چسب کاشی بهتر است یا سیمان؟

 کاشی و سرامیک از جمله بهترین متریال‌ها برای پوشش یکسره دیواره‌های داخلی و یا خارجی ساختمان هستند. از کف‌سازی تا پوشش یکدست دیوارها در فضاهای متنوع ساختمانی می‌توانیم از انواع تکنیک‌های کاشی‌کاری و یا سنگ‌زنی استفاده کنیم. البته در این پروژه‌ها به ملات چسبنده، پایدار و قدرتمندی نیاز داریم. چسب کاشی یا سیمان در حال ‌حاضر متداول‌ترین ملات‌ها برای اتصال قطعات کاشی و یا سرامیک هستند.
ملات سیمانی از قدیمی‌ترین مصالح ساختمانی است که به ‌راحتی تهیه شده و ارزان‌قیمت است. در عین ‌حال شکل‌پذیر بوده و به ‌خوبی در فضای باریک مکان نصب سنگ و کاشی با دیوار توزیع می‌شود. اما کار کردن با این ملات قدیمی اندکی دشوار است. در مقابل مصالح ساختمانی مدرنی با عنوان چسب کاشی ابداع شده ‌است که مراحل نسبتاً طولانی، دشوار و کاملاً ظریف سنگ‌کاری و کاشی زنی را کاملاً متحول کرده ‌است. با این ‌وجود چسب کاشی یا سیمان کدام یک بهتر هستند؟
مقایسه چسب کاشی با سیمان در شرایط کاربردی انجام می‌شود. لزوماً به ‌دنبال برتری دادن یکی و حذف دیگری نیستیم؛ بلکه قرار است تا از چسب کاشی یا سیمان در مکان مطلوب و پروژه مناسب استفاده کنیم. در این مقاله از مت سل موتور جستجوی مصالح ساختمانی به مقایسه چسب کاشی با سیمان می‌پردازیم. برای خرید بتن آماده می‌توانید از طریق مث سل اقدام کنید.

چسب کاشی یا سیمان


ملات سیمانی برای کاشی‌کاری


در مقایسه چسب کاشی با سیمان همین ابتدا از ملات قدیمی سیمان آغاز می‌کنیم. تقریباً همگی ما این نوع ملات را می‌شناسیم و از کاربردها و یا انعطاف‌ پذیری آن برای پر کردن فضاهای باریک اطلاع داریم. ملات سیمانی از ترکیب یکدست انواع مصالح ساختمانی از قبیل شن، ماسه، سیمان و آب تهیه می‌شود.
روش ترکیب این مصالح در یکدیگر، نوع و کاربرد ملات سیمانی را معین می‌کند. به ‌عنوان مثال می‌توانیم با افزودن درصد شن به نسبت ماسه و بهره‌مندی از سیمان پرتلند تیپ ۲ به انواع بتن دست پیدا کنیم. اما در اینجا به تولید ملاتی روان، شکل‌پذیر، سیال و سبک مناسب کاشی‌کاری نیاز داریم.
ملات سیمانی برای کاشی‌کاری از سبک‌ترین ملات‌های ساختمانی است که درصد ماسه خصوصاً ماسه بادی در تولید آن زیاد است. در عین ‌حال برای ساخت آن از سیمان معمولی مناسب ملات‌های آجرچینی و یا سیمان پوزولانی استفاده می‌کنند. این ملات کاملاً روان، بسیار سبک و البته چسبنده و قدرتمند است و می‌تواند وزن سنگین کاشی، سرامیک و حتی سنگ‌های ساختمانی را برای مدت‌ها تحمل کند.

کاربرد چسب کاشی


مزایای استفاده از ملات سیمان در کاشی‌کاری


ملات سیمان کلاسیک‌ترین روش اتصال قطعات سنگی، آجری و سرامیکی در فضاهای ساختمانی است. همین کاربرد گسترده و شناخته ‌شده مهمترین وجه در انتخاب چسب کاشی یا سیمان است. این ملات ساده و ارزان ‌قیمت آنچنان کاربردی بوده که در تمام این سال‌ها هرگز کنار گذاشته نشود. مزایای استفاده از ملات سیمانی در کاشی‌کاری به ‌قرار زیر است:
•    ملات سیمانی با مصالح ساختمانی ارزان ‌قیمتی تهیه می‌شود. لذا تولید آن مقرون ‌به ‌صرفه است.
•    روش ساخت ملات سیمانی ساده است و به‌ راحتی با مخلوط شدن مصالح پایه اعم از ماسه و سیمان در کنار آب تهیه می‌شود.
•    ملات سیمانی در مقابل جریان رطوبت مقاوم است و ماندگاری خوبی دارد.
•    استفاده از ملات سیمانی برای اصلاح پستی و بلندی‌ها و یکدست کردن دیوارها قبل ‌از نصب کاشی و سرامیک ساده است.

