حجم قابل ‌توجه نخاله روبه‌رو هستیم.
 • لازم است تا حد ممکن از بخش‌های سالم سازه قدیمی استفاده شود.
 • ساختمان‌های قدیمی همچنان استوار با اعضای بتنی و آجری محکم هستند که برای تخریب آنها به انواع ابزارهای تخصصی نیاز داریم.

لوازم، ابزارها و ماشین آلات تخریب ساختمانی

اگر برای تخریب سازه‌های کلنگی و یا ساختمان‌های بلند بتنی اقدام می‌کنید، در هر صورت به ابزارها و ماشین‌آلات تخصصی برای کوباندن و خرد کردن سطوح ساختمانی نیاز دارید. این ابزارها و ماشین آلات تخریب ساختمانی به‌ قرار زیر هستند:

 • پتک فولادین: پتک‌ها ساده‌ترین و البته قدیمی‌ترین ابزار تخریب هستند که مناسب خرد کردن دیوارهای آجری و ساختمان‌های کوچک و یا تخریب‌های جزئی سازه استفاده می‌شوند. پتک در دسته‌بندی ابزارهای دستی قرار می‌گیرد.
 • کلنگ: از دیگر ابزارهای دستی و کلاسیک مناسب تخریب دستی ساختمان است. البته عموماً از کلنگ برای کندن و خرد کردن سطوح فضاهای ساختمانی استفاده می‌کنند.
 • چکش‌ها و قلم‌های تخریب: از ابزارهای ساده و دستی در پروژه‌های کوچک تخریب ساختمانی هستند که برای هر نوع کنده‌کاری و یا خرد کردن دقیق استفاده می‌شوند. معمولاً در پروژه‌های بازسازی از این ابزارها برای حذف بخش‌های فرسوده ساختمان استفاده می‌کنند.
 • سنگ فرز ساختمانی: در ساختمان‌ها بخش‌های فلزی متعددی از جمله قاب درب و پنجره، میلگرد بتن، انواع نرده و حفاظ و... وجود دارد که برای جدا کردن و خرد نمودن آنها به تجهیزات تخصصی برش فلز نیاز داریم. انواع سنگ فرز ساختمانی در اندازه‌های مختلف برای این منظور طراحی ‌شده است.
 • دستگاه‌های هوا برش: برای بریدن سطوح بزرگ و ضخیم فلزی و یا برای بریدن حجم زیاد قطعات فلزی در ساختمان‌های قدیمی از انواع دستگاه‌های هوابرش استفاده می‌کنند که نوعی مشعل پرفشار با حرارت زیاد مناسب برش سریع فلزات است.
 • دریل‌های بتن کن، هیلتی‌ها و پیکورهای برقی: انواع چکش تخریب از بهترین ابزارها برای خرد کردن سطوح سنگی، آجری، بتنی و... است. این ابزارها دارای مته‌های کوبنده هستند که در ضربات متوالی می‌توانند سرسخت‌ترین سطوح عمرانی را به‌ راحتی خرد کنند. دریل‌های بتن کن دارای مته‌های سوراخ‌کاری با قابلیت کوبندگی هستند؛ اما چکش تخریب‌های بزرگتر مانند انواع پیکور و یا هیلتی از مته‌های کوبنده و بسیار قدرتمند برخوردار هستند.
 • بیل مکانیکی: بیل‌های مکانیکی در دسته‌بندی ماشین آلات تخریب ساختمان قرار می‌گیرند. این ماشین‌ها دارای بازوی مکانیکی هیدرولیکی بسیار بزرگی هستند که می‌توان از انواع تیغه و حتی پیکورهای هیدرولیکی در آنها برای تخریب سریع و قدرتمند هر نوع سازه استفاده کرد.
 • بولدوزر: از کاربردی‌ترین ماشین‌آلات تخریب است که برای خرد کردن حجم زیاد سازه به‌ یک‌باره طراحی ‌شده است. در عین ‌حال ماشین مناسب جمع‌آوری نخاله پس‌ از تخریب است.
 • گوی تخریب: تخریب ساختمان با گوی مخصوص سازه‌های بلند در طبقات زیاد انجام می‌شود. در این تکنیک از ماشین با دکل بلند به ‌همراه گوی فلزی سنگین و آویزان از دکل استفاده می‌کنند. با جابه‌جایی دکل این گوی فلزی بر پیکره ساختمان کوبیده می‌شود. استفاده از ماشین گوی تخریب نیاز به مهارت بالایی دارد.
 • مواد منفجره: تخریب ساختمان با انفجار، آخرین روش است که جز در موارد خاص استفاده نمی‌شود. این مواد انفجاری قبل ‌از آنکه ابزار تخریب باشند، نوعی تکنیک در انهدام ساختمان‌های بلند و یا سازه‌هایی خیلی بزرگ هستند. هر نوع اقدام برای استفاده از مواد منفجره به ‌جهت تخریب ساختمان باید با هماهنگی‌های قانونی و اخذ مجوز صورت بگیرد. همچنین لازم است تا از افراد خبره در کار با این تجهیزات استفاده کنید.

تخریب ساختمان بتنی

انواع روش های تخریب ساختمان

ساختمان‌ها با یکدیگر متفاوت هستند. حتی نوع و حجم تخریب در پروژه‌های گوناگون از بازسازی تا نوسازی متفاوت است. بنابراین نمی‌توانیم تمامی پروژه‌ها را به یک شکل تخریب کنیم. قطعاً در تخریب بخش‌های کوچک ساختمان برای نوسازی کاشی و سرامیک یا تأسیسات از ابزارهای دستی استفاده می‌کنیم. اما چگونه می‌خواهید با این ابزارهای کوچک به چالش تخریب کلی ساختمان‌های بزرگ وارد شوید؟! انواع تخریب ساختمان برای این منظور طراحی ‌شده‌اند. این تکنیک‌ها به قرار زیر هستند.

