پوکه معدنی چیست؟

پوکه معدنی شامل طیف گسترده از ترکیبات خاکی و یا سنگی است که عموماً در اثر فوران‌های آتشفشانی در سطح زمین گسترده شده است. از نگاه علمی هر ترکیب خاکی و یا سنگی که دارای مقادیر قابل توجه کانی‌های معدنی باشد، در دسته بندی انواع پوکه معدنی قرار می‌گیرند. این پوکه‌ها اگر چه به عنوان ضایعات و یا زباله‌های معدنی معرفی می‌شوند؛ اما در عمل از کاربردی‌ترین مصالح ساختمانی هستند. حتی از انواع پوکه معدنی در دیگر صنایع مانند تولید کودهای آلی و معدنی، صنایع ذوب آهن، تولید سیمان و... نیز استفاده می‌کنند. در این مطلب نوشته شده در تیم کارشناسی گروه متسل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان به بررسی کامل انواع پوکه معدنی می‌پردازیم و قرار است تا این ترکیبات متنوع خاکی - سنگی را چه از نظر ماهیتی و چه از نظر کاربردی خصوصاً در صنعت ساختمان بررسی کنیم. اگر می‌خواهید درباره افزودنی‌های بتن بیشتر بدانید این مقاله را از دست ندهید.

کاربرد پوکه معدنی

معرفی و بررسی پوکه معدنی

پوکه معدنی در اصل هر نوع ترکیب معدنی است که محصول مستقیم ضایعات و یا زباله‌های فرایندهای معدنی باشد. در طبیعت انواع پوکه معدنی در اثر فوران آتشفشان‌ها به وجود آمده‌اند و شامل طیف گسترده از ترکیبات خاکی - سنگی مانند انواع خاک، شن، سنگ، سنگ آهک، سنگ گچ و سایر مواد معدنی می‌شوند.

در صنایع معدنی نیز به هر نوع سرباره محصول فرایند‌های معدنی مانند سرباره‌های آهن اصطلاحاً پوکه معدنی گفته می‌شود. کاربرد پوکه معدنی بسیار گسترده است و می‌توان از این ترکیبات خاکی - سنگی به ظاهر کم ارزش برای ارتقای محصولات در صنایع، فعالیت‌های کشاورزی و یا تهیه مصالح ساختمانی استفاده کرد. بهره‌مندی از پوکه معدنی در تهیه انواع بتن و تقویت سازه‌های بتنی از مهمترین موارد کاربردی این ترکیبات خاکی - سنگی است.

انواع پوکه معدنی ساختارهای سنگی اما متخلخل هستند که با عنوان سنگ پنبه ای شناخته می‌شوند. این سنگ‌ها در عین سبک بودن از استحکام بالایی برخوردار هستند و با قابلیت عایق صدا، گرما و سرما شناخته می‌شوند. در عین حال سرشار از مواد و املاح معدنی هستند که در صنعت تهیه کود برای مصارف کشاورزی مورد توجه قرار می‌گیرد.

ساختار پوکه معدنی چگونه است؟

پوکه معدنی در طبیعت محصول فوران‌های آتشفشانی است. این سنگ‌های متخلخل و سبک وزن معدنی در امتداد فوران‌های آتشفشانی و بر اثر سرد شدن سریع گازهای حبس شده ساخته می‌شوند. سپس همراه فواره‌های آتشفشانی در سطح زمین گسترده شده‌اند و حالا به عنوان ترکیبات معدنی استخراج می‌شوند. البته در حال حاضر فرایند ساخت پوکه صنعتی در فرآیندهای کارخانه‌ای از خاک رس نیز تهیه شده است.

پوکه معدنی از دو بخش پوکه و ترکیبات معدنی تشکیل شده است. بخش اول یا همان پوکه سنگ‌های متخلخل و بسیار سبک وزن است که استحکام بالایی دارند و همزمان عایق بسیار خوب صدا و حرارت هستند. روش شکل گیری و ساختار سبک و متخلخل پوکه معدنی در فعل و انفعالات آتشفشانی شکل می‌گیرد. هنگام آتشفشان مواد مذاب از اعماق زمین به سطح زمین در حرکت هستند و گازهای داغ آتشفشانی را جذب خود می‌کنند. این مواد مذاب پس از رسیدن به سطح زمین به سرعت دمای خود را از دست داده و سرد می‌شوند اما در حین سرد شدن با انبساط گازهای محبوس شده درگیر هستند. این تقابل سنگ‌های سرد شده با گازهای محبوس شده منجر به ایجاد ساختار اسفنجی و متخلخل انواع پوکه معدنی می‌شود.

اما بخش معدنی به دلیل نفوذ ترکیبات معدنی در جریان گدازه‌ها شکل می‌گیرد. گدازه‌ها در حین عبور از لایه‌های عمیق زمین ترکیبات معدنی را ذوب کرده و در خود حل می‌کنند تا با سرد شدن در سطح زمین به سنگ‌هایی متخلخل با ساختارهای غنی معدنی تبدیل شوند.

