هنگام خرید بتن به چه نکاتی توجه کنیم؟

خرید بتن آماده ایده‌ای هوشمندانه برای ساخت و سازهای مدرن است. ساختمان‌های امروزی در ابعادی بزرگ طراحی و ساخته می‌شوند که در هر مرحله از احداث آنها به حجم قابل توجه بتن با کیفیت نیاز داریم. تهیه بتن در محل پروژه همواره دشوار، زمان‌بر و هزینه بردار است. شرایطی که تهیه بتن آنهم در حجم زیاد در محل پروژه را توجیه نمی‌کند. خرید بتن آماده راه حل کلیدی در مراحل بزرگ از عملیات‌های بتن ریزی است.

اگر برای هر مرحله از بتن ریزی پروژه ساختمانی خود نیاز به استفاده از بتن آماده دارید، لازم است تا مواردی را هنگام خرید بتن رعایت کنید. انواع بتن برای انواع سازه‌ها وجود دارد که در کیفیت‌های متنوع ساخته می‌شوند. همچنین کارخانه‌های ساخت بتن شرایط کارگاهی متفاوتی دارند که سطح کیفی تولید محصولات آنها را متغیر می‌کند. خرید بتن آماده به ظاهر ساده است؛ اما در عمل شامل مراحل و پیچیدگی‌های کاملاً تخصصی است. در این مقاله از تیم کارشناسی متسل متور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان به بررسی نکات هنگام خرید بتن و مراحل اجرایی روند کار می‌پردازیم.

خرید بتن آماده

چرا به خرید بتن آماده نیاز داریم؟

برای ساخت سازه‌های بتنی در هر مرحله از احداث اسکلت سازه به حجم قابل توجه بتن نیاز داریم. در چنین شرایطی یا باید دست به کار شویم و بتن مورد نیاز پروژه را در محل تهیه کنیم و یا می‌توانیم از روش خرید بتن آماده در مدت زمان کوتاه استفاده کنیم.

سرعت عمل در مراحل بتن ریزی، تهیه بتن با کیفیت مطلوب و دانه بندی یکسان، تخلیه بتن در شرایط پیوسته، کاهش هزینه نیروی کار، کاهش هزینه تامین مصالح و حتی محدودیت مکان در پروژه‌های ساختمانی از جمله دلایلی هستند که ما را به سمت استفاده از بتن آماده می‌کشانند.

بتن آماده طبق مشخصات دقیق مشتریان در محل کارخانه و با استفاده از ماشین آلات تخصصی بچینگ بتن آنهم در حجم زیاد تولید می‌شود تا به وسیله تراک میکسر (کامیون حمل بتن) به محل پروژه فرستاده شود. استفاده از بتن آماده روند ساخت سازه را سریع و کیفیت اجرای عملیات را بهبود می‌بخشد. اما لازم است تا بتن آماده را تحت شرایط مناسب تهیه کنید. در هنگام خرید قطعه بتنی نکات تخصصی و عملیاتی زیادی وجود دارد که اطلاع از تمامی آنها الزامی است. در نظر داشته باشید که شما به حجم معینی از بتن آن‌هم با طرح اختلاط مناسب نیاز دارید. مواردی که لازم است تا در هنگام خرید بتن آماده بررسی شوند.

کیفیت بتن

عوامل تاثیرگذار در خرید بتن

پروسه خرید بتن آماده طولانی است و باید هر مرحله را با دقت کافی انجام دهید. از لحظه‌ای که برای خرید بتن آماده تصمیم گیری می‌کنید تا تخلیه کامل بتن در محل پروژه در این پروسه قرار دارید. در ادامه مطلب قدم به قدم به عوامل تاثیرگذار در هنگام خرید بتن آماده اشاره می‌کنیم.

نحوه سفارش بتن آماده

اولین مرحله، سفارش بتن آماده است؛ اما برای طی شدن این مرحله به اطلاعات دقیق از شرایط سازه و حجم عملیات نیاز دارید. اکثر موارد بتن ریزی در مراحل فونداسیون، سقف، ستون‌ها و... انجام می‌شود. قاعدتا هر بخش سازه شرایط طراحی و عملیاتی متفاوتی دارد. لذا به بتن با دانه بندی تخصصی نیاز داریم.

