چسب بتن آب بندی و کاربردهای آن

رطوبت عنصری مخرب در سازه‌های بتنی است که به راحتی از میان هر درز و شکاف و یا حفره و سوراخی وارد شده و آرام و پیوسته ساختار کلی بتن را تخریب می‌کند. در مهندسی عمران از روش‌های متنوع نفوذناپذیری بتن استفاده می‌کنند و بهره‌مندی چسب بتن یکی از همین ایده‌های تاثیرگذار است.

چسب بتن مخصوص آب بندی نوعی ترکیب شیمیایی بر پایه لاتکس است که به شکل ماده اولیه پودر خشک تهیه شده و با عمل آوری در آب به حالت یک خمیر پوشاننده برای آب بندی بتن استفاده می‌شود. استفاده از این چسب‌ها در مراحل ترمیم و مرمت بتن‌های آسیب دیده و یا بتن‌های ترک برداشته متداول است. این ترکیبات پس از سخت شدن به ساختاری مقاوم مانند بتن تبدیل شده که در مقابل عوامل محیطی مانند رطوبت، سرما و گرما و آتش و نور خورشید کاملا مقاوم و ماندگار است. در این مطلب از متسل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان به بررسی انواع چسب بتن آب بندی و روش استفاده از آنها می‌پردازیم. همواره به یاد داشته باشید که برای خرید قطعه بتنی می‌توانید از طریق مت سل اقدام کنید.

چسب بتن

چسب بتن چیست؟

چسب آب بندی بتن یکی از ترکیبات عمرانی در دسته بندی افزودنی‌های بتن است و از آن برای پروژه‌ها مانند ترمیم بافت بتن و یا آب بندی بتن‌های تازه در مقابل هر نوع نفوذ رطوبت استفاده می‌کنند. بهره‌مندی از چسب بتن باعث افزایش مقاومت فیزیکی بتن شده و با جلوگیری از گسترش ترک‌ها در تداوم طول عمر مفید سازه‌های بتنی تاثیرگذار است. همچنین از این ترکیبات می‌توانیم در بهبود خواص شیمیایی و فیزیکی بتن استفاده کنیم.

انواع چسب بتن در دو گروه کلی ترکیبات اپوکسی و لاتکسی (پلیمری) قرار می‌گیرند که همگی آنها به شکل پودر با خاصیت واکنش پذیری عالی در آب ساخته می‌شوند.

انواع چسب بتن فرمولاسیون متفاوتی دارند؛ اما کاربردی‌ترین آنها که چسب بر پایه لاتکس است که نوعی ترکیب امولوسیونی از کوپلیمر محلول در آب است. این چسب‌ها به شکل پودری با ظاهر سفید رنگ عرضه می‌شوند که با ترکیب با سیمان پرتلند و ماسه به همراه آب یک ساختار مقاوم و نفوذ ناپذیر ایجاد می‌کنند. از این چسب‌ها می‌توانیم در تهیه ملات‌های ضد آب مناسب چسباندن کاشی‌ها، سرامیک‌ها، سنگ‌های تزیینی و... نیز استفاده کنیم.

ویژگی‌های فیزیکی و ظاهری چسب آب بندی بتن

نانواع این چسب‌ها به شکل دو جزئی با ترکیب اولیه از رزین و سخت کننده عرضه می‌شوند. این دو جز از یکدیگر جدا هستند؛ اما واکنش پذیری شیمیایی قدرتمند در کنار یکدیگر دارند. وقتی این دو جز با یکدیگر ترکیب می‌شوند، فرایند کاتالیز پخت آغاز خواهد شد که زنجیره‌های ملکولی واکنش داده را به همراه حرارت قابل توجه تولید می‌کنند. این ترکیب نهایی ساختاری مقاوم و نفوذ ناپذیر است که به خوبی می‌تواند سطح بتن‌های فرسوده و یا ترک برداشته را پوشانده و قابلیت ضد آب بودن را تامین نماید. چنین ویژگی از قابلیت‌های ویژه در تهیه نماسازی‌های آب بندی شده در اجرای سازه‌های جدید نیز می‌باشد.

