محصولات ساختمانی خوب چه ویژگی هایی دارند؟

در مسیر اجرای فعالیت‌های عمرانی با انواع مصالح ساختمانی روبه‌رو هستیم که هر کدام از آنها ویژگی های فیزیکی، شیمیایی منحصر به فردی دارند و برای اهداف گوناگونی استفاده می‌شوند. طیف بزرگی از محصولات ساختمانی حضور دارند که در مرحله ساخت اسکلت و تولید بتن استفاده شده و در ادامه نیز با مراحل دیوار چینی تا نازک‌کاری و... روبه‌رو هستیم. بدون تردید وقتی در فاز عملیاتی پروژه‌های عمرانی هستید  باید تک به تک این مصالح ساختمانی را استفاده کنید؛ اما ویژگی های محصولات ساختمانی خوب چه هستند؟
به یقین نمی‌توانیم همگی مصالح ساختمانی را در یک مبحث بررسی کنیم. در عین ‌حال نمی‌توانیم تنها از یک معیار برای معرفی ویژگی های مصالح ساختمانی خوب صحبت کنیم. در این‌باره با طیف بزرگی از ویژگی های شیمیایی و عملیاتی روبه‌رو هستیم. آنچه مشخص است، کیفیت برتر اصل کلیدی است. اما مهم‌تر از آن، مهارت در استفاده از انواع محصولات ساختمانی خوب برای شرایط تخصصی است. حتی بهترین و مرغوب‌ترین مصالح در صورت کاربرد اشتباه کارایی لازم را ندارند. در این مقاله از مت سل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان به بررسی ویژگی های ایده‌آل محصولات ساختمانی می‌پردازیم. همچنین اگر قصد خرید بتن آماده دارید می‌توانید از طریق مت سل اقدام کنید.

 

مصالح ساختمانی خوب


ویژگی های پایه در تحلیل فنی و عملیاتی محصولات ساختمانی چه هستند؟


اگر چه تنوع محصولات ساختمانی گسترده است؛ اما می‌توانیم همگی آنها را با در نظر گرفتن برخی از ویژگی های پایه بررسی کنیم. این ویژگی‌ها شامل موارد زیر هستند:
•    خواص فیزیکی
•    خواص شیمیایی
•    خواص مکانیکی
•    خواص کاربردی
•    خواص معماری مصالح
•    هزینه‌ها و مسائل اقتصادی
در ادامه به بررسی هر کدام از این ویژگی‌ها برای تحلیل بهترین مصالح ساختمانی می‌پردازیم.

خواص فیزیکی مصالح ساختمانی


به مجموعه ویژگی‌ها از نوع بافت، فرم، اندازه و در کل ابعاد و یا شکل ظاهر هر یک از مصالح ساختمانی گفته می‌شود. در عین ‌حال به بررسی تأثیر مصالح در برابر شرایط فیزیکی از تغییرات محیط نیز می‌پردازد. در کل می‌توانیم خواص فیزیکی محصولات ساختمانی خوب را در موارد زیر دسته‌بندی کنیم:
•    ویژگی های ابعادی: 
هر یک از محصولات ساختمانی را می‌توانیم از نظر برخی خواص مانند ابعاد، جرم مخصوص، جرم مخصوص فضایی، چگالی و یا مقدار تخلخل بررسی نماییم. حتی در کوچکترین خرده سنگ‌های ماسه بادی هم می‌توانیم هر یک از این آیتم‌ها را اندازه‌گیری کنیم. البته ویژگی های ابعادی انواع مصالح ساختمانی با یکدیگر متفاوت هستند؛ اما نکته کلیدی در یکدست بودن مصالح ساختمانی است. بهره‌مندی از فرم یکدست در دانه‌بندی مصالح و یا بافت ساخت محصولات از ویژگی های محصولات ساختمانی ایده‌آل است. این بدان معنی است که تمامی بافت و یا اجزاء مصالح مثلاً تمامی دانه‌های کوچک ماسه از نظر شکل ظاهری، وزن حجمی و چگالی یکسان باشند.
•    تأثیرپذیری از شرایط محیطی: 
منظور از شرایط محیطی هر نوع تغییرات جوی مانند جریان آب و یا رطوبت و تأثیر آن بر مصالح ساختمانی است. در این‌باره برخی آزمایش‌ها انجام ‌شده و یکسری اطلاعات فنی از قبیل مقدار قابلیت جذب آب، ضریب نرمی، ضریب خشک شدن، مقدار مقاومت در برابر تغییرات رطوبتی محیط، درصد عدم نفوذناپذیری آب، درجه تحمل تنش‌های دمایی، مقاومت در برابر پدیده‌های سخت مانند یخبندان و حتی درصد تعریق به ‌دست می‌آید. این اطلاعات خیلی کلی هستند و نشان می‌دهند که محصولات ساختمانی مورد نظر ما تا چه اندازه در مقابل شرایط متغیر و یا نامساعد جوی مقاومت می‌کنند. بررسی ویژگی های مصالح ساختمانی ایده‌آل در این‌باره بسیار گسترده است؛ اما در کل بهترین مصالح آنها هستند که در مواجهه دائمی با آب و رطوبت و یا تغییرات دما کمترین تنش را داشته و کمترین تخریب و یا تغییر را تجربه کنند.
•    تأثیرپذیری در مواجهه با حرارت‌های بالا و ناگهانی: 
ویژگی های حرارتی محصولات ساختمانی را در دسته‌بندی خصوصیات فیزیکی آنها و کاملاً مستقل از دیگر مؤلفه‌ها بررسی می‌کنند. این حرارت بالا و ناگهانی می‌تواند آتش‌سوزی ساختمان باشد. در این ‌صورت آیا محصولات ساختمانی مورد نظر می‌توانند در مقابل تنش حرارتی ایجاد شده مقاومت کنند؟ برای بررسی این موضوع نیز جمع کاملی از آزمایش‌ها و متغیرها را معرفی کرده‌اند. از قبیل ضریب هدایت حرارتی، خاصیت انعکاس حرارتی، درصد غبارگیری سطحی، مقدار جذب و یا انتشار حرارت سطحی، مقدار گرمای ویژه، مقدار ظرفیت حرارتی، درصد مقاومت و پایداری در مواجهه با آتش، درجه مقاومت در برابر متلاشی شدن و ضریب انبساط و انقباض حرارتی هستند. در این‌باره نیز با مؤلفه‌های گوناگون روبرو هستیم؛ اما در کل بهترین محصولات ساختمانی آنها هستند که ضریب انبساط و یا انقباض آنها ناچیز است و در مقابل تنش‌های حرارتی مانند آتش‌سوزی به‌ سادگی متلاشی نمی‌شوند. در عین ‌حال مقدار انتشار حرارت آنها ناچیز باشد.