 

معایب استفاده از ملات سیمانی در کاشی‌کاری


اگر چه ملات‌ها بر پایه سیمان از قدیمی‌ترین مصالح ساختمانی هستند که به ‌خوبی می‌توانند حجم یکدست و سنگین کاشی و سرامیک و حتی سنگ‌های ساختمانی را برای مدت‌ها نگه دارند، با این ‌وجود استفاده از آنها چالش‌هایی به‌ همراه دارد. این چالش‌ها از مهمترین نکات در انتخاب چسب کاشی یا سیمان است. مشکلات کار با ملات‌های سیمانی به قرار زیر است.
•    لازم است تا دیوار زیر کار را قبل ‌از نصب کاشی و یا سرامیک به طور کامل یکدست و صاف کنیم.
•    باید تا قبل ‌از تزریق ملات سیمانی سطح دیوار زیر کاشی یا سرامیک را به ‌طور کامل خیس و زنجاب کنید.
•    ملات سیمانی تحت تأثیر تغییرات دما از هوای خیلی گرم و یا خیلی سرد ترک می‌خورد.
•    بافت بسیار روان ملات سیمانی باعث شده که کنترل آن روی بسترهای دیواری و یا بالاسری دشوار باشد.
•    در تهیه ملات سیمانی کاشی‌کاری باید دقت عمل بالایی صورت بگیرد. به ‌عنوان مثال با استفاده از شن تیره که خاکدانه زیادی دارد، مقدار کیفیت ملات به ‌شدت کاهش پیدا می‌کند.
•    استفاده از ملات سیمانی سطح کار را خیلی کثیف می‌کند که پروسه تمیز کردن آن نیز دشوار و زمان‌بر است.
•    اجرای کاشی‌کاری و یا سنگ‌زنی با ملات سیمانی دشوار است و نیاز به مهارت افراد متخصص و باتجربه دارد.

چسب کاشی‌کاری چیست؟


در بحث جامع خودمان برای مقایسه چسب کاشی با سیمان حالا به دومین مصالح ساختمانی متداول اتصال انواع کاشی و سرامیک رسیده‌ایم که در بازار با عنوان کلی چسب کاشی به فروش می‌رسد.
چسب کاشی نیز در واقع نوعی ملات سیمانی است که تحت فرآیندهای شیمیایی الگوی بافت آن تغییر کرده و ساختار خمیری شده و کاملاً مستحکمی پیدا کرده ‌است. چسب کاشی نوعی سیمان از خانواده پرتلند است که در دسته‌بندی مواد غیرآلی پلیمری قرار می‌گیرد. این ترکیب با استفاده از ذرات دانه‌ای و برخی مواد شیمیایی بر پایه سیمان اصلاح شده است. این چسب‌ها را با توجه به درصد تقویت پلیمری و درجه استفاده از سنگ سیلیکای دسته‌بندی می‌کنند. همچنین برای افزایش مقدار چسبندگی آن از رزین‌های مصنوعی استفاده‌ شده است تا علاوه ‌بر کارپذیری عالی از قدرت چسبندگی بالا و استحکام حداکثری و طول عمر زیاد برخوردار باشد.
کاربرد چسب کاشی برای اتصال قطعات سرامیکی، کاشی‌ها و حتی سنگی بر روی دیوارها و کف و سقف ساختمان است. این چسب‌ها با هدف بهبود شرایط کار در مراحل سخت و دشوار کاشی‌کاری ابداع شده ‌اند.


موارد استفاده از چسب کاشی


کاربرد چسب کاشی در نصب قطعات بزرگ یا کوچک انواع کاشی و سرامیک است. به ‌راحتی می‌توانیم از این نوع چسب برای اتصال کاشی‌ها بر روی سطوح مختلف از جمله قطعات بتنی، آجری، بلوکی، سطوح قدیمی کاشی‌کاری شده، گچی، موزاییکی و حتی چوبی استفاده کنیم.
این نوع چسب‌ها اگر چه از مصالح نوین محسوب می‌شوند؛ اما قابلیت‌های ویژه‌ای دارند که باعث شده تا محبوبیت آنها افزایش پیدا کند. کاربرد چسب های کاشی به ‌دلیل عمل‌آوری ساده‌ی آن متداول است. برخلاف ملات‌های قدیمی این چسب‌ها به شکل آماده تهیه شده که با اضافه شدن درصد معینی آب به ‌راحتی قابل ‌استفاده هستند. سادگی در عمل‌آوری مهمترین نکته برای انتخاب میان چسب کاشی یا سیمان است.
در عین ‌حال حتی از نظر مقاومت و پایداری نیز خصوصیات قابل‌ توجهی دارند و می‌توانند درجات استحکام بالاتر از ملات‌های سیمانی را تأمین نمایند. علاوه ‌بر اتصال انواع سنگ و کاشی، کاربرد چسب  در دیگر فعالیت‌های ساختمانی از قبیل نصب قطعات پلی استایرن فشرده (یونولیت) و نصب هر نوع عایق حرارتی در نماهای داخلی و خارجی ساختمان نیز متداول است.