چسب بتن

کاربردهای چسب آب بندی بتن چیست؟

قاعدتاً ایجاد سطوح نفوذناپذیر مهمترین قابلیت کاربردی انواع چسب بتن است. اما این ویژگی به اشکال گوناگون در کاربردهای چسب بتن مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

 • از مهمترین کاربردهای چسب بتن در اتصال بتن‌های جدید به بتن‌های قدیمی حین توسعه سازه‌های بتنی است. حضور این ملات شانس چسبندگی محکم‌تر بتن جدید را افزایش خواهد داد.
 • از چسب بتن می‌توانیم در نماسازی ساختمان‌های قدیمی نیز استفاده کنیم. زیرا در نماسازی بر روی بتن‌های قدیمی نیاز به چسبندگی ویژه‌تر با قابلیت‌های آب بندی داریم.
 • حضور چسب بتن از جداشدگی آب در بافت بتن جدید نیز جلوگیری می‌کند که نقش تعیین کننده در عدم تفکیک دانه‌های ریز و درشت بتن دارد.
 • از انواع چسب بتن خصوصاً چسب اپوکسی بتن می‌توانیم برای پوشاندن سطحی بتن‌های آسیب دیده و جلوگیری از تداوم نفوذ آب در ترک‌ها و درزهای بتن فرسوده استفاده کنیم.
 • چسب بتن در طراحی سازه‌های آبی مانند آب بندی جداره داخلی و بیرونی مخازن، استخرها، کانال‌ها و... کارایی دارد.
 • از چسب بتن می‌توانیم در افزایش نفوذ ناپذیری کف‌های بتنی مانند کف سالن‌های ورزشی، جداره سدها، باند‌های فرودگاهی و یا پایه و عرشه پل‌ها استفاده کنیم.

چگونه از چسب بتن استفاده می‌شود؟

چسب بتن پس از عمل آوری یک ملات پوشاننده با خواص نفوذ ناپذیری زیاد است؛ اما برای استفاده از آن الزاماتی وجود دارد. در ابتدا لازم است تا محل مورد نظر که می‌تواند سطح فرسوده و ترک برداشته بتن‌های قدیمی باشد، به خوبیِ پاکیزه شود. لازم است تا هر نوع چربی، ذرات گرد و خاک و حتی رطوبت، رنگ و کثیفی‌ها را از روی سطح پاک کنید.

اجزا چسب بتن در آب حل شده و یک خمیر رقیق تهیه می‌شود که آن را با ترکیب در سیمان و شن به ملات غلیظ و مناسب پوشاندن سطوح تبدیل می‌کنند. این ترکیب ۵ الی ۲۰ درصد از وزن سیمان استفاده شده است. حالا ملات تهیه شده از ترکیب اجزا چسب اپوکسی، آب، سیمان و ماسه را بر روی سطوح بتنی می‌گسترانند. یک لایه نازک چسب بتن برای آب بندی کردن تمام سطوح بتنی کافی است. اما گاهی برای پر کردن کامل ترک‌ها و یا حفره‌ها به مقدار حجم چسب بیشتری نیاز داریم که در این صورت و برای سطوح ضخیم‌تر ملات چسبنده را به شکل لایه به لایه استفاده می‌کنند.

خواص ویژه انواع چسب بتن

در صورت استفاده از انواع چسب بتن راهکار مفید و ساده‌ای برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به کار بسته‌ایم. این در حالی است که خواص چسب بتن می‌تواند بسیار فراتر و شامل موارد زیر باشد.