روش تخریب دستی ساختمان

این نوع تخریب برای پروژه‌های کوچک مناسب است و عموماً با هدف بخش‌هایی از سازه به ‌جهت تعمیرات و یا بازسازی انجام می‌شود. البته برای تخریب کلی ساختمان‌های کوچک در حد ۱ و یا ۲ طبقه نیز از تکنیک‌های دستی استفاده می‌کنیم. در این روش عموم ابزارهای دستی تخریب مانند انواع پتک و یا چکش تخریب حضور دارند. تخریب ساختمان با پیکور متداول‌ترین روش دستی است. به شکلی که کارگران به‌ راحتی قادر هستند تا با قدرت کوبنده پیکور هر نوع سازه کوچک ساختمانی را خرد نمایند.

مراحل و نکات اجرای تخریب دستی ساختمان

روش دستی با تخریب مرحله به مرحله ساختمان انجام می‌شود. لذا پروسه‌ای نسبتاً طولانی است که مناسب ساختمان‌های کوچک در مناطق پرتراکم شهری است. از آنجا که مراحل تخریب طولانی است، اجرای آن نیازمند به تدوین ملاحظات جدی است. از قبیل:

 • لازم است تا محوطه اطراف ساختمان قدیمی محصور شده و از علایم هشدار برای اطلاع از اهالی استفاده شود.
 • هر نوع وسیله غیر سازه‌ای مانند درب‌ها، کابینت‌ها، رادیاتورها و... را خارج می‌کنند.
 • تخریب سازه از بالاترین بخش آغاز شده و مرحله به مرحله به بخش‌های پایین ساختمان می‌رسیم.
 • لازم است تا نخاله تخریب بخش‌های بالایی به ‌سرعت از ساختمان خارج شود. دپوی نخاله بر روی سقف طبقات پایین‌تر سازه ممنوع است. زیرا خطر ریزش سقف وجود دارد.
 • بخش‌های فلزی سازه را با استفاده از تجهیزات مانند هوابرش و یا سنگ فرز جدا می‌کنند.
 • تا حد ممکن می‌توانیم از مصالح سالم حین تخریب سازه مانند آجرهای پس ‌از تخریب استفاده کنیم. لذا باید برنامه‌ای برای انباشت و نگهداری از این مصالح بازیافتی داشته باشید.
 • در مراحل تخریب دستی باید متوجه دیوارهای مشترک و یا دیوارهای حاشیه‌ای ساختمان در همسایگی دیگر ساختمان‌ها باشید. به هر ترتیب لازم است تا تخریب با کمترین آسیب به ساختمان مجاور انجام پذیرد. توصیه شده‌ است که قبل‌ از آغاز به کار تخریب ساختمان کلنگی، برای بررسی دیوار ساختمان‌های مجاور اقدام کنید.
 • در حین تخریب نیز لازم است تا تمامی دیوارهای باربر سازه قدیمی را شناسایی کنید. برای تخریب این دیوارها باید از قبل تیرچه‌های سقف برداشته شده باشد.
 • تا حد ممکن از تخریب کلی بخش‌های بزرگ ساختمانی مانند تخریب یک‌باره سقف و یا دیوار جلوگیری کنید.
 • در تمام مراحل تخریب لازم است تا وضعیت دیوارهای باقیمانده را بررسی کنید و مطمئن شوید که شرایط ناپایداری ندارند.

روش تخریب ساختمان

روش تخریب مکانیکی ساختمان

روش مکانیکی با استفاده از انواع ماشین آلات تخریب ساختمان مانند بیل‌های مکانیکی، گوی‌های فلزی کوبنده و یا بولدوزر و... انجام می‌شود. در این روش دیگر نیازی نیست تا کارگران با استفاده از ابزارهای کم‌توان دستی ذره به ذره سازه را تخریب کنند. بلکه می‌توانیم از قدرت بالای ماشین‌آلات برای کوبیدن، خرد کردن و جدا کردن اعضای سازه از یکدیگر استفاده کنیم. البته برای اجرای روش‌های مکانیکی در انواع تخریب ساختمان ملاحظات و دستورالعمل‌هایی وجود دارد که به قرار زیر هستند:

 • دستگاه تخریب به وزنه‌های تعادل مجهز شده باشد.
 • کابین ماشین‌آلات باید با شاسی مقاوم و شیشه‌های ضد ضربه ساخته ‌شده باشد.
 • ماشین تخریب بر روی سطح کاملاً صاف و محکم مستقر شود.
 • در محیط اطراف ساختمان فضای کافی به ‌اندازه‌ی حداقل نصف ارتفاع ساختمان برای استقرار ماشین تخریب وجود داشته باشد.
 • تخریب ساختمان از بخش‌های بیرونی آغاز شده و به سمت بخش‌های درونی سازه ادامه پیدا کند.

ویژگی‌ها و مقایسه تخریب مکانیکی در مقابل تخریب دستی

اگر بخواهیم از ویژگی‌های تخریب مکانیکی مانند تخریب ساختمان با گوی و یا تخریب ساختمان با بولدوزر و بیل مکانیکی صحبت کنیم، لازم است تا این روش را با الگوی دستی مقایسه کنیم. روش‌های مکانیکی همان ایده روش دستی است که حالا با استفاده از ابزارهای بزرگتر و قوی‌تر برای خراب کردن مرحله به مرحله انجام می‌شود. ویژگی‌های این نوع تخریب به‌ قرار زیر است:

 • در مقایسه با روش‌های دستی سرعت عمل بالاتری دارند. لذا مناسب تخریب سازه‌های خیلی بزرگ هستند.
 • هزینه تخریب ساختمان در روش مکانیکی زیاد است. چرا که در تمامی مراحل از انواع ماشین‌آلات سنگین و گران‌قیمت استفاده می‌شود.
 • سطح ایمنی حین تخریب سازه کاهش پیدا می‌کند و حتی ممکن است که ساختمان بر روی دستگاه سقوط کند.
 • حین تخریب لرزش زیادی ایجاد شده که خطر آسیب به سازه‌های هم‌جوار را افزایش می‌دهد.

با در نظر گرفتن این نکات معمولا از تخریب ساختمان با گوی یا بیل مکانیکی برای سازه‌ها که محیط اطراف آنها باز است، استفاده می‌کنند. همچنین در مسیر تخریب لزوماً به ترکیبی از هر دو روش دستی و مکانیکی نیاز داریم.

