همه‌ چیز در خصوص شوره بتن و روش‌های جلوگیری از آن

ایجاد رگه‌های سفید رنگ در سطح بتن که نمای ظاهر آن را کاملاً تغییر داده و تأثیر مخربی در بافت مستحکم بتن دارد را اصطلاحاً شوره بتن می‌نامند. این پدیده در امتداد فعالیت‌های شیمیایی بتن در اثر تهاجم نمک‌های قلیایی مانند کلسیم کربنات، سدیم کلراید، سدیم سولفات، کلسیم نیترات، گاز کربنیک و... ایجاد می‌شود. اما از نگاه کلی جریان آهک تحت تأثیر عوامل تحریک‌ کننده مانند رطوبت زیاد محیط باعث ایجاد شوره بتن می‌شود.

شوره بتن از مشکلات جدی ساختارهای بتنی است که با ظهور رسوبات نمکی در سطح بتن نمایان شده و آرام و پیوسته مقدمات تخریب بافت عمیق بتن را فراهم می‌کند. در عین‌ حال این پدیده از مشکلات جدی ساختمان‌های بتنی است، چرا که پس‌ از ظاهر شدن به ‌سادگی برطرف نمی‌شود. برای همین است که روش های جلوگیری از شوره در مباحث عمرانی از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مقاله از گروه متسل موتور تخصصی جستجوی صنعت ساختمان به بررسی دلایل شور بتن پرداخته و از راهکارهای جلوگیری آن صحبت می‌کنیم. اگر قصد خرید قطعه بتنی دارید با همکاران ما تماس بگیرید.

شوره بتن

شوره زنی بتن چیست؟ چگونه اتفاق می‌افتد؟

از نگاه علمی شوره زنی بتن به دلیل ایجاد رسوبات نمکی مانند هیدروکسید کلسیم در سطح بتن است که در امتداد فرآیند ناقص هیدراتاسیون بتن ایجاد می‌شود. این رسوبات نمکی به ‌راحتی در آب حل شده و خودشان را از طریق منافذ، سوراخ‌ها و یا ترک‌های بسیار ریز به سطح بتن می‌رسانند. آب این محلول نمکی به ‌سرعت در اثر دمای محیط تبخیر شده و آنچه باقی می‌ماند، همین نمک‌های قلیایی سفید رنگ است که خودشان را به مانند رگه‌های نامنظم با ظاهر سفید در سطح خاکستری بتن نمایان می‌سازند.

وقتی بتن انسجام مناسبی نداشته باشد و در داخل آن منافذ و حفره‌ها و حتی ترک‌هایی ایجاد شود، نمی‌تواند جریان آب داخل خود را مهار کند. در این ‌صورت بتن آب پس داده و این آب در میان درزهای بتن حرکت کرده و آهک موجود در بتن را شسته و باعث ایجاد رسوبات نمکی می‌شود. خیلی ساده هر نوع جریان پیدا کردن نمک‌های قلیایی تا سطح بتن و ایجاد تغییر رنگ به رگه‌هایی سفید رنگ را اصطلاحاً شوره زنی بتن می‌نامند.

چرا شوره بتن خطرناک است؟

شوره زنی بتن یک دلیل ساده برای عدم بهره‌مندی از بتن منسجم است. وقتی این پدیده رخ داده است، قاعدتاً با بتنی مواجه هستیم که نمی‌تواند آب ترکیب اختلاط خود را نگه ‌دارد. به ‌این ‌ترتیب با به ‌هم خوردن تعادل ترکیب بتن قطعاً در فرایند هیدراتاسیون آن نیز مشکلاتی ایجاد می‌شود.

شوره بتن می‌تواند خیلی سریع در مدت زمانی کوتاه پس‌ از تخلیه بتن ظاهر شود و یا در مدت زمان طولانی و حتی مدت‌ها پس ‌از سخت شدن نهایی بتن دیده شود. در هر صورت این توده‌های نمکی باعث لکه شدن ظاهر بتن شده که نمای زیبایی نیست. اما دردسرهای شوره زنی بتن خیلی بیشتر از زشت شدن نمای سطوح بتنی است. چرا که با به‌ هم خوردن تعادل بتن، فرایند کربناسیون سرعت می‌بخشد.

