چه نوع بتنی بخریم؟ / راهنمای جامع خرید بتن آماده

خرید بتن آماده برای بسیاری از پروژه‌های عمرانی اجتناب ‌ناپذیر است. محدودیت کارگاهی، حجم زیاد پروژه، قیمت کمتر، تهیه بتن مرغوب و... همگی از دلایل کافی برای خرید بتن آماده هستند؛ اما در هنگام تهیه بتن به چه مواردی توجه می‌شود؟ آیا لزوما هر بتن تولید شده در فرایندهای کارخانه‌ای مرغوب است؟ نکات خرید بتن چه هستند؟ و در هنگام تحویل بتن در محل پروژه لازم است تا چه مواردی را بررسی کنید؟

تهیه بتن آماده همواره از بحث‌های جدی در محافل عمرانی است. برخی به ‌سادگی از کنار این ماجرا عبور می‌کنند و برخی دیگر با حساسیت بالا تمامی شرایط تولید بتن در محل کارخانه را ارزیابی خواهند کرد که تا در نهایت از تحویل بتن مرغوب اطمینان داشته باشند. در این مقاله از گروه مت سل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان به راهنمای جامع خرید قطعه بتنی می‌پردازیم و از نکته‌هایی کلیدی اما ساده برای ارزیابی کیفی بتن‌ها صحبت می‌کنیم.

خرید بتن آماده

آشنایی با آزمایش‌های بتن تازه

بتن آماده که هنوز خیس است و باید در محل پروژه و برای تخلیه در قالب‌ها پمپاژ شود را با عنوان بتن تازه معرفی می‌کنند. این بتن در محل پروژه تحویل داده می‌شود و می‌توانیم با انجام برخی آزمایش‌ها کیفیت ساخت آن را ارزیابی کنیم. مهمترین آزمایش‌های بتن تازه به قرار زیر هستند:

 • تعیین وزن مخصوص بتن تازه: اولین قدم برای ارزیابی کیفی حین خرید بتن، آزمایش وزن مخصوص آن است. در این آزمایش می‌توانیم مقدار سنگینی بتن در حجمی معین را اندازه‌گیری کنیم. برای این‌کار قالب‌بندی‌های مخصوص در اندازه‌های استاندارد تولید شده ‌است. بتن تازه را در داخل این قالب‌ها ریخته و به ‌طور کامل متراکم می‌کنیم. سپس با وزن‌کشی می‌توانیم درصد وزن مخصوص بتن را محاسبه نماییم. دقت کنید که وزن مخصوص، معیار کیفیت بتن نیست؛ بلکه معیار کارایی بتن است. مثلاً شما برای ساخت فونداسیون به بتن با وزن مخصوص بالا نیاز دارید. این در حالی است که برای سقف‌ها از بتن با وزن مخصوص کم استفاده می‌کنید. به ‌این ‌ترتیب با اندازه‌گیری وزن مخصوص می‌توانید در مورد کاربرد آن در بخش‌های مختلف سازه تصمیم‌گیری کنید.
 • اندازه‌گیری حجمی (تعیین مقدار حباب هوا): در این آزمایش می‌توانیم مقدار درصد حجمی بتن را محاسبه کرده و مقدار حباب هوای موجود در آن را اندازه‌گیری کنیم. خرید بتن آماده در حالت‌های مختلف از بتن سنگین، متراکم، سبک و یا اسفنجی و... انجام می‌شود. با بررسی اندازه‌گیری حجمی می‌توانیم نوع ساختار بتن و مناسب بودن آن را ارزیابی کنیم. استانداردهای متعددی برای انجام این آزمایش بتن تازه مطرح است که در نهایت همگی آنها معیاری از درصد حجمی بتن را محاسبه خواهند کرد. درصد حجمی از نکات هنگام خرید بتن است و کارپذیری آن و همچنین مقدار مقاومت فشاری آن برای ساخت انواع عضوهای بتن را تشریح می کند.
 • آزمایش کارایی بتن (اسلامپ بتن): از جمله مهمترین آزمایش‌ها در هنگام خرید بتن است و برای بررسی روان پذیر بودن بتن کاربرد دارد. منظور از کارایی بتن مقدار روان بودن است و بیان می‌کند که بتن تا چه اندازه قادر است تا در قالب‌های پیچیده حرکت کند و تمامی فضاهای خالی و سوراخ‌ها را پر نماید. برای بررسی مقدار کارپذیری، آزمایش اسلامپ بتن را در محل پروژه انجام می‌دهند. کارایی بتن تازه به عوامل مختلفی از جمله مقدار آب، اندازی و نوع سنگدانه‌ها، نسبت سنگدانه‌ها به سیمان، نوع افزودنی‌ها، روش ساخت بتن و... بستگی دارد. آزمون اسلامپ بتن برای اندازه‌گیری روان بودن بتن تازه در محدوده استاندارد ۱۰ الی ۲۱۰ میلی‌متر کارایی دارد. در هنگام خرید بتن آماده حتماً با استفاده از ابزارهای مناسب عدد اسلامپ را محاسبه کرده و مقدار آن در محدوده مجاز طبق داده‌های مهندسی را بررسی کنید.

