هنگام خرید شن و ماسه به چه نکاتی توجه کنیم؟

شن و ماسه کاربردی‌ترین مصالح ساختمانی هستند و برای تهیه هر نوع ملات سیمانی و یا ساخت هر نوع بتن به ترکیب هدفمندی از این خرده سنگ‌ها نیاز دارید. اما انواع شن و ماسه در دانه‌بندی های متفاوت تولید می‌شوند و جنس سنگ آنها نیز تفاوت‌های آشکاری دارد. در این ‌میان با فاکتورهای گوناگون از قبیل شکل خرده سنگ‌ها، درصد خاک و مقدار رطوبت و... در هنگام خرید شن و ماسه روبه‌رو هستیم. با این ‌وجود مهمترین نکات هنگام خرید شن و ماسه چه هستند؟
اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم، راهنمای خرید شن و ماسه ماجرای ساده‌ای است و به اندک بررسی جزئیات و مهارت شما در ارزیابی خرده سنگ‌ها و همچنین توانایی شما برای شناسایی نیاز پروژه بستگی دارد. برای خرید شن و ماسه با دو رویکرد کلی روبرو هستیم. اول آنکه برای پروژه پیش رو و تولید بتن و یا ملات به چه نوع شن و ماسه نیاز دارید؟ دوم اینکه چگونه محصول مورد نظر خود را از میان شن و ماسه عرضه ‌شده توسط تولیدکنندگان پیدا کنیم؟ در این مقاله از مت سل موتور جستجوی تخصصی و خرید آنلاین مصالح ساختمانی نیز قرار است تا به کلیاتی از راهنمای خرید شن و ماسه بپردازیم. اگر قصد خرید بتن آماده دارید می‌توانید از طریق مت سل اقدام کنید.

نکات خرید شن و ماسه


با مفهوم تناژ در خرید شن و ماسه آشنا شوید


قبل ‌از آنکه وارد بحث‌های فنی شویم و بخواهیم تا این خرده سنگ‌ها را از نظر فیزیکی و کاربردی بررسی کنیم، بهتر است تا اندک اطلاعی از روش فروش و عرضه آنها در سطح معادن تا پروژه‌های ساختمانی داشته باشید.
انواع شن و ماسه را با واحد تن می‌فروشند و برای وزن کشی نیز از ترازوهای بسیار بزرگ با عنوان باسکول استفاده می‌کنند. روش کار به این شکل است که در معدن کامیون‌ها را پس ‌از بارگیری وزن می‌کنند. از آنجا که وزن کامیون خالی را از قبل انجام داده‌اند، حالا می‌توانیم مقدار تناژ شن و ماسه بارگیری شده را محاسبه کنیم.
اما نکته‌ای که باید توجه کنید، نوع تنظیم بارنامه کامیون‌ها پس ‌از تحویل شن و ماسه است. در همه معادن باسکول وجود دارد و باید بارنامه کامیون نیز مطابق با برگه تنظیم شده باسکول همان معدن باشد. این بدان معنی است که در هنگام خرید شن و ماسه برگه بارنامه را دقیق بررسی کنید و مطمئن شوید که کامیون در همان معدن عرضه شن و ماسه وزن‌کشی شده ‌است. هر نوع بارنامه از باسکولی غیر از باسکول معدن محل بارگیری اعتبار لازم را ندارد و احتمالا تقلبی مثلاً ثبت غیرواقعی وزن صورت ‌گرفته است.


از نیاز خود در پروژه اطلاع دارید؟


برای خرید شن و ماسه اولین قدم بررسی شرایط پروژه است. شما برای تولید هر نوع ملات ساختمانی در دیوارچینی، سنگ‌کاری، کاشی زنی و... به خرید شن و ماسه نیاز دارید. در عین ‌حال انواع شن و ماسه مصالح پایه برای تولید بتن هستند. اما رویکرد استفاده از انواع این مصالح در پروژه‌های ساختمانی متفاوت است.
قاعدتاً شن و ماسه مورد نیاز بتن‌سازی تفاوت کلی با شن و ماسه مورد نیاز دیوارچینی دارد. معمولاً از درصد شن بیشتر به نسبت ماسه برای تولید بتن‌های سنگین استفاده می‌کنند که در همین مراحل بتن‌سازی نیز با تکنیک‌های متفاوتی روبه‌رو هستیم. به ‌عنوان مثال بتن پروژه‌های شاتکریت (بتن پاشی) باید سبک، روان و چسبنده باشد. لذا به درصد ماسه بیشتری نیاز داریم. حتی نوع ملات‌ها در دیوارچینی تا کاشی‌کاری و... نیز متفاوت هستند. تفاوت‌هایی که نوع نیاز ما برای خرید مصالح ساختمانی را تعیین می‌کند. در هنگام خرید شن و ماسه حتماً شرایط پروژه را بررسی کنید و سعی کنید تا با معیارهای مهندسی شده برای انتخاب مصالح ساختمانی مناسب اقدام کنید.