در این مرحله مهندسین، بخش‌های مختلف سازه را بررسی می‌کنند تا با توجه به مولفه‌های طراحی سازه مقدار بتن مورد نیاز، نوع بتن، مقدار مقاومت بتن و... را محاسبه کنند. اطلاعات تهیه شده در قرارداد ساخت بتن در اختیار کارخانه تولید بتن قرار می‌گیرد. کارخانه طبق درخواست فنیِ مهندسین سازه برای ساخت بتن در حجم مورد نظر اقدام می‌کند.

آیا بررسی شرایط تامین کننده الزامی است؟

در هنگام خرید بتن باید تحقیقات کافی را انجام دهید. بررسی امکانات، قابلیت‌ها و توانمندی‌های تامین کننده یکی از همین تحقیقات است. کارخانه‌های ساخت بتن از روش‌های متفاوتی برای تولید بتن آماده استفاده می‌کنند. برخی از این کارخانه‌ها دارای تجهیزات مدرن بچینگ بتن هستند و برخی دیگر همچنان از تجهیزات قدیمی و مستهلک شده در مراحل ساخت بتن استفاده می‌کنند. در عین ‌حال ظرفیت خطوط تولید کارخانه‌ها متفاوت است. این شرایط متغیر چیزی نیست که به سادگی از کنار آن عبور کنید. بررسی شرایط فنی و قابلیت‌های ساخت بتن تامین کننده الزامی است و باید قبل از آغاز برای خرید بتن اطلاع کافی از توانمندی‌های کارخانه کسب کرده باشید.

محاسبه مقدار بتن مورد نیاز

خرید بتن آماده به شکل حجمی انجام می‌شود. بنابراین لازم است تا قبل از سفارش خرید بتن مقدار بتن مورد نیاز پروژه را تخمین بزنید. برای تخمین مقدار بتن مورد نیاز پروژه روش‌های علمی و مهندسی شده وجود دارد، اما در بسیاری از موارد کارشناسان با نگاه تجربی مقدار کافی را محاسبه می‌کنند. اگر از چنین مهارتی اطلاع ندارید، می‌توانید از کارشناسان کارخانه مشورت بگیرید.

محاسبه دقیق مقدار بتن را جدی بگیرید، چرا که تمام عملیات تخریب بتن به این محاسبه وابسته است. اگر بتن را در مقدار کم سفارش بدهید، در حین عملیات با مشکل جدی روبرو می‌شوید. زیرا بتن ریزی باید به شکل پیوسته انجام شود و این کمبود باعث اختلال جریان تخلیه بتن می‌شود. در عین حال پروسه خرید مجدد بتن برای جبران این کاستی هزینه بردار است. از طرفی خرید بتن در حجم بیشتر از مقدار مورد نیاز پروژه غیرقابل توجیه است. شما هزینه ساخت این بتن اضافی را پرداخت می‌کنید؛ اما مکانی برای استفاده از آن ندارید. در کل هنگام خرید بتن آماده توصیه می‌شود که برآورد دقیق از مقدار نیاز پروژه داشته باشید. همچنین به اندازه ۵ تا ۱۰ درصد بیش از نیاز پیش بینی شده سفارش کنید.

قیمت بتن آماده

قیمت خرید بتن آماده را بررسی کنید

در مورد قیمت بتن آماده موشکاف باشید. بسیاری از کارخانه‌ها برای جذب مشتری‌های بیشتر قیمت پایین پیشنهاد می‌دهند. اما خرید بتن آماده با قیمت کمتر لزوماً باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها نمی‌شود. بلکه چالش‌ها و دردسرهای بی پایان دیگری را به دنبال دارد. قاعدتاً خرید بتن بسیار ارزان قیمت راهکار منطقی نیست، اما این نکته دلیل نمی‌شود تا هر قیمتی را بپذیرید. زیرا قیمت بالای بتن آماده نیز تضمینی برای کیفیت نهایی محصول نمی‌باشد.

عوامل مختلفی در قیمت بتن آماده تاثیرگذار هستند. نوع بتن، روش بچینگ بتن، محل احداث پروژه، فاصله مکان پروژه از کارخانه، مقدار سیمان در بتن، روش پمپ کردن، قیمت روز مصالح اولیه مانند شن و ماسه، مباحث فنی بتن اعم از مقاومت فشاری بتن، شرایط آب و هوایی و... همگی از جمله دلایلی هستند که در قیمت بتن آماده نقش دارند.