نکته‌هایی برای ارزیابی و تشخیص بتن خوب

بدون تردید انجام آزمایش‌های بتن تازه بهترین روش برای ارزیابی هنگام خرید بتن آماده است؛ اما در مرحله مقدماتی و قبل ‌از انجام هر نوع آزمایش نیز می‌توانیم در مورد کیفیت بتن تصمیم‌گیری کنیم. استادکارها که سال‌ها در انواع پروژه‌های عمرانی هستند، کیفیت هر نوع بتن را با یک نگاه ساده ارزیابی می‌کنند. این استاد کارها در تشخیص کیفیت بتن از معیارهای زیر استفاده می‌کنند:

 • بتن از دانه‌بندی مناسبی برخوردار باشد و نوع دانه‌بندی مناسب با نوع کاربرد بتن انجام ‌شده باشد. به ‌عنوان مثال برای خرید بتن فونداسیون به دانه‌بندی سنگین و برای خرید بتن عرشه یا دیوارها به بتن با دانه‌بندی سبک نیاز داریم.
 • نوع و مقدار سیمان در بتن به اندازه باشد. برای این منظور نیز از معیار عیار بتن استفاده می‌کنند.
 • مقدار آب بتن طبق استاندارد و نوع کاربرد بتن اضافه شده باشد.
 • بتن از اختلاط کامل برخوردار باشد. به شکلی که تمامی سنگدانه‌های بتن توسط ملات سیمان احاطه شوند.
 • از افزودنی‌های بتن با نوع کاربرد و یا شرایط اقلیمی محل پروژه استفاده ‌شده باشد.

راهنمای جامع خرید بتن

فاکتورهای مهم هنگام خرید بتن

در هنگام خرید بتن آماده با جزئیات بسیار زیادی مواجه می‌شوید. انبوه اطلاعات مهندسی در شرایط مختلف سازه‌های عمرانی همراه شما هستند. در عین ‌حال حجم بسیار زیادی از استانداردهای ساخت بتن و یا ملاحظات استفاده از بتن در محل پروژه وجود دارد. اگر چه نمی‌توان در این مطلب به تمامی جزئیات اشاره کرد، با این ‌وجود فاکتورها هنگام خرید بتن در عموم پروژه‌ها به‌ قرار زیر است:

بررسی مقدار آب بتن آماده

در هنگام تهیه بتن حتماً درصد آب به نسبت وزن سیمان را بررسی کنید. مقدار آب معیار روان بودن بتن آماده است و برای پمپاژ شدن آن در بخش‌های مختلف سازه اهمیت بالایی دارد. مثلاً برای پمپاژ بتن به طبقات بالای ساختمان باید از بتنی کاملاً روان با درصد وزن آب زیاد استفاده کنید. البته در اضافه شدن آب نیز محدودیت‌هایی وجود دارد. در راهنمای خرید بتن آماده توصیه می‌کنیم که نسبت وزنی آب به سیمان در بتن بین ۴۰ الی ۶۰ درصد باشد.

بررسی دانه‌بندی بتن

نوع دانه‌بندی از مهمترین نکات در راهنمای خرید بتن آماده است. هر اندازه سنگدانه‌های بتن ریزتر باشند، مقدار چسبندگی بین سیمان و سنگدانه‌ها بیشتر شده و به آب بیشتری نیز نیاز داریم. به ‌این ‌ترتیب بتن سنگین‌تری تهیه می‌شود؛ اما همین بتن سنگین به حضور درشت دانه‌ها برای افزایش مقاومت فشاری نیاز دارد. از طرفی اگر درصد حجمی درشت دانه‌ها را بیشتر کنیم، منجر به افزایش فضاهای خالی شده که به تولید بتن اسفنجی و یا سبک و متخلخل می‌انجامد. توجه کنید که نوع ترکیب سنگدانه‌ها در هر نوع بتن تخصصی است و لازم است تا از قبل جزئیات آن را به اطلاع کارخانه سازنده بتن آماده رسیده باشد.