روش تخریب ساختمان با انفجار

در این روش از مواد منفجره برای سست کردن پایه‌های ساختمان استفاده می‌کنند. این روش مناسب تخریب سازه‌های بلند و چندین طبقه است و با استفاده از مواد منفجره تنها برخی از ستون‌های اصلی سازه را ضعیف می‌کنند تا ساختمان در اثر وزن خود بر روی خود سقوط کند. لذا اگر چه نام این روش تخریب ساختمان با انفجار است؛ اما لزوماً برای منفجر کردن کل سازه نیست.

در روش انفجاری از ابزارهای کوبنده و خرد کننده استفاده نمی‌کنند؛ اما ممکن است تا از چکش تخریب‌های بتن کن برای حفاری تا عمق مناسب جاسازی مواد منفجره استفاده شود. همچنین در پایان پروژه و برای جمع‌آوری نخاله‌ها از ابزارهای مکانیکی مانند بیل مکانیکی و یا لودر و... استفاده می‌شود. از تکنیک‌های متفاوت مانند سقوط مانند درخت و یا سقوط در جای خود برای منفجر کردن و تخریب سازه استفاده می‌شود.

شیوه تخریب ساختمان

الزامات و نکات برای اجرای تخریب انفجاری

در روش انفجاری همه‌ چیز به ‌سرعت انجام می‌شود. در مدت ‌زمانی کوتاه فرایند تخریب طولانی‌ مدت روش‌های دستی و مکانیکی با فرو ریختن سازه بر روی خود انجام خواهد شد. لذا سرعت عمل در روش انفجاری بسیار زیاد است. با این ‌وجود این روش از حساسیت بالایی برخوردار است. موج تخریب یک‌باره سازه باعث ایجاد لرزش‌های عمیق شده که ممکن است به ساختمان‌های مجاور آسیب برساند.

 • لازم است تا پروژه جای‌گذاری مواد منفجره و ترتیب انفجارها کاملاً برنامه ریزی شود.
 • مقدار وزن مواد منفجره را با توجه به مقاومت فیزیکی سازه و یا ارتفاع ساختمان و حتی جهت افتادن بنا محاسبه می‌کنند.
 • این روش برای تخریب سازه‌های بلند مرتبه مانند برج‌های قدیمی است و در ساختمان‌ها با ارتفاع کوتاه کارایی ندارد.
 • گرد و خاک بسیار زیادی حین تخریب تولید می‌شود که باید از قبل برای مدیریت این شرایط در کل محوطه اطراف سازه برنامه‌ریزی کرده باشید.
 • هر نوع عملیات تخریب با مواد انفجاری مستلزم کسب مجوز از نهادهای قانونی و اجرا توسط تیم مهندسی مجاز است.

اقدامات الزامی قبل ‌از آغاز تخریب ساختمان

تخریب‌های جزئی با هدف نوسازی ساختمان معمولاً در فضاهای داخلی انجام می‌شود که حجم نخاله و یا نوع تخریب محدود است. اما هر نوع تخریب در ابعاد بزرگ برای احداث سازه‌های جدید و یا تخریب اعضای قدیمی ساختمانی به جهت الحاق بخش‌های جدید و... در دسته‌بندی تخریب‌های کلی قرار می‌گیرند که برای قبل اجرای آنها لازم است تا الزامات زیر را رعایت کنید:

 • برای اخذ مجوزها مانند پروانه تخریب ساختمان برای نوسازی اقدام کنید.
 • از قبل مکانی را برای تخلیه نخاله‌ها معین نمایید.
 • تمام محوطه اطراف کارگاه را محصور کنید. این حصار باید آن‌گونه باشد که از ورود افراد غیر مسئول به داخل حریم کارگاه خودداری کند. شادولاین، دیوارهای بتنی و یا فنس، نرده‌های آهنی و حتی دیوارکشی آجری از روش‌های محصور سازی هستند. ارتفاع این دیواره‌های موقتی نباید کمتر از ۱۹۰ سانتی‌متر باشد. همچنین لازم است تا در فواصل حداکثر ۲ متری از پایه‌های عمودی برای استقرار محکم دیوار محافظ استفاده شود.
 • در تمامی محوطه اطراف حریم کارگاه از محافظت در پیاده‌روها یا همان سرپوش‌های حفاظتی استفاده شود.
 • در مکان مناسب تابلویی با مشخصات ساختمان و معرفی کامل پروژه نصب گردد.
 • از تمامی علایم هشدار استاندارد برای اطلاع‌رسانی اهالی و عابرین استفاده شود.
 • شرایط پایداری تمامی ساختمان‌های اطراف سازه بررسی شود.
 • با بررسی دقیق پروژه پتانسیل اجرای انواع روش های تخریب ساختمان ارزیابی شود.

مراحل اجرایی برای تخریب ساختمان

اگر چه روش تخریب ساختمان‌ها با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند و قرار است تا از تکنیک‌های مختلف و ابزارهای متفاوتی استفاده کنیم؛ اما در کل با پروسه‌ای کم‌وبیش یکسان در تمامی پروژه‌ها سروکار داریم. مراحل اجرایی در روش تخریب ساختمان های بلند تا خانه‌های کلنگی کوچک یکسان است و شامل جزئیات زیر می‌شود:

 • بررسی شرایط ساختاری سازه: در آغاز پروژه تخریب لازم است تا نوع سازه را بررسی کنید. در این مطالعه به موضوعاتی مانند طرز ساخت ساختمان، نوع و ساختار فونداسیون، وضعیت کلی سازه از لحاظ فرسودگی و یا خرابی‌ها و... توجه می‌شود.
 • بررسی شرایط کاربردی سازه: در این مرحله لازم است تا برای بررسی نوع متریال‌های کار شده در سازه، نوع کاربری سازه، هدف از تخریب سازه، وجود چاه و یا قنات، وجود لوله‌های آب، گاز، فاضلاب و یا تأسیسات برق و... اقدام شود.
 • امن‌سازی محیط ساختمان: در این مرحله لازم است تا با پایش کامل ساختمان هر نوع مواد خطرناک مانند آلودگی‌های نفتی و یا ترکیبات معدنی و... را از داخل ساختمان خارج کنید.
 • برنامه‌ریزی برای آغاز تخریب ساختمان: پس ‌از بررسی‌های لازم و خارج کردن تمامی متریال‌های خطرناک آماده تخریب هستیم؛ اما در همین قدم اول باید تمامی مراحل تخریب را برنامه‌ریزی کنیم. لازم است بدانید که قرار است تخریب را از کدام بخش سازه آغاز کرده و مرحله به مرحله به پیش بروید.
 • تعیین مراحل انتقال نخاله: در تمامی پروژه‌های تخریب با حجم بسیار زیاد نخاله روبه‌رو هستیم. لذا از قبل و در حین اجرا باید برای مدیریت حمل و تخلیه نخاله برنامه‌ریزی کنید.