•    تأثیرپذیری در مقابل نور و یا الکتریسیته: 
تابش نور خورشید و یا جریان الکتریکی از دیگر فاکتورهای فیزیکی هستند که می‌توانند بر مقاومت، کارایی، شکل‌پذیری و در کل خواص محصولات ساختمانی تأثیرگذار باشند. برای بررسی تأثیر نور خصوصاً تابش آفتاب بحث جامعی مطرح است که با موضوعاتی مانند مقدار قابلیت جذب و یا انعکاس نور، توانایی عبور نور و... در ارتباط است و در کل سعی داریم تا درجه مقاومت مصالح ساختمانی در برابر تابش تند آفتاب را بررسی کنیم. قاعدتاً بهترین مصالح ساختمانی آنهایی هستند که درصد جذب نور کمی داشته و خیلی دیر تحت تأثیر قدرت مخرب آن قرار می‌گیرند. در مورد جریان الکتریکی نیز با بحث‌های دیگری روبه‌رو هستیم. البته به ‌ظاهر این موضوع چندان جدی نیست. اما قطعاً برای ساخت سازه‌ها تحت تأثیر جریان‌های ولتاژ بالا مثلاً سازه نیروگاهی، پتروشیمی، پست‌های فشارقوی، سدها و... باید مطالعات دقیق در مورد تأثیر متقابل الکتریسیته بر مصالح صورت بگیرد.
•    مقاومت صوتی محصولات ساختمانی: 
نفوذپذیری امواج صوتی از دیگر بحث‌های جامع ویژگی های فیزیکی است که حالا در ساخت بناهای مسکونی و اداری کاملاً مورد توجه است. در ساختمان‌سازی شهرهای شلوغ بهره‌مندی از مصالح ساختمانی که کمترین عبور صوت را دارند و به نوعی عایق صوتی محسوب می‌شوند، اهمیت بالایی نیز دارد. برای بررسی این موضوع نیز به بحث‌هایی از قبیل تأثیر متقابل صوت بر مصالح، مقدار جذب و یا انعکاس صوت، نوع عکس‌العمل محصولات در مواجهه با صوت ضربه‌ای و یا صوت هوایی و... پرداخته می‌شود. در کل اگر آکوستیک بودن سازه اهمیت داشته باشد، این بند از ویژگی های فیزیکی تبدیل به یکی از مهمترین مؤلفه‌ها در ویژگی های ایده‌آل محصولات ساختمانی است.