قیمت خرید بتن آماده در کل شامل دو بخش کلی می‌شود. بخش اول، مرحله ساخت بتن آماده است که در مرحله کارخانه انجام می‌شود. در بخش دوم با موضوع حمل و نقل بتن سر و کار داریم. به این ترتیب بعد فاصله، روش حمل و نقل، موقعیت شهری و نوع سیستم پمپاژی نیز در قیمت‌گذاری دیده می‌شوند.

چگونه توانمندی‌های کارخانه بتن آماده را بررسی کنیم؟

انتخاب کارخانه در مراحل و نکات خرید بتن از اهمیت بالایی برخوردار است. مطمئن باشید که به صرف نام کارخانه به بتن در سطح مرغوب و کیفیت مناسب دسترسی ندارید. اگر به دنبال خرید بتن با قیمت مناسب و کیفیت ایده‌آل هستید، باید محصول مورد نظر خود را از کارخانه‌های کاربلد و مجهز تهیه کنید. برای بررسی قابلیت‌ها و توانمندی‌های کارخانه بتن آماده موارد زیر را در نظر بگیرید.

 • خط تولید کارخانه را بررسی کنید و سطح کیفی و امکانات مدرن مجموعه را ارزیابی کنید.
 • در مورد محبوبیت کارخانه و کیفیت محصولات آنها در پروژه‌های قبلی تحقیق کنید.
 • امکانات مجموعه برای انتقال بتن را بررسی کنید و مطمئن شوید که کارخانه مورد نظر توانایی جابجایی سریع بتن تا محل پروژه شما را دارد.
 • قیمت بتن آماده کارخانه را بررسی کنید.
 • فاصله کارخانه تا محل پروژه را بررسی کنید.
 • از ظرفیت تولید بتن کارخانه جویا شوید و بررسی کنید که آیا کارخانه ظرفیت کافی تولید بتن مورد نیاز شما را دارد.
 • خدمات حین مراحل ساخت و تخلیه بتن و حتی خدمات رضایت مشتریان را بررسی کنید.

نحوه خرید بتن آماده

برای طی شدن مناسب مسیر خرید بتن آماده به مراحل زیر نیاز دارید.

 • یک کارخانه بتن آماده با امکانات و قابلیت‌های مناسب انتخاب کنید. این کارخانه باید در نزدیکی پروژه باشد.
 • تصمیمات لازم در مورد توانمندی‌ها و همچنین قیمت بتن آماده کارخانه انجام بدهید.
 • مقدار بتن مورد نیاز پروژه را تخمین بزنید. برای تخمین درست و دقیق می‌توانید از کارشناسان کارخانه استفاده کنید.
 • نوع بتن مورد نیاز پروژه را تشریح کنید. برای این منظور به اطلاعاتی از قبیل مقاومت فشاری بتن، افت بتن، نوع ترکیب سنگدانه‌ها، نوع افزودنی‌های بتن و... نیاز دارید.
 • توصیه می‌کنیم که حداکثر ۵ درصد هوا به بتن اضافه کنید. وجود هوا در بتن از ایجاد تنش، انقباض و انبساط آن حین تخلیه جلوگیری می‌کند. بعدا و در مرحله ویبره زنی می‌توانیم این هوای اضافی را تخلیه کنیم.
 • یک قرارداد با کارخانه تولید بتن آماده تنظیم کنید. در قرارداد به تمامی موارد از کیفیت بتن، حجم، نوع و مدت زمان تحویل قید کنید.
 • حداقل یک روز قبل از آغاز عملیات بتن ریزی سفارش خرید بتن را نهایی کنید.
 • از قبل شرایط پروژه را برای تخلیه‌ی بتن آماده کنید. تمامی قالب بندی‌ها و شمع زدن‌ها انجام شده باشد. همچنین مکان مناسب استقرار پمپ بتن و محل عملیات تراک میکسر را پیش ‌بینی کرده باشید.

خرید بتن

مزایای خرید بتن آماده

خرید بتن آماده را در مقابل ساخت بتن در محل پروژه بررسی می‌کنند. در بسیاری از موارد مانند ساخت سازه‌های سبک بتنی و یا بخش‌های کوچک ساختمان‌ها بهتر است روند ساخت بتن در محل پروژه را دنبال کنیم. اما وقتی حجم عملیات گسترده است و نیاز به تخلیه بتن در شرایط یکپارچه دارید، بهره‌مندی از بتن آماده ایده هوشمندانه‌تری است. مزایای خرید بتن آماده به قرار زیر هستند.