 • آب بندی بتن (کاهش نفوذ پذیری سطحی بتن)
 • افزایش چسبندگی ملات بتن
 • افزایش مقاومت مکانیکی و طول عمر مفید بتن
 • جلوگیری از گسترش ترک‌های سطحی و عمیق روی بتن
 • بهبود مقاومت بتن در مقابل تهاجم‌های شیمیایی
 • بهبود مقاومت خمشی بتن
 • افزایش مقاومت بتن در مقابل تنش‌های دمایی و چرخه‌های یخ زدگی

انواع چسب بتن

انواع چسب بتن آب بندی کدامند؟

این چسب‌ها با فرمولاسیون‌های متفاوت در انواع گوناگون تهیه می‌شوند. اما در کل می‌توانیم همگی آنها را در دسته بندی چسب‌های لاتکس (پلیمری) و یا چسب‌های اپوکسی قرار دهیم. قیمت چسب بتن در انواع آنها نیز متفاوت است و در کل وابسته به نوع فرمولاسیون این چسب‌ها تعیین می‌شود. انواع چسب بتن به قرار زیر هستند.

چسب لاتکس بت

ناین چسب‌ها به شکل مایع عرضه می‌شوند و از خواص آب بندی عالی برخوردار هستند. همچنین در افزایش چسبندگی بتن جدید بر روی بتن قدیمی ویژگی عالی دارند و می‌توانند در افزایش مقدار الاستیسیته بتن نیز تاثیرگذار باشند. چسب‌های لاتکسی ترکیبات قدرتمند پلیمری شده هستند که در مقابل تنش‌های مکانیکی از هر نوع ضربه و یا تغییرات دمایی محیط کاملا مقاومت می‌کنند. از این چسب‌ها در ترکیب با سیمان پرتلند و ماسه برای تهیه ملات آب بندی شده اتصال سنگ و کاشی نیز استفاده می‌کنند. در عین حال قابلیت عالی برای اجرای عملیات‌های ترمیم بتن و جلوگیری از ترک‌های سطحی و عمیق بتن دارند.

موارد استفاده از چسب بتن لاتکس

 • تهیه ملات کاشی کاری و یا سنگ کاری جداره سازه‌های آبی مانند استخرها
 • آب بندی و تقویت ملات‌های بندکشی
 • نماسازی هر نوع سازه بتنی
 • تقویت چسب کاشی کاری

مزایای بهره‌مندی از چسب لاتکس بتنی

 • در افزایش قابلیت چسبندگی بتن قدیمی یا ملات‌های جدید عالی هستند.
 • باعث کاهش نفوذ پذیری بتن شده که به آب بندی کامل می‌انجامد.
 • در جلوگیری از ترک خوردن بتن و یا تداوم ترک‌های سطحی و عمیق بتن تاثیرگذار است.
 • از بتن در مقابل سیکل‌های ذوب و انجماد آب جلوگیری می‌کند.
 • در سطح بتن خواص مقاومت سایشی ایجاد می‌کند.

چسب اپوکسی بتن

چسب اپوکسی به روش دو جزئی و بر پایه رزین اپوکسی تهیه شده است و از مقاومت فیزیکی بسیار بالایی پس از سخت شدن برخوردار است و می‌تواند علاوه بر تأثیر مثبت در افزایش مقاومت بتن برای افزایش ماندگاری و بهبود قدرت چسبندگی بتن قدیمی و بتن با ملات جدید نقش داشته باشد. در عین حال با توجه به نوع کاربری سازه می‌تواند برای تشکیل سطوح با آب بندی کامل بتن نیز استفاده شود.

چسب بتن اپوکسی ترکیب دو جزئی است که یک جز آن پودر اپوکسی و جز دیگر پودر سخت کننده است. در عمل باید این دو جز را توسط مقدار معین آب طبق دستورالعمل سازنده مخلوط کنید و پس از مدتی به عنوان ملات پوشاننده سطوح بتنی استفاده کنید. این چسب‌ها پس از سخت شدن کاملاً ماندگار هستند و مقاومت فیزیکی و قدرت چسبندگی بسیار زیادی دارند.