کربناسیون نیز پدیده خطرناکی است که ساختار مقاوم بتن‌های مسلح را تهدید می‌کند. به ‌دنبال کربناته شدن بتن شرایط نفوذپذیری تا خوردگی میلگردهای بتن مسلح افزایش پیدا کرده و ممکن است با مشکلات جدی مانند فولاد زنگ‌ زده که منقبض خواهد شد، روبرو شویم. در این ‌صورت احتمال ایجاد ترک‌های عمیق و حتی شکست ساختار بتن بسیار زیاد است. اما چالش اصلی در شرایط برطرف شدن شوره بتن است، زیرا اصولاً این توده‌های نمکی به ‌راحتی برطرف نمی‌شوند.

شوره زنی بتن

بررسی جامع دلایل شوره زنی بتن

در همین مقاله مطرح کردیم که شوره بتن رسوب نمک‌های قلیایی در سطح بتن است که به ‌علت جاری شدن آب از میان منافذ و ایجاد اختلال در فرایند هیدراتاسیون تشکیل می‌شود. اما دلیل کلی جریان یافتن این محلول‌های نمکی چیست؟ در این ‌بخش به کنکاش جامع از دلایل شوره زنی بتن می‌پردازیم.

 1. آب زیاد در بتن: وجود آب زیاد در بتن مهمترین دلیل شوره زنی بتن است. بتن در مسیر سخت شدن آب مازاد خود را پس می‌زند و این آب اضافی در حین خارج شدن از بافت بتن مقدار قابل‌ توجه آهک را می‌شورد و محلول‌های نمکی را به سطح بتن می‌رساند. به ‌این ‌ترتیب رگه‌های سفید رنگ شوره بتن شکل می‌گیرد.
 2. وجود حفره‌ها و مجراهای باریک در عمق بتن: اگر بتن به‌ خوبی ویبره زنی نشده باشد و در عمق آن حباب‌های هوا و یا مجراهای باریک باقی بماند، مستعد آب پس دادن است. آب بتن در این فضاهای خالی جریان پیدا کرده و با حل شدن نمک‌ها به شکل محلول‌های سفید رنگ در سطح بتن ظاهر می‌شود.
 3. عدم عایق بندی و یا کاور سازی بتن: در برخی از شرایط اقلیمی مانند هوای خیلی گرم برای نگه‌ داشتن مناسب آب باید سطح بتن را کاور کنیم. در غیر این ‌صورت آب در بتن جاری شده و حین عبور از لایه‌های میانی مقدار قابل ‌توجه نمک‌های قلیایی را تا سطح بتن می‌کشاند.
 4. زه‌کشی نامناسب بتن: زه‌کشی در پروژه‌های بتن‌ریزی با هدف ایجاد تعادل در ترکیب بتن انجام می‌شود. هر نوع زه‌کشی نامناسب احتمال آب پس دادن بتن را افزایش داده که قاعدتاً به شکل شوره زنی بتن دیده می‌شود.
 5. وجود ترک‌ها در بتن‌های قدیمی: بتن‌های قدیمی نیز مستعد ایجاد شوره بتن هستند. هر نوع ترک در این بتن‌ها باعث جاری شدن آب و حل شدن نمک‌ها در آن خواهد شد که در نهایت با ظاهر سفید شده بتن تداوم پیدا می‌کند.
 6. عدم تعادل نسبت آب به سیمان: اگر در حین اختلاط بتن از تعادل مناسب میان نسبت آب به انواع سیمان استفاده نشود، احتمال جاری شدن آب و در نهایت شوره زدن بتن زیاد است.
 7. قرار گرفتن در معرض باران یا منابع آبی: هر نوع جریان آب و حتی هوای خیلی مرطوب مستعد جریان یافتن محلول‌های نمکی است که به شکل شوره بتن دیده خواهد شد.
 8. تبخیر آهسته آب: در حین انجام فرایند هیدراتاسیون باید آب بتن با سرعت مناسبی تبخیر شود. به همان اندازه که تبخیر سریع آب در هوای گرم خطرناک است و باعث انقباض و ایجاد ترک می‌شود، تبخیر آهسته آب خصوصاً در هوای سرد نیز مشکلاتی به ‌دنبال دارد. تبخیر آهسته باعث تداوم حضور آب در داخل بتن شده که فرصت حل شدن نمک‌ها را افزایش می‌دهد. لذا معمولاً در پروژه‌های بتن‌ریزی در هوای سرد از زودگیر کننده‌ها برای تسریع شدن تبخیر آب استفاده می‌کنند.
 9. درز بندی نامناسب: هر نوع درز بندی نامناسب قالب‌ها باعث جریان پیدا کردن آب بتن می‌شود. مصالح مانند سنگدانه‌ها و حتی خود سیمان بزرگتر از آن هستند که از میان این درزهای باز عبور کنند. اما جریان آب به‌ راحتی عبور کرده و محلول نمکی را تا سطح بتن می‌کشاند.
 10. عدم استفاده مناسب از ملات متصل‌ کننده: وقتی در ترکیب بتن از سیمان کمی استفاده‌ شده باشد، خطر ایجاد شوره بتن زیاد است. عدم رعایت طرح اختلاط از مهمترین علت شوره بتن است که معمولاً به دلیل بهره‌مندی از پیمانه‌های نامناسب و یا توجیه اقتصادی برای مصرف کمتر سیمان ایجاد می‌شود.

