پمپ بتن چیست و معرفی انواع آن

پمپ بتن چیست و معرفی انواع آن

بتن مقاوم‌ترین مصالح ساختمان‌سازی است که به ‌سادگی با در هم مخلوط شدن مصالح ساختمانی ساده مانند شن، ماسه، سیمان و آب تهیه می‌شود. اما در حین مراحل ساختمان‌سازی باید بتوانیم بتن کاملاً چگال و سنگین را در فضاهای هدف تخلیه کنیم. برای جابجایی بتن، ابزارها و دستگاه‌های متنوع طراحی ‌شده است. پمپ بتن یکی از کاربردی‌ترین ماشین‌آلات حمل و تخلیه بتن می‌باشد که در کنار دیگر ماشین آلات ساختمانی بتن ریزی استفاده می‌شود.

بتن‌ریزی در ارتفاع زیاد همواره سخت و چالش‌ برانگیز است. حجم و وزن بتن آنچنان زیاد است که با روش‌های معمول نمی‌توانیم آن را در ارتفاع زیاد تخلیه کنیم. از طرفی بازه گیرش بتن کوتاه است و فرصت تخلیه آن بسیار کم است. برای تخلیه بتن در ارتفاع زیاد از انواع پمپ بتن استفاده می‌کنند. کاربرد این ابزار در عملیات‌های ساختمان‌سازی و یا عموم فعالیت‌های عمرانی گسترده است. البته این دستگاه را در تیپ‌های متنوع طراحی می‌کنند. در این مقاله نوشته ‌شده در متسل قصد داریم تا به بررسی فنی و کاربردی انواع پمپ بپردازیم. متسل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان است که در زمینه معرفی انواع فروشگاه مصالح ساختمانی فعالیت می کند.

پمپ بتن

پمپ بتن چیست؟

پمپ بتن (Concrete Pump) ماشین تخصصی مکش و انتقال بتن است که برای تخلیه بتن در ارتفاع زیاد و یا فضاها با دسترسی دشوار مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر دستگاه پمپ بتن ساختار فنی تخصصی عملیات‌های عمرانی است. در این دستگاه از انواع پمپ‌های غلیظ کش استفاده می‌شود. بتن در فاز مقدماتی سیال بسیار چگال و کاملاً سنگین وزنی است که شرایط تخلیه آن در ارتفاع زیاد، دهانه‌ی کوچک قالب‌ها و یا فضاهای محدود دشوار است. اما پمپ غلیظ کش مورد نظر ما به شکلی طراحی ‌شده است که می‌تواند حجم زیاد هر نوع بتن کاملاً چگال را در مدت زمان کوتاه از داخل انواع میکسر بتن مکیده و به وسیله لوله‌های بلند برای تخلیه در هر مکانی ارسال نماید.

موارد استفاده از این وسیله بسیار گسترده است. از فعالیت‌های ساده ساختمان‌سازی تا پروژه‌های بسیار بزرگ عمرانی از این پمپ‌های قدرتمند غلیظ کش استفاده می‌شود. اما انواع این پمپ‌ها طراحی تخصصی دارند که مناسب پروژه‌های کوچک و بزرگ عمرانی طراحی ‌شده‌اند. لذا برای طی شدن مسیر مناسب تخلیه بتن باید از تیپ مناسب تهیه کنید.

پمپ بتن چیست؟

موارد استفاده از پمپ بتن در چه مکان‌هایی است؟

پمپ بتن دستگاه قدرتمندی است که توانایی مکش سیالات چگال مانند بتن را دارد. این پمپ قدرت بالایی دارد و می‌تواند سیال مکیده شده را تا ارتفاع زیاد و بوسیله‌ی لوله‌های باریک منتقل کند. با این پیش ‌فرض، کاربرد پمپ بتن به قرار زیر است.

 • جابه‌جایی متریال تا ارتفاع بلند ساختمان‌های در حال ساخته شدن
 • جابه‌جایی بتن در فضاهای محدود از عملیات‌های گسترده بتن‌ریزی
 • جابه‌جایی مصالح در مکان‌هایی که دسترسی به آنجا دشوار است.
 • پمپاژ حجم زیاد مصالح در مدت زمان کوتاه

تقریباً در هر نوع عملیات بتن‌ریزی می‌توانید از انواع پمپ بتن استفاده کنید. اما موارد استفاده از پمپ بتن در عموم پروژه‌های زیر می‌باشد.