قیمت پوکه معدنی

کاربرد‌های پوکه معدنی

کاربرد پوکه معدنی گسترده است و می‌توانیم از این سنگ‌های پنبه ای شکل در انواع فرایندهای صنعتی استفاده کنیم. اما اصلی‌ترین کاربرد پوکه صنعتی در صنایع ساختمان سازی و تهیه ملزومات سبک مانند بلوک‌های بتنی و یا بتن خام سبک مناسب شکل گیری سازه‌های سبک ساختمانی است.

پوکه ساختارهای متخلخل سنگی است که هم به شکل معدنی و هم به شکل کارخانه‌ای یا همان صنعتی تهیه می‌شود و سبک بودن آن در کنار ساختار اسفنجی و مقاومت فیزیکی بالا مهمترین قابلیت‌های کاربردی آن است. از انواع پوکه معدنی برای تهیه مصنوعات سبک ساختمانی مانند بلوک‌های بتنی، سازه‌های سبک بتنی، پروژه‌های کف سازی، طراحی سقف، محوطه سازی، تهیه کود در صنایع کشاورزی و باغبانی، ساخت مواد ساینده و... استفاده می کنند.

موارد استفاده از پوکه معدنی

کاربرد‌های پوکه معدنی شامل صنایع ساختمان سازی، باغبانی و یا تکمیل فرآیند‌های صنعتی و کارخانه‌ای است. در نگاهی جزئی‌تر موارد استفاده از پوکه معدنی به قرار زیر است.

 • کفسازی سبک خیابان‌ها، جاده‌ها و محوطه‌های ساختمانی و شهری
 • محوطه سازی و طراحی فضای سبز
 • صنایع شیشه سازی برای صیقل زنی سطح شیشه
 • فرایند تهیه برخی از فلزات
 • ساخت کف و سقف ساختمانی
 • تهیه مصالح بتنی مانند بلوک‌های سبک و یا هر نوع قطعه سبک بتنی
 • ساخت سد و تونل
 • تهیه و فرآوری کودهای معدنی مناسب صنایع کشاورزی و باغبانی
 • و...

ویژگی‌های انواع پوکه معدنی

انواع پوکه معدنی ویژگی‌های منحصر به فردی دارند که باعث شده تا از مواد بسیار کاربردی در سطح صنایع مختلف خصوصاً صنعت ساختمان سازی باشند. پوکه معدنی ساختار اسفنجی شده و بسیار سبک وزن در عین حال کاملا مقاوم و ماندگار دارد که مناسب ساخت مصنوعات سبک بتنی و ساختمانی است. همچنین غیر قابل احتراق و نارسانایی قدرتمند هستند که قابلیت‌های عالی برای تبدیل شدن به یک عایق صدا و یا عایق حرارتی را دارند. پوکه معدنی بدون تردید یکی از شگفت‌انگیزترین سنگ‌ها در پوسته زمین است و ویژگی‌های برجسته آن به قرار زیر هستند.

عایق در برابر گرما، سرما و صدا

پوکه معدنی خاصیت رسانایی بسیار ضعیفی دارد. این خاصیت آنچنان است که از این سنگ‌های متخلخل معدنی می‌توانیم به عنوان عایق کامل گرما، سرما و حتی صدا استفاده کنیم. ساختار اسفنجی شده پوکه در عایق بودن آن تاثیرگذار است و می‌تواند نقش اصلی در عدم انتقال حرارت داشته باشد. این ویژگی انواع پوکه معدنی مناسب پروژه‌های ساختمان سازی است. زیرا می‌توانیم ساختمان‌هایی بهینه از نظر اتلاف انرژی بسازیم که در مقابل آلودگی‌های صوتی محیط نیز کارایی بالایی داشته باشند. بیشترین خرید پوکه معدنی نیز برای تهیه و ساخت قطعات ساختمانی عایق صدا و حرارت انجام می‌پذیرد.

غیر قابل احتراق

انواع پوکه معدنی ساختارهای سنگی هستند که کاملاً در مقابل هر نوع حریق مقاومت می‌کنند. استفاده از پوکه معدنی برای مقاومت حریق فضاهای ساختمانی نیز مفید است و از گسترش آتش در محیط‌های بزرگ و یکپارچه ساختمان‌های مدرن جلوگیری می‌کند. استفاده از مصالح ضد حریق در ساختمان سازی تصمیمی هوشمندانه است. در غیر این صورت ساختمان شما در مقابل حریق تسلیم است و به سرعت نابود می‌شود. اما مصالح مانند پوکه معدنی با تحمل درجه حرارت ۷۶۰ درجه سانتیگراد مصالح کاملا ضد حریق هستند که تا حدود زیادی می‌توانند از سازه‌ها در مقابل گسترش سریع آتش محافظت کنند.