محصولات ساختمانی خوب

خواص شیمیایی مصالح ساختمانی


بررسی خواص شیمیایی از بحث‌های اصلی در تحلیل ویژگی های مصالح ساختمانی است. به ‌سادگی نمی‌توانیم تمامی مصالح را در یک فرمول‌بندی کلی قرار داده و یک دسته‌بندی جامع از تأثیرات شیمیایی را معرفی کنیم. در واقع بحث اصلی ما مقدار تأثیرپذیری و یا بهتر بگوییم مقدار تخریب محصولات در اثر مواجه شدن با تهاجم‌های شیمیایی است.
در اولین قدم باید موضوع تهاجم شیمیایی را شفاف کنیم. مثلاً در تحلیل خواص شیمیایی از مقابله مصالح با اثر اسیدها، گازها، بازها و یا محلول‌های نمکی و... صحبت می‌کنیم؛ اما آیا منظور ما این است که مثلاً نوعی اسید بر روی بدنه سازه پاشیده شده است؟ قاعدتاً این‌طور نیست. بلکه از تأثیر هر چند ناچیز اما طولانی ‌مدت محیط‌های نامساعد شیمیایی بر مصالح و محصولات ساختمانی صحبت می‌کنیم.
محیط اسیدی می‌تواند جریان آب‌های معدنی و یا واکنش‌های محیطی باشد. حتی هوای محیط می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد محیط‌های اسیدی، بازی و... شود. در این ‌میان محلول‌های نمکی حضور دارند که در مواجهه سازه با بسترهای خاکی و یا جریان‌های آبی ایجاد می‌شوند. به ‌عنوان مثال می‌توانیم از تقابل مخرب واکنش کاتدی در سازه‌های آبی دریایی صحبت کنیم.
بهترین مصالح ساختمانی آنهایی هستند که کمترین تأثیر را از شرایط شیمیایی محیط دارند؛ اما بهترین راهکار استفاده مناسب از مصالح در محیط‌های متغیر شیمیایی است. به ‌این ‌ترتیب لزوماً هر مصالحی که در یک پروژه نامناسب است، ممکن است در یک پروژه دیگر تبدیل به عنصری کلیدی شود.


خواص و ویژگی های مکانیکی مصالح ساختمانی


خواص مکانیکی از مهمترین فاکتورها برای بررسی ویژگی های محصولات ساختمانی خوب هستند. در واقع مهندسین برای تولید انواع بتن و یا تهیه انواع ملات و حتی چگونگی اجرای سازه برای رسیدن به برخی خصوصیات تعیین ‌شده مثلاً مقاومت فشاری و یا کشش کلی سازه به ویژگی های مکانیکی محصولات ساختمانی توجه می‌کنند. این ویژگی های مکانیکی نیز متنوع هستند که به‌ قرار زیر آنها را دسته‌بندی می‌کنیم:
•    مقاومت محصولات: به مقدار توانایی محصولات ساختمانی برای مقابله با بارهای دینامیکی و استاتیکی در مرز گسیختگی گفته می‌شود. هر اندازه مقاومت محصولات بالاتر باشد، برای ساخت سازه‌های سنگین و بزرگ مناسب‌تر هستند. قاعدتاً بهترین مصالح ساختمانی بالاترین مقاومت را دارند؛ اما این ویژگی همه ماجرا نیست.
•    سختی محصولات: سختی مقدار پایداری محصولات ساختمانی در برابر عوامل مخرب محیطی است. مثلاً پایداری در برابر بارهای سایشی و یا بارهای خراش دهنده مقدار سختی مصالح را تعیین می‌کند. توجه داشته باشید که سختی فاکتور متفاوتی از مقاومت است و به ‌تنهایی از فاکتورهای کلیدی در تعیین ویژگی های مصالح ساختمانی بررسی می‌شود.
•    تغییر شکل محصولات: هر عضو سازه‌ای ممکن است که تحت تأثیر بارهای سنگین دینامیکی و یا استاتیکی تغییر شکل دهد. این تغییر شکل می‌تواند بسیار جزئی مثلاً در حد یک کمانش کوچک باشد؛ اما تأثیر مخرب در سازه دارد. زیرا از مقدار پایداری سازه به ‌شدت کاسته می‌شود. از این ‌رو تمامی انواع محصولات ساختمانی از قبیل انواع بلوک، انواع سنگ‌ها و یا دال‌ها و تیرها و ستون‌ها و... را از نظر حداکثر پایداری بدون تغییر شکل مکانیکی بررسی می‌کنند. به ‌این ‌ترتیب بهترین محصولات ساختمانی آنهایی هستند که در بازه گسترده از توان‌های متغیر مکانیکی همچنان ساختار خود را حفظ کرده باشند.


خواص و ویژگی های کاربردی محصولات ساختمانی


کاربردی بودن از بحث‌های جدی در تحلیل و ارزیابی انواع مصالح و یا محصولات ساختمانی است. البته همه مصالح و یا محصولات به‌ هر حال با هدف کاربردی طراحی شده‌اند؛ اما لزوماً نمی‌توانیم از هر نوع محصول در هر نوع پروژه عمرانی استفاده کنیم.
در بحث کاربردی با ویژگی های متعددی در بررسی انواع مصالح ساختمانی روبه‌رو هستیم که شامل ابعاد و اندازه، شرایط حمل‌ونقل، چگونگی نصب در سیستم‌های مختلف ساختمانی، سازگاری مصالح در کنار هم و حتی امکان تولید آنها در محیط کارگاه می‌شود. بهترین مصالح ساختمانی لزوماً گران‌ترین و یا مرغوب‌ترین آنها نیست؛ بلکه مصالحی است که از نظر کاربردی با ویژگی های حاکم بر پروژه و سازه شما سازگار باشد.