موارد ایمنی در تخریب ساختمان

تخریب ساختمان در هر ابعاد و اندازه و برای هر نوع پروژه از آن دست فعالیت‌های خطرناک و پراسترس عمرانی است. در تمامی انواع تخریب ساختمان لازم است که اصول کلیدی از موارد ایمنی را رعایت کنید. این موارد به‌ قرار زیر هستند:

 • هر نوع متریال مستعد حریق و آتش‌سوزی را از محل پروژه خارج کنید.
 • در پروژه به ‌اندازه کافی از تجهیزات استاندارد اطفاء حریق استفاده کنید.
 • تمامی پرسنل اعم از کارگران، مهندسین، سرمایه‌گذارها و یا پیمانکاران را نسبت‌ به خطرات پروژه آگاهی دهید.
 • برای کاهش تولید صدا، کاهش گرد و خاک و... تمهیدات لازم را پیش‌ بینی کنید.
 • در آغاز پروژه هر بخش تأسیساتی ساختمان مانند شیرآلات، تجهیزات برقی و مکانیکی مانند آب گرمکن و یا کولر و... را جدا کرده و از ساختمان خارج کنید.
 • تمامی بخش‌های شیشه‌ای مانند جداره شیشه‌ای پنجره‌ها، درب‌ها و... را جدا کنید.
 • در تمام مراحل تخریب مراقب وضعیت سازه‌های هم‌جوار ساختمان باشید. هر نوع شکستگی، شکم دادگی، ترک و حتی شکسته شدن شیشه‌ها در ساختمان‌های مجاور را جدی بگیرید.
 • نخاله پس ‌از تخریب را در مکان مناسب دپو کرده و به ‌سرعت از پروژه خارج سازید.
 • از تخریب بخش‌های باربر سازه بدون تخریب تیرچه‌ها جداً خودداری کنید.
 • تخریب دال‌ها را از وسط دهانه شروع کنید و به سمت تیرهای تکیه‌گاه ادامه دهید.

توصیه‌هایی برای تخریب ساختمان کلنگی

چگونگی تخریب ساختمان به مهارت شما در ارزیابی شرایط پروژه وابسته است. تخریب ساختمان کلنگی از جدی‌ترین مراحل عمرانی است. این ساختمان‌ها به ‌علت قدیمی بودن کاملاً فرسوده هستند که هر لحظه احتمال تخریب کلی سازه وجود دارد. همچنین با چالش‌های کاملاً جدی برای تخریب ساختمان بتنی مواجه هستید. این ساختمان‌ها در عین مقاوم بودن مستعد آوار گسترده هستند.

توصیه می‌کنیم که در ابتدا بخش‌های باربر و غیر باربر سازه را تفکیک کنید. قاعدتاً تخریب ساختمانی از انهدام بخش‌های غیر باربر آغاز می‌شود. همچنین لازم است تا تمامی پرسنل از کلاه ایمنی با پوشش کامل ناحیه گردن و ماسک پلاستیکی مناسب گرد و خاک برخوردار باشند.

در تخریب سازه‌های بتن‌ آرمه آزاد شدن میلگردهای تحت فشار را جدی بگیرید. انرژی این بخش‌های تحت کشش با تنش سازه در حین تخریب آزاد می‌شود که خطرات جدی به‌ دنبال دارد. آنچه در این مقاله از تیم کارشناسی گروه مت سل ذکر شده است، تنها فهرستی از ملاحظات فنی برای تخریب ساختمان است. برای کسب اطلاعات دقیق‌تر و رعایت تمامی قوانین توصیه می‌کنیم که مباحث کلی مقررات شهرداری را مطالعه فرمایید.

 

هر آنچه در خصوص تخریب ساختمان باید بدانید

تخریب ساختمان از مراحل آغازین پروژه‌های عمرانی است که در سطوح مختلف به شکل کلی و یا جزئی و با روش‌های گوناگون و استفاده از ابزارهای متفاوت انجام می‌شود. اگر چه قرار است تا ساختمانی قدیمی و یا بلااستفاده را تخریب کنیم و گویا خراب کردن همیشه ساده‌تر از ساختن است؛ اما همیشه این‌طور نیست. تخریب ساختمان بتنی یا آجری و حتی کلنگی ضوابطی دارد که باید با تمام جزئیات رعایت کنید. در غیر این ‌صورت پروژه تخریب می‌تواند مستعد خطرات جبران‌ناپذیری باشد.

برای آغاز به تخریب ساختمان لازم است تا نوع سازه را بررسی کنید، مقدار حجم تخریب و نخاله ایجاد شده را ارزیابی کنید و از همان ابتدا برای انتخاب از میان انواع روش های تخریب ساختمان دست‌ به ‌کار شوید. در این مقاله به توضیح جامعی از تکنیک‌های تخریب ساختمان اشاره خواهیم کرد و این مرحله حساس پروژه‌های عمرانی را در تمامی مباحث فنی و اجرایی و ایمنی بررسی می‌کنیم. اگر قصد خرید قطعه بتنی دارید می‌توانید روی کمک ما حساب کنید.