 • طراحی اسکلت ساختمان‌های مسکونی
 • طراحی اسکلت ساختمان‌های صنعتی و عمومی
 • طراحی محوطه‌های بزرگ در عملیات‌های گسترده کف‌سازی بتنی
 • ساخت پل‌ها
 • ساخت تونل‌ها و هر نوع سازه‌های زیرزمینی
 • بتن‌ریزی گسترده در پروژه‌های سدسازی
 • سازه‌های دریایی

روش استفاده از پمپ بتن

روش استفاده از پمپ بتن ساده است و با اندک مهارت و کسب تجربه به ‌راحتی می‌توانید کارشناس تخصصی تخلیه بتن در عملیات‌های متنوع عمرانی شوید. اما نکته کلیدی در آشنایی با این نوع دستگاه است. این ابزارها با استفاده از روش مکش و پمپاژ  آن را تا مکان‌های مورد نظر جابجا می‌کنند.

برای روش کار با پمپ بتن لازم است تا دو نکته را مد نظر داشته باشید. اول آنکه بتن سیال بسیار چگال و سنگین ‌وزنی است. مکش این سیال فشار زیادی به موتور دستگاه وارد می‌کند. بنابراین باید از تکنیک‌های مکش سبک برای جابجایی بتن توسط دستگاه استفاده کنید. اما مکش پمپ بتن باید پیوسته باشد. زیرا این متریال به ‌سرعت سخت شده و هر گونه تعلل باعث سخت شدن آن در داخل پمپ و یا لوله‌های انتقال می‌شود.

برای بررسی روش کار با پمپ لازم است تا درک فنی مناسب از انواع آنها داشته باشید. این پمپ‌ها در تیپ‌های گوناگون و با مکانیزم‌های مکش متفاوت طراحی می‌شوند. در ادامه به بررسی فنی و کاربردی انواع پمپ اشاره می‌کنیم.

انواع پمپ بتن

انواع پمپ بتن

پروژه‌های بتن‌ریزی متفاوت هستند و در حین عملیات با چالش‌های متنوعی روبرو می‌شوند. لذا نیاز به دستگاه‌هایی داریم که در این شرایط متفاوت پروژه‌های بتن‌ریزی قابلیت‌های فنی و کاربردی مؤثر داشته باشند. برای این منظور انواع پمپ بتن را طراحی کرده‌اند.

این ابزارها از روش پمپاژ، نوع تجهیزات کار گرفته شده در آنها، روش تأمین انرژی، نوع کاربرد، نوعی جابجایی، ابعاد و... متفاوت هستند. در ادامه به معرفی این پمپ‌های کارآمد در جابجایی بتن می‌پردازیم.

انواع پمپ بتن

پمپ بتن هوایی (Boom Pump)

پمپ بتن هوایی یا پمپ بتن دکل از قدرتمندترین انواع پمپ بتن است که در سطح پروژه‌های بزرگ در ارتفاع زیاد با دقت بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند. این پمپ‌های هوایی دارای بازوهای مکانیکی و متحرک بلند هستند که از قابلیت جابجایی گسترده برخوردار هستند. به این بازوها اصطلاحاً بوم (Boom) گفته می‌شود. البته از آنجا که توانایی جابجایی گسترده در پهنه بزرگی از ارتفاع بالای خود برخوردار هستند، به آنها پمپ بتن هوایی نیز گفته می‌شود.

لوله‌های انتقال بتن بر روی این بازوهای بلند و مکانیکی قرار می‌گیرند. با جابه‌جایی بازوهای مکانیکی می‌توانیم تخلیه بتن را در مکان‌های مرتفع با دقت زیاد انجام دهیم. مزایای استفاده از پمپ بتن هوایی به ‌قرار زیر است.