راهنمای خرید بتن

بررسی مقدار اختلاط بتن

منظور از اختلاط بتن، ترکیب نهایی پس از مخلوط شدن مصالح است. به شکلی که تمامی سنگدانه‌ها به ‌طور کامل با استفاده از ملات سیمان احاطه شوند و بتن ترکیبی کاملاً یکدست و همگن داشته باشد. برای بررسی مقدار اختلاط حین خرید با دو پارامتر از منظر مهندسی و ظاهری روبه‌رو هستیم. قاعدتا ما مصرف کننده نهایی بتن آماده هستیم و قرار است تا محصول کارخانه‌ها را خریداری کنیم. لذا تقریبا هیچ دسترسی به بحث فنی و مهندسی برای ساخت بتن در محل کارخانه نداریم. به این ترتیب تنها ابزار ما بررسی شکل ظاهری بتن است. لذا در راهنمای خرید بتن آماده و برای بررسی اختلاط کامل مصالح لازم است تا به نکات زیر توجه کنید:

 • بتن آماده ساختار همگن و یکنواخت داشته باشد. هیچ جداشدگی میان سنگدانه‌ها و ملات سیمان وجود نداشته باشد.
 • بتن در تمام مراحل انتقال از تانکر تا پمپاژ حالت خمیری خود را حفظ کند.
 • بتن حالت کشسانی داشته باشد تا بتوان آن را پمپاژ کرد.
 • بتن از کارپذیری مناسب (عدد اسلامپ) برای توزیع یکدست و کامل در قالب‌ها برخوردار باشد. 

توصیه‌هایی برای خرید بتن آماده

مادامیکه برای خرید بتن آماده به تمامی نکات فنی توجه می‌کنید و بتن تهیه ‌شده را از نظر کارپذیری و عملیاتی ارزیابی می‌نمایید تا در نهایت از بهترین و مرغوب‌ترین بتن تهیه کنید، لازم است تا برخی دیگر از نکات حین تهیه بتن را مد نظر داشته باشید. نکاتی که مربوط به پروسه خرید و مراحل انتقال و روش تخلیه بتن و... است.

 • از کارخانه‌های معتبر برای خرید بتن استفاده کنید: در انتخاب کارخانه ساخت بتن آماده حساسیت کامل داشته باشید و با جزئیات اعتبار، تجارب، امکانات و مهارت کارخانه را ارزیابی کنید. مطمئن شوید که کارخانه توانایی تولید بتن تخصصی مورد نظر شما را دارد. همچنین از امکانات کافی برای جابه‌جایی بتن تا محل پروژه برخوردار است. در عین ‌حال سطح کیفی خط تولید کارخانه را بررسی کنید و مطمئن شوید که آنها از مصالح مرغوب و با روش‌های استاندارد انبارداری استفاده می‌کنند.
 • بتن با در نظر گرفتن نیاز پروژه خریداری کنید: هر پروژه عمرانی از بخش‌های مختلفی تشکیل شده ‌است و در هر مرحله به نوع خاصی از بتن نیاز دارد. از قبل و با تیم مهندسی خود در مورد تهیه بهترین فرمول بتن مناسب بخش‌های مختلف سازه تصمیم‌گیری کنید و بتن مورد نیاز خود را طبق فرمول محاسبه شده کتباً به کارخانه تولید بتن آماده ارائه دهید. البته ممکن است برای فرموله کردن بتن مورد نیاز لازم باشد تا با کارشناسان حاضر در کارخانه مشورت کنید.
 • بتن به اندازه مورد نیاز پروژه تهیه کنید: بتن آماده کالای گران‌ قیمتی است که به ‌سرعت سخت می‌شود و در صورت عدم فضا برای تخلیه به‌ موقع منجر به خسارات بالایی خواهد شد. برآورد حجم مورد نیاز از نکته‌ها هنگام خرید بتن آماده است. لازم است تا قبل ‌از هر اقدام عملی با مهندسین کاربلد در محل پروژه حاضر شوید و مقدار بتن مورد نیاز را تخمین بزنید. برای تخمین دقیق‌تر می‌توانید از نظر کارشناسان کارخانه تولید بتن نیز استفاده کنید. حجم درخواستی هم اندکی در حدود ۱۰ درصد بیشتر از حجم تخمین زده باشد. همچنین مقدار بتن مورد نیاز خود را با جزئیات به متر مربع در قرارداد خود با کارخانه تولید بتن قید کنید.
 • عیار بتن را بررسی کنید: توجه به عیار بتن یکی از نکات کلیدی از راهنمای جامع خرید بتن است. برای دسته‌بندی انواع بتن از نظر کاربردی فاکتوری با عنوان عیار بتن وجود دارد که معرف مقدار وزن سیمان در هر متر مکعب بتن است. از نگاه مهندسی شده هر اندازه درصد وزنی سیمان در بتن بیشتر باشد، قاعدتاً استحکام فیزیکی آن نیز بالاتر است؛ اما در افزایش عیار بتن یا همان افزایش وزن سیمان محدودیت‌هایی نیز وجود دارد. معمولاً برای بتن بتن‌ریزی ساختمان‌های مسکونی از بتن‌ها با عیار ۳۵۰ و یا ۴۵۰ تهیه شده با سیمان پرتلند تیپ ۲ استفاده می‌کنند.