ویژگی های مصالح ساختمانی


ویژگی های معماری محصولات ساختمانی


در بررسی و خرید مصالح ساختمانی باید به نکاتی از اهمیت معماری سازه نیز توجه کنید. وقتی در طراحی سازه به ایجاد معماری خاص مثلاً اجرای سبک کلاسیک یا مدرن و حتی سنتی فکر می‌کنید، قطعاً به خرید محصولات ساختمانی بر پایه الزامات طراحی خود نیاز دارید. ویژگی های محصولات ساختمانی باید با معیارهای حاکم بر طرح معمارانه سازه هماهنگی داشته باشد. قاعدتاً با این نگاه بهترین مصالح ساختمانی در ساختمان‌های کلاسیک با ساختمان‌ها با معماری بومی و یا سنتی متفاوت است.


هزینه تأمین محصولات و مصالح ساختمانی


بهترین مصالح ساختمانی جدا از بحث‌های کلیدی از نظر خواص فیزیکی و یا شیمیایی و حتی کاربردی و... آنهایی هستند که از نظر تامین منابع مالی مناسب پروژه شما باشند. در مورد هزینه‌ها و مسائل اقتصادی شاید به همان نگاه قدیمی و نخ‌نما بیاندیشید که لزوماً بهترین مصالح گران‌ترین آنها هستند؛ اما توصیه می‌کنیم که نگاه خود را فنی‌تر کرده و موضوع هزینه تأمین مصالح را با دیدگاه‌های عمیق‌تری بررسی کنید. از قبیل:
•    هزینه تأمین و حمل‌ونقل: قطعاً خرید مصالح ساختمانی از فروشگاهی بسیار دورتر از محل پروژه، شما را با چالش‌های جدی هزینه حمل‌ونقل مواجه می‌کند. بهتر است که مصالح مورد نیاز پروژه را از مکانی نزدیک‌تر تهیه کنیم و با روش‌های مدرن‌تر مانند خرید آنلاین مصالح ساختمانی را تجربه کنیم.
•    هزینه‌های مراحل اجرایی: گاهی بخش بزرگی از هزینه‌ها مربوط به مراحل اجرایی محصولات ساختمانی هستند. زمانی ‌که باید برای آماده‌سازی، عمل‌آوری و یا نصب و بهره‌برداری از آنها هزینه‌های اضافی را تقبل کنید.
•    هزینه‌های نگهداری: در خرید محصولات ساختمانی باید آینده‌نگر باشید و از چالش‌های هر محصول در آینده از قبیل هزینه‌های نگهداری، تعمیرات اداری و یا بازدیدها و... اطلاعات لازم را داشته باشید.
•    هزینه‌های انبارداری: آیا شما هم از آن دست پیمانکاران هستید که باور بر اینکه قیمت‌ها تغییر می‌کنند، تمامی مصالح مورد نیاز پروژه‌ها را همان ابتدا تهیه می‌کنند؟ اما آیا در این‌باره به هزینه‌های مربوط به نگهداری و انبارداری فکر کرده‌اید؟ هزینه نگهداری برخی از مصالح بسیار سنگین است و توصیه می‌شود که آنها را در مرحله اجرایی تهیه کنید.
•    عمر مفید محصولات ساختمانی: در هنگام خرید محصولات ساختمانی حتماً به عمر مفید آنها توجه کنید. بهترین محصولات ساختمانی آنهایی هستند که طول عمر مفید بالایی داشته و از نظر مدت زمان بهره‌برداری در ساختمان منجر به کاهش هزینه‌ها خواهند شد.

ویژگی های محصولات ساختمانی

توصیه‌هایی برای انتخاب و خرید بهترین مصالح ساختمانی


در بحثی جامع از تمامی ویژگی های مصالح ساختمانی صحبت کردیم و آنها را از نظر بحث‌های فیزیکی، شیمیایی، کاربردی و حتی هزینه و... به چالش کشیدیم؛ اما در این ‌میان بهترین محصولات ساختمانی کدام‌اند؟ قاعدتاً قید به واژه بهترین بودن یک موضوع نسبی است و نمی‌توانیم صرفاً یک محصول و یا یک مصالح را در جایگاه ایده‌آل قرار دهیم؛ زیرا کاربردها در مراحل ساختمان سازی متفاوت هستند و لزوماً محصولی که جایی عملی است، ممکن است در پروژه‌ای دیگر کارایی مفیدی نداشته باشد.
توصیه می‌کنیم که در خرید مصالح ساختمانی، پروژه محور باشید و این محصولات با توجه به نیاز پروژه خود تهیه کنید. به ‌این ‌ترتیب مطمئن هستید که پروژه شما در بهترین شرایط اجرا قرار دارد. همچنین برای تهیه بهترین محصولات ساختمانی به بازاری معتبر از برترین تولیدکنندگان این صنعت نیز نیازمند هستید. برای این منظور می‌توانید خرید آنلاین محصولات ساختمانی را از مت سل تجربه کنید. مت سل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان است که با هدف ارتباط میان مصرف‌‌کننده نهایی و تولیدکننده اصلی بازار فعالیت می‌کند. در مت سل به طیف بزرگی از بهترین تولیدکننده مصالح ساختمانی دسترسی دارید و قادر هستید تا با مقایسه قیمت‌ها از خدمات آنلاین و تحویل محصول در مدت زمان کوتاه بهره‌مند شوید.
 