تخریب ساختمان

تخریب ساختمان چیست؟ چه چالش‌هایی دارد؟

اگر ساختمان جدید خود را بر زمین بکر و خالی احداث می‌کنید، قاعدتاً بدون هیچ چالشی می‌توانید مراحل گودبرداری را آغاز کنید. اما عموم پروژه‌های عمرانی قرار است تا به ‌جای خانه‌ها و ساختمان‌های قدیمی احداث شوند. به ‌این ‌ترتیب باید این سازه‌های قدیمی را حذف کرده تا بستر لازم احداث سازه‌های جدید فراهم شود. این مرحله مقدماتی را تخریب ساختمان می‌گویند که به‌ معنای هر نوع اقدام برای جدا کردن مصالح، تأسیسات، تجهیزات، اعضای سازه، اجزای ساختمان و... برای برچیدن بخش و یا کل ساختمان قدیمی است.

هدف از تخریب از نگاه کلی هر نوع اقدام برای حذف و یا بازسازی و نوسازی سازه‌های قدیمی است. لذا حتی در مقدمات بازسازی و تعمیر ساختمان‌های قدیمی نیز به انواع روش های تخریب ساختمان نیاز داریم. البته این پروژه چالش‌هایی نیز دارد.

 • ساختمان‌های قدیمی فرسوده هستند و هر نوع تخریب ممکن است منجر به ریزش آوار بر روی کارگران شود.
 • در ساختمان‌های قدیمی از انواع تأسیسات مانند لوله‌های آب، گاز، برق و... وجود دارد که باید به ‌درستی جمع‌آوری شوند.
 • ساختمان‌های قدیمی عموماً در بافت‌های شهری در جوار دیگر ساختمان‌ها هستند که تخریب آنها نباید باعث آسیب ساختمان‌های مجاور شود.
 • برای آغاز و اجرای تخریب به حکم و مجوزهای قانونی نیاز داریم.
 • پس ‌از تخریب با حجم قابل ‌توجه نخاله روبه‌رو هستیم.
 • لازم است تا حد ممکن از بخش‌های سالم سازه قدیمی استفاده شود.
 • ساختمان‌های قدیمی همچنان استوار با اعضای بتنی و آجری محکم هستند که برای تخریب آنها به انواع ابزارهای تخصصی نیاز داریم.

لوازم، ابزارها و ماشین آلات تخریب ساختمانی

اگر برای تخریب سازه‌های کلنگی و یا ساختمان‌های بلند بتنی اقدام می‌کنید، در هر صورت به ابزارها و ماشین‌آلات تخصصی برای کوباندن و خرد کردن سطوح ساختمانی نیاز دارید. این ابزارها و ماشین آلات تخریب ساختمانی به‌ قرار زیر هستند:

 • پتک فولادین: پتک‌ها ساده‌ترین و البته قدیمی‌ترین ابزار تخریب هستند که مناسب خرد کردن دیوارهای آجری و ساختمان‌های کوچک و یا تخریب‌های جزئی سازه استفاده می‌شوند. پتک در دسته‌بندی ابزارهای دستی قرار می‌گیرد.
 • کلنگ: از دیگر ابزارهای دستی و کلاسیک مناسب تخریب دستی ساختمان است. البته عموماً از کلنگ برای کندن و خرد کردن سطوح فضاهای ساختمانی استفاده می‌کنند.
 • چکش‌ها و قلم‌های تخریب: از ابزارهای ساده و دستی در پروژه‌های کوچک تخریب ساختمانی هستند که برای هر نوع کنده‌کاری و یا خرد کردن دقیق استفاده می‌شوند. معمولاً در پروژه‌های بازسازی از این ابزارها برای حذف بخش‌های فرسوده ساختمان استفاده می‌کنند.
 • سنگ فرز ساختمانی: در ساختمان‌ها بخش‌های فلزی متعددی از جمله قاب درب و پنجره، میلگرد بتن، انواع نرده و حفاظ و... وجود دارد که برای جدا کردن و خرد نمودن آنها به تجهیزات تخصصی برش فلز نیاز داریم. انواع سنگ فرز ساختمانی در اندازه‌های مختلف برای این منظور طراحی ‌شده است.
 • دستگاه‌های هوا برش: برای بریدن سطوح بزرگ و ضخیم فلزی و یا برای بریدن حجم زیاد قطعات فلزی در ساختمان‌های قدیمی از انواع دستگاه‌های هوابرش استفاده می‌کنند که نوعی مشعل پرفشار با حرارت زیاد مناسب برش سریع فلزات است.
 • دریل‌های بتن کن، هیلتی‌ها و پیکورهای برقی: انواع چکش تخریب از بهترین ابزارها برای خرد کردن سطوح سنگی، آجری، بتنی و... است. این ابزارها دارای مته‌های کوبنده هستند که در ضربات متوالی می‌توانند سرسخت‌ترین سطوح عمرانی را به‌ راحتی خرد کنند. دریل‌های بتن کن دارای مته‌های سوراخ‌کاری با قابلیت کوبندگی هستند؛ اما چکش تخریب‌های بزرگتر مانند انواع پیکور و یا هیلتی از مته‌های کوبنده و بسیار قدرتمند برخوردار هستند.
 • بیل مکانیکی: بیل‌های مکانیکی در دسته‌بندی ماشین آلات تخریب ساختمان قرار می‌گیرند. این ماشین‌ها دارای بازوی مکانیکی هیدرولیکی بسیار بزرگی هستند که می‌توان از انواع تیغه و حتی پیکورهای هیدرولیکی در آنها برای تخریب سریع و قدرتمند هر نوع سازه استفاده کرد.
 • بولدوزر: از کاربردی‌ترین ماشین‌آلات تخریب است که برای خرد کردن حجم زیاد سازه به‌ یک‌باره طراحی ‌شده است. در عین ‌حال ماشین مناسب جمع‌آوری نخاله پس‌ از تخریب است.
 • گوی تخریب: تخریب ساختمان با گوی مخصوص سازه‌های بلند در طبقات زیاد انجام می‌شود. در این تکنیک از ماشین با دکل بلند به ‌همراه گوی فلزی سنگین و آویزان از دکل استفاده می‌کنند. با جابه‌جایی دکل این گوی فلزی بر پیکره ساختمان کوبیده می‌شود. استفاده از ماشین گوی تخریب نیاز به مهارت بالایی دارد.
 • مواد منفجره: تخریب ساختمان با انفجار، آخرین روش است که جز در موارد خاص استفاده نمی‌شود. این مواد انفجاری قبل ‌از آنکه ابزار تخریب باشند، نوعی تکنیک در انهدام ساختمان‌های بلند و یا سازه‌هایی خیلی بزرگ هستند. هر نوع اقدام برای استفاده از مواد منفجره به ‌جهت تخریب ساختمان باید با هماهنگی‌های قانونی و اخذ مجوز صورت بگیرد. همچنین لازم است تا از افراد خبره در کار با این تجهیزات استفاده کنید.