خرید بتن در شرایط مختلف آب‌وهوایی

همیشه نمی‌توانید به شرایط آب‌وهوایی ایده‌آل محل پروژه اعتماد کنید. اصولاً هوای ایده‌آل آن‌طور که در فضاهای آزمایشگاهی بررسی می‌شود، وجود ندارد. ما در حین پروژه‌های بتن‌ریزی دائماً با چالش هوای گرم، هوای سرد، نوسان دما، هوای بارانی و یا برفی و حتی یخبندان مواجه هستیم و توجه به اقلیم از نکات هنگام خرید بتن است. ممکن است فرمول شما برای تولید بتن با شرایط اقلیمی آن روز پروژه هماهنگ نباشد. در هوای خیلی گرم و یا خیلی سرد بارها با چنین شرایطی روبرو هستیم. برای برطرف شدن این مشکلات در محل کارخانه از افزودنی‌های مناسب مانند حباب زاها، ضد یخ‌ها، روان‌کننده ها، کندگیر کننده‌ها و... استفاده می‌شود. در هنگام تهیه بتن، نوع ترکیب افزودنی‌ها را با توجه به اقلیم و شرایط آب‌وهوایی بررسی کنید.

حمل‌ونقل بتن را جدی بگیرید

چگونگی جابجایی و تخلیه بتن از محل کارخانه تا محل پروژه از بحث‌های جدی در راهنمای خرید بتن آماده است. هر نوع کم‌ توجهی در این زمینه مستعد خسارات جبران ‌ناپذیری است. به ‌عنوان مثال توصیه شده‌ است که حدالمقدور بتن آماده را از نزدیک‌ترین کارخانه با خطوط مجهز به محل پروژه تهیه کنید تا بتن آماده مدت زمان کمتری را حین جابجایی سپری کند. از طرفی لازم است تا تمامی ماشین‌آلات و امکانات کارخانه برای جابه‌جایی و پمپاژ بتن خصوصاً در شرایط متغیر آب‌وهوایی مثلاً هوای خیلی گرم و یا هوای خیلی سرد را بررسی کنید.

خرید بتن باکیفیت

خرید بتن پروسه حساسی است و توجه به جزئیات آن در آینده سازه شما کاملاً تأثیرگذار است. قطعاً در تمام مدت به فاکتورهایی مانند قیمت بتن آماده نیز فکر می‌کنید. هر چند در سطح بازار قیمت‌های مختلفی برای عرضه بتن آماده پیشنهاد شده ‌است؛ اما لزوماً همه ماجرا نیست. ما نمی‌توانیم قیمت بالای بتن آماده را معیار کیفیت بهتر محصول معرفی کنیم؛ اما بهتر است تا در این موضوع دست ‌به ‌عصا باشید و در هر صورت از حمل بتن، عیار بتن، عدد اسلامپ، نوع دانه بندی و دهها نکته دیگر را بررسی کنیم. اما مهمترین قدم شما تهیه فرمول بتن مناسب، تخمین مقدار بتن مورد نیاز و بررسی دقیق بتن خریداری شده و تطبیق آن با فرمول گزارش شده است.