انواع چسب بتن

موارد استفاده از چسب بتن اپوکسی

 • هر نوع عملیات مرمت و بازسازی سازه‌های بتنی
 • اجرای اتصال انواع بتن به سازه‌های فلزی
 • پوشاندن سطوح بتنی با کاربری غرقابی
 • مناسب پوشاندن رویه انواع ترک‌های سطحی و عمیق به جهت جلوگیری از گسترش آنها
 • افزایش چسبندگی بتن جدید بر روی مقاطع بتن‌های قدیمی
 • تهیه ورق‌های کامپوزیت FRP برای بهبود مقاومت و بازسازی بتن

مزایای بهره‌مندی از چسب اپوکسی بتن

 • باعث افزایش قابل توجه مقاومت کششی و مکانیکی بتن می‌شود.
 • از قابلیت اجرا بر روی مقاطع خشک زیر کار برخوردار است.
 • برای اتصال به سطوح زیر کار توانایی ایجاد چسبندگی بالایی دارد.
 • در افزایش خواص کیفی بتن، فرم یکپارچه بتن و طول عمر مفید بتن تاثیرگذار است.
 • در مقابل اثرات مخرب محیطی و هر نوع تهاجم شیمیایی محیط کاملا مقاوم است و هرگز در برابر آب و یا عموم سیال‌های خورنده حل نمی‌شود.

چسب کاشت میلگرد چیست؟

چسب کاشت میلگرد نوع خاصی از چسب اپوکسی بتن است که مخصوص اتصال قطعات فلزی در داخل سطوح بتنی ساخته شده است. از این چسب‌ها برای کاشت میلگرد‌های جدید در بتن‌های قدیمی و قابلیت توسعه بتن‌های قدیمی استفاده می‌کنند. این چسب‌ها نیز به مانند چسب بتن اپوکسی از ترکیب دو جزئی ساخته شده است. جزء اول آن یک ترکیب اپوکسی اکریلات و در جزء دوم آن از‌هاردنر بتن (سخت کننده) استفاده شده است. کاربرد‌های عمده چسب کاشت میلگرد به قرار زیر است.

 • هر نوع عملیات کاشت آرماتور و یا بولت بر روی سطوح افقی و یا عمودی بتن
 • هر نوع اتصال صفحات فلزی بر روی سطوح عمودی و یا افقی بتن
 • پر کردن هر نوع شکاف در داخل دیوارها، کف‌ها و سقف‌های بتنی

ویژگی چسب بتن

ویژگی اصلی چسب بتن؛ آب بندی

موارد استفاده از چسب بتن بسیار گسترده است و می‌توان از این ترکیب‌های مقاوم برای بهبود خواص کلی بتن اعم از مقاومت فیزیکی و مقاومت شیمیایی بتن استفاده کرد. این چسب‌ها از ترکیبات عالی برای پر کردن هر نوع ترک و یا حفره در بتن هستند و می‌توانند طول عمر مفید بتن را تا سال‌ها ارتقا بخشیده و یا از دامنه تخریب بتن در تهاجم‌های شیمیایی و یا رطوبتی جلوگیری کنند.

آب بندی کردن ویژگی کلیدی انواع چسب بتن است که باعث شده تا موارد استفاده از آنها در انواع فعالیت‌ها و ساخت و ساز‌های عمرانی با هدف ضدآب کردن گسترده باشد. از جمله می‌توان از این چسب‌ها در کاشی کاری، اتصال سنگ‌های آنتیک، ساخت سرویس‌های بهداشتی، نمای ساختمان، طراحی آبنما‌ها، نماهای باران‌گیر، جداره استخرها و هر نوع سازه آبی، طراحی چاله آسانسور، هر نوع محوطه سازی، اجرای انواع سقف‌های بتنی، آجری، سنگی و یا سیمانی، موزاییک کاری و یا جدول کشی معابر، ساخت پایه پل‌ها، بدنه سدها، کف‌های بتنی در سالن‌های ورزشی و صنعتی و... استفاده کرد. در کل این چسب‌ها به خوبی می‌توانند با خواص آب بندی خود بهترین جایگزین برای آب بند‌های نفتی مانند قیر، آسفالت و یا ایزوگام باشند؛ اما توجه کنید که باید آنها را مناسب با هر نوع سطح، نوع درجات آب بندی تهیه کرده و همراه با تمیز کردن کامل سطوح مطابق با دستورالعمل مطرح شده توسط سازنده اجرا کنید.