مقاوم در مواجهه با نفوذ رطوبت

پوکه معدنی از مصالح کاملا مقاوم در مقابل نفوذ رطوبت است و استفاده از آن برای سازه‌های آبی و یا سازه‌ها در محیط‌های مرطوب مفید است. استفاده از پوکه معدنی سطح عایق رطوبتی سازه را ارتقا می‌بخشد و بر طول عمر مفید سازه‌های بتنی و ساختمانی می‌افزاید. اگر چه انواع پوکه معدنی ساختار‌های متخلخل و یا اسفنجی دارند؛ اما در کل همگی آنها آب‌گریز هستند و می‌توانند هر سازه را در مقابل نفوذ دائمی رطوبت محافظت کنند.

سبک وزن هستند

انواع پوکه معدنی با ساختار خاکی - سنگی که فرم متخلخل و اسفنجی دارند. در عین مقاوم بودن بسیار سبک وزن هستند. پوکه معدنی یک نوع سنگ است که در حجم زیاد کاملاً سبک وزن است. از طرفی این سنگ‌های حجیم مقاومت فیزیکی بسیار بالایی نیز دارند. استفاده از پوکه معدنی باعث حجیم شدن سازه‌های بتنی می‌شود و در عین حال سبک وزن است که مناسب ساخت سازه‌های بزرگ و منسجم ساختمانی است.

استحکام بسیار بالا

اگر چه پوکه معدنی ساختار‌هایی متخلخل و اسفنجی شکل دارند؛ اما در پس این حجم سنگی به ظاهر پنبه ای استحکام بسیار بالایی نهفته است. انواع پوکه معدنی مادامیکه کاملاً سبک وزن هستند، از مقاومت فیزیکی بسیار خوبی نیز برخوردار هستند که کاملا مناسب طراحی سازه‌های متنوع ساختمانی است. این استحکام خارق العاده باعث شده تا از انواع پوکه معدنی در فعالیت‌های متنوع مانند راهسازی، سد سازی، تونل سازی، کف سازی و تهیه قطعات سبک اما حجیم و مقاوم بتنی استفاده کنند.

سرشار از مواد معدنی

اگر چه در فعالیت‌های ساختمان سازی برای بهره‌مندی از ویژگی‌ها مانند سبک بودن، عایق بودن و یا مستحکم بودن برنامه‌ریزی شده است؛ اما از بخش معدنی این سنگ‌های اسفنجی در صنایع دیگر نیز استفاده می‌شود. انواع پوکه سرشار از ترکیبات معدنی هستند که کاملاً مناسب تهیه انواع کودهای غنی در صنعت کشاورزی است.

توانایی جذب آب

ساختار متخلخل پوکه معدنی خاصیت بالایی برای جذب و پس دادن آب دارد. در بخش‌های قبلی به ویژگی ضد رطوبت انواع پوکه معدنی اشاره کردیم و حالا می‌خواهیم از خاصیت جذب آب این ساختارهای متخلخل سنگی صحبت کنیم. در واقع پوکه معدنی می‌تواند حجم قابل توجه آب را در خود نگه دارد. اما هرگز تحت تاثیر نفوذ آب قرار نمی‌گیرد. لذا یک ویژگی ذخیره سازی آب در خود دارد که کاربردهایی در صنایع کشاورزی تهیه محصولات سودمند توزیع و ذخیره سازی آب دارند.

انواع پوکه معدنی

انواع پوکه معدنی را در دو گروه طبیعی و یا صنعتی دسته بندی می‌کنند. این سنگ‌های متخلخل یا محصول گدازه‌های آتشفشانی هستند که در طبیعت به وفور یافت می‌شوند و یا در فرآیند‌های صنعتی از فرآوری خاک رس در دماهای خیلی زیاد تهیه می‌شوند. به این ترتیب انواع پوکه از لحاظ نوع شکل گیری در انواع ساختمانی و صنعتی دسته بندی می‌شوند. همچنین آنها را از نظر شکل و اندازه نیز در انواع پوکه نخودی، فندقی، بادامی، عدسی و ماسه ای دسته بندی می‌کنند. در کل انواع پوکه به قرار زیر هستند.