 • مناسب انتقال در نقاط دوردست که امکان جابه‌جایی زمین وجود ندارد.
 • مناسب تخلیه بتن در ساختمان‌های مرتفع هستند.
 • در افزایش سرعت عملیات بتن‌ریزی تأثیرگذار است.
 • به ‌راحتی بر روی قسمت بار کامیون‌ها نصب شده و قابلیت حمل‌ونقل ساده‌ای دارند.
 • عملکرد این پمپ‌ها در تخلیه دقیق مناسب است. همچنین به ‌سرعت می‌توانیم موقعیت تخلیه بتن را تغییر دهیم.
 • مناسب تخلیه در قالب ستون‌های آرماتوربندی شده هستند.
 • نیاز به نیروی کار را کم می‌کند.

اگر چه پمپ بتن هوایی یکی از دقیق‌ترین و سریع‌ترین روش‌های تخلیه بتن است؛ اما کار با این سیستم نسبتاً پیچیده دشوار است و باید حتماً از نیروی کار ماهر و کارآزموده برای کار با دستگاه حین تخلیه بتن استفاده کنید. همچنین استفاده از این دستگاه نسبتاً بزرگ با بازوهای مکانیکی بسیار بلند در پروژه‌های کوچک مقرون‌ به ‌صرفه نیست.

پمپ بتن هوایی

 

پمپ بتن زمینی (Ground Pump)

پمپ بتن زمینی یا خطی نوع دیگری از پمپ بتن است که عموماً در سطح پروژه‌های کوچک و یا پروژه‌ها در ارتفاع کم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع پمپ نیز توانایی نصب شدن بر روی انواع کامیون و یا تریلر را دارد. حتی برخی از مدل‌های آن را به شکل دستگاه مستقل و جداگانه طراحی کرده‌اند. اما برای بخش انتقال آن این دستگاه از لوله‌های فولادین و یا لاستیکی آن‌هم به شکل دستی استفاده می‌شود.

روش استفاده از پمپ بتن زمینی اندکی دشوار است. چرا که باید لوله‌های فلزی و یا پلاستیکی را در سطح زمین به یکدیگر متصل کرده و مراحل انتقال بتن را انجام دهید. اما در کل روش مناسب در تخلیه مصالح در فضاهای کوچک هستند. مزایای کاربرد پمپ بتن زمینی به ‌قرار زیر است.

 • مناسب تخلیه در عملیات‌های کم‌ارتفاع خصوصاً پروژه‌های کف‌سازی بتن هستند.
 • به ‌راحتی می‌توانیم با تغییر طول لوله‌ها، لوکیشن‌های تخلیه بتن را جابجا کنیم.
 • مناسب جابه‌جایی افقی بتن است.
 • روشی ارزان ‌قیمت برای تخلیه بتن می‌باشد.

با وجود تمام مزایایی که قید کردیم، استفاده از این مدل‌های زمینی نقاط ضعف و یا محدودیت‌هایی نیز دارد. اول اینکه مدت ‌زمان تغییر لوکیشن تخلیه بتن طولانی است. همچنین توانایی تخلیه انواع بتن در ارتفاع زیاد وجود ندارد. از طرفی در حین عملیات نیاز به نظارت دائمی است و در کل روش کار با پمپ بتن زمینی دشوار است. لذا با وجود ارزان ‌قیمت بودن مناسب عملیات در پروژه‌های بزرگ بتن‌ریزی نیستند.

پمپ بتن زمینی

انواع مکانیسم عملکرد پمپ بتن

مکانیسم عملکرد انواع پمپ بتن متفاوت است. در کل به روش‌های متنوع می‌توانیم پمپ‌های غلیظ کش مناسب جابه‌جایی حجم زیاد متریال را طراحی کنیم. در این ‌میان مدل‌های پیستونی، سانتریفیوژی و پریستالتیک از دیگر روش‌ها متداول‌تر هستند.