چسب بتن آب بندی و کاربردهای آن

رطوبت عنصری مخرب در سازه‌های بتنی است که به راحتی از میان هر درز و شکاف و یا حفره و سوراخی وارد شده و آرام و پیوسته ساختار کلی بتن را تخریب می‌کند. در مهندسی عمران از روش‌های متنوع نفوذناپذیری بتن استفاده می‌کنند و بهره‌مندی چسب بتن یکی از همین ایده‌های تاثیرگذار است.

چسب بتن مخصوص آب بندی نوعی ترکیب شیمیایی بر پایه لاتکس است که به شکل ماده اولیه پودر خشک تهیه شده و با عمل آوری در آب به حالت یک خمیر پوشاننده برای آب بندی بتن استفاده می‌شود. استفاده از این چسب‌ها در مراحل ترمیم و مرمت بتن‌های آسیب دیده و یا بتن‌های ترک برداشته متداول است. این ترکیبات پس از سخت شدن به ساختاری مقاوم مانند بتن تبدیل شده که در مقابل عوامل محیطی مانند رطوبت، سرما و گرما و آتش و نور خورشید کاملا مقاوم و ماندگار است. در این مطلب از متسل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان به بررسی انواع چسب بتن آب بندی و روش استفاده از آنها می‌پردازیم. همواره به یاد داشته باشید که برای خرید قطعه بتنی می‌توانید از طریق مت سل اقدام کنید.

چسب بتن

چسب بتن چیست؟

چسب آب بندی بتن یکی از ترکیبات عمرانی در دسته بندی افزودنی‌های بتن است و از آن برای پروژه‌ها مانند ترمیم بافت بتن و یا آب بندی بتن‌های تازه در مقابل هر نوع نفوذ رطوبت استفاده می‌کنند. بهره‌مندی از چسب بتن باعث افزایش مقاومت فیزیکی بتن شده و با جلوگیری از گسترش ترک‌ها در تداوم طول عمر مفید سازه‌های بتنی تاثیرگذار است. همچنین از این ترکیبات می‌توانیم در بهبود خواص شیمیایی و فیزیکی بتن استفاده کنیم.

انواع چسب بتن در دو گروه کلی ترکیبات اپوکسی و لاتکسی (پلیمری) قرار می‌گیرند که همگی آنها به شکل پودر با خاصیت واکنش پذیری عالی در آب ساخته می‌شوند.

انواع چسب بتن فرمولاسیون متفاوتی دارند؛ اما کاربردی‌ترین آنها که چسب بر پایه لاتکس است که نوعی ترکیب امولوسیونی از کوپلیمر محلول در آب است. این چسب‌ها به شکل پودری با ظاهر سفید رنگ عرضه می‌شوند که با ترکیب با سیمان پرتلند و ماسه به همراه آب یک ساختار مقاوم و نفوذ ناپذیر ایجاد می‌کنند. از این چسب‌ها می‌توانیم در تهیه ملات‌های ضد آب مناسب چسباندن کاشی‌ها، سرامیک‌ها، سنگ‌های تزیینی و... نیز استفاده کنیم.

ویژگی‌های فیزیکی و ظاهری چسب آب بندی بتن

نانواع این چسب‌ها به شکل دو جزئی با ترکیب اولیه از رزین و سخت کننده عرضه می‌شوند. این دو جز از یکدیگر جدا هستند؛ اما واکنش پذیری شیمیایی قدرتمند در کنار یکدیگر دارند. وقتی این دو جز با یکدیگر ترکیب می‌شوند، فرایند کاتالیز پخت آغاز خواهد شد که زنجیره‌های ملکولی واکنش داده را به همراه حرارت قابل توجه تولید می‌کنند. این ترکیب نهایی ساختاری مقاوم و نفوذ ناپذیر است که به خوبی می‌تواند سطح بتن‌های فرسوده و یا ترک برداشته را پوشانده و قابلیت ضد آب بودن را تامین نماید. چنین ویژگی از قابلیت‌های ویژه در تهیه نماسازی‌های آب بندی شده در اجرای سازه‌های جدید نیز می‌باشد.