خرید آنلاین مصالح ساختمانی


مزایای استفاده از چسب کاشی در ساختمان


چسب های کاشی در دسته‌بندی مصالح ساختمانی نوین قرار می‌گیرند که تحولی بزرگ در مراحل سخت و پیچیده سنگ‌زنی و یا کاشی‌کاری ساختمان ایجاد کرده‌اند. مزایای استفاده از این چسب‌ها در اتصال قطعات کاشی به ‌قرار زیر است:
•    قدرت چسبندگی بسیار بالایی دارند. در فرمول این چسب‌ها از رزین‌های مصنوعی در کنار سیمان‌های پرتلند تقویت شده استفاده ‌شده است که قدرت چسبندگی و اتصال آنها را افزایش می‌دهد.
•    سرعت اجرای کاشی‌کاری ساختمان را افزایش می‌دهد. عمل‌آوری این چسب ساده است و به ‌راحتی می‌توانیم خمیر یکدست آن را بر روی سطوح گسترانده و تک‌تک کاشی را به‌ سرعت نصب کنیم.
•    سبک ‌وزن هستند و می‌توان از آنها در لایه‌های نازک برای اتصال انواع سنگ و کاشی و حتی موزاییک استفاده کرد. به ‌این ‌ترتیب تأثیر کمی در افزایش وزن مرده ساختمان دارند. 
•    این چسب‌ها تولید کارخانه‌ای هستند و در خطوط تولید آنها از نسبت دقیق و کنترل ‌شده متریال‌ها استفاده می‌کنند. بنابراین کیفیت یکدست و بالایی در تمام مراحل ساخت دارند.

معایب و محدودیت‌های استفاده از چسب کاشی


بدون تردید چسب کاشی تحولی در مراحل کاشی‌کاری و سنگ‌زنی ساختمانی است. با وجود استحکام بالا، عمل‌آوری ساده و روش کار آسان استفاده از این مصالح ساختمانی چالش‌هایی نیز به ‌همراه دارد. در بحث انتخاب چسب کاشی یا سیمان باید به ‌درستی از چندوچون این چالش‌ها اطلاع داشته باشید. از قبیل:
•    چسب کاشی در مقابل رطوبت آسیب‌پذیر است. بنابراین مناسب کار در فضاهای مرطوب مانند سرویس‌های بهداشتی و یا نمای ساختمان نیست.
•    در مواجه با حرارت مقاومت آنها به ‌شدت کاهش پیدا می‌کند. لذا نمی‌توانیم از این چسب برای کاشی‌کاری سطوح داغ مانند نانوایی‌ها و... استفاده کنیم.
•    در مقابل شوک یا هر نوع تنش بارهای جانبی ساختمان مانند زلزله ضعیف هستند و به ‌راحتی انسجام خود را از دست می‌دهند. 
•    در مقابل تابش نور خورشید ضعیف هستند که استفاده از آنها در سنگ‌زنی نمای ساختمان را محدود می‌کند.
•    این چسب‌ها در مواجه با برخی از مواد شیمیایی عملکردی ضعیف دارند و به ‌شدت آسیب‌پذیر هستند.
•    مدت زمان خشک شدن این چسب‌ها طولانی است. لذا نمی‌توانیم صرفاً پس ‌از اعمال روی دیوار برای نصب کاشی اقدام کنیم.

نگاهی به مقایسه چسب کاشی با سیمان


پس ‌از آشنایی کلی با این دو نوع مصالح ساختمانی برای اتصال کاشی و سرامیک وقت آن است که به بحث جامع خودمان از انتخاب چسب کاشی یا سیمان بپردازیم. در این بخش به موضوعاتی کلی از تفاوت این دو نوع ملات اشاره می‌کنیم و قاعدتاً ممکن است که در مواردی خاص شرایطی متفاوت حاکم باشد؛ اما از دیدگاه عمومی و کاربردی مقایسه چسب کاشی با سیمان به ‌قرار زیر است:

روش تولید و عمل‌آوری 


چگونگی عمل‌آوری، مهمترین نکته از تفاوت چسب کاشی با سیمان است. این دو ملات کاشی‌کاری به روش‌های کاملاً متفاوت تولید شده و عمل‌آوری می‌شوند. عمل آوری ملات سیمان کاملاً سنتی است و باید در محل پروژه مقدار معینی از انواع مصالح ساختمانی از قبیل ماسه، شن، سیمان و آب را در یکدیگر مخلوط کنیم. این در حالی است که چسب کاشی محصول کارخانه‌ای است و به ‌سرعت در محل پروژه با اضافه شدن مقداری آب تهیه می‌شود. لذا از نظر عمل‌آوری، کاربرد چسب کاشی ساده‌تر و بهتر از ملات سیمانی است.