 • بتن با کیفیت مناسب تهیه می‌شود. کارخانه‌های ساخت بتن آماده دارای تجهیزات تخصصی بچینگ بتن هستند که بسیار کارآمدتر از تجهیزات ساده کارگاهی می‌باشند.
 • بتن با مشخصه‌های دقیق‌تری تهیه می‌شود. مولفه‌ها مانند مقاومت فشاری بتن، کارایی، تناسب مواد، نسبت آب به سیمان و... از مشخصه‌های کلیدی بتن هستند. در محل کارخانه بهتر می‌توانیم بتن با مشخصه‌های دقیق تهیه کنیم.
 • بهره‌وری مراحل بتن ریزی نیز افزایش پیدا می‌کند. شما مسئولیت تمام مراحل ساخت بتن سازی را بر عهده کارخانه گذاشته‌اید و این موضوع در افزایش بهره‌وری مسیر ساخت تأثیرگذار است.
 • امکان بتن ریزی پیوسته در پروژه‌های بزرگ فراهم است. ماهیت خرید بتن آماده در تحویل سریع و راحت حجم زیاد بتن است. در چنین شرایطی می‌توانیم بزرگترین، پیچیده‌ترین و حتی سنگین‌ترین عملیات‌های بتن ریزی را در شرایط پیوسته و مدت کوتاه انجام دهیم.
 • امکان بتن ریزی در ارتفاع با سرعت زیاد فراهم است. کارخانه‌های تولید بتن دارای انواع پمپ بتن هستند که مسیر بتن ریزی در ارتفاع را ساده‌تر می‌کنند.

مقایسه بتن آماده و دستی

در جدول زیر به مقایسه کلی از خرید بتن آماده و تولید بتن دستی در محل پروژه می‌پردازیم.

فاکتور تعیین کننده

بتن آماده

بتن دستی

تجهیزات

نیازی به تجهیزات ساخت بتن در محل پروژه نداریم

به حداقل یک میکسر بتن در محل پروژه نیاز داریم

زمان

تحویل بتن طبق زمان‌بندی و به سرعت انجام می‌شود

روند تولید بتن کند است و مرحله به مرحله انجام می‌شود

توزیع

می‌توانیم بتن آماده را در چندین پروژه و یا یک پروژه خیلی بزرگ از چند محل تخلیه کنیم

فقط قادر به تولید و توزیع در یک محل هستیم

هدر رفت بتن

هدر رفت بتن در محل پروژه حداقل است

همواره احتمال هدر رفت مقداری مصالح وجود دارد

کیفیت

در کارخانه‌های مجهز، بتن با کیفیت مطلوب تولید می‌شود

در صورت نظارت دقیق و بهره مندی از تجهیزات مناسب کیفیت ثابت باقی می‌ماند

نیروی کار در محل پروژه

به افراد کمی برای تخلیه بتن نیاز داریم

تعداد افراد در ساخت بتن زیاد هستند

فضا

به فضای کافی برای استقرار پمپ بتن و جابجایی تراک میکسر نیاز داریم، اشغال این فضا موقتی است

به فضای کافی برای ذخیره سازی مصالح و استقرار میکسر بتن نیاز داریم، اشغال این فضا دائمی است

مقدار بتن مورد نیاز

شرایط تحویل بتن در حجم زیاد امکان پذیر است

مخلوط کردن مصالح و تولید حجم زیاد بتن در محل پروژه دشوار است

 

از نگاه عملیاتی خرید بتن آماده برای پروژه‌های بزرگ و یا تخلیه بتن در ارتفاع بلند سازه که نیاز به عملیات بی‌وقفه دارند، مناسب است. لذا بعید است، پیمانکاری برای بتن ریزی در یک سازه کوچک و یا بتن ریزی بخش‌های بتن مستقل از هم برای خرید بتن آماده اقدام کند. زیرا می‌توانیم با بهره‌مندی از روش دستی، بتن مورد نیاز پروژه را تامین کنیم.

در سطح پروژه‌های عمرانی به تلفیقی از هر دو روش بتن آماده و بتن دستی نیاز داریم. مهندسین با برآورد مراحل مختلف عملیات برای خرید بتن آماده اقدام می‌کنند. رعایت نکات خرید بتن در کاهش هزینه‌ها، تکمیل مناسب عملیات بتن ریزی و بهره‌وری مناسب فضای ساختمان سازی ضروری است.