چه نوع بتنی بخریم؟ / راهنمای جامع خرید بتن آماده

خرید بتن آماده برای بسیاری از پروژه‌های عمرانی اجتناب ‌ناپذیر است. محدودیت کارگاهی، حجم زیاد پروژه، قیمت کمتر، تهیه بتن مرغوب و... همگی از دلایل کافی برای خرید بتن آماده هستند؛ اما در هنگام تهیه بتن به چه مواردی توجه می‌شود؟ آیا لزوما هر بتن تولید شده در فرایندهای کارخانه‌ای مرغوب است؟ نکات خرید بتن چه هستند؟ و در هنگام تحویل بتن در محل پروژه لازم است تا چه مواردی را بررسی کنید؟

تهیه بتن آماده همواره از بحث‌های جدی در محافل عمرانی است. برخی به ‌سادگی از کنار این ماجرا عبور می‌کنند و برخی دیگر با حساسیت بالا تمامی شرایط تولید بتن در محل کارخانه را ارزیابی خواهند کرد که تا در نهایت از تحویل بتن مرغوب اطمینان داشته باشند. در این مقاله از گروه مت سل موتور جستجوی تخصصی صنعت ساختمان به راهنمای جامع خرید قطعه بتنی می‌پردازیم و از نکته‌هایی کلیدی اما ساده برای ارزیابی کیفی بتن‌ها صحبت می‌کنیم.

خرید بتن آماده

آشنایی با آزمایش‌های بتن تازه

بتن آماده که هنوز خیس است و باید در محل پروژه و برای تخلیه در قالب‌ها پمپاژ شود را با عنوان بتن تازه معرفی می‌کنند. این بتن در محل پروژه تحویل داده می‌شود و می‌توانیم با انجام برخی آزمایش‌ها کیفیت ساخت آن را ارزیابی کنیم. مهمترین آزمایش‌های بتن تازه به قرار زیر هستند:

 • تعیین وزن مخصوص بتن تازه: اولین قدم برای ارزیابی کیفی حین خرید بتن، آزمایش وزن مخصوص آن است. در این آزمایش می‌توانیم مقدار سنگینی بتن در حجمی معین را اندازه‌گیری کنیم. برای این‌کار قالب‌بندی‌های مخصوص در اندازه‌های استاندارد تولید شده ‌است. بتن تازه را در داخل این قالب‌ها ریخته و به ‌طور کامل متراکم می‌کنیم. سپس با وزن‌کشی می‌توانیم درصد وزن مخصوص بتن را محاسبه نماییم. دقت کنید که وزن مخصوص، معیار کیفیت بتن نیست؛ بلکه معیار کارایی بتن است. مثلاً شما برای ساخت فونداسیون به بتن با وزن مخصوص بالا نیاز دارید. این در حالی است که برای سقف‌ها از بتن با وزن مخصوص کم استفاده می‌کنید. به ‌این ‌ترتیب با اندازه‌گیری وزن مخصوص می‌توانید در مورد کاربرد آن در بخش‌های مختلف سازه تصمیم‌گیری کنید.
 • اندازه‌گیری حجمی (تعیین مقدار حباب هوا): در این آزمایش می‌توانیم مقدار درصد حجمی بتن را محاسبه کرده و مقدار حباب هوای موجود در آن را اندازه‌گیری کنیم. خرید بتن آماده در حالت‌های مختلف از بتن سنگین، متراکم، سبک و یا اسفنجی و... انجام می‌شود. با بررسی اندازه‌گیری حجمی می‌توانیم نوع ساختار بتن و مناسب بودن آن را ارزیابی کنیم. استانداردهای متعددی برای انجام این آزمایش بتن تازه مطرح است که در نهایت همگی آنها معیاری از درصد حجمی بتن را محاسبه خواهند کرد. درصد حجمی از نکات هنگام خرید بتن است و کارپذیری آن و همچنین مقدار مقاومت فشاری آن برای ساخت انواع عضوهای بتن را تشریح می کند.
 • آزمایش کارایی بتن (اسلامپ بتن): از جمله مهمترین آزمایش‌ها در هنگام خرید بتن است و برای بررسی روان پذیر بودن بتن کاربرد دارد. منظور از کارایی بتن مقدار روان بودن است و بیان می‌کند که بتن تا چه اندازه قادر است تا در قالب‌های پیچیده حرکت کند و تمامی فضاهای خالی و سوراخ‌ها را پر نماید. برای بررسی مقدار کارپذیری، آزمایش اسلامپ بتن را در محل پروژه انجام می‌دهند. کارایی بتن تازه به عوامل مختلفی از جمله مقدار آب، اندازی و نوع سنگدانه‌ها، نسبت سنگدانه‌ها به سیمان، نوع افزودنی‌ها، روش ساخت بتن و... بستگی دارد. آزمون اسلامپ بتن برای اندازه‌گیری روان بودن بتن تازه در محدوده استاندارد ۱۰ الی ۲۱۰ میلی‌متر کارایی دارد. در هنگام خرید بتن آماده حتماً با استفاده از ابزارهای مناسب عدد اسلامپ را محاسبه کرده و مقدار آن در محدوده مجاز طبق داده‌های مهندسی را بررسی کنید.