راهکار برطرف شدن شوره بتن

شوره زنی از مشکلات جدی سازه‌های بتن مسلح است که به ‌سادگی برطرف نمی‌شوند. با این ‌وجود اگر به هر دلیلی سطح بتن دچار سفیدک شده و توده‌های نمکی در ظاهر آن نمایان هستند، لازم است تا هر چه سریع‌تر برای حل این مشکل اقدام کنید. راهکارهای اصولی برطرف شدن شوره بتن به قرار زیر هستند:

 • راهکار اول؛ برطرف کردن رطوبت با استفاده از وکیوم:

بدیهی‌ترین و شاید ساده‌ترین راهکار، شستشوی سطح انواع بتن و برطرف کردن تمام رطوبت است. به ‌این ‌ترتیب علاوه‌بر آنکه عامل ایجاد شوره بتن را برطرف کرده‌ایم، می‌توانیم محلول‌های نمکی سطح بتن را نیز جمع‌آوری کنیم. این شستشو از طریق فرآیند وکیوم انجام می‌شود. به شکلی که می‌توانیم با مکش رطوبت از میان درزها و ترک‌ها تمامی محلول‌های نمکی را برطرف کنیم. در صورت لزوم می‌توانیم با استفاده از برس‌های غیرفلزی فرآیند وکیوم را سرعت بخشیم. دقت کنید که این روش تنها در مراحل مقدماتی شوره بتن زمانی‌ که هنوز تأثیر عمیق در سطح بتن ایجاد نکرده است، کارایی دارد.

 • راهکار دوم؛ اسید شویی سطح بتن:

اگر دامنه‌ی شوره بتن گسترده است و بخش‌های کلی از سطح بتن در این رگه‌های سفید رنگ گرفتار هستند، لازم است تا تکنیک اسید شویی با استفاده از سرکه و یا اسید هیدروکلریک را انجام دهید. در این روش قرار است مقدار اسیدیته‌ سطح بتن را کنترل کنیم. در واقع شوره بتن ترکیباتی از نمک‌های قلیایی هستند که سطح PH بتن را به ‌شدت کاهش می‌دهند. با استفاده از ترکیبات اسیدی می‌توانیم سطح PH بتن را تنظیم کرده و عوامل ایجاد کننده شوره بتن را حذف کنیم. البته برای این منظور باید از محلول رقیق ‌شده‌ی اسیدی استفاده کنیم. این محلول با نسبت ۱ به ۲۰ از اضافه شدن اسید هیدروکلریک در آب تهیه می‌شود. در عین ‌حال لازم است تا حین اسید شویی از مرطوب بودن سطح بتن به شکلی که روان آبی وجود نداشته باشد، اطمینان داشته باشید. مدت زمان اسید شویی ۱۰ الی ۱۵ دقیقه است. سپس لازم است تا کل سطح بتن را با مقدار زیاد آب شسته و مطمئن شوید که تمام محلول اسیدی از بین ‌رفته است. در حین شستشوی نهایی نیز ترکیبات نمکی همراه اسید حل شده و از روی سطح بتن زدوده می‌شود.