هنگام خرید بتن به چه نکاتی توجه کنیم؟

خرید بتن آماده ایده‌ای هوشمندانه برای ساخت و سازهای مدرن است. ساختمان‌های امروزی در ابعادی بزرگ طراحی و ساخته می‌شوند که در هر مرحله از احداث آنها به حجم قابل توجه بتن با کیفیت نیاز داریم. تهیه بتن در محل پروژه همواره دشوار، زمان‌بر و هزینه بردار است. شرایطی که تهیه بتن آنهم در حجم زیاد در محل پروژه را توجیه نمی‌کند. خرید بتن آماده راه حل کلیدی در مراحل بزرگ از عملیات‌های بتن ریزی است.

اگر برای هر مرحله از بتن ریزی پروژه ساختمانی خود نیاز به استفاده از بتن آماده دارید، لازم است تا مواردی را هنگام خرید بتن رعایت کنید. انواع بتن برای انواع سازه‌ها وجود دارد که در کیفیت‌های متنوع ساخته می‌شوند. همچنین کارخانه‌های ساخت بتن شرایط کارگاهی متفاوتی دارند که سطح کیفی تولید محصولات آنها را متغیر می‌کند. خرید بتن آماده به ظاهر ساده است؛ اما در عمل شامل مراحل و پیچیدگی‌های کاملاً تخصصی است. در این مقاله از تیم کارشناسی متسل متور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان به بررسی نکات هنگام خرید بتن و مراحل اجرایی روند کار می‌پردازیم.

خرید بتن آماده

چرا به خرید بتن آماده نیاز داریم؟

برای ساخت سازه‌های بتنی در هر مرحله از احداث اسکلت سازه به حجم قابل توجه بتن نیاز داریم. در چنین شرایطی یا باید دست به کار شویم و بتن مورد نیاز پروژه را در محل تهیه کنیم و یا می‌توانیم از روش خرید بتن آماده در مدت زمان کوتاه استفاده کنیم.

سرعت عمل در مراحل بتن ریزی، تهیه بتن با کیفیت مطلوب و دانه بندی یکسان، تخلیه بتن در شرایط پیوسته، کاهش هزینه نیروی کار، کاهش هزینه تامین مصالح و حتی محدودیت مکان در پروژه‌های ساختمانی از جمله دلایلی هستند که ما را به سمت استفاده از بتن آماده می‌کشانند.

بتن آماده طبق مشخصات دقیق مشتریان در محل کارخانه و با استفاده از ماشین آلات تخصصی بچینگ بتن آنهم در حجم زیاد تولید می‌شود تا به وسیله تراک میکسر (کامیون حمل بتن) به محل پروژه فرستاده شود. استفاده از بتن آماده روند ساخت سازه را سریع و کیفیت اجرای عملیات را بهبود می‌بخشد. اما لازم است تا بتن آماده را تحت شرایط مناسب تهیه کنید. در هنگام خرید قطعه بتنی نکات تخصصی و عملیاتی زیادی وجود دارد که اطلاع از تمامی آنها الزامی است. در نظر داشته باشید که شما به حجم معینی از بتن آن‌هم با طرح اختلاط مناسب نیاز دارید. مواردی که لازم است تا در هنگام خرید بتن آماده بررسی شوند.

کیفیت بتن

عوامل تاثیرگذار در خرید بتن

پروسه خرید بتن آماده طولانی است و باید هر مرحله را با دقت کافی انجام دهید. از لحظه‌ای که برای خرید بتن آماده تصمیم گیری می‌کنید تا تخلیه کامل بتن در محل پروژه در این پروسه قرار دارید. در ادامه مطلب قدم به قدم به عوامل تاثیرگذار در هنگام خرید بتن آماده اشاره می‌کنیم.

نحوه سفارش بتن آماده

اولین مرحله، سفارش بتن آماده است؛ اما برای طی شدن این مرحله به اطلاعات دقیق از شرایط سازه و حجم عملیات نیاز دارید. اکثر موارد بتن ریزی در مراحل فونداسیون، سقف، ستون‌ها و... انجام می‌شود. قاعدتا هر بخش سازه شرایط طراحی و عملیاتی متفاوتی دارد. لذا به بتن با دانه بندی تخصصی نیاز داریم.