دقت در تولید محصولات باکیفیت 


از نظر کیفیت تولید، ملات قطعات چسب کاشی بهتر از ملات‌های سیمانی است. البته می‌توانیم ملات‌های سیمانی را با کیفیت بسیار عالی تولید کنیم؛ اما از آنجا که لازم است تا هر بار در محل پروژه برای مخلوط شدن مصالح پایه ماسه و سیمان و آب دست‌ به‌ کار شویم، همواره احتمال به ‌هم خوردن تعادل و کاهش کیفیت ملات وجود دارد. این در حالی است که کیفیت ملات چسب در محل کارخانه به ‌دقت کنترل می‌شود.

مقاومت و مقدار چسبندگی


چسبندگی ملات سیمانی در مقایسه با چسب بتن کمتر است. در تهیه فرمول چسب بتن از رزین‌های مصنوعی استفاده می‌شود که مقدار چسبندگی آن را تا حد بسیار بالایی افزایش خواهد داد. اما حضور همین رزین‌های مصنوعی چالش جدی برای استفاده از چسب بتن در شرایط مرطوب است؛ ولی برای اتصال قطعات سنگین سرامیکی در شرایط عادی که احتمال مواجه با رطوبت ناچیز است، کاربرد چسب کاشی ایده بهتری است.


روش اجرا در مراحل کاشی‌کاری 


روش اجرا در مراحل کاشی‌کاری با استفاده از چسب کاشی ساده‌تر است. به ‌راحتی می‌توانیم با استفاده از شمشه‌های مخصوص ملات چسب بتن را بر روی سطوح بگسترانیم و مراحل نصب کاشی‌ها را انجام دهیم. در عین ‌حال می‌توانیم از چسب کاشی برای اتصال قطعات سرامیکی در زوایای مختلف و شرایط کاملاً پیچیده به ‌راحتی استفاده کنیم. این در حالی است که روش نصب کاشی با ملات سیمانی دشوار است و لازم است تا قطعات کاشی از قبل با فاصله به نسبت دیوار نصب شده و در فضای خالی پشت آن از ملات روان سیمان پر کنیم. در عین ‌حال برای اصلاح پستی و بلندی‌ها و کاشی‌کاری تراز و کاملاً صاف کاربرد سیمان بهتر از چسب است.


مقاومت در برابر شرایط محیطی 


در مواجه با شرایط متغیر محیطی عملکرد ملات سیمانی بهتر از چسب بتن است. چسب بتن در مواجه با رطوبت و جریان آب آسیب‌پذیر است و نمی‌توانیم از آنها در کاشی‌کاری فضاهای مرطوب ساختمانی و یا نماکاری استفاده کنیم. در عین ‌حال در مقابل حرارت ناتوان است و به‌ سرعت استحکام بافت خود را از دست می‌دهد. مقاومت در برابر شرایط محیطی مهمترین بحث از انتخاب چسب کاشی یا سیمان است. از نگاه کلی پایداری و ماندگاری ملات سیمانی در مقابل ناملایمات جوی و محیطی از چسب کاشی بهتر است.


توصیه‌هایی برای انتخاب چسب کاشی یا سیمان


اگر برای پروژه‌هایی کاشی‌کاری و یا سنگ‌زنی دست‌ به ‌کار هستید، قاعدتاً باید از میان مصالح ساختمانی چسب کاشی یا سیمان یکی را به‌ عنوان ملات اتصال قطعات انتخاب کنید. اصولاً در این مقاله قصد برتر نشان ‌دادن یکی بر دیگری را نداشته‌ایم؛ بلکه لازم است تا هوشمندانه و با توجه به شرایط محیط پروژه یکی از این دو نوع ملات چسباننده را انتخاب کنید.
توصیه می‌کنیم که از چسب برای اتصال قطعات سرامیکی و کاشی در فضاهای عادی ساختمان از قبیل کف اتاق‌ها و سنگ‌کاری و کاشی زنی دیوارهای داخلی ساختمان استفاده کنید. برای هر نوع سنگ‌زنی نما و یا کاشی‌کاری در فضاهای مرطوب ساختمانی از قبیل سرویس‌های بهداشتی و یا محیط آشپزخانه و حمام از ملات سیمانی استفاده کنید. برای خرید سیمان مناسب تولید انواع ملات کاشی‌کاری می‌توانید از خدمات تخصصی گروه مت سل موتور جستجوی مصالح ساختمانی استفاده کنید. مت سل مجری خرید آنلاین مصالح ساختمانی است که برای ارتباط شما با بهترین و معتبرترین تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان در سراسر کشور فعالیت می‌کند. با استفاده از خدمات مت سل با طیف بزرگی از تولیدکنندگان در ارتباط هستید و می‌توانید با مقایسه قیمت و کیفیت محصولات برای خرید آنلاین سیمان و دیگر مصالح ساختمانی اقدام کنید.
 