محصولات ساختمانی خوب چه ویژگی هایی دارند؟

در مسیر اجرای فعالیت‌های عمرانی با انواع مصالح ساختمانی روبه‌رو هستیم که هر کدام از آنها ویژگی های فیزیکی، شیمیایی منحصر به فردی دارند و برای اهداف گوناگونی استفاده می‌شوند. طیف بزرگی از محصولات ساختمانی حضور دارند که در مرحله ساخت اسکلت و تولید بتن استفاده شده و در ادامه نیز با مراحل دیوار چینی تا نازک‌کاری و... روبه‌رو هستیم. بدون تردید وقتی در فاز عملیاتی پروژه‌های عمرانی هستید  باید تک به تک این مصالح ساختمانی را استفاده کنید؛ اما ویژگی های محصولات ساختمانی خوب چه هستند؟
به یقین نمی‌توانیم همگی مصالح ساختمانی را در یک مبحث بررسی کنیم. در عین ‌حال نمی‌توانیم تنها از یک معیار برای معرفی ویژگی های مصالح ساختمانی خوب صحبت کنیم. در این‌باره با طیف بزرگی از ویژگی های شیمیایی و عملیاتی روبه‌رو هستیم. آنچه مشخص است، کیفیت برتر اصل کلیدی است. اما مهم‌تر از آن، مهارت در استفاده از انواع محصولات ساختمانی خوب برای شرایط تخصصی است. حتی بهترین و مرغوب‌ترین مصالح در صورت کاربرد اشتباه کارایی لازم را ندارند. در این مقاله از مت سل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان به بررسی ویژگی های ایده‌آل محصولات ساختمانی می‌پردازیم. همچنین اگر قصد خرید بتن آماده دارید می‌توانید از طریق مت سل اقدام کنید.

 

مصالح ساختمانی خوب


ویژگی های پایه در تحلیل فنی و عملیاتی محصولات ساختمانی چه هستند؟


اگر چه تنوع محصولات ساختمانی گسترده است؛ اما می‌توانیم همگی آنها را با در نظر گرفتن برخی از ویژگی های پایه بررسی کنیم. این ویژگی‌ها شامل موارد زیر هستند:
•    خواص فیزیکی
•    خواص شیمیایی
•    خواص مکانیکی
•    خواص کاربردی
•    خواص معماری مصالح
•    هزینه‌ها و مسائل اقتصادی
در ادامه به بررسی هر کدام از این ویژگی‌ها برای تحلیل بهترین مصالح ساختمانی می‌پردازیم.

خواص فیزیکی مصالح ساختمانی


به مجموعه ویژگی‌ها از نوع بافت، فرم، اندازه و در کل ابعاد و یا شکل ظاهر هر یک از مصالح ساختمانی گفته می‌شود. در عین ‌حال به بررسی تأثیر مصالح در برابر شرایط فیزیکی از تغییرات محیط نیز می‌پردازد. در کل می‌توانیم خواص فیزیکی محصولات ساختمانی خوب را در موارد زیر دسته‌بندی کنیم:
•    ویژگی های ابعادی: 
هر یک از محصولات ساختمانی را می‌توانیم از نظر برخی خواص مانند ابعاد، جرم مخصوص، جرم مخصوص فضایی، چگالی و یا مقدار تخلخل بررسی نماییم. حتی در کوچکترین خرده سنگ‌های ماسه بادی هم می‌توانیم هر یک از این آیتم‌ها را اندازه‌گیری کنیم. البته ویژگی های ابعادی انواع مصالح ساختمانی با یکدیگر متفاوت هستند؛ اما نکته کلیدی در یکدست بودن مصالح ساختمانی است. بهره‌مندی از فرم یکدست در دانه‌بندی مصالح و یا بافت ساخت محصولات از ویژگی های محصولات ساختمانی ایده‌آل است. این بدان معنی است که تمامی بافت و یا اجزاء مصالح مثلاً تمامی دانه‌های کوچک ماسه از نظر شکل ظاهری، وزن حجمی و چگالی یکسان باشند.
•    تأثیرپذیری از شرایط محیطی: 
منظور از شرایط محیطی هر نوع تغییرات جوی مانند جریان آب و یا رطوبت و تأثیر آن بر مصالح ساختمانی است. در این‌باره برخی آزمایش‌ها انجام ‌شده و یکسری اطلاعات فنی از قبیل مقدار قابلیت جذب آب، ضریب نرمی، ضریب خشک شدن، مقدار مقاومت در برابر تغییرات رطوبتی محیط، درصد عدم نفوذناپذیری آب، درجه تحمل تنش‌های دمایی، مقاومت در برابر پدیده‌های سخت مانند یخبندان و حتی درصد تعریق به ‌دست می‌آید. این اطلاعات خیلی کلی هستند و نشان می‌دهند که محصولات ساختمانی مورد نظر ما تا چه اندازه در مقابل شرایط متغیر و یا نامساعد جوی مقاومت می‌کنند. بررسی ویژگی های مصالح ساختمانی ایده‌آل در این‌باره بسیار گسترده است؛ اما در کل بهترین مصالح آنها هستند که در مواجهه دائمی با آب و رطوبت و یا تغییرات دما کمترین تنش را داشته و کمترین تخریب و یا تغییر را تجربه کنند.
•    تأثیرپذیری در مواجهه با حرارت‌های بالا و ناگهانی: 
ویژگی های حرارتی محصولات ساختمانی را در دسته‌بندی خصوصیات فیزیکی آنها و کاملاً مستقل از دیگر مؤلفه‌ها بررسی می‌کنند. این حرارت بالا و ناگهانی می‌تواند آتش‌سوزی ساختمان باشد. در این ‌صورت آیا محصولات ساختمانی مورد نظر می‌توانند در مقابل تنش حرارتی ایجاد شده مقاومت کنند؟ برای بررسی این موضوع نیز جمع کاملی از آزمایش‌ها و متغیرها را معرفی کرده‌اند. از قبیل ضریب هدایت حرارتی، خاصیت انعکاس حرارتی، درصد غبارگیری سطحی، مقدار جذب و یا انتشار حرارت سطحی، مقدار گرمای ویژه، مقدار ظرفیت حرارتی، درصد مقاومت و پایداری در مواجهه با آتش، درجه مقاومت در برابر متلاشی شدن و ضریب انبساط و انقباض حرارتی هستند. در این‌باره نیز با مؤلفه‌های گوناگون روبرو هستیم؛ اما در کل بهترین محصولات ساختمانی آنها هستند که ضریب انبساط و یا انقباض آنها ناچیز است و در مقابل تنش‌های حرارتی مانند آتش‌سوزی به‌ سادگی متلاشی نمی‌شوند. در عین ‌حال مقدار انتشار حرارت آنها ناچیز باشد.