 • پمپ بتن پیستونی (Piston Concrete Pump):

از سری پمپ‌های غلیظ‌کش جابجایی مثبت هستند. در ساختار این پمپ‌ها از سوپاپ‌های ورودی و خروجی در کنار مجموعه سیلندر و پیستون استفاده‌ شده است. مکانیزم کار این نوع پمپ بتن براساس مکش توسط حرکت رفت‌وبرگشتی پیستون افقی است. با حرکت پیستون در داخل سیلندر، سوپاپ‌های ورودی و خروجی پمپ نیز باز و بسته می‌شوند. به ‌این ‌ترتیب در هر سیکل مقداری بتن وارد سیلندر شده و توسط قدرت پیستون از سمت خروجی آن خارج می‌شود. پمپ بتن پیستونی راندمان بالایی دارد. مدل‌های قدرتمند آن توانایی پمپاژ بتن تا مسافت 1000 متر افقی و 120 متر عمودی را دارند. همچنین نرخ پمپاژ آنها ممکن است تا 130 متر مکعب در هر ساعت باشد. این پمپ‌ها مناسب پروژه‌های بزرگ عملیات‌های بتن‌ریزی هستند.

پمپ بتن پیستونی

 • پمپ بتن سانتریفیوژی (Centrifugal Pump):

پمپ‌های غلیظ کش از نوع گریز از مرکز هستند. مکانیزم کارکرد این پمپ‌ها براساس چرخش سرعت بالای پروانه‌های گریز از مرکز است. این پروانه‌ها به شکلی طراحی شده‌اند که حین چرخش سرعت بالا باعث ایجاد اختلاف فشار می‌شوند. لذا سیال را مکیده و با قدرت گریز از مرکز توانایی پمپاژ آن را دارند. پمپ بتن گریز از مرکز یا همان سانتریفیوژی در ابعاد متوسط طراحی ‌شده و مناسب عملیات‌های سبک تخلیه بتن است. از این پمپ در پروژه‌های متوسط مانند عملیات‌های ساختمان‌سازی مسکونی استفاده می‌شود.

 • پمپ بتن پریستالتیک (Peristaltic Pump):

پمپ بتن پریستالتیک طراحی کوچکی دارد. این پمپ‌ها برای عملیات‌های سبک بتن‌ریزی طراحی‌ شده‌اند. قابل حمل هستند و کار کردن با آنها در کل ساده است. پمپ بتن پریستالتیک از نوع جابجایی مثبت است. در مکانیزم طراحی این پمپ از تیغه‌های دوار در انتهای یک قیف استفاده شده ‌است. ابتدا بتن را داخل قیف تخلیه می‌کنند. این مصالح توسط تیغه‌های دوار پمپ مکید شده و به درون شیلنگ‌های منعطف منتقل می‌شود. پمپ بتن پریستالتیک براساس تولید فشار منفی کار می‌کند. این پمپ‌ها در کل ضعیف هستند. قوی‌ترین آنها حداکثر توانایی پمپاژ افقی بتن تا طول 90 متری و یا ارتفاع 30 متری را دارد. همچنین نرخ پمپاژ آنها حداکثر 20 مترمکعب در ساعت است و در کل مناسب عملیات بتن‌ریزی در پروژه‌های کوچک مانند عملیات‌های سبک ساختمان‌سازی و یا تولید قطعات پیش ‌ساخته بتنی طراحی ‌شده‌اند.

پمپ بتن پریستالتیک

پمپ بتن؛ کاربردی و متنوع

انواع پمپ بتن متنوع هستند. همچنین از انواع مولدهای متفاوت مانند موتورهای دیزلی، بنزینی و یا برقی برای تأمین توان کارکرد آنها استفاده می‌شود. این در حالی است که در طراحی آنها از روش‌های نصب ثابت و یا شاسی متحرک استفاده می‌شود. همچنین نوع کاربرد این تجهیزات در جابه‌جایی انواع سیالات ساختمانی متفاوت است. برخی از این پمپ‌ها فقط قابلیت پمپاژ دوغاب را دارند. اما برخی دیگر مناسب عملیات شاتکریت هستند. در کل، قوی‌ترین این پمپ‌ها از ظرفیت کامل جابه‌جایی انواع بتن برخوردار است.

در این مقاله از متسل موتور جستوی تخصصی صنعت ساختمان به بررسی انواع پمپ بتن پرداختیم. تمامی موارد ذکر شده از نکات کلیدی هستند که در کاربرد و یا قیمت پمپ بتن تأثیرگذار هستند. در هنگام خرید این نوع پمپ لازم است تا با نگاه کارشناسی شده تمامی این مؤلفه‌های کلیدی را مد نظر داشته باشید.