 • پوکه ساختمانی: اصطلاحاً به انواع پوکه معدنی که محصول گداخته‌های آتشفشانی هستند پوکه ساختمانی گفته می‌شود. این پوکه‌ها معمولاً در رنگ‌های سفید و خاکستری در انواع پوکه بادامی، پوکه عدسی، پوکه فندقی و یا پوکه نخودی و ماسه ای تهیه می‌شوند. این پوکه مستقیم از دل معادن سنگی در جوار کوه‌های آتشفشانی و یا کوه‌ها با سابقه آتشفشانی تهیه می‌شوند. پوکه ساختمانی از جمله سنگ‌های غنی در مناطق با سابقه آتشفشانی هستند و استفاده از آنها در صنعت ساختمان و تهیه سازه‌های سبک اما مقاوم متداول است.
 • پوکه صنعتی: این نوع پوکه محصول کارخانه‌ای است که از فرآوری خاک رس در دماهای خیلی زیاد تهیه می‌شود. پوکه صنعتی نیز به مانند پوکه معدنی (ساختمانی) سبک وزن است و از خاصیت عایق صدا برخوردار است. همچنین سطح صاف و فرم منظم‌تری به نسبت پوکه معدنی دارد. اما در بهره‌مندی از مواد معدنی فقیر است و در کل مناسب تهیه کودهای غنی و معدنی مناسب فعالیت‌های باغبانی نیست. فرایند ساخت پوکه صنعتی ساده است و دردسر‌های استخراج از کوه‌های آتشفشانی را ندارد. بنابراین قیمت پوکه معدنی از نوع کارخانه‌ای کمتر از پوکه‌های طبیعی و آتشفشانی است.

انواع پوکه معدنی از نظر شکل ظاهری

همگی پوکه‌ها خرده سنگهای متخلخل و سبک وزن هستند که ساختار فیزیکی کاملاً مقاومی دارند و در اشکال گوناگون تهیه می‌شوند. بر این اساس انواع پوکه معدنی از نظر شکل ظاهری به قرار زیر هستند.

 • پوکه فندقی: پوکه فندقی کاربردی‌ترین انواع پوکه معدنی است که به شکل خرده سنگ‌های کوچک و تقریباً گرد در اندازه‌های ۱۶ الی ۲۰ میلیمتری تهیه می‌شود. پوکه فندقی عموماً سطحی صاف و صیقلی شده دارد و مناسب طراحی سازه‌های بتنی با فرم پیچیده اما مقاوم و سبک وزن است.
 • پوکه نخودی: پوکه نخودی از نظر اندازه کوچکتر از پوکه فندقی است و قطر خرده سنگ‌های آن در حدود ۸ الی ۱۷ میلیمتر است. خرده سنگ‌های پوکه نخودی تخلخل بالایی دارند و کاملاً سبک وزن هستند. همچنین از استحکام بالایی برخوردار می‌باشند که باعث شده تا از کاربردی‌ترین انواع پوکه معدنی باشند.
 • پوکه عدسی: پوکه عدسی به نسبت از پوکه فندقی و یا پوکه نخودی کوچکتر است. اما به مراتب از آنها متخلخل‌تر و سبک‌تر می‌باشد. از پوکه عدسی به مقدار زیاد برای کاربرد‌ها مانند تهیه بتن سبک، جاده سازی، عملیات‌های سنگ تراشی، ساینده محصولات صنعتی و حتی طراحی تجهیزات آب‌گیر در صنعت باغبانی استفاده می‌شود.
 • پوکه ماسه‌ای: پوکی ماسه‌ای کوچکترین سایز انواع پوکه معدنی است که خرده سنگ‌های آن بسیار ریز در اندازه دانه‌های ماسه است و این شباهت باعث شده تا از آن با عنوان پوکه ماسه‌ای یاد کنند. پوکه ماسه‌ای به مانند دیگر انواع پوکه کاملاً سبک وزن و مستحکم است. اما فرم کوچک دانه بندی آن مناسب تهیه بتن و تخلیه در سازه‌ها با قالب‌های پیچیده است. پوکه ماسه ای بیشتر از هر مدل پوکه در پروژه‌های بتن سازی و تهیه سازه‌های بتنی، بلوک‌ها و پروژه‌های کف سازی و سقف سازی کارایی دارد.

راهنمای خرید پوکه معدنی مرغوب

در این مطلب به بررسی جامع اما مختصر و مفید از پوکه معدنی و انواع آن پرداخته‌ایم. قاعدتا برای فعالیت‌های ساختمانی خود خصوصاً تهیه بتن به انواع این خرده سنگ‌های متخلخل نیاز دارید. اما بهترین پوکه معدنی چه خصوصیاتی دارد؟

برای پیدا کردن بهترین پوکه معدنی لازم است تا ویژگی‌های آنها را بشناسید. اما وزن سبک و چگالی پایین مهمترین خصوصیت انواع پوکه معدنی است. در هنگام خرید پوکه معدنی همواره وزن آن را در نظر بگیرید. هر اندازه پوکه سبک‌تر باشد، از کیفیت و مرغوبیت بالاتری نیز برخوردار است. در عین حال مولفه‌ها مانند شکل ظاهری، اندازه خرده سنگ‌ها و مقدار استحکام و... پوکه معدنی را مد نظر داشته باشید. به عنوان مثال برای پایان این مطلب استفاده از پوکرهای عدسی و یا فندقی با دانه‌های متوسط بهترین پوکه معدنی برای تهیه سازه‌های بتنی بزرگ است.