تخریب ساختمان بتنی

انواع روش های تخریب ساختمان

ساختمان‌ها با یکدیگر متفاوت هستند. حتی نوع و حجم تخریب در پروژه‌های گوناگون از بازسازی تا نوسازی متفاوت است. بنابراین نمی‌توانیم تمامی پروژه‌ها را به یک شکل تخریب کنیم. قطعاً در تخریب بخش‌های کوچک ساختمان برای نوسازی کاشی و سرامیک یا تأسیسات از ابزارهای دستی استفاده می‌کنیم. اما چگونه می‌خواهید با این ابزارهای کوچک به چالش تخریب کلی ساختمان‌های بزرگ وارد شوید؟! انواع تخریب ساختمان برای این منظور طراحی ‌شده‌اند. این تکنیک‌ها به قرار زیر هستند.

روش تخریب دستی ساختمان

این نوع تخریب برای پروژه‌های کوچک مناسب است و عموماً با هدف بخش‌هایی از سازه به ‌جهت تعمیرات و یا بازسازی انجام می‌شود. البته برای تخریب کلی ساختمان‌های کوچک در حد ۱ و یا ۲ طبقه نیز از تکنیک‌های دستی استفاده می‌کنیم. در این روش عموم ابزارهای دستی تخریب مانند انواع پتک و یا چکش تخریب حضور دارند. تخریب ساختمان با پیکور متداول‌ترین روش دستی است. به شکلی که کارگران به‌ راحتی قادر هستند تا با قدرت کوبنده پیکور هر نوع سازه کوچک ساختمانی را خرد نمایند.

مراحل و نکات اجرای تخریب دستی ساختمان

روش دستی با تخریب مرحله به مرحله ساختمان انجام می‌شود. لذا پروسه‌ای نسبتاً طولانی است که مناسب ساختمان‌های کوچک در مناطق پرتراکم شهری است. از آنجا که مراحل تخریب طولانی است، اجرای آن نیازمند به تدوین ملاحظات جدی است. از قبیل:

 • لازم است تا محوطه اطراف ساختمان قدیمی محصور شده و از علایم هشدار برای اطلاع از اهالی استفاده شود.
 • هر نوع وسیله غیر سازه‌ای مانند درب‌ها، کابینت‌ها، رادیاتورها و... را خارج می‌کنند.
 • تخریب سازه از بالاترین بخش آغاز شده و مرحله به مرحله به بخش‌های پایین ساختمان می‌رسیم.
 • لازم است تا نخاله تخریب بخش‌های بالایی به ‌سرعت از ساختمان خارج شود. دپوی نخاله بر روی سقف طبقات پایین‌تر سازه ممنوع است. زیرا خطر ریزش سقف وجود دارد.
 • بخش‌های فلزی سازه را با استفاده از تجهیزات مانند هوابرش و یا سنگ فرز جدا می‌کنند.
 • تا حد ممکن می‌توانیم از مصالح سالم حین تخریب سازه مانند آجرهای پس ‌از تخریب استفاده کنیم. لذا باید برنامه‌ای برای انباشت و نگهداری از این مصالح بازیافتی داشته باشید.
 • در مراحل تخریب دستی باید متوجه دیوارهای مشترک و یا دیوارهای حاشیه‌ای ساختمان در همسایگی دیگر ساختمان‌ها باشید. به هر ترتیب لازم است تا تخریب با کمترین آسیب به ساختمان مجاور انجام پذیرد. توصیه شده‌ است که قبل‌ از آغاز به کار تخریب ساختمان کلنگی، برای بررسی دیوار ساختمان‌های مجاور اقدام کنید.
 • در حین تخریب نیز لازم است تا تمامی دیوارهای باربر سازه قدیمی را شناسایی کنید. برای تخریب این دیوارها باید از قبل تیرچه‌های سقف برداشته شده باشد.
 • تا حد ممکن از تخریب کلی بخش‌های بزرگ ساختمانی مانند تخریب یک‌باره سقف و یا دیوار جلوگیری کنید.
 • در تمام مراحل تخریب لازم است تا وضعیت دیوارهای باقیمانده را بررسی کنید و مطمئن شوید که شرایط ناپایداری ندارند.

روش تخریب ساختمان

روش تخریب مکانیکی ساختمان

روش مکانیکی با استفاده از انواع ماشین آلات تخریب ساختمان مانند بیل‌های مکانیکی، گوی‌های فلزی کوبنده و یا بولدوزر و... انجام می‌شود. در این روش دیگر نیازی نیست تا کارگران با استفاده از ابزارهای کم‌توان دستی ذره به ذره سازه را تخریب کنند. بلکه می‌توانیم از قدرت بالای ماشین‌آلات برای کوبیدن، خرد کردن و جدا کردن اعضای سازه از یکدیگر استفاده کنیم. البته برای اجرای روش‌های مکانیکی در انواع تخریب ساختمان ملاحظات و دستورالعمل‌هایی وجود دارد که به قرار زیر هستند:

 • دستگاه تخریب به وزنه‌های تعادل مجهز شده باشد.
 • کابین ماشین‌آلات باید با شاسی مقاوم و شیشه‌های ضد ضربه ساخته ‌شده باشد.
 • ماشین تخریب بر روی سطح کاملاً صاف و محکم مستقر شود.
 • در محیط اطراف ساختمان فضای کافی به ‌اندازه‌ی حداقل نصف ارتفاع ساختمان برای استقرار ماشین تخریب وجود داشته باشد.
 • تخریب ساختمان از بخش‌های بیرونی آغاز شده و به سمت بخش‌های درونی سازه ادامه پیدا کند.