روش های جلوگیری از شوره بتن

 • راهکار سوم؛ استفاده از پودر ضد شوره بتن:

برای برطرف شدن شوره بتن مصالح تخصصی نیز ابداع شده ‌است که حالا به شکل کاملاً تجاری شده با عنوان پودر ضد شوره بتن عرضه می‌شود. البته برخی از محصولات بازار به شکل مایع هستند. با اعمال پودر ضد شوره می‌توانیم تمامی لکه‌های سفید رسوب نمکی را برطرف کنیم. همچنین این پودر پس‌ از عمل‌آوری و سخت شدن تبدیل به یک کاور قدرتمند شده که از نفوذ آب و رطوبت به داخل بافت بتن جلوگیری می‌کند.

روش های جلوگیری از شوره بتن

برطرف کردن کامل شوره بتن دشوار است و حتی ممکن است که با تمهیدات ویژه مانند اسید شویی باز هم نتوانید از اثر مخرب این شوره‌های سفید نمکی بکاهید. لذا پیشگیری همواره بهتر از درمان است و اگر می‌خواهید تا تحت هیچ شرایطی با مشکل جدی توده‌های نمکی مواجه نشوید، بهتر است تا از تکنیک‌های جلوگیری از شوره بتن استفاده کنید. این تکنیک‌ها به‌ قرار زیر هستند:

 • ویبره زنی بتن و اطمینان از بافت متراکم بتن با هدف خارج ساختن تمامی حباب‌ها و بتن تمامی درزها
 • استفاده بهینه از سیمان در ترکیب نهایی بتن برای کنترل مقدار آب
 • رعایت نسبت مناسب آب در ترکیب نهایی بتن
 • کاور کردن و یا عایق کردن سطح بتن برای جلوگیری از جریان یافتن و تبخیر شدن سریع آب
 • درز بندی کامل عایق‌ها برای جلوگیری از نشت آب
 • استفاده از افزودنی‌های مناسب بتن مانند زودگیرها در بتن‌ریزی هوای سرد
 • استفاده از اسپیسر برای حفظ ترکیب بتن و جلوگیری از ته‌نشین شدن سنگدانه‌ها

دلایل شوره بتن

شوره بتن؛ آسیب نامرئی

شوره زنی بتن به‌ ظاهر مشکل ساده‌ای است که فقط به شکل لکه‌های سفید رنگ بر سطح خاکستری بتن ظاهر می‌شود. گویا این لکه‌ها جز خلق نمایی زشت تأثیر منفی دیگری در بتن ندارند. اما هرگز در برخورد با این لکه‌های به ‌ظاهر بی‌خطر و سفید رنگ اشتباه نکنید. در ورای بافت بتن شوره زده خرابی‌های دامنه‌داری در حال توسعه هستند. شوره بتن به ‌راحتی باعث نفوذ رطوبت در عمق بتن شده و با ایجاد فرایند کربناسیون در تخریب و فرسایش میلگردها و به ‌دنبال آن تخریب و شکست بتن کاملاً تأثیرگذار است. در عین ‌حال شوره زدن به ‌تنهایی دلیل کافی در بهره‌مندی از بتن در شرایط نامناسب است. مطمئن باشید که با درز بندی کامل و انجام درست ویبره زنی و در نهایت کاورسازی مناسب تا مقدار قابل ‌توجه از احتمال شوره بتن جلوگیری خواهید کرد. اگر می‌خواهید با خصوصیات بتن باکیفیت آشنا شوید این مقاله را از دست ندهید.