چسب کاشی بهتر است یا سیمان؟

 کاشی و سرامیک از جمله بهترین متریال‌ها برای پوشش یکسره دیواره‌های داخلی و یا خارجی ساختمان هستند. از کف‌سازی تا پوشش یکدست دیوارها در فضاهای متنوع ساختمانی می‌توانیم از انواع تکنیک‌های کاشی‌کاری و یا سنگ‌زنی استفاده کنیم. البته در این پروژه‌ها به ملات چسبنده، پایدار و قدرتمندی نیاز داریم. چسب کاشی یا سیمان در حال ‌حاضر متداول‌ترین ملات‌ها برای اتصال قطعات کاشی و یا سرامیک هستند.
ملات سیمانی از قدیمی‌ترین مصالح ساختمانی است که به ‌راحتی تهیه شده و ارزان‌قیمت است. در عین ‌حال شکل‌پذیر بوده و به ‌خوبی در فضای باریک مکان نصب سنگ و کاشی با دیوار توزیع می‌شود. اما کار کردن با این ملات قدیمی اندکی دشوار است. در مقابل مصالح ساختمانی مدرنی با عنوان چسب کاشی ابداع شده ‌است که مراحل نسبتاً طولانی، دشوار و کاملاً ظریف سنگ‌کاری و کاشی زنی را کاملاً متحول کرده ‌است. با این ‌وجود چسب کاشی یا سیمان کدام یک بهتر هستند؟
مقایسه چسب کاشی با سیمان در شرایط کاربردی انجام می‌شود. لزوماً به ‌دنبال برتری دادن یکی و حذف دیگری نیستیم؛ بلکه قرار است تا از چسب کاشی یا سیمان در مکان مطلوب و پروژه مناسب استفاده کنیم. در این مقاله از مت سل موتور جستجوی مصالح ساختمانی به مقایسه چسب کاشی با سیمان می‌پردازیم. برای خرید بتن آماده می‌توانید از طریق مث سل اقدام کنید.

چسب کاشی یا سیمان


ملات سیمانی برای کاشی‌کاری


در مقایسه چسب کاشی با سیمان همین ابتدا از ملات قدیمی سیمان آغاز می‌کنیم. تقریباً همگی ما این نوع ملات را می‌شناسیم و از کاربردها و یا انعطاف‌ پذیری آن برای پر کردن فضاهای باریک اطلاع داریم. ملات سیمانی از ترکیب یکدست انواع مصالح ساختمانی از قبیل شن، ماسه، سیمان و آب تهیه می‌شود.
روش ترکیب این مصالح در یکدیگر، نوع و کاربرد ملات سیمانی را معین می‌کند. به ‌عنوان مثال می‌توانیم با افزودن درصد شن به نسبت ماسه و بهره‌مندی از سیمان پرتلند تیپ ۲ به انواع بتن دست پیدا کنیم. اما در اینجا به تولید ملاتی روان، شکل‌پذیر، سیال و سبک مناسب کاشی‌کاری نیاز داریم.
ملات سیمانی برای کاشی‌کاری از سبک‌ترین ملات‌های ساختمانی است که درصد ماسه خصوصاً ماسه بادی در تولید آن زیاد است. در عین ‌حال برای ساخت آن از سیمان معمولی مناسب ملات‌های آجرچینی و یا سیمان پوزولانی استفاده می‌کنند. این ملات کاملاً روان، بسیار سبک و البته چسبنده و قدرتمند است و می‌تواند وزن سنگین کاشی، سرامیک و حتی سنگ‌های ساختمانی را برای مدت‌ها تحمل کند.

کاربرد چسب کاشی


مزایای استفاده از ملات سیمان در کاشی‌کاری


ملات سیمان کلاسیک‌ترین روش اتصال قطعات سنگی، آجری و سرامیکی در فضاهای ساختمانی است. همین کاربرد گسترده و شناخته ‌شده مهمترین وجه در انتخاب چسب کاشی یا سیمان است. این ملات ساده و ارزان ‌قیمت آنچنان کاربردی بوده که در تمام این سال‌ها هرگز کنار گذاشته نشود. مزایای استفاده از ملات سیمانی در کاشی‌کاری به ‌قرار زیر است:
•    ملات سیمانی با مصالح ساختمانی ارزان ‌قیمتی تهیه می‌شود. لذا تولید آن مقرون ‌به ‌صرفه است.
•    روش ساخت ملات سیمانی ساده است و به‌ راحتی با مخلوط شدن مصالح پایه اعم از ماسه و سیمان در کنار آب تهیه می‌شود.
•    ملات سیمانی در مقابل جریان رطوبت مقاوم است و ماندگاری خوبی دارد.
•    استفاده از ملات سیمانی برای اصلاح پستی و بلندی‌ها و یکدست کردن دیوارها قبل ‌از نصب کاشی و سرامیک ساده است.