نکته‌هایی برای بررسی کیفیت و کارایی شن و ماسه


در این مطلب قرار است تا به کلیاتی از راهنمای خرید شن و ماسه بپردازیم. با فرض اینکه نوع نیاز خود را شناسایی کرده‌اید و دقیقاً می‌دانید که در محل پروژه به چه نوع شن و ماسه نیاز دارید، وقت آن است که راهی بازار خرید مصالح ساختمانی شوید و محصولات مختلف را ارزیابی کنید. قاعدتاً در این مسیر با طیف گسترده از انواع شن و ماسه روبه‌رو هستید. بنابراین به معیارهایی برای ارزیابی کیفی و کمی آنها نیاز دارید. این معیارها به قرار زیر هستند.

انواع مصالح ساختمانی


نوع دانه‌بندی شن و یا ماسه را بررسی کنید


منظور از دانه‌بندی قطر خرده سنگ‌ها در توده شن و یا ماسه است. اولین نکته یکدست بودن دانه‌بندی شن و یا ماسه است. محموله ها که در آنها از دانه‌ها با قطرهای گوناگون وجود دارد و اصطلاحاً خرده سنگ‌ها یکدست نیستند، کارایی خاصی هم ندارد.
شن و یا ماسه با دانه بندی غیر یکدست کاربردی نیست و کیفیت تولید بتن و یا ملات را به ‌شدت کاهش می‌دهد. در محل معادن و یا کارخانه‌های تولید مصالح ساختمانی از انواع سرند و الک‌های صنعتی برای دانه بندی شن و ماسه استفاده می‌کنند. برای این منظور مرجع کاملی از استانداردها برای چگونگی دانه‌بندی شن و ماسه تدوین شده ‌است. استاندارد ۳۰۲ ملی ایران برای بررسی انواع ویژگی‌ها و چگونگی دانه‌بندی شن و ماسه تنظیم شده ‌است. به ‌طور کلی به خرده سنگ‌ها با قطر بزرگتر از ۲ میلی‌متر اصطلاحاً شن و به خرده سنگ‌ها در محدوده 0.02 الی ۲ میلی‌متر اصطلاحاً ماسه می‌گویند. در هنگام خرید شن و ماسه دقت کنید که قطر سنگدانه‌ها یکدست باشد و نوع دانه‌بندی نیز با توجه به استاندارد ملی ایران در انواع شن و یا انواع ماسه صورت ‌گرفته باشد.


انواع شن و ماسه را بررسی کنید


انواع شن و ماسه را براساس شکل ظاهری و یا بهتر بگوییم نوع فرایند تولید و روش استخراج آنها دسته‌بندی می‌کنند. بر این اساس حداقل ۳ نوع شن و ماسه وجود دارد:
•    شن و ماسه طبیعی: خرده سنگ‌هایی هستند که به شکل طبیعی در معادن و یا ساحل رودخانه‌ها و جلگه‌های آبرفتی تهیه می‌شوند. این نوع شن و ماسه دارای خرده سنگ‌های گرد گوشه با ظاهر صیقلی هستند.
•    شن و ماسه شکسته: خرده سنگ‌ها محصول تولیدات کارخانه‌ای هستند. در محل کارخانه قلوه‌سنگ‌های بزرگ را در دستگاه‌های سنگ‌شکن تا اندازه دانه‌های شن و یا ماسه خرد می‌کنند. این نوع دارای دانه‌ها با لبه‌های تیز و زوایای تندی هستند.
•    شن و ماسه مخلوط: محصول خرد شدن قلوه سنگ‌های طبیعی هستند. بنابراین عموماً سطح صاف و صیقلی اما لبه‌های تند و گوشه‌های تیزی دارند.
در هنگام خرید مصالح ساختمانی حتماً به نوع دانه‌های شن و ماسه توجه کنید. انتخاب شما در کیفیت نهایی ملات و یا بتن کاملاً تأثیرگذار است. به عنوان مثال دانه‌های شن و ماسه طبیعی با ظاهر صاف و صیقلی اصطکاک کمی نسبت ‌به یکدیگر دارند. بنابراین مناسب تولید بتن‌های روان خصوصاً پروژه‌های شاتکریت هستند. در مقابل، اصطکاک میان خرده سنگ‌های شن و ماسه شکسته بسیار زیاد است. این نوع شن و ماسه مناسب ساخت بستر در پروژه‌های راه‌سازی هستند. برای کسب اطلاعات کامل‌تر می‌توانید استاندارد شماره ۴۹۷۷ از استانداردهای ملی ایران را مطالعه فرمایید.