همه‌ چیز در خصوص شوره بتن و روش‌های جلوگیری از آن

ایجاد رگه‌های سفید رنگ در سطح بتن که نمای ظاهر آن را کاملاً تغییر داده و تأثیر مخربی در بافت مستحکم بتن دارد را اصطلاحاً شوره بتن می‌نامند. این پدیده در امتداد فعالیت‌های شیمیایی بتن در اثر تهاجم نمک‌های قلیایی مانند کلسیم کربنات، سدیم کلراید، سدیم سولفات، کلسیم نیترات، گاز کربنیک و... ایجاد می‌شود. اما از نگاه کلی جریان آهک تحت تأثیر عوامل تحریک‌ کننده مانند رطوبت زیاد محیط باعث ایجاد شوره بتن می‌شود.

شوره بتن از مشکلات جدی ساختارهای بتنی است که با ظهور رسوبات نمکی در سطح بتن نمایان شده و آرام و پیوسته مقدمات تخریب بافت عمیق بتن را فراهم می‌کند. در عین‌ حال این پدیده از مشکلات جدی ساختمان‌های بتنی است، چرا که پس‌ از ظاهر شدن به ‌سادگی برطرف نمی‌شود. برای همین است که روش های جلوگیری از شوره در مباحث عمرانی از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مقاله از گروه متسل موتور تخصصی جستجوی صنعت ساختمان به بررسی دلایل شور بتن پرداخته و از راهکارهای جلوگیری آن صحبت می‌کنیم. اگر قصد خرید قطعه بتنی دارید با همکاران ما تماس بگیرید.

شوره بتن

شوره زنی بتن چیست؟ چگونه اتفاق می‌افتد؟

از نگاه علمی شوره زنی بتن به دلیل ایجاد رسوبات نمکی مانند هیدروکسید کلسیم در سطح بتن است که در امتداد فرآیند ناقص هیدراتاسیون بتن ایجاد می‌شود. این رسوبات نمکی به ‌راحتی در آب حل شده و خودشان را از طریق منافذ، سوراخ‌ها و یا ترک‌های بسیار ریز به سطح بتن می‌رسانند. آب این محلول نمکی به ‌سرعت در اثر دمای محیط تبخیر شده و آنچه باقی می‌ماند، همین نمک‌های قلیایی سفید رنگ است که خودشان را به مانند رگه‌های نامنظم با ظاهر سفید در سطح خاکستری بتن نمایان می‌سازند.

وقتی بتن انسجام مناسبی نداشته باشد و در داخل آن منافذ و حفره‌ها و حتی ترک‌هایی ایجاد شود، نمی‌تواند جریان آب داخل خود را مهار کند. در این ‌صورت بتن آب پس داده و این آب در میان درزهای بتن حرکت کرده و آهک موجود در بتن را شسته و باعث ایجاد رسوبات نمکی می‌شود. خیلی ساده هر نوع جریان پیدا کردن نمک‌های قلیایی تا سطح بتن و ایجاد تغییر رنگ به رگه‌هایی سفید رنگ را اصطلاحاً شوره زنی بتن می‌نامند.

چرا شوره بتن خطرناک است؟

شوره زنی بتن یک دلیل ساده برای عدم بهره‌مندی از بتن منسجم است. وقتی این پدیده رخ داده است، قاعدتاً با بتنی مواجه هستیم که نمی‌تواند آب ترکیب اختلاط خود را نگه ‌دارد. به ‌این ‌ترتیب با به ‌هم خوردن تعادل ترکیب بتن قطعاً در فرایند هیدراتاسیون آن نیز مشکلاتی ایجاد می‌شود.

شوره بتن می‌تواند خیلی سریع در مدت زمانی کوتاه پس‌ از تخلیه بتن ظاهر شود و یا در مدت زمان طولانی و حتی مدت‌ها پس ‌از سخت شدن نهایی بتن دیده شود. در هر صورت این توده‌های نمکی باعث لکه شدن ظاهر بتن شده که نمای زیبایی نیست. اما دردسرهای شوره زنی بتن خیلی بیشتر از زشت شدن نمای سطوح بتنی است. چرا که با به‌ هم خوردن تعادل بتن، فرایند کربناسیون سرعت می‌بخشد.