نکته‌هایی برای ارزیابی و تشخیص بتن خوب

بدون تردید انجام آزمایش‌های بتن تازه بهترین روش برای ارزیابی هنگام خرید بتن آماده است؛ اما در مرحله مقدماتی و قبل ‌از انجام هر نوع آزمایش نیز می‌توانیم در مورد کیفیت بتن تصمیم‌گیری کنیم. استادکارها که سال‌ها در انواع پروژه‌های عمرانی هستند، کیفیت هر نوع بتن را با یک نگاه ساده ارزیابی می‌کنند. این استاد کارها در تشخیص کیفیت بتن از معیارهای زیر استفاده می‌کنند:

 • بتن از دانه‌بندی مناسبی برخوردار باشد و نوع دانه‌بندی مناسب با نوع کاربرد بتن انجام ‌شده باشد. به ‌عنوان مثال برای خرید بتن فونداسیون به دانه‌بندی سنگین و برای خرید بتن عرشه یا دیوارها به بتن با دانه‌بندی سبک نیاز داریم.
 • نوع و مقدار سیمان در بتن به اندازه باشد. برای این منظور نیز از معیار عیار بتن استفاده می‌کنند.
 • مقدار آب بتن طبق استاندارد و نوع کاربرد بتن اضافه شده باشد.
 • بتن از اختلاط کامل برخوردار باشد. به شکلی که تمامی سنگدانه‌های بتن توسط ملات سیمان احاطه شوند.
 • از افزودنی‌های بتن با نوع کاربرد و یا شرایط اقلیمی محل پروژه استفاده ‌شده باشد.

راهنمای جامع خرید بتن

فاکتورهای مهم هنگام خرید بتن

در هنگام خرید بتن آماده با جزئیات بسیار زیادی مواجه می‌شوید. انبوه اطلاعات مهندسی در شرایط مختلف سازه‌های عمرانی همراه شما هستند. در عین ‌حال حجم بسیار زیادی از استانداردهای ساخت بتن و یا ملاحظات استفاده از بتن در محل پروژه وجود دارد. اگر چه نمی‌توان در این مطلب به تمامی جزئیات اشاره کرد، با این ‌وجود فاکتورها هنگام خرید بتن در عموم پروژه‌ها به‌ قرار زیر است:

بررسی مقدار آب بتن آماده

در هنگام تهیه بتن حتماً درصد آب به نسبت وزن سیمان را بررسی کنید. مقدار آب معیار روان بودن بتن آماده است و برای پمپاژ شدن آن در بخش‌های مختلف سازه اهمیت بالایی دارد. مثلاً برای پمپاژ بتن به طبقات بالای ساختمان باید از بتنی کاملاً روان با درصد وزن آب زیاد استفاده کنید. البته در اضافه شدن آب نیز محدودیت‌هایی وجود دارد. در راهنمای خرید بتن آماده توصیه می‌کنیم که نسبت وزنی آب به سیمان در بتن بین ۴۰ الی ۶۰ درصد باشد.

بررسی دانه‌بندی بتن

نوع دانه‌بندی از مهمترین نکات در راهنمای خرید بتن آماده است. هر اندازه سنگدانه‌های بتن ریزتر باشند، مقدار چسبندگی بین سیمان و سنگدانه‌ها بیشتر شده و به آب بیشتری نیز نیاز داریم. به ‌این ‌ترتیب بتن سنگین‌تری تهیه می‌شود؛ اما همین بتن سنگین به حضور درشت دانه‌ها برای افزایش مقاومت فشاری نیاز دارد. از طرفی اگر درصد حجمی درشت دانه‌ها را بیشتر کنیم، منجر به افزایش فضاهای خالی شده که به تولید بتن اسفنجی و یا سبک و متخلخل می‌انجامد. توجه کنید که نوع ترکیب سنگدانه‌ها در هر نوع بتن تخصصی است و لازم است تا از قبل جزئیات آن را به اطلاع کارخانه سازنده بتن آماده رسیده باشد.