چسب بتن

کاربردهای چسب آب بندی بتن چیست؟

قاعدتاً ایجاد سطوح نفوذناپذیر مهمترین قابلیت کاربردی انواع چسب بتن است. اما این ویژگی به اشکال گوناگون در کاربردهای چسب بتن مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

 • از مهمترین کاربردهای چسب بتن در اتصال بتن‌های جدید به بتن‌های قدیمی حین توسعه سازه‌های بتنی است. حضور این ملات شانس چسبندگی محکم‌تر بتن جدید را افزایش خواهد داد.
 • از چسب بتن می‌توانیم در نماسازی ساختمان‌های قدیمی نیز استفاده کنیم. زیرا در نماسازی بر روی بتن‌های قدیمی نیاز به چسبندگی ویژه‌تر با قابلیت‌های آب بندی داریم.
 • حضور چسب بتن از جداشدگی آب در بافت بتن جدید نیز جلوگیری می‌کند که نقش تعیین کننده در عدم تفکیک دانه‌های ریز و درشت بتن دارد.
 • از انواع چسب بتن خصوصاً چسب اپوکسی بتن می‌توانیم برای پوشاندن سطحی بتن‌های آسیب دیده و جلوگیری از تداوم نفوذ آب در ترک‌ها و درزهای بتن فرسوده استفاده کنیم.
 • چسب بتن در طراحی سازه‌های آبی مانند آب بندی جداره داخلی و بیرونی مخازن، استخرها، کانال‌ها و... کارایی دارد.
 • از چسب بتن می‌توانیم در افزایش نفوذ ناپذیری کف‌های بتنی مانند کف سالن‌های ورزشی، جداره سدها، باند‌های فرودگاهی و یا پایه و عرشه پل‌ها استفاده کنیم.

چگونه از چسب بتن استفاده می‌شود؟

چسب بتن پس از عمل آوری یک ملات پوشاننده با خواص نفوذ ناپذیری زیاد است؛ اما برای استفاده از آن الزاماتی وجود دارد. در ابتدا لازم است تا محل مورد نظر که می‌تواند سطح فرسوده و ترک برداشته بتن‌های قدیمی باشد، به خوبیِ پاکیزه شود. لازم است تا هر نوع چربی، ذرات گرد و خاک و حتی رطوبت، رنگ و کثیفی‌ها را از روی سطح پاک کنید.

اجزا چسب بتن در آب حل شده و یک خمیر رقیق تهیه می‌شود که آن را با ترکیب در سیمان و شن به ملات غلیظ و مناسب پوشاندن سطوح تبدیل می‌کنند. این ترکیب ۵ الی ۲۰ درصد از وزن سیمان استفاده شده است. حالا ملات تهیه شده از ترکیب اجزا چسب اپوکسی، آب، سیمان و ماسه را بر روی سطوح بتنی می‌گسترانند. یک لایه نازک چسب بتن برای آب بندی کردن تمام سطوح بتنی کافی است. اما گاهی برای پر کردن کامل ترک‌ها و یا حفره‌ها به مقدار حجم چسب بیشتری نیاز داریم که در این صورت و برای سطوح ضخیم‌تر ملات چسبنده را به شکل لایه به لایه استفاده می‌کنند.

خواص ویژه انواع چسب بتن

در صورت استفاده از انواع چسب بتن راهکار مفید و ساده‌ای برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به کار بسته‌ایم. این در حالی است که خواص چسب بتن می‌تواند بسیار فراتر و شامل موارد زیر باشد.