پوکه معدنی چیست؟

پوکه معدنی شامل طیف گسترده از ترکیبات خاکی و یا سنگی است که عموماً در اثر فوران‌های آتشفشانی در سطح زمین گسترده شده است. از نگاه علمی هر ترکیب خاکی و یا سنگی که دارای مقادیر قابل توجه کانی‌های معدنی باشد، در دسته بندی انواع پوکه معدنی قرار می‌گیرند. این پوکه‌ها اگر چه به عنوان ضایعات و یا زباله‌های معدنی معرفی می‌شوند؛ اما در عمل از کاربردی‌ترین مصالح ساختمانی هستند. حتی از انواع پوکه معدنی در دیگر صنایع مانند تولید کودهای آلی و معدنی، صنایع ذوب آهن، تولید سیمان و... نیز استفاده می‌کنند. در این مطلب نوشته شده در تیم کارشناسی گروه متسل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان به بررسی کامل انواع پوکه معدنی می‌پردازیم و قرار است تا این ترکیبات متنوع خاکی - سنگی را چه از نظر ماهیتی و چه از نظر کاربردی خصوصاً در صنعت ساختمان بررسی کنیم. اگر می‌خواهید درباره افزودنی‌های بتن بیشتر بدانید این مقاله را از دست ندهید.

کاربرد پوکه معدنی

معرفی و بررسی پوکه معدنی

پوکه معدنی در اصل هر نوع ترکیب معدنی است که محصول مستقیم ضایعات و یا زباله‌های فرایندهای معدنی باشد. در طبیعت انواع پوکه معدنی در اثر فوران آتشفشان‌ها به وجود آمده‌اند و شامل طیف گسترده از ترکیبات خاکی - سنگی مانند انواع خاک، شن، سنگ، سنگ آهک، سنگ گچ و سایر مواد معدنی می‌شوند.

در صنایع معدنی نیز به هر نوع سرباره محصول فرایند‌های معدنی مانند سرباره‌های آهن اصطلاحاً پوکه معدنی گفته می‌شود. کاربرد پوکه معدنی بسیار گسترده است و می‌توان از این ترکیبات خاکی - سنگی به ظاهر کم ارزش برای ارتقای محصولات در صنایع، فعالیت‌های کشاورزی و یا تهیه مصالح ساختمانی استفاده کرد. بهره‌مندی از پوکه معدنی در تهیه انواع بتن و تقویت سازه‌های بتنی از مهمترین موارد کاربردی این ترکیبات خاکی - سنگی است.

انواع پوکه معدنی ساختارهای سنگی اما متخلخل هستند که با عنوان سنگ پنبه ای شناخته می‌شوند. این سنگ‌ها در عین سبک بودن از استحکام بالایی برخوردار هستند و با قابلیت عایق صدا، گرما و سرما شناخته می‌شوند. در عین حال سرشار از مواد و املاح معدنی هستند که در صنعت تهیه کود برای مصارف کشاورزی مورد توجه قرار می‌گیرد.

ساختار پوکه معدنی چگونه است؟

پوکه معدنی در طبیعت محصول فوران‌های آتشفشانی است. این سنگ‌های متخلخل و سبک وزن معدنی در امتداد فوران‌های آتشفشانی و بر اثر سرد شدن سریع گازهای حبس شده ساخته می‌شوند. سپس همراه فواره‌های آتشفشانی در سطح زمین گسترده شده‌اند و حالا به عنوان ترکیبات معدنی استخراج می‌شوند. البته در حال حاضر فرایند ساخت پوکه صنعتی در فرآیندهای کارخانه‌ای از خاک رس نیز تهیه شده است.

پوکه معدنی از دو بخش پوکه و ترکیبات معدنی تشکیل شده است. بخش اول یا همان پوکه سنگ‌های متخلخل و بسیار سبک وزن است که استحکام بالایی دارند و همزمان عایق بسیار خوب صدا و حرارت هستند. روش شکل گیری و ساختار سبک و متخلخل پوکه معدنی در فعل و انفعالات آتشفشانی شکل می‌گیرد. هنگام آتشفشان مواد مذاب از اعماق زمین به سطح زمین در حرکت هستند و گازهای داغ آتشفشانی را جذب خود می‌کنند. این مواد مذاب پس از رسیدن به سطح زمین به سرعت دمای خود را از دست داده و سرد می‌شوند اما در حین سرد شدن با انبساط گازهای محبوس شده درگیر هستند. این تقابل سنگ‌های سرد شده با گازهای محبوس شده منجر به ایجاد ساختار اسفنجی و متخلخل انواع پوکه معدنی می‌شود.

اما بخش معدنی به دلیل نفوذ ترکیبات معدنی در جریان گدازه‌ها شکل می‌گیرد. گدازه‌ها در حین عبور از لایه‌های عمیق زمین ترکیبات معدنی را ذوب کرده و در خود حل می‌کنند تا با سرد شدن در سطح زمین به سنگ‌هایی متخلخل با ساختارهای غنی معدنی تبدیل شوند.