 

معایب استفاده از ملات سیمانی در کاشی‌کاری


اگر چه ملات‌ها بر پایه سیمان از قدیمی‌ترین مصالح ساختمانی هستند که به ‌خوبی می‌توانند حجم یکدست و سنگین کاشی و سرامیک و حتی سنگ‌های ساختمانی را برای مدت‌ها نگه دارند، با این ‌وجود استفاده از آنها چالش‌هایی به‌ همراه دارد. این چالش‌ها از مهمترین نکات در انتخاب چسب کاشی یا سیمان است. مشکلات کار با ملات‌های سیمانی به قرار زیر است.
•    لازم است تا دیوار زیر کار را قبل ‌از نصب کاشی و یا سرامیک به طور کامل یکدست و صاف کنیم.
•    باید تا قبل ‌از تزریق ملات سیمانی سطح دیوار زیر کاشی یا سرامیک را به ‌طور کامل خیس و زنجاب کنید.
•    ملات سیمانی تحت تأثیر تغییرات دما از هوای خیلی گرم و یا خیلی سرد ترک می‌خورد.
•    بافت بسیار روان ملات سیمانی باعث شده که کنترل آن روی بسترهای دیواری و یا بالاسری دشوار باشد.
•    در تهیه ملات سیمانی کاشی‌کاری باید دقت عمل بالایی صورت بگیرد. به ‌عنوان مثال با استفاده از شن تیره که خاکدانه زیادی دارد، مقدار کیفیت ملات به ‌شدت کاهش پیدا می‌کند.
•    استفاده از ملات سیمانی سطح کار را خیلی کثیف می‌کند که پروسه تمیز کردن آن نیز دشوار و زمان‌بر است.
•    اجرای کاشی‌کاری و یا سنگ‌زنی با ملات سیمانی دشوار است و نیاز به مهارت افراد متخصص و باتجربه دارد.

چسب کاشی‌کاری چیست؟


در بحث جامع خودمان برای مقایسه چسب کاشی با سیمان حالا به دومین مصالح ساختمانی متداول اتصال انواع کاشی و سرامیک رسیده‌ایم که در بازار با عنوان کلی چسب کاشی به فروش می‌رسد.
چسب کاشی نیز در واقع نوعی ملات سیمانی است که تحت فرآیندهای شیمیایی الگوی بافت آن تغییر کرده و ساختار خمیری شده و کاملاً مستحکمی پیدا کرده ‌است. چسب کاشی نوعی سیمان از خانواده پرتلند است که در دسته‌بندی مواد غیرآلی پلیمری قرار می‌گیرد. این ترکیب با استفاده از ذرات دانه‌ای و برخی مواد شیمیایی بر پایه سیمان اصلاح شده است. این چسب‌ها را با توجه به درصد تقویت پلیمری و درجه استفاده از سنگ سیلیکای دسته‌بندی می‌کنند. همچنین برای افزایش مقدار چسبندگی آن از رزین‌های مصنوعی استفاده‌ شده است تا علاوه ‌بر کارپذیری عالی از قدرت چسبندگی بالا و استحکام حداکثری و طول عمر زیاد برخوردار باشد.
کاربرد چسب کاشی برای اتصال قطعات سرامیکی، کاشی‌ها و حتی سنگی بر روی دیوارها و کف و سقف ساختمان است. این چسب‌ها با هدف بهبود شرایط کار در مراحل سخت و دشوار کاشی‌کاری ابداع شده ‌اند.


موارد استفاده از چسب کاشی


کاربرد چسب کاشی در نصب قطعات بزرگ یا کوچک انواع کاشی و سرامیک است. به ‌راحتی می‌توانیم از این نوع چسب برای اتصال کاشی‌ها بر روی سطوح مختلف از جمله قطعات بتنی، آجری، بلوکی، سطوح قدیمی کاشی‌کاری شده، گچی، موزاییکی و حتی چوبی استفاده کنیم.
این نوع چسب‌ها اگر چه از مصالح نوین محسوب می‌شوند؛ اما قابلیت‌های ویژه‌ای دارند که باعث شده تا محبوبیت آنها افزایش پیدا کند. کاربرد چسب های کاشی به ‌دلیل عمل‌آوری ساده‌ی آن متداول است. برخلاف ملات‌های قدیمی این چسب‌ها به شکل آماده تهیه شده که با اضافه شدن درصد معینی آب به ‌راحتی قابل ‌استفاده هستند. سادگی در عمل‌آوری مهمترین نکته برای انتخاب میان چسب کاشی یا سیمان است.
در عین ‌حال حتی از نظر مقاومت و پایداری نیز خصوصیات قابل‌ توجهی دارند و می‌توانند درجات استحکام بالاتر از ملات‌های سیمانی را تأمین نمایند. علاوه ‌بر اتصال انواع سنگ و کاشی، کاربرد چسب  در دیگر فعالیت‌های ساختمانی از قبیل نصب قطعات پلی استایرن فشرده (یونولیت) و نصب هر نوع عایق حرارتی در نماهای داخلی و خارجی ساختمان نیز متداول است.