 • آب بندی بتن (کاهش نفوذ پذیری سطحی بتن)
 • افزایش چسبندگی ملات بتن
 • افزایش مقاومت مکانیکی و طول عمر مفید بتن
 • جلوگیری از گسترش ترک‌های سطحی و عمیق روی بتن
 • بهبود مقاومت بتن در مقابل تهاجم‌های شیمیایی
 • بهبود مقاومت خمشی بتن
 • افزایش مقاومت بتن در مقابل تنش‌های دمایی و چرخه‌های یخ زدگی

انواع چسب بتن

انواع چسب بتن آب بندی کدامند؟

این چسب‌ها با فرمولاسیون‌های متفاوت در انواع گوناگون تهیه می‌شوند. اما در کل می‌توانیم همگی آنها را در دسته بندی چسب‌های لاتکس (پلیمری) و یا چسب‌های اپوکسی قرار دهیم. قیمت چسب بتن در انواع آنها نیز متفاوت است و در کل وابسته به نوع فرمولاسیون این چسب‌ها تعیین می‌شود. انواع چسب بتن به قرار زیر هستند.

چسب لاتکس بت

ناین چسب‌ها به شکل مایع عرضه می‌شوند و از خواص آب بندی عالی برخوردار هستند. همچنین در افزایش چسبندگی بتن جدید بر روی بتن قدیمی ویژگی عالی دارند و می‌توانند در افزایش مقدار الاستیسیته بتن نیز تاثیرگذار باشند. چسب‌های لاتکسی ترکیبات قدرتمند پلیمری شده هستند که در مقابل تنش‌های مکانیکی از هر نوع ضربه و یا تغییرات دمایی محیط کاملا مقاومت می‌کنند. از این چسب‌ها در ترکیب با سیمان پرتلند و ماسه برای تهیه ملات آب بندی شده اتصال سنگ و کاشی نیز استفاده می‌کنند. در عین حال قابلیت عالی برای اجرای عملیات‌های ترمیم بتن و جلوگیری از ترک‌های سطحی و عمیق بتن دارند.

موارد استفاده از چسب بتن لاتکس

 • تهیه ملات کاشی کاری و یا سنگ کاری جداره سازه‌های آبی مانند استخرها
 • آب بندی و تقویت ملات‌های بندکشی
 • نماسازی هر نوع سازه بتنی
 • تقویت چسب کاشی کاری

مزایای بهره‌مندی از چسب لاتکس بتنی

 • در افزایش قابلیت چسبندگی بتن قدیمی یا ملات‌های جدید عالی هستند.
 • باعث کاهش نفوذ پذیری بتن شده که به آب بندی کامل می‌انجامد.
 • در جلوگیری از ترک خوردن بتن و یا تداوم ترک‌های سطحی و عمیق بتن تاثیرگذار است.
 • از بتن در مقابل سیکل‌های ذوب و انجماد آب جلوگیری می‌کند.
 • در سطح بتن خواص مقاومت سایشی ایجاد می‌کند.

چسب اپوکسی بتن

چسب اپوکسی به روش دو جزئی و بر پایه رزین اپوکسی تهیه شده است و از مقاومت فیزیکی بسیار بالایی پس از سخت شدن برخوردار است و می‌تواند علاوه بر تأثیر مثبت در افزایش مقاومت بتن برای افزایش ماندگاری و بهبود قدرت چسبندگی بتن قدیمی و بتن با ملات جدید نقش داشته باشد. در عین حال با توجه به نوع کاربری سازه می‌تواند برای تشکیل سطوح با آب بندی کامل بتن نیز استفاده شود.

چسب بتن اپوکسی ترکیب دو جزئی است که یک جز آن پودر اپوکسی و جز دیگر پودر سخت کننده است. در عمل باید این دو جز را توسط مقدار معین آب طبق دستورالعمل سازنده مخلوط کنید و پس از مدتی به عنوان ملات پوشاننده سطوح بتنی استفاده کنید. این چسب‌ها پس از سخت شدن کاملاً ماندگار هستند و مقاومت فیزیکی و قدرت چسبندگی بسیار زیادی دارند.