راهنمای خرید شن و ماسه


مقدار رطوبت خرده سنگ‌ها را بررسی کنید


در هنگام خرید شن و ماسه حتماً از مقدار حجم رطوبت داخل سنگدانه‌ها اطلاع داشته باشید. این نکته در چگونگی تولید بتن و رعایت نسبت آب به سیمان از اهمیت بالایی برخوردار است. از نگاه کلی، هر مقدار رطوبت موجود در شن و ماسه، باعث افزایش نسبت آب در تولید بتن و یا ملات‌های ساختمانی می‌شود. این در حالی است که باید در مراحل ساخت بتن نسبت آب را با توجه به مقدار رطوبت شن و ماسه تنظیم کنید.
رطوبت موجود در خرده سنگ‌های شن و ماسه متفاوت است. شن و ماسه خیس دارای حجم آب قابل ‌توجه میان خرده سنگ‌ها هستند؛ اما ممکن است رطوبتی در داخل بافت خرده سنگ‌ها نفوذ نکرده باشد. در مقابل، شن و ماسه اشباع وجود دارد که در آنها حجم آب قابل ‌توجهی در بافت اسفنجی خرده سنگ‌ها نفوذ کرده ‌است. بررسی جزئیات رطوبت در شن و ماسه بسیار گسترده است و برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می‌کنیم که استاندارد شماره ۴۹۸۳ از استانداردهای ملی ایران را مطالعه فرمایید.


درصد توده های خاکی در ماسه طبیعی را بررسی کنید


بررسی مقدار کلوخه‌های خاکی و یا مواد آلی در میان خرده سنگ‌های شن و ماسه از دیگر نکات کلیدی در راهنمای خرید شن و ماسه است. این نکته آنچنان مهم است که در کیفیت و استحکام بتن و حتی ملات سیمان کاملاً تأثیرگذار است. در برداشت طبیعی خرده سنگ‌ها و حتی خرد کردن قلوه سنگ‌ها در کارخانه‌ها مقدار قابل ‌توجه خاک و یا مواد آلی وجود دارد. این توده‌های خاکی در میان خرده سنگ‌های شن و ماسه نیز حضور دارند و مانع از احاطه شدن کامل ملات سیمان حین تولید بتن می‌شوند. اگر چه در برخی از کاربردها وجود توده‌های خاکی مفید است؛ اما به یقین مناسب تولید بتن نیست و به‌ شدت از کیفیت و استحکام بتن و حتی ملات های ساختمانی می‌کاهد.


شن و ماسه شسته یا دوبار شور چه هستند؟


در نگاه کلی حجم توده‌های خاکی شن و ماسه شکسته بسیار کمتر از شن و ماسه طبیعی است؛ اما حتی در مراحل خرد کردن خرده سنگ‌ها نیز با لایه‌های نازک خاک روبه‌رو هستیم. برای حل این مشکل از تکنیک شستشوی مصالح ساختمانی استفاده می‌کنند. در این روش دستگاه‌های مخصوص برای شستن خرده سنگ‌ها و زدودن لایه‌های خاکی و مواد آلی طراحی ‌شده است. شن و ماسه تهیه‌ شده را شن و ماسه شسته معرفی می‌کنند. البته در مواردی برای اطمینان از کیفیت مطلوب و درجه خلوص بالا توده‌های سنگی حجم شن و ماسه را دوبار می شویند که به آن شن و ماسه دوبار شور می‌گویند. در هنگام خرید شن و ماسه حتماً به درصد کلوخه‌های خاکی توجه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر نیز می‌توانید استاندارد شماره ۴۹۷۸ و ۴۹۷۹ از استاندارد ملی ایران را مطالعه فرمایید.