•    تأثیرپذیری در مقابل نور و یا الکتریسیته: 
تابش نور خورشید و یا جریان الکتریکی از دیگر فاکتورهای فیزیکی هستند که می‌توانند بر مقاومت، کارایی، شکل‌پذیری و در کل خواص محصولات ساختمانی تأثیرگذار باشند. برای بررسی تأثیر نور خصوصاً تابش آفتاب بحث جامعی مطرح است که با موضوعاتی مانند مقدار قابلیت جذب و یا انعکاس نور، توانایی عبور نور و... در ارتباط است و در کل سعی داریم تا درجه مقاومت مصالح ساختمانی در برابر تابش تند آفتاب را بررسی کنیم. قاعدتاً بهترین مصالح ساختمانی آنهایی هستند که درصد جذب نور کمی داشته و خیلی دیر تحت تأثیر قدرت مخرب آن قرار می‌گیرند. در مورد جریان الکتریکی نیز با بحث‌های دیگری روبه‌رو هستیم. البته به ‌ظاهر این موضوع چندان جدی نیست. اما قطعاً برای ساخت سازه‌ها تحت تأثیر جریان‌های ولتاژ بالا مثلاً سازه نیروگاهی، پتروشیمی، پست‌های فشارقوی، سدها و... باید مطالعات دقیق در مورد تأثیر متقابل الکتریسیته بر مصالح صورت بگیرد.
•    مقاومت صوتی محصولات ساختمانی: 
نفوذپذیری امواج صوتی از دیگر بحث‌های جامع ویژگی های فیزیکی است که حالا در ساخت بناهای مسکونی و اداری کاملاً مورد توجه است. در ساختمان‌سازی شهرهای شلوغ بهره‌مندی از مصالح ساختمانی که کمترین عبور صوت را دارند و به نوعی عایق صوتی محسوب می‌شوند، اهمیت بالایی نیز دارد. برای بررسی این موضوع نیز به بحث‌هایی از قبیل تأثیر متقابل صوت بر مصالح، مقدار جذب و یا انعکاس صوت، نوع عکس‌العمل محصولات در مواجهه با صوت ضربه‌ای و یا صوت هوایی و... پرداخته می‌شود. در کل اگر آکوستیک بودن سازه اهمیت داشته باشد، این بند از ویژگی های فیزیکی تبدیل به یکی از مهمترین مؤلفه‌ها در ویژگی های ایده‌آل محصولات ساختمانی است.