ویژگی‌ها و مقایسه تخریب مکانیکی در مقابل تخریب دستی

اگر بخواهیم از ویژگی‌های تخریب مکانیکی مانند تخریب ساختمان با گوی و یا تخریب ساختمان با بولدوزر و بیل مکانیکی صحبت کنیم، لازم است تا این روش را با الگوی دستی مقایسه کنیم. روش‌های مکانیکی همان ایده روش دستی است که حالا با استفاده از ابزارهای بزرگتر و قوی‌تر برای خراب کردن مرحله به مرحله انجام می‌شود. ویژگی‌های این نوع تخریب به‌ قرار زیر است:

 • در مقایسه با روش‌های دستی سرعت عمل بالاتری دارند. لذا مناسب تخریب سازه‌های خیلی بزرگ هستند.
 • هزینه تخریب ساختمان در روش مکانیکی زیاد است. چرا که در تمامی مراحل از انواع ماشین‌آلات سنگین و گران‌قیمت استفاده می‌شود.
 • سطح ایمنی حین تخریب سازه کاهش پیدا می‌کند و حتی ممکن است که ساختمان بر روی دستگاه سقوط کند.
 • حین تخریب لرزش زیادی ایجاد شده که خطر آسیب به سازه‌های هم‌جوار را افزایش می‌دهد.

با در نظر گرفتن این نکات معمولا از تخریب ساختمان با گوی یا بیل مکانیکی برای سازه‌ها که محیط اطراف آنها باز است، استفاده می‌کنند. همچنین در مسیر تخریب لزوماً به ترکیبی از هر دو روش دستی و مکانیکی نیاز داریم.

روش تخریب ساختمان با انفجار

در این روش از مواد منفجره برای سست کردن پایه‌های ساختمان استفاده می‌کنند. این روش مناسب تخریب سازه‌های بلند و چندین طبقه است و با استفاده از مواد منفجره تنها برخی از ستون‌های اصلی سازه را ضعیف می‌کنند تا ساختمان در اثر وزن خود بر روی خود سقوط کند. لذا اگر چه نام این روش تخریب ساختمان با انفجار است؛ اما لزوماً برای منفجر کردن کل سازه نیست.

در روش انفجاری از ابزارهای کوبنده و خرد کننده استفاده نمی‌کنند؛ اما ممکن است تا از چکش تخریب‌های بتن کن برای حفاری تا عمق مناسب جاسازی مواد منفجره استفاده شود. همچنین در پایان پروژه و برای جمع‌آوری نخاله‌ها از ابزارهای مکانیکی مانند بیل مکانیکی و یا لودر و... استفاده می‌شود. از تکنیک‌های متفاوت مانند سقوط مانند درخت و یا سقوط در جای خود برای منفجر کردن و تخریب سازه استفاده می‌شود.

شیوه تخریب ساختمان

الزامات و نکات برای اجرای تخریب انفجاری

در روش انفجاری همه‌ چیز به ‌سرعت انجام می‌شود. در مدت ‌زمانی کوتاه فرایند تخریب طولانی‌ مدت روش‌های دستی و مکانیکی با فرو ریختن سازه بر روی خود انجام خواهد شد. لذا سرعت عمل در روش انفجاری بسیار زیاد است. با این ‌وجود این روش از حساسیت بالایی برخوردار است. موج تخریب یک‌باره سازه باعث ایجاد لرزش‌های عمیق شده که ممکن است به ساختمان‌های مجاور آسیب برساند.

 • لازم است تا پروژه جای‌گذاری مواد منفجره و ترتیب انفجارها کاملاً برنامه ریزی شود.
 • مقدار وزن مواد منفجره را با توجه به مقاومت فیزیکی سازه و یا ارتفاع ساختمان و حتی جهت افتادن بنا محاسبه می‌کنند.
 • این روش برای تخریب سازه‌های بلند مرتبه مانند برج‌های قدیمی است و در ساختمان‌ها با ارتفاع کوتاه کارایی ندارد.
 • گرد و خاک بسیار زیادی حین تخریب تولید می‌شود که باید از قبل برای مدیریت این شرایط در کل محوطه اطراف سازه برنامه‌ریزی کرده باشید.
 • هر نوع عملیات تخریب با مواد انفجاری مستلزم کسب مجوز از نهادهای قانونی و اجرا توسط تیم مهندسی مجاز است.

اقدامات الزامی قبل ‌از آغاز تخریب ساختمان

تخریب‌های جزئی با هدف نوسازی ساختمان معمولاً در فضاهای داخلی انجام می‌شود که حجم نخاله و یا نوع تخریب محدود است. اما هر نوع تخریب در ابعاد بزرگ برای احداث سازه‌های جدید و یا تخریب اعضای قدیمی ساختمانی به جهت الحاق بخش‌های جدید و... در دسته‌بندی تخریب‌های کلی قرار می‌گیرند که برای قبل اجرای آنها لازم است تا الزامات زیر را رعایت کنید:

 • برای اخذ مجوزها مانند پروانه تخریب ساختمان برای نوسازی اقدام کنید.
 • از قبل مکانی را برای تخلیه نخاله‌ها معین نمایید.
 • تمام محوطه اطراف کارگاه را محصور کنید. این حصار باید آن‌گونه باشد که از ورود افراد غیر مسئول به داخل حریم کارگاه خودداری کند. شادولاین، دیوارهای بتنی و یا فنس، نرده‌های آهنی و حتی دیوارکشی آجری از روش‌های محصور سازی هستند. ارتفاع این دیواره‌های موقتی نباید کمتر از ۱۹۰ سانتی‌متر باشد. همچنین لازم است تا در فواصل حداکثر ۲ متری از پایه‌های عمودی برای استقرار محکم دیوار محافظ استفاده شود.
 • در تمامی محوطه اطراف حریم کارگاه از محافظت در پیاده‌روها یا همان سرپوش‌های حفاظتی استفاده شود.
 • در مکان مناسب تابلویی با مشخصات ساختمان و معرفی کامل پروژه نصب گردد.
 • از تمامی علایم هشدار استاندارد برای اطلاع‌رسانی اهالی و عابرین استفاده شود.
 • شرایط پایداری تمامی ساختمان‌های اطراف سازه بررسی شود.
 • با بررسی دقیق پروژه پتانسیل اجرای انواع روش های تخریب ساختمان ارزیابی شود.