خرید آنلاین مصالح ساختمانی


مزایای استفاده از چسب کاشی در ساختمان


چسب های کاشی در دسته‌بندی مصالح ساختمانی نوین قرار می‌گیرند که تحولی بزرگ در مراحل سخت و پیچیده سنگ‌زنی و یا کاشی‌کاری ساختمان ایجاد کرده‌اند. مزایای استفاده از این چسب‌ها در اتصال قطعات کاشی به ‌قرار زیر است:
•    قدرت چسبندگی بسیار بالایی دارند. در فرمول این چسب‌ها از رزین‌های مصنوعی در کنار سیمان‌های پرتلند تقویت شده استفاده ‌شده است که قدرت چسبندگی و اتصال آنها را افزایش می‌دهد.
•    سرعت اجرای کاشی‌کاری ساختمان را افزایش می‌دهد. عمل‌آوری این چسب ساده است و به ‌راحتی می‌توانیم خمیر یکدست آن را بر روی سطوح گسترانده و تک‌تک کاشی را به‌ سرعت نصب کنیم.
•    سبک ‌وزن هستند و می‌توان از آنها در لایه‌های نازک برای اتصال انواع سنگ و کاشی و حتی موزاییک استفاده کرد. به ‌این ‌ترتیب تأثیر کمی در افزایش وزن مرده ساختمان دارند. 
•    این چسب‌ها تولید کارخانه‌ای هستند و در خطوط تولید آنها از نسبت دقیق و کنترل ‌شده متریال‌ها استفاده می‌کنند. بنابراین کیفیت یکدست و بالایی در تمام مراحل ساخت دارند.

معایب و محدودیت‌های استفاده از چسب کاشی


بدون تردید چسب کاشی تحولی در مراحل کاشی‌کاری و سنگ‌زنی ساختمانی است. با وجود استحکام بالا، عمل‌آوری ساده و روش کار آسان استفاده از این مصالح ساختمانی چالش‌هایی نیز به ‌همراه دارد. در بحث انتخاب چسب کاشی یا سیمان باید به ‌درستی از چندوچون این چالش‌ها اطلاع داشته باشید. از قبیل:
•    چسب کاشی در مقابل رطوبت آسیب‌پذیر است. بنابراین مناسب کار در فضاهای مرطوب مانند سرویس‌های بهداشتی و یا نمای ساختمان نیست.
•    در مواجه با حرارت مقاومت آنها به ‌شدت کاهش پیدا می‌کند. لذا نمی‌توانیم از این چسب برای کاشی‌کاری سطوح داغ مانند نانوایی‌ها و... استفاده کنیم.
•    در مقابل شوک یا هر نوع تنش بارهای جانبی ساختمان مانند زلزله ضعیف هستند و به ‌راحتی انسجام خود را از دست می‌دهند. 
•    در مقابل تابش نور خورشید ضعیف هستند که استفاده از آنها در سنگ‌زنی نمای ساختمان را محدود می‌کند.
•    این چسب‌ها در مواجه با برخی از مواد شیمیایی عملکردی ضعیف دارند و به ‌شدت آسیب‌پذیر هستند.
•    مدت زمان خشک شدن این چسب‌ها طولانی است. لذا نمی‌توانیم صرفاً پس ‌از اعمال روی دیوار برای نصب کاشی اقدام کنیم.

نگاهی به مقایسه چسب کاشی با سیمان


پس ‌از آشنایی کلی با این دو نوع مصالح ساختمانی برای اتصال کاشی و سرامیک وقت آن است که به بحث جامع خودمان از انتخاب چسب کاشی یا سیمان بپردازیم. در این بخش به موضوعاتی کلی از تفاوت این دو نوع ملات اشاره می‌کنیم و قاعدتاً ممکن است که در مواردی خاص شرایطی متفاوت حاکم باشد؛ اما از دیدگاه عمومی و کاربردی مقایسه چسب کاشی با سیمان به ‌قرار زیر است:

روش تولید و عمل‌آوری 


چگونگی عمل‌آوری، مهمترین نکته از تفاوت چسب کاشی با سیمان است. این دو ملات کاشی‌کاری به روش‌های کاملاً متفاوت تولید شده و عمل‌آوری می‌شوند. عمل آوری ملات سیمان کاملاً سنتی است و باید در محل پروژه مقدار معینی از انواع مصالح ساختمانی از قبیل ماسه، شن، سیمان و آب را در یکدیگر مخلوط کنیم. این در حالی است که چسب کاشی محصول کارخانه‌ای است و به ‌سرعت در محل پروژه با اضافه شدن مقداری آب تهیه می‌شود. لذا از نظر عمل‌آوری، کاربرد چسب کاشی ساده‌تر و بهتر از ملات سیمانی است.