قیمت پوکه معدنی

کاربرد‌های پوکه معدنی

کاربرد پوکه معدنی گسترده است و می‌توانیم از این سنگ‌های پنبه ای شکل در انواع فرایندهای صنعتی استفاده کنیم. اما اصلی‌ترین کاربرد پوکه صنعتی در صنایع ساختمان سازی و تهیه ملزومات سبک مانند بلوک‌های بتنی و یا بتن خام سبک مناسب شکل گیری سازه‌های سبک ساختمانی است.

پوکه ساختارهای متخلخل سنگی است که هم به شکل معدنی و هم به شکل کارخانه‌ای یا همان صنعتی تهیه می‌شود و سبک بودن آن در کنار ساختار اسفنجی و مقاومت فیزیکی بالا مهمترین قابلیت‌های کاربردی آن است. از انواع پوکه معدنی برای تهیه مصنوعات سبک ساختمانی مانند بلوک‌های بتنی، سازه‌های سبک بتنی، پروژه‌های کف سازی، طراحی سقف، محوطه سازی، تهیه کود در صنایع کشاورزی و باغبانی، ساخت مواد ساینده و... استفاده می کنند.

موارد استفاده از پوکه معدنی

کاربرد‌های پوکه معدنی شامل صنایع ساختمان سازی، باغبانی و یا تکمیل فرآیند‌های صنعتی و کارخانه‌ای است. در نگاهی جزئی‌تر موارد استفاده از پوکه معدنی به قرار زیر است.

 • کفسازی سبک خیابان‌ها، جاده‌ها و محوطه‌های ساختمانی و شهری
 • محوطه سازی و طراحی فضای سبز
 • صنایع شیشه سازی برای صیقل زنی سطح شیشه
 • فرایند تهیه برخی از فلزات
 • ساخت کف و سقف ساختمانی
 • تهیه مصالح بتنی مانند بلوک‌های سبک و یا هر نوع قطعه سبک بتنی
 • ساخت سد و تونل
 • تهیه و فرآوری کودهای معدنی مناسب صنایع کشاورزی و باغبانی
 • و...

ویژگی‌های انواع پوکه معدنی

انواع پوکه معدنی ویژگی‌های منحصر به فردی دارند که باعث شده تا از مواد بسیار کاربردی در سطح صنایع مختلف خصوصاً صنعت ساختمان سازی باشند. پوکه معدنی ساختار اسفنجی شده و بسیار سبک وزن در عین حال کاملا مقاوم و ماندگار دارد که مناسب ساخت مصنوعات سبک بتنی و ساختمانی است. همچنین غیر قابل احتراق و نارسانایی قدرتمند هستند که قابلیت‌های عالی برای تبدیل شدن به یک عایق صدا و یا عایق حرارتی را دارند. پوکه معدنی بدون تردید یکی از شگفت‌انگیزترین سنگ‌ها در پوسته زمین است و ویژگی‌های برجسته آن به قرار زیر هستند.

عایق در برابر گرما، سرما و صدا

پوکه معدنی خاصیت رسانایی بسیار ضعیفی دارد. این خاصیت آنچنان است که از این سنگ‌های متخلخل معدنی می‌توانیم به عنوان عایق کامل گرما، سرما و حتی صدا استفاده کنیم. ساختار اسفنجی شده پوکه در عایق بودن آن تاثیرگذار است و می‌تواند نقش اصلی در عدم انتقال حرارت داشته باشد. این ویژگی انواع پوکه معدنی مناسب پروژه‌های ساختمان سازی است. زیرا می‌توانیم ساختمان‌هایی بهینه از نظر اتلاف انرژی بسازیم که در مقابل آلودگی‌های صوتی محیط نیز کارایی بالایی داشته باشند. بیشترین خرید پوکه معدنی نیز برای تهیه و ساخت قطعات ساختمانی عایق صدا و حرارت انجام می‌پذیرد.

غیر قابل احتراق

انواع پوکه معدنی ساختارهای سنگی هستند که کاملاً در مقابل هر نوع حریق مقاومت می‌کنند. استفاده از پوکه معدنی برای مقاومت حریق فضاهای ساختمانی نیز مفید است و از گسترش آتش در محیط‌های بزرگ و یکپارچه ساختمان‌های مدرن جلوگیری می‌کند. استفاده از مصالح ضد حریق در ساختمان سازی تصمیمی هوشمندانه است. در غیر این صورت ساختمان شما در مقابل حریق تسلیم است و به سرعت نابود می‌شود. اما مصالح مانند پوکه معدنی با تحمل درجه حرارت ۷۶۰ درجه سانتیگراد مصالح کاملا ضد حریق هستند که تا حدود زیادی می‌توانند از سازه‌ها در مقابل گسترش سریع آتش محافظت کنند.