کربناسیون نیز پدیده خطرناکی است که ساختار مقاوم بتن‌های مسلح را تهدید می‌کند. به ‌دنبال کربناته شدن بتن شرایط نفوذپذیری تا خوردگی میلگردهای بتن مسلح افزایش پیدا کرده و ممکن است با مشکلات جدی مانند فولاد زنگ‌ زده که منقبض خواهد شد، روبرو شویم. در این ‌صورت احتمال ایجاد ترک‌های عمیق و حتی شکست ساختار بتن بسیار زیاد است. اما چالش اصلی در شرایط برطرف شدن شوره بتن است، زیرا اصولاً این توده‌های نمکی به ‌راحتی برطرف نمی‌شوند.

شوره زنی بتن

بررسی جامع دلایل شوره زنی بتن

در همین مقاله مطرح کردیم که شوره بتن رسوب نمک‌های قلیایی در سطح بتن است که به ‌علت جاری شدن آب از میان منافذ و ایجاد اختلال در فرایند هیدراتاسیون تشکیل می‌شود. اما دلیل کلی جریان یافتن این محلول‌های نمکی چیست؟ در این ‌بخش به کنکاش جامع از دلایل شوره زنی بتن می‌پردازیم.

 1. آب زیاد در بتن: وجود آب زیاد در بتن مهمترین دلیل شوره زنی بتن است. بتن در مسیر سخت شدن آب مازاد خود را پس می‌زند و این آب اضافی در حین خارج شدن از بافت بتن مقدار قابل‌ توجه آهک را می‌شورد و محلول‌های نمکی را به سطح بتن می‌رساند. به ‌این ‌ترتیب رگه‌های سفید رنگ شوره بتن شکل می‌گیرد.
 2. وجود حفره‌ها و مجراهای باریک در عمق بتن: اگر بتن به‌ خوبی ویبره زنی نشده باشد و در عمق آن حباب‌های هوا و یا مجراهای باریک باقی بماند، مستعد آب پس دادن است. آب بتن در این فضاهای خالی جریان پیدا کرده و با حل شدن نمک‌ها به شکل محلول‌های سفید رنگ در سطح بتن ظاهر می‌شود.
 3. عدم عایق بندی و یا کاور سازی بتن: در برخی از شرایط اقلیمی مانند هوای خیلی گرم برای نگه‌ داشتن مناسب آب باید سطح بتن را کاور کنیم. در غیر این ‌صورت آب در بتن جاری شده و حین عبور از لایه‌های میانی مقدار قابل ‌توجه نمک‌های قلیایی را تا سطح بتن می‌کشاند.
 4. زه‌کشی نامناسب بتن: زه‌کشی در پروژه‌های بتن‌ریزی با هدف ایجاد تعادل در ترکیب بتن انجام می‌شود. هر نوع زه‌کشی نامناسب احتمال آب پس دادن بتن را افزایش داده که قاعدتاً به شکل شوره زنی بتن دیده می‌شود.
 5. وجود ترک‌ها در بتن‌های قدیمی: بتن‌های قدیمی نیز مستعد ایجاد شوره بتن هستند. هر نوع ترک در این بتن‌ها باعث جاری شدن آب و حل شدن نمک‌ها در آن خواهد شد که در نهایت با ظاهر سفید شده بتن تداوم پیدا می‌کند.
 6. عدم تعادل نسبت آب به سیمان: اگر در حین اختلاط بتن از تعادل مناسب میان نسبت آب به انواع سیمان استفاده نشود، احتمال جاری شدن آب و در نهایت شوره زدن بتن زیاد است.
 7. قرار گرفتن در معرض باران یا منابع آبی: هر نوع جریان آب و حتی هوای خیلی مرطوب مستعد جریان یافتن محلول‌های نمکی است که به شکل شوره بتن دیده خواهد شد.
 8. تبخیر آهسته آب: در حین انجام فرایند هیدراتاسیون باید آب بتن با سرعت مناسبی تبخیر شود. به همان اندازه که تبخیر سریع آب در هوای گرم خطرناک است و باعث انقباض و ایجاد ترک می‌شود، تبخیر آهسته آب خصوصاً در هوای سرد نیز مشکلاتی به ‌دنبال دارد. تبخیر آهسته باعث تداوم حضور آب در داخل بتن شده که فرصت حل شدن نمک‌ها را افزایش می‌دهد. لذا معمولاً در پروژه‌های بتن‌ریزی در هوای سرد از زودگیر کننده‌ها برای تسریع شدن تبخیر آب استفاده می‌کنند.
 9. درز بندی نامناسب: هر نوع درز بندی نامناسب قالب‌ها باعث جریان پیدا کردن آب بتن می‌شود. مصالح مانند سنگدانه‌ها و حتی خود سیمان بزرگتر از آن هستند که از میان این درزهای باز عبور کنند. اما جریان آب به‌ راحتی عبور کرده و محلول نمکی را تا سطح بتن می‌کشاند.
 10. عدم استفاده مناسب از ملات متصل‌ کننده: وقتی در ترکیب بتن از سیمان کمی استفاده‌ شده باشد، خطر ایجاد شوره بتن زیاد است. عدم رعایت طرح اختلاط از مهمترین علت شوره بتن است که معمولاً به دلیل بهره‌مندی از پیمانه‌های نامناسب و یا توجیه اقتصادی برای مصرف کمتر سیمان ایجاد می‌شود.