در این مرحله مهندسین، بخش‌های مختلف سازه را بررسی می‌کنند تا با توجه به مولفه‌های طراحی سازه مقدار بتن مورد نیاز، نوع بتن، مقدار مقاومت بتن و... را محاسبه کنند. اطلاعات تهیه شده در قرارداد ساخت بتن در اختیار کارخانه تولید بتن قرار می‌گیرد. کارخانه طبق درخواست فنیِ مهندسین سازه برای ساخت بتن در حجم مورد نظر اقدام می‌کند.

آیا بررسی شرایط تامین کننده الزامی است؟

در هنگام خرید بتن باید تحقیقات کافی را انجام دهید. بررسی امکانات، قابلیت‌ها و توانمندی‌های تامین کننده یکی از همین تحقیقات است. کارخانه‌های ساخت بتن از روش‌های متفاوتی برای تولید بتن آماده استفاده می‌کنند. برخی از این کارخانه‌ها دارای تجهیزات مدرن بچینگ بتن هستند و برخی دیگر همچنان از تجهیزات قدیمی و مستهلک شده در مراحل ساخت بتن استفاده می‌کنند. در عین ‌حال ظرفیت خطوط تولید کارخانه‌ها متفاوت است. این شرایط متغیر چیزی نیست که به سادگی از کنار آن عبور کنید. بررسی شرایط فنی و قابلیت‌های ساخت بتن تامین کننده الزامی است و باید قبل از آغاز برای خرید بتن اطلاع کافی از توانمندی‌های کارخانه کسب کرده باشید.

محاسبه مقدار بتن مورد نیاز

خرید بتن آماده به شکل حجمی انجام می‌شود. بنابراین لازم است تا قبل از سفارش خرید بتن مقدار بتن مورد نیاز پروژه را تخمین بزنید. برای تخمین مقدار بتن مورد نیاز پروژه روش‌های علمی و مهندسی شده وجود دارد، اما در بسیاری از موارد کارشناسان با نگاه تجربی مقدار کافی را محاسبه می‌کنند. اگر از چنین مهارتی اطلاع ندارید، می‌توانید از کارشناسان کارخانه مشورت بگیرید.

محاسبه دقیق مقدار بتن را جدی بگیرید، چرا که تمام عملیات تخریب بتن به این محاسبه وابسته است. اگر بتن را در مقدار کم سفارش بدهید، در حین عملیات با مشکل جدی روبرو می‌شوید. زیرا بتن ریزی باید به شکل پیوسته انجام شود و این کمبود باعث اختلال جریان تخلیه بتن می‌شود. در عین حال پروسه خرید مجدد بتن برای جبران این کاستی هزینه بردار است. از طرفی خرید بتن در حجم بیشتر از مقدار مورد نیاز پروژه غیرقابل توجیه است. شما هزینه ساخت این بتن اضافی را پرداخت می‌کنید؛ اما مکانی برای استفاده از آن ندارید. در کل هنگام خرید بتن آماده توصیه می‌شود که برآورد دقیق از مقدار نیاز پروژه داشته باشید. همچنین به اندازه ۵ تا ۱۰ درصد بیش از نیاز پیش بینی شده سفارش کنید.

قیمت بتن آماده

قیمت خرید بتن آماده را بررسی کنید

در مورد قیمت بتن آماده موشکاف باشید. بسیاری از کارخانه‌ها برای جذب مشتری‌های بیشتر قیمت پایین پیشنهاد می‌دهند. اما خرید بتن آماده با قیمت کمتر لزوماً باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها نمی‌شود. بلکه چالش‌ها و دردسرهای بی پایان دیگری را به دنبال دارد. قاعدتاً خرید بتن بسیار ارزان قیمت راهکار منطقی نیست، اما این نکته دلیل نمی‌شود تا هر قیمتی را بپذیرید. زیرا قیمت بالای بتن آماده نیز تضمینی برای کیفیت نهایی محصول نمی‌باشد.

عوامل مختلفی در قیمت بتن آماده تاثیرگذار هستند. نوع بتن، روش بچینگ بتن، محل احداث پروژه، فاصله مکان پروژه از کارخانه، مقدار سیمان در بتن، روش پمپ کردن، قیمت روز مصالح اولیه مانند شن و ماسه، مباحث فنی بتن اعم از مقاومت فشاری بتن، شرایط آب و هوایی و... همگی از جمله دلایلی هستند که در قیمت بتن آماده نقش دارند.