پمپ بتن هوایی

پمپ بتن چیست و معرفی انواع آن

پمپ بتن چیست و معرفی انواع آن

بتن مقاوم‌ترین مصالح ساختمان‌سازی است که به ‌سادگی با در هم مخلوط شدن مصالح ساختمانی ساده مانند شن، ماسه، سیمان و آب تهیه می‌شود. اما در حین مراحل ساختمان‌سازی باید بتوانیم بتن کاملاً چگال و سنگین را در فضاهای هدف تخلیه کنیم. برای جابجایی بتن، ابزارها و دستگاه‌های متنوع طراحی ‌شده است. پمپ بتن یکی از کاربردی‌ترین ماشین‌آلات حمل و تخلیه بتن می‌باشد که در کنار دیگر ماشین آلات ساختمانی بتن ریزی استفاده می‌شود.

بتن‌ریزی در ارتفاع زیاد همواره سخت و چالش‌ برانگیز است. حجم و وزن بتن آنچنان زیاد است که با روش‌های معمول نمی‌توانیم آن را در ارتفاع زیاد تخلیه کنیم. از طرفی بازه گیرش بتن کوتاه است و فرصت تخلیه آن بسیار کم است. برای تخلیه بتن در ارتفاع زیاد از انواع پمپ بتن استفاده می‌کنند. کاربرد این ابزار در عملیات‌های ساختمان‌سازی و یا عموم فعالیت‌های عمرانی گسترده است. البته این دستگاه را در تیپ‌های متنوع طراحی می‌کنند. در این مقاله نوشته ‌شده در متسل قصد داریم تا به بررسی فنی و کاربردی انواع پمپ بپردازیم. متسل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان است که در زمینه معرفی انواع فروشگاه مصالح ساختمانی فعالیت می کند.

پمپ بتن

پمپ بتن چیست؟

پمپ بتن (Concrete Pump) ماشین تخصصی مکش و انتقال بتن است که برای تخلیه بتن در ارتفاع زیاد و یا فضاها با دسترسی دشوار مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر دستگاه پمپ بتن ساختار فنی تخصصی عملیات‌های عمرانی است. در این دستگاه از انواع پمپ‌های غلیظ کش استفاده می‌شود. بتن در فاز مقدماتی سیال بسیار چگال و کاملاً سنگین وزنی است که شرایط تخلیه آن در ارتفاع زیاد، دهانه‌ی کوچک قالب‌ها و یا فضاهای محدود دشوار است. اما پمپ غلیظ کش مورد نظر ما به شکلی طراحی ‌شده است که می‌تواند حجم زیاد هر نوع بتن کاملاً چگال را در مدت زمان کوتاه از داخل انواع میکسر بتن مکیده و به وسیله لوله‌های بلند برای تخلیه در هر مکانی ارسال نماید.

موارد استفاده از این وسیله بسیار گسترده است. از فعالیت‌های ساده ساختمان‌سازی تا پروژه‌های بسیار بزرگ عمرانی از این پمپ‌های قدرتمند غلیظ کش استفاده می‌شود. اما انواع این پمپ‌ها طراحی تخصصی دارند که مناسب پروژه‌های کوچک و بزرگ عمرانی طراحی ‌شده‌اند. لذا برای طی شدن مسیر مناسب تخلیه بتن باید از تیپ مناسب تهیه کنید.

پمپ بتن چیست؟

موارد استفاده از پمپ بتن در چه مکان‌هایی است؟

پمپ بتن دستگاه قدرتمندی است که توانایی مکش سیالات چگال مانند بتن را دارد. این پمپ قدرت بالایی دارد و می‌تواند سیال مکیده شده را تا ارتفاع زیاد و بوسیله‌ی لوله‌های باریک منتقل کند. با این پیش ‌فرض، کاربرد پمپ بتن به قرار زیر است.

 • جابه‌جایی متریال تا ارتفاع بلند ساختمان‌های در حال ساخته شدن
 • جابه‌جایی بتن در فضاهای محدود از عملیات‌های گسترده بتن‌ریزی
 • جابه‌جایی مصالح در مکان‌هایی که دسترسی به آنجا دشوار است.
 • پمپاژ حجم زیاد مصالح در مدت زمان کوتاه

تقریباً در هر نوع عملیات بتن‌ریزی می‌توانید از انواع پمپ بتن استفاده کنید. اما موارد استفاده از پمپ بتن در عموم پروژه‌های زیر می‌باشد.