اطلاعات تکمیلی برای ارزیابی سطح کیفی شن و ماسه


برای مصارف عادی از قبیل تهیه ملات‌های سیمانی و یا تولید بتن‌های معمولی اطلاع از نوع دانه‌بندی، درصد رطوبت و مقدار خاک مجاز موجود در توده‌های سنگی کافی است. معمولاً در فعالیت‌های عادی ساختمان‌سازی با چالش‌های جدی روبه‌رو نیستیم که ما را مجبور به بررسی دقیق‌تر و مهندسی شده انواع شن و ماسه نماید. اما برای مصارف خاص و تولید بتن‌های تخصصی لازم است تا بررسی‌های دقیق‌تری را انجام دهید. برای تمامی این فاکتورها استانداردهای جامع ملی ایران تدوین شده ‌است. برخی از این اطلاعات تکمیلی برای ارزیابی سطح کیفی و کمی شن و ماسه حین خرید مصالح ساختمانی به قرار زیر هستند:
•    بررسی مقاومت خرده سنگ‌های شن و ماسه: این ارزیابی برای تعیین قابلیت‌های شن و ماسه در تولید بتن‌های سنگین صورت می‌گیرد. برای این منظور می‌توانید به اطلاعات درج شده در استاندارد شماره ۴۴۸ رجوع کنید.
•    بررسی سطح سلامت سنگدانه‌ها: در این ارزیابی قرار است تا مقدار محلول سولفات سدیم و یا منیزیم موجود در خرده سنگ‌ها را بررسی کنیم. اهمیت این نکته در مقاوم شدن ساختار نهایی بتن است. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مفاد درج شده در استاندارد شماره ۴۴۹ را مطالعه کنید.
•    بررسی مقدار نمک‌های کلریدی محلول در آب: این ارزیابی برای تولید بتن آرمه از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا وجود نمک‌های کلریدی شن و ماسه قابلیت واکنش‌پذیری با میلگردها را دارد که در نهایت مستعد تخریب آرماتور بتن مسلح هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می‌کنیم که استاندارد ۷۱۴۷ را مطالعه فرمایید.

قیمت شن و ماسه


توصیه‌هایی برای خرید شن و ماسه


در هر مرحله از فعالیت‌های ساختمانی و حتی هر نوع پروژه عمرانی به حجم قابل ‌توجه از انواع شن و ماسه نیاز دارید. شن و ماسه بالغ بر ۷۰ درصد حجم بتن را تشکیل می‌دهند و در قابلیت پرکنندگی و استحکام بتن کاملاً تأثیرگذار هستند. اما تنها زمانی از این ویژگی‌های مثبت برخوردار هستید که با بررسی دقیق شرایط پروژه و ارزیابی کیفی محصولات برای خرید شن و ماسه اقدام کنید.
نکات خرید شن و ماسه گسترده است و بخش بزرگی از آن به تجربه شما در دنیای ساختمان‌سازی گره خورده است که در هر مرحله و با هر نوع تجربه لازم است تا این محصولات را از نظر کیفی مطابق با استانداردهای ملی ایران مطابقت دهید. در این مقاله به نکته‌هایی جامع از راهنمای خرید شن و ماسه اشاره کرده‌ایم. اما قاعدتاً ماجرای ارزیابی کیفی این مصالح ساختمانی ویژگی‌های بسیار گسترده‌تری دارد. رجوع به استانداردها راهنمای مطمئن و اثبات شده برای کسب اطلاعات کافی شما است.
همچنین برای خرید آنلاین شن و ماسه می‌توانید از خدمات تخصصی گروه مت سل استفاده کنید. مت سل موتور جستجوی آنلاین مصالح ساختمانی در سراسر ایران است که با هدف ارتباط پایدار میان مصرف‌کنندگان و بهترین تولیدکنندگان انواع مصالح ساختمانی فعالیت می‌کند. در مت سل می‌توانید با مقایسه محصولات و بررسی لیست قیمت شن و ماسه برای انتخاب مناسب و خرید با کیفیت مرغوب از بهترین تولیدکنندگان اقدام کنید.
 