قیمت خرید بتن آماده در کل شامل دو بخش کلی می‌شود. بخش اول، مرحله ساخت بتن آماده است که در مرحله کارخانه انجام می‌شود. در بخش دوم با موضوع حمل و نقل بتن سر و کار داریم. به این ترتیب بعد فاصله، روش حمل و نقل، موقعیت شهری و نوع سیستم پمپاژی نیز در قیمت‌گذاری دیده می‌شوند.

چگونه توانمندی‌های کارخانه بتن آماده را بررسی کنیم؟

انتخاب کارخانه در مراحل و نکات خرید بتن از اهمیت بالایی برخوردار است. مطمئن باشید که به صرف نام کارخانه به بتن در سطح مرغوب و کیفیت مناسب دسترسی ندارید. اگر به دنبال خرید بتن با قیمت مناسب و کیفیت ایده‌آل هستید، باید محصول مورد نظر خود را از کارخانه‌های کاربلد و مجهز تهیه کنید. برای بررسی قابلیت‌ها و توانمندی‌های کارخانه بتن آماده موارد زیر را در نظر بگیرید.

 • خط تولید کارخانه را بررسی کنید و سطح کیفی و امکانات مدرن مجموعه را ارزیابی کنید.
 • در مورد محبوبیت کارخانه و کیفیت محصولات آنها در پروژه‌های قبلی تحقیق کنید.
 • امکانات مجموعه برای انتقال بتن را بررسی کنید و مطمئن شوید که کارخانه مورد نظر توانایی جابجایی سریع بتن تا محل پروژه شما را دارد.
 • قیمت بتن آماده کارخانه را بررسی کنید.
 • فاصله کارخانه تا محل پروژه را بررسی کنید.
 • از ظرفیت تولید بتن کارخانه جویا شوید و بررسی کنید که آیا کارخانه ظرفیت کافی تولید بتن مورد نیاز شما را دارد.
 • خدمات حین مراحل ساخت و تخلیه بتن و حتی خدمات رضایت مشتریان را بررسی کنید.

نحوه خرید بتن آماده

برای طی شدن مناسب مسیر خرید بتن آماده به مراحل زیر نیاز دارید.

 • یک کارخانه بتن آماده با امکانات و قابلیت‌های مناسب انتخاب کنید. این کارخانه باید در نزدیکی پروژه باشد.
 • تصمیمات لازم در مورد توانمندی‌ها و همچنین قیمت بتن آماده کارخانه انجام بدهید.
 • مقدار بتن مورد نیاز پروژه را تخمین بزنید. برای تخمین درست و دقیق می‌توانید از کارشناسان کارخانه استفاده کنید.
 • نوع بتن مورد نیاز پروژه را تشریح کنید. برای این منظور به اطلاعاتی از قبیل مقاومت فشاری بتن، افت بتن، نوع ترکیب سنگدانه‌ها، نوع افزودنی‌های بتن و... نیاز دارید.
 • توصیه می‌کنیم که حداکثر ۵ درصد هوا به بتن اضافه کنید. وجود هوا در بتن از ایجاد تنش، انقباض و انبساط آن حین تخلیه جلوگیری می‌کند. بعدا و در مرحله ویبره زنی می‌توانیم این هوای اضافی را تخلیه کنیم.
 • یک قرارداد با کارخانه تولید بتن آماده تنظیم کنید. در قرارداد به تمامی موارد از کیفیت بتن، حجم، نوع و مدت زمان تحویل قید کنید.
 • حداقل یک روز قبل از آغاز عملیات بتن ریزی سفارش خرید بتن را نهایی کنید.
 • از قبل شرایط پروژه را برای تخلیه‌ی بتن آماده کنید. تمامی قالب بندی‌ها و شمع زدن‌ها انجام شده باشد. همچنین مکان مناسب استقرار پمپ بتن و محل عملیات تراک میکسر را پیش ‌بینی کرده باشید.

خرید بتن

مزایای خرید بتن آماده

خرید بتن آماده را در مقابل ساخت بتن در محل پروژه بررسی می‌کنند. در بسیاری از موارد مانند ساخت سازه‌های سبک بتنی و یا بخش‌های کوچک ساختمان‌ها بهتر است روند ساخت بتن در محل پروژه را دنبال کنیم. اما وقتی حجم عملیات گسترده است و نیاز به تخلیه بتن در شرایط یکپارچه دارید، بهره‌مندی از بتن آماده ایده هوشمندانه‌تری است. مزایای خرید بتن آماده به قرار زیر هستند.