مقاوم در مواجهه با نفوذ رطوبت

پوکه معدنی از مصالح کاملا مقاوم در مقابل نفوذ رطوبت است و استفاده از آن برای سازه‌های آبی و یا سازه‌ها در محیط‌های مرطوب مفید است. استفاده از پوکه معدنی سطح عایق رطوبتی سازه را ارتقا می‌بخشد و بر طول عمر مفید سازه‌های بتنی و ساختمانی می‌افزاید. اگر چه انواع پوکه معدنی ساختار‌های متخلخل و یا اسفنجی دارند؛ اما در کل همگی آنها آب‌گریز هستند و می‌توانند هر سازه را در مقابل نفوذ دائمی رطوبت محافظت کنند.

سبک وزن هستند

انواع پوکه معدنی با ساختار خاکی - سنگی که فرم متخلخل و اسفنجی دارند. در عین مقاوم بودن بسیار سبک وزن هستند. پوکه معدنی یک نوع سنگ است که در حجم زیاد کاملاً سبک وزن است. از طرفی این سنگ‌های حجیم مقاومت فیزیکی بسیار بالایی نیز دارند. استفاده از پوکه معدنی باعث حجیم شدن سازه‌های بتنی می‌شود و در عین حال سبک وزن است که مناسب ساخت سازه‌های بزرگ و منسجم ساختمانی است.

استحکام بسیار بالا

اگر چه پوکه معدنی ساختار‌هایی متخلخل و اسفنجی شکل دارند؛ اما در پس این حجم سنگی به ظاهر پنبه ای استحکام بسیار بالایی نهفته است. انواع پوکه معدنی مادامیکه کاملاً سبک وزن هستند، از مقاومت فیزیکی بسیار خوبی نیز برخوردار هستند که کاملا مناسب طراحی سازه‌های متنوع ساختمانی است. این استحکام خارق العاده باعث شده تا از انواع پوکه معدنی در فعالیت‌های متنوع مانند راهسازی، سد سازی، تونل سازی، کف سازی و تهیه قطعات سبک اما حجیم و مقاوم بتنی استفاده کنند.

سرشار از مواد معدنی

اگر چه در فعالیت‌های ساختمان سازی برای بهره‌مندی از ویژگی‌ها مانند سبک بودن، عایق بودن و یا مستحکم بودن برنامه‌ریزی شده است؛ اما از بخش معدنی این سنگ‌های اسفنجی در صنایع دیگر نیز استفاده می‌شود. انواع پوکه سرشار از ترکیبات معدنی هستند که کاملاً مناسب تهیه انواع کودهای غنی در صنعت کشاورزی است.

توانایی جذب آب

ساختار متخلخل پوکه معدنی خاصیت بالایی برای جذب و پس دادن آب دارد. در بخش‌های قبلی به ویژگی ضد رطوبت انواع پوکه معدنی اشاره کردیم و حالا می‌خواهیم از خاصیت جذب آب این ساختارهای متخلخل سنگی صحبت کنیم. در واقع پوکه معدنی می‌تواند حجم قابل توجه آب را در خود نگه دارد. اما هرگز تحت تاثیر نفوذ آب قرار نمی‌گیرد. لذا یک ویژگی ذخیره سازی آب در خود دارد که کاربردهایی در صنایع کشاورزی تهیه محصولات سودمند توزیع و ذخیره سازی آب دارند.

انواع پوکه معدنی

انواع پوکه معدنی را در دو گروه طبیعی و یا صنعتی دسته بندی می‌کنند. این سنگ‌های متخلخل یا محصول گدازه‌های آتشفشانی هستند که در طبیعت به وفور یافت می‌شوند و یا در فرآیند‌های صنعتی از فرآوری خاک رس در دماهای خیلی زیاد تهیه می‌شوند. به این ترتیب انواع پوکه از لحاظ نوع شکل گیری در انواع ساختمانی و صنعتی دسته بندی می‌شوند. همچنین آنها را از نظر شکل و اندازه نیز در انواع پوکه نخودی، فندقی، بادامی، عدسی و ماسه ای دسته بندی می‌کنند. در کل انواع پوکه به قرار زیر هستند.