محصولات ساختمانی خوب

خواص شیمیایی مصالح ساختمانی


بررسی خواص شیمیایی از بحث‌های اصلی در تحلیل ویژگی های مصالح ساختمانی است. به ‌سادگی نمی‌توانیم تمامی مصالح را در یک فرمول‌بندی کلی قرار داده و یک دسته‌بندی جامع از تأثیرات شیمیایی را معرفی کنیم. در واقع بحث اصلی ما مقدار تأثیرپذیری و یا بهتر بگوییم مقدار تخریب محصولات در اثر مواجه شدن با تهاجم‌های شیمیایی است.
در اولین قدم باید موضوع تهاجم شیمیایی را شفاف کنیم. مثلاً در تحلیل خواص شیمیایی از مقابله مصالح با اثر اسیدها، گازها، بازها و یا محلول‌های نمکی و... صحبت می‌کنیم؛ اما آیا منظور ما این است که مثلاً نوعی اسید بر روی بدنه سازه پاشیده شده است؟ قاعدتاً این‌طور نیست. بلکه از تأثیر هر چند ناچیز اما طولانی ‌مدت محیط‌های نامساعد شیمیایی بر مصالح و محصولات ساختمانی صحبت می‌کنیم.
محیط اسیدی می‌تواند جریان آب‌های معدنی و یا واکنش‌های محیطی باشد. حتی هوای محیط می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد محیط‌های اسیدی، بازی و... شود. در این ‌میان محلول‌های نمکی حضور دارند که در مواجهه سازه با بسترهای خاکی و یا جریان‌های آبی ایجاد می‌شوند. به ‌عنوان مثال می‌توانیم از تقابل مخرب واکنش کاتدی در سازه‌های آبی دریایی صحبت کنیم.
بهترین مصالح ساختمانی آنهایی هستند که کمترین تأثیر را از شرایط شیمیایی محیط دارند؛ اما بهترین راهکار استفاده مناسب از مصالح در محیط‌های متغیر شیمیایی است. به ‌این ‌ترتیب لزوماً هر مصالحی که در یک پروژه نامناسب است، ممکن است در یک پروژه دیگر تبدیل به عنصری کلیدی شود.


خواص و ویژگی های مکانیکی مصالح ساختمانی


خواص مکانیکی از مهمترین فاکتورها برای بررسی ویژگی های محصولات ساختمانی خوب هستند. در واقع مهندسین برای تولید انواع بتن و یا تهیه انواع ملات و حتی چگونگی اجرای سازه برای رسیدن به برخی خصوصیات تعیین ‌شده مثلاً مقاومت فشاری و یا کشش کلی سازه به ویژگی های مکانیکی محصولات ساختمانی توجه می‌کنند. این ویژگی های مکانیکی نیز متنوع هستند که به‌ قرار زیر آنها را دسته‌بندی می‌کنیم:
•    مقاومت محصولات: به مقدار توانایی محصولات ساختمانی برای مقابله با بارهای دینامیکی و استاتیکی در مرز گسیختگی گفته می‌شود. هر اندازه مقاومت محصولات بالاتر باشد، برای ساخت سازه‌های سنگین و بزرگ مناسب‌تر هستند. قاعدتاً بهترین مصالح ساختمانی بالاترین مقاومت را دارند؛ اما این ویژگی همه ماجرا نیست.
•    سختی محصولات: سختی مقدار پایداری محصولات ساختمانی در برابر عوامل مخرب محیطی است. مثلاً پایداری در برابر بارهای سایشی و یا بارهای خراش دهنده مقدار سختی مصالح را تعیین می‌کند. توجه داشته باشید که سختی فاکتور متفاوتی از مقاومت است و به ‌تنهایی از فاکتورهای کلیدی در تعیین ویژگی های مصالح ساختمانی بررسی می‌شود.
•    تغییر شکل محصولات: هر عضو سازه‌ای ممکن است که تحت تأثیر بارهای سنگین دینامیکی و یا استاتیکی تغییر شکل دهد. این تغییر شکل می‌تواند بسیار جزئی مثلاً در حد یک کمانش کوچک باشد؛ اما تأثیر مخرب در سازه دارد. زیرا از مقدار پایداری سازه به ‌شدت کاسته می‌شود. از این ‌رو تمامی انواع محصولات ساختمانی از قبیل انواع بلوک، انواع سنگ‌ها و یا دال‌ها و تیرها و ستون‌ها و... را از نظر حداکثر پایداری بدون تغییر شکل مکانیکی بررسی می‌کنند. به ‌این ‌ترتیب بهترین محصولات ساختمانی آنهایی هستند که در بازه گسترده از توان‌های متغیر مکانیکی همچنان ساختار خود را حفظ کرده باشند.


خواص و ویژگی های کاربردی محصولات ساختمانی


کاربردی بودن از بحث‌های جدی در تحلیل و ارزیابی انواع مصالح و یا محصولات ساختمانی است. البته همه مصالح و یا محصولات به‌ هر حال با هدف کاربردی طراحی شده‌اند؛ اما لزوماً نمی‌توانیم از هر نوع محصول در هر نوع پروژه عمرانی استفاده کنیم.
در بحث کاربردی با ویژگی های متعددی در بررسی انواع مصالح ساختمانی روبه‌رو هستیم که شامل ابعاد و اندازه، شرایط حمل‌ونقل، چگونگی نصب در سیستم‌های مختلف ساختمانی، سازگاری مصالح در کنار هم و حتی امکان تولید آنها در محیط کارگاه می‌شود. بهترین مصالح ساختمانی لزوماً گران‌ترین و یا مرغوب‌ترین آنها نیست؛ بلکه مصالحی است که از نظر کاربردی با ویژگی های حاکم بر پروژه و سازه شما سازگار باشد.