هنگام خرید شن و ماسه به چه نکاتی توجه کنیم؟

شن و ماسه کاربردی‌ترین مصالح ساختمانی هستند و برای تهیه هر نوع ملات سیمانی و یا ساخت هر نوع بتن به ترکیب هدفمندی از این خرده سنگ‌ها نیاز دارید. اما انواع شن و ماسه در دانه‌بندی های متفاوت تولید می‌شوند و جنس سنگ آنها نیز تفاوت‌های آشکاری دارد. در این ‌میان با فاکتورهای گوناگون از قبیل شکل خرده سنگ‌ها، درصد خاک و مقدار رطوبت و... در هنگام خرید شن و ماسه روبه‌رو هستیم. با این ‌وجود مهمترین نکات هنگام خرید شن و ماسه چه هستند؟
اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم، راهنمای خرید شن و ماسه ماجرای ساده‌ای است و به اندک بررسی جزئیات و مهارت شما در ارزیابی خرده سنگ‌ها و همچنین توانایی شما برای شناسایی نیاز پروژه بستگی دارد. برای خرید شن و ماسه با دو رویکرد کلی روبرو هستیم. اول آنکه برای پروژه پیش رو و تولید بتن و یا ملات به چه نوع شن و ماسه نیاز دارید؟ دوم اینکه چگونه محصول مورد نظر خود را از میان شن و ماسه عرضه ‌شده توسط تولیدکنندگان پیدا کنیم؟ در این مقاله از مت سل موتور جستجوی تخصصی و خرید آنلاین مصالح ساختمانی نیز قرار است تا به کلیاتی از راهنمای خرید شن و ماسه بپردازیم. اگر قصد خرید بتن آماده دارید می‌توانید از طریق مت سل اقدام کنید.

نکات خرید شن و ماسه


با مفهوم تناژ در خرید شن و ماسه آشنا شوید


قبل ‌از آنکه وارد بحث‌های فنی شویم و بخواهیم تا این خرده سنگ‌ها را از نظر فیزیکی و کاربردی بررسی کنیم، بهتر است تا اندک اطلاعی از روش فروش و عرضه آنها در سطح معادن تا پروژه‌های ساختمانی داشته باشید.
انواع شن و ماسه را با واحد تن می‌فروشند و برای وزن کشی نیز از ترازوهای بسیار بزرگ با عنوان باسکول استفاده می‌کنند. روش کار به این شکل است که در معدن کامیون‌ها را پس ‌از بارگیری وزن می‌کنند. از آنجا که وزن کامیون خالی را از قبل انجام داده‌اند، حالا می‌توانیم مقدار تناژ شن و ماسه بارگیری شده را محاسبه کنیم.
اما نکته‌ای که باید توجه کنید، نوع تنظیم بارنامه کامیون‌ها پس ‌از تحویل شن و ماسه است. در همه معادن باسکول وجود دارد و باید بارنامه کامیون نیز مطابق با برگه تنظیم شده باسکول همان معدن باشد. این بدان معنی است که در هنگام خرید شن و ماسه برگه بارنامه را دقیق بررسی کنید و مطمئن شوید که کامیون در همان معدن عرضه شن و ماسه وزن‌کشی شده ‌است. هر نوع بارنامه از باسکولی غیر از باسکول معدن محل بارگیری اعتبار لازم را ندارد و احتمالا تقلبی مثلاً ثبت غیرواقعی وزن صورت ‌گرفته است.


از نیاز خود در پروژه اطلاع دارید؟


برای خرید شن و ماسه اولین قدم بررسی شرایط پروژه است. شما برای تولید هر نوع ملات ساختمانی در دیوارچینی، سنگ‌کاری، کاشی زنی و... به خرید شن و ماسه نیاز دارید. در عین ‌حال انواع شن و ماسه مصالح پایه برای تولید بتن هستند. اما رویکرد استفاده از انواع این مصالح در پروژه‌های ساختمانی متفاوت است.
قاعدتاً شن و ماسه مورد نیاز بتن‌سازی تفاوت کلی با شن و ماسه مورد نیاز دیوارچینی دارد. معمولاً از درصد شن بیشتر به نسبت ماسه برای تولید بتن‌های سنگین استفاده می‌کنند که در همین مراحل بتن‌سازی نیز با تکنیک‌های متفاوتی روبه‌رو هستیم. به ‌عنوان مثال بتن پروژه‌های شاتکریت (بتن پاشی) باید سبک، روان و چسبنده باشد. لذا به درصد ماسه بیشتری نیاز داریم. حتی نوع ملات‌ها در دیوارچینی تا کاشی‌کاری و... نیز متفاوت هستند. تفاوت‌هایی که نوع نیاز ما برای خرید مصالح ساختمانی را تعیین می‌کند. در هنگام خرید شن و ماسه حتماً شرایط پروژه را بررسی کنید و سعی کنید تا با معیارهای مهندسی شده برای انتخاب مصالح ساختمانی مناسب اقدام کنید.