راهنمای خرید بتن

بررسی مقدار اختلاط بتن

منظور از اختلاط بتن، ترکیب نهایی پس از مخلوط شدن مصالح است. به شکلی که تمامی سنگدانه‌ها به ‌طور کامل با استفاده از ملات سیمان احاطه شوند و بتن ترکیبی کاملاً یکدست و همگن داشته باشد. برای بررسی مقدار اختلاط حین خرید با دو پارامتر از منظر مهندسی و ظاهری روبه‌رو هستیم. قاعدتا ما مصرف کننده نهایی بتن آماده هستیم و قرار است تا محصول کارخانه‌ها را خریداری کنیم. لذا تقریبا هیچ دسترسی به بحث فنی و مهندسی برای ساخت بتن در محل کارخانه نداریم. به این ترتیب تنها ابزار ما بررسی شکل ظاهری بتن است. لذا در راهنمای خرید بتن آماده و برای بررسی اختلاط کامل مصالح لازم است تا به نکات زیر توجه کنید:

 • بتن آماده ساختار همگن و یکنواخت داشته باشد. هیچ جداشدگی میان سنگدانه‌ها و ملات سیمان وجود نداشته باشد.
 • بتن در تمام مراحل انتقال از تانکر تا پمپاژ حالت خمیری خود را حفظ کند.
 • بتن حالت کشسانی داشته باشد تا بتوان آن را پمپاژ کرد.
 • بتن از کارپذیری مناسب (عدد اسلامپ) برای توزیع یکدست و کامل در قالب‌ها برخوردار باشد. 

توصیه‌هایی برای خرید بتن آماده

مادامیکه برای خرید بتن آماده به تمامی نکات فنی توجه می‌کنید و بتن تهیه ‌شده را از نظر کارپذیری و عملیاتی ارزیابی می‌نمایید تا در نهایت از بهترین و مرغوب‌ترین بتن تهیه کنید، لازم است تا برخی دیگر از نکات حین تهیه بتن را مد نظر داشته باشید. نکاتی که مربوط به پروسه خرید و مراحل انتقال و روش تخلیه بتن و... است.

 • از کارخانه‌های معتبر برای خرید بتن استفاده کنید: در انتخاب کارخانه ساخت بتن آماده حساسیت کامل داشته باشید و با جزئیات اعتبار، تجارب، امکانات و مهارت کارخانه را ارزیابی کنید. مطمئن شوید که کارخانه توانایی تولید بتن تخصصی مورد نظر شما را دارد. همچنین از امکانات کافی برای جابه‌جایی بتن تا محل پروژه برخوردار است. در عین ‌حال سطح کیفی خط تولید کارخانه را بررسی کنید و مطمئن شوید که آنها از مصالح مرغوب و با روش‌های استاندارد انبارداری استفاده می‌کنند.
 • بتن با در نظر گرفتن نیاز پروژه خریداری کنید: هر پروژه عمرانی از بخش‌های مختلفی تشکیل شده ‌است و در هر مرحله به نوع خاصی از بتن نیاز دارد. از قبل و با تیم مهندسی خود در مورد تهیه بهترین فرمول بتن مناسب بخش‌های مختلف سازه تصمیم‌گیری کنید و بتن مورد نیاز خود را طبق فرمول محاسبه شده کتباً به کارخانه تولید بتن آماده ارائه دهید. البته ممکن است برای فرموله کردن بتن مورد نیاز لازم باشد تا با کارشناسان حاضر در کارخانه مشورت کنید.
 • بتن به اندازه مورد نیاز پروژه تهیه کنید: بتن آماده کالای گران‌ قیمتی است که به ‌سرعت سخت می‌شود و در صورت عدم فضا برای تخلیه به‌ موقع منجر به خسارات بالایی خواهد شد. برآورد حجم مورد نیاز از نکته‌ها هنگام خرید بتن آماده است. لازم است تا قبل ‌از هر اقدام عملی با مهندسین کاربلد در محل پروژه حاضر شوید و مقدار بتن مورد نیاز را تخمین بزنید. برای تخمین دقیق‌تر می‌توانید از نظر کارشناسان کارخانه تولید بتن نیز استفاده کنید. حجم درخواستی هم اندکی در حدود ۱۰ درصد بیشتر از حجم تخمین زده باشد. همچنین مقدار بتن مورد نیاز خود را با جزئیات به متر مربع در قرارداد خود با کارخانه تولید بتن قید کنید.
 • عیار بتن را بررسی کنید: توجه به عیار بتن یکی از نکات کلیدی از راهنمای جامع خرید بتن است. برای دسته‌بندی انواع بتن از نظر کاربردی فاکتوری با عنوان عیار بتن وجود دارد که معرف مقدار وزن سیمان در هر متر مکعب بتن است. از نگاه مهندسی شده هر اندازه درصد وزنی سیمان در بتن بیشتر باشد، قاعدتاً استحکام فیزیکی آن نیز بالاتر است؛ اما در افزایش عیار بتن یا همان افزایش وزن سیمان محدودیت‌هایی نیز وجود دارد. معمولاً برای بتن بتن‌ریزی ساختمان‌های مسکونی از بتن‌ها با عیار ۳۵۰ و یا ۴۵۰ تهیه شده با سیمان پرتلند تیپ ۲ استفاده می‌کنند.