مراحل اجرایی برای تخریب ساختمان

اگر چه روش تخریب ساختمان‌ها با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند و قرار است تا از تکنیک‌های مختلف و ابزارهای متفاوتی استفاده کنیم؛ اما در کل با پروسه‌ای کم‌وبیش یکسان در تمامی پروژه‌ها سروکار داریم. مراحل اجرایی در روش تخریب ساختمان های بلند تا خانه‌های کلنگی کوچک یکسان است و شامل جزئیات زیر می‌شود:

 • بررسی شرایط ساختاری سازه: در آغاز پروژه تخریب لازم است تا نوع سازه را بررسی کنید. در این مطالعه به موضوعاتی مانند طرز ساخت ساختمان، نوع و ساختار فونداسیون، وضعیت کلی سازه از لحاظ فرسودگی و یا خرابی‌ها و... توجه می‌شود.
 • بررسی شرایط کاربردی سازه: در این مرحله لازم است تا برای بررسی نوع متریال‌های کار شده در سازه، نوع کاربری سازه، هدف از تخریب سازه، وجود چاه و یا قنات، وجود لوله‌های آب، گاز، فاضلاب و یا تأسیسات برق و... اقدام شود.
 • امن‌سازی محیط ساختمان: در این مرحله لازم است تا با پایش کامل ساختمان هر نوع مواد خطرناک مانند آلودگی‌های نفتی و یا ترکیبات معدنی و... را از داخل ساختمان خارج کنید.
 • برنامه‌ریزی برای آغاز تخریب ساختمان: پس ‌از بررسی‌های لازم و خارج کردن تمامی متریال‌های خطرناک آماده تخریب هستیم؛ اما در همین قدم اول باید تمامی مراحل تخریب را برنامه‌ریزی کنیم. لازم است بدانید که قرار است تخریب را از کدام بخش سازه آغاز کرده و مرحله به مرحله به پیش بروید.
 • تعیین مراحل انتقال نخاله: در تمامی پروژه‌های تخریب با حجم بسیار زیاد نخاله روبه‌رو هستیم. لذا از قبل و در حین اجرا باید برای مدیریت حمل و تخلیه نخاله برنامه‌ریزی کنید.

موارد ایمنی در تخریب ساختمان

تخریب ساختمان در هر ابعاد و اندازه و برای هر نوع پروژه از آن دست فعالیت‌های خطرناک و پراسترس عمرانی است. در تمامی انواع تخریب ساختمان لازم است که اصول کلیدی از موارد ایمنی را رعایت کنید. این موارد به‌ قرار زیر هستند:

 • هر نوع متریال مستعد حریق و آتش‌سوزی را از محل پروژه خارج کنید.
 • در پروژه به ‌اندازه کافی از تجهیزات استاندارد اطفاء حریق استفاده کنید.
 • تمامی پرسنل اعم از کارگران، مهندسین، سرمایه‌گذارها و یا پیمانکاران را نسبت‌ به خطرات پروژه آگاهی دهید.
 • برای کاهش تولید صدا، کاهش گرد و خاک و... تمهیدات لازم را پیش‌ بینی کنید.
 • در آغاز پروژه هر بخش تأسیساتی ساختمان مانند شیرآلات، تجهیزات برقی و مکانیکی مانند آب گرمکن و یا کولر و... را جدا کرده و از ساختمان خارج کنید.
 • تمامی بخش‌های شیشه‌ای مانند جداره شیشه‌ای پنجره‌ها، درب‌ها و... را جدا کنید.
 • در تمام مراحل تخریب مراقب وضعیت سازه‌های هم‌جوار ساختمان باشید. هر نوع شکستگی، شکم دادگی، ترک و حتی شکسته شدن شیشه‌ها در ساختمان‌های مجاور را جدی بگیرید.
 • نخاله پس ‌از تخریب را در مکان مناسب دپو کرده و به ‌سرعت از پروژه خارج سازید.
 • از تخریب بخش‌های باربر سازه بدون تخریب تیرچه‌ها جداً خودداری کنید.
 • تخریب دال‌ها را از وسط دهانه شروع کنید و به سمت تیرهای تکیه‌گاه ادامه دهید.

توصیه‌هایی برای تخریب ساختمان کلنگی

چگونگی تخریب ساختمان به مهارت شما در ارزیابی شرایط پروژه وابسته است. تخریب ساختمان کلنگی از جدی‌ترین مراحل عمرانی است. این ساختمان‌ها به ‌علت قدیمی بودن کاملاً فرسوده هستند که هر لحظه احتمال تخریب کلی سازه وجود دارد. همچنین با چالش‌های کاملاً جدی برای تخریب ساختمان بتنی مواجه هستید. این ساختمان‌ها در عین مقاوم بودن مستعد آوار گسترده هستند.

توصیه می‌کنیم که در ابتدا بخش‌های باربر و غیر باربر سازه را تفکیک کنید. قاعدتاً تخریب ساختمانی از انهدام بخش‌های غیر باربر آغاز می‌شود. همچنین لازم است تا تمامی پرسنل از کلاه ایمنی با پوشش کامل ناحیه گردن و ماسک پلاستیکی مناسب گرد و خاک برخوردار باشند.

در تخریب سازه‌های بتن‌ آرمه آزاد شدن میلگردهای تحت فشار را جدی بگیرید. انرژی این بخش‌های تحت کشش با تنش سازه در حین تخریب آزاد می‌شود که خطرات جدی به‌ دنبال دارد. آنچه در این مقاله از تیم کارشناسی گروه مت سل ذکر شده است، تنها فهرستی از ملاحظات فنی برای تخریب ساختمان است. برای کسب اطلاعات دقیق‌تر و رعایت تمامی قوانین توصیه می‌کنیم که مباحث کلی مقررات شهرداری را مطالعه فرمایید.