نکته‌هایی برای بررسی کیفیت و کارایی شن و ماسه


در این مطلب قرار است تا به کلیاتی از راهنمای خرید شن و ماسه بپردازیم. با فرض اینکه نوع نیاز خود را شناسایی کرده‌اید و دقیقاً می‌دانید که در محل پروژه به چه نوع شن و ماسه نیاز دارید، وقت آن است که راهی بازار خرید مصالح ساختمانی شوید و محصولات مختلف را ارزیابی کنید. قاعدتاً در این مسیر با طیف گسترده از انواع شن و ماسه روبه‌رو هستید. بنابراین به معیارهایی برای ارزیابی کیفی و کمی آنها نیاز دارید. این معیارها به قرار زیر هستند.

انواع مصالح ساختمانی


نوع دانه‌بندی شن و یا ماسه را بررسی کنید


منظور از دانه‌بندی قطر خرده سنگ‌ها در توده شن و یا ماسه است. اولین نکته یکدست بودن دانه‌بندی شن و یا ماسه است. محموله ها که در آنها از دانه‌ها با قطرهای گوناگون وجود دارد و اصطلاحاً خرده سنگ‌ها یکدست نیستند، کارایی خاصی هم ندارد.
شن و یا ماسه با دانه بندی غیر یکدست کاربردی نیست و کیفیت تولید بتن و یا ملات را به ‌شدت کاهش می‌دهد. در محل معادن و یا کارخانه‌های تولید مصالح ساختمانی از انواع سرند و الک‌های صنعتی برای دانه بندی شن و ماسه استفاده می‌کنند. برای این منظور مرجع کاملی از استانداردها برای چگونگی دانه‌بندی شن و ماسه تدوین شده ‌است. استاندارد ۳۰۲ ملی ایران برای بررسی انواع ویژگی‌ها و چگونگی دانه‌بندی شن و ماسه تنظیم شده ‌است. به ‌طور کلی به خرده سنگ‌ها با قطر بزرگتر از ۲ میلی‌متر اصطلاحاً شن و به خرده سنگ‌ها در محدوده 0.02 الی ۲ میلی‌متر اصطلاحاً ماسه می‌گویند. در هنگام خرید شن و ماسه دقت کنید که قطر سنگدانه‌ها یکدست باشد و نوع دانه‌بندی نیز با توجه به استاندارد ملی ایران در انواع شن و یا انواع ماسه صورت ‌گرفته باشد.


انواع شن و ماسه را بررسی کنید


انواع شن و ماسه را براساس شکل ظاهری و یا بهتر بگوییم نوع فرایند تولید و روش استخراج آنها دسته‌بندی می‌کنند. بر این اساس حداقل ۳ نوع شن و ماسه وجود دارد:
•    شن و ماسه طبیعی: خرده سنگ‌هایی هستند که به شکل طبیعی در معادن و یا ساحل رودخانه‌ها و جلگه‌های آبرفتی تهیه می‌شوند. این نوع شن و ماسه دارای خرده سنگ‌های گرد گوشه با ظاهر صیقلی هستند.
•    شن و ماسه شکسته: خرده سنگ‌ها محصول تولیدات کارخانه‌ای هستند. در محل کارخانه قلوه‌سنگ‌های بزرگ را در دستگاه‌های سنگ‌شکن تا اندازه دانه‌های شن و یا ماسه خرد می‌کنند. این نوع دارای دانه‌ها با لبه‌های تیز و زوایای تندی هستند.
•    شن و ماسه مخلوط: محصول خرد شدن قلوه سنگ‌های طبیعی هستند. بنابراین عموماً سطح صاف و صیقلی اما لبه‌های تند و گوشه‌های تیزی دارند.
در هنگام خرید مصالح ساختمانی حتماً به نوع دانه‌های شن و ماسه توجه کنید. انتخاب شما در کیفیت نهایی ملات و یا بتن کاملاً تأثیرگذار است. به عنوان مثال دانه‌های شن و ماسه طبیعی با ظاهر صاف و صیقلی اصطکاک کمی نسبت ‌به یکدیگر دارند. بنابراین مناسب تولید بتن‌های روان خصوصاً پروژه‌های شاتکریت هستند. در مقابل، اصطکاک میان خرده سنگ‌های شن و ماسه شکسته بسیار زیاد است. این نوع شن و ماسه مناسب ساخت بستر در پروژه‌های راه‌سازی هستند. برای کسب اطلاعات کامل‌تر می‌توانید استاندارد شماره ۴۹۷۷ از استانداردهای ملی ایران را مطالعه فرمایید.