 • پوکه ساختمانی: اصطلاحاً به انواع پوکه معدنی که محصول گداخته‌های آتشفشانی هستند پوکه ساختمانی گفته می‌شود. این پوکه‌ها معمولاً در رنگ‌های سفید و خاکستری در انواع پوکه بادامی، پوکه عدسی، پوکه فندقی و یا پوکه نخودی و ماسه ای تهیه می‌شوند. این پوکه مستقیم از دل معادن سنگی در جوار کوه‌های آتشفشانی و یا کوه‌ها با سابقه آتشفشانی تهیه می‌شوند. پوکه ساختمانی از جمله سنگ‌های غنی در مناطق با سابقه آتشفشانی هستند و استفاده از آنها در صنعت ساختمان و تهیه سازه‌های سبک اما مقاوم متداول است.
 • پوکه صنعتی: این نوع پوکه محصول کارخانه‌ای است که از فرآوری خاک رس در دماهای خیلی زیاد تهیه می‌شود. پوکه صنعتی نیز به مانند پوکه معدنی (ساختمانی) سبک وزن است و از خاصیت عایق صدا برخوردار است. همچنین سطح صاف و فرم منظم‌تری به نسبت پوکه معدنی دارد. اما در بهره‌مندی از مواد معدنی فقیر است و در کل مناسب تهیه کودهای غنی و معدنی مناسب فعالیت‌های باغبانی نیست. فرایند ساخت پوکه صنعتی ساده است و دردسر‌های استخراج از کوه‌های آتشفشانی را ندارد. بنابراین قیمت پوکه معدنی از نوع کارخانه‌ای کمتر از پوکه‌های طبیعی و آتشفشانی است.

انواع پوکه معدنی از نظر شکل ظاهری

همگی پوکه‌ها خرده سنگهای متخلخل و سبک وزن هستند که ساختار فیزیکی کاملاً مقاومی دارند و در اشکال گوناگون تهیه می‌شوند. بر این اساس انواع پوکه معدنی از نظر شکل ظاهری به قرار زیر هستند.

 • پوکه فندقی: پوکه فندقی کاربردی‌ترین انواع پوکه معدنی است که به شکل خرده سنگ‌های کوچک و تقریباً گرد در اندازه‌های ۱۶ الی ۲۰ میلیمتری تهیه می‌شود. پوکه فندقی عموماً سطحی صاف و صیقلی شده دارد و مناسب طراحی سازه‌های بتنی با فرم پیچیده اما مقاوم و سبک وزن است.
 • پوکه نخودی: پوکه نخودی از نظر اندازه کوچکتر از پوکه فندقی است و قطر خرده سنگ‌های آن در حدود ۸ الی ۱۷ میلیمتر است. خرده سنگ‌های پوکه نخودی تخلخل بالایی دارند و کاملاً سبک وزن هستند. همچنین از استحکام بالایی برخوردار می‌باشند که باعث شده تا از کاربردی‌ترین انواع پوکه معدنی باشند.
 • پوکه عدسی: پوکه عدسی به نسبت از پوکه فندقی و یا پوکه نخودی کوچکتر است. اما به مراتب از آنها متخلخل‌تر و سبک‌تر می‌باشد. از پوکه عدسی به مقدار زیاد برای کاربرد‌ها مانند تهیه بتن سبک، جاده سازی، عملیات‌های سنگ تراشی، ساینده محصولات صنعتی و حتی طراحی تجهیزات آب‌گیر در صنعت باغبانی استفاده می‌شود.
 • پوکه ماسه‌ای: پوکی ماسه‌ای کوچکترین سایز انواع پوکه معدنی است که خرده سنگ‌های آن بسیار ریز در اندازه دانه‌های ماسه است و این شباهت باعث شده تا از آن با عنوان پوکه ماسه‌ای یاد کنند. پوکه ماسه‌ای به مانند دیگر انواع پوکه کاملاً سبک وزن و مستحکم است. اما فرم کوچک دانه بندی آن مناسب تهیه بتن و تخلیه در سازه‌ها با قالب‌های پیچیده است. پوکه ماسه ای بیشتر از هر مدل پوکه در پروژه‌های بتن سازی و تهیه سازه‌های بتنی، بلوک‌ها و پروژه‌های کف سازی و سقف سازی کارایی دارد.

راهنمای خرید پوکه معدنی مرغوب

در این مطلب به بررسی جامع اما مختصر و مفید از پوکه معدنی و انواع آن پرداخته‌ایم. قاعدتا برای فعالیت‌های ساختمانی خود خصوصاً تهیه بتن به انواع این خرده سنگ‌های متخلخل نیاز دارید. اما بهترین پوکه معدنی چه خصوصیاتی دارد؟

برای پیدا کردن بهترین پوکه معدنی لازم است تا ویژگی‌های آنها را بشناسید. اما وزن سبک و چگالی پایین مهمترین خصوصیت انواع پوکه معدنی است. در هنگام خرید پوکه معدنی همواره وزن آن را در نظر بگیرید. هر اندازه پوکه سبک‌تر باشد، از کیفیت و مرغوبیت بالاتری نیز برخوردار است. در عین حال مولفه‌ها مانند شکل ظاهری، اندازه خرده سنگ‌ها و مقدار استحکام و... پوکه معدنی را مد نظر داشته باشید. به عنوان مثال برای پایان این مطلب استفاده از پوکرهای عدسی و یا فندقی با دانه‌های متوسط بهترین پوکه معدنی برای تهیه سازه‌های بتنی بزرگ است.