انواع چسب بتن

موارد استفاده از چسب بتن اپوکسی

 • هر نوع عملیات مرمت و بازسازی سازه‌های بتنی
 • اجرای اتصال انواع بتن به سازه‌های فلزی
 • پوشاندن سطوح بتنی با کاربری غرقابی
 • مناسب پوشاندن رویه انواع ترک‌های سطحی و عمیق به جهت جلوگیری از گسترش آنها
 • افزایش چسبندگی بتن جدید بر روی مقاطع بتن‌های قدیمی
 • تهیه ورق‌های کامپوزیت FRP برای بهبود مقاومت و بازسازی بتن

مزایای بهره‌مندی از چسب اپوکسی بتن

 • باعث افزایش قابل توجه مقاومت کششی و مکانیکی بتن می‌شود.
 • از قابلیت اجرا بر روی مقاطع خشک زیر کار برخوردار است.
 • برای اتصال به سطوح زیر کار توانایی ایجاد چسبندگی بالایی دارد.
 • در افزایش خواص کیفی بتن، فرم یکپارچه بتن و طول عمر مفید بتن تاثیرگذار است.
 • در مقابل اثرات مخرب محیطی و هر نوع تهاجم شیمیایی محیط کاملا مقاوم است و هرگز در برابر آب و یا عموم سیال‌های خورنده حل نمی‌شود.

چسب کاشت میلگرد چیست؟

چسب کاشت میلگرد نوع خاصی از چسب اپوکسی بتن است که مخصوص اتصال قطعات فلزی در داخل سطوح بتنی ساخته شده است. از این چسب‌ها برای کاشت میلگرد‌های جدید در بتن‌های قدیمی و قابلیت توسعه بتن‌های قدیمی استفاده می‌کنند. این چسب‌ها نیز به مانند چسب بتن اپوکسی از ترکیب دو جزئی ساخته شده است. جزء اول آن یک ترکیب اپوکسی اکریلات و در جزء دوم آن از‌هاردنر بتن (سخت کننده) استفاده شده است. کاربرد‌های عمده چسب کاشت میلگرد به قرار زیر است.

 • هر نوع عملیات کاشت آرماتور و یا بولت بر روی سطوح افقی و یا عمودی بتن
 • هر نوع اتصال صفحات فلزی بر روی سطوح عمودی و یا افقی بتن
 • پر کردن هر نوع شکاف در داخل دیوارها، کف‌ها و سقف‌های بتنی

ویژگی چسب بتن

ویژگی اصلی چسب بتن؛ آب بندی

موارد استفاده از چسب بتن بسیار گسترده است و می‌توان از این ترکیب‌های مقاوم برای بهبود خواص کلی بتن اعم از مقاومت فیزیکی و مقاومت شیمیایی بتن استفاده کرد. این چسب‌ها از ترکیبات عالی برای پر کردن هر نوع ترک و یا حفره در بتن هستند و می‌توانند طول عمر مفید بتن را تا سال‌ها ارتقا بخشیده و یا از دامنه تخریب بتن در تهاجم‌های شیمیایی و یا رطوبتی جلوگیری کنند.

آب بندی کردن ویژگی کلیدی انواع چسب بتن است که باعث شده تا موارد استفاده از آنها در انواع فعالیت‌ها و ساخت و ساز‌های عمرانی با هدف ضدآب کردن گسترده باشد. از جمله می‌توان از این چسب‌ها در کاشی کاری، اتصال سنگ‌های آنتیک، ساخت سرویس‌های بهداشتی، نمای ساختمان، طراحی آبنما‌ها، نماهای باران‌گیر، جداره استخرها و هر نوع سازه آبی، طراحی چاله آسانسور، هر نوع محوطه سازی، اجرای انواع سقف‌های بتنی، آجری، سنگی و یا سیمانی، موزاییک کاری و یا جدول کشی معابر، ساخت پایه پل‌ها، بدنه سدها، کف‌های بتنی در سالن‌های ورزشی و صنعتی و... استفاده کرد. در کل این چسب‌ها به خوبی می‌توانند با خواص آب بندی خود بهترین جایگزین برای آب بند‌های نفتی مانند قیر، آسفالت و یا ایزوگام باشند؛ اما توجه کنید که باید آنها را مناسب با هر نوع سطح، نوع درجات آب بندی تهیه کرده و همراه با تمیز کردن کامل سطوح مطابق با دستورالعمل مطرح شده توسط سازنده اجرا کنید.