 • طراحی اسکلت ساختمان‌های مسکونی
 • طراحی اسکلت ساختمان‌های صنعتی و عمومی
 • طراحی محوطه‌های بزرگ در عملیات‌های گسترده کف‌سازی بتنی
 • ساخت پل‌ها
 • ساخت تونل‌ها و هر نوع سازه‌های زیرزمینی
 • بتن‌ریزی گسترده در پروژه‌های سدسازی
 • سازه‌های دریایی

روش استفاده از پمپ بتن

روش استفاده از پمپ بتن ساده است و با اندک مهارت و کسب تجربه به ‌راحتی می‌توانید کارشناس تخصصی تخلیه بتن در عملیات‌های متنوع عمرانی شوید. اما نکته کلیدی در آشنایی با این نوع دستگاه است. این ابزارها با استفاده از روش مکش و پمپاژ  آن را تا مکان‌های مورد نظر جابجا می‌کنند.

برای روش کار با پمپ بتن لازم است تا دو نکته را مد نظر داشته باشید. اول آنکه بتن سیال بسیار چگال و سنگین ‌وزنی است. مکش این سیال فشار زیادی به موتور دستگاه وارد می‌کند. بنابراین باید از تکنیک‌های مکش سبک برای جابجایی بتن توسط دستگاه استفاده کنید. اما مکش پمپ بتن باید پیوسته باشد. زیرا این متریال به ‌سرعت سخت شده و هر گونه تعلل باعث سخت شدن آن در داخل پمپ و یا لوله‌های انتقال می‌شود.

برای بررسی روش کار با پمپ لازم است تا درک فنی مناسب از انواع آنها داشته باشید. این پمپ‌ها در تیپ‌های گوناگون و با مکانیزم‌های مکش متفاوت طراحی می‌شوند. در ادامه به بررسی فنی و کاربردی انواع پمپ اشاره می‌کنیم.

انواع پمپ بتن

انواع پمپ بتن

پروژه‌های بتن‌ریزی متفاوت هستند و در حین عملیات با چالش‌های متنوعی روبرو می‌شوند. لذا نیاز به دستگاه‌هایی داریم که در این شرایط متفاوت پروژه‌های بتن‌ریزی قابلیت‌های فنی و کاربردی مؤثر داشته باشند. برای این منظور انواع پمپ بتن را طراحی کرده‌اند.

این ابزارها از روش پمپاژ، نوع تجهیزات کار گرفته شده در آنها، روش تأمین انرژی، نوع کاربرد، نوعی جابجایی، ابعاد و... متفاوت هستند. در ادامه به معرفی این پمپ‌های کارآمد در جابجایی بتن می‌پردازیم.

انواع پمپ بتن

پمپ بتن هوایی (Boom Pump)

پمپ بتن هوایی یا پمپ بتن دکل از قدرتمندترین انواع پمپ بتن است که در سطح پروژه‌های بزرگ در ارتفاع زیاد با دقت بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند. این پمپ‌های هوایی دارای بازوهای مکانیکی و متحرک بلند هستند که از قابلیت جابجایی گسترده برخوردار هستند. به این بازوها اصطلاحاً بوم (Boom) گفته می‌شود. البته از آنجا که توانایی جابجایی گسترده در پهنه بزرگی از ارتفاع بالای خود برخوردار هستند، به آنها پمپ بتن هوایی نیز گفته می‌شود.

لوله‌های انتقال بتن بر روی این بازوهای بلند و مکانیکی قرار می‌گیرند. با جابه‌جایی بازوهای مکانیکی می‌توانیم تخلیه بتن را در مکان‌های مرتفع با دقت زیاد انجام دهیم. مزایای استفاده از پمپ بتن هوایی به ‌قرار زیر است.