 • بتن با کیفیت مناسب تهیه می‌شود. کارخانه‌های ساخت بتن آماده دارای تجهیزات تخصصی بچینگ بتن هستند که بسیار کارآمدتر از تجهیزات ساده کارگاهی می‌باشند.
 • بتن با مشخصه‌های دقیق‌تری تهیه می‌شود. مولفه‌ها مانند مقاومت فشاری بتن، کارایی، تناسب مواد، نسبت آب به سیمان و... از مشخصه‌های کلیدی بتن هستند. در محل کارخانه بهتر می‌توانیم بتن با مشخصه‌های دقیق تهیه کنیم.
 • بهره‌وری مراحل بتن ریزی نیز افزایش پیدا می‌کند. شما مسئولیت تمام مراحل ساخت بتن سازی را بر عهده کارخانه گذاشته‌اید و این موضوع در افزایش بهره‌وری مسیر ساخت تأثیرگذار است.
 • امکان بتن ریزی پیوسته در پروژه‌های بزرگ فراهم است. ماهیت خرید بتن آماده در تحویل سریع و راحت حجم زیاد بتن است. در چنین شرایطی می‌توانیم بزرگترین، پیچیده‌ترین و حتی سنگین‌ترین عملیات‌های بتن ریزی را در شرایط پیوسته و مدت کوتاه انجام دهیم.
 • امکان بتن ریزی در ارتفاع با سرعت زیاد فراهم است. کارخانه‌های تولید بتن دارای انواع پمپ بتن هستند که مسیر بتن ریزی در ارتفاع را ساده‌تر می‌کنند.

مقایسه بتن آماده و دستی

در جدول زیر به مقایسه کلی از خرید بتن آماده و تولید بتن دستی در محل پروژه می‌پردازیم.

فاکتور تعیین کننده

بتن آماده

بتن دستی

تجهیزات

نیازی به تجهیزات ساخت بتن در محل پروژه نداریم

به حداقل یک میکسر بتن در محل پروژه نیاز داریم

زمان

تحویل بتن طبق زمان‌بندی و به سرعت انجام می‌شود

روند تولید بتن کند است و مرحله به مرحله انجام می‌شود

توزیع

می‌توانیم بتن آماده را در چندین پروژه و یا یک پروژه خیلی بزرگ از چند محل تخلیه کنیم

فقط قادر به تولید و توزیع در یک محل هستیم

هدر رفت بتن

هدر رفت بتن در محل پروژه حداقل است

همواره احتمال هدر رفت مقداری مصالح وجود دارد

کیفیت

در کارخانه‌های مجهز، بتن با کیفیت مطلوب تولید می‌شود

در صورت نظارت دقیق و بهره مندی از تجهیزات مناسب کیفیت ثابت باقی می‌ماند

نیروی کار در محل پروژه

به افراد کمی برای تخلیه بتن نیاز داریم

تعداد افراد در ساخت بتن زیاد هستند

فضا

به فضای کافی برای استقرار پمپ بتن و جابجایی تراک میکسر نیاز داریم، اشغال این فضا موقتی است

به فضای کافی برای ذخیره سازی مصالح و استقرار میکسر بتن نیاز داریم، اشغال این فضا دائمی است

مقدار بتن مورد نیاز

شرایط تحویل بتن در حجم زیاد امکان پذیر است

مخلوط کردن مصالح و تولید حجم زیاد بتن در محل پروژه دشوار است

 

از نگاه عملیاتی خرید بتن آماده برای پروژه‌های بزرگ و یا تخلیه بتن در ارتفاع بلند سازه که نیاز به عملیات بی‌وقفه دارند، مناسب است. لذا بعید است، پیمانکاری برای بتن ریزی در یک سازه کوچک و یا بتن ریزی بخش‌های بتن مستقل از هم برای خرید بتن آماده اقدام کند. زیرا می‌توانیم با بهره‌مندی از روش دستی، بتن مورد نیاز پروژه را تامین کنیم.

در سطح پروژه‌های عمرانی به تلفیقی از هر دو روش بتن آماده و بتن دستی نیاز داریم. مهندسین با برآورد مراحل مختلف عملیات برای خرید بتن آماده اقدام می‌کنند. رعایت نکات خرید بتن در کاهش هزینه‌ها، تکمیل مناسب عملیات بتن ریزی و بهره‌وری مناسب فضای ساختمان سازی ضروری است.