خرید بتن در شرایط مختلف آب‌وهوایی

همیشه نمی‌توانید به شرایط آب‌وهوایی ایده‌آل محل پروژه اعتماد کنید. اصولاً هوای ایده‌آل آن‌طور که در فضاهای آزمایشگاهی بررسی می‌شود، وجود ندارد. ما در حین پروژه‌های بتن‌ریزی دائماً با چالش هوای گرم، هوای سرد، نوسان دما، هوای بارانی و یا برفی و حتی یخبندان مواجه هستیم و توجه به اقلیم از نکات هنگام خرید بتن است. ممکن است فرمول شما برای تولید بتن با شرایط اقلیمی آن روز پروژه هماهنگ نباشد. در هوای خیلی گرم و یا خیلی سرد بارها با چنین شرایطی روبرو هستیم. برای برطرف شدن این مشکلات در محل کارخانه از افزودنی‌های مناسب مانند حباب زاها، ضد یخ‌ها، روان‌کننده ها، کندگیر کننده‌ها و... استفاده می‌شود. در هنگام تهیه بتن، نوع ترکیب افزودنی‌ها را با توجه به اقلیم و شرایط آب‌وهوایی بررسی کنید.

حمل‌ونقل بتن را جدی بگیرید

چگونگی جابجایی و تخلیه بتن از محل کارخانه تا محل پروژه از بحث‌های جدی در راهنمای خرید بتن آماده است. هر نوع کم‌ توجهی در این زمینه مستعد خسارات جبران ‌ناپذیری است. به ‌عنوان مثال توصیه شده‌ است که حدالمقدور بتن آماده را از نزدیک‌ترین کارخانه با خطوط مجهز به محل پروژه تهیه کنید تا بتن آماده مدت زمان کمتری را حین جابجایی سپری کند. از طرفی لازم است تا تمامی ماشین‌آلات و امکانات کارخانه برای جابه‌جایی و پمپاژ بتن خصوصاً در شرایط متغیر آب‌وهوایی مثلاً هوای خیلی گرم و یا هوای خیلی سرد را بررسی کنید.

خرید بتن باکیفیت

خرید بتن پروسه حساسی است و توجه به جزئیات آن در آینده سازه شما کاملاً تأثیرگذار است. قطعاً در تمام مدت به فاکتورهایی مانند قیمت بتن آماده نیز فکر می‌کنید. هر چند در سطح بازار قیمت‌های مختلفی برای عرضه بتن آماده پیشنهاد شده ‌است؛ اما لزوماً همه ماجرا نیست. ما نمی‌توانیم قیمت بالای بتن آماده را معیار کیفیت بهتر محصول معرفی کنیم؛ اما بهتر است تا در این موضوع دست ‌به ‌عصا باشید و در هر صورت از حمل بتن، عیار بتن، عدد اسلامپ، نوع دانه بندی و دهها نکته دیگر را بررسی کنیم. اما مهمترین قدم شما تهیه فرمول بتن مناسب، تخمین مقدار بتن مورد نیاز و بررسی دقیق بتن خریداری شده و تطبیق آن با فرمول گزارش شده است.