 • مناسب انتقال در نقاط دوردست که امکان جابه‌جایی زمین وجود ندارد.
 • مناسب تخلیه بتن در ساختمان‌های مرتفع هستند.
 • در افزایش سرعت عملیات بتن‌ریزی تأثیرگذار است.
 • به ‌راحتی بر روی قسمت بار کامیون‌ها نصب شده و قابلیت حمل‌ونقل ساده‌ای دارند.
 • عملکرد این پمپ‌ها در تخلیه دقیق مناسب است. همچنین به ‌سرعت می‌توانیم موقعیت تخلیه بتن را تغییر دهیم.
 • مناسب تخلیه در قالب ستون‌های آرماتوربندی شده هستند.
 • نیاز به نیروی کار را کم می‌کند.

اگر چه پمپ بتن هوایی یکی از دقیق‌ترین و سریع‌ترین روش‌های تخلیه بتن است؛ اما کار با این سیستم نسبتاً پیچیده دشوار است و باید حتماً از نیروی کار ماهر و کارآزموده برای کار با دستگاه حین تخلیه بتن استفاده کنید. همچنین استفاده از این دستگاه نسبتاً بزرگ با بازوهای مکانیکی بسیار بلند در پروژه‌های کوچک مقرون‌ به ‌صرفه نیست.

پمپ بتن هوایی

 

پمپ بتن زمینی (Ground Pump)

پمپ بتن زمینی یا خطی نوع دیگری از پمپ بتن است که عموماً در سطح پروژه‌های کوچک و یا پروژه‌ها در ارتفاع کم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع پمپ نیز توانایی نصب شدن بر روی انواع کامیون و یا تریلر را دارد. حتی برخی از مدل‌های آن را به شکل دستگاه مستقل و جداگانه طراحی کرده‌اند. اما برای بخش انتقال آن این دستگاه از لوله‌های فولادین و یا لاستیکی آن‌هم به شکل دستی استفاده می‌شود.

روش استفاده از پمپ بتن زمینی اندکی دشوار است. چرا که باید لوله‌های فلزی و یا پلاستیکی را در سطح زمین به یکدیگر متصل کرده و مراحل انتقال بتن را انجام دهید. اما در کل روش مناسب در تخلیه مصالح در فضاهای کوچک هستند. مزایای کاربرد پمپ بتن زمینی به ‌قرار زیر است.

 • مناسب تخلیه در عملیات‌های کم‌ارتفاع خصوصاً پروژه‌های کف‌سازی بتن هستند.
 • به ‌راحتی می‌توانیم با تغییر طول لوله‌ها، لوکیشن‌های تخلیه بتن را جابجا کنیم.
 • مناسب جابه‌جایی افقی بتن است.
 • روشی ارزان ‌قیمت برای تخلیه بتن می‌باشد.

با وجود تمام مزایایی که قید کردیم، استفاده از این مدل‌های زمینی نقاط ضعف و یا محدودیت‌هایی نیز دارد. اول اینکه مدت ‌زمان تغییر لوکیشن تخلیه بتن طولانی است. همچنین توانایی تخلیه انواع بتن در ارتفاع زیاد وجود ندارد. از طرفی در حین عملیات نیاز به نظارت دائمی است و در کل روش کار با پمپ بتن زمینی دشوار است. لذا با وجود ارزان ‌قیمت بودن مناسب عملیات در پروژه‌های بزرگ بتن‌ریزی نیستند.

پمپ بتن زمینی

انواع مکانیسم عملکرد پمپ بتن

مکانیسم عملکرد انواع پمپ بتن متفاوت است. در کل به روش‌های متنوع می‌توانیم پمپ‌های غلیظ کش مناسب جابه‌جایی حجم زیاد متریال را طراحی کنیم. در این ‌میان مدل‌های پیستونی، سانتریفیوژی و پریستالتیک از دیگر روش‌ها متداول‌تر هستند.