راهنمای خرید شن و ماسه


مقدار رطوبت خرده سنگ‌ها را بررسی کنید


در هنگام خرید شن و ماسه حتماً از مقدار حجم رطوبت داخل سنگدانه‌ها اطلاع داشته باشید. این نکته در چگونگی تولید بتن و رعایت نسبت آب به سیمان از اهمیت بالایی برخوردار است. از نگاه کلی، هر مقدار رطوبت موجود در شن و ماسه، باعث افزایش نسبت آب در تولید بتن و یا ملات‌های ساختمانی می‌شود. این در حالی است که باید در مراحل ساخت بتن نسبت آب را با توجه به مقدار رطوبت شن و ماسه تنظیم کنید.
رطوبت موجود در خرده سنگ‌های شن و ماسه متفاوت است. شن و ماسه خیس دارای حجم آب قابل ‌توجه میان خرده سنگ‌ها هستند؛ اما ممکن است رطوبتی در داخل بافت خرده سنگ‌ها نفوذ نکرده باشد. در مقابل، شن و ماسه اشباع وجود دارد که در آنها حجم آب قابل ‌توجهی در بافت اسفنجی خرده سنگ‌ها نفوذ کرده ‌است. بررسی جزئیات رطوبت در شن و ماسه بسیار گسترده است و برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می‌کنیم که استاندارد شماره ۴۹۸۳ از استانداردهای ملی ایران را مطالعه فرمایید.


درصد توده های خاکی در ماسه طبیعی را بررسی کنید


بررسی مقدار کلوخه‌های خاکی و یا مواد آلی در میان خرده سنگ‌های شن و ماسه از دیگر نکات کلیدی در راهنمای خرید شن و ماسه است. این نکته آنچنان مهم است که در کیفیت و استحکام بتن و حتی ملات سیمان کاملاً تأثیرگذار است. در برداشت طبیعی خرده سنگ‌ها و حتی خرد کردن قلوه سنگ‌ها در کارخانه‌ها مقدار قابل ‌توجه خاک و یا مواد آلی وجود دارد. این توده‌های خاکی در میان خرده سنگ‌های شن و ماسه نیز حضور دارند و مانع از احاطه شدن کامل ملات سیمان حین تولید بتن می‌شوند. اگر چه در برخی از کاربردها وجود توده‌های خاکی مفید است؛ اما به یقین مناسب تولید بتن نیست و به‌ شدت از کیفیت و استحکام بتن و حتی ملات های ساختمانی می‌کاهد.


شن و ماسه شسته یا دوبار شور چه هستند؟


در نگاه کلی حجم توده‌های خاکی شن و ماسه شکسته بسیار کمتر از شن و ماسه طبیعی است؛ اما حتی در مراحل خرد کردن خرده سنگ‌ها نیز با لایه‌های نازک خاک روبه‌رو هستیم. برای حل این مشکل از تکنیک شستشوی مصالح ساختمانی استفاده می‌کنند. در این روش دستگاه‌های مخصوص برای شستن خرده سنگ‌ها و زدودن لایه‌های خاکی و مواد آلی طراحی ‌شده است. شن و ماسه تهیه‌ شده را شن و ماسه شسته معرفی می‌کنند. البته در مواردی برای اطمینان از کیفیت مطلوب و درجه خلوص بالا توده‌های سنگی حجم شن و ماسه را دوبار می شویند که به آن شن و ماسه دوبار شور می‌گویند. در هنگام خرید شن و ماسه حتماً به درصد کلوخه‌های خاکی توجه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر نیز می‌توانید استاندارد شماره ۴۹۷۸ و ۴۹۷۹ از استاندارد ملی ایران را مطالعه فرمایید.