دقت در تولید محصولات باکیفیت 


از نظر کیفیت تولید، ملات قطعات چسب کاشی بهتر از ملات‌های سیمانی است. البته می‌توانیم ملات‌های سیمانی را با کیفیت بسیار عالی تولید کنیم؛ اما از آنجا که لازم است تا هر بار در محل پروژه برای مخلوط شدن مصالح پایه ماسه و سیمان و آب دست‌ به‌ کار شویم، همواره احتمال به ‌هم خوردن تعادل و کاهش کیفیت ملات وجود دارد. این در حالی است که کیفیت ملات چسب در محل کارخانه به ‌دقت کنترل می‌شود.

مقاومت و مقدار چسبندگی


چسبندگی ملات سیمانی در مقایسه با چسب بتن کمتر است. در تهیه فرمول چسب بتن از رزین‌های مصنوعی استفاده می‌شود که مقدار چسبندگی آن را تا حد بسیار بالایی افزایش خواهد داد. اما حضور همین رزین‌های مصنوعی چالش جدی برای استفاده از چسب بتن در شرایط مرطوب است؛ ولی برای اتصال قطعات سنگین سرامیکی در شرایط عادی که احتمال مواجه با رطوبت ناچیز است، کاربرد چسب کاشی ایده بهتری است.


روش اجرا در مراحل کاشی‌کاری 


روش اجرا در مراحل کاشی‌کاری با استفاده از چسب کاشی ساده‌تر است. به ‌راحتی می‌توانیم با استفاده از شمشه‌های مخصوص ملات چسب بتن را بر روی سطوح بگسترانیم و مراحل نصب کاشی‌ها را انجام دهیم. در عین ‌حال می‌توانیم از چسب کاشی برای اتصال قطعات سرامیکی در زوایای مختلف و شرایط کاملاً پیچیده به ‌راحتی استفاده کنیم. این در حالی است که روش نصب کاشی با ملات سیمانی دشوار است و لازم است تا قطعات کاشی از قبل با فاصله به نسبت دیوار نصب شده و در فضای خالی پشت آن از ملات روان سیمان پر کنیم. در عین ‌حال برای اصلاح پستی و بلندی‌ها و کاشی‌کاری تراز و کاملاً صاف کاربرد سیمان بهتر از چسب است.


مقاومت در برابر شرایط محیطی 


در مواجه با شرایط متغیر محیطی عملکرد ملات سیمانی بهتر از چسب بتن است. چسب بتن در مواجه با رطوبت و جریان آب آسیب‌پذیر است و نمی‌توانیم از آنها در کاشی‌کاری فضاهای مرطوب ساختمانی و یا نماکاری استفاده کنیم. در عین ‌حال در مقابل حرارت ناتوان است و به‌ سرعت استحکام بافت خود را از دست می‌دهد. مقاومت در برابر شرایط محیطی مهمترین بحث از انتخاب چسب کاشی یا سیمان است. از نگاه کلی پایداری و ماندگاری ملات سیمانی در مقابل ناملایمات جوی و محیطی از چسب کاشی بهتر است.


توصیه‌هایی برای انتخاب چسب کاشی یا سیمان


اگر برای پروژه‌هایی کاشی‌کاری و یا سنگ‌زنی دست‌ به ‌کار هستید، قاعدتاً باید از میان مصالح ساختمانی چسب کاشی یا سیمان یکی را به‌ عنوان ملات اتصال قطعات انتخاب کنید. اصولاً در این مقاله قصد برتر نشان ‌دادن یکی بر دیگری را نداشته‌ایم؛ بلکه لازم است تا هوشمندانه و با توجه به شرایط محیط پروژه یکی از این دو نوع ملات چسباننده را انتخاب کنید.
توصیه می‌کنیم که از چسب برای اتصال قطعات سرامیکی و کاشی در فضاهای عادی ساختمان از قبیل کف اتاق‌ها و سنگ‌کاری و کاشی زنی دیوارهای داخلی ساختمان استفاده کنید. برای هر نوع سنگ‌زنی نما و یا کاشی‌کاری در فضاهای مرطوب ساختمانی از قبیل سرویس‌های بهداشتی و یا محیط آشپزخانه و حمام از ملات سیمانی استفاده کنید. برای خرید سیمان مناسب تولید انواع ملات کاشی‌کاری می‌توانید از خدمات تخصصی گروه مت سل موتور جستجوی مصالح ساختمانی استفاده کنید. مت سل مجری خرید آنلاین مصالح ساختمانی است که برای ارتباط شما با بهترین و معتبرترین تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان در سراسر کشور فعالیت می‌کند. با استفاده از خدمات مت سل با طیف بزرگی از تولیدکنندگان در ارتباط هستید و می‌توانید با مقایسه قیمت و کیفیت محصولات برای خرید آنلاین سیمان و دیگر مصالح ساختمانی اقدام کنید.