 • پمپ بتن پیستونی (Piston Concrete Pump):

از سری پمپ‌های غلیظ‌کش جابجایی مثبت هستند. در ساختار این پمپ‌ها از سوپاپ‌های ورودی و خروجی در کنار مجموعه سیلندر و پیستون استفاده‌ شده است. مکانیزم کار این نوع پمپ بتن براساس مکش توسط حرکت رفت‌وبرگشتی پیستون افقی است. با حرکت پیستون در داخل سیلندر، سوپاپ‌های ورودی و خروجی پمپ نیز باز و بسته می‌شوند. به ‌این ‌ترتیب در هر سیکل مقداری بتن وارد سیلندر شده و توسط قدرت پیستون از سمت خروجی آن خارج می‌شود. پمپ بتن پیستونی راندمان بالایی دارد. مدل‌های قدرتمند آن توانایی پمپاژ بتن تا مسافت 1000 متر افقی و 120 متر عمودی را دارند. همچنین نرخ پمپاژ آنها ممکن است تا 130 متر مکعب در هر ساعت باشد. این پمپ‌ها مناسب پروژه‌های بزرگ عملیات‌های بتن‌ریزی هستند.

پمپ بتن پیستونی

 • پمپ بتن سانتریفیوژی (Centrifugal Pump):

پمپ‌های غلیظ کش از نوع گریز از مرکز هستند. مکانیزم کارکرد این پمپ‌ها براساس چرخش سرعت بالای پروانه‌های گریز از مرکز است. این پروانه‌ها به شکلی طراحی شده‌اند که حین چرخش سرعت بالا باعث ایجاد اختلاف فشار می‌شوند. لذا سیال را مکیده و با قدرت گریز از مرکز توانایی پمپاژ آن را دارند. پمپ بتن گریز از مرکز یا همان سانتریفیوژی در ابعاد متوسط طراحی ‌شده و مناسب عملیات‌های سبک تخلیه بتن است. از این پمپ در پروژه‌های متوسط مانند عملیات‌های ساختمان‌سازی مسکونی استفاده می‌شود.

 • پمپ بتن پریستالتیک (Peristaltic Pump):

پمپ بتن پریستالتیک طراحی کوچکی دارد. این پمپ‌ها برای عملیات‌های سبک بتن‌ریزی طراحی‌ شده‌اند. قابل حمل هستند و کار کردن با آنها در کل ساده است. پمپ بتن پریستالتیک از نوع جابجایی مثبت است. در مکانیزم طراحی این پمپ از تیغه‌های دوار در انتهای یک قیف استفاده شده ‌است. ابتدا بتن را داخل قیف تخلیه می‌کنند. این مصالح توسط تیغه‌های دوار پمپ مکید شده و به درون شیلنگ‌های منعطف منتقل می‌شود. پمپ بتن پریستالتیک براساس تولید فشار منفی کار می‌کند. این پمپ‌ها در کل ضعیف هستند. قوی‌ترین آنها حداکثر توانایی پمپاژ افقی بتن تا طول 90 متری و یا ارتفاع 30 متری را دارد. همچنین نرخ پمپاژ آنها حداکثر 20 مترمکعب در ساعت است و در کل مناسب عملیات بتن‌ریزی در پروژه‌های کوچک مانند عملیات‌های سبک ساختمان‌سازی و یا تولید قطعات پیش ‌ساخته بتنی طراحی ‌شده‌اند.

پمپ بتن پریستالتیک

پمپ بتن؛ کاربردی و متنوع

انواع پمپ بتن متنوع هستند. همچنین از انواع مولدهای متفاوت مانند موتورهای دیزلی، بنزینی و یا برقی برای تأمین توان کارکرد آنها استفاده می‌شود. این در حالی است که در طراحی آنها از روش‌های نصب ثابت و یا شاسی متحرک استفاده می‌شود. همچنین نوع کاربرد این تجهیزات در جابه‌جایی انواع سیالات ساختمانی متفاوت است. برخی از این پمپ‌ها فقط قابلیت پمپاژ دوغاب را دارند. اما برخی دیگر مناسب عملیات شاتکریت هستند. در کل، قوی‌ترین این پمپ‌ها از ظرفیت کامل جابه‌جایی انواع بتن برخوردار است.

در این مقاله از متسل موتور جستوی تخصصی صنعت ساختمان به بررسی انواع پمپ بتن پرداختیم. تمامی موارد ذکر شده از نکات کلیدی هستند که در کاربرد و یا قیمت پمپ بتن تأثیرگذار هستند. در هنگام خرید این نوع پمپ لازم است تا با نگاه کارشناسی شده تمامی این مؤلفه‌های کلیدی را مد نظر داشته باشید.

پمپ بتن هوایی

سوالات متداول