راهکار برطرف شدن شوره بتن

شوره زنی از مشکلات جدی سازه‌های بتن مسلح است که به ‌سادگی برطرف نمی‌شوند. با این ‌وجود اگر به هر دلیلی سطح بتن دچار سفیدک شده و توده‌های نمکی در ظاهر آن نمایان هستند، لازم است تا هر چه سریع‌تر برای حل این مشکل اقدام کنید. راهکارهای اصولی برطرف شدن شوره بتن به قرار زیر هستند:

 • راهکار اول؛ برطرف کردن رطوبت با استفاده از وکیوم:

بدیهی‌ترین و شاید ساده‌ترین راهکار، شستشوی سطح انواع بتن و برطرف کردن تمام رطوبت است. به ‌این ‌ترتیب علاوه‌بر آنکه عامل ایجاد شوره بتن را برطرف کرده‌ایم، می‌توانیم محلول‌های نمکی سطح بتن را نیز جمع‌آوری کنیم. این شستشو از طریق فرآیند وکیوم انجام می‌شود. به شکلی که می‌توانیم با مکش رطوبت از میان درزها و ترک‌ها تمامی محلول‌های نمکی را برطرف کنیم. در صورت لزوم می‌توانیم با استفاده از برس‌های غیرفلزی فرآیند وکیوم را سرعت بخشیم. دقت کنید که این روش تنها در مراحل مقدماتی شوره بتن زمانی‌ که هنوز تأثیر عمیق در سطح بتن ایجاد نکرده است، کارایی دارد.

 • راهکار دوم؛ اسید شویی سطح بتن:

اگر دامنه‌ی شوره بتن گسترده است و بخش‌های کلی از سطح بتن در این رگه‌های سفید رنگ گرفتار هستند، لازم است تا تکنیک اسید شویی با استفاده از سرکه و یا اسید هیدروکلریک را انجام دهید. در این روش قرار است مقدار اسیدیته‌ سطح بتن را کنترل کنیم. در واقع شوره بتن ترکیباتی از نمک‌های قلیایی هستند که سطح PH بتن را به ‌شدت کاهش می‌دهند. با استفاده از ترکیبات اسیدی می‌توانیم سطح PH بتن را تنظیم کرده و عوامل ایجاد کننده شوره بتن را حذف کنیم. البته برای این منظور باید از محلول رقیق ‌شده‌ی اسیدی استفاده کنیم. این محلول با نسبت ۱ به ۲۰ از اضافه شدن اسید هیدروکلریک در آب تهیه می‌شود. در عین ‌حال لازم است تا حین اسید شویی از مرطوب بودن سطح بتن به شکلی که روان آبی وجود نداشته باشد، اطمینان داشته باشید. مدت زمان اسید شویی ۱۰ الی ۱۵ دقیقه است. سپس لازم است تا کل سطح بتن را با مقدار زیاد آب شسته و مطمئن شوید که تمام محلول اسیدی از بین ‌رفته است. در حین شستشوی نهایی نیز ترکیبات نمکی همراه اسید حل شده و از روی سطح بتن زدوده می‌شود.