ویژگی های مصالح ساختمانی


ویژگی های معماری محصولات ساختمانی


در بررسی و خرید مصالح ساختمانی باید به نکاتی از اهمیت معماری سازه نیز توجه کنید. وقتی در طراحی سازه به ایجاد معماری خاص مثلاً اجرای سبک کلاسیک یا مدرن و حتی سنتی فکر می‌کنید، قطعاً به خرید محصولات ساختمانی بر پایه الزامات طراحی خود نیاز دارید. ویژگی های محصولات ساختمانی باید با معیارهای حاکم بر طرح معمارانه سازه هماهنگی داشته باشد. قاعدتاً با این نگاه بهترین مصالح ساختمانی در ساختمان‌های کلاسیک با ساختمان‌ها با معماری بومی و یا سنتی متفاوت است.


هزینه تأمین محصولات و مصالح ساختمانی


بهترین مصالح ساختمانی جدا از بحث‌های کلیدی از نظر خواص فیزیکی و یا شیمیایی و حتی کاربردی و... آنهایی هستند که از نظر تامین منابع مالی مناسب پروژه شما باشند. در مورد هزینه‌ها و مسائل اقتصادی شاید به همان نگاه قدیمی و نخ‌نما بیاندیشید که لزوماً بهترین مصالح گران‌ترین آنها هستند؛ اما توصیه می‌کنیم که نگاه خود را فنی‌تر کرده و موضوع هزینه تأمین مصالح را با دیدگاه‌های عمیق‌تری بررسی کنید. از قبیل:
•    هزینه تأمین و حمل‌ونقل: قطعاً خرید مصالح ساختمانی از فروشگاهی بسیار دورتر از محل پروژه، شما را با چالش‌های جدی هزینه حمل‌ونقل مواجه می‌کند. بهتر است که مصالح مورد نیاز پروژه را از مکانی نزدیک‌تر تهیه کنیم و با روش‌های مدرن‌تر مانند خرید آنلاین مصالح ساختمانی را تجربه کنیم.
•    هزینه‌های مراحل اجرایی: گاهی بخش بزرگی از هزینه‌ها مربوط به مراحل اجرایی محصولات ساختمانی هستند. زمانی ‌که باید برای آماده‌سازی، عمل‌آوری و یا نصب و بهره‌برداری از آنها هزینه‌های اضافی را تقبل کنید.
•    هزینه‌های نگهداری: در خرید محصولات ساختمانی باید آینده‌نگر باشید و از چالش‌های هر محصول در آینده از قبیل هزینه‌های نگهداری، تعمیرات اداری و یا بازدیدها و... اطلاعات لازم را داشته باشید.
•    هزینه‌های انبارداری: آیا شما هم از آن دست پیمانکاران هستید که باور بر اینکه قیمت‌ها تغییر می‌کنند، تمامی مصالح مورد نیاز پروژه‌ها را همان ابتدا تهیه می‌کنند؟ اما آیا در این‌باره به هزینه‌های مربوط به نگهداری و انبارداری فکر کرده‌اید؟ هزینه نگهداری برخی از مصالح بسیار سنگین است و توصیه می‌شود که آنها را در مرحله اجرایی تهیه کنید.
•    عمر مفید محصولات ساختمانی: در هنگام خرید محصولات ساختمانی حتماً به عمر مفید آنها توجه کنید. بهترین محصولات ساختمانی آنهایی هستند که طول عمر مفید بالایی داشته و از نظر مدت زمان بهره‌برداری در ساختمان منجر به کاهش هزینه‌ها خواهند شد.

ویژگی های محصولات ساختمانی

توصیه‌هایی برای انتخاب و خرید بهترین مصالح ساختمانی


در بحثی جامع از تمامی ویژگی های مصالح ساختمانی صحبت کردیم و آنها را از نظر بحث‌های فیزیکی، شیمیایی، کاربردی و حتی هزینه و... به چالش کشیدیم؛ اما در این ‌میان بهترین محصولات ساختمانی کدام‌اند؟ قاعدتاً قید به واژه بهترین بودن یک موضوع نسبی است و نمی‌توانیم صرفاً یک محصول و یا یک مصالح را در جایگاه ایده‌آل قرار دهیم؛ زیرا کاربردها در مراحل ساختمان سازی متفاوت هستند و لزوماً محصولی که جایی عملی است، ممکن است در پروژه‌ای دیگر کارایی مفیدی نداشته باشد.
توصیه می‌کنیم که در خرید مصالح ساختمانی، پروژه محور باشید و این محصولات با توجه به نیاز پروژه خود تهیه کنید. به ‌این ‌ترتیب مطمئن هستید که پروژه شما در بهترین شرایط اجرا قرار دارد. همچنین برای تهیه بهترین محصولات ساختمانی به بازاری معتبر از برترین تولیدکنندگان این صنعت نیز نیازمند هستید. برای این منظور می‌توانید خرید آنلاین محصولات ساختمانی را از مت سل تجربه کنید. مت سل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان است که با هدف ارتباط میان مصرف‌‌کننده نهایی و تولیدکننده اصلی بازار فعالیت می‌کند. در مت سل به طیف بزرگی از بهترین تولیدکننده مصالح ساختمانی دسترسی دارید و قادر هستید تا با مقایسه قیمت‌ها از خدمات آنلاین و تحویل محصول در مدت زمان کوتاه بهره‌مند شوید.