اطلاعات تکمیلی برای ارزیابی سطح کیفی شن و ماسه


برای مصارف عادی از قبیل تهیه ملات‌های سیمانی و یا تولید بتن‌های معمولی اطلاع از نوع دانه‌بندی، درصد رطوبت و مقدار خاک مجاز موجود در توده‌های سنگی کافی است. معمولاً در فعالیت‌های عادی ساختمان‌سازی با چالش‌های جدی روبه‌رو نیستیم که ما را مجبور به بررسی دقیق‌تر و مهندسی شده انواع شن و ماسه نماید. اما برای مصارف خاص و تولید بتن‌های تخصصی لازم است تا بررسی‌های دقیق‌تری را انجام دهید. برای تمامی این فاکتورها استانداردهای جامع ملی ایران تدوین شده ‌است. برخی از این اطلاعات تکمیلی برای ارزیابی سطح کیفی و کمی شن و ماسه حین خرید مصالح ساختمانی به قرار زیر هستند:
•    بررسی مقاومت خرده سنگ‌های شن و ماسه: این ارزیابی برای تعیین قابلیت‌های شن و ماسه در تولید بتن‌های سنگین صورت می‌گیرد. برای این منظور می‌توانید به اطلاعات درج شده در استاندارد شماره ۴۴۸ رجوع کنید.
•    بررسی سطح سلامت سنگدانه‌ها: در این ارزیابی قرار است تا مقدار محلول سولفات سدیم و یا منیزیم موجود در خرده سنگ‌ها را بررسی کنیم. اهمیت این نکته در مقاوم شدن ساختار نهایی بتن است. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مفاد درج شده در استاندارد شماره ۴۴۹ را مطالعه کنید.
•    بررسی مقدار نمک‌های کلریدی محلول در آب: این ارزیابی برای تولید بتن آرمه از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا وجود نمک‌های کلریدی شن و ماسه قابلیت واکنش‌پذیری با میلگردها را دارد که در نهایت مستعد تخریب آرماتور بتن مسلح هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می‌کنیم که استاندارد ۷۱۴۷ را مطالعه فرمایید.

قیمت شن و ماسه


توصیه‌هایی برای خرید شن و ماسه


در هر مرحله از فعالیت‌های ساختمانی و حتی هر نوع پروژه عمرانی به حجم قابل ‌توجه از انواع شن و ماسه نیاز دارید. شن و ماسه بالغ بر ۷۰ درصد حجم بتن را تشکیل می‌دهند و در قابلیت پرکنندگی و استحکام بتن کاملاً تأثیرگذار هستند. اما تنها زمانی از این ویژگی‌های مثبت برخوردار هستید که با بررسی دقیق شرایط پروژه و ارزیابی کیفی محصولات برای خرید شن و ماسه اقدام کنید.
نکات خرید شن و ماسه گسترده است و بخش بزرگی از آن به تجربه شما در دنیای ساختمان‌سازی گره خورده است که در هر مرحله و با هر نوع تجربه لازم است تا این محصولات را از نظر کیفی مطابق با استانداردهای ملی ایران مطابقت دهید. در این مقاله به نکته‌هایی جامع از راهنمای خرید شن و ماسه اشاره کرده‌ایم. اما قاعدتاً ماجرای ارزیابی کیفی این مصالح ساختمانی ویژگی‌های بسیار گسترده‌تری دارد. رجوع به استانداردها راهنمای مطمئن و اثبات شده برای کسب اطلاعات کافی شما است.
همچنین برای خرید آنلاین شن و ماسه می‌توانید از خدمات تخصصی گروه مت سل استفاده کنید. مت سل موتور جستجوی آنلاین مصالح ساختمانی در سراسر ایران است که با هدف ارتباط پایدار میان مصرف‌کنندگان و بهترین تولیدکنندگان انواع مصالح ساختمانی فعالیت می‌کند. در مت سل می‌توانید با مقایسه محصولات و بررسی لیست قیمت شن و ماسه برای انتخاب مناسب و خرید با کیفیت مرغوب از بهترین تولیدکنندگان اقدام کنید.