روش های جلوگیری از شوره بتن

 • راهکار سوم؛ استفاده از پودر ضد شوره بتن:

برای برطرف شدن شوره بتن مصالح تخصصی نیز ابداع شده ‌است که حالا به شکل کاملاً تجاری شده با عنوان پودر ضد شوره بتن عرضه می‌شود. البته برخی از محصولات بازار به شکل مایع هستند. با اعمال پودر ضد شوره می‌توانیم تمامی لکه‌های سفید رسوب نمکی را برطرف کنیم. همچنین این پودر پس‌ از عمل‌آوری و سخت شدن تبدیل به یک کاور قدرتمند شده که از نفوذ آب و رطوبت به داخل بافت بتن جلوگیری می‌کند.

روش های جلوگیری از شوره بتن

برطرف کردن کامل شوره بتن دشوار است و حتی ممکن است که با تمهیدات ویژه مانند اسید شویی باز هم نتوانید از اثر مخرب این شوره‌های سفید نمکی بکاهید. لذا پیشگیری همواره بهتر از درمان است و اگر می‌خواهید تا تحت هیچ شرایطی با مشکل جدی توده‌های نمکی مواجه نشوید، بهتر است تا از تکنیک‌های جلوگیری از شوره بتن استفاده کنید. این تکنیک‌ها به‌ قرار زیر هستند:

 • ویبره زنی بتن و اطمینان از بافت متراکم بتن با هدف خارج ساختن تمامی حباب‌ها و بتن تمامی درزها
 • استفاده بهینه از سیمان در ترکیب نهایی بتن برای کنترل مقدار آب
 • رعایت نسبت مناسب آب در ترکیب نهایی بتن
 • کاور کردن و یا عایق کردن سطح بتن برای جلوگیری از جریان یافتن و تبخیر شدن سریع آب
 • درز بندی کامل عایق‌ها برای جلوگیری از نشت آب
 • استفاده از افزودنی‌های مناسب بتن مانند زودگیرها در بتن‌ریزی هوای سرد
 • استفاده از اسپیسر برای حفظ ترکیب بتن و جلوگیری از ته‌نشین شدن سنگدانه‌ها

دلایل شوره بتن

شوره بتن؛ آسیب نامرئی

شوره زنی بتن به‌ ظاهر مشکل ساده‌ای است که فقط به شکل لکه‌های سفید رنگ بر سطح خاکستری بتن ظاهر می‌شود. گویا این لکه‌ها جز خلق نمایی زشت تأثیر منفی دیگری در بتن ندارند. اما هرگز در برخورد با این لکه‌های به ‌ظاهر بی‌خطر و سفید رنگ اشتباه نکنید. در ورای بافت بتن شوره زده خرابی‌های دامنه‌داری در حال توسعه هستند. شوره بتن به ‌راحتی باعث نفوذ رطوبت در عمق بتن شده و با ایجاد فرایند کربناسیون در تخریب و فرسایش میلگردها و به ‌دنبال آن تخریب و شکست بتن کاملاً تأثیرگذار است. در عین ‌حال شوره زدن به ‌تنهایی دلیل کافی در بهره‌مندی از بتن در شرایط نامناسب است. مطمئن باشید که با درز بندی کامل و انجام درست ویبره زنی و در نهایت کاورسازی مناسب تا مقدار قابل ‌توجه از احتمال شوره بتن جلوگیری خواهید کرد. اگر می‌خواهید با خصوصیات بتن باکیفیت آشنا شوید این مقاله را از دست ندهید.